Amerikaanse resolutie om Suezprobleem op te lossen I Hammarskjoeld benoemt rapporteurs voor Hongarije Nederlandse schepelingen zagen strijd rond het Suezkanaal V.N. kunnen niet zwijgen over HONGARIJE m i^TÏ'k 1fop t, k°",en-. Twï" «E»W jrara&c >.vs™ Z"ïiï DE LOEP Staking in Amerikaanse havens DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Suez en Hongarije nog bronnen voor veel praat en daad Pekings kandidatuur weer voor een jaar van de baan Spanningen in Indonesisch leger yjj I Scheepstimmerman las zijn dagboek voor Zaterdag 17 november 1956 WEERBERICHT Spoed met Hongaarse kwestie egin van zijn rede had Hoo- zal zich j Egyptische pamfletten Suezkanaal blijft dicht voor Israël Kerkcollecten voor de Hongaren Beter perspectief voor Kerk in J.-Slavië? Bode lectuur julianahal binnen gesmokkeld Taipeli of Peking mm Kadar onderhandelt over beëindiging der staking Luchtaanvallen en branden Limburgse olieman moest tippelen Zuivering in leger Ontmaskerd JA, daar staan wij lelijk te kijk in de kou en in ons hemd. De communisten hebben het ontdekt en het staat zwart op wit in een pamflet van het districtsbestuur van de Communistische Partij Den Haag: de „terreur" tegen de com munisten hier op de zwarte Boe- dapest-zondag werd georganiseerd door de terreurgroepen van de K.V.P., die reeds tijdens de verkie zingscampagne werden ingezet. Jammer, dat het is uitgelekt en dat de communisten erachter zijn gekomen. Soit. Laten wij nu niet langer om de, waarheid heen- draaien en volledig bekennen en dus ook vertellen, dat niet een der Hongaarse machthebbers de hulp van de Russische troepen inriep, doch dat Romme zelf op slinkse wijze de Russische tanks uitnodig de, Boedapest plat te schieten om hierin een voorwendsel te hebben om de ruiten bij „De Waarheid"- gebouwen te laten rinkelen. Maar helaas, de K.V.P. heeft haar eigen ruiten ingegooid, want in de kringen van „De Waarheid" is de waarheid doorgedrongen, wat an ders nooit voorkomt Analist Te „heet" onder de voeten Loonsverhoging geëist Stremming treinverkeer Dordrecht-Sliedreclit Zondagrijverbod in verschillende landen Vanavond opnieuw 650 Hongaren De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk mist. Iets lagere temperaturen. Overwegend zwakke wind. zondag 18 november: zon op 8.07, onder 16.47 uur. Maan op 16.57, onder 8.16 uur. Maandag 19 november: zon op 8.09, onder 16.46 uur. Maan op 17.50, onder 9.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bij monde van Herbert Hoover jr., de waarnemend minister van buitenlandse zaken der V.S., hebben de Verenigde Staten er bij alle leden van de Verenigde Naties op aangedrongen af te zien van het zenden van strijdkrachten, met inbegrip van z.g. „vrijwilligers" naar het Midden-Oosten. Hoover jr., die de nog niet herstelde Foster Dulles verving, zei in een grote rede tijdens het debat over de wereldgebeur tenissen in de Algemene Vergadering van de V.N. voorts, dat zijn land de verklaringen van samenwerking toejuicht, die zijn binnenge komen als antwoord op de oproep van de Verenigde Naties om het vuren te staken en de strijdkrachten terug te trekken. Met betrekking tot het geschil rond het Suezkanaal zei de Amerikaan se gedelegeerde, dat onder respectering van de soevereiniteit van Egypte aan de gebruikers van het kanaal waarborgen moeten worden gegeven voor een vrije en geen onderscheid kennende doorvaart, e.e.a. onder dergelijke, van te voren vastgestelde voorwaarden, onafhankelijk van de politiek van welk land ook. Thans is het nodig uitvoering te geven aan deze fundamentele beginselen en, zo zei Hoover jr., de V-S. hebben daartoe een resolutie voorgesteld. De Amerikaanse resolutie voorziet in maatregelen om het kanaal weer open te stellen; voorts wil zij een plan voor bereiden, in samenwerking met de be trokken partijen, voor de exploitatie en het onderhoud van het kanaal om ten slotte de vrije doorvaart in overeen stemming met de conventie van 1888 te verzekeren. De Verenigde Naties had den zich de noodtoestand in het Mid den-Oosten onmiddellijk aangetrokken. Nu moeten ze met dezelfde promptheid en eensgezindheid een overeenkomst vinden om de oplossing van de proble men, die oorzaak waren van de nood toestand^ te vergemakkelijken, zo zei Hoove: Hongarije. Hij zeide, dat de actie van de V.N., om de tragische situatie te be handelen, nog steeds niet doeltreffend is en dat de strijdkrachten van de Sov jet-Unie nog niet zijn teruggetrokken. ,,Wij horen nu ontstellende berichten dat het Hongaarse volk kennis maakt met de verschrikking van massadepor tatie. Wij kunnen niet blijven zwijgen terwijl Hongaarse mannen, vrouwen en kinderen met geweld worden gedepor teerd omdat zij het gedurfd hebben uitdrukking te geven aan hun vader landslievende gevoelens in weerwil van de Sovjet-onderdrukkers", zo verklaar de de Amerikaanse woordvoerder. Hoover jr. zei, dat aan deze kwestie in de Assemblée voorrang moest worden gegeven. Verder meende hij, dat de Al gemene Vergadering haai krachtsin spanningen moet verdubbelen - o te be werkstelligen, dat V.N.-waarnemers in Hongarije worden toegelaten in weerwil van het verwerpen van haar verzoek hiertoe Joör de Hongaarse regering. Hoover betoogde verder, dat de Azia tische landen nooit in voldoende mate vertegenwoordigd zijn geweest in de Veiligheidsraad Nu het aantal Azia- *en vaart van aoor het Suezkanaal, aldus staat ver- j meld in vryuag te Caïro verspreide pamfletten van het „Nationale Verzets- comité", de politieke afdeling van het nationale bevrijdingslege onder leiding van de minister van onderwas, Amal Ed-din Hoessein. Volgens de pamfletten heeft EgyPte 't politieleger van de V.N. op vier voor waarden toestemming gegeven Egyp_ tisch grondgebied te betreden, namelijk: fll Het politieleger wordt niet be schouwd als een bezettingsleger en zal het land verlaten, wanneer Egypte dit Ve(2a)nHet politieleger heeft geen be moeienis met de status van het Suez kanaal. (3) Egypte kan zich er tegen verze- ten, dat een bepaald land deelneemt aan het politieleger. (4) Egypte zal Israëlische schepen geen toestemming geven door het Suez kanaal te varen. De collecte voor het Hongaarse volk, die de bisschoppen van Nederla 1 heb ben voorgeschreven en waarvan de op brengst via het Nederlands Huisvesting» Comité zal worden aangeboden aan net Hongaarse Episcopaat en de Katholieke op uba gU|S|U3| ofurSuoH u! sejiJ":} noden van het Hongaarse volk, wordt in de bisdommen Utrecht. Breda. Groningen, 's-Hcrtogenbosch en Roermond gehouden op zondag 25 november. De bisschoppen van Haarlem en Rotter dam hebben als datum zondag 2 december aangewezen. ^.a.gret) circuleren geruchten over een mogelijke rehabilitatie van kardinaal Ste- pinac. De Joegoslavische regering zou met na me een commissie van vijf belast hebben met het opstellen van een rapport en het formuleren van voorstellen ter verbetering van de verhouding tussen Kerk en Staat in navolging van hetgeen in Polen na de vrijlating van kardinaal Wyszynski is ge beurd. Voorts zou de regering het opportuun achten enige concessies aan de Katholie ke Kerk te doen teneinde aan het verwijt dat zij strenger optreedt dan de Poolse regering, te ontkomen. Tenslotte zou de vraag overwogen wor- den or de diplomatieke betrekkingen met de h. stoel hersteld zouden kunnen wor. den. aldus meldt het K.N.P. Onbekenden hebben dezer dagen kans gezien communistische lectuur in de Ju lianahal te Utrecht, waar de Hongaarse vluchtelingen tot vanmiddag verbleven, binnen te smokkelen. De Utrechtse politie verscherpte de controle aan de tngang van het jaarbeursgebouw. Ook rond het ge bouw patrouilleerden politiemanen die opdracht hadden de binnenkomende per sonen nauwkeurig te controleren. Niemand werd tot het terrein toegelaten, wanneer hij niet voorzien was van een speciale vergunning. Auto's en vrachtwagens wer den nauwkeurig onderzocht. Nagegaan werd of zich onder de vluchtelingen ook politiek-verdachte personen bevonden. worden opgeheven. Ook Europa zou een sterkere vertegenwoordiging in de Veiligheidsraad moeten hebben. Hoo ver zei, dat te dien einde het aantal niet-permanente leden van de raad met twee dient te worden uitgebreid. De Iraakse afgevaardigde Mohammed Fadhel Djamali stelde voor een raad van advies in het leven te roepen, die steeds zou moeten nagaan hoe de om standigheden voor wereldvrede zijn. De raad zou uit tien tot vijftien leden moeten bestaan en onder voorzitter schap moeten komen van de secretaris generaal van de V.N. Deze raad van adviers „moet een soort radar voor de V.N. zijn", aldus de Iraakse spreker. Dc Algemene Vergadering heeft elke poging om nationalistisch China uit de Verenigde Naties te dringen cn er de Peking-regering voor in de plaats te zetten wederom voor tenminste een jaar '.ertfdeld. Met 47 tegen 24 stemmen bjj 8 onthoudingen werd een Amerikaanse resolutie goedgekeurd, waarin werd ge steld, dat geen enkele verandering in de Chinese vertegenwoordiging in deze zitting in overweging moet worden ge nomen. Daarvoor had India een poging ge daan een pu t op de agenda te bren gen, getiteld „vertegenwoordiging van China in de Verenigde Naties". Maar door de Amerikaanse resolutie leed deze poging schipbreuk. Tegen de Ameri kaanse resolutie stemden alle commu nistische landen en verder Afghanistan, Birma, Ceylon, Denemarken, Egypte, Finland. India, Indonesië. Nepal, Noor wegen, Zweden, Syrië en Yemen. Uit de bittere woordenwisselingen, speciaal tussen Krisna Menon, de In diase minister zonder portefeuille en de leden van de Amerikaanse delegatie bleek duidelijk, dat de oude verdeeld heid inzake de kwestie China groter was dan ooit. De vertegenwoordiger van het jong ste lid der Verenigde Naties, de Tu nesische minister van buitenlandse zaken, Habib Bourguiba, heeft giste ren bij aankomst te New York gezegd, dat hij mogelijk de Assemblée zal voorstellen een internationaal politie leger naar Algerije te sturen om daar de strijdenden te scheiden en de orde te herstellen. De chefs-staf van de Indonesische land lucht- en zeestrijdkrach (en hebben giste ren een onderhoud gehad met vice- premier Roem over de toenemende span ning in het leger. Een woordvoerder van het leger heeft medegedeeld, dat twee kolonels, „die waren betrokken in een samenzwering om de regering omver te werpen"' van liun posten zijn ontheven. Het zijn de adjudant-generaal Sukandar Bratamenggala, en de inspecteur-,jeneraal opleidingen, Sapari. Dc vorige week had de chef-staf van de landstrijdkrachten, generaai-majoor Nasution, beide officieren reeds discipli naire straffen opgelegd wegens „ondis- ciplianire handelingen". Tegelijkertijd werd medegedeeld, dat de voormalige plaatsvervangend chef-staf, kolonel Lubis, vervolgd zou worden we gens het niet opvolgen van militaire or ders. Lubis is intussen onvindbaar en ook gisteren was zijn verblijfplaats nog niet bekend. Twee territoriale militaire commandan ten, die van Noord- cn Zuid-Sumatra, hebben telegrafisch bij generaal Nasution tegen deze maatregelen geprotesteerd. Volgens het onafhankelijke dagblad „In donesia Raya" hebben zij er bij Nasution op aangedrongen de officieren vrij te laten en hen te rehabiliteren. »\s; - "jg v 3|'v$ K 1 v Éi r Tijdens zijn bezoek aan de Julianahal te Utrecht onderhield mgr. Alfrink zich gisteren niet Hongaren. O o Dc secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, liceft gisteren ccn driemanschap aangewezen om de toestand, die in Hongarije is ontstaan door „de buitenlandse interventie" te onderzoeken cn hierover verslag uit te brengen aan de Algemene Vergadering. Het driemanschap is samengesteld uit de heren Oscar Gundersen (Noorwegen), Arthur Lall (India) en Alberto Lleras (Columbia). De drie mannen zullen optreden als deskundigen van de Verenigde Naties en niet als vertegen woordigers van hun regeringen. Een woordvoerder van de V. N. zei, dat lmt benoemen van deze drie Zij deden dit na een bespreking met premier Kadar, welke acht uur duurde. Maar de leiders verklaarden tevens voor de radio, dat zij „geen duimbreed" zul len toegeven met betrekking tot hun eisen dat Imre Nagy in zijn functie van premier zal worden hersteld en dat de Russische troepen uit het land zullen worden teruggetrokken. „De winter nadert en de tragedie van Hongarije wordt met de dag erger. Wij geven er de voorkeur aan te werken in een onafhankelijk land en niet onder de schaduw van de Sovjet bajonetten. Maar kunnen we ons doel door middel van staking bereiken? We zullen er zon der wapens in slagen deze mensen, die niet de belangen van de arbeiders ver tegenwoordigen, te verdrijven," aldus de radio-oproep van deze arbeiderslei ders. personen niet wil zeggen, dat het idee om waarnemers naar Hongarije te Het Persburcau Reuter heeft van be- zenden nu van de haan is. trouwbare ziide uit Bocdauest verno- Dc Hongaarse regering heeft tot nu toe geweigerd waarnemers van de V. N. toe te laten. Wel wilde wj met Hammarskjoeld in Rome, waar hij op doorreis naar Egypte een dag verblijf heeft gehouden, spreken over de hulpverlening aan Hongarije. Gisteren heeft Hammarskjoeld echter dit aanbod van dc (huid gewezen. Arbeidersleiders te Boedapest hebben gisteren de arbeiders via de radio op geroepen weer aan het werk te gaan en een einde te maken aan de algemene staking, die de door de strijd gehavende hoofdstad heeft lamgelegd. (Het is even wei niet duidelijk of het hier óók niet- communistische leiders betreft. Red moest het schip aan de wal worden „emeerd. Verder gaan was nl. onmo- h ij °mdat de Egyptenaren het kanaal geblokkeerd door een boot te laten zjnken. J?,0ncierdaS 1 november waren de Ne- aenanaers getuigen van grote troepen verplaatsingen iang het kanaal Ook za- vv!lJPJ °e de havenstad Ismailia door engelse straalvliegtuigen zwaar werd aangevallen. De volgende dag maakten Vrijdagavond om 23.30 uur kicam op Schiphol ccn gedeelte van de bemanning van de Lemsterkerk uit Cairo terug. Enige leden, die kennelijk nog in de Egyp tische sfeer verkeerden, bij de douane. (Van onze Amsterdamse redactie) Boordevol sensationele verhalen over hun belevenissen tijdens dc Brits- Franse actie in Egypte zijn gisteravond om half elf twee en een half uur te laat wegens een langdurig oponthoud te Athene 27 opvarenden van 't door de Egyptenaren in het Suezkanaal „aan de ketting gelegde" Nederlandse schiD tein L P. Kole en ccn aantal officieren, zijn in Cairo achtergebleven om de boot, 1~~ als dat mogelijk is, direct weer te kunnen bemannen. Met het KLM-toistel „Prinses Marijke", dat tcestemming had gekregen om "aar Caïro door te vliegen, zouden ook 35 man van de „Statue of Liberty", dat onder Liberiaanse vlag vaart, doch een Nederlandse bemanning heeft cn even eens in het Suezkanaal is blijven steken, terugkomen, doch zij zaten niri in het vliegtuig. Ze komen nu waarschijnlijk met ?en machine, die later uit Caïro vertrekt en wellicht vandaag op Schiphol arriveert. Van de „Statue of Liberty" blijven ook twaalf man in Egypte achter. De schepelingen werden op de lucht haven door een inspecteur van de Ver enigde Nederlandse Scheepvaartmaat schappij uit Den Haag, de rederij van de „Lemsterkerk", verwelkomd. Aan een legertje van journalisten vertelden de matrozen, van wie enkele getooid waren met een rode fez. hun avonturen. twintig met een trein naar Caïro ver voerd. Onze „dagboekman" behoorde tot de opvarenden, die op de „Lemsterkerk" blijkbaar toch weer met goedkeuring van de Egyptenaren achterbleven. Hij heeft hef, de volgende dagen niet pleizierig gehad. Herhaaldelijk waren cr luchtaanvallen en bobardementen Soms sloegen de granaten, zo vertelde hij, op een halve km. afstand van het schip in. De nachten waren echter kalm. Woens dag 7 november vernam men op het Nederlandse schip, dat de collega's vei. lig in Cairo waren aangekomen Vrijdagmiddag kwam er plotseling een hoge Egyptische militair met het bevel dat ook de rest van de boot moest. In een streng door soldaten bewaakte trein die slechts met horten en stoten voor uitkwam. reisden de twintig mannen toen ook naar de hoofdstad. Christenhonden De begroetingen" o pde stations wa ren nu niet direct zo vriendelijk De scheepstimmerman vertelde maar dat had hij niet in zijn dagboekje staan dat ze voor christenhonden uitgeschol den werden. De hofmeester van de ..Statue of Liberty", welke bemanning eveneens met deze trein werd afge voerd. zou in het gezicht zijn gespuwd De kapitein zou door de Egyptena ren met een revolver zijn bedreigd, omdat hii aanvankelijk op zijn post wilde blijven. Noorse zeelui, die in een andere trein naar Caïro werden ge bracht. zouden beschoten zijn. toen ze met een Noorse vlag uit een coupé zwaaiden. Roosterman verhaalde voorts, hoe de olieman van de „Lemsterkerk", cm Limburger die bij de eerste groep was, die op het Zweedse schip had overnacht, door de Egyptenaren was gegrepen, toen hij op onderzoek uitging, waar de trein bleef. Hij was naar Port Said gebracht, daar langdurig verhoord, vervolgens de stad uitgevoerd en hij had loon vier uren moeten lopen om weer bij zijn kamera den tg komen. Roosterman arriveerde met zijn col lega's na een afgrijselijke treinreis van elf uur zaterdagochtend 10 november in Caïro. De zeelui werden ondergebracht in het Carltonhotel. waar ze hun ande re maats ontmoetten. Bewegingsvrijheid trouwbare zijde uit Boedapest verno men, dat Hongaarse arbeiders, die don derdag j.I. met premier Kadar hebben beraadslaagd, door hun volgelingen uit hun functie zijn gezet. Dit was geschied, omdat deze leiders er na de besprekin gen bij de arbeiders op aan hadden ge drongen het werk te hervatten. De ar beiders willen n.l. de algemene staking voortzetten. In goed ingelichte kringen is gisteren te Boedapest vernomen, dat de regering een begin gaat maken met de verwij dering van officieren uit het leger, die tijdens de opstand tegen de Russen ge vochten hebben. De minister van defensie, Muennich, heeft alle officieren opgeroepen een do cument te ondertekenen, waarin zij ver klaren dat inroeping van de hulp der Sovjet troepen nodig was wegens het gevaar van een „contra-revolutie", al dus deze kringen. Veel hoge officieren zouden het do cument nog niet getekend hebben. niël Roosterman uit Rotterdam was spoedig het middelpunt van het groepje verslaggevers, want hij was zo verstan dig geweest de gebeurtenissen chrono logisch in zijn zakboekje op te tekenen. De 7200 br.t. metende „Lemsterkerk". met stukgoed geladen, was van einde oktober op weg naar de Perzische Golf. Op dinsdag 30 oktober was men te Port Saïd en de volgende dag des ochtends om 10 uur in een konvooi van twaalf schepen jn het Suezkanaal ingevaren. Diezelfde middag om drie uur men De 22.jarige scheepstimmerman Da- voer toen tussen Imailia en Èl Kantara Engelse straaljagers die militaire instal laties langs het kanaal beschoten. De Egyptenaren bliezen in het pas gegraven parallelkanaal het Nasserkanaal een zandzuiger op en zaterdag blokkeerden zij het Suezkanaal nog erger door een brug bij El Verdan in de lucht te laten vliegen. Franse en Britse vliegtuigen voerden toen luchtaanvallen uit op de steden Port Saïd. Suez en Ismailia. Grote branden werden aan de hemel zichtbaar. Zondag 4 november kwamen Egypti sche soldaten aan boord van de Lem sterkerk cn sommeerden de bemanning het schip te verlaten. Er zou een trein komen om de schepelingen af te halen. Twintig man, die inderdaad wel weg wilden, omdat er zich onder de lading explosieve stoffen bevonden, hetgeen natuurlijk in zo'n situatie groot gevaar opleverde, overnachtten aan boord van een Zweed, welke zich ook in het kon dat eergisteren de onderhandelingen hier over tussen de Nationale Zeevaart Unie en het Amerikaanse Genootschap voor de Koopvaardij waarbij 40 rederijen zijn aangesloten, werden afgebroken. Het Ge nootschap had een bonus van 10 dollar per dag aangeboden gedurende de tijd die doorgebracht wordt, in de zogenaam de oorlogszone en nog meer vergoeding indien de haven, die door een schip zou worden aangedaan, gebombardeerd werd vooi bevond. De volgende dag zijn deze groeten. hadden ze <jaar niet- Ze mochten aan- j gevaren-eld kan nog worden gemeld, vankelijk het hotel, dat zwaar bewaakt werd. zelfs helemaal niet uit. Later kon den enkelen wel naar de overkant van de straat lopen, waar een bioscoop was, maar werden dan door bewapende soL daten geschaduwd en teruggehaald als ze zich nog veraer waagden. Niemand had de Nederlanders ge. dwongen Egypte te verlaten, zo vertelde de jonge scheepstimmerman, die zich blii toonde weer op vaderlandse bodem te zijn. Ze waren vrijwillig gegaai. en de anderen waren vrijwillig in Caïro ge bleven. Of de „Lemsterkerk" en de „Statue of Liberty" nu verlaten in het ?rUiSZcanaal Hgen wist hij niet. Van V.N.S.-zijde vernamen wij echter, dat Egyptische wachten aan boord zijn. De bemanningen van alle in het konvooi varende schepen, onder wie twee Grie ken. twee Noren. Panamezen en Libe- rianen. waren weggehaald, aldus Roos terman behalve die van een Russisch vaartuig Een directie-afgevaardiigde van de Rotterdamse rederij Ph. van Ommeren, waarvoor de ..Statue of Liberty" met kapitein A. Derks in charter voer. keer de onverrjehterzake van Schiphol naar huis terug. Hij hoopte vandaag het groot ste deel van zijn mensen te kunnen be- Duizenden havenarbeiders hebben in tientallen Amerikaanse havens het werk neergelegd. De stakingen begonnen donderdag te middernacht, toen de I.L.A., de New- Yorkse bond van havenarbeiders haar leden beval in staking te gaan, omdat op dat moment het oude contract met de New-Yorkse scheepvaartbedrijven was afgelopen zonder dat er een nieuw voor in de plaats was gekomen. Tijdens de onderhandelingen over het nieuwe contract was men met betrekking tot de Ionen niet tot overeenstemming kunnen komen. In zo goed als alle havens langs de oostkust van Amerika hebben de haven arbeiders het voorbeeld van hun New-Yorkse collega's gevolgd. Boven dien heeft de Nationale Zeevaart Unie gedreigd 150 schepen, die de Middel landse Zee tot bestemming hebben, te beletten zee te kiezen indien de beman ningen van de schepen geen 100 procent gevaren-geld krijgen voor het varen in het gebied van het Suezkanaal, waar een oorlogstoestand heerst. De burgemeester van New-York, Ko-of indien een schip zelf werd aangeval- bert Wagner, heeft in verband met hetlen. Ook had het Genootschap de ver conflict tussen de I.L.A. en de New1 Yorkse Scheepvaart Vereniging beide partijen en enige federale bemiddelaars bijeen geroepen om over het geschil te confereren. Reeds eerder had de New- Yorkse burgemeester gepleit tegen een staking in een tijd van internationale crisis. Ondertussen heeft de bond van haven arbeiders aan de Amerikaanse kust van de Stille Oceaan haar leden opgedragen maandag eveneens het werk neer te leg gen om de onderhandelingen over loons verbetering af te wachten. Door de sta king in de Amerikaanse havens wordt miljoenen dollars schade geleden. Tien tallen schepen liggen te wachten om ge lost of geladen te worden. Met betrekking tot de kwestie van het dubbeling van elke oorlogsrisicoverzeke ring aangeboden. Daar tegenover had de Unie het dubbele van de gage en een le vensverzekering van 10.000 dollar voor elke zeeman gevraagd. Tankschepen en kolenschepen worden niet door de staking getroffen, omdat deze via pijpleidingen of schutgoten wor den geladen en hierbij zijn geen haven arbeiders nodig. Om de doorvaart van het motorschip „Straat Madura" mogelijk te maken zal op dinsdag 27 november a.s. uit de spoor brug bij Baanhoek een overspanning tij delijk verwijderd worden. Als gevolg daarvan zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht die dag gestremd zijn van 12.20 uur tot 14 50 uur. De op te heffen treinen worden vervan gen door autobussen, De treinenloop tus sen Sliedrecht en Geldermalsen blijft normaal. Bij ongunstig weer gaat de stremming niet door. Dit zal echter pas één uur tevoren bekend zijn. In Zweden is. met het oog op de ben- zine-situatie aldaar, een verbod voor het rijden met particuliere motorvoertuigen ingesteld dat geldt voor zon- en feest dagen. Dit verbod is ook voor buitenlanders van kracht, die dit land bezoeken. In Frankrijk is alleen voor Franse mo- torrijtuigbezitters de bepaling van kracht, dat zij zich niet buiten hun departement mogen begeven per motorvoertuig. Dit verbod is evenwel niet van toepassing op buitenlandse bezoekers. Deze kunnen door Frankrijk reizen, al dient men wel reke ning te houden met de mogelijkheid dat in de bevoorrading der tankstations stag natie kan optreden. Met ingang van morgen zal ook in Zwitserland op zon- en feestdagen het gebruik van motorvoertuigen verboden zijn. eveneens om benzine te sparen. Gistermiddag om vijf uur is van het kamp Traiskirchen in Oostenrijk een uit twaalf wagons bestaande Nederlandse trein vertrokken met nogmaals ongeveer 650 Hongaarse vluchtelingen, die in ons land zullen worden opgenomen. De trein vertrok gisteravond uit Wenen en wordt vandaag in de loop van de avond te Ut recht verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1