Egypte zou in Moskou vrijwil- lig ers hebben gevraagd Soviet-censuur onderbrak ee uitzending van C.B.S. V.S. zullen via V.N. Sovjetsuit M.-Oosten trachten te houden Boottrein voor de Hoek ontspoorde op brug te Maassluis DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Moskou zet wapens wel op scherp in het Midden-Oosten Moskou's dreiging in Midden-Oosten Zinspeling op andere mogelijkheden dan alleen resoluties Enorme ravage; slechts drie licht gewonden Donderdag 15 november 1956 Nutting treedt uit Brits parlement Koningin begroet de vluchtelingen Twee straaljagers in W.-Duitsland neer gestort Hogere heffingen op suiker, benzine en gedistilleerd WEERBERICHT Als Ook Aziatische vrijwilligers V.IS.-troepen vertrokken Pineau: „Bluf of werkelijk heid Vier doden Navordering over aanwezige voorraden De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige wind tussen west en noordwest Wei nig verandering in temperatuur. Vrijdag 16 november: Zon op 8.04, onder 16.50 uur. Maan op 15.42, onder 5.49 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT <3e Egypte in berichten juist zijn, dat Moskou officieel ge- vraagd heeft Russische vrijwilli gers te sturen ter versterking van het Egyptische leger, dan is de crisis in het Midden-Oosten thans in een stadium gekomen, waarvan de gevaren niet te onderschatten zijn. De situatie was reeds versomberd door de drei gende, officiële regeringsverklaring, die j.l. zaterdag in Moskou uitgegeven werd en waarin het heette, dat de Sovjet-Unie de „talrijke Russische vrij willigers", die zich reeds hadden aan gemeld, niet zou verhinderen naar Egypte te vertrekken indien Frankrijk, Groót-Brittannië en Israël hun troe pen niet snel zouden terugtrekken. Het bijzonder weerzinwekkende van dit nauwelijks verholen Russische drei gement was, dat het gedaan wer 3 toen de toestand er .enigszins^^hoop voller begon uit te zien doordat de drie landen, die tegenEgyptemac ie waren eekomen, bereid gevonden wa- ren orn hunnerzijds mede te werken aan een althans voorlopige, vreed zame regeling in het kader van de V.N. Hoe weinig men het ook eens kan zijn met de overijlde en onbedachtzame interventie van deze drie landen in Egypte interventie, die bovendien een jammerlijk politiek fiasco gewor den is het strekt deze drie landen tot eer en het onderscheidt hun actie fundamenteel van die van de Sovjets, dat zij, zij het in extremis, bereid waren om van de dwalingen huns weegs terug te keren en mede te wer ken tot een vreedzame regeling. Het Russische vrijwilligers-dreige- ment deed alle optimistische verwach tingen echter weer snel te gronde gaan. Het stelde Nasser in staat om zich weer een sterk man te voelen en op hoge toon alle mogelijke condities te stellen voor de toelating van de V.N.-politiemacht. Volgens berichten van westelijke journalisten in Egypte heeft Nasser trouwens tengevolge van de gebeurtenissen van de afgelopen weken niets van zijn populariteit ver- loren integendeel, zijn positie schijnt j Egyptische sterker dan ooit te zijn. Voor een niet- reeds meer Egyptenaar is dit wel moeilijk te be grijpen, want voor de gehele wereld is toch wel overduizedlijk gedemon streerd, dat de „macht" van Egypte ondanks geweldige materiele ste;un van communistische landen hol en voos is, niet veel meer dan geschreeuw. Want tegenover een handvol Israëliërs en Britse en Franse parachutisten ging het gehele Egyptische leger, ditzelfde leger, waaromheen de laatste tijd met inschakeling van alle propaganda middelen zulk een mythe gebouwd was, op vernederende wijze door de knieën. Volgens berichten afkomstig uit diplomatieke bron in Moskou heeft Egypte lot de Sovjet Unie een verzoek gericht vrijwilligers te zenden om de Egyptische strijdkrachten te versterken Tegelijkertijd verklaarde, zoals elders in dit blad gemeld, president Eisenhower op zijn persconferentie 111 Washington, dat de V.S. hun steun zullen geven aan elke mogelijke actie van de V.N. 0111 zich te verzetten tegen het overbrengen van vrijwilligers naar het Midden Oosten. Zoals bekend heeft de Sovjet-regering j.l. zaterdag door Tass een olficiclc verklaring doen uitgeven, waarin wordt gezegd, dat zij vrijwilligers „niet zal verhinderen" naar Egypte te vertrekken, indien Groot Brittanme, Frankrijk cn Israël hun strijdkrachten niet prompt uit het Midden Oosten zouden wegtrekken. De correspondent van het Amerikaanse radiostation G.d.3. iGolumnia Broadcasting System) verklaarde gisteravond in een uitzending vanuit Moskou over betrouwbare inlichtingen te beschikken, die bevestigen, dat Egypte inderdaad 0111 vrijwilligers heeft gevraagd, loen de correspondent Daniel Shorr, bijzonderheden begon te geven over de samenstelling van het vrijwilligersleger, braken de Sovjet-autoriteiten de uitzending af. Shorr mocht de uitzending eerst hervatten toen hij alle bijzonderheden uit zijn bericht geschrapt had. kortstondige Brits-Frans-Israë- lische militaire avontuur in Egyp te heeft aan het lieht gebracht van hoe formidabele omvang de voor- Shorr begon zijn uitzending met de mededeling: „De crisis m het Midden- Oosten heeft woensdagavond een nieu we ernstige wending genomen. Ik ver neem uit betrouwbare bron, dat de Egyptische ambassade te Moskou uit Cairo instructies ontvangen heeft te vragen om de vrijwilligers, die de Sov jet-Unie heeft aangeboden, en dat dit verzoek thans aan de Sovjet-regering wordt doorgegeven. Als de Sovjet-verklaringen van de af gelopen dagen iets te betekenen heb ben, zal het verzoek ingewilligd wor den. Veel is nog onduidelijk. Hoeveel Russen zullen er naar Egypte gaan? De ambassade verklaart, dat dan 50.000 vrijwilligers zich gemeld hebben. Zullen zi.i hun eigen wapens meenemen? Of zullen zij vanuit de Sovjet-Unie vliegtuigen en tanks ontvangen? Er is één aanwijzing: een reserve luitenant-kolonel heeft volgens berich ten in de Sovjet-pers van gisteren ver klaard: „Ik sta gereed met mijn wa pens in de hand". Er bestaat reden om te geloven, dat de vrijwilligers in de Sovjet-Unie eenheden zullen vormen en hun uitrusting zullen krijgen. Een Egyptische zegsman vertelde mij: „wij hebben geen uitrusting voor lien in Egypte". De vrijwiiigers omvatten 265 Hier wordt de uitzending van Shorr afgebroken. Volgens Radio-Cairo heeft de Egyp Harerzijds heeft de Israëlische minis ter van buitenlandse zaken, mevrouw Golda Meir gisteren in New York ver klaard dat alle landen morele druk op de Arabische staten moeten uitoefenen en eisen moeten. dat deze landen vredesonderhandelingen met IS'ra®-> be ginnen. Dan alleen kan de vrede bereikt worden, zo zei zij. daaraan toevoegend dat Iraël bereid is met de Arabiscne landen afzonderlijk of gezamenlijk on derhandelingen te voeren. Als de Arabische staten menen, dat zij Israël kunnen vernietigen, zullen zij niet over vrede willen onderhandelen, maar als zij weten dat Israël zal blijven bestaan, zullen zij onderhandelen", al dus mevrouw Meir Op de vraag of Israël de strook van Gaza ontruimen zal. antwoordde zij. dat dat een der vele bijzonderheden is waarover bij een algemene regeling ge sproken moet worden. Vanmorgen is eindelijk, na dagen op onthoud. het eerste contingent, van het V.N.-politieleger van het vliegveld Ca- podichino bij Napels naar Egypte ver trokken Gisteravond is ook de secretaris generaal der V.N., de heer Dag Ham- marskjoeld, die eveneens zijn reis had moeten uitstellen, naar Napels vertrok ken, vanwaaruit hij zal doorreizen naar Cairo. Hammarskjoeld zal waarschijn lijk twee dagen in de Egyptische hoofd, stad blijven. Vandaaruit zal hij mogelijk naar Boedapest reizen. Het, eerste contingent V.N.-troepen, dat thans in EgyPte ;s aangekomen, be staat uit ongeveer 50 Deense en circa 50 Noorse militairen Zij vertrokken naar het vliegveld Abóe Soewir bij Ismailia in twee vliegtuigen van de „Swiss Air"- maatschappij. Inmiddels worden vandaag weer nieu we versterkingen in Napels verwacht, o.a. 50 Indiase. 50 Zweedse en ca. 200 Columbiaanse militairen. Van geallieerde militaire zijde wordt vernomen dat de generaal, die het bevel voerde over dev Egyptische luchtmacht, is doodgeschoten. Hij was aansórakelijk gesteld voor het volslagen falen van de Egyptische luchtmacht bij de Brits-Franse aanval len op Egyptische vliegvelden en andere militaire doelen, alsmede bij de strijd te land in de Sinai-woestijn tegen de Isra ëlische troepen en bij de gevechten te Port Said tegen de Brits-Franse lan dingstroepen. Woensdagavond arriveerden een 600-tal Hongaarse vlu chtelingen m Utrecht. Met bussen gingen zij van het station naar de Julianahal, waar zij een eerste verzorging kregen. Voor een uitvoerige reportage verwijzen wij naar pag. 5 «L T 16 t materiaal tische ambassadeur in Djakarta gisteren raden militair Sovi^t-nia aa, waren, mseoedeeld dat 75.000 Indonesiërs zich die in Egypte lagen °Pges\a^}. Alle schattingen zijn verre overtroffen, en het ligt voor de hand, dat zich elders in het land nog soortgelijke wapen depots bevinden. Wij hebben nu de zekerheid, dat de Sovjets hier met een militaire „build-up" op grote schaal bezig waren, en in zoverre is dat dan een gelukkig resultaat van een onge 1UBlifkbaaredzitet' Moskou thans een mogelijkheid om het Midden-posten oude ambitie van het impena Rusland in zijn macht te krygei Door de Brits-Franse interventie is ae haat tegen het westen huizenhoog op gelaaid en de Sovjet-Unie kan thans en naar het schijnt met veel succes poseren als de grote beschermster van Egypte. Het is niet uitgesloten, dat nu eigenlijk pas het grote conflict in het Midden-Oosten zal gaan ontbranden, en wel in de vorm van een machts strijd tussen Moskou en het vrije westen. Uit de antwoorden, die president Eisenhower gisteren op zijn persconfe- rentie aan de vraagstellende journa- listen heeft gegeven, kan men proeven hoezeer het officiële Washington be zorgd is over de mogelijkheid, dat de Sovjets zich militaire partij zullen stellen al dan niet via de omweg van „vrijwilligers". Worden deze „vrij willigers" gezonden, dan zijn de risico s voor een wereldconflict duidelijk. Durtt Moskou deze risico's aan? Acht het de kans om zijn invloed in het Midden- Oosten te vestigen zo aanlokkelijk, dat het een groot conflict daarvoor riskeren durft? Maar als Moskou het Egyptische verzoek om vrijwilligerssteun afwijst, bestaat dan niet de kans, dat het in gelijke mate in Egypte zijn prestige verliest? Of is heel dit spel „op de rand van de oorlog" om met minis ter Dulles te spreken een buiten landse afleidingsmanoeuvre, omdat thans in Rusland en in het Kremlin zelf grote moeilijkheden dreigen? Wat hiervan zij, men mag het voor zeker houden, dat Washington zijn lijn bepaald heeft. De V. S. kunnen niet oelaten, dat de Sovjets zich met mili taire macht in het Midden-Oosten in stalleren. Eisenhower heeft er terecht "de nadruk op gelegd, dat de V.S. zul- Pogen om via het apparaat van de .Y-N. 2uikc Russische pogingen te ver ben. Maar mochten de Sovjets wer- tot daden overgaan en mochten Viinnpr V'N- "iet snel genoeg efficient ,rThtPr,m|rijPen- dan mag men ver- eht 1 de v-s- niet lang zullen bandelen. °m Uitende V.N. om te meegedeeld, dat vrijwillig opgegeven hebben om „het Egyptische volk te helpen tegen de Brits-Franse en Israëlische aggressie" De ambassadeur verklaarde, aat zich in communistisch China 250.000 en in Pakistan 10.000 mensen als vrijwilliger hebben aangemeld, aldus deelt radio- Cairo mee. De Franse minister van buitenlandse ZT,T„Cn' v ,heer Pineau. is gisteren in New York aangekomen, waar hij de vergaderingen van de VN zal bijwo nen. Op het vliegveld verklaarde hij te genover de pers, dat het moeilijk is om uit te maken .Jioevecl werkelijkheid en hoeveel blut er schuilt i„ de Rus sische dreigementen dat de Sovjet- Unie in ltef Midden-Oosten tussenbeide zou kunnen komen. \Ycl slaat vast. zo zei de minister, dat er door de Israëliërs een enorme hoeveelheid wapen* is buit_ smaakt die groter was dan het poten- fiefel van de Egyptische strijdkrachten. Voo'rts"verklaarde Pii\cau- dat rijk met niets m)nder dalhet opruimen tionale organisatie voor net uezka_ Van de scheepswrakken m het - naai genoegen kan nemen. De svp naren hebben 30 schepen in het Kan<«« laten zinken, vele hiervan na het st„rT van het. vuren, zodat ernstig getwijiela moet worden aan de goede wil van Egypte om de vrije vaart door kanaal te herstellen, aldus de mini-ster. President Eisenhower heeft gisteren tijdens een persconferentie sinds het uitbreken van de crisis in het Midden-Oosten, verklaard, dat de Verenigde Staten zullen trachten elke actie van de Verenigde Naties,^die gericht" is tegen het binnendringen van Sovjetrussische „vrijwilligers in Egypte, te steunen. Eisenhower zei, dat de taak van de Verenigde Naties geenszins hoeft te blijven beperkt tot het aanvaarden van resoluties indien besloten wordt zich te keren tegen het binnendringen van Sovjet vrijwilli gers in Egypte, iets wal in strijd is met de betreffende V.N.-resolutie. Klaarblijkelijk verwijzend naar de actie der Verenigde Naties in B-orea voedde Eisenhower er aan toe, dat de volkerenorganisatie minstens in een geval had getoond zich niet te beperken tot enkel het aannemen van resoluties Maar, zo ging Eisenhower verder, hij wist niet precies wat e V.N. in dit geval zullen doen. Het zal afhankelijk zijn van de omstandig heden, zo meende hij. De president deed deze verklaring, toen hem bij het begin van de persconfe rentie werd gevraagd, of zijn verklaring van 5 november j.l., waarin hij zich had uitgesproken tegen het inzetten van meu- jet-Unie. Eisenhower antwoordde hier op, dat men hier te doen heeft met een zeer grote, centraal gelegen mogendheid, die zich niet heeft gehouden aan het Handvest van de Verenigde Naties. In Onder het derde treinstel was het onderstel finaal weggeschoven. Nog oen overzicht van de ravage aan trein en brug in het Midden-Oosten, ook betrekking had op bet zenden van vrijwilligers. Eisenhower maakte duidelijk, dat de V. S. niet op eigen houtje zullen uitma ken of het optreden van dergelijke vrij willigers in het Midden-Oosten een schending van het besluit van de V. N. zou opleveren en zo ja, wat voor schen ding. Het zou de plicht van de V. N. zijn, de V. S. inbegrepen, zich tegen een dergelijke handelwijze te verzetten en de V. S. zouden pogen de V. N. daarbij te steunen, zo verklaarde Eisenhower. Vervolgens werd de vraag gesteld, of de huidige toestand een herwaardering van de Amerikaanse buitenlandse poli tiek noodzakelijk maakte en wel speciaal wat betreft de betrekkingen met de Sov- rekening houden met hét oordeel van de staten van de wereld. Maar Eisenhower dacht niet, dat dit nu zou gebeuren, nu de V. N. zich druk bezig houden met het opruimen van de bestaande geschillen. Hij zei, dat eerst de Egyptische crisis moet worden opgelost en getracht moet worden spoedig hulp te verlenen aan het Hongaarse volk. Daarna is het de taak van de V. N. om over de toekomst te praten, zo meende de president. Op de vraag van een verslaggever, of hij een bijeenkomst van *s werelds hoog ste leiders nuttig achtte, indien het Hon gaarse vraagstuk daarbij op de agenda geplaatst werd, antwoordde Eisenhower, dat zijn antwoord hierdoor niet veran derde. Hij zei, dat thans gepoogd wordt via de V. N. een oplossing te bereiken van de crisis in het Midden-Oosten. Het zou onjuist zijn 's werelds hoogste leiders te doen vergaderen zolang men hir niet mee klaar is. Daarmee wilde hij geenszins zeggen dat hij een dergelijke bijeenkomst afwees, maar hij vond deze eenvoudig nu niet opportuun. Ook werd aan Eisenhower gevraagd of hij commentaar wilde geven op hier en daar geuite meningen, dat de V.S. in het Midden-Oosten invloed zouden heb ben verloren aan de Sovjet-Unie. Eisen hower zei hieropr dat invloed, die men ergens heeft, niet ineens helemaal geëli mineerd kon worden. Maar de vrije we reld van vandaag, en in het bijzonder elk klein land, zal heel voorzichtig zijn met betrekking tot het te nauw verbon den raken met de Sovjet-Unie. zo meen de Eisenhower, want zij hebben gezien wat er kan gebeuren indien de Sovjet- Unie er in slaagt een land te overheer sen. De president besloot met te zeggen, dat de kansen voor de vrede direct verband houden met de morele kracht en de ernst, waarmede de Verenigde Staten zich voor de vrede inzetten. Zij moeten nooit hun diepste overtuiging verliezen. Indien de mens zulke verschrikkelijke wapens kan ontwikkelen, dat voor hem oorlog een kwestie van zelfmoord is, dan heeft hij beslist ook de mogelijkheid en de bekwaamheid om een vredevolle op lossing te vinden voor de geschillen. o Anthony Nutting, die kortgeleden aftrad als Brits Minister van staat voor Buiten landse Zaken, omdat hij het niet eens was met de politiek van de Britse regering, inzake het Midden-Oosten, heeft nu beslo ten zijn zetel die hij als conservatief lid in het parlement heeft, ter beschikking te stellen, aldus is gisteren in Londen be kendgemaakt. - I VA /O A 4 A1 V De Koningin heeft het voorne men vanavond voor de radio een woord van begroeting tot de Hon gaarse vluchtelingen in ons land te richten. De toespraak van de Koningin za] om 20.00 uur over de beide zenders Hilversum I en Hil_ versum II worden uitgezonden. Haar woorden zullen daarna in de Hongaarse taal worden herhaald. (Van onze verslaggever). MAASSLUIS, woensdagnacht. Toen de boottrein 243 van Amster dam naar Hoek van Holland woens dagavond tegen half elf met een snelheid van 90 km. per uur even voorbij het station over de haven- brug van Maassluis daverde, schoot de uit drie stellen bestaande trein op eens uit de rails en liep, steeds vaart verminderend, rechts van de spoor baan nog tientallen meters door. Waggelend kwam de trein tot stil stand; een grote mast voorkwam, dat hij in de naast de spoorbaan gelegen sloot kantelde. Vlammen en vonken sloegen uit de bovenleiding en uit het onderstel van de trein, die in drie stukken werd gereten. De ongeveer zestig passagiers werden hevig door elkaar geschud; van hen liepen even wel slechts twee Engelsen lichte ver wondingen op. 'toen het vreselijke geraas van de ontsporing was ver stild, zag men écn enorme ravage van scheefhangende wagons, deels op de spoorbrug, deels op en langs de overweg en op de dijk. En dan mag het een wonder heten, dat er geen mensenlevens te betreuren waren en het bij die paar licht gewonden is ge bleven. Enkele ogenblikken na de ontsporing naderde uit de richting Hoek van Hol land een trein. De wagenbestuurder zag de opflitsende vlammen van de veron gelukkende trein en wist de zijne nog tijdig tot stilstand te brengen. Over een lengte van vijftienhonderd meter voor hem was de spoorbaan veranderd in één verschrikkelijke chaos. Gebroken bovendraden en verbogen rails hingen boven het water, seinmasten en porta len en palen van de elektrische boven leiding waren afgeknapt, dwarsliggers waren losgewoeld of in stukken ge spleten. Het voorste gedeelte van de trein was tot op de overweg bij de Go- vert van Wijnkade doorgeschoven. Overwegwachter P. v. d. Meijs, die het gevaarte op zich af zag komen stuiven, redde zijn leven door opzij te springen. Een stuk ijzer verwondde nog zijn been. Een blokpost moest het ontgelden en werd als een blok hout opzij geschoven. De koppeling tussen het eerste en het tweede treinstel was gebroken, zodat de beide stellen een eindje van elkaar stonden, scheefgezakt en verwrongen. Een wagon was helemaal van het on derstel afgeschoven. De brandweer van Vlaardingen was spoedig ter plaatse en verlichtte de plaats van het ongeluk met haar schijnwerpers. Deskundigen van de Ned. Spoorwegen waren aanwezig, als ook o.m. de loco-burgemeester van Maassluis, de heer wethouder v. d. Snoek. Zowel de reizigers van de veronge lukte trein ook de beide licht ge wonden als de passagiers van drie nog volgende en eveneens voor de Hoek bestemde D-treinen werden met bussen naar de nachtboot naar Harwich ge bracht, die op hen lag te wachten. Ook vanochtend was het treinver keer tussen Rotterdam en Hoek van Holland nog gestremd en moest ge bruik worden gemaakt van bussen. In West-Duitsland zijn gisteren twee straaljagers van de Amerikaanse lucht macht neergestort, beide boven een stad en in alle twee de gevallen werden ge bouwen geraakt. Vier mensen zijn om het leven gekomen. Het eerste toestel, een Sabrestraaljager, stortte neer boven Kaiserlautern. Het toe- sel raake een gebouw van de Franse leger-autoriteiten in de hoofdstraat van de stad. dat in brand vloog. Drie mensen, o.w. de piloot, zijn om het leven geko men. Een Franse kapitein en zijn secre taresse worden vermist. Vijf mensen wer den gewond, twee van hen ernstig. Na de botsing met het gebouw ontploften de raketten van de straaljager. Het tweede vliegtuig, ook een Sabre straaljager stortte neer in de hoofdstraat van Schopp bij Pirmasens. Het toestel raakkte de bovenste verdieping van een huis en stortte op straat neer. waar het ontplofte. De piloot kwam om het leven, Het huis vloog in brand. In verband met de in uitzicht gestelde verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en van de accijns op gedistil leerd is van verschillende zijden de vraag gesteld, welke gedragslijn de be lastingadministratie zal volgen met be trekking tot de op het tijdstip van In voering van de verhoogde heffingen aanwezig voorraden. Het ministerie van financiën deelt naar aanleiding van het vorenstaande mede, dat een navordering over voorraden, die na een tariefsverhoging bij de han del en de verbruikers aanwezig zijn, ge bruikelijk is en ook in dit geval niet achterwege zal blijven. Uiteraard zal, evenals voorheen, een uitzondering wor den gemaakt voor voorraden van ge ringe omvang. Ten opzichte van suiker, welk produkt met ingang van 1 januari a.s. weer in de heffing van de omzetbelasting wordt betrokken, ligt het volgen van een over eenkomstige gedragslijn in het voorne men.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1