Plannen tot verbetering van het Gemeente-Ziekenhuis Kosten: 8 a 9 miljoen gulden r Nevelspuit voor de brandweer 1- Dienst Bescherming Bevolking OUDE TIJD Geheuffen-huSp Kapitaals verdubbeling Wilton Fyenoord Halitran ST. NICOLAAS Nieuws uit STAD EN OMTREK Ou er de am WALD0-RIJ5CH00L Uit die goede J Naar een capaciteit van 300 bedden Onzichtbare inkomsten Een prachtige aanwinst HEREN MODE-ARTIKELEN Broersvest 6 Tel. 68206 Houdt wervingsactie in,SvnenGespoten zal worden Nieuwland Subsidie voor Politiek Jongeren Contact gi Schiedam St.-Nicolaas.... en goede boeken Burgerlijke Stand Uitgifte 13.666.800 niet-royeerbare certificaten a 100 pet. HALITRAN! WOENSDAG 21 NOVEMBER 1956 NSC PAGINA 2 Nieuice vleugel Keukenafdeling Zusterhuis De Herenmodezaak van Schiedam V Luxe verpakking gratis BROEDERSCHAP VAN O. L. VROUW VAN KEVELAER 09 9 1 5 EEN NIEUWE HAVEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BEKNELD DE NIEUWE NEVELBRANDSPUIT IN ROTTERDAM: BEZOLDIGING WETHOUDERS Fa. Henri Rebers organiseert tentoonstelling in de St.-Jansschool MINSTENS 14 PCT. DIVIDEND OVER 1956 Waarom een lepel levertraan, ALS HET HANDIG KAN' MET Advertentie Het Gemeente-Ziekenhuis in 1918 gebouwd is reeds lange tijd te klein en verouderd. Vooral sinds de oorlog worden de bezwaren daarvan ondervon den. De hieronder vermelde gegevens spreken in dit opzicht duidelijke taal. In 1945 bedroeg het aantal patiënten: 1856. In 1955 3407. Het aantal verpleegdagen bedroeg in beide jaren resp.: 50072 en 64469. De relatief geringere stijging van het aantal verpleegdagen. welke werd be reikt. door een verkorting van de ver. pleegduur per geval, heeft tot gevolg, dat aan personeel en outillage steeds hogere eisen moeten worden gesteld. Het aantal verpleegden steeg van 81 in 1945 tot 119 op 31 december 1955. De medische staf werd uitgebreid met een kinderarts, een röntgenoloog, een orthopedist, een neuro-chirurg en een reumatoloog. HET IS EEN KOPJE, dat onze wet houder van financiën. die in 1957 zo wat een miljoen te kort heeft, onmid dellijk de telefoon zou kunnen doen op nemen, met de vraag Nu eerlijk gezegd, wij hebben ze niet (dit wordt even gezegd aan het adres van de belastingen) en de onzichtbare in komsten, welke we hder signaleren, zul len niet direct in de gemeentekas vloeien. Maar ze bestaan in zekere mate reeds en ze kunnen nog flink worden opge voerd. Dit overwegen we na gelezen te hebben dat men nu toch iets van plan is met de linkervleugel van het voormalige gasthuis thans stedelijk museum. Lange tijd is een museum vaak als een bron van on-economische uitgaven be schouwd. Sommige directeuren en con servatoren waren zelfs de mening toege daan, dat het speciaal voor hen was inge richt. Ze zagen er liefst zo weining moge lijk pottenkijkers. Het was maar last. Ze maakten de vloeren vuil.. Ons stedelijk museum is gedurende de laatste jaren flink aan de weg gaan tim meren Het bezoek nam niet onaardig toe en zelfs uit Rotterdam en Vlaardingen wisten belangstellenden allengs de weg er heen te vinden, waaraan dan zo flink ge timmerd werd. Als straks die linkervleugel helemaal is ingericht, kan ook hij bijdragen tot een verhoging van de onzichtbare inkomsten. De uitdrukking is niet van ons. We im porteerden haar uit Italië, waar tal van musea trekpleisters voor toeristen zijn. Bij onze grote nabuur Rotterdam heeft men zopas de Rembrandttentoonstelling duidelijk kunnen merken, wat onzichtbare inkomsten zijn. Na de sluiting viel er een duidelijke weerslag te bespeuren in het bezoek aan cafés en restaurants en ook in de winkels miste men tal van vreem delingen, waarvan men gehoord had, dat de Rembrandttentoonstelling hen naar Rotterdam had getrokken. Die duizenden en duizenden bezoekers hebben in Rotterdam heel wat geld in het laatje gebracht. Een goed functionerend museum met aantrekkelijke exposities kan ook hier ter stede, met een reserve aan mensen als Rotterdam en Vlaardingen een trekpleister zijn en een bron van onzicht bare inkomsten, waarvan uiteindelijk de hele burgerij profiteert. Er wacht de nieuwe conservator van het stedelijk museum een mooie taak. De raad heeft zonder proces het salaris van deze functionaris met om en bij vijftig procent verhoogd. Naar wij vertrouwen, zal hij tonen, zi.in geld waard te zijn. En dan bedoelen we dit toch niet in de eerste plaats in econo misch en financieel opzicht. Maar het is toch aardig als dit er bij komt. DAMWACHTER Officieel staat het zeiekenhuis te boek als te beschikken over 265 bedden. Hier van vindt men er echter 74 in 4 za. Zweedse barakken, waarvan 1 barak thans geheel uitgevallen is en 2 andere wegens hun bouw, ligging en verwar mingscapaciteit en de toestand, waarin zij na 11 a 12 jaar gebruik verkeren, niet voor chirurgische of interne pa tiënten geschikt zijn. De vierde barak is nu zodanig opgeknapt, dat zij bin nenkort.voor 16 patiënten kan worden gebruikt (gedacht is aan langdurig ver pleegden) maar deze 16 bedden hebben niet meegeteld in het bezettingscijfer van de laatste jaren. Uitgegaan moet dus worden van 265 76 of rond 190 bedden. De gemiddelde bezetting hiervan in de laatste 3 jaren was: 1954: 169 of 88.9% van 190 bedden 1955: 176 of 92.6% van 190 bedden 1956: 180 of 94.7% van 190 bedden Djt is, bij de geringe flexibiliteit van de chirurgische en interne afdelingen met hun grote verpleegzalen, een te hoog bezettingspercentage om optreden de toppen te kunnen opvangen. Door de nieuwe kinderafdeling die reeds „op de groei" is gebouwd en nog zelden volledig bezet is. wordt het be zettingspercentage geflatteerd wat be treft chirurgische, interne en klasse-af delingen. Alle tussen 1946 en 1954 ingevoerde verbeteringen waren vooral bedoeld als een overbrugging van de eerstkomende 10 a 15 jaar: zij zijn welbewust zo geko zen teneinde te voldoen aan de eis. dat zij zoveel mogelijk in het grote geheel hun waarde blijven behouden. Wil echter een gemoderniseerd Ge- meente.Ziekenihuis volledig aan de eis. dat het weer 40 jaar mee zal kunnen, voidoen, dan is het alleen vervangen van verpleegruimten niet. voldoende, maar moet het in al zijn geledingen onder de loep worden genomen. Dit is aanleiding geweest tot een reeks besprekingen van de geneesheer directeur met de architect Westerhout. waarbij de gehele opzet van een ver nieuwd Gemeente-Ziekenhuis werd na gegaan. Hierbij is de bestaande struc tuur grotendeels losgelaten. Gespaard zijn echter die elementen, die ook voor een komende periode van 40 jaar nog als goed bruikbaar en voor eventuele uitbreiding vatbaar kunnen worden be schouwd. Dit zijn: het oude hoofdgebouw met klasse- en infectie-afdeling: de nieuwe kinderafdeling: de nieuwe Röntgenafde- ling: het paviljoen voor chronische zie ken: het zusterhuis. Bij verwezenlijking van de plannen zal het. ziekenhuis een capaciteit ver krijgen van 300 bedden. De bestaande noord-zuid.vleugel komt te vervallen. In de plaats daarvan komt in het wes telijk verlengde van het hoofdgebouw een oost-west-vleugel, waar zullen kun nen worden ondergebracht: de centrale toegang met bezoekershal, de adminis tratieve en de opname-afdeling. Van daaruit zijn laboratorium, röntgen-, fysisohe terapie. en verpleegafdelingen gemakkelijk te bereiken. De toegang kan vanuit één portiersloge worden ge controleerd. Deze vleugel krijgt een hoogte van 6 verdiepingen, waardoor de mogelijkheid ontstaat om naast een nieuwe operatie- afdeling met „recoveryroom" en cen trale sterilisatieruimte moderne ver pleegafdelingen te bouwen. Gebroken is daarbij met het systeem van verpleging op een zaal: op elke afdeling kan naar behoefte de patiënt plaats vinden in 1- tot 6-persoons-kamers. De keukenafdeling is meer naar het zuiden verplaatst en komt los te staan van het hoofdgebouw. Door deze verplaatsing worden de ver- pleegkamers in het hoofdgebouw be vrijd van het keukenrumoer en de geu ren. welke het bereiden van het voed sel medebrengt Op de verdiepingen van het keuken- gebouw zijn ruimten gedacht voor de linnenkamers met magazijnen, de was- behandeling en de centrale magazijnen. Onder de keuken zijn de warmte- technische voorzieningen gedacht, welke kunnen worden gecentraliseerd in één ruimte, waardoor meer economische kan worden gestookt en arbeidsbesparing wordt verkregen. Keuken, linnenafdeling en magazijnen ziin ondergronds rechtstreeks verbonden met de verbruikplaats. waardoor, naast de verkorting van de af te leggen weg. het hinderlijke kruisverkeer door het gebouw tot een minimum wordt terug gebracht. Hoewel het bestaande zusterhuis ge heel is gehandhaafd moet een vrij aan zienlijke uitbreiding plaats vinden. Voorts is de eetzaal iets vergroot, ter wijl tot het cafetaria-systeem wordt overgegaan. Dit systeem, dat reeds in enige ziekenhuizen is ingevoerd, biedt bij gelijke ruimte meer eetgelegenheid dan het traditionele. Bovendien zou de eetzaal meer dienstbaar gemaakt kun nen worden aan recreatie-doeleinden. Tenslotte is een vooropleidiingsschool ontworpen, waar de nieuwe leerling verpleegsters kunnen worden opgevan gen De a.s leerlingen kunnen hier naast theoretische, ook praktische lessen ont vangen in verpleging, huishoudelijk werk en koken. Zii wonen en slapen hier in een eigen afdeling van bescheiden af metingen. Daardoor zal de gemeen schapsgedachte worden gestimuleerd en voor de leerlingen de overgang van het eigen tehuis naar de grote inrichting worden vergemakkelijkt. KOOPT ALLE KREUGER B. en W. stellen de raad voor thans in principe te besluiten tot. verbouwing en uitbreiding van het Gemeentezieken huis in de boven aangegeven zin en hen te machtigen zich in verbinding te stellen met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid teneinde de verwe zenlijking van deze plannen te bevorde ren. De kosten zullen 8 a 9 miljoen be. dragen. Ten overvloede wordt aan alle leden van de broederschap, alsook aan niet le den in herinnering gebracht, dat m0rgen, donderdag, des middags om 3 uur, in de Mariakapel van de Havenkerk, de derde en laatste grote gebedsactie zal plaats hebben tot intentie van een zwaar ge troffen en lijdend volk, tot zielerust voor hen die vielen en t°t behoud van de wereldvrede. Nog eenmaal z'ullen allen die de ernst van de tijd begrijpen en ge drongen door de plicht van naasteliefde zich verenigen tot een gezamenlijk gebed een massaal smeekgebed tot de Moeder Gods, Maria van Kevelaer, de troosteres der bedroefden. PASTOOR A. OORSPRONG, pres v s (Advertentie) in de Wes- Naar wij van betrouwbare zijde verne men, zijn de voorloopige besprekingen bij Burgemeester en wethouders en hl de Commissie van Gemeentewerken over het plan tot het maken van een nieuwe groö- te haven en het daarmede verband hou dend gedeelte uitbreidingsplan zoo ver ge vorderd, dat binnen een kort tijdsverloop voorstellen dienaangaande den Raad zul len bereiken. De nieuw te maken haven zal aldus loo- pen: de haven ten oosten van de fabriek der firma A. F. Smulders zal worden doorgetrokken, met een verbreeding. door den Groenendijk tot halverwege den Ma- thenesserpolder (tot voor den Zeedijk), la ter zal die haven worden verlengd tot aan de Schie. (Nwe. Schiedamsche Courant, van 11 April 1906). WMW» voorn sciieoAM en omstaskiü 78ste Jaargang No. 23230 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59094 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit- betaling. Elk woord meer 3 ot. Maximum 60 woorden. Alle advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Adwententiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 2,37 per maand en f 0.55 per week. Tot en met 1 december a.s. wordt in de wijken 5a (Nieuwlandse Polder) en 7 (Schiedam-Zuid) een wervingsactie ge voerd, welke beoogt de bewoners van deze wjjken. die nog niet tot de Bescher ming Bevolking zijn toegetreden, alsnog tot deelneming aan deze organisatie te bewegen. Gedurende de eerste week is de actie gericht op de opinievorming. Ten einde dit doel te bereiken zullen bij een antal winkeliers in genoemde wijken étalage zetstukken van de B.B. worden geplaatst, terwijl voorts door het aanbrengen van spandoeken, B.B.-vlaggen, affiches en raambiljetten de aandacht van het publiek op deze actie zal worden gevestigd. Tenslotte zullen in de wachtkamers van artsen, tandartsen, en in kapperswin kels enz. mapjes met propagandamateri aal ter lezing worden neergelegd. In de grote zaal van het wijkcentrum aan het Dr. Wibautplein 129 wordt zoals gemeld een aantrekkelijke materiaal-ex positie gehouden, terwijl op donderdag 29 november te 20.00 uur in de grote zaal van het wijkcentrum aan de dr. Wibaut- plein 'n grote propaganda-avond zal wor den belegd, waarop het doel en de opzet van de organisatie zullen worden uiteen gezet en waarop de B.B.-films „B.B.- manifestatie'55" en „Thomas" zullen worden vertoond (Toegang gratis). Tenslotte zijn in het kader van deze wer vingsactie de navolgende demonstraties „gepland", welke na verkregen toestem ming van de bevoegde autoriteiten zul len worden gehouden op zaterdagmiddag 24 november a.s. Wijk 5a 14.30 uur. Het blussen van een bak met brandende olie. welke een opper vlakte heeft van lm2. met de z.g. inzet- spuit (emmerspuit), te houden op het parkeerterrein aan het Dr. Wibautplein. 15.00 uur. demonstratie met een B.B.- dieselspuit op het open terrein aan de Monseigneur Nolenslaan achter het wijk centrum Dr. Wibautplein. De demonstra tie omvat het leggen van een watergor dijn met 6 stralen. Gespoten zal worden in de vijver achter het wijkcentrum, uit welke vijver ook het water zal worden betrokken. 15.45 16.30 uur, reddings- en EHBO- demonstratie aan de Monseigneur Nolens laan. aan de achterzijde van het wijkge- bouw Dr. Wibautplein. Wijk 7, 15.00 uur, reddings- en EHBO- demonstratie aan de Groenelaan hoek Hagastraat. 15.30 uur, het blussen van een bak met brandende olie. welke een oppervlakte heeft va,n 1 m2. met de z.g. inzetspuit, te houden in de Groenelaan hoek Haga straat. 16.00 uur, Demonstratie met een B.B.- dieselspult op de Willemskade tegenover de Groenelaan. De demonstratie omvat het leggen van een watergordijn met 6 16.30 uur. eenzelfde demonstratie als aan de Wiilemskade te houden aan de (pleintje bruggewachtershuisje). Gespo ten zal worden in de Voorhaven. De tweede week van de actie is gewijd aan de eigenlijke werving. In de week van 26 november tot en met 1 december a.s. zullen noodwachters uit de wijken 5a en 7. die zich daarvoor vrij willig beschikbaar hebben gesteld, huis aan huis folders uitreiken, welke voorzien zijn van een antwoordkaart, welke ant woordkaart enige dagen later wordt afge haald. qq Op de boven uiteengezette wijze hoopt men enige honderden inwoners van onze stad. vrouwen zowel als mannen te kun nen bewegen tot de noodwacht toe te tre den. Het bestaan van een Bescherming Be volking is, zoals met na ampele overden king zal moeten toegeven, vooralsnog dringend noodzakelijk. Doch zelfs al zou de Bescherming Bevolking nooit actief be hoeven op te treden, is het nog altijd be ter een B.B. te hebben zonder oorlog dan een oorlog zonder B.B.! Bekende hoekjes verdwijnen. De voormalige scheepswerf van de fa. Kemper en Van Tivist, aan de Overschiesche weg, wordt in verband met de aanleg van de nieuwe spoor dijk en het nieuw te bouwen station afgebroken. De firma Visser uit Rotterdam heeft het complex aam gekocht voor de sloop Voor het pand van de N.V. Metaalibui- zenfabriek Mij. Excelsior aan de Buiten, havenweg raakte de 18-jarige bijrijder J. Molenaar uit Rotterdam gistermorgen bekneld tussen een vrachtauto en een aanhangwagen. Hij liep inwendige ver wondingen op en is In ^et Coolsingel ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk ge, beurde, toen de chauffeur van de vracht auto achteruit reed en de bijrijder de aanhangwagen wilde aankoppelen. Hij voerde de handeling verkeerd uit en werd daardoor klem gereden tussen de beide laadbakken. Het vooraanzicht van de nieuwe nevelbrandspuit, waarmee onze Vrijwillige Brandweer verrijkt is. De ruime cabine biedt een onbelemmerd uitzicht. uitzicht. Het is nog wel geen Sint-Nicolaas geweest, maar de brandweer heeft reeds een prachtig cadeau gekregen en wel een nevelbrandspuit, een blinkend en glim mend vehikel van zeven en een halve ton. De tonnen met geldwaarden, maar In gewicht. Wat de geldswaarde betreft, de nevel spuit, waarmede thans het materieel van onze Vrijwillige Brandweer verrijkt is, kost f 45.000. Men ziet het deze aanwinst aan. Gisteren heeft 'n enthousiaste brand weerman. de heer de Jager, ons haar getoond en tevens een kleine demonstra tie gegeven.- Deze hypermoderne brand spuit is een produkt van Kronenburg te Hedel in Noord Brabant, althans wat de HEDEN: Passage Theater: Het meisje van de rivier (strikt volw.) behalve donderdag avond. Monopoletheater: Bengazi (14 j.) Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. C.C.C., Lange Kerkstr.: Tent. schilde rijen Bogart (Parijs) tot en met 12 dec. Buurtgebouw Nieuwland: Tentoonstel ling B.B 10.30—22.00 uur tot 23 dezer, ling B.B. 10.30—22.00 uur. R.-K. OPENBARE I.EESZAAL Openingsuren: Hoofdgebouw Dam B: Volwasse- n en maandag: 78 30; dinsdag: 1012 25 en 78 80: woensdag: 25 en 7—8.30: donderdag: 1012 en 28: vrijdag: 25 en 7—8 30; zaterdag: 10—12 en 2—8. Jeued: woensdag: 24: donderdag' 45; zaterdag: 1—3. NACHTDIENST APOTHEKEN. De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Backer. St.-Liduinastraat 58. DONDERDAG. Groote Schouwburg, Zuidplein. De 4 Mullers. blijspel door het Gezelschap van Johan Kaart 20.00 uur. BIOSCOPEN Programma's van 16 t/m 22 november: Arena: De zondares (ontoelaatbaar). Ca pitol: El Paso (14 j.) .Centraal: Het trottoir 118 j Cineac en Colosseum- Viva las Ve gas (strikt volw.) Harmonie: The Indian fighter (14 j.) Lumièrei Schandaal In Sor rento (al.). Lutusca: Kruispunt Bhowanl (14 j.). Luxor: Don Juan (14,).). Metro: Een kus vóór je sterft (strikt volw.). Passage (Schiedam)- Het meisje van de rivier (strikt volw Prinses: Eén stap te ver (volw Rex: De man zonder geheugen (14 j.). Thalla: De man, die te veel wist (14 j.) 't Venster. Paris canaille (ontoelaatbaar). Victoria: Vïva las Vegas (strikt volw.) bovenbouw en de inrichting betreft. Het chassis werd in Engeland aangekocht en bij Kronenburg werd in overleg met de door onze brandweer gestelde eisen de installatie gebouwd. Inderdaad, het is een installatie, bijna een kleine, rijdende fa briek. De nevelspuit heeft een tank voor 1600 liter water. In deze tank is een tank ingebouwd voor 200 liter t.itogeen. het materiaal, waarmede de nevel wordt op gewekt. De bovenbouw bevat verder een kleine, wat we zouden kunnen noemen kajuit, voor de brandweermannen, een kleine motorspuit, drie z.g. nevelpistolen en een nevelkanon. De nevelspuit zal ook onze brandweer in staat stellen, branden te blussen, zonder al te veel waterschade aan te richten. Droogapparaten. kasten voor materiaal, als slangen etc. zijn op ingenieuze wijze ingebouwd. Er is geen vierkante centimeter waardeloos in deze nevelbrandspuit van kort model, die in haar lijnen iets heeft van een tót springen gereed staande tijger. Wee de brand, die Op 25 april is. zoals we reeds gemeld hebben, opgericht het Politiek Jongeren Contact Schiedam. Genoemde organisatie stelt zich ten doel het bevorderen van de onderlinge verstandhouding van de jongeren uit de politieke jongerenorga nisaties en het stimuleren van politieke belangstelling onder de jongeren in het algemeen. Zij tracht dit doel te bereiken door het houden van discussies, waarbij bij voor keur wordt uitgegaan van gemeentelijke vraagstukken. Het Politiek Jongeren Contact Schie dam verzoekt nu medewerking van B. en W. door vergaderruimte ten stadhuize ter beschikking te stellen en het toezenden van gemeentestukken ten behoeve van de leden. Voorts verz'oekt het een subsi die ter bestrijding van de lopende kosten. B. en W. zijn van mening, dat het stre ven van deze organisatie waardering en medewerking verdient en hebben daar om besloten om, bij wijze van proef ge durende één jaar, de raadszaal zesmaal af te staan voor het houden van een ver gadering en om de raadsstukken geregeld toe te zenden. Voorts stellen zij <je Raad voor het ver zoek om toekenning van een subsidie eveneens voorlopig voor de tijd van één jaar jn te willigen en daarvoor een bedrag van 100.- beschikbaar te stellen, Het College van Gedeputeerde Staten dezer Provincie heeft zich beraden over de vraag of er termen aanwezig zijn voor een verhoging over de gehele linie van de huidige bezoldiging van de wet houders der gemeenten jn deze Provin cie en zo ja, in welke mate, aldus schreef de burgemeester aan de raad. Gedeputeerde Staten zijn hierbij tot de conclusie gekomen, dat een verhoging tot ongeveer 15% boven het huidige peil in beginsel aanvaardbaar is. Voor de ge meenten met minder dan 1500 inwoners welke indertijd bij de herziening eni germate z'ijn achtergebleven willen zij een nog wat verdergaande verhoging in overweging nemen. Het wil mij voorkomen, aldus mr. Peek dat het aanbeveling verdient, dat de be zoldiging van de wethouders dezer ge meente met 15% wordt verhoogd. In het vertrouwen, dat de Raad deze mening zal delen, stelt hij de raad voor zijn mening uit te spreken, dat de hier- bedoeide verhoging op de bezoldiging van de wethouders dient te worden toe gepast met ingang van 1 juli j.l. Als wij een boek voor onze kinderen uitzoeken ter gelegenheid van een ver jaardag of nu met St. Nicolaas, dan ge beurt dat met overleg. Niet, omdat wij van die ijselijk brave kinderen hebben en dus „brave" lectuur eisen, verre van dat zelfs! Maar zij moeten wat van die boeken meenemen in hun jonge leven tje en daarvoor Is deze tentoonstelling be doeld. Zondag 25 november kan men van half 10 tot 6 uur rustig deze tentoonstelling van een schat aan goede, verantwoorde lectuur 'bekijken en de mening vragen van de heer Rebers. die daar als een rots in de branding temidden van fcijn gee«tes- kinderen (ook al heeft hij deze met z«'f geschreven!) zal staan en op boekenge- bied een wandelende encyclopedie is! Wat ook héén belangrijk is, volwasse- het waagt uit te brekenDe beman- nen kunnen eveneens een goede keus ma ning van de spuit bestaat uit negen man. Uiteraard zal er nog enige tijd geoefend en geëxperimenteerd worden, vooraleer er alles uit gehaald kan worden, wat er in zit. Men heeft een kort model gekozen, omdat hier in Schiedam rekening moet ge houden worden met nauwe straten, waar in de spuit gemakkelijk moet kunnen wenden en keren. De prachtige wagen be vat een mobilofoon, die in directe verbin ding met die van de politie staat en een luidspreker, welke de orders naar alle kanten doet weerklinken. Bovenop prijkt een draaiend, blauw licht. Blauw licht is bij de wet voorgeschreven voor links par keren. Men heeft afgezien van het rood. Wat deze kleine vuurtoren betreft, hst blauwe licht zal een dubbele waarschu wing zijn. De benzinemotor in het Com- merchassis tussen het frame ingebouwd, is 108 P.K. sterk en kan uiteraard op de eigenlijke machine overgeschakeld wor den. We kunnen niet anders doen. dan de brandweer en de burgerij geluk wensen met dit pronkjuweel, al hopen we na tuurlijk als iedereen, dat er zo weinig mogelijk gebruik van zal behoeven te worden gemaakt. Deze nevelspuit is de eerste in Schiedam en ze zal bij het uit rijden ongetwijfeld aller belangstelling en bewondering opwekken. ken. Even grasduinen in al die gloed nieuwe uitgaven, waarvan de recensies verstrekt door „Idil". menigeen soms ontgaan zal zijn. Ik zie pastoor Oorsprong al bedenkelijk kijken, want 25 november is het ook de sluitingsdag van zijn feest- misweek! Geen nood pastoor, om half 7 7,!n we allemaal weer in het sluitingslof is het zijvakje van onz.e portemonnaie een paar aantekeningen rijker omdat wij ja, laten wii nu maar doodeerlijk zijn. zo tegen 5 december echt. weer aan het bestaan van die goede bisschop geloven! Ons leesgierig hart moge er wél bij va ren! Mieke P.S. Deze tentoonstelling is bedoeld voor de ouders der drie R.K. Singelscholen, maar die van andere parochies zijn even wel kom! GEBOREN: Jan, z.v J Derksen en H. de Wilde; Elizabeth C. H., d.v. A. J. van den Berg en H. Gordijn: Robertus W., z.v, G. C. A. van Elswijk en A. M. Rensman; Sylvia E., d.v. J. j. Spanjersberg en A. A. de Swaaf; Lucia J. R., d.v. J. C. Smit en A M. Latupeirissa. OVERLEDEN: M. Zonneveld, 74 j.; G. van Meurs, 86 j. De Ned. Handel Maatschapp, Labouchcre Co, Heldring Pierson berichten, dat zij de inschrijving op 13.656.800 niet- royeerbare certificaten van gewone aan delen in de Dok- en Werf-Mjj Wilton- Fjjenoord op 30 november a.s. openstellen tegen de koers van 100 pet. De nieuwe certificaten delen in de resultaten van het boekjaar 1957 en volgende boekjaren en luiden in stukken groot van 1000 en ƒ100- De inschrijving wordt uitsluitend open gesteld voor houders van de reeds uit staande prioriteits- en gewone aandelen in de verhouding van 1 op 1. De storting van de inschrijvingsprijs zal moeten ge schieden op woensdag 19 december a.s. Men heeft de vorm van niet-royeerbare certificaten van gewone aandelen gekozen teneinde aldus het nationale karakter van het bedrijf zoveel mogelijk ook voor .de toekomst te waarborgen. Door het Administratiekantoor z'ullen dividenden en andere uitkeringen aan certificaathouders zonder enige aftrek wegens provisie of kosten worden uitbe taald. Voor houders van de thans uitstaande gewone aandelen zal, na betaalbaarstel ling van het dividend over 1956, de ge legenheid tot kosteloze verwisseling van hun aandelen in „let-royeerbare certifi caten worden opengesteld, welke alsdan dooreenieverbaar zullen zijn met de by de onderhavige emissie uit te geven niet-royeerbare certificaten. Het dnel van de uitgifte i.s de kapitali satie van de vennootschap meer ln over eenstemming te brengen met haar bedrijfsomvang. Met het oog op de steeds verder gaande ontwikkeling van de wereldscheepvaart gepaard gaande met een gebruik van nog grotere schepen ziet men zich genoodzaakt ook in de toekomst nog aanzienlijke bedragen voor nieuwe investeringen aan te wenden om In staat te zijn de vooraanstaande positie van de onderneming in de dubbele functie van nieuwbouw- en reparatiebedrijf in natio naal en internationaal verband te hand haven en te versterken. Ofschoon ook in de toekomst het stre ven er op gericht zal blijven de aan nieu we investeringen verbonden uitgaven zo veel mogelijk uit eigen middelen te be strijden, zijn de gelden benodigd voor de investeringen, welke in de eerstko mende jaren zullen worden uitgevoerd biet geheel door interne financiering bij een te brengen. In de eerste tien maanden van het lopende boekjaar is de gang van zaken bij alle afdelingen in het bedrijf bevredigend geweest. Door de in portefeuille zijnde opdrachten is de bezetting van de afde lingen nieuwbouw en geschutsfabricage tot in 1961 ten volle verzekerd. De repa ratie-afdeling is eveneens door diverse orders voor binnen- en buitenlandse rekening volledig bezet, terwijl de voor uitzichten hier zodanig zijn, dat de waar schijnlijk ook in de eerstvolgened jaren, ondanks verdere uitbreiding, aan de sterk toenemende vraag naar reparatie capaciteit niet ten volle zal kunnen wor den voldaan. Gezien de tot dusverre in 1956 bereikte resultaten is men voornemens over dit boekjaar een dividend voor te stellen, dat zeker gelijk zal zijn aan het over het boekjaar 1955 gedeclareerde dividend van 14 pet. Met betrekking tot de verwach tingen van het boekjaar 1957 deelt de directie mede dat onvoorziene omstandig heden en rekening houdende met de ver groting van het geplaatste kapitaal we derom een alleszins bevredigend dividend kan worden uitgekeerd. De tussentijdse globale balans per 31 augustus 1956 vermeldt een winstsaldo van 11.718.867 (geheel 1955 16.274.903). De post werken onder handen voor re kening van derden op deze balans ver meldt 151.365.362. In de periode 1946— 1956 blijken de investeringen ln totaal bijna 100 miljoen te hebben bedragen. De afschrijvingen in deze periode belie pen in totaal rond ƒ.71 miljoen. DRUPPELS llMW" Zie Uw kleine opgroeien tot een wolk van gezondheid met 3 enkele drup pels Halitran per dag ingenomen zonder moeite! Halitran maakt Sterke Kinderen. Want Halitran is het natuur zuivere concentraat uit de levers van vers gevangen heilbot en andere edel- vissen, die zelf hun bijzondere levens kracht en vitaliteit danken aan het extra vitaminenrijke voedsel in de zon nige arctische zeeën! Is het niet wonder baarlijk, hoe hier de wijze natuur Uw kind te hulp komt met de onmisbare, natüürlijke vitaminen A en D! Met Halitran! mn Het rijke vitaminen-gehotte Halitran wordt nagegaan en op certificaat gewaarborgd door het Norske Institut for Ernaerings- forsking te Oslo. U ontvangt das volle vitaminen-zekerheid! Voor oudere kinderen en vol wassenen zijn er de handige Halttran-capsules. Halitran bevat: 38.000 i.e. Vitamine A S.óOO i.e. Vitamine D per gram. Ca. 60 s MÉÉR VITAMINEN DAN QEW0NE LEVERTRAAN. meer weerstand tegen griep, f bronchitis en andere ziektenj Halitran geeft: Voorkomt en bestrijdt rachi tis. Kweekt sterke beenderen en een gaaf gebit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2