Weer geharrewar over de V.N.-politiemacht Stalinisten aan winnende hand? j a Chaos in Hongarije verergert met de dag - wM Noodlandende straaljager ver loor uitrustingsstukken Teken aan wand Twee locs reden op Blauwe Engel Twee machinisten gedood; 23 gewonden Geruchten over Eden i NORSTAD AANVAARDT NATO- COMMANDO DE AMBTENAREN-PENSIOENEN 50.000 Krakeel in het Kremlin en het land van Tito Noren vandaag tóch naar Port Said Nehroe zendt waar nemer naar Boedapest Vluchtelingenstroom versneld: nu Woensdag 21 november 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN B. en K. zouden worden vervangen SSi Generaal Gruenther droeg zijn functie over Er wordt nog bijna niet gewerkt la Geen ongelukken, maar huis leek als door bliksem getroffen Vernieuwd overleg zonder resultaat Loonbelasting en ouderdomspensioen Milovan Djilas WEERBERICHT 674 man Klachten over en iveer Olieleiding in Syrië ?.i r wJP s V,. if i r - y - v -ï' Radio-B oedapest De uraniummijnen Door stopsein gereden De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot donderdagavond, luidt; Droog en zonnig weer met een matige tot vrij krachtige wind tu6sen oost en zuid-oost. Van nacht an morgenochtend lichte tot matige vorst; morgenmiddag temperaturen om het vriespunt. Donderdag 22 november: zon op 8.14 uur, onder 16.42 uur; maan op 21.25 uur, onder 11.53 uur. SCHIEDAMSCHE COURANT De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren de verzending naar de Algemene Vergade ring der V.N. van twee toegezegde rap porten over het Midden-Oosten tot tweemaal toe uitgesteld. De rapporten zouden resp. de opbouw van de inter nationale politiemacht in Egypte en de Plannen, die de secretaris-generaal had moeten opstellen voor vrijmaking van het Suezkanaal, moeten betreffen. Zij kwamen ook vannacht niet meer ge reed, en men vermoedde daarom van morgen, dat het debat, dat heden over de kwestie-Suez in de Algemene Ver gadering zou plaats vinden, zou worden uitgesteld. De delegaties zouden uatne- Njk meer dan 24 uur nodig hebben voor bestudering en voor overleg met bun regeringen. Het uitstel, waartoe Ham- ■Uarskjoeld blijkbaar gedwongen werd, deed speculaties ontstaan, dat hij op on verwachte hindernissen was gestuit. Hammarskjoeld confereerde gisteren met de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, en met diens Egyptische ambtgenoot, Fawzi. Ook overlegde hij tweemaal met de uit ze ven leden bestaande adviescommissie. Toen de laatste vergadering van deze commissie nog aan de gang was, werd al meegedeeld, dat de rapporten wel licht niet vóór hedenmorgen gereed zouden zijn. Enerzijds veronderstelde men, dat de reden voor het uitstel was, dat Hammarskjoeld meer informaties wenste in te winnen. Anderzijds meen den sommigen te weten, dat Frankrijk Hammarskjoelds voorstellen ten aanzien van de functie van de politiemacht kort en goed had verworpen. De zaak werd nog gecompliceerd, doordat kort tevoren in Cairo was mee gedeeld. dat een voor vandaag op hei programma staande overbrenging van een Noorse compagnie van de politie macht naar Port Said niet zou door gaan. De verplaatsing van de Noorse eenheid was afhankelük gesteld van een goedkeuring van dp Britse opperbevel hebber in het Midden-Oosten. Hoewel minister Lloyd in New York al aan ver slaggevers had verteld, dat die toestem ming bereids gegeven was. scheen de V.N.-verbindingsofficier in het district Port Said een Australische m^00j' h,eT" over geen contact met de Britten daar te kunnen krijgen. Een en ander gaf aanleiding tot ver schillende tegengestelde berichten, tot flat eindelijk gisteravond laat in Cairo een streep werd gehaald door alle voor gaande verklaringen van de V.N.-missie en werd meegedeeld, dat de Britten en Fransen met de komst van de Noren, en wel „volledig en volko men". Zodoende zouden de Noren, vijf tien officieren en 135 manschappen hedenmorgen toch naar Port Said ver trekken. De bedoeling is dat zij in deze stad gelegerd worden om „wrijving tus sen de Egvpt>schc bevolking en de Brits -Franse troepen te voorkomen". Aan gezien geen gebouwen beschikbaar zijn Worden zU in tenten ondergebracht. De Britse militaire commandant in Port Said wacht nog op de door hem aangevrn"3C'Je <*oed keuring van het „Fo reign Office" op enkele maatregelen, die hij in de stad wil afkondigen om een einde te kunnen maken aan het lijde lijke verzet van de plaatselijke bevol king. Intussen bedraagt de sterkte van het politieleger der V.N. in Egypte 674 man: Denen, Noren, Columbianen, Joego-Sla- viërs en sinds gisteren ook 46 Indiase parachutisten. Vandaag worden de.eer ste Zweden verwacht. Generaal Burns is gisteren op zijn reis naar New York naar Aboe Soeweir in Egypte, waar hii het commando van de V.N.-politiemacht op zich zal nemen, aangekomen in Rome. Vanmorgen vloog hij door naar Capodichino om daar het startpunt van de ..luchtbrug" te inspec teren. Waarschijnlijk zal hij morgen via deze „luchtbrug" naar Egypte doorrei zen. haald, dat de Britse troepen uit Egypte zullen worden teruggetrokken zodra een „effectieve" internationale politiemacht de zaken daar kan overnemen. Lloyd gaf tijdens zijn speech toe, dat de crisis in het Midden-Oosten een acuut" menigsverschii tussen Groot- Brittannië en Amerika had veroorzaakt, „Maar het zou fout zijn dat te tragisch op te nemen, ofschoon het aan de an dere kant even fout zou zijn, de kwestie te minimaliseren en voor te wenden als of er niets gedaan behoeft te worden om de hartelijkheid van onze alliantie te herstellen". De Egyptische regering heeft gisteren beslag gelegd op alle Franse goederen, rechten en belangen in dat land. Frank rijk heeft de wettigheid en rechtvaar digheid van dit beslag betwist. De Israëlische regering heeft gisterer; vertegenwoordigers van de buitenland se pers in de gelegenheid gesteld een bezoek te brengen aan een kamn, waar Egyptische krijgsgevangenen verblijven. De daar aanwezige Egyptenaren be klaagden zich erover, dat zij te weinig voedsel kregen en per radio noch per post berichten uit hun land ontvingen. De kampcommandant verklaarde ech ter dat de gevangenen overeenkomstig de Geneefse conventies dezelfde rant soenen krijgen als de Israëlische mili tairen. Het Foreign Office klaagde gis teren, dat de behandeling van de Britse burgers, die in Egypte geïnterneerd zijn „volstrekt onvoldoende" is, ondanks de bemoeienissen van de beschermende mogendheid Zwitserland. In het bijzon der zouden de voedselvoorzieningen en medische zorg onvoldoende zijn. Te Damascus heeft het blad „Rayoe- lam" gemeld, dat de Syrische regering niet zal toestaan, dat olie uit Irak naar de Libanese kust wordt gepompt, voor dat de Israëlische, Britse en Franse troepen uit Egypte zijn teruggetrok ken. Drie pompstations aan het stuk van de buisleiding, die door loopt, zijn na de Brits-Franse ventie in Egypte opgeblazen Volgens geruchten, die gebaseerd zijn j op „officiële rapporten uit Moskou" welke nog slechts 24 uur in diplomatieke krin gen te Londen circuleren, zouden premier Boclganin van de Sovjet-Unie en de eer ste secretaris van de communistische par tij, Krocsjtsjef, binnenkort vervangen worden: de eerste door Molotof, de tweede door Malenkof. De vervanging zou bekend gemaakt worden op de bijeenkomst van het centrale comité van de communisti sche parti), die de volgende maand zou kunnen worden gehouden. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken wenste desgevraagd te ontkennnen noch te bevestigen, dat de Britse regering aanwijzingen in die richting uit Moskou heeft ontvangen, aldus bericht het A.F.P. SMS»! ÉeMim - f -sf - 1 M Een duidelijke luchtopname van het Suezkanaal met links een deel van Port Said. In het water ziet men op verschil lende plaatsen de wrakken van de tot zinken gebrachte schepen en de mar ine vaar tuig en daaromheen. A •- - - v V y :V.. v, Generaal Lauris Norstad, zoon van een Luthers predikant en met zijn 49 jaren de jongste generaal van de Amerikaanse luchtmacht, is dinsdag opperbevelhebber van de NATO-strijdkraohten geworden. Hij volgt in deze functie generaal Alfred M. Gruenther op, die van juli 1953 af opperbevelhebber was van de geallieerde strijdkrachten in Europa en thans de dienst verlaat. Generaal Gruenther, die vandaag naar de Verenigde Staten zou vliegen, is benoemd tot voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis. Belofte herhaald j De korte plechtigheid van de overdracht wanrhii verteffenwoorrh jyprc van Hp At,Ian- Tijdens een diner, dat te zijner ere te New York werd gegeven, heeft de Britse minister van buitenlandse zaken. S"1™'-"- T,in„4. «isferen de belofte her- Premier Nehroe van India heeft dins dag in het parlement meegedeeld, dat hij aan K.P.S. Menon. India's ambassadeur te Moskou en tevens geaccrediteerd in Hongarije (niet te verwarren met de In diase minister Krisna Menon) heeft op gedragen zich onmiddellijk naar Boeda pest te begeven om verslag uit te bren gen over de toestand in Hongarije. waarbij vertegenwoordigers van de Atlan tische Raad. de secretaris-generaal van de NATO, lord Ismay en de NATO-onder- bevelhebber veldmaarschalk Montgomery aanwezig waren, geschiedde dinsdag op het bordes van het hoofdkwartier der NATO-striidkraohten in Europa, dat bij Parijs is gelegen. Straalvliegtuigen brachten een saluut toen generaal Gruenther voor het laatst een erewacht uit de NATO-landen inspec teerde. Na het afscheidswoord van generaal Gruenther, werd de groene Shapevlag gestreken en even daarna weer gehesen om de overdracht van het commando te symboliseren. De nieuwe „Sacoer" (NATO-opperbevel- hebber in Europa), generaal Norstad, aan vaardde daarop in een redevoering het commando en zei o.m.: „De Sovjets heb ben opnieuw getoond dat zij alleen macht verstaan. We kunnen onze vreedzame doeleinden slechts bereiken door onze kracht te handhaven, door te streven naai eensgezindheid in doelstelling en actie, waaruit onze kracht moet voorkomen en door herbevestiging van ons besluit de NATO-volkeren te verdedigen. Ik ben er stellig van overtuigd dat het NATO- verdrag van meer belang is dan ooit tevoren". De nieuwe opperbevelhebber werd luitenant bij de luchtmacht in 1935 Binnen tien jaar ontvin', hij zes promo ties tot de rang van generaal-majoor. In 1952 volgde zijn benoeming tot „full general". Dc fabrieken in Hongarüe lagen vol gens Reuters speciale correspondent Ro nald Farquhar, dinsdag nagenoeg stil en in het bestuur heerste bijkans een chaos. Het land huivert in de greep van een vroeg invallende winter. Tussen éen- j derde en een kwart van de arbeiders uit j Boedapest waren dinsdagmoreen naar hun werk gegaan mg-veer eenzelfde aantal als maandag Haar voor het groot stc ieel stonden ze in groepjes op dc fa brieksterreinen te praten. Westelijke waarnemers zeggen dat de toestand op een ,slt-down"-staklng ge lijkt. De situatie is nog ingewikkelder geworden door een gebrek aan grond stoffen. Volgens berichten te Boedapest wordt in de meeste kolenmijnen niet gewerkt. Enkele van Boeda's gele trams rijden weer op de westelijke Donau-oever en er rijden °ok weer autobussen in de Hongaarse hoofdstad. Volgens gewoon lijk betrouwbare bronnen is de Russi sche stadscommandant generaal-majoor Grebennyik in het begin van deze week opgevolgd door generaal-majoor Lats- ienko en zijn de politieke besprekingen tussen premier Kadar en de leiders van andere partijen op dood spoor gekomen. Ex-premier Nagy zou zich nog steeds in de Joegoslavische ambassade ophou den. Radio-Boedapest meldde dinsdagavond dat maandag j.l. op alle fabrieken in Nyiregvhaza het werk is neergelegd. In het district Szabolcs zijn geen levensmid delen meer. Inwoners van naburige Roe meense dorpen helpen de Hongaren dooi het verstrekken van zout en gist, aldus de omroep. De minister voor vervoerszaken. Gyoergy Czanadi, heeft via Radio-Boe dapest een beroep op de spoorwegarbei ders gedaan het werk onmiddellijk te hervatte,- daar de economische toestand van Hongarije van da£ tot dag slechter wordt. De radio riep ook om. dat de nieuwe politie-eenheden in de Hongaarse hoofdstad bezig zijn Boedapest „van de laatste opstandelingen te zuiveren". Zij zoeken tevens naar niet-ingelever- de wapens en ammunitie. „In het Pe- toefi-cultuurcentrum zijn een grote hoeveelheid wapens en militaire uit rusting gevonden. In Boeda verbergen zich nog steeds opstandelingen", aldus Radjo-Boedapest. De Hongaarse procureur-generaal heeft alle openbare aanklagers opgedragen „de wet in haar volle scherpte toe te passen op door de Hongaarse politie gevangen genomen opstandelingen of op revolu tionairen. die door de Russische troepen aan de Hongaarse autoriteiten zijn uit geleverd". Vluchtelingen, die in de afgelopen da gen door Zuid-IIongarije zijn getrokken, hebben verklaard dat het lever aldaar geheel verlamd is. Er rijden enkele trei nen va„ Boedapest naar de Joegoslavi sche grens, doch zij hebben Tsjechoslo- waaks personeel. Deze. in Joegoslavië aangekomen Hongaarse vluchtelingen, bevestigden, dat in de afgelopen dagen Russische ver sterkingen, en met name infanterie in Hongarije zijn aangekomen. Een groot gedeelte der Sovjet-militairen die sinds enige tijd in het zuiden en oosten des lands waren gelegerd, zijn door Mon goolse troepen vervangen. Deze Mongo len wisten niet goed waar zij zich be vonden. Zij zagen de Tisza voor het Suezkanaal aan. Volgens deze vluchtelingen zijn de uraniummijnen Fft' het berggebied van Meczek, in de omgeving van Pecs, in handen van zesduizend jonge Honga ren over het algemeen studenten, en ruim tweehonderd mijnwerkers. De Hongaren zijn door Sovjet-troepen omsingeld, doch zij zijn overvloedig van wapens voorzien en zij kunnen het geruime tijd uithouden. Zaterdag en zondag j.l. nog werd in het gebied van Baja slag geleverd door opstande lingen en Russische troepen. Deze Hongaarse vluchtelingen verzekerden tevens op de meest stellige wijze dat in Hongarije deportaties zijn uitge voerd. DE arrestatie van Milovan Djilas, eens de gevierde theoreticus van de Joegoslavische communistische partij, bewijst metterdaad op wat voor manier maarschalk Tito optreedt tegen hen, die het wagen te twijfelen aan het heilige communistische beginsel, dat er buiten de communistische partij geen enkele bron van recht of gezag kan bestaan. Door deze arrestatie wordt weer eens gedemonstreerd, dat Tito, hoezeer hij ook in conflict moge komen met de mannen van het Krem lin. in laatste instantie aan hun kant staat. Voor de manier waarop Djilas werd gearresteerd, had Stalin zich trouwens niet behoeven te schamen. „Vijande lijke propaganda tegen de staat" luidt de beschuldiging. Ook in 1955 was Djilas al eens van iets dergelijks be schuldigd en deswege veroordeeld. De waarheid is echter, dat hij niets anders heeft gedaan dan de logische consequentie trekken uit de door Tito zelf ingeslagen weg. Tito heeft het oppemste gezag van één enkel land over alle communistische partijen ter wereld in twijfel getrokken; Djilas trekt het gezag van één enkele partij over alle tendenties, stromingen en groeperingen, die in een land bestaan, in twijfel. Destijds verwekte hij, de theoreticus van de Joegoslavische communistische partij, sensatie toen hij de oprichting van een tweede politieke partij in Joegoslavië bepleitte. Thans, geheel in de lijn van deze opinie, waarom hij veroordeeld werd, schreef hij in „Het Parool" van 8 november j.l., dat met de Hongaarse volksrevolutie, die niet gericht was tegen een bepaalde stro ming in het communisme, maar tegen het communisme tout court, „een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der mensheid begonnen" is. Het lijdt geen twijfel of deze en soortgelijke uitspraken over de Hon gaarse revolutie hebben tot zijn ar restatie geleid. De rollen zijn op cynische wijze omgedraaid: zoals Sta lin destijds tegenover Tito stond, zo staat Tito thans tegenover Milovan Djilas. Tito heeft ongetwijfeld een nieuw tijdperk in de geschiedenis van het communisme ingeluid en wij mogen aannemen, dat het „Titoïsme", de leer van het nationale communisme, het „communisme" van de toekomst" zal zijn. Het verzet, dat zich thans in Moskou openbaart tegen het Titoïsme, is de laatste stuiptrekking van het ten dode opgeschreven Stalinisme. Maar is het niet bemoedigend tege lijkertijd te zien, ^iat het Titoïsme een Djilas heeft voortgebracht? Want de theorieën van Djilas zijn niet meer dan de logische consequentie van het Titoïsme en wij hebben daar reeds bij een vroegere gelegenheid op gewezen als op een hoopvol teken. Tito staat thans tussen twee vuren. Enerzijds weet hij zich bedreigd door het Stalinisme en door de zware tankafdelingen, die de laatste Moskouse Stalinisten naar de Joegoslavische grenzen hebben gezonden maar anderzijds ziet hij het spook van het „Djtlasisme" oprijzen. Toen Tito er snel bij was om de ontwikkeling, die de zaken in Hongarije namen, te kriti seren, handelde hij uit vrees voor „be smetting" van „contrarevolutionaire tendenties" in Joegoslavië. Blijkbaar bestaat er in Joegoslavië maar al te veel belangstelling voor zulke tenden ties. De conclusie is, dat ook het Titoïsme op onmiskenbare wijze aangetast blijkt te zijn door de crisis, die zich thans in de communistische wereld openbaart. Een straaljager van het type Super Sabre van de Amerikaanse basis op Soes terberg moest gisteren een noodlanding maken De piloot trachtte dit te doen op de startbaan van de basis. Bij het rich ting bepalen werden daarbij enige voor werpen verloren, die met grote bracht op de huizenrij aan de Kampweg aansuisden. Het grootste voorwerp sloeg de top van een boom af, sloeg vervolgens door het dak van de woning van de familie Nieuw- kerk, boorde zich door een tussenmuui en verdween weer door de achtermuui naar buiten, om daar, na diverse kleine boompjes geveld te hebben, drie metei Naar aanleiding van het Voorlopige Ver slag van de Tweede Kamer over de drie Wetsontwerpen betreffende de aanpassing van ambtenarenpensioenen aan bet alge mene ouderdomspensioen do herbereke. ning van de ambtelijke pensioenen ®n oe verhoging van reeds ingegane ambtelijke Oensioenen met een algemene toeslag nee ft de regering aan het Georganiseerde Overleg een nota van wijzigingen voor gelegd. Zoals bekend, waren de ambtenarenor- Sanisaties In beginsel gekant tegen het aanDassingsontwerp. maar waren zij be reid hierin te berusten indien daartegen over voldoendp enmpensatie in het herbe rekeningsontwerp (waarin o.a. afschaf fing van het degressieve pensioenherekc ningsstelsei zou worden voorgesteld) zou worden geboden. Na langdurige onder handelingen kon de regering met de amb- tenarenorganisaties geen overeenstemming bereiken over de herberekening wel over het verlenen van een algemene toe slag op de oude pensioenen- Deson danks bracht zij de wetsontwerpen in de Kamer. Het hernieuwde overleg met de ver tegenwoordigers van de ambtenaren organisaties over enige wijzigingsvoor ste'len heeft, naar wij vernemen, niet tot overeenstemming kunnen leiden De regering is blijkbaar niet voldoend* aan de bezwaren van de ambtenaren tegemoet gekomen, bezwaren, die zich vooral richtten tegen dc verzwaring van de premielast en de achteruitgang van de weduwcnvoorzicning. Ongeveer ter hoogte van het kasteel Rccliteren, een kilometer voor het station Dalfsen, zijn gisteravond om circa half acht twee aan elkaar gekoppel de diesellocomótieven ingereden op een personentrein, e enuit twee stellen be staande „Blauwe Engel", die stond te wachten voor het onveilig signaal. De locs boorden zich meters diep in de trein. De twee bestuurders resp. van de locs en van de „Blauwe Engel" werden gedood. Drie passagiers werden ernstig en een twintigtal licht gewond. Met ziekenwagens, particuliere auto's de weg Dalfsen-Ommen loopt op on geveer honderd meter van de spoorlijn cn taxi's werden de gewonden voor het merendeel overgebracht naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle. Drie zwaar gewon den zijn hier opgenomen, nl. een persoon uit Amsterdam, een uit Zutphen en een uit Zwolle. In het r.-k ziekenhuis van Zwolle is een dame uit Driebergen ter verpleging opgenomen; zij heeft een on derbeenbreuk De andere gewonden kon den na te zijn verbonden, naar huls gaan De om het leven gekomen machinisten zijn de ongeveer zestigjarige G A. van Munster die de beide locomotieven he stuurde, en de circa veertigjarige L Bei les. wagenbestuurder van de „Blauwe Engel", Zij waren beiden afkomstig uit Zwolle. Brandje De ravage op de enkelsporige baan was uiteraard zeer groot Afgerukte bum pers lagen in de berm naast portieren en glasscherven De voorste assen van de eerste loc en van de ..Blauwe Engel"_wa- ren van de rails gewipt. Door kortsluiting ontstond er een begin van brand, die met blusapparaten werd bestreden. Toen evenwel later, bij de opruimingswerk zaamheden de vlammen weer oplaaiden ontrolde de brandweer van Dalfsen de brandslangen om het vuur geen kans te geven Uit Zwolle arriveerde de onge- vallentrein. Met tal van lampen werd het terrein van het. ongeluk verlicht. Met snijbranders werden stukken van de per sonentrein afgesnedpn om de stellen van elkaar te scheiden Voordien had men de locs al zo veel mogelijk achteruit ge sleept. Later op de avond arriveerden de pre sident-directeur van de N.S ir F Q. den Hollander en mr P. J. Stichter, substi tuut-officier van Justitie te Zwolle. De hele avond en nacht is men met de opruimingswerkzaamheden bezig ge weest Het retzigersvervoer had gister avond verdei plaats met behulp van bus sen. Omtrent de oorzaak van het ongeluk vernemen wij het volgende. De „Blauwe Engel" was om 18.21 uit F.mmen vertrok ken er» om 19.22 uur uit Ommen op weg naar Dalfsen en Ztvolle, in welke laatst genoemde plaats de „Blauwe Engel" om 19 45 uur had moeten aankomen. Een ki lometer voor Dalfsen moest de trein wachten voor een onveilig signaal. Op het station Dalfsen ontstond intussen grote consternatie, toen machinist Van Munster, die al jarenlang op deze lijn rijdt en dan steeds hier stopt om de per sonentrein te laten passeren, even afrem de voor de stopvlag doch opeens snel op trok en doorreed Hij is toen even .'ater tegen de stilstaande „Blauwe Engel ge botst. De locs waren op weg naar En- verder in de tuin van de buurman een gat in de grond te slaan. De slaapkamers van de familie Nieuwkerk boden een aan blik als na een explosie. Het zware me talen voorwerp was rakelings over de bedden gescheerd, dekens en kussens ver nielend. Op vragen van het lid van de Eerste Kamer, de heer Molenaar over de toepas sing van het besluit op de loonbelasting Geluk bij het ongeluk j 1941 m€t betrekking tot het ouderdoms- De heer Nieuwkerk heeft gewoonlijk P^sioen ingevolge de algemene ouder- nachtdienst en slaapt dus 's morgens. Gis teren echter had hij toevallig een andere dienst. "Was dat niet het geval ge weest, dan waren persoonlijke ongeluk ken niet uitgebleven, daar het bed van de heer Nieuwkerk precies in de baan van het voorwerp stond. Ook mevrouw Nieuwkerk, die tevoren in de slaapkamer bezig was geweest en net even naar be neden ging, ontkwam dus op het nipper tje. De straaljager zelf kwam aan het be gin van de Van Weerden Poelmanwec aan het eind van de startbaan, tot stil stand en boorde zijn neus in de grond Ook hier deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade aan het toe stel is vrij gering. doms-wet. heeft de minister van Finan ciën geantwoord, dat hij bereid is om goed te keuren, dat onherroepelijk vast staande aanslagen, waarin betaalbaar ge steld. doch niet geïncasseerd ouderdoms pensioen is begrepen, op daartoe strek kend verzoek van de belastingplichtigen worden herzien, zodra is komen vast te staan, dat het recht op invordering van het ouderdomspensioen is verjaard. Zo danige verzoeken zullen binnen vijf jaren na de aanvang van het jaar, waarin de aanslag is opgelegd- moeten worden ge daan. Sir Anthony Eden lijdt niet aan het hart of de longen, terwijl er ook geen men om daar een trein met^obe geladen nieuwe aandoening is van de galblaas waaraan hij |n 1953 drie maai is geope. tankwagons bestemd voor Pernis te ha- en. Het Oostenrijkse persbureau heeft be kend ecmaakt dat gisteren meer dan 5.500 Hongaren de Oostenrijks-Hongaarse grens zijn overgekomen. De vluchtelingen stroom plotseling versneld, wat Oos tenrijk voor ontzaglijke moeilijkheden stelt Officieel waren er gisteren de 5.500 nog niet meegerekend 38.519 Honga ren door de Oostenrijkse autoriteiten ge- registeerd Het is echter bekend, dat er heel wat meer de grens over zijn geko men. die onmiddellijk onderdak hebben gevonden bij verwanten en kennissen In totaal zouden nu 50.000 Hongaren nit hun land zijn gevlucht. Bijna 7000 heb ben Ooslenrijk ai weer verlaten en z.iin vertrokken naar Engeland, de V.S., Frankrijk, België, Nederland, Zwitser land en Zweden, reerd, zo heeft kapitein Allan, de par ticulier parlementaire secretaris van de Britse premier gisteravond verklaard Sir Anthony is volkomen uitgeput en hij moet enige weken rust houden. „Men mag geen andere betekenis aan deze rust toeschrijven", aldus kapitein Allan. Deze verklaring, welke vannacht werd afgelegd, schijnt het antwoord te zijn op de talrijke geruchten, die in politieke kringen te Londen de ronde doen naai aanleiding van de ziekte van de premier Milovan Djilas, de gewezen communis tische leider in Joego-Slavië. die zo als gemeld zondag is gearresteerd blijft voorlopig in arrest, hangende een onderzoek naar zijn activiteit. Hij wordt verdacht van staatsvijandige propaganda in de buitenlandse pers. Volgens sommige van deze geruchten, waarvan AFP melding maakt zon deze ziekte een voorwendsel zijn on- het heengaan van de eerste-minister in te lei den. Volgens andere doch die schijnen overdreven te zijn zou sir Anthony maandagavond in het kabinet inzake de vraag of de Britse troepen al dan niet uit Egypte moeten worden teruggetrokken, de nederlaag hebben geleden tegen een groep ministers onder leiding van Butler, die zich al van meet af aan tegen de Brits-Franse interventie in Egypte zou hebben verzet. Hoewel men het, gezien zijn inspan nende werkzaamheden van de laatste maanden, begrijpelijk acht, dat de premier overwerkt is. had men uit zijn jongste optreden in het Lagerhuis toch niet de indruk gekregen, dat hij spoedig een in storting zou krijgen. Uit het Teit. dat Eden het nodig geacht heeft, zijn Franse ambtgenoot Mollet in een persoonlijke boodschap te verzekeren, dat zijn plaats vervangers geen enkele verandering zul len brengen in de Frans-Britse betrek kingen, leidt men af, dat de Britse pre mier langer dan een of twee weken af wezig zal zijn. In dit verband wijst men er op, dat de artsen, nadat hij in 1953 drie operaties had ondergaan hadden aangeraden een kalm leven te leiden. Hiervan is vooral de laatste maanden niet veel terecht ge komen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1