v Zeven maanden onschuldig in de gevangenis Ned. Bank zag 72 miljoen aan deviezen wegvloeien Het Rode Kmiss dat zijt Gijf WORD LID VAR U RODE KRUIS Frieslands enige tol in Nieuwe- zijl nu ook verleden ÏÉS 1 I miljoen leden en nu - nog 100.000 er bij Na 90 jaar een half Harde les voor bemoeizieke vrouw, die zelf lesjes wilde geven Overgrote deel betrof convertibele valuta Amerikanen tonen zich niet toeschietelijk erg Meer dan zestig taken vervult het Rode Kruis - alle zestig in dienst der mensheid. En het Rode Kruis - dat zijt Gij. Gij, de sterke en ge zonde, die de last en het leed helpt dragen van de zwakke, de invalide en de zieke. Lid van het Rode Kruis, dat is een eretitel. Ais gij die titel nog niet draagt, verwerf hem dan vandaag. Brugwachter Mulder inde de laatste stuiver WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 Gefingeerde inbraak Kampioenzwemster aan de hengel UITVOER ONDERVINDT STAGNATIE, O.A. DIE VAN AUTO'S Export stagneert Dit tekort aan scheepsruimte begint ook al zijn invloed op de Britse uitvoer van auto's te doen gevoelen. Werden de Brit se autofabrikanten in het begin van dit jaar getroffen door een sterke achteruit gang van de buitenlandse vraag naar hun auto's, thans ondervinden zij grote moei lijkheden bij de uitvoering van de buiten landse bestellingen, die hun verkoopor ganisaties met moeite hebben weten te verkrijgen. Verdere aflossing op voor schotten Banksaldi gedaald 112 MILJOEN VOOR BRABANTSE WEGEN Geen belastingverlaging, ofschoon dit thans mogelijk zou zijn VIJFTIEN DAGEN ARBEIDS- VREDE IN BELGIE Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer dinsdag middag door de leden van de kamer in Den Haag gehuldigd. De foto toont dr. Kortenhorst met zijn echtgenote en kleinkinderen bij een van hem geschilderd portret, dat hem namens de Kamer werd aangeboden door het C.H.-Kamer- lid H. W. Tilanus, hier zichtbaar op de achtergrond. De thans 46-jarige mevrouw K- H. B.-M- is indertijd door de Haagse rechtbank en daarna ook door het hof veroordeeld tot 7 maanden gevangenisstraf omdat zij in augustus 1954 een dronken Indischman, die in de bar van haar gerenommeerde hotel rondjes champagne en cocktails zat uit te delen, 3600 zou hebben ontfutseld. Nadat zij deze straf had ondergaan, kwa men echter nieuwe feiten aan het licht met het gevolg, dat de Hoge Raad een revisie-onderzoek gelastte en dat de pro cureursgeneraal van het Amsterdamse hof. waarvoor de zaak gisteren diende, vrij spraak voor haar vroeg wegens gebrek aan bewijs, met vernietiging van het oude vonnis. Uit het onderzoek en ook uit de getui genverklaringen bleek, dat het verdachte er alleen maar om te doen was geweest de Indischman een lesje te geven en dat zij nooit het voornemen had gehad het geld voor zichzelf te behouden. Ook zijn autosleuteltjes had ze hem ontnomen en die gaf ze hem de volgende ochtend, toen bij verontrust terugkwam, terug. Toen hij echter zei de vorige avond ook 5000 te zijn kwijt geraakt, zou zij in paniek zijn geraakt, omdat ze niet beter wist of zij had hem maar 3000 afgenomen (later bleek, dat z'e 600 over het hoofd had ge zien. die in haar slaapkamer lagen). Als eerste reactie loog ze toen, dat ze nergens van af wist en ze hield het vol, toen de polit'ie haar ondervroeg. Toen echter de barkeeper en een citherspeelster ver klaarden. dat zij haar in de zakken van de man hadden zien tasten, bezweek zij tenslotte na een hele dag ondervragen en kwamen drie biljetten van 1000 te voor schijn uit het dashboard-kastje van haar mans auto en de 600 uit haar klerenkast. ,.Ik heb werkelijk geen moment de be doeling gehad deze man dat geld te ont stelen", zei de verdachte thans en zij schraagde deze bewering met enkele vroe gere incidenten in haar leven. Er verscheen als getuige haar thans 38- jarige stiefdochter. Op een dag was ze bij een bezoek aan haar vader haar gou den vulpen en vulpotlood kwijt geraakt, die haar vader haar eens had gegeven Weken later kwam ze weer eens op be zoek en tot haar onuitsprekelijke vreugde lagen toen vulpen en potlood naast haar bord. Volgende keer niet zo slordig ziin- meisje", had haar stiefmoeder gezegd- Een 54-jarige huisvrouw uit Rotterdam kwam eveneens vertellen hoe haar vrien din soms merkwaardige grapjes uithaal de. „Ik was in 1953 de sleutels van ons huis verloren", verklaarde ze- „en vertel de dat aan haar. Ik zei er bij, dat ik me nu behielp met' een touwtje door de brie venbus- Op een dag kwam ik thuis en alles was overhoop gehaald. Het zilver was weg. Ik waarschuwde de politie, die mijn eigen volwassen zoon arresteerde. De jongen had net ruzie met zijn vader gehad nl. en was inderdaad tijdens onze aanwezigheid thuis geweest. Ik belde mijn vriendin op en vroeg haar of zij soms weer eens een grapje had uitgehaald, maar ze ontkende. Een uur later vond de polit'ie al het zilver onder het hoofdkussen van mijn bed en kwam tot de conclusie, dat iemand mij een poets had willen bak ken. Ik belde mijn vriendin weer op en zei haar dat ze mijn zoon hadden gear resteerd. Toen schrok ze en bekende vlug, dat zij het inderdaad gedaan had". „Een bijzonder vreemde vrouw", vond de president. .,U bent een uitstekend zwemster geweest, zie ik in het dossier. U was zelfs de eerste, die de Zuiderzee overzwom- Toch deed u net alsof u niet kon zwemmen en ging in Rotterdam bfl een zwemleraar aan de hengel les ne men". ..Z'e heeft mij midden in het Hollandsch Diep eens van een boot in het water ge duwd", vertelde de vriendin nog, „hoewel ze wist, dat ik nauwelijks zwemmen kon. Toen sprong ze mc na en redde me"- Een psychiater en een psycholoog, die de yrouw thans hebben onderzocht, zijn beiden tot de conclusie gekomen, dat zij niet de bedoeling heeft gehad het geld te behouden, toen ze het' uit de zak van de man wegnam. Beiden achtten het beslist mogelijk, dat zij de volgende ochtend ge schrokken was, toen de man beweerde veel meer kwijt te zijn, dan ze in haar bezit had en dat ze daarom komedie is gaan spelen- Uitspraak 27 november a.s. Het deviezenbezit van de Nederlandsche Bank heeft in de afgelopen week een ge voelige klap gehad. De netto deviezenre serve van de Centrale bankinstelling daal de nameljjk met rond f 72 (v.w. 6) miljoen tot f 910 miljoen. Tezaipen met de onver anderde goudvoorraad van f 3230 miljoen komt men aldus tot een totale, monetaire reserve van f 4140 miljoen, hetgeen bete kent dat sedert 5 maart j.l., toen deze re serve een hoogtepunt van f 4767 miljoen aanwees, vreemde valuta tot een bedrag van f 627 miljoen bjj de Ned. Bank zijn weggetrokken. Wat de oorzaak is geweest van de ster ke afvloeiing in de afgelopen week laat zich uit de cijfers van de weekstaat niet aflezen. Niet uitgesloten is, dat in ver band met de onzekere internationale toe stand gedacht moet worden aan dekking van valuta-transacties op termijn. Het is bekend, dat uit dezen hoofde veel dollars zijn opgenomen. In deze gedachtengang past ook de achteruitgang van het bezit aan convertibele valuta. Dit deel van het deviezenbestand is in de afgelopen week met f 55 miljoen gedaald tot f 349.5 mil joen. Het valt de Britse oliemaatschappijen nog steeds moeilijk de grote hoeveelhe den olie, die zij nodig hebben, in de Ver enigde Staten te kopen. De pogingen van de oliemaatschappijen worden belemmerd door het ontbreken van een duidelijke lei ding van de Amerikaanse regering voor de olieproducenten aan de Golf van Mexico. De Amerikaanss internationale olie maatschappijen voorzien eerst in de be hoeften van haar Europese dochtermaat schappijen en dekken zich tegen de te verwachten daling van haar eigen aan voer uit het Nabij Oosten, alvorens haar in het gebied van de Golf van Mexico beschikbare olie aan te bieden. De Britse maatschappijen geloven ech ter, dat de situatie beter zal worden en blijven daarom tankschepen naar de Verenigde Staten zenden met een ver voerscapaciteit, die groter is dan de hoe veelheid olie, die zij tot dusverre hebben kunnen kopen. De Financial Times vraagt zich in ver band hiermee af, hoe lang de Engelse economie de druk van de onvoldoende olie-aanvoer zal kunnen dragen. Tot dusverre zijn er volgens het blad geen tekenen, dat de Ver. Staten hebben besloten zamen te werken bij de reorga nisatie van de Europese olievoorzie ning. Indien deze samenwerking lang uit blijft, zouden de gevolgen ernstig kunnen zijn. Zij zullen niet alleen Engeland en continentaal Europa treffen. Ieder land zal ontdekken, dat de olieprijzen stijgen en dat de vrachttarieven voor het ver voer van olie zich eveneens in stijgende lijn bewegen. Indien samenwerking ontbreekt, zal er een algemene strijd ontstaan om de be schikbare olie en tankschepen aldus de Financial Times. Inmiddels is het olievrachttarief op de Londense scheepsvrachtenmarkt reeds tot een ongekend hoog peil gestegen. Voor een dringende verscheping van ruwe olie van de Caraïbische Zee naar Finland werd maandag een tarief van schaal plus 400 pet. (hetgeen overeenkomt met 10.3.4 pond sterling per ton) betaald. Tot voor kort bedroeg het tarief voor het vervoer van ruwe olie van de Caraibische Zee naar Engeland en Continentaal Europa on geveer schaal plus 285 pet. Moeilijkheden in de olievoorziening die wellicht tot gevolg zullen hebben, dat het huidige systeem van vrijwillige rant soenering zal moeten worden vervangen door gedwongen rantsoenering, indien het Suezkanaal niet tamelijk spoedig wordt heropend, zijn niet de enige gevolgen van de crisis in het Nabije Oosten. Het tekort aan scheepsruimte, dat ont staan is door de noodzaak de schepen rond Kaap de Goede Hoop te laten varen, heeft reeds geleid tot een prijsstijging van de marktprijzen van een aantal produkten. zoals tin. cacao, rubber en thee. De Vauxhall Company maakte bekend, dat de verzending van auto's naar Egypte. Syrië, Israël en Jordanië geheel is ge staakt en dat het verkrijgen van scheeps ruimte voor de verzending van auto's naar andere delen van de wereld een moeiliik vraagstuk is geworden. Ongeveer 8.000 arbeiders van de maatschappij hebben in verband hiermede mededeling ontvangen, dat hun werkweek is verkort tot vier en een kwart uur per week. In de gehele Engelse industrie wordt de vrees gekoesterd, d»t de huidige vertra gingen en moeilijkheden, gecombineerd met de waarschijnlijkheid van hogere vrachtkosten voor Engeland het volko men verlies van bepaalde overzeese mark ten zullen betekenen, daar de concur renten niet stil zitten. In dit verband kan melding worden ge maakt van de mening van de president van het American Petroleum Institute, de heer Frank Porter, die op een perscon ferentie heeft verklaard, er de voorkeur aan te geven, dat de V.S. een kalm-aan- politiek zullen volgen bij het opvoeren van de olieproduktie in dit stad'um van de cri sis in het Midden-Oosten. Een snelk stij ging van de Amerikaanse produktie zou er slechts kunnen leiden tot verhoging van det oliesurplus in de V.S., aldus de heer Porter. Hij verklaarde, dat bepaalde Europese landen, afgesneden van hun normale bronnen, reeds in overleg waren met olie- produrenten in Amerika. Hij was van me ning. dat deze vraag zou leiden tot een aantrekken van de olieprijzen in de Ver. Staten. Het percentage waarmede de direct op eisbare verplichtingen van de Ned. Bank door goud en deviezen zijn gedekt is dank zij een verdere daling van de bedoelde verplichtingen per saldo nog gestegen van 68.66 tot 69.40. De bankbiljettencirculatie, die vorige week nog slechts een vermindering met f 8.9 miljoen te zien gaf. is in de afge lopen week met f 62.1 miljoen ingekrom pen. Van de jongste ultimo-uitzetting is thans nog f 53.8 miljoen in omloop. Het rijk heeft deze week ruim f 70 mil joen aan vervallend schatkistpapier moe ten aflossen. Het grootste deel van dit bedrag (f 46.5 miljoen) ging echter naar de Ned. Bank wegens bij haar verdiscon teerde wissels. Laatstbedoelde post die op 15 oktober een hoogtepunt van f 312.8 miljoen bereikte is thans tot f 72.4 miljoen teruggebracht. De post voorschotten in rek- courant geeft ook een verdere daling te zien. In de afgelopen week werd hierop f 35 1 (v.w. 91.1) miljoen afgelost, zodat thans nog f 74.4 miljoen uitstaat (tegen f 30 miljoen normaal). De geschetste ontwikkeling duidt op enige verlichting op de geldmarkt. Call- geld is dan ook inderdaad iets minder moeilijk te verkrijgen. Het niet-officiële tarief van 3 3)4 pet. toont echter wel aan dat de moeilijkheden nog niet zijn overwonnen. Voor drie-maands-kasgeld- leningen aan gemeenten wordt 414 a 414 pet. genoemd. Het saldo van de banken is deze week met f 44.1 (84.4) miljoen gedaald tot f 318.4 miljoen. Dit cijfer ligt beneden het be drag van f 350 miljoen, dat door de be trokken financiële instellingen bij het thans geldende kasreservepercentage van 7 pet. als gemiddeld renteloos tegoed ge durende de lopende bindingsperiode bij de Ned. Bank moet worden aangehouden. In de voorgaande weken is echter een overschot gekweekt, zodat men zich een tijdelijke minus-stand blijkbaar wel kan permitteren; temeer omdat uit de bank biljettencirculatie nog een verdere terug vloeiing mag worden verwacht. Aan het "ik hebben de banken deze week per saldo nog niets moeten offeren Weliswaar daalde het saldo van de schat kist met f 43.2 (14.7) miljoen tot f 260.2 mil joen, maar in dit saldo is begrepen de af lossing van f 46.5 miljoen verdisconteerde wissels bij de Ned. Bank. Belastingont vangsten hebben de overige betalingen dus nog met f 3.3 miljoen overtroffen. De kapitaalsinvesteringen van de zijde der Provincie zullen in Noord-Brabant een belangrijk grotere vlucht gaan ne men. Deze zullen voor het merendeel (90 pet) worden veroorzaakt door het door de provinciale waterstaat opgestelde plan om in 14 achtereenvolgende jaren ieder jaar acht miljoen gulden aan de wegen te besteden. Het plan omvat dë aanleg of recon structie van 465 km. weg; de kosten per km. met inbegrip van kunstwerken, be dragen globaal f 240.000.Het gehele plan beloopt derhalve ongeveer 112 mil joen gulden. Gcd Staten komen bij de Provinciale begroting voor 1957 niet met een voorstel tot belastingverlaging, hoewel zulks bud getair mogelijk zou zfln. Daarvoor zou nodig zijn de redelijke zekerheid dat de Priis te geven middelen over een reeks van jaren gemist kunnen worden Deze j zekerheid achten G.S. nier aanwezig om- dal niet vaststaat, dat de hoogconjunctuur; zal blijven leiden tot zo hoge belasting-1 ontvangsten als thans het geval is. Deze advertentie is geplaatst door: P. SPREE UWEN BERG's AANNEMINGSBEDRIIF N.V., Hoogvliet N.V. NUTRICIA, Zoetermeer verschillende anonieme begunstigers. Knip deze bon uit en verzend hem vandaag. Aan het Hoofdbestuur van het Rode Kruis - Den Haag (ter doorzending aan miin plaatselijke afdeling van het Rode Kruis) 'k wil Ijd worden van het Rode Kruis voor f per jaar (vul het bedrag in dat U kunt missen). Naam. Adres. (Minlmum contributie f 1._ per jaar). (Van onze correspondent) In Nieuwezijl, dicht bij IJlst, is giste ren de laatste tol in Friesland opgehe ven. Het gebeurde zonder enigc_ ophef en zonder dat men er in Nieuwezijl iets van heeff gemerkt. Maar een feit is dat tol- gaardcr-brugwachter T. Mulder gisteren voor het laatst een paar stuivers heeft geïnd en met ingang van vandaag alleen maar brugwachter en geen tolgaarder meer is. Het was allemaal maar een merkwaar dige zaak met die tol van Nieuwezijl. Dit gehucht ligt namelijk in de gemeente Wijmbritseradeel. maar tol en brug wa ren eigendom van de gemeente Bolsward een Bolswards eilandje dus in een buur gemeente. Dat is historisch zo gegroeid, in de middeleeuwen maakte Bolsward een vaarweg naar het merengebied en ging bij Nieuwezijl tol heffen. Die toestand is fo gebleven tot op de dag van gisteren, toen Bolsward z'n brug met tolrechten en alle andere lusten en lasten officieel over droeg aan de gemeente Wijmbritseradeel en bovendien voor onderhoud van de gammele brug en dergelijke een afkoop som van 93.000 betaalde. Auto's, fietsen, motoren en voetgangers monden ongehinderd de tol passeren, maar voor een paard en wagen inde de tolgaarder een stuiver. Hoeveel wagens door een paard getrokken werden, maak te niets uit, het tolgeld bleef een stuiver maar had men twee paarden voor een wagen dan moesten er twee stuivers wor den betaald Losse paarden en losse wa gens waren echter weer vrij van tol en wilde men niets betalen _dan kon men paard en wagen afzonderlijk over de brug brengen Maar niemand dacht daar aan. De boeren waren overigens weinig op die tol gesteld. „Het is wel vreemd", zeiden zij „een vrachtwagen van tien ton kan zonder meer passeerden, maar voor een paard en wagen is tolgeld verschuldigd. Overigens ook schippers moesten geen bruggeld maar zuiver tolgeld betalen Tolgaarder Mulder bewaarde bij zijn huis een lange lat. die diende om zo nodig schepen op te meten. Voor schepen kor ter dan twaalf meter vijfenzeventig moest een stuiver worden betaald, voor lange re schepen een dubbeltje en voor sche pen met een roeiboot een stuiver extra Eventueel kon tolgaarder Mulder voor onwillige schippers een ketting in de brug- doorgang spannen, zodat de schepen niet konden passeren. Tijdens een door de regering van Bel gië bijeengeroepen conferentie ter be spreking van de regeringsbesluiten op het gebied van de lonen. r|e prijzen en de winsten is besloten tot een arbeids. vrede van 15 dagen. In dit tijdvak, dat op 10 november is begonnen, zullen er in België geen stakingen zijn en zullen er ook geen stakingen kunnen worden afgekondigd. Inmiddels zullen de werkgevers en de werknemers onderhandelen over de verdeling van de ondernemingswi,nsten, die uit, de hoogconjunottuur voort vloeien. Zoals bekend is had de Bel gische regering bepaald, dat 10 pet. van de winsten, die meer dan 500.000 frank bedragen, moet worden geblokkeerd. De werkgevers weigeren in te stemmen met sterilisatie van deze 10 pet., maar gaan akkoord met het beginsel, dat de arbei ders moeten delen in de winsten, die het resultaat ziin van de hoogconjunctuur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 6