Minister niet (helaas) nog program Hofstra kon met compleet van maatregelen komen Voorlopig geen vermogens vorming door de Staat 7 wagens chocolade, koekjes en snoepgoed in beslag genomen Gloeilampjes Eden zou gezwicht zijn voor oppositie in eigen kabinet STOFZUIGER RUTON-RX Academische wereld helpt Hongaarse studenten Benzine 45 et. per liter; gedistilleerd duurder Enige belastingverhogingen onvermijdelijk Ziekelijke verzamelwoede van een winkelierster in Vlaardingen DE NIEUWSTE, MODERNSTE, Nederlandse delegatie naar de V.N. Britse avondbladen maken melding van „ultimatum" H. Vader zaterdag terug naar Vaticaan Eerste doel: versterking Universitair Asiel Fonds Donderdag 8 november i956 PAGINA 5 Zuinig met benzine Enige belastingverhoging achtte de mi nister hier en daar onvermijdelijk. De minister deed, wat de verhoging van het invoerrecht op benzine betreft, tenslotte nog een beroep op ieder om zelfbeperking te betrachten, daar men aldus het best handelde in het belang van allen en van zich zelf. Geen reden tot. optimisme A ijkerlc Lexington (V.S.) Sparen - Aan persoonlijke vermogensvor ming door de staat zullen wij in deze kabinetsperiode wel niet toe komen. Daarvoor is het tekort te gro°t, zo stelde de minister de kamer gerust. Een geblokkeerde reserve V00r dekking in de toe komst achtte hij geen staatskapita- hsme. De laatste jaren hadden overigens geen verschuiving van particuliere vermogens naar de overheid te zien gegeven. Daverend Voor de elfde Algemene Vergadering ONTSPANNING OP DE MARKTEN Niet uit zwakheid Tilburg Delft Leiden Rotterdam Groningen A ijmegen Wageningen Utrecht Zuidamerikaanse bisschoppen stichten een K.A.S.K.I. 's-GRAVENHAGE, 7 november 1956 Aan het einde van zijn rede, welke de minister van financiën, de heer Hofstra, hedenmiddag in de Tweede Kamer hield en welke bijna drie uur in beslag lam, zeide hij, dat hij graag nu reeds had willen komen met een compleet Programma van maatregelen. Dit was echter onmogelijk gebleken, omdat °n>trent een aantal beslissingen in ruime kring overleg moest worden gepleegd ook het rapport van de SE.R. moest worden afgewacht. ®hkele maatregelen waren echter van een uiterste urgentie. Dat was allereerst het niet wederinvoeren van de omzetbelasting pp textiel, welke noodzakelijk bloest aansluiten op de aflopende regeling op 1 januari en de aankondiging tot beperking van de investeringsaftrek met terugwerkende kracht tot 6 november, omdat elk uitstel een verdere ontspanning van de economie tengevolge zou hebben. In verband hiermede deelde de minister tevens mede, dat de regering voor nemens was het bijzonder invoerrecht voor benzine te verhogen van 16.65 Per hl. tot 24.25 per hl. De benzineprijs aan de pomp zal dan ongeveer 0.45 Per liter worden. Vervolgens zal de accijns op gedistilleerd worden verhoogd van 475 per hl. ad 50 pet. tot 596.50 ad 50 pet. Minister Hofstra zette niteen dat dit 115 miljoen méér zou opleveren, dat verminderd met het verlies' van 70 miljoen voor de weggevallen omzetbelasting op textiel, een meer-bedrag zou uitmaken van 45 miljoen. Het bezwaar dat door de verhoging van het invoerrecht op benzine het bedrijfsleven zou worden getroffen deelde de minister niet, omdat het zware Wegvervoer voor het allergrootste deel op dieselolie zou geschieden. Hij kondigde voorts nog aan een onderzoek naar de mogelijkheid en uitvoerbaar heid van een vermogensvermeerderingsbelasting, welke hij aldus zeide te verstaan, dat hieronder vermogenstoenemingen zouden vallen, die buiten iedere andere heffing zouden blijven. die had gezegd, dat een bezuiniging van 100 miljoen al een geweldig succes zou zijn. Maar het is niet zo gemakkelijk, zei hij en het zal tijd kosten. Het reeds vroe ger door de heer Lucas (K.V.P.) geopperde denkbeeld van een speciaal aan de kamer ten dienste staand apparaat voor een efficiënter overheidsbeleid, had hij in studie gegeven aan de commissie, die een herziening van de comptabiliteitswet voor bereidt. Bij de replieken werd er nog wat nage praat over de suiker, waarvoor de omzet belasting op 1 januari weer zal worden ingevoerd, waarmee de heer Lucas zich allerminst akkoord verklaarde. Overigens was hij het met de optelsom van de minister ten aanzien van het te verdelen bedrag op de kapitaalmarkt niet eens, daar de lagere publiekrechtelijke lichamen in 1955 niet meer hadden opge nomen dan 3A miljard, zodat er ook voor de staat een kapitaalmarkt overbleef. Overigens toonde minister Hofstra zich niet afkerig van het denkbeeld de hele kapitaalmarkt in één bedding te bren gen en dan met prioriteiten rekening te houden, al zou dat ook bezwaren op leveren ten aanzien van de autonomie der gemeenten. Hij zou echter dit denk beeld zo spoedig mogelijk met de mi nister van binnenlandse zaken be spreken. De heer Lucas kon niet nalaten er op te wijzen, dat er. indien er nog ruimte was op de kapitaalmarkt, zoals hij meen de te hebben aangetoond, geen reden was voor belastingverhoging. Ook de heer Van Leeuwen (V.V.D.) zeide nog zich niet bezorgd te maken over het begrotings tekort. Ook in vorige jaren had de staat niet geleend voor tekorten, maar voor consolidatie van de schuld. Hiermede waren de algemene financiële beschouwingen ten einde. Morgen zal de kamer beginnen aan de begroting van oorlog en marine en dan zullen de kwesties Egypte en Hongarije waarschijnlijk meer in het debat komen dan de eigenlijke begrotingskwesties. F. S. -A's uitgangspunt tot zijn rede nam mi nister Hofstra de situatie van de Neder- ahdse economie. Er is een ongunstige ontwikkeling van de betalingsbalans. Het dekkingstekort is tvvÜfclachtig. Algemeen wordt erkend, dat «r krachtige maatregelen moeten worden Benomen. De betalingsbalans was in 1955 nog niet slecht, maar de eerste helft van 1956 gaf feeds een tekort van 156 miljoen met ''echte vooruitzichten. In het derde kwar- '®al bleven de negatieve saldi voortduren. °P kasbasis kwam men toen tot een tekort ?P lopende rekening van 400 miljoen,wat het vierde kwartaal iets werd mge- 'open, maar er bleef een groot tekort. Zonder bepaalde maatregelen kon geen Ombuiging van deze ontwikkeling worden Verkregen. De deviezenreserve ging relatief achter st en was ongunstiger dan in andere lan- deh terwijl wij een hogere deviezenreserve 2°Uden moeten hebben in verband met °nZe afhankelijkheid van de import. Vraat»» men of een evenwicht van onze betaiinfsbalans voldoende is dan ant- WoordHo de minister ontkennend. Een «verschot is noodzakelijk De budgetaire kaspositje besprekend begrootte de mi nister het kastekort op 900 miljoen, waar van men 400 miljoen zou kunnen dekken uit voor-inschrijf reken'hg. Minister Hofstra bereke Minister noisira perekend dat er 2500 miljoen te verkrijgen zou zz de kapitaalmarkt. Hij schatte <je particu- U(he vraag op ruim 1 miljard de won- Nee. de kippenhouder die er deze. '."*V derlijke kipPQp na houdt, bezit met de kip die de gouden eieren legt. Maar toch is het wel een merkwaardige kip. warit ze legde een ei van forse afmetingen. En toen men dit opende bleek er nog een ei in te zitten, niet zo maar een dubbel-dooier. maar een compleet ei, met schaal en al. Nijmegen De aannemersfirma Van Berkei in Nij megen kan, wanneer ze daar zin in hee£t met haar gehele personeel, ergens In deze stad een toren beklimmen en dan kan iemand met een weids gebaar zeg gen: zie daar de stad die wij gebouwd hebben. Het zou niet eens zo gek zijn. want deze aannemersfirma, die dezer dagen opdracht kreeg voor de bouw van een flat met 48 woningen, maakte me deze opdracht de duizend door dit De drijf gebouwde nieuwe huizen na de oorlog in de Keizer Karelstad vol. Zaandam Dat zat die Zaandammer niet glad, die dezer dagen aan boord van een emigran tenschip zou stappen om samen, met vrouw en drie kinderen naar Australië te gaan. Een nieuw leven beginnen en all.es,.jhterlaten. ja. alles, maar ook schulden, die nog voortvloeiden uit een faillissement, die hij niet had voldaan. En zodoende werd hem enkele uren voor de boot vertrok, meegedeeld, dat hem geen vervoergelegenheid zou worden gebo' Een 'olijke strop. die nèg erger tnJl doordat bet gezin geen Woning reprfr had, een deel van het huisraad van Was verkocht en de rest in het ruim Famn6 boot op weg naar Australië was. kwa heeft het gezin zo goed en zo ad als het ging. zolang opgenomen. is «en nieuwe kwaal ontstaan in. Ame- Dka: de „rock-and-roll' -schouder. Dat dr. George Streatham en die kan het want hij heeft al verschillende *r® aan deze ziekte gehad. „Door deze verrel°u.troleerde wilde dans ontstaan rfl'Qsen en zelfs kneuzingen in de schouderonageving'' z0 verklaarde hij. artsen een nT naar uit' dat H' H» artsen een nieuw m€ikkoetje tegemoet gaan. Den Bosch de,Ndi' Katoliko"erantis'enbond „Ne- derlanda Katoiiko heeft «oinir Tuist in deze dagen hebben we Ins ailemaa weer eens verdiept in de werkzaamhe den. de (weinige) successen en de (vele» tegenslagen van de V.N. Maar wist u. dat er vijf officiële talen zijn bij de V N - vergaderingen (Engels, Frans, Spaans Russisch en Chinees en dat Tmgeloof- lijk knappe vertalers via een ingewikkeld koptelefoonsysteem zo snel mogelijk de woorden van de sprekers in een van die talen overzetten? Dat kost nogal wat Want toen het Spaans als officiële taa» erkend werd. kostte dat per jaar f 2.000.000 meer; met de invoering van officieel Russisch was 2.500 000 ge bloeid en het Chinees drukt met f 3.500.000 op het V.N.-budget. Zou er toch niet iets voor te zeggen zijn. zo vraagt men zich bij de Esperantisten af, om het eens met deze universele taal te proberen? vraag van de lagere publiekrechtelijke lichamen eveneens op 1 miljard. Dit be- tekent, dat er dan van het hele kapitaal- aanbod na de 400 miljoen vóór-inschrij ving niets voor de staat zou overblijven. Handhaaft men dus deze begroting, dan komt het er op neer, dat de staat 500 miljoen moet vragen, die er niet is. Het antwoord daarop zou zijn een inflatoire financiering, die kamer en regering beide afwijzen. De minister wees er hierbij op, dat met tekorten op de kapitaalmarkt ook de woningbouw in het gedrang komt. Als een der oorzaken van de huidige moeilijk heden wees hij aan de toeneming van de investeringen, waarin een sterk inflatoire werking zou liggen. Het overschot op de gewone dienst noemde de minister 435 miljoen, waarvan echter 318 miljoen moet worden afgetrokken voor komende uit gaven. Het overschot is dus niet zo groot. Met nog andere onvoorziene uitgaven kwam de minister op de gewone dienst zelfs tot een tekort. Hij zag dus geen enkele reden tot opti misme als men een scheiding tussen de gewone dienst en de kapitaaldienst aan vaardt. Er mogen geen verdere uitgaven worden gedaan zonder een evenredige stijging van middelen. Daarnaast moest de overbesteding wor den afgeremd door fysieke controle. Maar dat zou volgens de regering alleen moe ten gebeuren in speciale gevallen en ver volgens door het klassieke instrument van de rentevoet om de_ besparingen te doen toenemen. Van een verhoging van de rentevoet zou de woningbouw de dupe worden. Hij bepleitte vervolgens weer het sparen in een tijd van hoogconjunctuur voor tijden van depressie. De leningspolitiek moest men afstem men op de actuele monetaire en financiële situatie. Men mag, zo zeide hij, voor de kapitaaldiensten lenen, maar men kan niet lenen zonder grotere belangen te schaden Men moet dan kiezen tussen inflatie of de resterende kapitaalsuitgaven dekken uit andere middelen. Hij zeide vervolgens, dat de kahinets- politiek steunt op de verantwoordethkheid van de overheid voor de economische stabiliteit en voor goede SOciaie ver houdingen. Minister Hofstra noemde het niet zo moeilijk om te komen met daverende be loften zoals bezuinigingen, wat ook waar schijnlijk 'een daverende ruzie tengevolge zou hebben. Wat o.i. de minister van nood zakelijke bezuinigingen niet zou moeten afhouden. Geef ons echter tijd om dit uit te zoeken, zo zei hij. Hij achtte het onmoge- lijk de dekking van het tekort alleen te vinden in additionele belastingen. Hij haalde de heer Van Leeuwen (V.V.D.) aan. Gisteren was het op de hoek van de Hoogstraat en de Korte Hoogstraat vrij wel de gehele dag zwart van de mensen. Op open vrachtwagens van de gemeente reiniging werden van uit een raam van een boven een choeolatericwinkei gelegen woning dozen, blikken en flessen, gevuld met chocolade, bonbons, koekjes, wafel tjes, snoepgoed enz. geladen onder toe zicht van ambtenaren van de Keurings dienst van waren uit Rotterdam. Gister avond had men in totaal 17 wagens geteld. Het zijn door de Keuringsdienst van wa ren in beslag genomen goederen van de eigenaresse van de chocolateriewinkel, mej. A. B. Een alleenstaande ongehuwde vrouw van middelbare leeftijd, die niet alleen in haar eentje haar winkel drijft, maar ook geheel alleen het pand achter en boven de winkel bewoont. Dit pand stond van onder tot boven volgestouwd met chocolaterieën, koek, banket en snoepgoed. Niet alleen de kamer achter de winkel, maar ook de woon- en slaap kamer boven alsmede de zolder en de vliering. 7.0 vol zelfs, dat in de woonka mer boven slechts een smal gangetje res- nÜÏ ?at naar de slaapkamer leidde. ~°K d® kasten zaten volgepropt evenals 7i ,ïïl °edstede. Tientallen jaren moe- l ï°leun en Wikken daar reeds op gestapeld hebben gestaan. Toen men de bedstede ging ontruimen, bleek dat de muizen van de matras waar weinig meer over hadden gelaten. Na het verwijderen van de restanten van de matras stuitte men daaronder opnieuw op een voorraad. Men trof er blikken met koekjes aan, die dateerden uit 1936. Blikken, waarop stond vermeld: 25 cent statiegeld. Thans bedraagt het statiegeld voor koekblikken 1.25. De voorraad, die thans uit het pand is weggevoerd, wordt geschat op een waarde van 30.000. De winkelierster, die reeds dertig jaar de van haar ouders overgenomen zaak drijft, moet van het begin af met haar verzamelwoede zijn begonnen. Want als zodanig moet deze ontdekking van de keuringsdienst worden beschouwd. Tijdens de laatste wereldoorlog heeft zij tot de bevrijding toe van haar voorraad tegen normale prijzen verkocht. Aan ieder, die bij haar in de winkel kwam. Kort geleden vielen een keurmeester bij een normale inspectie enkele verdachte verschijnselen op, De directeur van de Keuringsdienst verzekerde ons. dat bij zijn dienst nimmer klachten waren ontvangen over de ver koop van ondeugdelijke waar door deze winkelierster. Slechts een routine-onder- zoek had deze zaak aan het licht gebracht, aldus de directeur. Van enig misdrijf is geen sprake. Advertentie Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de samenstelling der Nederlandse delegatie naar de elfde algemene ver gadering van de Verenigde Naties te New York bekend gemaakt. Deze bestaat uit de Nederlandse vertegenwoordigers: mr. J. Luns, minister van Buitenlandse Zaken, hoofd der delegatie; mr. C. Schürmann. buitengewoon en gevolmachtigd ambassa deur, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de Verenigde Naties, plaats vervangend hoofd van de delegatie; prof. mr. dr. L. Beaufort O.F.M., buitengewoon hoogleraar aan de r."k. Universiteit te Nijmegen, lid van de Eerste Kamer; prof mr. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam: dr. H. van Houten buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Mexico. Plaatsvervangende vertegenwoordigers zijn: dr. J. Tans, lid van de Tweede Ka mer; prof. mr. A. Tammes, hoogleraar ge meente-universiteit te Amsterdam; dr. J. Bannier raadadviseur in algemene dienst: J. Meijer, chef van de directie internatio nale organisaties van het ministerie van Buitenlandse Zaken; dr. J. Einaar, consul der Nederlanden te New York. vertegen woordiger van Suriname. Buitengewone adviseurs zijn: mr. S. baron van Tuyll van Serooskerken secre taris-generaal van het ministerie van Bui tenlandse Zaken en prof. dr. J. Pieters, ad viseur voor staatkundige aangelegenheden Nieuw-Guinea betreffende bij het minis terie van Overzeese Rijksdelen Als deskundigen toegevoegd aan de dele gatie zijn: jhr. dr. W van Asch van Wijck. mr. E. Schiff; dr. J. Kaufmann; mej. mr. E. RibbiUs Peletier, vertegenwoordigster van het Nederlandse Vrouwencomité: dr. J. Vixsebox; J. Fekkes: mej J. Pelt; jhr. mr. E. van Suchtelen en A. Broersma. secretaris van de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging, lid van de Sociaal- Economische Raad. Alle markten in Engeland en op het continent yan Europa hebben gisteren het nieuws over Egypte en over de her verkiezing van president Eisenhower met vreugde begroet. Na de terugslag van dinsdag bestond er goede vraag naar het Pond sterling. Transferable sterling, dat onlangs door de Bank of England is vrijgelaten, om zijn eigen niveau te zoe ken, sprong met ongeveer 114 cent tot 2.75. De omzet van goud was van gema tigde omvang met de dollarwaarde on veranderd op 35.01. Beriohten, dat de Bank of England he» po3d sterling dins dag zou hebben gesteund door een groot aanbod van goud, zijn onjuist, aldus meldt Reuter. De grotere vraag naar goud van de kant van het Continent, welke zich dinsdagmiddag te Londen deed gevoelen, was gistermorgen weer verdwenen. dreigingen van Moskou". Het besluit was genomen omdat „wij met succes een toe stand hadden geschapen, waarin er wer kelijk hoop op een blijvende regeling on der de bescherming van de V.N. bestond''. In het Lagerhuis heeft Eden gisteren verklaard, dat volgens zijn informaties de Brits-Franse strijdkrachten Port Said „beheersen". „Onze troepen hebben de fensieve stellingen betrokken", aldus Eden „Wij spannen ons tot het uiterste in om de versperringen voor de haven ten spoedigste op te ruimen". De Britse premier zei. dat de regering geen o'ff.ciële kennisgeving heeft gekre gen omtrent een aanvaarden van de wa penstilstand door de Egyptische regering. „Er zijn berichten geweest over een der gelijke boodschap, maar wij hebben er nog geen bevestiging van gekregen", zei Eden. „Onze strijdkrachten zijn niet van plan nog verder op te rukken", aldus Eden. Daarop vroeg de leider van de labour- oppositie. Gaitskell, hem: „Geldt dit ook voor de Fransen?". De premier ant woordde: „Ik ben er zeker van dat zij geenszins van plan zijn verder te trek ken dan hun huidige stellingen. Zij heb ben even als wij de voorwaarden van de wapenstilstand aanvaard en ik weet zeker, dat zij zich eraan zullen houden. Toch moet er nog enige verplaatsing zijn, geen oprukken van administratie-troepen en misschien tot op zekere hoogte van be- veiligingst.roepen''. Op een andere vraag van een La- bourlid antwoordde de premier: „WQ denken niet over terugtrekken van onze, noch van de Franse troepen, ten zij en totdat er een V.N.-politiemacht is, die het van ons overneemt". De leider van de liberalen. Joseph Grimond. vroeg of de premier iets kon zeggen over geruchten van verdere agres sieve bedreiging van de kant van de Sovjet-Unie. Edens antwoord luidde: „Ik weid hierover vanmiddag liever niet uit". Naar de Romeinse correspondent van het K.N.P. meldt zal d» H. Vader za terdag a.s. van zijn zomerverblijf te Cas- tel Gandolfo naar Vaticaanstad terugke ren. Gewoonlijk geschiedt dit eerst eind november. De vervroegde terugkeer van de H. Vader naar Vaticaanstad wordt in ver band gebracht met de internationale toe stand. Gisteren hebben de bewoners van het dorp in een algemene audiëntie afscheid van de Paus genomen. OM DE AMBTSWONING VAN EEN BURGEMEESTER Meningsverschil tussen B. en W. van Muntendam Twee leden van de gemeenteraad van Muntendam stellen in een schrijven aan I de gemeenteraad, die vrijdagavond ver gadert. voor. een commissie te benoemen, die tot taak zal krijgen een meningsver schil tussen de voorzitter, burgemeester G. Groenendaa], en de wethouders te on derzoeken en hiervan verslag uit te bren gen in een openbare raadsvergadering. Volgens het reglement van orde wordt een dergelijke commissie benoemd door ae voorzitter, tenzij de raad de benoe ming aan zich wenst te houden. Het meningsverschil ontstond op 15 juni van dit jaar bij de behandeling van een agendapunt, betreffende de ambtswo ning van de burgemeester. Beide wethou ders verklaarden toen. dat de burgemees- jter buiten hen om aan een architect op* aracht zou hebben gegeven tot het maken i an een plan voor een nieuwe ambtswo- n'n,f; De burgemeester ontkende dit ten stelligste en verklaarde op, zijn beurt, dat het een opdracht was van B. en W. Van I ae zijde van de wethouders werd tevoren Leeds meegedeeld, dat zij hun medewer- I King niet wensten te verlenen aan de verbetering van de bestaande ambtswo- MjjB ninS. noch aan een nieuw te bouwen huis. I He' meningsverschil liep op de destijds II.h.H. Prinses Beatrix, temidden van haar medestudentengefotografeerd m de gehouden vergadering zo hooa od. da»'de In Londense avondbladen werd giste ren melding gemaakt van een conflict in het Britse kabinet. Volgens het liberale blad „The Star" zou Eden dinsdag ge zwicht zijn voor een machtige groep mi nisters onder leiding van de Lordgroot- zegelbewaarder en voorzitter van het Lagerhuis, Butler, die had geëist onmid dellijk de strijd in Egypte te doen staken- De veronderstellingen waarvan men voor het milita.re optreden was uitge gaan, waren onjuist gebleken, zo zouden deze ministers hebben betoogd ter argu mentering van hun standpunt. De groep zou hebben gedreigd af te treden als Eden niet had ingebonden. Vorige week reeds is zoals gemeld de minister van staat voor buitenlandse zaken Nut ting uit protest afgetreden. (Gisteravond werd ook bekend gemaakt, dat Edens perschef, William Clark, zjjn ontslag had genomen). In kringen, die in nauw contact met de regering staan, werd aan de beweringen van „The Star" weinig geloof gehecht. Er werd niet onkend dat er meningsver schillen in het kabinet zijn geweest, doch men achtte het overdreven het voor te stellen alsof een aantal ministers een soort ultimatum had gesteld. De kabi netsvergadering van dinsdag duurde vier uur. Dit was het gevolg van herhaalde onderbrekingen voor telefonisch overleg met Parijs. Reuters correspondent in Parijs, Ha rold King, signaleert dat de buitenge woon grote mate van overeenstemming, die er in het afgelopen halfjaar tussen de Franse en Britse regering heeft bestaan, thans een knauw heeft gekregen. Ten eerste zou de Franse regering het volstrekt oneens zijn met het Britse standpunt, dat de Israëlische troepen hun veroveringen zouden moeten prijs geven. (Zoals elders echter gemeld, sloot de woordvoerder van Quay d'Orsay zich gis termiddag op dit punt aan bij de betref fende verklaringen van het Foreign Of fice). De Franse regering, zou. aldus Hing, volkomen achter het door Ben Gu- rion ingenomen standpunt staan. Voorts zouden de Fransen het niet eens zijn met de wijze waarop de Britse rege ring zich verplichtte de Frans-Britse troepen halt te doen houden voordat de tevoren vastgestelde gevechtsdoelen in de kanaalzone waren bereikt. En dat zo als „Le Monde" schrijft terwijl er nog slechts 36 uur voor nodig waren. De Britse minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd, heeft gisteravond in een radiorede verklaard, dat het Brit se besluit tot het staken van het vuren niet werd genomen „uit zwakheid, het minst nog van alles uit vrees voor de be- Leidsc Pieterskerk tijdens de sottdarilcilsbetoging van de Nederlandse studenten met de Hongaarse academici. Ook in de andere Nederlandse universiteitssteden zijn gisteren dergelijke bijeenkomsten gehouden. voorzitter de vergadering schorste. Bij heropening bleek nog maar één van de raadsleden aanwezig te zijn. In de universitaire wereld in de universiteitssteden zijn gisteren bij eenkomsten gehouden, waarbij de verschillende studentengemeenschap pen zich beraadden over de hulp, die zij juist als studenten aan de Hongaren en vooral de Hongaarse studenten kunnen verlenen. Het Tilburgse Studentencorps „Sint- Oio" te Tilburg hield een vergadering om het Universitaire Asielfonds (U.A.F.), dat na de „putsch" van Praag werd op gericht om de studie van gevluchte stu denten te bekostigen, nieuw leven in te blazen, daar nu vooral de gevluchte Hon gaarse studenten geholpen moeten wor den. Prof. dr. F, van de Ven stelde de vraag: „Wat kunnen wij nu doen?" De Tilburgse studenten pakten de zaken reeds energiek aan. De in deze dagen bewezen offerbe reidheid en hun gebed lijken weinig, maar betekenen voor de gelovige mens veel. De tijd komt, aldus prof. Van de Ven, dat de vrijheid zal zegevieren op de tirannie. Dan zullen de nu onderdrukte volkeren moeten beschikken over een intelligentsia, wanneer de morele en geestelijke herop- standing een feit wil worden. fr1J schaarde zich volledig achter de om hft U.A.F, te activeren, daar de steun aan buitenlandse studenten geen ^Tfdenf'en =od ^ag worden. Hij spoorde de studenten aan deze actie te zien als een facet van de materiële hulpverlening in de geest van diep-menseiijkp lotsverbon denheid met dit lijdend volk. Be heer E Meuwese, oud-praeses van de Unie van' Katholieke Studentenver enigingen, bracht de verbijstering en ver ontwaardiging in herinnering, die is ont staan over hetgeen in Hongarije gebeurde en spoorde de studenten aan het gemid- delde bedrag dat ze jaarlijks aan het U.A.F. afdragen, belangrijk te verhogen. Een Hongaarse student te Delft, schetste de Hongaarse mentaliteit en het leven van zijn landgenoten, die smachten naar de vrijheid, gebaseerd op christelijke grondslag. In de Nieuwe Kerk te Delft wei-d een zeer druk bezochte bijeenkomst gehouden naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije. Het grote kerkgebouw was zo vol, dat velen mét een staanplaats genoe gen moesten,nemen. Prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus der Technische Hogeschool te Belft, merk te op dat deze bijeenkomst, ofschoon zij geen daadwerkelijke hulp betekent, zeker zin heeft om daarmee de verbondenheid in verdriet en medeleven te manifesteren. Dat achter het „IJzeren Gordijn de vrij heidszin was blijven leven, is bewezen door het Hongaarse volk. dat echter he laas de krachten van het geweld heeft onderschat. Het lijkt nu of het licht van de vrijheid verder verwijderd is dan ooit. De uit Hongarije afkomstige hoogleraar aan de Technische Hogeschool, prof. J. Beyer, die in 1948 nog in Hongarije was, merkte op, dat daar de opvoeding van de jeugd buiten de ouders om geschiedt De pogingen om de jeugd de communistische ideologie bij te brengen hebben echter geen resultaat gehad. Dat hebben de ge beurtenissen in Hongarije duidelijk bewe zen, want het was de jeugd, die daar in verzet is gekomen. De voorzitter van de Delftse Studentenraad, de heer E. Vies, sprak tenslotte over het doel van het universitair asiel-fonds. Onder de historische gewelven van de oude Leidse Pieterskerk verzamelden zich gistermiddag te half vijf vele hon derden studenten, die tezamen met hoog leraren en universiteitsstaf een waardige protestbijeenkomst hielden tegen het Rus sische optreden in Hongarije. De rector- magmficus prof, dr. P. A. H. de Boer, leidde de bijeenkomst en sprak in zijn openingswoord over de houding, die de intellectueel in deze nieuwe wereld situatie dient aan te nemen De tijd van optimisme is voorbij, maar de professor waarschuwde tegen een mentaliteit .Right or wrong: het Westen!" Omtrent positieve hulpverlening wees de rector-magnificus op de gastvrijheid, die ook de studenten gemeenschap aan vluchtelingen moet ge ven, een gastvrijheid, die voor de vluch teling een nieuw „home" moet scheppen. De praeses van het Leids Studenten Corps, de heer R. v. d. Berg, hield een pleidooi voor het Studenten Asiel Fonds, waardoor verdreven intellectuelen hun studie aan Nederlandse universiteiten kunnen voltooien. Voordat prof. De Boer de bijeenkomst sioof met de bede: „God beware ons voor heldhaftig gepraat!", be dankte een Hongaars lid van de Leidse universiteitsstaf voor hef vele, dat Neder land in het verleden en ook nu weer voor de in nood verkerende Hongaren gedaan heeft en doet. Aansluitend aan deze demonstratieve bijeenkomst werd door de studentenpas toor, prof. dr. H v. Rooyen, in de kerk aan de Haa^weg een Avondmis opgedra gen voor Hongarije 'ie door zeer vele leden van de R.K.S.V. „Sanctus Augusti- nus" bezocht werd. Ook in Rotterdam waren studenten bij eengekomen om zich solidair te verklaren met de Hongaarse studenten en daadwer kelijk mee te werken door asielverlening aan die Hongaren, die te zijner tijd de herbouw van hun land mee tot stand moeten brengen. De aula van de Neder landse Economische Hogeschool was ge heel bezet, toen namens de Rotterdamse studentengemeenschap de voorzitter van de Vereniging voor Studiebelangen. de heer J. van der Leede, zijn medestudenten opwekte steun te verlenen aan de Hon gaarse studenten, wie het gelukt is de grens over te komen. Prof. dr. B. Schendstok. namens het Comité Rotterdam van het Universitaire Asielfonds, vertelde hoe dit fonds in 1948 na de gebeurtenissen in 1948 te Praag in het leven is geroepen. Hij vroeg de stu denten gelden bijeen te brengen voor een fonds, waaruit het asielfonds kan putten om Hongaarse uitgeweken studenten huis vesting te verlenen en te laten studeren. Tenslotte sprak nog een aan de Neder landse Economische Hogeschool stude rende student van Hongaarse afkomst, die de speciale positie van Hongarije in Oost- Europa belichtte. Onder auspiciën van de academische senaat, de Nederlandse Studentenraad, het interacademiaal overleg der weten schappelijke staven en het Universitaire Asielfonds is gisteren door de universi taire wereld van Groningen de hulpver lening aan Hongarije besproken. Daar is besloten zoveel mogelijk steun te verle nen aan gevluchte Hongaarse studenten. De bijeenkomst had niet in de eerste plaats het karakter van een protestdemon stratie, al klonk uiteraard een fel protest als ondertoon door. Prof. dr. P. Bouman, hoogleraar in de sociologie, zei hierover dat men moet oppassen de woordenstroom van protest niet als een strovuur te laten oplaaien, met als reactie erop een inzin king. Hef gaat allereerst om duurzame hulpverlening: het gaat om de geestelijke vrijheid die de laatste tijd een bloedige wending heeft genomen. Professoren aan en studenten van de r.-k. Universiteit hebben gisteren in de aula van het Canisius 'College te Nijme gen gesproken over de hulpverlening. Bij verhindering van de rector-magnificus prof. mr. D. van Eek werd de druk be zochte vergadering ingeleid door prof. mr S. F. L. baron van Wijnbergen. De student G. Brenninkmeier spoorde aan lid te worden van het Universitair Asielfonds tot steun en hulpverlening aan hulpbehoevende gevluchte studenten. De Hongaarse student A. Nemeth bracht in herinnering hoe zijn land in de loop der eeuwen altijd was onderdrukt door vreem de krachten, maar de geestkracht van Hongarije bleef altijd ongebroken en steeds herleefde het vrije Hongarije. Prof. dr. Z. Anthonisse merkte op, dat de communisten het systeem hebben de intellectuele leiders in de onderdrukte landen te deprimeren, het culturele leven daar wordt doordrenkt van de communis tische ideologie. In het westen moet oien meer aandacht schenken aan d' duizenden Afrikanen en Aziaten, die naar Europa afvloeien en hier willen studeren De Rus sen en communisten vangen ze op hun universiteiten en hogescholen op en zo kweken lij leiders voor' de door hen on derdrukte volkeren. Ook wij moeten door onze steunverlening de Aziaten en Afri kanen in onze milieus opvangen en ze op voeden naar onze beginsel m De collecte, opgezet door de studenten in samenwerking met jeugdbeweging en in Nijmegen, bracht niet minder dan 40.000 op. In een drukbezochte bijeenkomst in de aula van de Landbouwhogeschool te Wageningen heeft prof. dr. T. L. M. Thur- lings scherp gehekeld de wijze waarop de Russen in de afgelopen dagen alle men selijke rechten in Hongarije op de meest onwaardige wijze hebben vertrapt. De reeds enige jaren in Wageningen' stude rende Hongaar A. Varga, beschreef wat het. zeggen wil, vluchteling te zijn. De Wageningse studentenraad heeft be sloten een brief te zenden aan het hoge commissariaat voor de vluchtelingen, waarin wordt toegezegd, dat al het mo gelijke zal worden gedaan om aan Hon gaarse landbouwkundige studenten de no dige faciliteiten te garanderen ter vol tooiing van hun studie te Wageningen. In Utrecht was de Dom overvol met de 1800 hoogleraren, leden van de weten schappelijke staf en studenten, die daar waren saamgekomen om hun sympathie te betuigen met de Hongaaise universi taire gemeenschap. De bijeenkomst werd geopend door he» plaatselijk bestuurslid van het Asielfonds de beer H. Sillevis. Namens de Utrechtse studenten sprak de heer J, Visser over de taak van de stu denten als individu. De plaatselijke voor zitter van hef fonds, prof. dr C. D. J. Brand» belichtte de taak van de univer sitaire gemeenschap, terwijl tenslotte het woord werd gevoerd door de Hongaarse student Banzetifuchs. De organist van de Dom, Stoffel van Viegen, luisterde het geheel op met zijn spel. Dinsdag is te Bogota in Columbia de raad van Zuidamerikaanse bisschoppen bijeengekomen voor de eerste gezamen- Iijke bespreking van de bijzondere proble matiek der Kerk in Zuid-Amerika. Deze raad die de 378 bisschoppen der Zuid- Amerikaanse landen vertegenwoordigt werd opgericht na het internationals Eucharistische Congres van Rio de Ja neiro in 1955. Tijdens de eerste zitting werden de plannen besproken voor de oprichting van een Sociaal Kerkelijk Instituut, dat de wetenschappelijke basis zal verschaf fen voor de vernieuwde opzet van het apostolaatswerk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5