Tito signaleert onenigheid in het Kremlin jWanneer Rusland aanvalt jZal Nato met atoomwapens een Omvang taak VN-poIitiemaclit 1 jet wist raak antwoord geven DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Tito en Nato gaven klinkend antwoord aan rode deur af Felle kritiek op Oost-Europa van een Moskouse machtsgroep Ternauwernood aan dood ontsnapt „Vrijwilligers'' nu niet meer nodig Koningin begroette Hongaren VAN GANSER HARTE WELKOM K V r ouwengebedsdag Hongaren luisterden onder doodse stilte Vrijdag 16 november 1956 De crisis in het Midden-Oosten „Val hen niet onnodig lastig" Op 19 november WEERBERICHT Tito. Tito's bezock aan Moskou H. M. DE KONINGIN heeft gisteravond, ter begroeting van de Hongaarse vluchtelingen, over de beide Hilversumse zen ders een rede uitgesproken, waarin Zij allereerst de Honga ren1 namens het Nederlandse volk, van ganser harte welkom heette. „Ik zd proberen, het in het Hongaars te zeggen: isten hozott benneteket Hollandiaba", aldus H. M. Arabische conferentie in Beiroet NATO-wapens Driewerf hoera en dank- telegram De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met aanvankelijk hier en daar neg enkele buien, in hoofdzaak in de kustprovincies. Weinig verandering in tempera tuur. Matige tot zwakke wind tussen noord en west. Zaterdag 17 november: Zon op 8.05, onder 16.48 uur. Maan op 16 16, onder 7.03 uur. - NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nieuwe positie van Joegoslavië Tn.104Q De Joegoslavische president maarschalk Tito heeft zondag te Puin een grote rede gehouden, waarvan eerst gisteren de tekst te Belgrado werd gepubliceerd. Sprekend over Hongarije zei Tito, dat de Kussen daar in een moei lijke situatie verkeren, omdat zij zien, dat zij niet alleen tegen de reactionairen vechten, doch ook tegen de arbeiders en het gehele volk". Tito verklaarde voorts, dat de Sovjet-leiders een „verkeerde en gebrekkige kijk" op de toestand hebben. Reeds bij zijn ontmoeting met Kroesjtsjef in september jl. was hem dit duidelijk geworden. Tito noemde het evenwel verheugend, dat niet alle Sovjet-leiders deze verkeerde kijk hebben. Het verkeerde standpunt wordt door slechts enkelen aan alle Sovjet-leiders opgelegd, zo zei Tito. „Te oordelen echter naar bepaalde tekenen, staan die Sovjet-leiders, die met de huidige Sovjet-politiek niet akkoord gaan in een sterke positie, aldus De Joegoslavische communistenleider pleitte voor steun aan de regering-Kadar, die zo zeide hij, datgene vertegenwoor digt wat het meest rechtschapen is in Hongarije'', maar die nu in een zeer moei. lijke positie verkeert, Tito zeide voorts, dat Joego-Siavië ook ten nauwste moet samenwerken met de regering en de communistische partij van Polen. Volgens hem gaat het er in feite om of de democratisering van de Europese communistische partijen voort gezet zal worden. Hij wees er voorts op, dat er thans in Oost-Europa pogingen worden gedaan Joego-Slavië "aansprakelijk te stellen voor de gebeurtenissen in Hongarije. „Deae verraderlijke neiging komst van de m het Stalinisme vastgewcirtelde elementen, die er in geslaagd zijn nog steeds hun posities in de verschillende communistische partijen te behouden en die hun heerschappij willen versterken", aldus Tito. Bij de dood van Stalin beseften de Sov jetleiders, dat de Russische buitenlandse politiek in moeilijkheden was gekomen, omdat Stalin zijn politiek aan andere volksdemocratieën met geweld opdrong. Maar aldus Tito toen zij Stalin en zijn politiek veroordeelden, maakten zij de fout de nadruk te leggen op de persoons verheerlijking in plaats van op het sy steem, dat hiervoor verantwoordelijk is. Volgens hem moeten de huidige moeilijk heden gezocht worden in het bureau cratische apparaat en in het gebrek aan inzicht en begrip voor het streven der arbeiders. Voorts zijn voor deze moeilijk heden aansprakelijk de leiders van enige communistische partijen in het Oosten en Westen, die weerstand bieden aan de de mocratisering en trachten het Stalinisme te doen herleven. Tito herinnerde eraan, dat deze leiders de Joegoslaviërs na de breuk met Rusland in 1948 hadden ge brandmerkt als „fascisten en slagers" en noemde in dit verband de leiders van de Franse communistische partij en Enver Hodzja van Albanië als stalinisten. Op verzoek van de Sovjetleiders zijn de normale betrekkingen tussen Rusland en Joeio-Slavië hervat aldus Tito maar de Russen zijn van mening, dat Joego- Slavië verschilt van de andere Oost- curopese landen, wier leiders met behulp van de Russen aan de macht zijn geko men. „Deze mening is echter onjuist. De reden waarom Joego-Slavië zicli in 1948 zo krachtig verzette tegen Rusland be staat ook in Polen, Hongarije en andere landen", zo zei Tito. Enige Sovjet-leiders hebben aan de ge hele Sovjet-Unie een stalinistische hou ding tegenover de Oosteuropcse landen opgelegd. Zij zijn niet bereid hun invloed in deze landen op te geven en hun de status te geven, die Joego-Slavië bezit, aldus Tito. Na de relletjes te Poznan hadden de Sovjet-leiders zich koeler tegenover de Joegoslaven getoond en hen ervan be schuldigd de moeilijkheden te hebben veroorzaakt. Tito zei. dat toen hij in de afgelopen zomer in Moskou was, hij met de leiders van de Sovjet-Unie gesproken had over Hongarije. In Moskou was men aldus Tito erg gesteld op Rakosi, toen eerste secretaris van de Hongaarse communis tische partij. „Zij zeiden, dat hij een oude revolutionair en een eerlijke kerel is. Het is volkomen juist, dat hij oud is, maar dat is niet voldoende", zo verklaarde Tito. „Rokosi en zijn vrienden waren de on eerlijkste mensen ter wereld." De Sovjets hadden volgens Tito vervol gens de fout gemaakt erop te staan Ra kosi te vervangen door Geroe, die niets verschilde van Rakosi. Tito zei, dat Ge- roe de Sovjet-troepen naar Hongarije had gehaald en „dit was een noodlottige fout op een tijdstip, dat nog slechts betogin gen in Hongarije aan de gang waren". De „sterke reactionaire groep" begon van toen af aan een overheersende rol te spe len in het verzet, aldus meende Tito. „Als Imre Nagy energieker was opgetre den en minder had geaarzeld tegenover de reactionairen, zouden de Russen mis schien niet voor de tweede maal tussen beide zijn gekomen", verklaarde Tito, zeggend dat Joego-Slavië altijd tegen ge wapende interventie is. „Maar wat is het minst erg: chaos, bur geroorlog, contra-revolutie en een nieuwe wereldoorlog of: interventie door Sovjet troepen: Het eerste is een ramp, het tweede een dwaling", zo zei de Joego- Slavische coTnmunistenleicler Op de eerste dag van hun verblijf in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht zag men de meesten druk bezig met oneven te schrijven aan de verwanten in Hongarije. De 34 jarige blokwachter Piet v. d. Meys uit Maailand beleefde bi] het ontsporen van de boottrein naar Hoek van HoLand de s oh rik van zijn leven. Gezeten m seinhuisje op enkele tientallen meters van de spoorbrug, zaR hij de op deze brug ont- spoorde trein in een regen van vonken en loeiend rnet de alarmsirene rnet donde rend lawaai op zich afstomen. Hij rende 't huisje uit, terwijl de trein over de biels pal langs dit seinhuisje voortdenderde en stuk'ken hout en metaal in het rond vlogen. De man werd oP zÜn snelle vlucht slechts door enkele scherven getroffen en daarbij licht aan scheenbeen en heup gewond. Achter hem stortte het seinhuisje groten- deels als een kaartenhuis in elkaar, waar bij de brandende kachel omviel. Toen de trein tot sttilstand was gekomen, snelde de blokwachter terug om hulp te bieden en de kachel weer overeind te zetten, om brand te voorkomen. In een taxi werd hi.i ftaar ziJn woning aan de Burg. Van der Lelykade in Maasland gebracht, waar wij hem korte tijd later opzochten. Blokwachter v. d. Meijs, die eigenlijk „Reeds (wee jaar geleden heeft de NATO de beslissing genomen, dat op iedere agressie van de zijde van Rusland tegen een van de leden dezer organisatie geantwoord zal worden met een aanval met atoomwapens. Indien de Russen er dus van overtuigd kunnen worden dat, ook indien zij aanvallen met de conventionele wapenen zoals tanks, artillerie en gewo ne vliegtuigen, wij ook hierop met het atoomwapen zouden antwoorden, zou dit alleen maar in hun eigen voordeel kunnen zijn. Wij zouden n l. bij een Russische aanval op West-Europa nimmer de enorme hoeveelheid tanks en ook niet dezelfde effectieven aan grondstrijdkrachten kunnen opbren- gen, waarover de Russen beschikken en onze verdediging moet dus nood- zakelijkerwijze gebaseerd blijven op een onmiddellijke vergeldingsactie door middel van het atoomwapen". Aldus verklaarde gisteren de chef-staf van SHAPE, generaal Cortland van Rensselaer Schuijler, tegenover een groep Nederlandse journalisten, le thans een bezoek brengt aan de NATO. aatlval door Rusland op het Mid- 7 r" 20 zei hij verder, zou een 'T °p dG NATO-vesting betekenen j. u-SGn zullen wel niet zo onver en ,,i 0benlijk een dergelijke etien' In iedel SeVal iS "N We hZ0,iiat he* evenwicht en de krachtsverhouding in het Midden_ Oosten door de levering van wapens door Rusland aan Arabische landen ernstig zijn verstoord. Een aanval op 't westen van Berlijn, op de daar gesta tioneerde Amerikaanse, Franse en Brit se strijdkrachten zou, aldus de chqf- staf van de SHAPE, een aanval bete kenen in de zin van het NATO- verdrag. In iedei geval zou onmiddellijk geant~ woord worden. Bij een aanval, uitgevoerd door een van de satellietstaten, zouden dc NAIU- landen steeds trachten het conflict te begrenzen. Kleine grensaanvallen zou- den dus niet onmiddellijk de aanleiding be de N. S. Yn Hotterdam-Zuid werkzaam j atoomoerleg, zo zeide hij. j ,P,en vraag, of een aanval van Oost op West-Duitsland een was tijdelijk in Maassluis gedetacheerd, j Duits]and Bote „Condor' van Van den laks Bergingsbedrijf helpt bij het op atoomaanval zou uitlokken, antwoordde generaal Schuijler ontkennend. Generaal Schuijler verklaarde verder, ruimen van de ravage ingevolge de i dat, aangezien de NATO een verdedi ontsporine van dc boottrein naar gingsorganisatie is, een aanval alleen n rr ii j i"* j. moor kan volden op een aanval van do IIoch van Holland, ken wagon in de z.^e ^er Russen. Deze hebben bijgevolg krachtige takels. het voordeel, zelf te kunnen beslissen op welk tijdstip en welke plaats zij eventueel een aanval zullen ontketenen. Een dergelijke aanval zou echter zolang door een schild van geallieerde strijd krachten in Europa opgehouden dienen te worden, als nodig is om aan die kant de luchtstrijdkrachten in staat te stel len van hun bases rondom Rusland op te stijgen en vandaar ,.alle militaire bronnen van het Sovjet-imperium op grondige wijze te vernietigen". Tegen een verrassingsaanval zijn de Verenigde Staten dan gewapend door het gereedkomen van een net van ra darstations in Canada en in de V.S. 2elf, een net, dat binnen twee of drie jaar ook langs het ijzeren gordijn zal zijn opgericht en dat zal lopen van de noordelijke punt van Noorwegen tot in urkije en dat bij overvliegen door Russische vliegtuigen onmiddellijk het veiligheids- en vergeldingssysteem in werking zal stellen. De Sovjets moeten weten, aldus generaal Schuijler, dat, indien zij aanvallen, zij met een onmid dellijke vernietiging worden bedreigd. Generaal Schuijler zeide verder van oordeel te zijn, dat de Russen thans de middelen nog niet bezitten, de Ameri kaanse bases, waarop dc langc-afstands bommenwerpers gestationeerd zjjn, die een eventuele vergeldingsactie moeten uitvoeren, met kans op succes aan te vallen. Binnen een periode van vijf tot tien jaar is dit misschien echter wel het geval, zo zeide hjj. Op een desbetreffende vraag ant woordde generaal Schuijler, dat de SHAPE gaarne zou zien, dat Neder land een tweede parate divisie vormt zonder zijn reserves te beperken. Met betrekking tot de Rijn-IJssellinie verklaarde de chef-staf van SHAPE verder nog, dat de sedert 1954 nage streefde zgn. „forward strategy" thans dusdanig ontwikkeld is. dat aangenomen mag worden, dat een eventuele Russische aanval vooral wanneer men over de twaalf Duitse divisies kan beschikken met on dersteuning van het atoomwapen, dicht bij het ijzeren gordijn met suc ces kan worden opgevangen. Het is dus zeker niet meer zo, dat de voor naamste verdediging op de Rijn-IJs sellinie zal worden gevoerd. Voordat de Russische strijdkrachten tot daar zouden zijn doorgedrongen zou de vergeldingsaanval van de Ameri kaanse lange-afstandsbommenwer- pers in Rusland zijn vernietigend werk reeds hebben gedaan. De Secretaris-Generaal van dc Verenigde Naties, Dag Hammars- kjoeld, is, op weg naar Cairo, waar hij besprekingen zal voeren met president Nasser over het legeren van de V.N.-politiemacht in de zone van het Suezkanaal, in Rome aangekomen. Hij heeft hier zijn reis onderbroken om de commandant van de politiemacht, generaal Burns, te ontmoeten. Vandaag zal een nieuw contingent V.N.-soldaten vertrekken vanuit Napels naar Egypte. Vooruitlopend op de besprekingen tussen Nasser en Hammars- kjoeld heeft het hoofd van het Egyptische verbindingscomité, brigadier Helmy Elthany, gisteren bij aankomst van de eerst V.N.- manschappen op het vliegveld Abu Sueir verklaard, dat hun missie ten einde zal zijn, zodra de Brits-Franse troepen zijn teruggetrokken. Hij zei, dat de politiemacht onmiddellijk na het terugtrekken van deze troepen geen taak meer zal hebben in het gebied van het Suez kanaal en dat hun diensten daarna zouden zijn beperkt tot de demarcatielijn tussen Egypte en Israël. In Bonn heeft de Syrische ambassadeur gisteren verklaard, dat de Arabische sta ter. geen vrijwilligers, van waar ook van daan, meer nodig hebben sinds de vijan delijkheden zijn gestaakt. Hij deelde ver der mede, dat er zich in geen enkele Arabische staat Russische vrijwilligers bevonden. De New York Times heeft uit Caïro een bericht ontvangen, dat officiële krin gen In Caïro hebben ontkend dat de Egyptische regering de Sovjet-Unie ver- zocht heeft op dit ogenblik vrijwilligers naar Egypte te zenden. Egypte had. zo verklaarde men, hef aanbod van ver scheidene landen om vrijwilligers te zen den, niet afgeslagen maar sinds het sta ken' van het vuren en de aankomst van V. N.-strijdkrachten in het land, voelde men geen behoefte aan de komst van vrijwilligers. Van gezaghebbende zijde te Karatsji is gisteren medegedeeld, dat de Egypti sche regering het aanbod van Pakistan, om troepen te leveren voor de politie- „Velen onzer kunnen, uit per soonlijke ervaring, begrijpen hoe zwaar het onze gasten te moede is bij hun aankomst in deze vredige omgeving. Zij denken aan hen, die hun dierbaar zijn thuis, en aan heel hun volk, met een martelende on zekerheid en komen hier met steeds voor hun ogen wat zij hebben zien gebeuren en denkend aan hen die vielen", zo vervolgde Koningin Juliana. „Ik weet niet, of zij dadelijk be seffen kunnen, met een hoe grote hulpvaardigheid wij voor hen zijn vervuld en hoe verheugd wij zijn, nu onze gastvrijheid te kunnen aan bieden naast de hulp die wij naar Hongarije trachten te sturen. Wij zijn er ons zeer van bewust hen als volk van vroeger nog goed te ken nen, toen talrijke Hongaarse kinde ren lange tijd in onze huizen woon den, daardoor werden vele banden gelegd van blijvende vriendschap". Na er o.m. op te hebben gewezen, hoe heel het Nederlandse volk de dapperheid der Hongaren, die een voudig geen versagen kent, bewon dert, zeide H. M.: „Laten zij begrij pen, dat zij in het land zijn aan gekomen, dat zich in tijden van wanhoop heeft laten inspireren door de moedige en grootse gedachte, dat het niet nodig is, te hopen om te beginnen, noch te slagen om te vol harden. 'K WEET", aldus wendde de Vorstin zich vervolgens tot Haar onderdanen, „dat op U aller medewerking gerekend mag worden, om het Hongaarse volk zijn zware last te helpen verlichten, Laat onze drang tot helpen zich nu zo uiten, dat wij allen trachten ons rekenschap te geven, waaraan onze gasten, die vol vertrouwen bij macht van de Verenigde Naties In Egyp te, niet heeft aanvaard. (Egypte heeft zich wel verenigd met een bijdrage van India). In geheel Pakistan zijn pro-Egyptische betogingen gehouden waarbij in som mige gevallen Britse en Franse eigen dommen n-iet zijn ontzien.. Radio-Caïro heeft meegedeeld, dat de „top-conferentie" van koningen en lei ders der Arabische landen gisteren te Beiroet een communiqué heeft uitgege ven waarin wordt geëist, dat de Britse, Franse en Israëlische troepen zich. in overeenstemming met de besluiten van de Verenigde Naties, onvoorwaardelijk uit Egypte terugtrekken. In liet communiqué wordt gezegd, dat, indien de houding van Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël leidt tot een „her ons gekomen zijn, de grootste be hoefte voelen. Allereerst zullen zij tot zichzelf willen komen en hebben dus rust nodig, en zullen moed en krachten willen verzamelen om ver der te leven. Ik zou daarom allen willen ver zoeken hen niet lastig te vallen, noch met onnodig bezoek, noch met te veel vragen. Zij hebben vervol gens nodig een inzicht te krijgen in de situatie, waarin zij hier zijn en in de mogelijkheden die wij hun bieden kunnen. In de opvang-centra waar zij binnenkort zullen vertoe ven, zullen zij die nodige rust kun nen vinden, zal hun een hartelijk welkom met al het eerst noodzake lijke voor leven en gezondheid ge geven worden, en kan hun een in zicht in verdere verblijfmogelijkhe- den worden verstrekt. De vrijwillige hulp, die hiervoor nodig is, is van alle zijden ruim schoots aangeboden. Zeer velen wil len ook gaarne onze gasten in eigen huis ontvangen. Verschillende ge meenten hebben bovendien wonin gen ter beschikking gesteld. Van dat alles zal een dankbaar en goed gebruik gemaakt worden. Dit „goed gebruik" zal echter even tijd vergen. Laat deze tijd ons echter niet ongeduldig maken, noch onze eerste spontane liefde doen verflau wen", zo zeide H. M. ONINGIN Juliana zeide daarna er op te vertrouwen, dat die genen, die tot de eerste hulp geroepen zijn, onvermoeid en vreug devol helpen, dat een ieder die nodig blijkt te zijn, bereid is zijn taak te doen, maar dat ook allen die een aanbod hebben gedaan, be reid blijven, de hulp waaraan later en zelfs nog gedurende lange tijd, behoefte zal zijn, van harte te ge ven. „God helpe de Hongaren in hun tragisch uur ieder van hen. Wij dragen hen op aan God, die de we reld reeds overwonnen heeft". De rede werd hierna in het Hon gaars herhaald. vatting van de vijandelijkheden" tegia Egypte, deze landen dan als verantwoor delijk beschouwd zullen worden voor „voortzetting van de agressie". Volgens het communiqué zullen de Arabische landen die de conferentie te Beiroet hebben bijgewoond in dit geval onmiddellijk „doeltreffende stappen" ondernemen in overeenstemming met hun verplichtingen volgens het gemeen schappelijke Arabische defensieverdrag. Het communiqué zei voorts, dat de kwestie van het Suezkanaal opgelost moet worden door het voeren van on derhandelingen op een manier die de Egypisch onafhankelijkheid en waardig heid niet aantast. In het communiqué worden ook de eisen van het Algerijnse volk bij hun strijd voor de onafhankelijkheid onder steund. Het Amerikaanse ministerie van defen sie heeft gisteren naar aanleiding van vragen van journalisten bekend gemaakt, dat Groot-Brittannië en Frankrijk bij hun actie tegen Egypte Amerikaanse wa pens gebruikt hebben, die alleen voor NATOgebruik bestemd waren. Op het feest van St.-Elisabeth van Hongarije, maandag 19 november, zul len alle katholieke vrouwen van Ne derland en van West-Europa een vrou wengebedsdag houden. De intentie luidt: „Opdat het offer en het leed van Hongarije alle goede krachten in de Sovjet-Unie in beweging mogen bren gen". Het initiatief hiertoe werd genomen door de Katholieke Vrouwenbeweging in Nederland en is overgenomen door de zuster-bewegingen in alle West- europese landen. De toespraak van II. M. de Ko ningin werd in de Julianahal van het Jaarbeursgebouw te Utrecht met grote aandacht gevolgd. Er heerste een doodse stilte in het ge bouw, waarin 600 vluchtelingen aan lange, houten tafels zaten. Hoewel de Hongaren de Nederlandse tekst niet verstonden, legden zij krant en rookgerei neer en er viel een eer biedig zwijgen in het gebouw. Toen de Landsvrouwe was uitgesproken, was het even stil in de hal. Maar toen werd een driewerf hoera op H. M. uitgebracht. Zichtbaar ont roerd waren de vluchtelingen, toen zij de vertaling hoorden van de toe spraak en velen van hen lieten de tranen de vrije loop. Direct na afloop van de rede ver zonden de Hongaren een telegram aan de Koningin,. De tekst hiervan luidt: „Wij Hongaren, met tranen in de ogen en oneindige dankbaar heid in het hart, hebben geluisterd naar Uwe Majesteit de Koningin. Wij hebben in ons leven nog nooit zo'n goede wil en liefde ontmoet. Plech tig beloven wij, dat wij alles, wat in ons vermogen ligt, zullen doen, om dit ook te verdienen als vrije men sen. Wij willen hiermede onze lief de en dankbaarheid bewijzen aan Uwe Majesteit de Koningin en de bevolking van Nederland".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1