Grote steun voor Canadees plan ÉL aas jasaanws zstxisz V.N.-vergadering Sovjet-aanval veroordeelt Bewogen Eden verweert zich in Lagerhuis en voor televisie Arabieren blazen pijpleidingen en pompstations op V.N.STUREN EIGEN „POLITIE" NAAR MIDDEN-OOSTEN Kardinaal Mindszenty: „Standhouden voor vaderland en christenheid-... A.A.-landen onthouden zich Israëliërs zullen zich na voltooiing Brits-Franse actie terugtrekken Tap-linefunctioneert nog Hammarskjoeld werkte plannen uit Pineau naar Londen Adenauer naar Parijs Menon naar New York AA-resolutie Dramatisch moment V \lc6i y>'i* 'unuu/z (Lojrfl ABDIJSIROOP: De Veiligheidsraad Gomulka eiste „strikte partijdiscipline" Betogingen in Peking en Londen K.L.M. weer naar Beiroet en Tel Aviv MAAJNDAG 5 NOVEMBER 1956 invasie "Het is erS droef dat de Brits antwoord aan de V. N. Ontroerende beelden in de Nedeilandse huiskameis J ija. voor actie Churchills steun „Weg met Eden Gen. Burns commandant van een intern, leger van 10.000 man Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de V. N., heeft hedennacht aan het hegin van de derde speciale zitting van de Algemene Vergade ring over het conflict in het Midden-Oosten, zijn Plan ontvouwd voor de oprichting van een V.N.- strijdmacht voor het Midden-Oosten. In een rap Port aan de Algemene Vergadering stelde Ham marskjoeld voor de Canadese Seneraal"™a;'°<" ^Urns, die nu reeds sedert jaren de bestan sco missie in Palestina leidt, te belasten "^^gg^er Perbevel over de strijdmacht, die V.N.-kringen verluidde een sterkte van on geveer 10.000 man zal hebben- deelde voorts mee, dat Noorwegen, ie en Columbia reeds troepen voor het „v.tv.-ieger Aan de secretaris-generaal was zater dagnacht opdracht verleend plannen voor de voraiing van een V.N.-stnjdmacht uit te werken. Dat geschiedde tijdens de tweede „Midden-Oosten-bijeenkomst" van de Algemene Vergadering, die op ver zoek van de Egyptische gedelegeerde Omar Loefti bijeen was geroepen om te spreken over de weigering van Groot- Brittannië en Frankrijk mee te werken aan de uitvoering van een resolutie waarin op de betrokken partijen een be roep, werd gedaan het vuren te staken Dit was de resolutie, die tijdens de eer ste bijeenkomst was inpoH^a a I V. S Toen do ingediend door de terdaenarhf g mene Vergadering za- 'kwam tweede maal bijeen- kianco' er 'wee nieuwe Ameri- Ho Joci °"twerP-resoluties. De ene vroeg niet j van een commissie van vijf met nader genoemde landen om na over- 'eg met Israël en de Arabische landen aanbevelingen te doen voor een alge meen Palestijns vredesverdrag. De an- ®.re, stelde de instelling van een com- hssie van drie voor. welke de verant woordelijkheid op zich zou moeten ne- hadden aangeboden. Volgens hem zouden voorts in principe géén troepen gerekruteerd dienen te worden uit de landen, die het permanente lidmaat schap van de Veiligheidsraad bezitten, t.w. de Sov jet-Unie, de V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk en China. Hammarskjoeld stelde voor generaal Burns te machtigen onmiddellijk een kleine staf samen te stellen uit de waarnemers der bestandscommissie en rechtstreeks uit de verschillende leden-staten de verdere officieren aan te werven. Zijn plan werd vanmorgen vroeg met 57 tegen 0 stemmen hij 19 onthoudingen (o.m. Sovjet-Rusland, Frankrijk en Groot-Brittannië) aanvaard. aangedrongen werd op uitvoering van de resolutie der vergadering van no vember (de resolutie, dus )).aaraa" Groot-Brittannië en Frankrijk niet zonder meer wilden meewerken, waar om deze vergadering was bijeen0eroe pen). Ook deze resolutie werd aan aard: 59 tegen 5 bij 12 onthoudingen. Tegenstemmers. Israel, Franknjk, DKtoDer reeas aauvamuuc ra,-;ttannië Nieuw-Zeeland en onderhandelingen. Loefti ^^f onthbuders: de Benelux- loedliik om over deze re- ^^e^müücaanse republiek, Fin land, IJsland, Laos, Noorwegen, Por tugal De Franse minister van buitenland se zaken Pineau is zondagavond met z'jn collega van defensie Bourges -Vlanoury te Londen aangekomen voor w™vf,cs met de Britse regering. teren tweemaal ®ritSe kabinet gis" geweest. JNa een gesprek Va Eden en Selwyn Li0ydtv;ccru"r beide Franse ministers Tn n v Street. Voordat hij in de die hem naar het vliegveld Zou br.p„ gen, zei Pineau, dat hij over Zijn be sprekingen met de Britse minisiters niets kon mededelen, voordat hij pre_ mier Mollet had gesproken. Overigens zeide hij: „Er zijn geen geheimen, er is niets veranderd". Bondskanselier Adenauer van W est- Duitsland heeft zijn vertrek na - r'is, dat hedenmorgen had moeten Plaats hebben, enkele uren uitgesteia. Pe Westduitse regeringsleider zal hedenavond naar de Franse hootdsiau reizen, waar hij 24 uur zal verblijven. Adenauer besloot tot Jhet uitstel in v®rband met de internationale situatie. E>e besprekingen die hij met premier «tollet van Frankrijk zou voeren, zouden in eerste instantie kwesties J'an Europese samenwerking betref- ten. Waarschijnlijk zal echter in hoofdzaak gesproken worden over Egypte en Hongarije. Een bericht van DPA zegt, dat er van Franse zijde verzoeken tot de bondskanselier zijn gericht om een bemiddelaarsrol te spelen teneinde de westelijke eenheid te heastellen. Menon, de Indiase minister zonder j portefeuille die in de laatste maanden l heeft getracht als bemiddelaar op te treden tussen Nasser en het westen, is gisteren op weg van New Delhi naar New York enkele ogenblikken in Londen geweest. Voordat hij doorreisde naar de stad yan de Verenigde Naties zeide Menon versegge vers: „Geheel India is ge- EEV°n, „do°r de ontwikkelingen (in door het~v agressie is uitgevoerd mee wij ZQrenigde Koninkrijk, waar den hebben na))We vriendschapsban- De premiers Va den zullen waarsch-de Colombo-lan- in New Delhi vSnlijk overmorgen men voor: a) het treffen van maatrege- len der onmiddellijke heropening van het Suezkanaal (zoals bekend is dit door ge zonken schepen geblokkeerd), b) de voor bereiding van een plan in overleg met Egypte, Frankrijk en Engeland voor de functionering en het onderhoud van het kanaal en de vrije doorvaart overeenkom- stig de conventie van Constantinopel en de befaamde „zes principes", die de Vei ligheidsraad in oktober reeds aanvaardde als basis voor vond het „erg moeilijk" om over solutie te praten, omdat de erin neerge legde politiek, die beslissend zal zijn voor een lange toekomst, eerst overleg ver eiste met zijn regering. Het ging hem er op dit ogenblik alleen maar om ..maatre gelen te laten treffen, die een eind aan het bloedvergieten zullen maken Lang werd er over de Amerikaanse voorstellen, die overigens zoals de Iraakse afgevaardigde het uitdrukte „alle elementen van een verzoening bevatten", niet gepraat. Over het al gemeen vond men hen te ingrijpend om zonder voorafgaand overleg met de regeringen een beslissing te nemen. Bovendien kwam Canada toen met het voorstel de politiemacht te vormen reeds eerder was daarover zoals we reeds meldden in V.N.-kringen gespro ken. Thans was het voorstel in een re solutie vervat met het verzoek aan Hammarskjoeld hierover binnen 48 uur van advies te dienen. De V.N.-macht zou in principe moeten dienen vöor het toezicht op het staken van het vuren. Toen de stemming over het Canadese plan werd gehouden bleek er een overgrote meerderheid voor te zijn: 57 landen. Er waren 19 onthoudingen en geen tegenstemmen. De landen, die zich van stemming onthielden waren behalve de leden van het Sovjet-blok: Nieuw-Zeeland, Laos, Israël, Frank rijk, Portugal, Groot-Brittannië, Zuid- Afrika, Australië en Oostenrijk. Onmiddellijk daarna werd een Afro- Aziatische resolutie ingediend, waarin eerste staakt-het-vuren-resolutie naar zijn mening de best mogelijke bena dering van een oplossing waren. Tijdens de vergadering van zater dagnacht kwamen de Amerikaanse resoluties niet meer aan de orde. Ze werden voor een volgende gelegen heid bewaard. De enige die er op het laatst nog over sprak was Sobo- lef. Het werd een dramatisch mo ment. De Rus vond dat de Ameri kaanse voorstellen de kwestie op de lange baan schoven en volgens hem mochten de V.N. niet toezien hoe Groot-Brittannië, Frankrijk en Isra el „hun slachtoffers afmaken". Op dat moment stond trillend van woede de Amerikaanse afgevaar- 1 digde Cabot Lodge op en deelde «tee I van de Amerikaanse legatie in Boe dapest het bericht ontvangen te heb- j ben, dat de Russen hun laffe aanval I op de Hongaarse hoofdstad hadden ingezet Kort daarop werd de vergadering i verdaagd en kwam de Veiligheidsraad j in spoedzitting bijeen om over Honga rije te spreken. Het was toen, in Ame rika, ver na het middernachtelijk uur. USC' 9 he id" wordt gedrukt, en bekogelden dit met ste nen waarvan deze foto een breid geeft. Groot-Brittannië heeft de Verenigde Naties vandaag meegedeeld, dat de Brits- npnpmsrkpn en 7niri Afrika De Franse operaties „met strikt beperkt doel" Denemarken en Auict-Atnka. De m Egypte voortdur€rii maar dat alle mi- Nederlandse afgevaardigde, de ljeer Schuurman, had verklaard dat de te genvoorstellen, die waren vervat in het Britse en Franse antwoord op de litaire activiteit zal worden gestaakt zo dra het plan voor een internationaal leger door Israel en Egypte wordt aanvaard en onderschreven door de Verenigde Naties. Advertentie. neem ik altijd ABDIJSIROOP; dan ben ik er het vlugst van af, want die ver zacht en geneest. /akker SIROOP -ryrlR UNGARN WERDEN für Vat er land und für Christlichkeit andauernd 99 mmkkwamen deze woorden uit de mond van kardinaal MMszenty moeilijk en oneindig bedachtzaam. Het was een reporter van de O^term^ae televisie, die de kardinaal in zijn paleis - het was donderdag toen hoewel de eerste tekenen van het Russische verraad zich al vaag lieten waarnemen was het toch nog een dag, die in Boedapest aanvankelijk als he-vry g 9 gekend werd had opgezocht en hem had gevraagd, enkele mededelingen aa een angstige wereld te doen. Het was een ongedwongen onderhoud, dat zag men zo. De reporter had jas en das nog om, kennelijk was kardinaal Minds zenty, min of meer overvallen en had hij tóch niet willen weigeren. We zeiden het reeds: moeilijk kwamen de woorden er uit, elk woord leek als het ware een worsteling in zijn binnenste te moeten ondergaan alvorens het de lippen verliet. Wanneer de reporter een vraag stelde, werd het zelfs voor de televisiekijkers die zaterdagavond met dankbaarheid constateerden dat het N.T.S.-journaal compleet opgewassen is tegen deze tumultueuze tijden en bijna iedere avond extra-uitzendingen van het allernieuwste nieuws inlast, zoals ook het geval was met een filmjournaal, waarin het korte gesprek met kardinaal Mindszenty voorkwam pijnlijk; zó lang duurde het tot het ant woord kwam, dat men soms twijfelde of de kardinaal de vraag begrepen had. Maar profetische woorden sprak de kardinaal en op dat ogenblik wist deze Prins der Kerk waarschijnlijk al véél meerdan hij toen zeggen kon en zijn uitspraak: De Hongaren zullen standhouden voor het vaderland en de gehele christenheid, had reeds zondagochtend om vijf uur een gruwelijke, actuele betekenis. Enkele uren, nadat we in Nederland deze uitspraak van de kardinaal hoorden én zagen, maakten zijn land- en-geloofsgenoten deze af scheidswoorden waar, met hun leven. Hoewel de uitzending van de kardinaal enkele minuten achtereen in beslag nam, waren het nog slechts een paar woorden, die hij uitsprak. Dit zijn ze: Natürlich ist die Lage zwischen Russland und TJngarn ohne Proportion so, dasz für uns die Hilfe der Welt, der N achtbar sta ate und insonderheit der Groszmachte sehr bedürflich ist". Zo sprak deze martelaar, die acht jaar lang in de handen geweest is van de verraderlijke communisten, na enkele dagen van een reeds onmiddellijk weer sterk belaagde vrijheid, de man, naar wie Hongarije en de wereld in deze dagen opzagen, als degene, die de oplossing misschien zou kunnen geven, zaterdagavond laat via het televisiescherm ook in de Nederlandse huiskamers. Enkele uren later moest hij, Mindszenty, Kardinaal der Kerk en groot vader lander, zich mogelijk reeds onder een regen van fosforgranaten in een betrek kelijke' veiligheid stellen in het gebouw van de Amerikaanse legatie te Boe- Kardinaal Mindszenty's beeld we kunnen het niet anders zien; op het ogenblik, dat die film werd opgenom.en, een mateloos moe en door verscheu rende zorgen gekwelde man gleed weer weg van het televisiescherm. En er volgde even een diep stilzwijgen. Voorbode van Het Grote Zwijgen, dat mogelijk reeds weer rond het rampzalige Hongarije is gevallen? Pdr. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die in de afge lopen nacht in spoedzitting is bijeengeweest, heeft een resolutie aan genomen, waarin een beroep gedaan wordt op de Sovjet-Unie onmid dellijk haar gewapende aanval op Hongarije te staken en haar strijd krachten terug te trekken. De resolutie, die door de V.S. was ingediend, werd aangenomen met vijftig tegen acht stemmen bij vijftien onthoudingen. De onthouders zijn landen van de Aziatisch-Afrikaanse groep, Finland en Joegoslavië. De tegenstemmers zijn de Sovjet-Unie en zeven landen van het com munistische blok. De Hongaarse delegatie was niet aanwezig bij de stemming. Turkije en Perzië waren de enige landen van het Midden-Oosten, die voorgestemd hebben. De aangenomen Amerikaanse resolutie bevat tevens een verzoek aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, door middel van door hem aangewezen waarnemers een rechtstreeks onderzoek in te stellen naar de situatie in Hongarije en zo spoedig mogelijk verslag uit te brengen over mogelijke manieren om een einde te maken aan de strijd. De Verenigde Staten aanvaardden een Frans amendement, volgens hetwelk de te onderzoeken toestand veroorzaakt is door „buitenlandse inmenging". Tege lijk wordt op de Sovjet- en de Hon gaarse regering een beroep gedaan aan de waarnemers vrijheid van beweging in Hongarije toe te staan. Verscheidene sprekers, onder wie Lester Pearson van Canada, stelden voor, dat een plan voor een politie macht van de Verenigde Naties, dat de Assemblée zaterdagavond gspdkeurde om de vrede in het Midden-Oosten te helpen bewaren, eveneens voor Hon garije van toepassing zou zijn. De Nieuw-Zeelander Munro ontke tende een daverend applaus met indi recte kritiek op de houding van de Afrikaanse en Aziatische landen. Hij zei, dat men had mogen verwachten, dat leden-staten buiten de Sovjet-sfeer even krachtig zouden reageren t.a.v. de toestand in Hongarije als zij gedaan hadden over de crisis in het Midden- Oosten te spreken. In het debat heeft geen enkele afge vaardigde van het Midden-Oosten het woord gevoerd. De Philippijnen hebben als enig lid van de Aziatisch-Afrikaanse groep zich vóór de Amerikaanse resolu tie uitgesproken. Zaterdag was de Veiligheidsraad bij eengekomen om over het Russische op treden in Hongarije te beraadslagen. De Amerikaanse delegatie had een ont werpresolutie ingediend waarin op de Sovjet-Unie een beroep gedaan wordt zich te onthouden van elke inmenging, speciaal met gewapende macht, in de binnenlandse aangelegenheden in Hon garije. In deze resolutie werd voort; verzocht, dat de Raad zijn „ernstige hoop" uitspreekt, dat de Sovjet-Unie onverwijld al haar strijdkrachten uit Hongarije zal terugtrekken. Groot-Brittannië en Frankrijk waren geen mede indieners van deze resolutie. De Sovjet-Unie sprak aan het eind van het debat haar veto uit, het 79ste, over deze resolutie. Joegoslavië onthield zich stemming, de andere negen leden stemden voor de resolutie. De Amerikaanse delegatie had in de Veiligheidsraad voorts het initiatief ge nomen tot het doen bijeenroepen van de zojuist gemelde zitting van de Algeme ne Vergadering. Deze resolutie werd met tien stemmen tegen één (Sovjet- Unie) aangenomen. Daar het een pro cedurekwestie betreft was het veto recht hier niet van toepassing. Op een conferentie van ruim 2.000 „activisten" van de communistische partij uit geheel Polen, welke gisteren te Warschau werd gehouden heeft de Poolse communistische leider Gomulka verklaard, dat de instructies van re gering en partij strikt moeten worden uitgevoerd om te vermijden, dat de Polen in een soortgelijke positie komen als het Hongaarse volk. „Wij moeten vastbesloten optreden tegen alle lawaaimakers en provoce rende elementen, die agiteren tegen onze vriendschap en bondgenootschap met de S'ovjet-Unie." Er zijn „heet hoofdige mensen en onverantwoorde lijke elementen", wier onverantwoor delijkheid tot moeilijkheden kan lei den. De actie van dergelijke mensen zou krachtig moeten worden afgewe zen. Nodig is, dat iedereen op zijn post blijft werken om Polens soevereiniteit te versterken, aldus de partijleider. In een gesprek met een delegatie uit het gebied langs de Oostzeekust heeft Gomulka gisteren het beleid van maarschalk Rokossofski, de „Poolse" minister van defensie, die nu in Mos kou is, verdedigd. Wel gaf hij toe, dat er de vorige maand na het bezoek van Kroesjtsjef aan Polen Russische troe penbewegingen waren geweest, waar van de Poolse regering niets wist. Gomulka zei, dat de delegatie hem geen dienst bewees met vragen over de toekomst van maarschalk Rokos sofski. „Dat is een zeer onprettige kwestie." Kardinaal Wyszynski De primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, heeft zondag voor het eerst sedert hij niet meer onder huisarrest is, gepreekt in een kerk te Warschau. De kardinaal zei o.m.: „Het huidige tijdvak is zeer moeilijk. Voorlopig moeten wij minder over onze rechten en wetten spreken dan Over onze plichten jegens de republiek." „In verschillende landen zijn mon sterachtige instellingen in het leven geroepen Om over het volk te heer sen". Deze instellingen zouden ten bate van de staatsburger moeten werken, maar zij brengen hem in verdrukking aldus de kardinaal. de v.. «I,v UVU1 spreken over de orisjte£k°men on) te Oosten. De Colomb0!i™ hct Midden- dia, Birma, Pakistan, Z1J" *n" nesië. yl°n en Ind0" Intussen blijft het voornaamste on derwerp van gesprek in politieke kringen van de Indiase hoofdstad een eventueel uittreden van India u° Gemenebest als protest tegen Britse aanval op Egypte. Op het moment, dat de Russen hun verraderlijke aanval op Boedapest uitvoerden, is gisteren in Moskou een gemeenschappelijke verklaring onder tekend, waarin president Koeatli yan Syrië (thans op bezoek in Unie) en de Russische leiders uit drukking geven aan hun „verontwaar diging over de gewapende tuss^" komst van buitenlandse mogendheden in Egypte". President Worosjilof bood Syrië de nodige steun aan „om snel de gevol gen van het kolonialisme te boven te komen en zijn onafhankelijkheid te versterken". Koeatli ging in zijn ant- woordtoespraak op dit aanbod niet nader in. „Heel mijn leven ben ik een man van de vrede geweest, werkend voor vrede, strevend naar vrede en onder handelend voor vrede. Nog steeds ben ik dezelfde, heb ik dezelfde over tuiging en dezelfde toegewijdheid aan de vrede. Zelfs al zou ik het wensen, ik kan geen ander zijn. Maar tóch hen ik er diep van over tuigd, dat de actie die wij onder nomen hebben, juist is. Een bewogen sir Anthony Eden heeft zaterdagavond voor de Britse, Neder landse en Belgische televisie zijn beleid verdedigd in het conflict tussen Israël en Egypte. Tevoren had hg in het Lagerhuis de voorwaarden aangegeven waaronder de Britse regering wil meewerken aan de uitvoering van de resolutie, die de Alge mene Vergadering van de Verenigde Na ties had opgesteld. Daar deelde hg mee, dat zijn land de militaire actie in Egypte wil beëindigen wanneer de V.N. inder daad de strijdmacht zendt waarvan in cze resolutie werd gesproken. Voorwaar- P echter. dat zowel Israël als Egypte et zenden van die „internationale Unden"1»- ,nstcï"men. terwijl beide r evens akkoord mee moeten dat zo'a,n* die V.N.-macht r.og niet trnenT b.ePerkte Brits-Franse troepen tussen de strijdende partijen wor den gestationeerd. Te ver gegaan? •s Avonds zei Eden in zijn televisie-rede, dat Groot-Brittannië het zou toejuichen! wanneer de V.N. de Frans-Britse „poli tiële actie" zouden overnemen. Om het optreden van de Britten op dit ogenblik echter te begrijpen was het nodig de zaak „vanuit de gezichtshoek van het land zijn noden en gevarente bezien, al- dus Eden. De Britse premier sprak in zijn werk kamer op 10 Downing Street- Hij herin nerde aan de onrust sedert he wapenstil- stand van 1949. „Bij voortduring het is immers overbekend heeft dit land rusteloos getracht een overeenstemming te bewerkstelligen. We hebben onze vriendschap voor Egypte bv. trachten aan te tonen door de overeenkomst ovsr de Soedan. Sommigen vonden ons zelf te ver gaan. We werden, volgens hen, zwak waar we sterk moesten zijn. Goed, laat het zo zijn, we zijn in ieder geval tot aan de grens van onze Inspanningen voor vriendschap gegaan en al onze po gingen zijn op niets uitgelopen. Het heeft geen zin dat feit te verhelen". Eden gaf daarna enige voorbeelden van de Egypte-campagne tegen Israël en te gen Engeland. Begin augustus, zei mr. Gaitsikell (de Britse oppositieleider) nog dat de agressiedreiging voor Israël dui delijk was. Hij zei toen: „Dit gaat 1 te ver. Het is precies hetzelfde als toen we vóór de oorlog tegenover Mussolini en Hitler stonden". Gaitskell had gelijk. Israël was bedreigd. Nu is. enkele dagen geleden, Israël Egypte binnengevallen. Was dat een gevaarlijke situatie? Kon dat niet leiden tot een rampzalige uitbarsting in het Midden-Oosten Volgens de rege ring: Ja. Was dat een toestand die ge vaarlijk was voor Britse en internatio nale belangen. Nogmaals ja. Nu kan men erover gaan dis<puteren wie de agressor is. Is het Israël omdat het over de gren zen trok of is het Egypte om wat het voordien deed? Dat is niet de zaak voor ons. Als men een brand ziet is bet utet de eerste vraag hoe die kon ontstaan maar hoe die te blussen. We konden en kunnen niet toestaan, dat het conflict in het MMden-Oosten zich uitbreidde. Het bestaan van onze natie hangt af van olie. Driekwart van onze olie komt uit dat deel van de wereld. Chaos in het Midden-Oosten zou een permanente lagere levensstandaard, niet alleen in ons land, ten gevolge hebben. Jarenlang heb ik. zoals ook velen van u, in ons eigen land het streven naar vrede tegen elke prijs gezien en hoe we ervoor betaalden. Er zijn tijden voor moed, tij den voor actie. En dit 's er een, in het belang van de vrede. Ik hoop, dat we onze les hebben geleerd. In hart en hoofd ben ik ervan overtuigd, dat dit lijd voor actie is snelle en effectieve actie. Ja, zelfs door middel van geweld teneinde de brand niet te laten uitbreiden tot we reldbrand. De regering weet, dat deze actie velen verontrust het bombarderen van mili taire doelen. Maar ik acht het beter ma chines op de grond te vernietigen dan hen vanuit de lucht te laten doden. Het Israëlische leger heeft de Egypte- naren in de Sinai laten capituleren. Ik hoop, dat de V.N.-bestandscommissie in staat zal zijn de repa'Dërinr van alle ge vangenen naar EgyP^e !e bewerkstelligen. Israëliërs trekken zich terug De Israëliërs aldus Eden zijn er in geslaagd de bases in Sinai en Gaza, waar de zelfmoord-commando's werden opgeleid, te verwoesten. Als Britse en Franse troepen de sleutclposten aan het kanaal beeet «uilen hebben, zal de Britse regering er zich van verzekeren, dat Israëlische troepen zich van Egyp tisch territoir zullen terugtrekken. Ik geloof dat dit hun bedoeling is. Maar z(j zullen het niet doen dan nadat wij de vrede hersteld hebben en de nodige garanties hebben gegeven, dat een her haling van wat in het verleden Is voor gevallen, wordt voorkomen, aldus Eden. Gaitskell antwoordt 24 uur later sprak de Britse oppositie leider Gaitskell over de televisie. Hij zei, dat er geen sprake was van een „po litiële actie". „Wij hebben het recht in eigen hand genomen. De werkelijke reden om tegen Egypte in oorlog te gaan, was de naasting van het Suezkanaal. „Vergis U niet. Dit is oorlog. En wij staan alleen tegenover de wereld, behalve Frankrijk dan. Gaitskell eiste een onmiddellijk gehoor geven, zonder voorwaarden te stellen, aan de resolutie van de Algemene Vergade ring en zei dat Eden moest aftreden. Al leen hierdoor zouden „de reputatie en de eer" van Engeland gered kunnen worden. „Wij beloven, dat wij een nieuwe pre mier zullen helpen bij het t°f staan bren gen van de invasie in Egypte, het gelas ten van een staken van het vuren en het voldoen aan de besluiten en aanbevelin gen van de V.N.", aldus de oppositielei der. De Labour-partij kan, aangezien zij een minderheid in het Lagerhuis vormt, niet alleen het. aftreden van Eden bewerken. Daarom deed Gaitskell een beroep op die conservatieve afgevaardigden, die ook „door hetgeen er gebeurt zijn geschokt en 'in verwarring gebracht en die een ver andering wensen". ,,Ik doe speciaal op hen een beroep. Zij staan voor een, moei lijke beslissing, maar ik wil hun zeggen, dat onze bedoeling ook boven de partij uitgaat", aldus de socialistische fractie leider. In een brief aan de kiezers in zijn dis trict te Woodford/Essex heeft sir Winston Churchill uiteengezet waarom hij zijn steun heeft gegeven aan de gedragslijn van Eden. Churchill zei, dat het niet mogelijk was te hopen op snelle Ameri kaanse. medewerking bij het controleren van de gebeurtenissen in het Midden- Oosten. Groot-Brittannië stond voor de keus óf een beslissende actie te onder nemen öf eens en voor altijd haar on macht om strijd in dit gebied te doen be ëindigen te laten blijken. De (Anglicaanse) aartsbisschop van Canterbury, dr. Fisher, heeft aan het hoofd van een deputatie van de Britse Raad van Kerken een beroep op Eden gedaan zo spoedig mogelijk een staakt- het-vuren-overeenkomst te sluiten. De christelijke mening in dit land is diep bezorgd over de gebeurtenissen in het Midden-Oosten, aldus dr. Fisher. rn Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 ct alléén bi] Apothekers en Drogisten De oliepijpleidingen van de Iraq Petro leum Company, die van de olievelden van Kirkouk naar de Syrische haven Banias en de Libanese haven Tripoli lopen zijn zaterdag stilgelegd. Gisteren werd door de militaire gouverneur van Syrië een verbod afgekondigd, om de in Banias op geslagen ruwe olie te exporteren. De beslissing om geen olie meer door de pijpleidingen te pompen is genomen door de IPC. toen bekend werd, dat Ara bische arbeiders in de Libanon en Syrië alle pijpleidingen hadden geblokkeerd of opgeblazen. Volgens onbevestigde berichten zou den ook drie van de pompstations van de maatschappij in Syrië zjjn opgeblazen. De woordvoerder van de I.P.C., die deze feiten bekendmaakte zeide, dat hjj van een piloot, die over de stations was heen- gevlogen, gehoord had, dat er drie in brand stonden. Ook de Britse ambassade te Beirout, de hoofdstad van de Libanon, heeft beves tigd, dat er geen olie meer door pijplei dingen gepompt wordt en dat de tankers gewaarschuwd waren niet naar Tripoli of Banias te komen. De woordvoerder van de ambassade verklaarde eveneens, dat de pompstations in brand stonden. Hij maakte ook bekend, dat de Libanese re gering alle olievoorx'aden van de maat schappij in beslag had genomen. Door de pijpleidingen naar Banias en Tripoli wordt zestig procent van de olie- produktie van Irak naar de Middellandse Zee gepompt. De grote pijpleiding van de Arabisch- Amerikaanse oliemaatschappij (Aramco) naar de Libanon functioneert nog nor maal, zo heeft een woordvoerder van de maatschappij gisteren te New York mee gedeeld. Uit pas ontvangen berichten was geble ken, dat een zaterdag ontvangen bericht, dat de leiding in Syrië zou zijn opgebla zen, onjuist was. Via deze leiding wordt dagelijks een hoeveelheid van 315.000 vaten olie naar Sidon gepompt. Behalve in Pakistan is ook elders ter wereld tegen het Brits-Franse ingrijpen in Egypte betoogd. In Peking demonstreerden 350.000 Chi nezen tegen de „Brits-Franse agressie" en op de Bahrein-eilanden, in de Perzische Golf werd na twee dagen van wanorde lijkheden, waarbij gebouwen in brand werden gestoken, een uitgaansverbod voor de nachtelijke uren ingesteld. Zestien personen werden hier gearresteerd. Er waren geen slachtoffers. In Engeland zelf heeft het bestuur van het district Zuid-Wales van de Britse mijnwerkersbond een resolutie aanvaard, waarin wordt gezegd, dat vele onderaf delingen op staking aandringen, „om een einde te maken aan deze reactionaire oorlog". De aangekondigde prote.stcampagne van de Britse „Labour Party" tegen het be leid van de Britse regering in het Midden- Oogten is gisteren met een massabijeen komst te Londen begonnen. Na de bijeenkomst trokken duizenden betogers, die het aftreden van premier Eden eisten, naar Downingstreet. Bij de straat, die door de politie was afgezet, kwam het tot botsingen. Verscheidene personen werden opgebracht en een aan tal werd gewond, Het lag, naar wij vernamen, in de be doeling van de K.L.M. met ingang van vandaag haar ludhtdiensten op Beiroet in Libanon en Tel Aviv in Israel te her vatten Deze diensten waren, zoals ge meld, in het begin van de vorige week tijdelijk gestaakt als gevolg van de om standigheden in het Midden-Oosten. De dienstregeling van beide diensten is enigszins gewijzigd. De uitvoering is af hankelijk van de situatie ter plaatse op de dag van vertrek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3