Unilever-research: wetenschap vetten hebben hier van Oliën en geen geheimen meer pakhuis Foto's als bewijs van verkeers overtredingen INDONESIE'S SCHULDEN AAN NEDERLAND AN ANDEL I Ruim 22000 Hong aarse vluchte lingen in Oostenrijk Geen „De boer anker of verdient minder zijn knecht" touw lijd en dan Eerste Turkse tanker in Nederland Vlaardingen heeft instituut van wereldwijde betekenis "j beschermt Uw huid dag in - dag uit WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 i (Van onze verslaggever) Vrijdagmorgen zal minister-president dr. W. Drees in Vlaardingen een instituut openen, dat uniek is in Nederland en waarvan men het gelijke op het Europese continent wellicht ook vergeefs zal zoeken. Wij hebben er alvast een wandeling door gemaakt en dwaalden van het ene laboratorium in het andere. We moesten daarbij enige voorzorgen in acht nemen, want onverwachte effecten waren bij onze entree niet uitgesloten. Zo was er een afdeling, die we beslist zonder horloge moes ten betreden, omdat anders door de werking van een forse magneet ons polshorloge zou blijven stilstaan. Steeds groeiende Nog te klein Eerst muizendan mensen Wat die voedingswaarde betreft» d&&r- voor zijn nu die ratten en muizen, want Eerst klein, dan groot ,Een mooi huis Pierre Monteux leidt Residentie Orkest Plan-West in Den Boseh uit zijn isolement Nu viaduct onder Drakenfontein? Centrale Raad van Beroep PIKETUREN BIJ GEMEENTE POLITIE NIET gehonoreerd TWEEDE-KAMERFRACTIE K. V. P. Novum in de rechtspraak Eerste slachtoffers van Wassenaarse experiment berecht STRAALJAGERS VOOR W.-DUITSE LUCHTMACHT Wk AMERIKAANSE 'MUèté. Te snelle bromfietsers PAGINA 3 Dr. Kortenhorst 70 jaar Russen zouden met nationalisten onderhandelen Onze landbouw werkt niet economisch Nederlandse regering houdt voet hij stuk Toestand in pluimveehouderij minder somber I)e kleine bedrijven Melkprijsbeleid R.-K. STUDENTENVER. „AMPHITRYON" STAND SCHATKISTPAPIER BEVOLKING VAN NOORD BRABANT NEDERLANDSE DEELNEMERS IN RALLY MONTE CARLO Burgemeester niet naar Sovjet republiek Hü ■sifi iMfi -j. Het nieuwe complex te Vlaardingendat vrijdag door Z. Exc. dr. W. Drees zal worden geopend. Hoewel het gebouw glanst van nieuw heid, kan men in de benedenruimten on geveer 3700 ratten en 3000 muizen aantref fen, maar die zitten gekooid en gocd- behuisd hun natje en hun droog jetotz. cl. te nemen, zodat niemand er .la® „icl) en zelfs een manmoedige j er tussen begeeft zonder saamgehouden rokken op tafels te sP" sen. Hier zijn we dan in het Unileve. ReseTrch- gebouw, een instituut waarvan de vruchten een wereldwijde beteken.s hebben Het concern heeft drie groepen produkten ten eerste zeep en niet zeep- f... rfpr.de wasmiddelen, waarvoor het hoofdlaboratorium jn port Sunlight bij I iverpool staat; vervolgens oliën, vetten margarine waarvoor het nieuwe in stituut ie Vlaardingen in hoofdzaak is bestond en tenslotte voedingsmiddelen. niet in hoofdzaak uit vet bestaan, waarvoor een laboratorium in Bedford bij Tonden het researchwerk verricht Bo ndien bevindt zich nog een groot labo ratorium van het concern in Ed-gewaW in de Ver. Staten. Met het gebouw itl Vlaardingen is men «■ee-ds in 5953 begonnen. De Bataafse Aan- vaiTrt! Mi3„.voerde het uit naar ontwerp ir. ln de inmiclrjp, nVerleden architecten A. v Steu~ A Herman He Groot. Herman de Groot. T U' pvt A. In september 1953 werd eerste paal geslagen en ;n april 1954 het hoogste punt bereikt, In april 1955 kon er reeds in ge werkt worden doch men kwam terstond al tot de conclusie, dat <5® te klein Was- Zodoende werd er ef uaan de Veersmgel bijgebouwd u heeft men weer plannen voor een nieuwe, sym metrische vleugel in de richting van de Waterweg. Van het 2.5 ha. grote terrein is 7400 vierk. meter bebouwd en bij de totstandkoming heeft men bijzonder veel steun »ehad van de gemeente Vlaardin gen om door de womngvoorziennng. WaAt hier werken o"gev®euru3«0k^^noyLSt Het doel van het „a het be kort aldus worden omschrevem het^be reiken van alle verbeteringen a vetten, de smaak, de houdbaarheid voedingswaarde ervan. deze dieren helderwit en met roze snoetjes krijgen een onderling verschil lend menu voorgezet. Alvorens men het publiek bedient, wil men nl. uitvorsen, wat goed is voor de algemene gezond heidstoestand en zo kwam men b.v. tot de conclusie, dat het margarineprodukt een gunstige werking heeft tegen ader verkalking. Een andere merkwaardigheid van dit complex is de proeffabriek, die hier werkt- Voor men met dc produktie in het groot begint, doet men het in Vlaardingen eerst even in het klein. Nu moet men dat proeffabriekje zich weer niet te gering voorstellen, want menige industrieel zou er voor een definitief bedrijf hogelijk ja loers op kunnen zijn. Het is in de fa briekshal dat de officiële opening vrijdag zal geschieden. Voor een groot dee.) is het instituut „self-supporting". Tal van ingenieuze fijne instrumenten, die men in de laboratoria vindt, zijn eigen fabrikaat- Daarom vindt men er ook een kleine smederij, een tim mermanswerkplaats. een glasblazerij enz. Het Residentie-orkest zal in de komen de korte periode worden gedirigeerd door de Frans-Amerikaanse orkestleider Pier re Monteux, die na een concertreis door Europa met het symfonieorkest van Boston nog enige gastdirecties in Europa vervult. Piqrre Monteux, nu ruim 80 jaar, neemt een halve eeuw lang reeds een vooraan staande plaats onder de orkestleiders in. Hij oogstte grote faam als de dirigent van de Ballets Russes van Sergei, Diaghilev in de jaren voor de eerste wereldoorlog en hij was o.a. vast dirigent van de orkes ten van Boston en San Francisco en van het symfonie-orkest van de N. B. C. Monteux zal twee concerten van het Residentie-orkest in Den Haag dirigeren en een concert in Amsterdam resp. op 17 en 21 november en op 20 november. Voor een wetenschapsman, of het nu een chemicus, een bacterioloog, een phy- sicus of een röntgenoloog is, is dit insti tuut een dorado, voorzien als het is van een ultra-moderne uitrusting, overzichte lijk geplaatst in een aangepaste sfeer- Wil men bronnen raadplegen, een bibliotheek met duizenden banden en een paar hon derd tijdschriften staat ter beschikking en na het geestelijk voedsel kunnen de ..overblijvers" het lichamelijke tot zich nemen in een kantine, waarvan de brede vensters een uniek uitzicht bieden op de wijde omgeving. De leiding is toevertrouwd aan twee directeuren, d-r. J. Boldingh en dr. H. A. Boekenoogen, waarvan de eerste mede namens zijn collega bij de overdracht der laboratoria tot de raad van bestuur zeide: „U heeft een grote en gelukkige familie een mooi huis gegeven!" En daarmee zal ieder, die het gebouw mocht bezoeken het eens zijn. (Van onze correspondent) De stationstunnel in den Bosch, die de verbinding gaat vormen tussen de bin nenstad en Plan-West, zal vrijaag 14 de cember op feestelijke wijze in gebruik worden genomen. De nieuwe kerk in West wordt op zaterdag 8 december plech tig ingezegend. Door de totstandkoming van de tunnel wordt voor de Bosschenaren een groot on gerief verholpen, daar het nieuwe stads deel achter het station thans slechts via een lange omweg bereikbaar is. Toch zal zich, naar verwachting, door deze tunnel verbinding weer een ander probleem gaan voordoen, n.l. een opeenhoping van het verkeer bij het stationsplein en de rotonde. B. en W. zien hiervoor als de meest af doende oplossing een viaduct onder de Drakenfontein, welk plan bereids in ern stige studie is genomen. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft in de zaak van de rechercheur Wolf contra de gemeente Amsterdam over het al dan niet uitbetalen van de z.g. pi keturen, de uitspraak van het ambtena rengerecht te Amsterdam vernietigd, dat de rechtmatigheid van de uitbetaling van de piketuren had aanvaard. De Centrale Raad van Beroep heeft de aanspraken van de betrokken politieman afgewezen. De raad is van oordeel, dat uitbetaling van piketuren op de basis van overwerk in strijd is met de toepasselijke algemeen verbindende voorschriften. De Katholiekg Tweede-Kamer-fractie neext P™!- Romme herkozen als voor zitter Tevens werden herkozen de he ren J. W_ Andriessen, dr. A M Lucas. Th D J. M. Koersen, terwijl in de vaca ture dr- ir. W. Droesen. die zich niet meer herkiesbaar had gesteld, gekozen isde_heer_J. Peters. De kantonrechter te 's-Gravenhagc heeft gistermiddag zes verkeersovertre- ders veroordeeld voor overtredingen, die zjjn vastgesteld met behulp van de foto grafische installatie, die is aangebracht op auto's van de verkeerspolitie te Wasse naar. De eerste twintig straaljagers voor de nieuwe Westduitse luchtmacht zijn giste ren door de Amerikaanse luchtmacht op M,L^legveld van Furstenfeldbruck bij Mundhen aan de Duitsers overgedragen. Het Zijn toestellen van het type F84--F 'e ™1,e d® riitrusting voor de vliegers een an 50 miljoen gulden vertegen woordigen. De vliegtuigen zijn bestemd voor de NATO-eewheden van de Duitse luchtmacht. Advertentie Alleen NIVEA bevat Eucerit Eet voedingsmiddel voor de huid A.i v^f-Tent ie 1^^ ÏOe hceirUi/stè en FRANSE ''Mf VERLOVINGSRINGEN 'T- V Met een. aertcncaat HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 LET OP de INGANG; „DE 'DEUR i, MET DE 2 GELUHSltlNGEN" BEIJERLANDSELAAN176 TEL 70360 ROTTERDAM De processen-verbaal waren alle ge maakt op het gedeelte van de -rijksstraa'- weg onder Wassenaar, waar met stads lichten gereden moet worden. Vier ver dachten stonden terecht, omdat zij met te sterke verlichting hadden gereden en twee omdat het achterlicht onvoldoende was. Zij werden veroordeeld tot straffen, va riërend tussen 10 boete subs, twee da gen hechtenis en 25 boete subs. 5 dagen hechtenis. Ter zitting bleek, dat het fotomateriaal vooral waarde heeft ter identificatie van de verkeersovertreder, o.a- doordat het nummerbord mee wordt gefotografeerd. Ook was aan de hand van de foto's duide lijk te constateren, dat de overtreders op het bewuste gedeelte niet met stadslichten hadden gereden. De kantonrechter accep. teerde niet het verweer van de verdach ten, dat zij voor het inhalen met de ster kere lichten signaal hadden willen geven omdat de tijdsduur dan toch te lang ge weest was. Door de reflexen, die het blitzlicht op de foto's geeft, konden deze evenwel niet dienen om uit te maken of het achterlicht van de motorvoertuigen al of niet had gebrand. Hier moest men het dus alleen met ..gewone" getuigenverklaringen doen De ambtenaar van het O. M. zei naar aanleiding van het feit. dat deze foto verbalen voor het eerst voor de Haagse kantonrechter werden behandeld, dat hij het initiatief van de Wassenaarse politie van harte toejuichte. Zij heeft met deze apparatuur een middel gevonden om de verkeerstaak van de politie, die door hei onrustbarende aantal verkeersovertredin gen van de laatste tijd zeer zwaar gewor den is. te verlichten Iedere gewenste ver keerssituatie kan met het apparaat direc' worden vastgelegd hetgeen tot dusver niet mogelijk was. De overtreder kan op de foto zien. welke fout hij gemaakt heeft en hoe ernstig de overtreding was- aldus de ambtenaar van het O. M. Hij zei, dat deze wijze van vastleggen van de over treding opvoedkundige en preventieve waarde heeft. Voorts werden veertien bromfietsers ver oordeeld, die de enige tijd geleden in gevoerde maximumsnelheid van 40 km. hadden overtreden. De ambtenaar van het O. M. wees op het gevaar, dat men een bromfiets- die met 50 a 55 km. per uur rijdt, in bepaalde verkeerssituaties niet meer in de hand heeft. Hij was van me ning, dat een voorbeeld gesteld moest worden en dat men streng de hand aan de vastgestelde maximumsnelheid moest houden- De kantonrechter veroordeelde de mees ten van deze overtreders tot 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Door de Tweede Kamer gehuldigd Ter gelegenheid van het feit, dat hij maandag j.l. zeventig ja'ar is geworden, is de voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst gisteren na afloop van de middagvergadering in de rookzaal van het Kamergebouw een hartelijke huldiging bereid. Toen hij met zijn familie binnentrad bood het jongste vrouwelijke Kamerlid, mej. mr. A. P. Schilthuis mevrouw Korten horst bloemen aan. Het oudste lid in dienstjaren, de heer H. W. Tilanus. hield een hartelijke rede namens de Kamer. De persoon en de veelzijdige arbeid van de voorzitter belichtend zeide spr.. dat twee van de huidige leden, nl. prof. Oud en hij zeif dr. Kortenhorst de Kamer hebben zien binnentreden. Dat was op 16 sep tember 1925. Zijn algemene belangstelling voor staatkundige problemen en zijn gro te belangstelling voor handel en welvaart kwamen voor het begin af in zijn beto gen naar voren. De heer Kortenhorst gaat helemaal in het Kamerwerk op, zeide de heer Tilanus die voorts gewaagde van 's voorzitters streven naar het vergroten van het con tact tussen parlement en volk. Een zeer bijzonder woord van lof had spr. voor de redevoeringen van dr. Kortenhorst. Ten slotte bood hij als blijk van grote waarde ring en vriendschap namens de Kamer leden een zilveren broodmand aan. Mr. A. F. Schepel, griffier der Kamer, voerde het woord namens het personeel der Kamer en van de stenografische in richting. Mr. A. Stempels, voorzitter der parle mentaire pers. bood de collega-journalist en o°k collega-lotgenoot („omdat het ons niet is veroorloofd ons te onttrekken aan Kamervergaderingen") namens de par lementaire journalisten enige grammo- foonplatenaan. In zijn dankwoord verklaarde dr. Kor tenhorst, dat zoals men twee vaderlan den heeft het eigen en Frankrijk hij twee huizen heeft: zijn eigen huis en de Kamer. Van de raad van ministers en de staats secretarissen had de jarige maandag een bloemstuk ontvangen. Wonderen van Q^as vindt men in de eigen blazerij, die de vele laboratoria van het glazen instrumentwerk voorzien. (Van onze correspondent) In de algemene vergadering van de A.B.T.B. gisteren tc Arnhem gehouden, waarop 192 afdelingen waren vertegenwoordigd, heeft o.a. de heer A. P. Hilhorst, lid van de Veehouderscommissie van het Landbouwschap een korte inleiding ge houden over de veehouderij, waarbij hij uiteraard allereerst de melkprijs besprak. Wij zitten, aldus spreker, thans in het melkprijsjaar 1957, dat op i november j.l. is ingezet. Hij betreurde het, dat hp er nu op 13 november nog geen nadere mede delingen over kon doen. Wel hoopte spreker, dat er dit jaar nu eens een grotere waardering zou komen voor de arbeid van de boer. Tot aan de dag van vandaag liggen re lonen van de boer ver achter bij die van andere arbeidersgroepen. Daarom zal een drastische verhoging van de garantieprijs noodzakelijk zqn, opdat deze lonen zuilen kunnen worden aangetrokken. Spreker vertrouwde erop, dat de overheid hiervoor nu eens begrip zou hebben. Er wordt hier en daar gefluisterd, dat men de subsidie op de consumptie-melk wil laten vervallen, maar spreker hoopte, dat men by de behandeling van de landbouwbegroting er dan rekening mede zou houden, dat by het verdwpnen van deze subsidie een andere oplossing dient te worden gevonden. Het begrip moet levendig worden, dat het noodzakelpk wordt dat dc boer zijn produkt aflevert tegen kostprijs. felconferentie werd besloten, niets zou afdoen aan het feit, dat de Nederlandse staat nog een schuld van drie miljard zou hebben aan de Indonesische maat- "CDePPIndonesische vertegenwoordigingen Op 18 september j.l. heeft de Indone sische regering in een nota geantwoord op de protestnota der Nederlandse regering d.d- 10 augustus betreffende dc Indone sische opzegging der schulden aan Neder land. Deze Indonesische nota is op 3 no vember j.l. door dc Nederlandse rege ring beantwoord in een nieuwe nota, die thans de Tweede Kamer is toegezonden. De Nederlandse regering spreekt in de- feiFd t haar verwondering uit over het i' 1 'de Indonesische regering zonder dat lvrfrf ,li3ke grond in haar nota betoogt «hann.i n<i aan de Indonesische maat- f; dlLn2s. een schuld zou hebben van „5 ™",e miliard. Zij handhaaft on- veikort op de in de nota van 10 augus tus uiteengezette gronden, haar protest tegen het besluit van de Indonesische re gering tot annulering van kaar (.er j{onde. Tafelconferentie overgenomen schulden aan obligatiehouders, de Nederlandse Staat en de Nederlandse Bank. Zij blijft er bij do Indonesische regering op aan dringen haar besluit te herzien. De Nederlandse regering kan zich, al dus de nota niet verenigen met de door Indonesië ter motivering van zijn besluit aangevoerde redenen. Zij meent, dat de feitelijke gsnë vsn zsken op <Je S'chul<3en— conferentie door Indonesië niet kan wor den ontkend en dat de daar geregelde schuldverhouding niet achteraf kan wor- den gewijzigd. In het bijzonder komt zij op tegen de Indonesische stelling, dat de vermindering van de schuldenlast mei miljard gulden, waartoe op de Ronde-Ta- op bedoelde conferentie hebben na lange en ampele beraadslagingen en uitvoerige beschouwing van de componenten van ae schuld van Indonesië op het tijdstip van de soevereiniteitsoverdracht de in samen werking met de vertegenwoordiger van de Unci getroffen schuldenregeling aan vaard. Wat betreft de Indonesische bewering, dat de door Nederland geclaimde schul den het gevolg zouden zijn van de poli tiële actie, herinnert de nota er aan, dal alvorens men op de Ronde-Tafelconfe rentie in onderling overleg tot de schul denregeling kwam, de Indonesische dele gaties hebben verklaard dat huns inziens een binnenlandse schuld van 700 miljoen geen verband zou houden met de gevoerde strijd en derhalve voor Indonesië aan vaardbaar zou zijn. In verband hiermede en wegens de overige onjuiste punten in de nota moet de Nederlandse regering haar protest teaen het besluit van de Indonesische re gering tot annulering van haar Ronde- Tafelconferentie overgenomen schulden aan obligatiehouders de Nederlandse Staat en de Nederlandse Bank op de in de nota van 10 augustus uiteengezette gronden on verkort handhaven. Zij blijft er bij de In donesische regering op aandringen haar besluit te herzien. Naar aanleiding van deze inleiding wees de afgevaardigde van Bomebroek in felle bewoordingen op de huidige toestand, waarbij de boer minder verdient dan een knecht. Wanneer een boer voor een land arbeider en een gedienstige 7 tot 8000 gulden moet betalen, dan zou spreker wel eens willen weten, wat er dan nog voor dc boer overblijft. Dat kan toch geen anker of touw lijden, aldus spreker. Hij wilde nu dc voorzitter niet onaangenaam zijn, maar er zijn Friese boeren, die met de verkoop van een stier nog wel finan cieel een uitweg hebben. maar hoe moe- ten de boeren van de zandgrond in Twen- the dan uitkomen. j-„t. Spreker kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat de nationale welvaart, dK in ons land heerst, is bereikt via de g- gen van de boer. Het is toch bekend, dat 60 pet. van de boerenstand onder het "j""- loon van 1.50 blijft en dat is minder dan een landarbeider verdient. De heer J. A. Wegdam, directeur van de C.E.V. van de A.B.T.B. te Arnhem sprak over pluimveehouderij. Aan de hand van cijfers toonde hij aan. dat de toestand in de pluimveehouderij minder somber is. dan in andere takken van het landbouw gebied. De eierproduktie is niet onbelangrijk toegenomen. Er zijn 82 miljoen broed- eieren ingelegd, waaruit 52 miljoen kui kens te voorschijn zijn gekomen. De ex port van eieren had in 1956 een bevredi gend verloop, hetgeen voor een voornaam deel is toe te schrijven aan een grotere afneming van West-Duitsland. Niet min der dan 82.3 pet. van het totaal der eier produktie kon worden geëxporteerd. En geland, dat na de oorlog een onzer groot ste afnemers was, is praktisch uitgevallen Door subsidie op de eierproduktie voor ziet dit land thans voor 80 pet. in zijn eigen behoefte, terwijl de resterende 20 pet. komt uit de dominions. Nu Denemar ken ook zijn afzet in Engeland verloren heeft, richten de Denen zich tot de afzet markt in West-Duitsland. Van de 2.3 mil jard eieren in West-Duitsland zet Neder land 49 pet af. en Denemarken 28 pet Denemarken dreigt een geduchte concur rent te worden. Daarbij komen nog de Ver. Staten, die met hun subsidie concur- slachtkippen en eieren en dumpingspoli- tiek gaan toepassen, welke de Nederlandse overheid nauwlettend zal hebben te vol gen. Bovendien komt onder de Oost- europese landen ook Polen als een inten sief eier-exporterend land naar voren. De kwaliteit van Poolse eieren is zeer gewild. Ondanks deze factoren meende spreker toch, dat een grote investering in de Ne derlandse pluimveebedrijven, de rentabi liteit van die bedrijven niet in gevaar zal brengen. De heer H. Huisman, voorzitter van de Tuinbouwvakorganisatie van de A.B.T.B., sprekende over de tuinbouw, stelde de plaats vast, welke de tuinbouw in Neder land bij de eenwording van Europa zal hebben in te nemen. Een sterk doorge voerde teeltbeperking kan nadelig zijn voor de produktie. Het streven zal er op gericht moeien zijn geleidelijk een ver ruiming van deze teeltregeling te krijgen en dat de Nederlandse tuinbouw zich tijdig zal weten aan te passen aan de wijziging van de afzetmogelijkheden. In de middag-vergadering voerde nog het woord de heer Mertens. voorzitter van de K.N.B.T.B., die er op wees, dat het van het allergrootste belang moet worden i geacht, dat het niet-agrarisch volksdeel van ons land op de hoogte wordt gebracht van de juiste situatie in de landbouw en dan niet alleen op het moment, dat er i prijsverhogingen zijn of worden inge voerd Geregeld moet het publiek worden ingelicht over het werken en het leven van de boer en zi.in gezinsleden. Als een bewijs, dat de Nederlandse land bouw niet oneconomisch werkt, verwees spreker naar vergelijkende cijfers in op brengsten in Nederland en in het buiten land De heer Mertens geloofde niet zich schuldig te maken aan overdrijving, wan neer hij vaststelde, dat deze vergelijking in vrijwel alle opzichten in het voordeel van de Nederlandse landbouw uitvalt. Vervolgens merkte spreker op. dat het bij lange na niet vast staat, dat kleinere bedrijven sterk ondersteund moeten worden. Voorzover er jn de landbouw sprake is van steun, komt die meer ten goede aan het grotere dan aan het klei ne béd-rijf. Dat wil niet zeggen, dat de sanering van kleine bedrijven geen voortgang moet vinden. Spreker conclu deerde, dat de economische moeilijkhe den, waarmede de landbouw worstelt, niet in de eerste plaats te wijten zijn aan het landbouwbedrijfsleven zelf maar dat de hoofdoorzaak der moeilijkheden is toe te schrijven aan maatregelen, welke door onze exportlanden worden getrof fen aan hun respectieve grenzen. Ook om strategische redenen is het no dig, dat er een goed functionerende land bouw is. De laatste weken hebben ons, aldus spreker, weer eens opnieuw er aan herinnerd, dat er een tijd kan komen, dat de import uit andere landen stagneert en dat de Nederlandse voedselvoorziening ge heel door de Nederlandse landbouw moet worden verzorgd. Tenslotte besprak hij nog de garantie prijs van de melk. Het zal gewenst zijn te zoeken naar een systeem, waarbij men kan uitgaan van één garantieprijs voor het gehele land. Dan zal gebroken moeten worden met het schriele beleid, zoals dat de laatste jaren door de regering ten aan zien van de melk is toegepast. Na een toespraak van de bondsadviseur pastoor Th. G. A. Hendriksen sloot de voorzitter onder dankzegging voor de wij ze, waarop de behandeling van de agenda heeft plaats kunnen vinden, deze algeme ne vergadering. Naar te Wenen officieel is bekend- gemaakt, zijn er in de afgelopen 24 uur ongeveer 3.900 Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. Hierdoor is het aantal Hongaren, dat sinds dertig j oktober naar het westen is uitgeweken, I tot ruim 22.000 gestegen. De Oostenrijkse regering heeft een be drag van twintig miljoen schilling (bij na drie miljoen gulden) ter beschik king gesteld voor hulp aan deze vluchte lingen. Volgens het onafhankelijke Weense avondblad „Neuer Kurier" zijn dc Rus sische militaire autoriteiten in Boeda pest in rechtstreekse onderhandeling met de nationalisten, omdat de regering van Kadar niet in een positie is om haar voornemens uit te voeren. Het blad zegt die nieuws te hebben ontvangen I van een verbindingsman tussen bepaal de groepen vluchtelingen in Wenen en de nationalisten. Volgens dit bericht zouden dinsdag morgen drie Russische officieren zich met een witte vlag bij een hoofdkwar tier van een groep nationalisten hebben vervoegd, welke nog steeds weerstand biedt in de Uelloeistraat. De leider van de groep nationalisten echter had de Russische eisen van de hand gewezen, maar de Russen verzoch ten een aantal tegenvoorwaarden aan het Sovjet-hoofdkwartier voor te leg gen. Volgens het blad was de reden van de verwerping der Russische voorwaar den het wantrouwen van de nationalis ten jegens de Sovjets, die reeds eerder een onderhandelingsdelegatie in de val had doen laten lopen en de leiders van de opstand hadden gevangen genomen. Een antwoord van de Russen op de te genvoorstellen was nog niet hekend. Ook in haar uitzending van heden morgen heeft radio-Boedapest weer een beroep gedaan op de arbeiders om het werk te hervatten. De oproep gold spe ciaal de bouwvakarbeiders, in verband met de grote ravage in de stad. Het ministerie van de strijdkrachten spoorde voorts de officieren, die „om welke reden ook geen gehoor gegeven hebben aan de oproep van 11 november, of hieraan geen gehoor hebben kunnen geven wegens gebrek aan vervoersmid delen", aan hun diensten vanmiddag voor drie uur te hervatten. Tenslotte zei radio-Boedapest in een oproep gericht tot employés werkzaam bij ventrale verwarmingsinstallaties: „De ziekenhuizen en scholen zijn niet meer verwarmd, de bevolking van Boe dapest lijdt koude...." Volgens een van de vele geruchten, die te Belgrado de ronde doen, zou pre sident Tito zijn uitgenodigd om vrijdag te Boedapest een gedachtenwisseling te hebben met Kroesjtsjef, Soeslof en Mi- kojan. Op de algemene ledenvergadering van de r-k. Studentenvereniging „Amphy- trion", verbonden aan de Hogere Hotel school te Maastricht, zijn voor het nog lopende en_ volgende kalenderjaar, de volgende nieuwe bestuursleden gekozen: W. v. d. Blink, voorzitter; T. Bruyninckx, secretaris; W. Chong, penningmeester; J. Mo], adviseur. Het ministerie van Financiën publiceert de volgende gegevens omtrent de stand van het schatkistpapier: 12 nov. 5 nov. (in 1000) Schatk.prom. en -bilj. ter belegging saldi akkoord rekeningen 30.200 31.400 Schatkistprom. bij Ned. Bank 460.000 460.000 Overige schatk.prom. in binnenland 307.200 377.900 Schatk.bilj. in binnenl. 2.692.524 2.692.524 Uit de provinciale begroting 1957 der provincie Noord-Brabant blijkt dat de be volking in het gewest op 1 januari 1956 bedroeg 1.377.662 zielen. Volgens de laat. ste volkstelling was dit aantal 1.178.700 zielen. Via de Koninklijke Nederlandse Auto mobiel Club zijn 12 equipes voor de Rally Monte Carlo, welke van 22 tot en met 29 januari wordt gehouden, ingeschreven. Het zijn: J. R. van BennekumN.N. met Porsche 1500, startplaats Parijs, V. Dassen K. Hertzdahl met Volkswagen, start plaats Athene, M. Gatsonides-M. Becquart met Triumph, Tr. 3, startplaats Lissabon, J. HulskerM. Duyzings met Fiat, start plaats Athne, H. A. Maasland jr.-R. Slote- temaker met Alfa Romeo, startplaats Oslo, L. Mulders—Pont met Chevrolet, start plaats Oslo, H. TakRoseblatt met Merce. des 300 si., startplaats Monte Carlo. A. VerschoorN.N. met Volkswagen (GHIA, Karmann), startplaats Oslo, W. Verzijl— E. van den Bergh met Sunbeam Rapier, startplaats Oslo. F. van der Vlugt—J. Flin terman met DKW, startplaats Oslo, W. Wagtmans—Van Dongen met Mercedes Benz, startplaats Oslo en W. van Zijl jr.— N.N. met Opel Kapitan, startplaats Oslo. Naar aanleiding van een uitnodi ging van de burgemeester van Riga, de hoofdstad van de Sovjet-repu bliek Letland, tot een bezoek aan diens stad. heeft burgemeester Van Walsum het volgende antwoord verzonden: Aan de heer burgemeester van Riga. Door bemiddeling van de chargé d'affaires van de ambassade van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken te Den Haag bereikte mij uw uitnodiging tot een bezoek aan Riga. Kon misschien na de ontwikkeling van de laatste tijd hier en daar nog de gedachte post vatten. dat dergelijke uitwissellngs- bezoeken in de toekomst weer moge lijk zouden worden, na de ge beurtenissen in Hongarije is het duidelijk, dat daarvan in het geheel geen sprake meer kan zijn. Ver wacht mag worden, dat daarvoor met name in een land als het uwe begrip zal bestaan. Het is mij dan ook onmogelijk uw uitnodiging zelfs maar in over weging te nemen. De bevolking van Rotterdam zou het niet kunnen be grijpen, als ik een ander standpunt zou innemen. De burgemeester van Rotterdam w.g. Mr. G. E. VAN WALSUM -r Bij dc vloot van tankers, die geregeld de Nieuwe Waterweg opstoomt, heeft zich gisteren een nieuwe nationaliteit gevoegd, het Turkse s.s. Batman zorgde voor deze feestelijke gebeurtenis. Het was de eerste tanker uit Turkije, die na de oorlog in een Nederlandse haven binnenliep. Vlaardin gen had de primeur van de Turk, die olie aanvoerde uit Texas. Waarschijnlijk zul len we het schip nog wel eens terug zien. In de toekomst gaat de Batman namelijk op dc route Rotterdam-Texas-Constanza (een Roemeense haven) varen. Het schip is eigendom van een 75 jaar oude maatschappij, die in de Turkse taal als „D.B. Deniz Kakliyati T.A.O." t« boek staat. Deze onderneming heeft 26 schepen in de vaart, waaronder drie tan kers, Van de 23 vrachtboten komen er her haaldelijk enkele in Rotterdam. Hun be langen worden behartigd door de firma Slavenburg en Huyser N.V. De Batman is een gloednieuw schip. Nog geen zes maanden geleden liep het in Uraga (Japan) van stapel. Het meet 20.000 ton en loopt 15 knopen. Een Turkse provincie, waar olie gevonden wordt, heeft haar naam aan de boot gegeven. De gehe le vloot van deze Turkse reders is vrij nieuw. Slechts twee schepen dateren van voor de oorlog. De maatschappij is niet geheel in handen van particulieren. Delkije en Nederland. bank voor scheepvaart, een overheids instelling heeft 51 procent van de aande len in bezit. Ter gelegenheid van de aankomst bo den de agenten Slavenburg en Huyser gisteravond aan boord een cocktail aan. die rijkelijk gegarneerd was met Turkse lekkernijen. De burgemeester van Vlaar dingen mr. J. Heusdens, de Turkse con sul-generaal C.D. van Rossum en vele haven-autoriteiten waren naar het terrein van de Nieuwe Matex gekomen om het schip van kapitein Ekrem Savat te be zichtigen. Natuurlijk werd er een dronk uitgebracht op de vriendschap tussen Tur-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3