Termijn ultimatum verstreken Veto van beide landen in de V eiligheidsraad Het Vur-Nul in Cairo Kernkabinet en opnieuw de aftocht der Russische troepen Tegenstrijdige berichten over bewegingen Sovjet-legers Kardinaal Mindszenty in alle rechten hersteld PAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Licht en donker op laatste dag van Rozenkransmaan d! Vergeefse oproep van Eisenhower Et Extra journaal op de televisie Vliegtuigen en troepen trekken op Bittere woorden in Washington Veto van Engeland en Frankrijk Opstand in Sinkians^? Commandant Poolse luchtmacht ontslagen Woensdag 31 oktober 1956 Woorden kunnen niet meer helpen -de kanonnen zullen gaan spreken. Dit is het, wat in de loop van de nacht met bijna ontstellende zekerheid verwacht kon worden. De spanningen in het Midden-Oosten, de voort durende grensgevechten tussen Israël en zijn nabuurstaten; de ontwikkc- liïig, die leidde tot de greep van Nasser naai het Suezkanaal; dit alles, gevoegd bij de sinds gisteren op grote schaal plaats hebbende gevechten in de Sinai-woestijn tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten, hebben thans het betreurenswaardige resultaat gebracht, dat overleg niet meer kon helpen en dat-op het ogenblik dat wij dit schrijven - de Engelse en Franse vliegtuigen bij tientallen van de bases voornamelijk op Cyprus, zijn opgestegen, richting Egypte. Yankees misten de boot Schepen van Mij. Neder land om de Kaap Torpedoboot jager geënterd Autochtone bevolking in Tunesië kreeg wapens BERICHT WEERBERICHT De wereld heeft even de adem ingehouden en gisteren avond en vannacht is nog van alle zijden getracht wa pengeweld te voorkomen. Het heeft alles niet meer mo gen baten. Franse en Engelse vloten stomen op naar, of liggen reeds vlak vóór de ingang van het Suezkanaal. De luchtalarmsirenes hebben hun snerpend-angstig signaal feeds doen horen boven Tel-Aviv in Israël en Cairo in Egypte en de verduisteringsvoorschriften werden in bei- tle la-nden reeds van kracht. Boor plotseling vertrek van Amerikaanse schepen Achterzeilers Na een daj* Van angstige spanning; kwam gisterenavond een ultimatum, dat zowel door Engeland als Frankrijk aan Egypte gesteld werd, een eis om steunpunten te be zetten in Port Said, Ismaila en Suez, ter beveiliging van de vrije doorvaart van het Suezkanaal, welke door Nasser onverbiddelijk werd afgewezen. Een dringende oproep van President Eisenhower aan de premiers Eden en Mol- let geen geweld te gebruiken mocht niet meer baten. Een urenlange zitting van de Veiligheidsraad, waarbij Engeland en Frankrijk van hun vetorecht gebruik maak ten om de aanneming van een Amerikaanse resolutie te verhinderen, waarbij verzocht werd geen militaire maatregelen te nemen in verband met Egypte, bracht ook al geen oplossing en alleen nog maar méér verwarring en boze woorden. En intussen schreden de nachtelijke uren voort. De af loop van het ultimatum was bepaald op half zes heden ochtend. Niet lang na dit fatale tijdstip kwamen de eerste berichten reeds binnen, dat tientallen vliegtuigen van hun bases in het Middellandse Zee-gebied waren vertrokken en er kwam zelfs al een melding binnen van een niet nader geïdentificeerde radiozender: Engelse en Franse troepen rukken Egypte binnen, kennelijk een aan Egypte vijandige zender, die de Egyptenaren opriep „de verrader Nasser" kwijt te raken en de bevolking aanried u't de grote stedeii Alexandrië en Cairo weg te gaan. Vanochtend vroeg werd het startsein gegeven en er is niets en niemand meer die nu nog aan de loop van deze ïoo^st ernstige dingen iets schijnt te kunnen verandeien. Het woord i ls aan de kanonnen Veiligheidsraad besprak oorlogsdreiging in Midden-Oosten Suez-kanaal niet binnenvaren KORPORAAL ALS BALLAST VOOR LUCHTSCHIP Volgens een Reuter-bericht uit Wenen dat zijn informatie ontleent aan het Hongaars Nieuwsbureau, zou Kardinaal Mindszenty, de Pri maat van Hongarije, gisteren op zijn gedwongen verblijfplaats in een abdij te Felsoepeteny door vrijheidsstrijders zijn bevrijd van zijn bewakers en zou de Kardinaal, eveneens volgens deze berichten, thans op weg zijn naar Boedapest om weer bezit te nemen van zijn aartsbisschoppelijke zetel aldaar. Gisteren was door dr. Zoltan Tildy reeds voor de radio verklaard, dat de Kardinaal zou hersteld worden in al zijn rechten. Hoewel er gisteren in de ochtend nog meldingen binnenkwamen van felle gevechten in Boedapest tussen „opstandelingen" en Russische troepen en leden van de fel gehate Hongaarse geheime politie, bleek toch, toen we in de afgelopen nacht de balans opmaakten, dat de dinsdag in betrekke lijke rust is verlopen. Zoals we reeds in een deel van onze editie konden melden, heeft de Titoïstische" premier, Imre Nagy, gisteren weer een radioredevoering gehouden de zoveelste Nagy vertelde verder, dat er weer een nieuw, thans klein kern kabinet, was gevormd. Hij zelf zit er natuurlijk in, dr. Zoltan Tildy, die president was vóór de communisten aan de macht kwamen eti Janos Kardar, secretaris van de Hongaarse communistische partij. Vrije verkiezingen werden aangekondigd en schuldbewust werd mee gedeeld, dat alle fouten, die in het verleden sedert 1945 gemaakt wa ren, zouden hersteld worden. Tot zover de veel-belovende Imre Nagy. Hoe weinig geloof er aan zijn radiotoespraken gehecht kan worden, blijkt wel uit meldingen uit Hongarije, waarin categorisch wordt be weerd, dat de Russen niet wegtrekken en dat ze, integendeel, bezij zijn Boedapest steeds vaster in te sluiten, terwijl ook blijkt, dat ze bezig zijn zich van het spoorwegverkeer meester te maken. Uit de provinciesteden wordt melding gemaakt van reorganisatie pogingen van de oude coalitiepartijen, terwijl er geen aanwijzingen zijn, dat er daar nog gevochten wordt. Via Radio-Moskou is meege deeld, dat de Sovjet-regering de Russische militaire bevelhebber in Hongarije opdracht heeft gegeven de Hongaarse hoofdstad te ontrui men, zodra de Hongaarse regering dat nodig acht. En nadat via Radio- Boedapest een bekendmaking var. de minister van Hongarije, Janza, was omgeroepen, dat de Sovjet troepen om 4 uur in de namiddag begonnen waren zich uit Boeda pest terug te trekken, kwam er la ter een mededeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken waarin gezegd werd. dat uit de jongste inlichtingen uit Boedapest niet gebleken was dat de Russische troepen inderdaad uit de Hongaar se hoofdstad waren teruggetrok ken. De radio der „opstandelingen" te Györ meldde dinsdagavond echter, dat men daar vernomen had, dat in het noordoosten van Hongarije Sovjettroepen waren begonnen het land te verlaten. Uit de veelheid van elkaar dik wijls tegensprekende berichten, melden we verder nog, dat Nagy al sinds zijn optreden opnieuw met beloften. De voornaamste melding die hij maakte die echter, zoals men elders kan lezen, door onze redacteur, die gisteren in Hongarije bij de „opstandelingen" vertoefde, ernstig in twijfel wordt getrokken is, dat hij thans de Russen opnieuw verzocht zou hebben het land te ver laten, waaraan hij toevoegde dat ze ook werkelijk bezig waren te vertrekken. gisteren verklaard Heeft, niets ge weten te hebben van het besluit, tot inroepen van Russische hulp, terwijl hij ook de staat van beleg niet had afgekondigd. Dit alles zou, zo zei hij, geschied zijn door de regering van Geroe en Hegedüs. Tenslotte nog een Hongaar se schatting van de verliezen tijdens de strijd te Boeda pest. Er zouden volgens deze bron 2500 Russen gedood en 5000 gewond zijn. Aan Hon gaarse ziide zouden er in to taal 13.000 doden en gewon den gevallen zijn. ALLERHEILIGEN DE DIRECTIE. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking. Tot matig of zwakke afnemende wind uit oostelijke rich tingen. Vannacht en morgenochtend op de mees te plaatsen lichte vorst. Morgenmiddag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Donderdag 1 november: Zon op 7.37, onder 7.14 uur; maan op 6.09, onder 16.23 uur. Vrijdag 2 november: Zon op 7.39, onder 17.12 uur; maan op 7.24, onder 16.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Britse en Franse vloten stomen naar Suez-kanaal In verband met liet ultimatum, dat de Engelse en Franse regeringen aan Egypte hebben gesteld, vinden in het Mid dellandse Zeegebied troepenconcentraties 'plaats. Op Malta zijn amfibievoertuigen en militairen van de Britse com- mandotrocpen aan boord gegaan van een landingsvaartuigwaarvan deze foto een beeld geeft De commandant van de Amerikaan- Se vlooteenheid, schout-hij-nacht Paul Dudley, heeft na het plotseling vertrek van zijn negen schepen uit Rotterdam verklaard, dat wijzigingen in het ..oefenschema" een langer bezoek in de weg stonden. Zoals wij in een deel van onze editie van gisteren reeds meldden, is de Hunter-Killer Group 2, die vier dagen in de Maasstad zou blij ven, waarschijnlijk wegens de recente gebeurtenissen rond het Suez-conflict, reeds na 24 uur weer naar zee vertrok ken. De heer Dudley verklaarde voorts, dat hoewel het verblijf van korte duur was geweest, de vriendschap en de gastvrij heid. die de Nederlandse bevolking had getoond een diepe indruk op de schepe lingen hadden gemaakt. De onverwacht gekomen order tot ver trek heeft verscheidene Amerikaanse schepelingen, die met verlof waren, ver rast. Zelfs de commandant heeft een he likopter moeten charteren om tijdig aan boord te kunnen komen. De schepelingen, die in Rotterdam liepen te passagieren, werden door de politie er op attent gemaakt, dat zij naar hun schip moesten terugkeren, maar zij die elders in het land waren, konden moeilijk bereikt worden. Verscheidene opvarenden droegen een Nederlandse naam en waren dus van Nederlandse af komst. Enigen van hen waren op weg naar verre familieleden die zij wilden bezoeken. Het aantal wordt niet zo groot geacht. Bij terugkomst in Rotterdam zal hun onderdak worden verleend door de Koninklijke Marine, totdat er gelegen heid bestaat deze mensen naar hun oor logsbodems terug te brengen. De Nederlandse Televisie Stichting zal vanavond in verband met de laatste ge beurtenissen in het buitenland om 8 uur een extra journaal uitzenden. hel8 half^zesIvan<?chtendr'dr^'aSSer waakzaam, wachtend op het Uur-Nul, dat om half zes vanoeh enddreigend sloeg. Veiligheidstroepen waren paraat maar voor het overige scheen Cairo in diene rust te verkeren. Er werd bericht, dat Presi^n booste6 he'ff' Franse an endere diplomatieke missies landing van Anglm-franfeSt-^' hij vastbesloten is tot het Bittere woorden werden er in Washing ton gesproken, toen bekend werd, dat Frankrijk en Engeland na het aflopen van hun ultimatum, hun toevlucht hadden ge nomen tot militaire maatregelen. Dulles, zo werd gemeld, was zeer ontstemd over het feit, dat beide landen een ultimatum hadden gesteld, zonder de Verenigde Staten hiervan in kennis te stellen. Hij zou dit ook hebben meegedeeld aan de F.ngelse en Franse ambassadeurs in Washington. Het feit. dat de persoonliike oproep van president Eisenhower aan Eden publiek is gemaakt, werd beschouwd als een teken van de verontwaardiging van de Ameri kaanse president over de thans ontstane situatie. In de verwarring, die in Amerikaanse politieke kringen heerste, kon men zelfs beschuldigingen vernemen, die deden ver moeden. dat men de invasie van Israël in Egypte zag als een onderdeel van een conspiratie voor een excuus voor de Franse en Engelse interventie in de Suez- kanaalzone De Veiligheidsraad heeft gisteren zeer langdurig vergaderd over twee aangelegenheden, die verhand hielden 'net de gespannen toestand rond ^yp- te. Er was een Amerikaanse resolutie ingediend, waarbij gevraagd werd dat alle landen zouden afzien van het ge- brinken van geweld of het dreigen met ge we i ,n Egypte. Na een verhit debat hebben zowel Frankrijk als Engeland ve*o uitgesproken over deze reso lutie. Toi nu toe had Engeland nog nooit var het recht tot veto in de Vei ligheidsraad gebruik gemaakt Zeven leden van de Veiligheidsraad spraken zich uit voor de resolutie, twee tegen (Frankriik en Engeland) terwijl Bel gië en Australië zich van stemming onthielden. Vervolgens werd. nadat de Veilig heidsraad geschorst was, in de her opende zitting, een brief van de Egyp. tisehe minister van buie„landSe za ken aar de orde gesteld, waarin de Veiligheidsraad gevraagd werd om on- middellijke bespreking van de drei ging der Britse en Franse regeringen om Egyptisch gebied te bezetten. Zo wel Engeland als Frankrijk ve zich tegen de behandeling van dez klacht. De raad aanvaardde evenwel een agenda, waarop zowel een eert er inge iende Russische resolutie om Is raël te verzoeken zijn troepen onmid dellijk achter de grenzen terug te trekken, die indertijd door de wapen stilstandscommissie waren vastgesteld, stond, als de Egyptische klacht. Deze bijeenkomst zal hedenavond plaats hebben. De motorschepen „Tarak-n" en „Ba- tang" van de Maatschappij Nederland, die vandaag op weg van Indonesië naar Ne derland het Suez-kanaal zouden binnen varen, hebben opdracht gekregen buiten gaats te blijven In afwachting van de ontwikkeling van situatie rond het ka naal. Enige schepen van de „Nederland", die zich nog op grote afstand van het Suez kanaal bevinden, hebben opdracht gekre gen hun weg naar Nederland via de Kaap te vervolgen. Morgen zou de „Johan van Ol- dcnbarn-welt'' de haven van Amsterdam verlaten met bestemming Australië. In verband met de gespannen situatie in het Nabije Oosten is het nog niet zeker of het schip via Suez of via de Kaap zal wor den gedirigeerd, zo deelde men ons bjj de Maatschappij Nederland mede. Het nationalistische Chinese persbureau heeft gisteren uit Hongkong gemeld, dat contra-revolutionairen een opstand in de Chinese provincie Sinkiang hebben ont ketend, waarbij vele communistische ambtenaren zouden zijn gedood. Sinkiang ligt in het westen van China. Een communistisch blad uit Sinkiang heeft aldus het persbureau op 23 septem ber toegegeven, dat guerillastrijders com munistische soldaten hebben aangevallen, verbindingen hebben ontwricht en sabo tage hebben gepleegd op olievelden Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de dienstplichtige korporaal H. G. O. uit Alblasserdam in hoger beroep veroordeeld tot acht dagen gevangenis straf en verlaging tot de rang van sol daat laagste klasse. De krijgsraad had hem veroordeeld tot acht weken mili taire detentie en verlaging tot soldaat laagste klas. De advocaat-fiscaal bij het Hoog Militair Gerechtshof had een maand gevangenisstraf ..en verlaging tot soldaat laagste klas seëist. O.. die thans met groot verlof is. had als commandant var> een patrouille en van een wacht, zijm plicht verzuimd, door op het vliegveld Ypenburg met een auto te gaan rondrijden- Hater was hij sla pend in een op het vliegveld aanwezig luchtschip aangetroffen en wel. naar zijn zeggen, om daar °P verzoek van. een mecanicien als ballast te dienen. Nagy probeert het nog steeds met beloften uiterste de weerstaan. troepen op Egyptische bodem te Een woordvoerder van het Israëlische leger deelde vanmorgen vroeg mede, dat Israëlische marine-eenheden een Egyptische torpedobootjager, de „Ibrahim el Awal", heeft buitgemaakt in de baai van Haifa. Gedurende de nacht had de torpedobootjager de kust beschoten, maar er was geen schade geleden en er waren geen slachtoffers gevallen. Boven Comba werden twee Egyptische Vampire-straaljagers neergeschoten, zo deelde de woordvoerder verder mede. De Amerikaanse ambassadeur in Egypte, Raymond Hare, heeft vandaag alle Amerikaanse burgers, met uitzondering van officiële personen en hun die dringend zaken moeten doen, in Egypte dringend aangeraden vandaag binnens huis te blijven. In kringen van de Franse ambassade in Tunesië maakt men zich bijzonder be zorgd over bet feit, dat men vernomen heeft, dat. bepaalde Tunesische organisa ties er toe zouden zijn overgegaan wapens aan de autochtone burgerbevolking uit te delen. Deze distributie van wapens zou in een aantal dorpen hebben plaats gehad, soms zelfs in de aanwezigheid van plaat selijke regeringsautoriteiten. Dit gebeu ren is des te ernstiger omdat, op verzoek van de Tunesische regering, de Franse autoriteiten er onlangs toe zijn overge gaan al de Franse burgers te ontwape nen. Vooral is het penibel voor de afge legen kolonies die hun wapens eveneens hebben afgegeven en deze eigenlijk nodig hebben voor hun veiligheid. De Kardinaal zou slechts drie da,ien te Felsoepeteny vertoefd hebben en de be volking van de stad Retsag begroette de Kardinaal met uitbundige vreugde, toen hij na twintig minuten in de kerk al daar vertoefd te hebben deze weer verliet. Kardinaal Mindszenty zei tot de menigte: „Ik ga nu mijn arbeid weer voortzetten, die ik acht jaar geleden moest onderbreken". Joseph Kardinaal Mindszenty Generaal Iwan Turkiel, de Russische commandant van de Poolse luchtmacht, is ontslagen, aldus deelde gisterenavond radio-Warschau mee. Generaal-majoor Frey-Bielecki is benoemd tot plaats vervangend commandant van de Poolse luchtmacht en zal nu optreden als com mandant, Dit bericht van radio-Warschau was ontleend aan een bekendmaking van het Poolse ministerie van defensie, waarin het ontslag van verschillende commandanten werd aangekondigd. Tot de ontslagenen behoort ook generaal André Jewski, de Russische commandant van het garnizoen Warschau. Zijn functie wordt overgenomen door generaal-majoor Kuropieska. die indertijd uit het leger is ontslagen, doch nu weer teruggeroepen is in actieve dienst. Ook generaal Duszynski is weer in actieve dienst ge roepen. Hij is benoemd tot plaatsvervan gend chef van de staf. Radio-Warschau berichtte voorts dat de regionale communistische partij in Kielce, centraal Polen, haar eerste secretaris, Stalislaw Krupa en twee van zijn plaats vervangers heeft ontslagen. Wegens de feestdag van zal ons blad morgen niet verschijnen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1