Kanalisatie van Beneden-Rijn en Lek komt op gang Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Concurrentie wordt voor Neder landse reder steeds zwaarder „DE PRAKTIJK VAN DE VERKOOP" IN BEELD Staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Chefarine .4 RHH In stuwcomplex bij Hagestein ook winning van witte steenkool STmiar GELD OF TEXTIEL BIJ DE ZEEP Mr. Van der Valk waarnemend gouverneur van Nederlandse Antillen voorkomt 'n pijnlijke scheerhuid Afsluiting nog niet eerder toegepast Mgr. Jansen consecreerde nieuwe Haagse kerk Wederzijds beroep op samenwerking Dr. L. G. Kortenliorst zeventig jaar Fiscaal klimaat in Nederland ongunstig Kinderlijke vorm van instructie Benoeming van mr. R. Hoppener een feit Vier middelen die betrouwbaar zijn! Woensdag 31 oktober 1956 PAGINA 5 Eens in de vijf jaar onder water Elektrische energie >-De r^r. tot maximum 66 kufoie- e meter pereeConde, wor(Jt geheel door e turbine gem. Moet meer water wor sen afgevoerd, dat wordt tevens de cllin- öersohuif in bedrht genomen. Wordt de ■Waterafvoer groter dan het vermogen van de fijnregeling (150 kubieke meter per sec.) dan worden de vizierschuiven ongeveer PROTESTDEMONSTRATIE TEGEN VONNIS-SCHMIDT Stadhouderskwartier uit de nood i WET OP CADEAUSTELSEL: KLUIFJE VOOR ADVOCATEN Zutphense rechtbank in moeilijk parket Geen controversiële verhoudingen meer Ir. L. P. RUYS VOOR HAVENVERENIGING In een voordracht, die de direc teur van de Koninklijke Rotter- damsche Lloyd, ir. L. P. Ruys gis teravond in het Rotterdamse Beursgebouw voor de leden van de Havenvereniging „Rotterdam" heeft gehouden, besteedde hij on der meer aandacht aan de perike len rond het Suez-kanaal en de ge volgen, die een eventuele vaart rond de Kaap voor de scheepvaart met zich brengen. Voorts besprak hij de ongunstige situatie, waarin Ambassadeurs langs de weg de vernieuwing van de Nederland se handelsvloot verkeert. Amerikaanse schepen Financieringsprobleem De goedkope vlag Historie Toekomst A utomobielbellen Rock and Roll De plannen tot kanalisatie van Beneden-Rijn en Lek, welke sinds jar/n zijn voorbereid, zijn enige tijd geleden in een eerste stadium van uitvoering ge komen. Bij Hagestein (gem. Vianen) is men immers in de zuidelijke uiter waarden van de Lek druk bezig met het voorbereidende werk voor de bouw van het grote stuwcomplex, dat daar zal komen. De bouwput is al grotendeels klaar. Daartoe is de uiterwaard tot op een diepte van 5.50 meter beneden N.A.P. uitgebaggerd, terwijl de hierdoor ontstane put met aansluitende werkterreinen omringd is door een dijk, welke tot 7 meter boven N.A.P. reikt. „In den droge" zal de put nu verder worden uitgegraven tot de nodige diepte, die voor het grootste deel 7.50 meter beneden N.A.P. be draagt, doch bij de middenpijler van de stuw tot 14.60 meter zal gaan. De toeleidingen, welke dwars door de uiterwaard zullen lopen om het stuw complex zowel boven- als benedenstrooms met de rivier te verbinden dit betekent tevens het afsnijden van een bocht in de Lek zijn al gedeeltelijk gebaggerd, maar blijven uiteraard tot na de voltooiing van het stuwcomplex door de ringdijk met voorland van de bouwput gescheiden. 12 cm. geopend (afvoer ongeveer 75 kubie ke meter per seconde), waarna met de „llinderscbuif weer kan worden bijgere- geld. Wordt de afvoer door deze schijf dan weer maximaal, dan worden de vizier- schuiven een trap verder geopend. Dit kan zidh herhalen tot de rivierstand het ge heel openen van de vizierschuiven nood zakelijk maakt. De bovenzijde van de schutsluis en het sluisplateau liggen op 4.50 meter boven N.A.P. Dit betekent, dat zij niet hoogwa- tervrij zijn en ongeveer eensin de vijf ja ren onder water komen. De hieraan ver bonden bezwaren wegen volgens rijkswa- Het complex zal bestaan uit een stuw met een schutsluis en twee scheepvaart openingen bevatten, elk 48 meter breed, welke zijn gescheiden door een tussen- Pijler van 14 meter breedte, zodat de af stand tussen de landhoofden in totaal 110 meter zal bedragen. In elk van de land hoofden worden twee vispassen gebouwd, een voor glasaal en een voor schubvis. In de tussenpijler wordt een tur aangebracht, waarmede elektrische e «ie kan worden opgewekt, zodat e - land hier, zij het in bescheiden mate, ge bruik gaat maken van „witte VOOr' De scheepvaartopeningen w zien van een beweegbare bijzondere vorm, zg. viziefs„cprdpr ,un voorzover bekend nog met gecast Het ziin halfcirkelvormige seg- mentachuiven, waarhij heihogiwat"*|5h aan de holle zijde ,zal. bTm^f.n zowel uit hydraulisch als uit financieel oogpunt verscheidene voordelen bieden. De draaipunten, waarmee zij aan de land hoofden en de P«ler worden bevestigd, worden opgenomen in nissen, zodat de scheepvaart hiervan geen hinder onder vindt en ijsgang geen schade kan veroor zaken. De schuif is zo geconstrueerd, dat zij slechts tot een hoek van 60 graden be hoeft te worden geheven om bij de hoogst bekende waterstand over een breedte van 33 meter een doorvaarthoogte van 9.10 m. te garanderen. Voor het optrekken van de schuiven, welke elk 200 ton wegen, zij" Z0'T, 97 de landhoofden als op de pijler j; meter boven NAP reikende batan g met machinekamers geprojec ee In de middenpijler regeling gebouwd, waa afvoer tot een hoeveelheid van ongeveer 150 kubieke meter ^seconde nauwkeu rig kan worden geregeld. Deze fijnrege ling bestaat uit een in de pijler gespaard «voerkanaal. dat ^«^ooms twee achter elkaar geplaatste toevoeropemngen krijgt Eén opening wordt, voorzien van een hevelturbine, de andere van cilinder- schuif De turbine, met een waterverbruik van 66 kubieke meter per seconde en een ver- ™°er°B van 2500 KVA, zal per jaar onge il '"hjoen kW kunnen opwekken, het- km e£nAesparing van ongeveer 3000 ton Roien beteketJt (Advertentie). terstaat niet op tegen de extra kosten, welke zouden moeten worden gemaakt om de sluis hoogwatervrij (6.50 m.ter boven N.A.P.) te maken. Tevens liggen nu de schepen bij het schutten niet zo diep in de kolk. Het bovenhoofd echter en de daarin ge plaatste sluisdeuren reiken tot 6-50 meter boven N.A.P. Ter weerszijden van dit hoofd sluiten betonschermen aan, die aan de ene zijde eindigen in het ten zuiden van de sluis gelegen stuwplateau en ander zijds in het ten noorden van de sluis -e- legen terrein. De keringen, het stuwpla teau en het terrein zijn gemaakt op een hoogte van 6.50 meter boven N.A.P. De sluis zelf is voorzien van een tussen- hoofd om het waterverlies b.j schutten met weinig schepen te beperken. De breedte van de sluis bedraagt 18 meter, de lengte 220 meter. Het centrale bedienings gebouw komt op het tussen de stuw en de sluis gelegen plateau van 6.50 meter bo ven N.A.P. Bij Amerongen en Doorwerth zullen in de toekomst soortgelijke stuwen worden gebouwd. Naar het protestcomité Jungschager me dedeelt, zal op zaterdag 10 november ln Den Haag een demonstratie worden ge houden tegen het vonnis tegen de Neder lander Schmidt. De demonstratie, die bedoeld is een be roep te doen op de internationale Pbblie opinie bestaat uit het houden van een optocht en een toespraak na afloop daar van door prof. dr. R. U. Zuidema op het Binnenhof. (Van onze Haagse redactie). Bfina twee jaar nadat de toenmalige deken van Den Haag, mgr. W. J. Pompe, de eerste steen legde, heeft mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, gister avond de nieuwe parochiekerk voor het Stadhouderskwartier plechtig geconse creerd. „Een kerkgebouw om dankbaar voor te zjjn", zo zeide de bisschop in zün feestpredikatie, en men kan deze dank baarheid het beste tonen door er dik wijls te komen". Mgr. Jansen die kort ge leden ook al in Den Haag was voor een plechtige consecratie, vroeg daarbij het speciale gebed van de parochianen voor het eigen diocees dat zulke grote kerken- nood paart aan geestelijke nood. Deze kerk gewijd aan de H.H. Marte laren van Gorcum, kon reeds op Kerstmis van verleden jaar in gebruik worden ge nomen, waarmede aan het gesukkel met een noodkerk een einde kwam. De con secratie valt nagenoeg samen met het veertigjarige bestaan van de parochie, zodat het voor pastoor P. J. M. v. d. Burg en zijn gelovigen dubbel feest is, deze week. Het nieuwe gebouw, dat is opgetrokken in een neo-basilica stijl, ligt bijzonder fraai in het royaal opgezette Stadhouders plantsoen. „Hier kunnen wij terecht", zo zeide mgr. Jansen, „wanneer wij ons in de grote stad eenzaam voelen Die hier woont is te vertrouwen". Tijdens de plechtige consecratie en de daaropvolgende pontificale Hoogmis werd mgr. Jansen geassisteerd door prof. Th. H. J. Zwartkruis en rector P. van Iersel S.C.J., troondiakens; pastoor C. A H. Rui- gewaard en pastoor H. J. van Nobelen, als diaken en sub-diaken. De deken van Den Haag de hoogeerw. heer W. A. E. H. Bo- keloh was bij de plechtigheden tegenwoor dig. Advertentie. Eén enkele dragée Da/vi- tamon 10 per dag beft vitaminetekorten radiicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées s> Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde KX: &&aBwi350Ki^ ORGKNON OSS Bij de Prins Bernhard-kazerne te Amersfoort werd dinsdag de start gehouden van de Tweedaagse Jeeprit doorr Nederland en België voor onder onder-of fmeren, georganiseerd ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Militaire Com missie voor Automobiel- en Motorwedstrijden. De foto laat zien hoe de depot- commandant, kolonel Hoytema van Konijnenburg, het startsein gaf voor de eerste deelnemende jeep. Gracieuze vormgeving van onzichtbaar ingebouwd comfort: Preserver, de zoo) die sleun geelt Ideaal voor moeilijke voetenl Jn zwert. grijs en brum, beige suède en zwart leder. KORTE LIJNBAAN 3 - ROTTERDAM (Van onze correspondent) De meervoudige economische kamer bij de Zutphense rechtbank heeft zich heziv gehouden met de vraag of een Apefdoornse N.V.. die «Jn zeepfabriek exploiteert, de wet beperking eadeaustel- sel heeft overtreden nI®'- De officier eiste 251,— boete, dat het 'aa6sie boetebedrag, waarbij hoger beroep mo- gelijk is Zowel'de Nederlandse zeepfabrikanten a!9 de overheid zien met belangstelling 'f "aar de beslissing in deze rechtszaak. raneiergeven van geschenken door leve ranciers aan klanten is indertijd min of cadeausfelsfl do'°r de wet beperking cadeaustelsel maa r20als haar naam tn tï niet de bedoeling het geven van geschenken geheel te verbie- (Jen. Het werd evenwel onwenselijk 2e- acht, dat de een op het te7reta van de ander kwam Du, mocht bijv. een zeep fabrikant met op het terrein van de tex tielhandelaar komen door textielgoederen o, "schenk aan te bieden. Daa-door wordt verklaard dat de wet talrlike uitzonderingen kent. Zo mogen geld en geldswaardige papieren wel wor- geid en gem goederen van de- ien gegêV'6n> nr het bedrijf normaal zelfde s0°rt fiis d +e worden verstrekt, tegen betaling plegen te w Ook consumptie-verwante artike en mo gen cadeau worden gegeven, bijv. een bierglas bij bier. ver_ De Apeldoornse N.V. in kwestie nuver strekte bij haar artikelen zegels ter waar de van tien punten. De klanten kunnen die zegels op spaarkaarten plakken. de spaarkaart vol, dan kan men die op- In een buitengewone vergadering van Staten der Ned. Antillen is gisteren tug- E. E. J, van der Valk als waarne- kojuS, gouverneur van dit deel van het Valk j Ik beëdigd, De heer Van der vernevf al eerder eens waarnemend gou- gedurenageweest en wel toen bij in 1954 deze fun6bet verlof van mr. Struycken zitter va! moest vervullen. De voor.- wees er de Staten, de heer R. S. Isa, rede op rtglsteren echter in een korte heer Va'n nl ditmaal de taak van de dan toen" S* geheel anders ligt hii thans niet eerste plaats behoeft z igefbbC t?onarbe tb el e id v an de afwe- i - hii dat «iu te Continueren maar ion Ook h, =eei naar eigen inzicht bepalen. ander opzicht is er ech- ter een aanmerkelijk verschil te consta teren meLeranderin^1- in de tussentijd een grote yeranaenng ls gekomen in het staatsbestel en dientengevolge 0ok in de positie van de gouverneur.8 Werd deze vroeger geaccentueerd door de grote macht, welke hij niede ten aanzien van interne zaken van de Ned. Antillen bezat thans valt het' accent meer op een sa menwerking met de autonome regering van de Antillen t.a.v. die interne aange legenheden- De belangrijkheid van de functie wordt daardoor niet minder maar wel moeilijker aldus de heer Isa. Immers uitoefening van macht is altijd eenvoudiger dan verlening van medewerking aangezien bij machts uitoefening de besiissing in eigen hand ligt en bij verlening van medewerking veelal met Hetgeen veel meer eist van degene, die het ambt van gouverneur vervult dan vroeger het geval wa«. In zijn antwoord heeft mr. Van der Valk aangehaakt aan dat begrip „samenwer king" en een beroep gedaan op alle in gezetenen om in de geest van samenwer king en door het betrachten van werke lijkheidszin door te dringen tot de «r°ud- slag van onderling vertrouwen opdat het algemene belang van de Ned. Antillen zal worden bevorderd.. Het doen voortbestaan van controver siële verhoudingen, aldus mr- Xan der Valk zal de kracht van deze kleine ge meenschap snel doen verminderen en lei den tot het alternatief: of de gemeenschap, met' behoud der beginselen, te zien para lyseren dan wel, met verloochening der beginselen, haar kunstmatig in leven te houden. De noodzaak van samenwerking betekent niet, dat ene groep onderge schikt wordt gemaakt aan de leiding van de andere, doch het' opbouwen van ge meenschappelijke uitgangspunten. Een voortgezet gebrek aan samenwerking zal een proces in werking stellen, dat leidt tot denaturering der maatschappelijke In stellingen. De wnd, gouverneur herinnerde aan de beheersing, die in de Ned. Antillen aan de dag is gelegd bij de strijd om het verkrij gen van autonomie en sprak de hoop uit, dat ook in de onderlinge strijd deze be heersing zal worden betracht. Zeepost. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Australië: via Engeland (3 nov.): Brits oost-Afrika; s.s. .Africa'' (1 nov.): Canada: m.s. ,/Westerdam'' (1 nov.)' Chili: via New York (1 nov.); Indonesië: m s' Willem Ruys" (3 nov); Nieuw-Zeeland: via Engeland 13 nov); Unie van Zuid-Afrika en Z W.-Afrika: m.s! '„Arundel Castle" (3 nov.). Inlichtingen betreffende de verzendingsdata var, postpakketten gevost de peetkamtoaren. sturen om er een postwissel van 3,50 voor terug te krijgen. Maar men kan ook in plaats van het geld textielgoederen ontvangen. De inzender van de volge plakte kaant moet dan de zeepfabriek verzoeken voor hem bij een textielbe drijf in Hengelo (O) de bestelling te ver richten. Enige tijd later krijgt hij dan uit deze plaats het pakje met de gewenste textielgoederen thuis gestuurd. In een soortgelijke strafzaak te Arnhem is vrijspraak gevolgd. Deze zaak was evenwel niet geschikt voor cassatie. Daarom had de officier van justitie te Zutphen opdracht gekregen in dit geval een vervolging in te stellen, opdat de rechtbank of de Hoge Raad zal kunnen uitmaken of deze handelwijze strafbaar is of niet. De raadsman wees op de psychologi sche ondergrond van de actie: de huis vrouw krijgt liever een pakje gestuurd dan een postwissel. De wet is met hangen en wurgen tot stand gekomen en tenslotte is de Tweede Kamer iets voorgelegd, dat geen handen of voeten meer heeft, zodat het Kamerlid Weiter bij de behandeling opmerkte dat de advocaten er wel het meeste voordeel van zullen hebben. In dit geval is geld gegeven en dat is vol gens de wet toegestaan. Bovendien wordt zo nodig een dienst verricht, namelijk het bestellen van de textielgoederen. En ook het verrichten van diensten is niet verboden. Wat in de dagvaarding staat is dus wel gebeurd, maar niet strai- baar, aldus tenslotte de raadsman. Dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer hoopt op 12 november zijn zeventigste verjaardag te vieren. Bij die gelegenheid zullen de Kamerleden hem een huldiging bereiden op een receptie, welke dinsdag 13 november in het ge bouw der Kamer wordt gehouden, doch een besloten karakter zal dragen. Zij is uitsluitend bestemd voor de Kamerleden en voor hen. die verder hun arbeid in het huis der Kamer hebben. (Van onze Amsterdamse redactie) Het Technisch Filmcentrum gaat een serie van acht trainingsfilms uitbrengen betreffende ,,De praktijk van de verkoop" welke zijn samengesteld door de heer J. L. Wage, econ. drs. In Amerika schijnt men met deze vorm van onderricht goe de resultaten te hoeken. Iln Europa be stond echter tot nu toe nog niet de moge lijkheid om vertegenwoordigers met be hulp van de film „visueel" te instrueren. De eer van deze primeur komt toe aan Nederland. Gisteren zijn de filmpjes, die niet meer zjjn dan verfilmde strips, een aaneenschakeling van statische beelden dus, voorzien van dialogen benevens van de onderwijzende stem van de „trainer", voor het eerst vertoond tijdens een pers conferentie. die de Nederlandse Vereni ging van Commerciële Dlrecteuren-N.C.D. in Amsterdam had belegd. De heer Wage vertelde, dat het accent van het onderricht blijft vallen op het gesproken woord, het welk de instructeur kan putten uit een handleiding. De plaat jes zijn alleen bedoeld als ondersteuning van het betoog, zoals dat het geval is bij hen, die een taal leren met behulp van de natuurmethode. De strips doen intus sen nogal kinderlijk aan. Het is ons bijv. niet duidelijk, waarom er, als de leraar zijn toch volwassen pupillen waarschuwt, dat. zij de cliënten niet onder zware druk mogen zetten, op het doek een tekeninge tje moet verschijnen van een klant, die angstig achter zijn bureau wegduikt uit vrees voor de vertegenwoordiger, die hem een pistool voor de borst houdt of zelfs een kanon op hem dreigt af te vuren. Zo bevatten de filmpjes tal van schetsjes, Advertentie. Alken NIVEA bevat Eucerit te; voedingsmiddel voor de huid die het zeker goed zouden doen in een prentenboek voor kleuters, maar -zo op gediend - een onderschatting inhouden van het begrip der te trainen verkopers. Ook de foto's van situaties, die zich in de ver koop kunnen voordoen, zouden voor een groot deel rustig achterwege kunnen blij ven, terwijl de leerlingen toch, dank zij het gesproken woord, de zaak duidelijk voor ogen hebben. Deze kritiek geldt geenszins het idee als zodanig. Bij de zoeven genoemde natuur methode is gebleken dat de plaatjes, ook al zijn ze kinderlijk, voor iemand, dia zich bijv. een vreemde taal eigen wil ma ken. ongeacht ziin leeftijd een belangrijks steun kunnen zijn voor zijn geheugen om het te leren woord of de in te prenten zinsnede te onthouden. Het gaat dan echter om zuiver uit het hoofd leren of om het zich eigen maken van een moeilijke con structie. Bij de cursus „De parktijk van de verkoop" echter valt voor de pupillen niet veel te onthouden. De stof bestaat nl slechts uit een aantal praktische wenken, die voor zich zelf spre. ken en waarop niemand hoeft te „blok ken", temeer niet daar de psychologische zijde van de verkooptechniek- hierop zou eigenlijk het accent moeten vallen - slechts sporadisch wordt aangestipt. De strips kunnen dan ook gemakkelijk gemist wor den als geheugensteun. Al met al is de vorm, waarin deze pri meur wordt gebracht, dan ook teleurstel lend te noemen, omdat hij niets, maar dan ook niets, overlaat aan het verstand van de mensen, van vertegenwoordigers, die toch, zoals mr. H. A. R. Schuit, direc teur van de Jaarbeurs in Utrecht, het in een korte toespraak uitdrukte, geen rei zende minnestrelen zijn, die de orders ophalen door hun verkoopdeuntje af te draaien, maar wel „ambassadeurs langs de weg". Hij voegde hier nog nadrukke lijk aan toe: „Ik gebruik dit woord (am bassadeur) gaarne in dit verband omdat I hij de politiek van zijn onderneming heeft te verdedigen en bovendien een waarne mer voor zijn eigen bedrijf dient te zijn omtrent de reacties van de afnemers- I kring op zijn artikel. Ik acht een verte genwoordiger dan pas in de uitoefening van zijn functie geslaagd, wanneer hij zich weet op te werken tot adviseur van de in kopers. Daar is heel wat voor nodig". In derdaad maar men kan dergelijke functio narissen dan ook niet opleiden als waren zij nog kinderen. BJJ K.B. is mr. R. G. A. Hoppener te Roermond benoemd tot staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Mr. Bené G. A. Hoppener werd 9 Jnli 1903 'te Roermond geboren. Hij deed zijn doctoraal examen rechten aan de rijks universiteit te Utrecht. Sedert 1926 is hij te Roermond gevestigd als advocaat en procureur. Sinds 1935 is hii lid.van de raad van toezicht en sedert 1945 deken van de orde van advocaten in net arrondisse- ment Roermond. Hij was tevens kanton- rechter-plaatsvervanger en sedert 1938 rechter-plaatsvervangerVoorts is hij lid van het. ambtenarengerecht en plaats vervangend voorzitter van de raad van beroep sociale verzekeringen. In 1927 werd hij tevens lid van de gemeenteraad van Roermond, nadien wethouder. In 1939 werd hij lid van de Provinciale Staten van Limburg en in 1946 lid van Gedeputeerde Staten. De heer Hoppener Was geruime tijd docent staatsinrichting M.O. bij de r.-k. Leergangen en docent van de school van maatschappelijk werk te Sittard. Hij was oprichter en hoofdredacteur van het Katholiek Sociaal Tijdschrift en be stuurslid en voorzitter van verschei dene instellingen op sociaal-charitatief gebied. Sedert 1930 vervult hij ook diverse leidende functies in het jeugdwerk. Zo is of was hij o.m. voorzitter-hoofdcom missaris van de Katholieke Verkenners in Nederland, mede-oprichter van de Nationale Padvindersraad. voorzitter van de Katholieke Jeugdraad voor Neder land (1950—1955), voorzitter der com missie jeugdzaken van de KVP en van verscheidene andere commissies op het terrein van het, jeugdwerk, vice-voor- zitter van de Raad voor de Jeugdvor- ming. De nieuwbenoemde staatssecretaris ls voorts o.m. bestuurslid van de SrU-Rad- boudstichting, van het curatorium der r.-k. Leergangen en van het landelijk curatorium van de r.-k. scholen van maatschappelijk werk. Mr. Hoppener werd in 1937 ridder en in 1946 officier in de orde van Oranje- Nassau. In 1955 werd hii ridder in de orde van de H. Gregorius de Grote en ridder in de orde van het H. Graf. Ir. Ruys betoogde, dat een verleg ging van de reisroute om de Kaap een verlenging betekent van 8000 tot 11.500 mijl. De reisduur van een vrachtschip wordt hierdoor met 10 a 14 dagen vergroot en een passagiersschip als de Willem Ruys zal er ongeveer zeven dagen langer over doen. Deze extra vaardagen kosten voor een vrachtschip het 2% tot 3-voudige en voor een passagiersschip het 3%- voudige van de kosten voor het pas seren van het Suez-kanaal. Verande ring van route echter is méér dan een besluit, dat alleen die kosten raakt. De voorkeur van agenten voor risico-vrij vervoer, spelen een grote rol, zodat de keus tussen het Suez-kanaal of de Kaap niet alleen een kwestie van de kosten is. Zo zou een vertraging by het Suez- kanaal van 8 tot 12 dagen reeds in één klap de economische betekenis van het kanaal voor de Europese, de Austraal- Aziatische en Amerikaanse economie teniet doen. Hoewel de totale reiskos ten via Suez dan nog niet hoger liggen dan vla de Kaap. De heer Ruys was tevens van mening, dat de Suez-crises een invloed ten kwade zou uitoefenen op de Amerikaanse scheep- vaartpolitiek. Men oefent daar namelijk druk op de autoriteiten uit om schepen uit de geweldige reservevloot in de vaart te brengen, ten einde de moeilijkheden bij het vinden van Amerikaanse schepen voor de fifty-fifty-ladinig het hoofd te kunnen bieden. Zoals bekend houdt deze 50/50 versche- pingsregel in, dat onder andere alle land bouwoverschotten en alle produkten on der het jaarlijks hulpprogram voor de helft met Amerikaanse schepen vervoerd moeten worden. Het gevaar bestaat, dat de autoriteiten eerder zullen toegeven nu de Suez-kwestie het gesprek over een vervoerscrisis voedsel heeft gegeven. Spreker noemde de Suez-crisis een vertrouwenscrisis, die wel eens reacties zou kunnen oproepen, welke later moei lijk ongedaan zouden kunnen worden ge maakt. Ten aanzien van de vlootvernieuwing met als achtergrond de politiek van de Nederlandse fiscus, vroeg de heer Ruys zich af, of de Engelse regering meer sea- minded is dan de Nederlandse, daar eerstgenoemde de investeringsfaciliteiten voor de scheepvaart heeft gehandhaafd. Sperker zag wel ruimte in de wet voor een gelijke behandeling van de scheep vaart in Nederland. „Ik kan mij niet ont trekken aan de indruk", zo zei hij, „dat te weinig aandacht is geschonken aan de positie van de Nederlandse scheepvaart, met haar sterke internationale aspecten, en dat het zwaartepunt te_ veel ls gelegd op de conjuncturele situatie van het mo ment, ten koste van de structurele ont wikkeling van onze bedrijfstak". De heer Ruys duidde in het kader van de fiscus en de vlootvemieuwlng op de landen met de goedkope vlag, zoals Hon duras, Liberia en Panama, waar door het ontbreken van fiscale heffingen de finan ciering van de nieuwbouw wordt verge makkelijkt. De tonnage onder deze vlag gen is in enkele jaren gestegen tot boven de 10 miljoen. Een nienw verschynsel noemde spre ker de opkomst van een goedkope En gelse vlag, hoewel daar het fiscale kli maat toch al veel gunstiger Js dan hier. Bermuda is nameiyk een gewilde ves tigingsplaats geworden voor dochteron dernemingen van Britse reedertien, waardoor voor nieuwe schepen belasting voordelen worden verkregen, met be houd van de Britse vlag. De heer Ruys zag hierin een illustratie van het feit, dat de concurrentie voor de Nederlandse reder steeds zwaarder wordt, nu een zo groot gedeelte van de wereldvloot gelden byeen kan sparen voor de nieuwbouw. Dat het nodig Is de Nederlandse vloot ultra-modern te hon den, .valt, zo zeide spr., niet tegen te spreken, wanneer men let op de vloten van bttvoorbeeld Japan en Duitsland, die na de oorlog een zeer moderne vloot hebben gebouwd. Advertentie. Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op groio schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer aidoende be wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil- lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nóg beter en helpen vaak waar andere middelen (alen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen in derdaad waard is. NIET ZONDER enige weemoed zal men over enkele dagen in Maastricht afscheid gaan nemen van een voertuig, dat daar weliswaar niet het gehele economische leven heeft geschraagd, doch wel een belangrijk en plezierig deel daarvan: de historische schuine bierwagen. „Het is de enige die er nog in Nederland rond rijdt", vertelde de kastelein me die met wazige ogen naar de hoek staarde, waarachter het hob belende en ratelende vaihlkel even te voren, op een van zijn laatste tochten, was verdwenen. „En toch, ze waren zo handig. Je kon er de vaten zo mooi mee voor het keldergat krijgen. Nu gaan ze de tonnen met auto's rond brengen. Ja mijnheer, de automatise ring vreet dieper door dan we vermoe den". Het afscheid werd ook om andere re denen noodzakelijk. De voerman, Hu- beer Beckers, heeft op die historische bok de pensioengerechtigde leeftijd bij elkaar gereden en kóm bij de tegen woordige jeugd maar eens om zo'n baantje. Ze zitten liever achter het stuur. En bovendien: wéét wat die goe de Hubeer Beckers allemaal naar het voermanshoofd geslingerd heeft gekre gen, als hij met zijn kar het haastige hedendaagse verkeer in de weg zat. Neen, het kon niet langer meer zo, maar ze zullen, in Maastricht, deze laatste der schuine bierkarren, vóór hij officieel aan het oudheidkundig museum zal worden overgedragen, een waardige „begrafenis" bezorgen In open rijtuigen zullen de kasteleins van Maastricht de bieswagen op zijn laat ste tocht vergezellen, als plechtig af scheid van een goede vriend, die ja renlang volgens de traditie der vade ren van de dorst der zonen heeft ge tuigd. „Het was een kar met charmes", zeggen de experts, „als je hem in de verte hoorde ratelen kreeg je al dorst". Plechtig zullen ze hem naar Het mu seum brengen. En daarna maar weer gewoon met de tijd meegaan. Want het leven in de brouwerij gaat door. NU IS DAT leven-in-de-brouwerij thema een zaak, die velen aan het hart gaat, want al ruimt men dan een bier wagen met houten wielen op, per dag worden honderden nieuwe autootjes ge boren en het geblèr daarvan mag op z'n minst genomen irritant worden ge noemd, Wie hartje-stad één uur leven- in-de-brouwerij ondergaat, vergt daar mee eigenlijk al teveel van z'n trom melvliezen. Evenredig met omvang en motorvermogen is bij de moderne wa gens het claxon-volume opgevoerd; door het simpel indrukken van een knopje kan de chauffeur een geluids installatie in werking stellen, die voor schepen in de mist wellicht afdoende, maar voor dichtbijzijnde voetgangers en wielrijders slechts zenuwslopend is. In Berlijn, waaj ook^ al ijigmge voet- ganger. door hét 'sirénegelbêi ih paniek geraakt, het slachtoffer van zijn eigen rare sprongen is geworden, heeft men daar nu iets op gevonden. Er zijn bel len in de handel gebracht, die met een beschaafd tingellngetj e de komst van de automobiel aankondigen. Door het indrukken van een knopje aan het dashbord kan men de bel laten rinkelen. Het geeft aanzienlijk minder lawaai dan de traditionele claxon, maar is voldoende om voetganger of wielrijder op de nadering van de auto attent te maken. Een stap in de goede richting, zult ge zeggen. Maar dan moet er op grote schaal gebruik van worden gemaakt. En wie ral hier de kat de bel aanbinden?. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligece mug, want die wordt beachermd dooriiet bytfod^eel Cheferox WAARACHTIG, we waren er nooit meer over begonnen, omdat het ten slotte maar een grilletje is, maar het moet ons toch even van het hart dat de Engelse pers onlangs heeft geschre ven dat: de hertog van Kent op z'n 21e verjaardag een fuif heeft gegeven, dat daarop ook het Britse koningspaar aanwezig was, dat het er wemelde van de aristocratie, dat er prettige muziek was en dateen belangrijk deel van de avond werd gevuld met nummer tjes Rock and Roll. De spijkerbroekjes bi.i ons uit de straat hebben het ons zélf laten lezen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5