Belgische economie te sterk afhankelijk van staalindustrie Benelux in de Staarzaal Biddend leger Avontuur in nse leeuwenkuil voor Dames uit Zuid-Holland over hulpverlening Speuren naar betere bouwmethoden Nederlanders onder aanvallers op bungalow Produkiieve investeringen niet ontmoedigend PAGINA 8 Provinciale dag te Rotterdam Helpen als opdracht Moudt de winter uit handen en voeten, GROTE GEMEENTEN BESPREKEN STUDIE CENTRUM Met stage stap, als van soldaten, Ging een biddend leger door de nacht. Wie had dit volk ter been gebracht, Voor deze rondgang door de straten? Met vaste tred droeg het, bezweken Voor de stille aandrang van het hart, Zijn offer door het nacht'lijk zwart, Om zó de duisternis te breken. O God, aanvaard deez' offerande Die met „Het Offer" is bekroond! De vrijheid werd abrupt onttroond, Men brak haar met besmeurde handen. O God, Die oudsher wel Uw woorden Liet klinken uit een grauwe wolk, Bescherm het Hongaarse volk, Verbreek O Heer, zijn slavenkoorden. En help ook God, ons, machtelozen, Die als mens zo weinig kunnen doen Maar eens weerklinkt Uw Heilsklaroen, Ontworstelt U ons aan den boze. BER GHENEN. NOG 53 POLIO-PATIENTEN IN HAAGSE ZIEKENHUIZEN versterkt Uw ZENUWEN, herstelt Uw ENERGIE! PROF. GROSSOUW 50 JAAR UITSLÜITEND bij apothekers en drogisten De lange tafel, die gisteren op het po dium van de Flevozaal te Rotterdam prijkte, was nauwelijks voldoende om aan het voltallige bestuur van de Nederlandse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening afdeling Zuid-Holland en zijn gasten plaats te bieden. Tussen de 17 dames aan de bestuurstafel bevonden zich, alleen maar toch niet vereenzaamd, twee mannelijke gasten, te weten de commis saris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en de bur gemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum. Het waren deze heren, die de presidente, mevr, J. Posthumes-Van de Goot in haar welkomstwoorden bijzonder hartelijk verwelkomde op deze Provin ciale dag. De heer Klaasesz dacht wel, dat hij dit hartelijk welkom kon begrijpen. Hij meende zich te herinneren, dat de fede ratie (veel te laat overigens) een verzoek om subsidie had ingediend. Overigens fe liciteerde hij Nederland met het bezit van zijn vrouwenorganisatie. Enige weken ge leden nog zouden enkele mensen zich hebben kunnen afvragen, wat de beteke nis en het belang van dergelijke organi saties wel zijn, maar nu wij staan voor een grootscheepse actie ten bate van Hongarije, kunnen wij er ons over ver heugen dat er een apparaat bestaat, welke in staat is onmiddellijk de organi satie ter hand te nemen, aldus mr. Klaasesz. Vervolgens was het woord aan mej. mr. Tjeenk Willink, secretaresse van de Ne derlandse Vereniging van Maatschappe lijk Werk. die in haar voordracht over de vrijwillige hulpverlening betoogde, dat de spontane individuele hulpverlening uit het Verleden plaats heeft moeten maken voor het helpen als ambacht. Daarnaast was er natuurlijk nog wel royaal plaats voor mensen, die het helpen als hun op dracht beschouwden. Zij noemde een aan tal taken, die verricht kunnen worden door de vrouwenorganisaties en aanslui tend op hetgeen zij over het maatschap pelijk werk gezegd had, meende zij dat de leden goed werk konden doen door het assisteren van gevestigde organisaties, die zl£*j°P maatschappelijk terrein bewegen. Tijdens de rondvraag werd medege deeld, dat de gezamenlijke hulpactie voor Hongarije in het hoofdbestuur behandeld zal worden. In de middaguren heeft de heer J. Ba- kema gesproken over de samenhang tus sen architectuur en stedenbouw en voorts werden er nog enkele demonstraties ge geven over de huishoudelijke voorlichting ten platteiande. Omstreeks vier uur was de vergadering ten einde en verlieten de dames de Zeven Provinciën voor een wandeling door de stad Rotterdam. Advertentie. ezondheid Huidzuiverheid Studenten van de Amsterdamse Instituten voor Kunstond erwijs hadden woensdagochtend plaats genomen op de treden van het Paleis op de Dam. De voorbijgangers konden zich laten vereeuwigen tegen een geringe vergoeding, die be stemd was voor het Nationaal Insamelingscomité voor Hongarije". De foto geeft een 'beeld van de tekenaars en tekenaressen aan het werk voor het goede doel. Er zijn besprekingen gevoerd door de gemeentebesturen van Amsterdam, Den Haag. Rotterdam, Groningen, Utrecht en nog enkele andere om te komen tot de instelling van een Onderwijs Deskundig Studiecentrum, dat tot taak zal hebben de ontwikkeling der moderne inzichten bij de belangen, rakende de voortgang van jHgtt openbaar eVi het daarmee in dit ver band gelijk te stellen onderwijs, in het bijzonder bij het v.h.m.o. te behartigen door middel van het geven van leiding en steun bij onderzoekingen op pedago gisch, didactisch en schoolorganisatorisch terrein. B. en W. van Rotterdam kunnen in de memorie van beantwoording over de gemeentebegroting mededelen, dat bo vengemelde besprekingen ertoe hebben geleid, dat binnenkort het hierbedoelde studiecentrum door middel van een ge meenschappelijke regeling in het leven kan worden geroepen. Zodra overeenstemming zal zijn bereikt omtrent de plaats van vestiging van het centrum zullen B. en W. een voorstel tot medewerking bij de raad aanhangig maken. Op een gisteren te 's-Gravenhage ge houden bijeenkomst van T.N.O.-directeu ren met vertegenwoordigers van de over heid. de Technische Hogeschool, het bouwbedrijf en organisaties op het, ge bied van de bouwnijverhed. heeft dr. L. Neher de wenselijkheid bepleit van de vorming van een Nationaal Fonds voor de Bouwnijverheid. Dit fonds zou. o.a. door het stimuleren van speurwerk, een essentiële bijdrage kunnen leveren, tot oplossing van het woningvraagstuk, dat voor de organisatie voor toegepast natuur wetenschappelijk onderzoek aanleiding is geweest tot het beleggen van deze ver gadering. Uitgangspunt was een toespraak van dr. Neher over de vraag: „Is speur werk voor de bouwnijverheid gewenst en mogelijk?" De factoren, die met de oorzaken van de huidige woningnood verband houden zijn. aldus dr. Neher in zijn toespraak, het, aanta'. arbeidskrachten, de financië le voorzieningen, de bouwmethoden en de bouwmaterialen. De eerste factor is wei nig voor verbetering vatbaar; het aan tal van 150.000 tot 160.000 bouwvakarbei ders waarover Nederland beschikt, laat vrijwel geen verhoging toe; men zal integendeel zijn uiterste best moeten doen om dit aantal niet te zien vermin deren. Wel variabel acht dr. Neher de factoren bouwmaterialen en bouwmetho den. Daarvoor is speurwerk onontbeerlijk; de industriële ondernemingen besteden jaarlijks grote bedragen aan speurwerk en plukken er de vruchten van. In de bouwnijverheid wordt jaarlijks voor twee h drie miljard gulden omgezet, maar slechts een fractie van dit bedrag wordt aan speurwerk uitgegeven. Over de bouwmethoden merkte dr. Neher op. dat de mechanisatie van de bouw nog aanzienlijk verbeterd kan worden. Ook gaat bij het bouwproces thans te veel tijd verloren door wachten op toele vering en dergelijke. (Asverteotiel In een bekendmaking van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken wordt verklaard, dat zich onder de bende leden, die twee weken geleden de bunga low van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in het gebied van de Punt jak aanvielen, Nederlanders bevon den. Volgens deze bekendmaking had het mi nisterie van buitenlandse zaken op 3 november in een nota geantwoord op de Nederlandse demarche inzake de aanval. In deze nota verzocht het ministerie op de hoogte te worden gesteld, wanneer vertegenwoordigers van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging voor nemens zijn de nacht in de bungalow in het gebied van de Puntjak door te bren gen. De nota zei, dat „er onder de bende leden. die op 20 oktober de veiligheid in de Puntjak verstoorden, Nederlanders waren". De nota verzocht de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging er bij de Nederlanders in Indonesië op aan te drin gen, zich te onthouden van daden, die zouden kunnen leiden tot de opvatting, dat zij direct of indirect contacten met bende leden hebben. In de week van 31 oktober tot en met 6 november zijn er in de Haagse zieken huizen vijf met poliomyelitis besmette kinderen 1 uit Den Haag opgenomen. In dezelfde periode werden zeven kinderen uit de Haagse ziekenhuizen ontslagen, van wie 4 uit Den Haag, 1 uit Naaldwijk, 1 uit Monster en 1 uit 's-Gravenzande. Er worden nu nog 53 polio-patiënten ver pleegd. van wie 27 uit Den Haag, 5 uit Rijswijk, 3 uit Voorburg, 5 uit Monster. 2 uit 's-Gravenzande, 2 uit Naaldwijk, 4 uit Delft, 2 uit Leidschendam, 1 uit Kwints- heul en 2 uit Indonesië. Advertentie. In Amsterdam werd woensdag een grote.^ect^^h°]fen ten bate van de Hulpactie voor Hongarije. Ook burgemees ter a Ailly offerde bereidwilligoen enige meisjes op het stadhuis kivamen collecteren. 'n Haco product De Nijmeegse hoogleraar prof dr. W. Grossouw wordt a.s vrijdag 50 jaar. Al pleegt het bereiken van "e. /,a,1jfe leeftijd geen aanleiding tot grote huid artikelen te zijn, toch menen wij er velen een genoegen mee te doen hen attent te maken op deze .verjaardag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3