Verrassende benoeming tot „minister van staatstoezicht" Het zondags- rijverbod Britten trekken éen bataljon uit Port Said terug Nieuwe algemene proteststaking in Boedapest Bus reed slaap kamer in Uitkeringen sociale verzeke ringswetten 10 procent omhoog Kroesjtsjef met rug tegen muur DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEH Molotof iconmaar het communisme is aan het zakken EDEN NAAR JAMAICA TWEE KINDEREN OMGEKOMEN Zwarte" benzine in Parijs Voldoende man voor bestandslijn Donderdag 22 november 1956 Het beleid bij Soeiale Zaken Bijna twee miljoen op 777 OPA Kostering ?5Bewijs van goede wil- op het laatste ogenblik Laim verbeide rapporten van Hammar skjoeld aanleiding tot fel debat in Oostenrijk kan de vluchtelingenstroom onmogelijk verwerken Russen zouden schieten op vluchtende Hongaren Algemene Vergadering Nederlanders bij bergingswerk? Bewijs van goede wil gevraagd Derde trein op weg naar Wenen Overeenkomstig advies Stichting van den Arbeid Geen extra-grote tegemoetkoming aan noodwettrekkers C.P.N.-vacatures in Utrecht WEERBERICHT Bij brand in ivoonwageti ,NT°"^»Ïbf,r te Delft viert heden zn 105e verjaardag De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot vrijdagavond, luidt: Droog en zonnig weer maar in het noorden enkele wolkenvelden. Vannacht temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. Iets hogere middag temperaturen. Vrij krachtige tot malge ooselijke wind. Vrijdag 23 november: Zon op 8.13, onder 16.41 uur; maan op 22.45, onder 12.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Molotofs ster rijst weer De gewezen Sovjet-minister van buitenlandse zaken Molotof. die enige tiid geleden vervangen werd door Sjcpilof doch een der eerste vice-premiers van de Sovjet-Unie is gebleven, is gisteren benoemd tot minister van staatstoezicht. Dit is door het Russische persbureau Tass bekend gemaakt. Molotof volgt in die functie Vassili Zjaworonkof op, die sedert 1953 de leiding van het weinig op de voorgrond tredende ministerie heeft gehad. Molotof zal er in zijn nieuwe functie op moeten toezien, dat de decreten en instructies van dc regering worden uitgevoerd. Het ministerie controleert op de andere departementen, maar heeft ook controleurs in de voornaamste onder nemingen, bij de spoorwegen, in de militaire districten, op de marinebases, en in die gebieden van het land, die in economisch opzicht bijzonder belangrijk zijn. ligbeidsdiensten. Na de arrestatie van Beria volgde enkele maanden later ook Merkulof. Zij werden tezamen geëxecu teerd. Het departement verviel daarna tot onbelangrijkheid. De benoeming van Molotof kwam voor de westelijke waarnemers in Mos kou als een verrassing. Men weet niet of het nu een promotie of een degrada tie betekent. Het op het ogenblik nogal onbelangrijke ministerie heeft niets te maken met de werkzaamheden, die Molotof tot nog toe uitvoerde en die lagen op het culturele en ideologische terrein. Zijn benoeming houdt volgens waarnemers geen verband met veilig heidskwesties. Sommigen zijn van mening, dat het ministerie niet belangrijk genoeg is om Molotofs ster te doen rijzen. Eerder schijnt het volgens hen de bedoeling te zijn dat het ministerie belangrijker moet worden. Het mini sterie kan gebruikt worden als een orgaan om de falsificaties en corrup tie tegen te gaan. Zelfs in de Russi sche organen, die onder strenge cen suur staan, wordt toegegeven, dat deze praktijken welig tieren onder de zgn. bureaucraten. Het zou dus kun nen zijn. dat Molotof tot taak krijgt deze misstanden op te ruimen. Van 1950 tot 1953 stond het ministe rie onder leiding van Merkulof,^ die er een machtig wapen van maakte in han den van Beria en diens geheime vei- Britse deskundigen op het gebied van Russische aangelegenheden zien in de benoeming van Molotof wèl een beves tiging van het vermoeden, dat „de ster van de eerste medewerker van Stalin rijst". In dit verband herinnert men aan de uitspraak van Tito over de toene mende invloed van voormalige „Stali nisten" in het Kremlin. De benoeming van Molotof komt op een tijdstip, dat de betrekkingen Moskou en Belgrado weer moeili.l e, worden. Zoals bekend werd Mo o indertijd als minister van buitenlandse zaken door Sjepilof vervangen, kort voordat maarschalk Tito in ,ium jl. een bezoek aan de Sovjet-Unie zou brengen. Ook in Joegoslavische kringen ziet men de benoeming van Molotof, die zich steeds een tegenstander van Tito heeft getoond, als een zet in de strijd tussen „Stalinisten" en „liberalen". Drie weken vakantie De Britse premier, sir Anthony Eden, die, zoals bekend, overspannen is, za vrijdag&vond in gezelschap van zijn eent- Senote naar Jamaica vliegen om drie we- ken ru«t te srenïeten, zo werd gistera-vo** officie*! te T.onrteo bekend gemaakt. Vol gen» do officiële verklaring hebben de medische adviseurs van de premier hem de raad gegeven enkele weken in het bui tenland door te brengen- Naar verluidt z&l Eden zijn vakantie doorbrengen in Oracabessa. een kleine bananenhaven aan de noordkust van Jamaica. Tijdens zijn verblijf in Jamaica zal Eden evenwel zoveel mogelijk de Britse reRe. ring blilven leiden, met dien verstande dat de Lord Grootzegelbewaarder Butler in die periode de kabinetszittingen aa) blijven presideren. Men heeft met opzet Jamaica uitgekozen als vakantieoord, om dat vandaar de verbindingen met Bonden v^ let gouvernementshuis te Kingston het beste zijn- Gisteren heeft de Britse premier heb ziekbed nog cont ct Rutier lejd_ lende leden van zijn kabinet. But de gisteren een korte kabinetsz:itltiniS> I- dens welke werd gesproken over het den_Oosten en Hongarije. In geheel Engeland wordt gespeculeerd over het feit of de ziekte van sir Antho ny niet het gevol? kan zijn van onenigheid in zijn kabinet, vooral met betrekking tot de gevolgde politiek in de Suezcrisis. De politieke correspondent van het socialis tische blad, Daily Herald, schreef giste ren. dat Eden kort voor hij de verklaring omtrent zijn overspannen zijn, liet uitge ven een kabinetszitting had gehouden, waar wederom was gedebatteerd over zijn Politiek ten opzichte van de Suezcrisis. Er zou een strijd ontbrand zijn tussen de „gematigden" en „hard-van-stapellopers" over het tijdstip, wanneer de troepen uit de kanaalzone teruggetrokken moeten worden. De gematigden zouden hebh^" gewonnen en een paar uur later Eden de verklaring, dat hij overspannen was, hebben doen uitgeven. In het woonwagenkamp te Wenum. gemeente Apeldoorn, zijn gisteren tengevolge van brand in een van de woonwagens, twee kinderen van de familie R. om het leven gekomen. Tij dens een korte afwezigheid van de ouders is het wiegje van de drie maan den oude baby, vermoedelijk door de hitte van een straalkachel, in brand geraakt, waarbij het kind levend is verbrand. Het vuur deelde zich spoe dig mee aan het in de wagen staande meubilair, waardoor ook het lcdi- kantje van een zoontje van anderhalf jaar vlam vatte. Toen men de brand ontdekte, kon men het kind nog levend uit het ie- dikantje nemen, doch kort na aan komst in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn is het aan de opgelopen brandwonden bezweken. De Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Nederland en de Nederlandse Bond voor Autorijschoolhouders hebben de minister van Verkeer en Waterstaat telegrafisch ontheffing van het zondagsrijverbod ge vraagd voor hun leden. Daarbij wordt opgemerkt dat de autorijschoolhouders en de autoverhuurders hun inkomsten aan zienlijk zullen zien dalen door het zon dagsrijverbod. De Nederlandse Centrale voor het be- grafenisbedrijf heeft verzocht aan de lijst van uitzonderingen toe te voegen motor rijtuigen. ingericht voor het vervoer van overledenen, lijkkisten en rouwartikeien en motorrijtuigen, door begrafenisonder nemers gebezigd bij de uitoefening van hun beroep. De centrale heeft er de mi- nister o m op geattendeerd dat herhaal- delijk ook op zondag overledenen ver voerd moeten worden, b.v. naar rouw kamers en dat Israëlitische begrafenissen ook 's zondags geschieden. De plannen van min. Suurhoff Een van dc hoofdljjn.cn voor zijn toe. komstig beleid dient naar dc mening van minister Suurhoff te bestaan in de ver dere uitbouw van de sociale zekerheid: een nieuwe kinderbijslagvolksverzekering met een aanvullende regeling voor hen, die tot dusver al van het eerste .kind af kinderbijslag ontvingen; e cn wettelijke voorziening voor weduwen en wezen; een wettelijke regeling van het ziekenfonds wezen en een herziening van de invalidi teit»- en van de ongevallenverzekering. Aldus deelt de minister mede in de memorie van antwoord op het voorlopig verslag uit de Tweede Kamer over de begroting van zijn departement voor 1957. Éen ontwerp-kinderbijslagwet lag vóór de verkiezingen bij het toenmalige kabi net. maar werd niet meer afgedaan, om dat men het juister achtte dat aan een nieuw kabinet over te laten. Een tweede algemene richtlijn voor 's ministers beleid in de komende periode is de zorg voor de werkgelegenheid en voor de arbeidsvoorziening. Door scholing, door loonpolitieke maatregelen ter opvoe ring van de arbeidsproduktiviteit. door bevordering van de binnenlandse migra tie. door toelating van buitenlandse werk nemers, door middel van een soepel, maar toch niet te vrijgevig beleid t.o.v. de over- werkvergun.ningen en wellicht in dc toe- komst nog op andere wijzen zal getracht moeten wórden de grote behoefte aan ar- beidskrachten zoveel mogelijk te bevre dij? en. Daarnaast blijven voortzetting van het emigratiebeleid en onverflauwde aandacht voor de aanvullende werkgelegenheids- politiek noodzakelijk. (Advertentie» KINDfRcOLIVERTS Het bedrag op girorekening 777 van het hoofdbestuur van het Ned. Rode Kruis is gisteren opgelopen tot 1.927-784,61, terwijl de Nederlandse jeugd met haar krantenactie een omzet heeft bereikt van 1 34.000 exemplaren. De K.L.M. is dinsdag j begonnen met het overbrengen van 3V2 ton koffie en thee naar het Internationale Rode Kruis te Wenen en de spoorwegen vervoeren op het ogenblik 2000 ledikan ten voor het vluchtelingenkamp Spratzer bij Wenen. 5? Britten hamsteren op grote schaal Tengevolge van Uc aangekondigde be perkingen op het benzinc-verliruik is in Parjjs een zwarte markt ontstaan, waar voor één liter benzine de dubbele prijs wordt gevraagd en betaald. Er stonden de gehele <l*g lange rijen auto's voor de service- en benzine-stations, terwijl vele stations waren gesloten, omdat zjj geen druppel vloeistof meer in voorraad had den. Vrijdag zal er ceti speciale kabincts- zitting worden gehoud waarop besloten zal worden of het benzineverbruik, even als in Groot-Brittannië op de bon zal gaan of niet. De aankondiging van de benzinerant soenering heeft ook in Groc t-Brittannië een algemene stormloop op de benzine stations doen ontstaan. Te Londen stelden dc pomphouders op voorhand vast een on. officiële distributie in door per auto niet meer dan negen liter benzine te verstrek ken. Diverse garages zijn echter door de automobilisten, dje voór de fatale datum van 17 december zoveel mogelijk benzine in huis willen hebben, in letterlijke zin drooggelegd en moesten na 8 uur 's-avonds hun deuren sluiten. De verkoop van blik ken en jerrycans ij sinds dinsd-g buiten gewoon levendig, bp de Londense beurs trad gisteren voor de auto-industrie en oliewaarden een scherpe daling in. In Ierland zal de benzine oei 1 januari 1955 worden gerantsoeneerd, zo werd gis teren in het parlement aangekondigd. In Zweden, waar de benzine .reeds is gerant.i soeneerd, hebben de autofabrikanten aan. gekondigd, dat zij een vierdaagse werk- Week zullen instellen (Van onze correspondent) Te Berkel-Enschot is woensdag tegen de middag een autobus van de dienst Tilburg -'s Hertogenbosch een woning binnenge reden. De hele voorkant van het huis, bewoond door de familie Denissen, werd zeer ernstig beschadigd. De bus stond ge deeltelijk in de slaapkamer, die op de hoek is gelegen. De autobus was eerst te gen een boom op deze smalle weg tussen Udenhout en Berkel gevlogen om vervol gens in de slaapkamer van het pand tot stilstand te komen. De kamer was juist door de bewoners verlaten; persoonlijke ongelukken deden zich dan ook niet voor. Het huis is thans echter niet meer te bewonen; de hele voorgevel werd ingedrukt. In plaats van aan het werk te gaan^ zoals de verraders-regering Kadar de afgelopen dagen aanhoudend heeft gevraagd, hebben de leiders van de Hongaarse arbeiders in Boedapest een officiële 48-uurs-staking afgekondigd. Dit uit protest tegen het optreden van de politie en militairen, die ver hinderen, dat in Boedapest een vergadering werd gehouden van het zogenaamde „arbeiders-parlement". Dit besluit werd genomen, nadat afgevaardigden uit liet gehele land vijf uur lang in vergadering waren geweest in de kantoren van de stadstram van Boedapest, waar het hoofdkwartier van de Boedapester arbeidersraad gevestigd is. „Als bewijs van hun goede wil" zijn de Britten hedenmorgen begonnen met de terugtrekking van één bataljon uil het gebied van Port Said. Deze maatregel werd gisteravond aangekondigd in een brief van de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aan de secretaris-generaal der V. N., Hammaiskjoeld. in deze brief herhaalde Selwyn Lloyd, dat zijn land bereid is met de V. N.-politiemacht samen te werken en dat het zijn troepen geheel zal terugtrekken als het V.N.-leger voldoende „effectieve" omvang heeft. Toen Lloyds brief in New York werd gepulilicecrd, bogen de verschil lende Y'.N.-delegaties zich daar nog over de twee toegezegde rapporten, die Hammarskjoeld gisteren na enig uitstel toch heeft uitgebracht. Deze rapporten die een verslag bevatten van de besprekingen die Hammarskjoeld in Cairo met president Nasser en in New York met de ministers Lloyd, Pineau en mevr. Golda Meir voerde zullen het onderwerp zijn van het debat, dat de Algemene Vergadering van de V. N. hedenavond aan de crisis in het Midden-Oosten zal wijden. Men verwachtte vannacht, dat dit debat bijzonder bitter zal zijn, vooral omdat de rapporten geen enkele opheldering verschaffen welke plannen Frankrijk en Grooi-Brittannië koesteren ten aanzien van de terugtrekking van hun invasie-macht. In hoeverre de nadere berichten die Hammarskjoeld na de toezegging van Lloyd ongetwijfeld aan de Algemene Vergadering zal doen toekomen, de gemoederen zullen sussen, blijft een open vraag. Het eerste van de twee rapporten handelt over de plannen, die Hammar skjoeld in petto heeft voor de vrijma king van het kanaal. Het tweede rap port geeft een kort verslag van zijn be sprekingen mei president Nasser over de taak. die de V.N.-poÜtiemacht in Egypte zal hebben. Hieraan is een aide memoire toegevoegd, waarin de prin- cincs zijn vastgelegd, die als basis voor liet optreden van de politiemacht zullen dienen. De politiemacht wordt tn Ham. marstjoelds documuenten aangeduid met de letters UNEF (U.N. Emergency Force). Volgens insiders zou de secretaris generaal in de eerste redactie van zijn rapport een scherpe kritiek op de rege ringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en Israël hebben opgenomen. Deze heeft hij echter geschrapt na protest van de minister Pineau, Lloyd en mevr. Golda Meir. Een dergelijke redactie, zo zouden dezen hebben gezegd, dient tot niets en kan de toch al moeilijke situatie alleen maar verslechteren. Hammarskjoeld heeft toen wij maakten daar gisteren in een deel van onze oplaag nog melding van een aantal vragen aan de drie regeringen voorgelegd: In hoeverre zijn de troepen teruggetrokken? Welke plan nen zijn er voor terugtrekking? Waarom is er geen voortgang, or geen verdere voortgang gemaakt, in overeenstemming met de resoluties van de V.N.? Het werd vannacht zeker geacht, dat Hammar skjoeld de reacties op deze vragen in een afzonderlijk document het ..Com pliance-Report" (Rapport t.z. van de nakoming) zou verwerken en zou toezenden aan de V.N. De resolutie, die op de vergadering werd aangenomen beveelt iedere fabriek en werkplaats in de Hongaarse hoofdstad, jj ,?,.de levensmidelen-industrle on middellijk het werk neer te leggen tol 24 november uit protest tegen de regering- „die een vergadering. welke tot doel had de hervatting van het werk te bespreken, belette De resolutie eiste ook, fiat de regering de „democratisch gekozen arbeidersraad" zou erkennen als enige onderhandclingsbekwame partner over arbeiderskwesties- Wanneer de regering hierop ingaat, zal het werk op de 24ste hervat worden. De resolutie eist vervolgens- dat de re gering op 24 november onderhandelingen begint met vertegenwoordigers van de ar beidersraad over de eisen van de arbei ders. Deze houden o.m. in het herstel van Imré Nagy als premier en de terugtrek king van de Russische troepen uit Hon garije. „Als bewijs van goede wil" eist de reso lutie van de regering de onmiddellijke vrijlating van alle burgers en soldaten, die zijn opgepakt, gearresteerd of gedepor teerd vóór de onderhandelingen beginnen ZU moeten worden overgedragen aan on afhankelijke Hongaarse rechtbanken en hun namen en personalia dienen bekend te worden gemaakt- De arbeidersletders waren van plan de eerste vergadering van de Hongaarse ar beidersraad te houden in het sportpaleis in Boedapest. Maar reeds vroeg in de mor gen hadden Hongaarse troepen en gewa pende politie met §ePant-serde verken ningswagens alle wegen die naar het sportpaleis leiden afgezet. Al degenen, die naar het sportpaleis wilden gaan werden weggestuurd met' het smoesje, dat daar een vergadering van de strijdkrachten werd gehouden. Toen besloten de arbei ders hun bijeenkomst te houden in een andere hal, dicht in de buurt van het Sts- linmonument, dat in de eerste dagen van de revolutie werd neergehaald. Toen all ook daar niet in konden komen, zijn ze naar de kantoren van de gemeentelijke tram gegaan. Een paar minuten, nadat de arbeiders- leiders daar bijeen waren, arriveerden ook het leger en de politie, die de toegan? afzetten en iedereen, die daar verder n-ii binnen wilde gaan, terugstuurden- E' wordt beweerd, dat de arbeiders permis sie voor de vergadering hadden aange vraagd. doch dat d!e hun geweigerd wa Langzaamaan-aclie Tn Horos:, een mïïnplaats omreve*»r 5P kf'omptpr xr3Ti wni, oïrep 1R ,>'>r flor* woxltPP WPH ""Pipprjs qr OTr, flp plgof "Vo CifnnRit Kpcru-plrnri An** An «Wftalf ''°n vïvt An tntnf ifAntrtjoIrnUnnrn'InKfio ctpnh* o tnfAn* '1 -?cav» T>o nr-^n' A '«•o tv.O* (*<./»- n «v X.'n t »Tf„| W -- el! n aw An n flrrAwr«„-. 7- dergelijke beperkt* -taking 4 voeren. Generaal Bums, de opperbevelhebber van de internationale politiemacht van de V.N., heeft woensdag op een pers conferentie op het vliegveld Capodichino bij Napels verklaard, dat de politie macht stellingen langs de voormalige bestandslijn tussen T -»ël en Egypte zal innemen, „wanneer de Israëliërs zich terugtrekken". De omvang van de V.N troepen was voldoende voor deze taak. Burns zei. dat de politiemacht, die voornamelijk uit infanteristen bestaat, tot taak heeft verdere strijd te voorko men. Cairo zou voorlopig zijn hoofd, kwartier zijn. Uit Utrecht is gisteravond om negen uur een extra trein vertrokken om de derde groep Hongaarse vluchtelingen te halen, die in ons land zullen worden on dergebracht. De reis wordt wederom meegemaakt door een arts Rode-KrUis- helpsters, tolken en reisleiders. Als gevolg van de tot stand gekomen loonsverhogingen kan op zeer korte ter- mij,, de indiening van zes wetsontwerpen worden tegemoetgezien, waarbij over- oenlr—nc)-"- he, advies van de Stichting van den Arbeid wordt voorgesteld de uitkeringen ingevolge de onderscheiden sociale verzekeringswetten met Pct verhogen Aldus deelt minister Suurhoff in de M. v. A. over zijn begroting aan de Tweede Kamer mede. Nu de noodwet-ouderdomsvoorziening op 1 januari a.s. buiten werking zal tre den is er zo Zegt hij verder, uitsluitend om die reden, wej aanleiding de procen tuele verhoging over {je laatste maanden van het jaar 1956 in eén bedrag te doen verstrekken, waardoor voorkomen wordt dat alle nooduitkeringen voor deze korte spanne tüds zouden moeten worden her berekend. Hoewel de minister bereid is voor deze groep, d-e het zo nodig heeft een enigszins gunstige afronding voor te stellen, waardoor tevens het voordeel van een snelle administratieve verwer king en uitbetaling wordt verkregen kan hij mede met het oog op de positie van 's rijks schatkist geen vrijheid vinden om aan noodwettrekkers een uit kering te verstrekken, die, zoals de Stichting van den Arbeid heeft voorge steld, zeer aanzienlijk zou uitkomen bo ven de verhoging, welke over de maan den september tot en met december 1956 op de overige uitkeringen wordt ver strekt. De minister meent dat het in dit op zicht zeer te betreuren is. dat het advies van de Stichting van den Arbeid aan de regering terzake is openbaar geworden, omdat hierdoor verwachtingen zijn ge wekt, die niet geheel in vervulling zul len gaan. De minister is ook doende maatregelen te treffen ter aanpassing van de kinder bijslagen voor zelfstandigen, ouderdoms- en wezenrentetrekkers. Door het bedanken van de heer L. Kra mer zijn vacatures ontstaan in de CPN- fracties in de gemeenteraad en de Prov Staten van Utrecht. Hij zal in de gemeen teraad worden opgevolgd door de heer M. van der Steen en in de Prov. Staten door de heer A. C. de Vries, die tevens zitting heeft in de Utrechtse raad. MAAR al te waarschijnlijk zijn de geruchten als zou het duo Kroesj- tsjef-Boelganin binnenkort van 't Moskouse toneel verdwijnen. Na alles wat zich in de afgelopen maanden in het wereldcommunisme en in het Sovjet-satellieten-imperium heeft af gespeeld, zou het, integendeel, ver wonderlijk zijn indien de beide heren en hun trawanten erin slaagden zich te handhaven. Want zij zijn het geweest, die de duivel ontketend hebben. Door Stalin en zijn methoden te desavoueren en door de ketterijen van Tito in de leer op te nemen, hebben zij én onder de adepten van het communisme in de gehele wereld én onder de verdruk te volkeren in Oost-Europa een im mense beweging op gang gebracht, die de communistische wereld thans in al haar voegen doet kraken. De nieuwe functie, die de stalinist Molotof thans gekregen heeft, is een teken aan de wand. Wat heeft Kroesjtsjef er destijds toe bewogen om op zo progressieve manier van de vertrouwde Stalinis tische weg af te wijken? Geloofde hij, dat het wereldcommunisme sterk ge noeg stond om tot „liberalisering" over te gaan? Of vreesde hij, dat de abso lute Stalinistische dictatuur reeds zo veel weerstand en verzet had opge roepen, dat het gevaar voor een explosie hoogst acuut geworden was? Het heeft niet veel zin om hier nog veel langer over te speculeren, nu wij constateren, dat Kroesjtsjef zich in beide gevallen deerlijk heeft vergist. Het wereldcommunisme blijkt zwakker dan ooit en het steeds smeulende ver zet in de satellietlanden is door de „liberalisering" slechts aangewakkerd tot het torenhoog opvlamde, in Poznan en in Hongarije. Sinds de opstand in Poznan schijnt het ergste progressisme er bij Kroesj tsjef overigens wel een beetje te zijn afgeraakt. Want onmiddellijk na het uitbreken van de opstand reisde hij naar Warschau om de marionetten- regering daar de wacht te gaan aan zeggen, dat op zo'n manier de „nieuwe koers" niet geïnterpreteerd diende te worden. En toen op 19 oktober j.l. de Polen, onder aanvoering van de weer in eer herstelde Gomulka, wat al te snel de „eigen weg naar hei socia lisme" dreigden op te galopperen, toer. was het opnieuw Kroesjtsjef, die naar Warschau vloog om daar Gomulka c.s. te bedreigen met de gehele macht van het reeds in beweging zijnde rode leger, indien niet onmiddellijk paal en perk zou worden gesteld aan de pogin gen om „Polen te verkopen aan de Amerikaanse imperialisten". Maar Kroesjtsjef oogstte met deze dreigementen in het minst geen suc ces. Gomulka was de grote overwin naar en is dat tot dusver gebleven. En al heeft Gomulka dan ook, met zin voor de politieke realiteit, het beginsel van „samenwerking tussen Polen en de Sovjet-Unie" moeten handhaven, het nieuwe feit is, dat Moskou heeft moe ten erkennen, dat deze samenwerking voortaan op voet van gelijkheid zal dienen plaats te vinden. Bij deze laatste reis van Kroesjtsjef naar Warschau werd het ook voor het eerst duidelijk, dat de ster van de Stalinisten in Moskou weer rijzende was, want ook de kameraden Molotof en Soeslof waren van de partij. Men kon zich toen echter, gezien Kroesj- tsjefs uitspraken, nog afvragen of er inmiddels misschien een vergelijk was tot stand gekomen tussen de Stalinis ten en Kroesjtsjef met zijn aanhangers. Onwaarschijnlijk was het immers niet, dat de heren, geconfronteerd met de immense bedreiging, die zowel voor het wereldcommunisme als voor het Sovjet-imperium ontstaan was, alsnog tot een compromis gekomen waren. Doch de recente uitlatingen van Tito hebben duidelijk gemaakt, dat er van zulk een compromis geen sprake is en even belangrijk dat Kroesjtsjef nog steeds beschouwd moet worden als de grote pleitbezorger van de anti-Stalin-lijn. Men zou dus ge neigd zijn te veronderstellen, dat zijn recente verandering van houding er niet alleen op wijst, dat hij zelf enigs zins is begonnen te twijfelen aan de juistheid van de tot door hem zelf ge- inaugureerde „nieuwe koers", maar wellicht zelfs, dat hij zich in de macht van de Stalinisten bevindt en door hen gedwongen wordt tot een desavouering van zijn eigen theorieën. Uitermate waarschijnlijk is, dat de Moskouse Stalinisten de steun hebben gekregen van de militaire kliek onder leiding van de minister van defensie Tsjoekof. Dit alleen kan verklaren, ge loven wij, dat zij thans er in slagen hun wil door te drijven. Door alles wat zich thans in Oost-Europa afspeelt zien de militairen ongetwijfeld de strate gische positie van de Sovjet-Unie ern stig bedreigd. Als binnenkort de Stalinisten in het Kremlin weer aan het roer zullen komen dan is te vrezen, dat een tijd van onmenselijk lijden voor miljoenen mensen en van angst voor de gehele wereld zal herbeginnen. Maar tege lijkertijd zal wellicht juist dan nabijer dan ooit de hoop zijn, dat zich een fatale ineenstorting in de communis tische wereld gaat produceren. Want het is niet in te zien, dat er nog een weg terug naar het Stalinisme is. De door Kroesjtsjef gekoesterde Titoïsti- sche splijtzwam heeft te diep wortel geschoten en een terugkeer naar de Stalinistische methoden zou gelijk staan met een politieke catastrofe. Met één slag zou dan een einde wor den gemaakt aan alle sympathieën, die Moskou zich sinds Stalins dood in Azië en Afrika heeft weten te verwerven. Maar de schaduwzijde blijft, dat naar mate het Kremlin meer in het nauw wordt gedreven de gevaren voor een wanhopige noodsprong des te groter worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1