Algemene vergadering geeft definitief fiat Toenemende verontrusting over Israels houding Israël trekt niet terug Israël laat V.N.-strijdmach t niet toe in Sin ai - Anti-communistische in Parijs relletjes Verzet in Boedapest af te nemen sein jut langzaam Belgrado meldt: 7000 doden en 3000 gewonden Hongarije mag niet uit onze gedachten Helpen waar kan Eisenhower schrijft aan Nehroe In provincie wordt nog gevochten Sovjet-recepties werden geboycot Donderdag 8 november 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN r~ Partijbureau en PHumanité werden bestormd Denk aan Hongarije Voedsel- en brandstof situatie is erbarmelijk ,,Sadlers Wells" niet naar Moskon WEERBERICHT Hedennacht heeft de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties definitief haar fiat gegeven aan het door secreta ris-generaal Hammarskjoeld uitgewerkte plan voor een internationale politiemacht voor het Midden-Oosten. Thans zal de Canadese generaal-majoor Burns, die al sedert jaren het werk van de V.N.-be- standscommissie in Palestina leidt en thans is aangewezen als commandant van de V.N.-strijdmacht, zich naar Cairo be geven om daar nadere regelingen te treffen. Intussen heeft Hammarskjoeld de Egyp tische regering laten weten, dat de V.N.- macht zonder uitstel op de been kan worden gebracht. Hij behoeft slechts een beroep te doen op een aantal regeringen om de benodigde contingenten zo spoedig mogelijk te zenden. Canada en India heb ben zich ai ster en aangesloten hij de lan den, die hebben aangeboden personeel te leveren. Hammarskjoeld heeft aan Cairo gevraagd te laten weten of het bezwaar heeft tegen deelneming van bepaalde, daarvoor in aanmerking komende lan den. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zijn, zoals gemeld, van deelneming uitgesloten. De Algemene Vergadering heeft gisteren ook een Afro-Aziatische resolutie aanvaard, waarin er ten tweeden male op wordt aangedrongen dat de Brits-Franse en Israëlische troepen uit Egypte zullen worden teruggetrokken. Tijdens het debat had Hammarskjoeld al verklaard, dat uit de vrijdag jl. aanvaarde staakt-het-vuren-resolut:e duidelijk voortvloeide, dat buitenlandse troepen, geen deel uitmakende van een V.N.-strijdmacht, uit Egypte diende te worden teruggetrokken. De ver tegenwoordigers van Frankrijk en Groot-Brittannië verklaarden even- Wel. dat de Frans-Britse troepen in Egypte zouden blijven tot de V.N.- eenheden waren gearriveerd om te voorkomen dat er „een vacuum de strijdende Partijen'' zou komen. Israel denkt er in het geheel niet aan zijn troepen uit Sinai en Gaza terug te trekken. „We houden wat we hebben", verklaar{je Ben Gurion gisteren in het Israëlische parlement. Nog dezelf,je avond ontving hij een dringend persoonlijk verzoek van Eisenhower om zijn standpunt te herzien, terwijl een ver ontruste Hammarskjoeld vannacht de Britse en Franse regeringen Waarschuwde, dat Israels houding de zaak ernstig zou compliceren. De resolutie betreffende de v.n.. strijdmacht werd zonder tegenstem. men aangenomen met 64 landen v00r Rede Ben Gurion Nehroe antivoordt Boelganin Volgens onbevestigde berichten, die woensdagavond Iaat uit Hongarije in Belgrado zijn ontvangen, zijn van zondag j.l. af bij gevechten in Boedapest bijna 7.000 mensen jm het leven gekomen en ong- ji 3.000 gewond. Het laatste verzet in de nauwe straten van de oude wijk van Boeda, zou er thans in hoofdzaak gebroken zijn. In de provincie «venwel wordt nog gevochten, al raakt de munitie van de opstande lingen geleidelijk op. Gyoer in het westen en Pecz in het zuiden zijn de voornaamste verzetseentra. Gistermorgen zijn de Russen een nieuw offensief met meer dan 250 tanks, pantserwagens en infanterie tegen opstandelingen van naar schatting een sterkte van een divisie begon nen. Deze strijdkrachten zouden bestaan uit soldaten van het geregelde Hongaarse leger gesteund door boeren en arbeiders, fn een nabij Pecz uitgezonden radioboodschan wordt gezegd, dat het verzet daar het niet langer dan vandaag zou kunnen volhouden door vebrek aan munitie en voedsel. „Alleen ons bloed is er voldoende", zo fep dc zender om. De zenders der opstandelingen verdwenen woensdag successievelijk uit de lucht. Verhalen van vluchtelingen Goederen stapelen zich aan grens op Behandeling in V. N. De weerverwachting van het KNMII, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met geleidelijk toenemende bewol king. Vannacht minder koud; morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Matige tot krachtige zuidelijke wind. Vrijdag 9 september: zon op 7.51 uur, onder 17.00 uur; maan op 13.09 uur, onder 23.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Burns re geit m Cairo vorming van V.N.-politiemacht en bij 12 onthoudingen. Zij was inge diend door zeven landen: Argentinië, Birma, Ceylon, Denemarken, Ecuador, Ethiopië en Zweden. Onder de twaalf landen, die zich van stemming onthiel den waren behalve alle communisti sche mogendheden ook Egypte en Zuid-Afrika. Hammarskjoeld zal bij het organise ren van de politiemacht worden bijge staan door een commissie van zeven landen: Brazilië, Canada, Ceylon, Co lumbia, India, Noorwegen en Pakistan. Aanvankelijk was in deze commissie een plaats voor Perzië ingeruimd, doch dit and trok zich ten behoeve van Ceylon terug. Er was een Pools voor stel Tsjechoslowakije in de commissie op te nemen, doch dit werd verworpen. Israël leverde de enige tegenstand tegen de resolutie, waarin werd aange drongen op onmiddellijke terugtrek king van Britse, Franse en Egyptische troepen stem verhouding 65 tegen 1, bij 10 onthoudingen). Onder de ont houders bevonden zich behalve Frank rijk en Groot-Brittannië ook Australië, Nieuw-Zeeland en de Benelux-landen. Meer droefheid dan boosheid De toelichting op deze resolutie werd gegeven door Menon, de minister zonder portefeuille van India die te- rugtrekkin» van vreemde troepen een fundamentele voorwaarde voor een re geling noemde. Volgens hem moest de Algemene Vergadering wel verontrust zijn Hoor de herbaalde Israëlische ver klaringen, dat Israël zijn troepen niet zou terugtrekken. Te meer reden was m deze nieuwe resolutie te aanvaar- f.n" Het is ook niet mogelijk er van on pJïa.an\dat Brits-Franse troepen Het k&nnnaSC^ g?.b>ed zullen blijven, aldus Meno d'* te beklemtonen. aldus Menon, omdat de Britse premier herhaaldelijk heeft gezegd. dat deze troepen voorlopig ZU]ien blijven. Het is ondenkbaar, dat wij toestaan dat de partijen, die de agressie hebben be dreven, de voorwaarden dicteren, waaronder zij zich zullen terugtrek ken. Dat zou betekenen, dat wij ons achter de invasie zouden stellen. Me non, die „meer met droefheid dan met boosheid" het Midden-Oosten-probleem aansneed, achtte het noodzakelijk er duidelijk op te wiizen, dat men de in ternationale strijdmacht niet kon be schouwen als een soort opvolger van de Frans-Britse troepen. De Sovjet-Unie heeft zich gisteren bij de stemming over de politie macht-resolutie onthouden. De Rus sische onderminister Koesnetso sprak van een poging „om een oplossing naar de zin van Frankrijk en Groot- Brittannië te bereiken en deze lading te dekken met de vlag van de V.N." Het zenden van vreemde troepen naar gebied van „de soevereine Egyptische staat'' was ontoelaatbaar en in strijd met het Handvest. De Egyptische afgevaardigde, Omar Loefti, heeft de vergadering gisteren meegedeeld, dat Egypte de strijd zou voortzetten, tenzij de Brits-Franse troepen teruggetrokken zullen worden. Port Said wordt „belegerd". De strijd duurt daar nog voort, aldus Loefti. De Egyptenaar verwierp het Brits-Franse aanbod om technici van de Brits-Fran se strijdkrachten onmiddellijk te laten beginnen met het vrijmaken van het Suezkanaal. Mej. Anna Kelhly, de Minister van Staat in het kabinet van premier Imre hagy dat enkele dagen Hongarije heeft gere geerd, is te New York aangekomen. De 67-jarige minister wil gaan pleiten in de Verenigde Naties voor het onderdrukte Hongaarse volk. Deze en, andere Egyptische verkla ringen ten spijt, lijkt het er op het ogenblik toch wel op, dal er niet meer gevochten wordt. Dit werd gisteren be vestigd door Eden in het Lagerhuis en door Mollet in de Nationale Vergade ring. Generaal Keightley, die de Frans- Britse operaties in het Midden-Oosten leidt, bezocht gisteren Port Said en vond er alles kalm. Gelijkluidend wa ren de verslagen van enkele Italiaanse en Britse journalisten, die gisteren naar deze stad overvlogen. Gisteren hoorde men hier en daar nog wel schoten van ,<snipers". In de verklaring van gene raal Keightley wordt gezegd, dat de Frans-Britse troepen bij de bezetting van Port Said iets meer dan 100 man aan doden en gewonden hebben ver loren. Eerde, was van Franse zijde voor wat betreft de Franse troepen een op gave van 4 doden en 35 gewonden ge daan. Volgens de Italiaanse journalis ten waren zes Europeanen en 100 Ara bieren omgekomen. Toen in de nacht van dinsdag op woensdag het bestand werd afgekon digd bevonden Britse patrouilles zich op een punt anderhalve kilometer ten noorden van El Kantara. Aangenomen wordt, dat de Franse en Britse troepen bij hun opmars hier Halt hebben ge houden. Hedennacht diende de Egypti sche regering nog een telegrafisch pro test bij Hammarskjoeld in, aangezien de Fransen en Britten hun „vijandige militaire actie" bij Port Said „niet had den gestaakt". Het Israëlische parlement heeft zich bi.ina unaniem geschaard achter het be leid van premier Ben Gurion, die de actie der afgelopen weken van zijn ziek- ed af heeft geleid. Gisteren verscheen hij weer voor de Kamer. Hij hield daar een grote rede, die op het volgende neerkwam: 1. de bestandsovereenkom sten bestaan niet meer; 2. de demarca tielijn heeft geen waarde meer; 3. Israel Premier Nehroe van India heeft twee boodschappen van president Eisenhowei ontvangen, zo werd gisteravond in Nieuw Delhi vernomen. De eerste arriveerde dinsdagavond, de tweede woensdag. De inhoud van de boodschappen is niet be kend, doch men vermoedt dat zij over het Midden-Oosten gaan. In aansluiting hier op werd vernomen, dat de regeringen van dc V. S. en India op het ogenblik in nauw contact staan cn samenwerken bjj het zoeken naar een oplossing. Eveneens het Midden-Oosten betreft een nota. die Nehroe aan zijn Russische ambt genoot Boelganin heeft gezonden. Deze nota is een antwoord op de Russische boodschap aan India. De tekst van de In diase nota is te Nieuw Delhi niet bekend gemaakt. Reuter meldt echter, uit betrouwbare bron vernomen te hebben, dat Nehroe Boelganin zou hebben meegedeeld, dat het brengen van nieuwe militaire strijdkrach ten naar het Midden-Oosten de toestand daar slechts in ernstige mate zou ver slechteren. Uit de tekst, die Tass publiceerde blijkt hiervan niets. „Uw land heeft de leiding genomen in de campagne ter verdediging van de vrede'', zou Nehroe volgens Tass dan hebben geschreven. (Van onze correspondent) WARIJS. hedenmorgen. Na Nederland. Brussel en Luxemburg heeft ook Parijs zijn anti-communistische betogingen beleefd. Kort nadat gisteren b;j het graf van de Onbekende Soldaat een grote protest-demonstratie tegen het Russische optreden in Hongarije was ge houden, marcheerden ruim duizend oud strijders in gesloten gelederen op naar het gebouw van de communistische partij op dc Place Chateandun tegenover de Notre Dame de Lorcttc. Het zou waar schijnlijk bii een schreeuw- en scheldpartij gebleven zijn ruiten ingooien is onmo gelijk omdat het gehele vijf verdiepingen hoge gebouw met traliewerk en sterke blinden tegen „braak" beschermd is als de communisten zelf niet hadden in gegrepen. Deze laatsten begonnen het gevecht na melijk door vanuit de hogere verdiepingen flessen met zwavelzuur op de hoofden der betogers te laten neerdalen, waardoor de woede het kookpunt bereikte. Uit een in aanbouw zijnd huis in de nabijheid werd een ijzeren balk gerukt, die door de gebelgde oud-strijders, waarbij zich onder tussen reeds tientallen anderen hadden aangesloten, als stormram gebruikt, werd. De voordeur werd geforceerd, de bel etage en de eerste verdieping werden gron dig leeggehaald de toegang tot de hoge re verdiepingen was met zware kluisdeu ren afgesloten en de inhoud, meubilair en archieven, werd op straat gegooid, waar zij met behulp van enkele vaten ben zine in brand werd gestoken. Het vuur zette echter niet door. De brandweer was spoedig met groot materiaal ter plaatse doch zij moest eerst de stralen op de oud-strijders richten. De politie had inmid dels alle toegangswegen tot het plein af gezet en het duurde zeker anderhalf uur, voordat de dienaren van Hermandad erin slaagden de oud-strijders te verspreiden. Terzelfdertijd. dat het hoofdbureau van de communistische partij werd bestormd waren andere groepen betogers opgetrok ken naar het hoofdkantoor van het com munistische partijblad l.Humanité. Maar, omdat de communisten door de gebeur tenissen op de Place Chateaudun reeds gewaarschuwd waren, had cen groot aan tal partijgenoten tezamen met het perso neel en de redactie van het bekende blad zich in het gebouw verschanst en was men gereed de betogers met een warm onthaal te ontvangen. Het gebo-uw werd bestormd, de verdedi ging gaf echter weinig krimp. Een drietal Hongaren en een Fransman slaagden erin via een belendend perceel het dak van het gebouw te bereiken en hesen daar de Hongaarse vlag. Zij werden echter door de communisten gevangen genomen en als gijzelaars gebruikt om de betogende menigten tot een aftocht te dwingen. Toen dit de politie ter ore kwam, werd de be storming, nu met echte wapens, nog eens herhaald. Op dat ogenblik kwamen de knokploegen die door de communisten uit de buitenwijken waren opgetrommeld, ter plaatse aan en ontstond er een ware veldslag die van ongeveer acht uur tot over elven duurde Aan het einde van het gevecht telde men ongeveer honderd ge wonden, waarvan er ruim veertig waar onder één politieman dié men een mes in de rug had gestoken in de zieken huizen moesten worden opgenomen. Het derde punt waar betoogd werd, was de onmiddellijke omgeving van het Palais Bourbon het gebouw van de Nationale Vergadering dat echter door de politie werd beveiligd. Een vier tal betogers werfl tenslotte door de voorzitter van de kamer ontvangen, waarbij hem een verzoekschrift werd overhandigd. Groot was de vreugde in de balzaal van het Sheraton Park Hotel in Washingtofi toen president Eisenhower en zijn vrouw met vele aanhangers daar de uitslag vernamen van de Amerikaanse presidentsverkiezingen, die zo gedecideerd in het voordeel van Eisenhower uitvielen. V.l.n.r.: Glunderend na de bekendmaking van de uitslag zien we hier pre sident Dwight D. Eisenhower, die, juichend de armen omh oog steekt, mevr. Mammie Eisenhower, mevr. Nixon en vice-president Richard Nixon. Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 777 Gironummer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 CTpK'S^fnePol'tiemactlt- toelaten in eigen bezet is in gebied dat door Israëliërs Struikelblok Het wordt steeds duidelijker, dat de toekomst van de door Israël ver overde gebieden het struikelblok voor een overeenstemming 2a| ziin Hammarskjoeld heeft gisteren in de Algemene Vergadering nog eens dui- delijk aangegeven, dat het zeker niet de bedoeling zal zijn, dat de v. n.- strijdmacht zich tot -iet Suezkanaal zal beperken. Zij zal daar wel begin nen met haar taak. doch deze op den duur moeten verleggen naar de oude demarcatielijn. Nadat gistermiddag het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zich volledig had aangesloten bij vroegere verklaringen van het Britse „Foreign Office" dat Engeland en Frankrijk ver wachten dat de Israëlische troepen spoedig Egypte zullen verlaten, werd gisteravond in Washington melding ge maakt van een boodschap van presi dent Eisenhower aan Ben Gurion Daar in werd aangedrongen op terugtrekking van Israëlische strijdkrachten uit Egyp te. De precieze tekst van de boodschap werd niet bekend gemaakt. Zoals boven reeds gezegd, heeft vannacht Hammar skjoeld zich over deze zaak tot Londen en Parijs gewend. Sovjet-versterkingen Het Britse ministerie van luchtvaart deelde vanmorgen vroeg mee, dat er daar geen berichten binnengekomen waren, dat de Egyptische luchtmacht die zwaar is gehavend, op het ogenbliK in snel tempo op de been wordt gehol pen met Russische straalbommenwer- pers en -jagers. Londense bladen had den gemeld, dat de Egyptenaren in al lerijl de stuk-gebombardeerde vliegvel moed rl ijk nabij PunaDenteie, ten zuiden den herstelden om de Russische toestel len te ontvangen, die naar Egypte on derweg zijn. Op radarschermen te Cy prus waren toestellen'boven de Turkse kust waargenomen, die werden veron dersteld Russische straaljagers te zijn. Radio-Vrij-Europa te Münctien gaf woensdagochtend een heruitzending van het nog in handen der opstandelingen zijnde Hongaarse omroepstation va" radio-Roka, waarin werd gemeld: „Wij houden stand in het achtste district van Boedapest. De Sovjet-Russische troepen lijden ernstige verliezen. Zij hebben ver sterkingen gekregen. Twee gebouwen van het Janosziekenhuis staan in vlammen Wi.i hebben ingestemd met een staken van de strijd tot twee uur 's morgens opdat de gewonden in veiligheid kunnen worden gebracht. De Sovjettroepen ge bruiken thans brandbommen". Een ander omroepstation in handen der opstaudelingen, radio-Kalcoczy, dat ver van Boedapest, is gelegen, verdween woensdagmiddag uit de lucht, na een laatste, wanhopig beroep om hulpverle- I ning te hebben uitgezonden. I „De Russen vallen over de gehele linie met tanks en vliegtuigen aan", waren dc laatste woorden van dit omroepstation. dat tevoren ook nog een dringend beroep om hulpverlening op president Eisenho wer en de regeringen van staten-Ieden der Verenigde Naties had gedaan. Radio-Boedapest (in Sovjet-handen) heeft woensdagavond, voor de eerste maai sinds verscheidene dagen, gedurende een nalf uur nieuwsberichten uilgezonden. waarip talrijke bijzonderheden werden verstrekt over de toestand in Hongarije. Er werd onder meer een beroep in gedaan op de mijnwerkers, om het werk te her vatten. Voorts werd mededeling gedaan van het „vernietigen van tegenrevolutionairen, die de wapens nog niet hebben neerge legd" en van het oprichten van talrijke Vluchtelingen, die gisteren in Oosten rijk aankwamen, vertelden van dc erbar melijke toestand in Boedapest, waar dinsdag nog zwaar werd gevochten en waar de Russen toen hun tanks en ge schut bijeenbrachten voor de slotaanval op de opstandelingen. Er is in de Hon gaarse hoofdstad een algemeen uitgaans verbod en niemand durft zich op straat te begeven uit angst door de Russen be schoten te zullen worden. Doden en ge wonden zonder huln, want de Russen sehieten onverbiddelijk liggen op straat. De winkels zijn al vier dagen lang gesloten. De stad wordt door algehele uithongering bedreigd, want reeds voor de onstand baarden de levensmiddelen in Boedapest zorgen- De bevolking zit bij een in huizen en kelders, zonder eten en vaak zonder brandstof. Uit alle delen van de wereld worden met vliegtuigen, treinen en vrachtwagens hulpgoederen voor Hongarije naar Oos tenrijk gebracht, waar de goederen ech ter voorlopig opgeslagen moeten worden, omdat verzending naar Hongarije sedert zondag niet meer mogelijk is. Wei zijn stappen bij de Hongaarse auto riteiten ondernomen om toestemming voor het zenden van colonnes met hulp goederen te krijgen, doch woensdagoch tend was in Wenen het resultaat van deze Stappen nog niet bekend. Radio-Boedapest meldde woensdag eeh- ter, dat geen hulp van het westen aan vaard zal worden. „Onze trots verbiedt ons enige hulp van kapitalistische landen te aanvaarden" In Wenen wordt vernomen, dat het internationale Rode Kruis besloten heeft voor de Hongaarse vluchtelingen in Oos tenrijk te zorgen. Woensdag is voorts een eerste konvooi vluchtelingen uit Oostenrijk naar Frank rijk vertrokken. Het konvooi omvatte 33 mannen, drie vrouwen ep vier kinderen. Woensdagavond vertrekt nog een speciaal Frans vliegtuig uit Wenen met 61 vluch telingen, van wie 45 mannen. De nieuwe Hongaarse regering heeft woensdagavond in een telegram aan de secretaris-generaal der V. N. bezwaar ge maakt tegen een bespreking van de Hon gaarse kwestie door de V. N. Een vorig beroep van de afgezette premier Imre Nagy is niet wettig en kon niet worden beschouwd als een verzoek uitgaande van Hongarije als staat, aldus het tele gram. De Algemene Vergadering van de vol kerenorganisatie zal hedenavond het de bat openen over een resolutie, waarin op terugtrekking der Sovjet-troepen uit Hon garije wordt aangedrongen. Dit onder werp stond aanvankelijk voor gisteren op de agenda. In verscheidene niet-communistische landen zijn gisteren de recepties, die wer den gegeven door Sovjet-amhassades en legates ter gelegenheid van de herden king van de oktober-revolutie in verband met de gebeurtenissen in Hongarije ge boycot. Regering en parlement bleven weg op de Sovjet-ambassade-receptie in Den Haag. Dit voorbeeld werd door vele wes telijke diplomaten, waaronder die van de V. S. en GrootBrittannië, gevolgd. Weinig anders was het in Parijs. Er wa ren daar geen vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Britse. Csmadese, Neder landse en andere ambassades op de re ceptie aanwezig. Premier Mollet en mi nister Pineau verschenen evenmin. Van Franse zijde was er slechts een vertegen woordiger van het ministerie van buiten- nieuwe plaatselijke afdelingen der on- landse zaken. In Bonn, Londen en Kopen iangs weer in het leven geroepen commu nistische „Hongaarse socialistische arbei derspartij"; Volgens radio-Boedapest is 't spoorwegverkeer gedeeltelijk hersteld. hagen was het niet anders. In Brussel be sloten restauranthouders de levensmidde len, die de Russische ambassade voor een ontvangst ter herdenking van de oktober revolutie had besteld, ter beschikking te stellen van de organisatie voor hulp aan Hongaarse vluchtelingen. De Zweedse premier Erlander heeft te kennen gegeven, dat zijn regering overweegt het voorgestelde bezoek van Kroesjtsjef en Boelganin aan Stockholm dat in januari zou plaats vinden, af te zeggen.' De .vertegenwoordigers van de V.S., Groot-Brittannië, van. bet vasteland van West-Europa, van de Scandinavische en van de Latijns-Amerikaanse landen bleven gisteravond-in New York weg op een ont vangst, die daar was georganiseerd door de Russische vertegenwoordiging bij de V. N. De koninklijke opera te Londen heeft bekend gemaakt, dat 't bezoek van ..Sad- lers Wells Ballet" aan Moskou is afgelast. Een uitnodiging met het Britse juridische genootschap aan Russische advocaten voor een bezoek aan Groot-Brittannië is inge trokken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1