Boelganin waarschuwt Eden en Mollet V.S. zullen geen Sovjet-inmenging tolereren Een kind lijdt Boedapest duurt nog voort Strijd in BEREND NIJMAN DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Schijnheiligheid en onrecht vieren wederom hoogtij Brute en brutale machtspolitiek D Voorstel aan Eisenhower Washington: „ondenkbaar' RUSSISCHE „GESCHENKZENDING"VOOR HONGARIJE Veiligheidsraad: ,Nee" Demonstraties Moskou CONSUL 1957 9.- p. dag 9 cf. p. km. Beperking investeringsaftrek Dinsdag 6 november 1956 De Sovjet-Unie heeft Groot-Brittannië en Frankrijk gewaarschuwd, dat zij gereed is om, tezamen met andere leden van de V.'N., zee- en luchtstrijd krachten naar Egypte te zenden 0111 een einde te maken aan de Brits- Franse interventie in dit land. Deze waarschuwing was vervat in brieven van Boelganin aan de Biit&e en Franse premiers. Rode Kruis-trein aangevallen? in WEERBERICHT „Wij zijn vastbesloten om de agressie te verpletteren en gewapenderhand de vrede in het Midden-Oosten te her stellen. Ik hoop, dat u op dit kritieke ogenblik de nodige wijsheid zult tonen en de noodzakelijke conclusies zult trekken", aldus Boelganin. De Sovjetpremier schreet voorts, dat de strijd in Egypte naar andere landen zou kunnen overslaan en ontaarden in een derde wereld- Boelganin zou een soortgelijke brief aan de Israëlische premier David ben Gurion. In deze laatste brief werd te vens gezegd, dat de Sovjet-ambassadeur in Tel Aviv naar Moskou werd teruggeroepen, dit evenwel zonder de diplo matieke betrekkingen te verbreken. ™ioSCr^Leet herstellen V3n 6611 Uit een bericht, dat hedennacht door het thans weer Russisch-communistische radio- Boedapest werd uitgezonden blijkt, dat het verzet in de geteisterde en 1:af verracen Hongaarse hoofdstad nog niet is gebroken. Kort na middernacht meldde de radio: „De contra-revolutionaire strijdkrachten hebben zich nog niet helemaal overgegeven, avond zes De overwinning is nog niet geconsolideerd". In Wenen meende men gisteren te mogen opmaken, dat in Hongarije nog op minstens drie en waarschijnlijk nog op vijf plaatsen verzet van enige betekenis werd geboden. Up de eerste plaats in Boedapest zelf. Door verzetsstrijders gesteunde afdelingen van het Hongaarse leger zouden zich nog steeds op bepaalde punten staande houden. Het grote ziekenhuis van Boedapest en het hoofdkantoor van het Rode Kruis erden niet granaatwerpers bestookt. Uit mededelingen van Hongaarse vluchtelingen, die giste ren in de loop van de dag aan de Oostenrijkse grens arriveerden, bleek dat ook in Gvoer, in het westen van het land, nog gevochten wordt. Het communistische radio station te Pecz in het zuid-westen maakte nog bekend, dat de strijd om de uranium- mijnen nabij Mecsek nog voortduurde. Zweedse colonne doorgelaten 100 NIEUWE AUTO'S Regering wacht nog op advies S.E.R. I De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenaovnd, luidt: Overwegend droog weer met veranderlijke be wolking en op vele plaatsen mist. Zwakke tot matige wind,aanvankelijk westelijke, later krimpend naar zuid. Lagere temperaturen. "Woensdag 7 november: zon op 7.48, onder 17.03. Maan op 12.09, onder 20.33. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Moskou t met militaire interventie in het Midden Oosten van buitenlandse zaken om de politie opdracht te geven, de straat voor het ambassadegebouw te ontruimen, doch de politie kwam niet tussenbeide. Na drie en een half uur ging de menigte uiteen. Bij de Franse ambassade poogden vijftig Russen een auto met Britse en Amerikaanse correspondenten om te gooien, doch de chauffeur wist ten slotte weg te rijden. Gisteravond, kort voor middernacht, maakte de woordvoerder van het Sov jet-ministerie van buitenlandse zaken, Leonid Ilyichef. tijdens een persconfe rentie de tekst van Boelgamns Oneven bekend In het begin hiervan wordt het Frans-Britse ingrijpen in Egypte ge brandmerkt als agressie, m strijd met de resolutie van de V.N.-Assemblee, waarin aangedrongen werd op een on middellijk staken van het vuren. Vol gens Boelganin was het oogmerks van E°Tnto6ntolde militaire zwakte van Egypte, stelde BoeiEa„; bnp Frankrijk en Groo^ht nffg zkh zouden voelen als zij aelt gevallen door krachtiger aa beschikken over alle soorten moderne vernietigingswapens. >,Er zijn landen, die nog niet eens een zee- of luchtmacht naar Groot- Brittannië of Frankrijk zouden hoe ven te sturen, maar die zichvan an dere middelen zouden kunnen oe- dienen. zoals bijv. van geleide projec tielen," aldus Boelganin. premier herinnerde er in J aan tevens aan, dat zijn regerm0 ge_ de V.N. en aan de V.S. had voorge steld om tezamen met andere v. den zee- en luchtstrijdkrachten zetten om de oorlog in Egypte te eindigen. Gevraagd om nadere toelichting, legde de Sovjet-woordvoerder Ilyichef er de nadruk op, dat de Sovjet-Unie alleen in samenwerking met andere V.N.-leden zou willen optreden. Hij wüde niet ingaan op de vraag wat de Sovjet-Unie zou doen indien Egypte haar om hulp zou verzoeken. „Dit vraagstuk ligt buiten het kader van de boodschappen van Boelganin," zo zeide hij. Eerder in de avond had radio Mos kou bekend gemaakt, dat Boelganin tevens een boodschap aan president Eisenhower heeft gezonden en dat de Sovjet-minister van buitenlandse za ken S'jepilof een brief aan de voorzit ter van de Veiligheidsraad heeft ge- stuurd. a "®0elganin schreef aan Eisenhower V-N. onmiddellijke stappen die- make^ °ndernemen om een einde te zamen een gemeenschappelijk leger te vormen en dit in dienst van de V.N. te stellen. Andere staten zouden zich daarna bij deze strijdmacht aansluiten, zo meende Boelganin. raël gedemonstreerd. Er werden span doeken meegevoerd, waarop in het Russisch, Frans en Engels leuzen stonden als „handen af van Egypte" „Weg met de agressie'' en „Wij steu nen onze Egyptische broeders." Zingend, fluitend en schreeuwend verzamelden de demonstranten zich voor de ambassadegebouwen, waar zij petities wilden overhandigen. Alleen de Britse ambassadeur verklaarde zich bereid, verzoekschriften in ontvangst te nemen. Binnen twee uur hadden deputaties er 37 overhandigd. Toen liet de ambassadeur, Sir. William Hayter, weten, dat hij verder geen betogers zou ontvangen. Bij het gebouw van de Israëlische ambassade was de stemming van de demonstranten feller. De zaakgelastig de weigerde de ongeveer vijfhonderd betogers te woord te staan. Hij deed een beroep op het Sovjet-ministerie Volgens Westelijke diplomaten was dit de eerste maal, sinds de oorlog, dat dergelijke demonstraties door de Rus sische autoriteiten werden toegelaten. Volgens het Sovjet-persbureau Tass worden er in steden en dorpen in. het gehele land protestbij eenkomsten tegen de „gewapende agppssie van Engeland, Frankrijk en Israël tegen Egyypte" ge houden. Overal waar de volwassenen elkaar be vechten is het de jeugd, die allereerst de dupe tvordt, de jeugd, dragende de toe komst, welke thans in bloed en oorlogs nevelen schuil gaat. Deze foto toont een Hongaars meisjeeen kind nog, dat in verwarring van het Russische offensief ouders en familieleden kwijtraakte, ver loren zittend op een oude koffer aan de Hongaars-Oostenrijkse grens Is deze plaat niet een snerpende oproep tot be zinning f In antwoord op deze boodschap heeft het Witte Huis gisteravond een verklaring uitgegeven, waarin het Sovjet-voorstel als „ondenkbaar" van de hand gewezen wordt. In dezelfde verklaring werd tevens aangekondigd, dat de V.S. zich zullen verzetten tegen iedere poging van de Sovjet-Unie of enig ander land1 om^^mi litaire strijdkrachten naar het Midden- Oosten te sturen. De verklaring doet een beroep op „alle betrokken partijen" om de V.JN.- resoluties betreffende het staken van het vuren na te komen en de buiten- landse strijdkrachten „terstond en m goede trouw terug te trekken. Hp de Sovjet-Unie werd voorts een Deroep gedaan om de V.N.-resolutie „lr™de Hongarije na te leven en een einde te maken aan het verdruk ken van het Hongaarse volk en haar troepen terug te trekken. „Slechts dan zou het betamelijk lijken, dat de Sov jet-Unie met voorstellen komt voor de J ,„.,.18 aldus deze verkla? Mogelijk wordt er ook nog gevochten in de omgeving van het Balaton- U !- I all "XT .1 1, aa rfV- -1 r\j- tvi nnl'i naa lilt slaandDe verklaring kon niet vol ledig worden opgevangen wegens sto ring. Radio-Wenen meldde, dat er sprake was van een ultimatum aan de verzetsstrijders om voor maandag zes uur de wapens neer te leggen. De zenders te Szombathely en vrede in de wereld, ring van het Witte Huis de Brits-Franse agressie, de agrg® ,ervan overtuigd te zijn, dat eindigd ?le.Zou kunnen worden be- Unie uitin~ien de V.S. en de Sovjet- wil. Saven aan hun vredes- De Sovjet t, toe medewerwfemier' die z°iuist cr* bolische mam» *ïm op de meest dia" te verraden In ïet H°"gaarse volk vervolgens met e k™»si«en> zeide heid, die verstelden °fnbfs,chaalnd- dit dreigende 0gstaan. „Op hoge morele begf®nbllk' nu de zef 1 lln pn Ha Pnselen en de grond slag11 doelstellingen van de V-N. OP de proef gesteld gorden, be nadert de Sovjet-regering de Ame rikaanse regering met een voorstel voor nauwe samenwerking teneinde aan verder bloedvergieten een ein de te maken. De V S hebben een krachtige vloot in" het Middellandse Zeegebied. Ook de Soviet-Unie heeft een krachtige vlooi en een krachtige luchtmacht Het gemeenschappelijke en onmiddellijke gebruikvan deze middelen door de V.S. en de Sovjet-Unie, gesteund door een besluit van de V.N., zou een ra - tige waarborg zijn om een eincl maken aan de agressie tegen het i - tische volk". Vervolgens deed Boelganin aan Ei senhower het formele voorstel om tl- Inmiddels is ?ist®raV^-eengekomen, heidsraad opnieuw DU 8 minis- zulks op verzoek van de Sovj - ter van buitenlandse zaken MP die, zoals hierboven reeds Sen\ ó„arl brief aan de voorzitter van. de xtaa. had gericht. I Toen de Raad om twee uur vanmor gen bijeenkwam, stelde de Sovjet-af gevaardigde meteen een resolutie voor waarin op de Raad een beroep werd gedaan om Amerikaanse en Russische strijdkrachten te machtigen aan Egyp te militaire hulp te bieden, indien niet Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël binnen 12 uur een einde zouden ma ken aan alle militaire actie en binnen drie dagen hun troepen van het Egyp tisch grondgebied zouden terugtrek- ^De Raad weigerde echter dit Rus sische voorstel in behandeling te ne men, De westelijke grote drie en Aus- tralië stemden tegen behandeling, de Sovjet-Unie, Joegoslavië en Perzie stemden voor en China, Cuba, Belgie meer en in enkele Noordhongaarse gebieden. Dat maakt men op uit een uitzending van Radio-Rakosi, een radiostation, dat nog steeds in handen van de Hongaarse opstandelingen is. In de uitzending van dit station, welke gisteren werd overgenomen door radio „Vrij Europa te München, werd gemeld, dat Russische tanks in gesloten formaties moesten oprukken, omdat op zichzelf opererende gevechtswagens door opstandelingen worden aangevallen en vernietigd. De vrijheidszender deed in het Engels, Frans en Italiaans een beroep op het Westen hulp te verlenen. Een speciaal verzoek richtte het aan het internationale Rode Kruis te Genève met de mededeling, dat vele ziekenhuizen zijn verwoest. Radio-Rakosi eindigde met: „De toestand wordt steeds ho pelozer. Wij hebben nog maar heel weinig munitie In Wenen werd gisteren ook nog een korte uitzending opgevangen van een anti-com-. munistische zwakke kortegolf-zender, die waarschijnlijk ergens in ove'meldTgTrfziTn gekomen? doch Boedapest zou zijn opgesteld. Ook deze zender maakte melding van - J voortdurende strijd in de Hongaarse hoofdstad. Aangezien nog steeds alle telefoon- en telegraaf-verbindingen tussen Wenen en Boedapest zijn verbroken, is men voornamelijk aangewezen op de uit zendingen van de communistische radio-stations. Radio-Boedapest ver strekte geen bijzonderheden over de toestand in de Hongaarse hoofdstad. Wel zond zij een oproep van een niet met name genoemde Russische leger bevelhebber aan het Hongaarse volk uit. Deze bevelhebber verklaarde, dat dat de Russen boeren en arbeiders zijn niet als vrienden die helpen de opstand van fascisten en misdadigers neer te en Peru onthielden zich. De Amerikaanse afgevaardigde, La- bot Lodge wees erop, dat het Sovje - voorstel om troepen naar het Mid den-Oosten te zenden wel erg cynisch is in het licht van de jongste gebeur tenissen in Hongarije, en hij noemde het voorstel in regelrechte strijd met alle werk wat op het ogenblik door de Assemblée en door secretaris-generaal Hammerskjoeld gedaan wordt. De Britse afgevaardigde noemde het „een onmogelijk voorstel in termen van V.N." De Australische afgevaardigde noem- i?e ®0.vje,:-resolutie een poging om m het Midden-Oosten de Sovjetmacht binnen te brengen. Verscheidene honderden Russen hebben gisteravond voor de ambassa des van Engeland, Frankrijk en Is- Opname van een bijeenkomst van de leiders van het Hongaa rse verzet in het stadhuis van Györ. Deze opname werd ge maakt tijdens een beraadslagingtoen de Rus sen zondag het land weer binnentrokken Pees in het zuidwesten van Hongarije maakten een uitgaansverbod bekend. De Russen zouden schieten op ieder een, die op straat een vijandige hou ding zou aannemen. Deze zenders herhaalden een opdracht voor maan' dagmiddag twee uur alle wapens in te leveren. Dit gold ook voor de mi litie. Wat Boedapest betreft wordt nog vernomen, dat daar o.m. een kin dertehuis werd aangevallen. Er zou den veel dokters en verpleegsters van het Rode Kruis zijn gewond. Onze correspondent te Wenen te lefoneerde ons, dat dr. Vogel, de con- tactman aan de Oostenrijks-Hon gaarse grens van het Westdmtse Rode Kruis in Nickelsdorf met zijn in een DKW gemonteerde zender- ontvanger voor het laatst contact ge had had met de Westduitse Rode Kruistrein, die vorige week naar Boedapest is gereden. Dr. Vogel ving 's middags om vijf voor twaalf een bericht op, waarin gezeg werd: „Wij worden aangevallen. Leve Duitsland. Leve Oostenrijk" Volgens te Londen ontvangen be richten uit betrouwbare bron hebben 20 tot 25 journalisten, merendeels Fransen, zondag een toevlucht gezocht op de Franse legatie te Boedapest. Gistermorgen is een kleine colonne met Zweedse Rode-Kruis-officieren, Zweedse en andere diplomaten nabij Hegyeshalom over de grens gekomen. De colonne, die werd geleid door ka pitein Biehl uit Stockholm was eind vorige week op terugreis uit Boeda pest, toen zij nabij Magyarovar door de Russen werd aangehouden. De Zweden werden voor de keus gesteld terug te keren naar Boedapest of naar Gyoer te gaan, doch zij mochten niet doorreizen naar Wenen. Eerst gister morgen gaven de Russen toestemming door te rijden naar de grens. De Zweedse colonne-leider zei, dat de Russen tegenover hen correct waren opgetreden en het Rode-Kruis-em- bleem hadden gerespecteerd. Toen de colonne gistermorgen nabij de grens reed, werd zij aangehouden door een opstandelingen-officier, die de Zweden dank bracht voor wat het Rode Kruis voor Hongarije had gedaan. Volgens een bericht van Tass heeft de regering-Kadar gisteren een be roep gedaan op de „socialistische broederlanden", om voedsel, brand stof, bouwmateriaal en medicamen ten te leveren. Radio-Boedapest maakte gisteren melding van een cynische Sovjet-„geschenkzending", die op bevel van Boelganin na een verzoek van de Hongaarse regering naar Hongarije was afgezonden. Het betrof in hoofdzaak levensmiddelen. E nota's, welke de Sovjet-premier Boelganin gisteren aan de Britse en Franse premiers heeft gezon den, spreken een onmiskenbaar drei gende taal. De mededeling, dat de Sovjet-Unie „vastbesloten" is om de „agressie" in het Midden-Oosten te „verpletteren" klinkt grimmig genoeg. Men zal er, gezien de jongste gebeurte nissen in Hongarije, goed aan doen deze dreigementen niet meteen als een „inti- mideringspoging" weg te wuiven. Door het samenvallen van verschil lende crises, is thans de spanning in de gehele wereld zeer groot. In het hui dige klimaat, waarin emoties en harts tochten het van de rede dreigen te winnen, zijn alleszins de elementen voorhanden, die tot een nieuw wereld conflict kunnen leiden. In Hongarije is pas weer tragisch ge demonstreerd, dat de Sovjet-Unie zich in haar optreden niet door de minste of geringste morele of zelfs maar ele- mentair-humanitaire scrupels laat weerhouden. Wij zijn opnieuw gewaar schuwd: als de Sovjets dat in hun be lang achten, dan zullen zij geen ogen blik aarzelen om zich in het huidige, beperkte conflict in het Midden-Oosten te mengen, en dus een wereldconflict te veroorzaken. De V. S. hebben gister avond duidelijk hun standpunt bepaald en verklaard, dat zij geen militaire in terventie van de Sovjets in het Midden- Oosten zullen dulden. De grenzen zijn nu dus afgebakend. Overschrijdt de Sovjet-Unie die, dan betekent dit we reldoorlog. Het dreigement van Boelganin met gewapende interventie tegen Groot- Brittannië, Frankrijk en Israël bewijst, dat het Kremlin er slechts op uit is de spanning in de wereld te verhogen en stof voor nieuwe conflicten te schep pen. Het kwaad, dat Groot-Brittannië en Frankrijk deden, toen zij hun aan val op Egypte ontketenden, wordt zo doende vele malen verergerd. Frankrijk en Engeland, althans de huidige regeringen van deze landen, hebben het reoht verspeeld om hun stem te verheffen tegen de Hongaarse tragedie. Zij hebben zélf bloed aan hun handen, zeer veel minder welis waar dan het Kremlin, maar in be ginsel is er nauwelijks verschil tussen hun optreden in de Suezkanaalzone en het Sovjet-optreden in Hongarije. De regeringen van deze landen moeten aftreden. Door hun bfute agressie tegen Egypte hebben de regeringen van Eden en Mollet het vertrouwen en de achting verloren van allen, die waar lijk geloven, dat de normen van Recht en Rechtvaardigheid verheven zijn boven een blote machtspolitiek, welke als hoogste maatstaf slechts het recht van de sterkste erkent. Zéker, wij als katholieken, die de normen voor internationaal gedrag kennen, welke de Pausen niet opge houden hebben ons voor te houden, kunnen een optreden als dit, wat Frankrijk en Engeland zich thans permitteren, niet dan met de meeste kracht afkeuren en veroordelen. Advertentie. AUTOVERHUURBEDRIJF ZONDER CHAUFFEUR CONSUL 1956 f 8.per dag 8 cent per km. ANGLIA 1956 f 7.per dag 7 cent per km. Alle wagens all-risk vera, en verwarmd. Aangesloten bij ANWB, KNAC en BOVAG Essenburgsingel 128 B Telef. 36407 Putseboch 193 C Telef. 174922 Hebronstraat 10 C Telef. 113563 De minister van Financiën heeft be kend gemaakt, dat de regering beslo ten heeft zo spoedig mogelijk een wetvoorstel voor te bereiden houdende beperking van de wettelijke voorzie ningen betreffende de investerings aftrek. De investeringsaftrek is een bijzondere aftrek ten laste van de be lastbare winst van een bedrag, dat af hankelijk is van de omvang van de in vestering in bedrijfsmiddelen. Aan gaande de juiste aard en de omvang van die beperking kunnen nog geen mededelingen worden verstrekt, om dat de regering bij haar definitieve be slissing mede wil letten op het advies van de Sociaal Economische Raad, dat zij heeft gevraagd. De regering acht het niettemin nood zakelijk reeds thans bekend te ma ken, dat zij voornemens is aan de Staten-Generaal voor te stellen die beperking te doen ingaan met 6 no vember, zulks ten einde te voorkomen, dat vorenbedoelde beperking de averechtse werking zou hebben in de overgangstijd in sterke mate kunst matig tot investering te prikkelen. Bij ongewijzigde aanvaarding van het wetsvoorstel zal dus de investerings aftrek, voor zover betrekking heb bende op verplichtingen, welke na 5 november 1956 zijn aangegaan of voortbrengingskosten, welke na die datum zijn gemaakt terzake van de verwerving of verbetering van be drijfsmiddelen, aan vorenbedoelde beperking zijn onderworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1