GROTE BEDRIJVIGHEID IN OPVANGCENTRA Ontvangst in Nederland maakte geweldige indruk op Hongaren Nijverheidsonderwijs kampt met ruimte-probleem 85 CT De verhouding hoger onderwijs -bedrijfsleven in deze tijd Hongaarse vluchtelingen in tweede fase KR-EMLON Oostenrijkse Caritas vroeg om hulp Opvallend! J het hart van rooksters en rokers met „verfijnde smaak"A ik voor altijd te winnen Zeer tevreden 6 voor een biertje Groeiende zelfdiscipline Overweldigd door ontvangst m Enorme klasse-verschillén Eindhovense kantonrechter Buddy seat" maakt bromfiets tot motor- Brillantine Nauwe samenwerking met VGLO bepleit Vermaard gynaecoloog rijtuig De hotelbrand te Haren (Groningen). Twee personen, verdacht van brandstichting, gearresteerd De brand die de vorige week het voor malige hotel Van der Woude te Haren (Gr voor een groot deel verwoest heeft, is waarschijnlijk opzettelijk gesticht. In verband met deze affaire zijn namelijk twee personen ingesloten in het Huis van Bewaring te Groningen. Het zijn de 21- jarige A. F. van H. uit Haren en de 40- .iarige P. J. G. u't Assen (G. verkreeg bekendheid als lijstaanvoerder van de Ned. Oppositie Unie bjj de laatste ver kiezing). Op Soesterberg brak een remkabel Consternatie veroorzaakt door wegvliegende schakel Huisvestingscomité zond direct halve ton DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 Gedaclitenwisseling in Vlaardingen Mgr. Lemmens iets beter Uit de PEN NOVEMBER 1955 NOVEMBER 195S Gladstone - the first Virginia King Size cigarette of finest quality nu 1 jaar de meest favoriete sigaret in Nederland. Een groep Hongaarse vluchtelingen, die ondergebracht is in een vakantiecentrum in Putten, 9e«uen uy ae raaiu. nc. toestel ondervindt de gehele dag grote belangstellingMen kan hier ieder station zo maar op~e komt er nog iets door uit het vaderland (Van onze verslaggever). De jongens genieten intens van de vrij heid en zij zijn ontzettend dankbaar. Ze willen dolgraag iets terugdoen en staan direct klaar om te helpen. Dit vertelde ons de heer Van Rossum, technisch leider in het vakantie-oord van het C.N.V. te Putten, waarin ongeveer 90 jonge Hongaren tijdelijk zijn onderge bracht. Dit was één van de opvangcentra, die wij gisteren bezochten om ons op de hoogte stellen van het verloop van de tweede fase van de opneming der Hon gaarse vluchtelingen in de Nederlandse gemeenschap. Deze opneming geschiedt nl. in drie fasen. Eerst worden de vluchtelingen verzameld in de Jaarbeurshallen en verzorgd door het Rode Kruis. Vervolgens worden zij tijdelijk ondergebracht in woonoorden van particuliere instellingen en kampen van het departement van sociale zaken, tvaar nu een grote bedrijvigheid heerst om alles in orde te krijgen. Hier verblijven ze, volgens het plan, twee tot 6 weken en in die tijd hoopt werkeeleepoh Passende huisvesting en derde fase wnrnt vindMn' Aan deze aerae lase wordt thans bijzonder hard gewerkt door een beleidcommissie S voorzitterschap van mr. Sark, waarin "h vertegenwoordigers van resp. de depart inenten van maatschappelijk werk, sociale zaken en onderwijs, kunsten en weten schappen zitting hebben, alsmede zes ver tegenwoordigers van bij de Federatie van Vluchtelingenhulp aangesloten organisa ties en een vertegenwoordiger van het Commissariaat voor Vluchtelingenhulp. in deze commissie worden alle problemen behandeld verband houdende met de maatschappelijke zorgVan de defimtieve bestemming van de Hongaarse vluchte- linufteraard is het vinden van een defini tieve bestemming voor de ge llen wat moeilijker dan voor de vrijg Van de 2000 Hongaarse vluchtelingen, cue naar ons land komen, zijn naar globale schatting van de Federatie vo^ Vluchtelingenhulp ongeveer 1300 vrijgezel, Afl venen tie) NED. FABRIKAAT 500 behoren tot complete en 200 tot In complete gezinnen. Er zijn intussen al een groot aantal aan biedingen voor werkgelegenheid binnen gekomen bij het Directoraat voor Arbeids voorziening te 's-Gravenhage, dat zich thans inspant voor een zo spoedig moge lijke inschakeling der Hongaarse vluchte lingen in het arbeidsproces. De Hongaren zelf willen niets liever. Het vakantie-oord van het C.N.V. in Putten, dat we bezochten, is geheel inge steld op de zomer. In de paviljoens, waar in de jonge Hongaren ondergebracht zijn. is nu in allerijl een noodverwarming aan gelegd. Toen wu aankwamen, was men juis bezig met het tr-'-n van de jongemannen. De vreemde' politie was ook aan wezig om van uchtelingen het nodige te weten te komen in verband met het vreemdelingenpaspoort, dat ze zullen krijgen. Bedrijfsleider Van Rossum was zeer ingenomen met zijn vluchtelingen. Het is een reuze aardige groep. De samen werking is enorm. De haastig bij elkaar gescharrelde staf van dit als opvang centrum tijdelijk ingerichte vakantie oord men is terecht huiverig om van kampen te spreken wegens de onprettige associaties, die deze term wekt be staat momenteel uit drie maatschappe lijke werksters, drie tolken, een sport- medewerker en vier vrouwelijke studen ten als algemene hulpkrachten. Tot zon dag waren ze elkaar volkomen onbe kend. Ondanks verschillen in afkomst, godsdienst en werkkring is de samen' werking er voortreffelijk, vertelde ons de „stafchef", dr. J. Koper. Bij alle geharrewar en onderlinge krakeel in gewone omstandigheden zijn wij Neder landers tochin noodsituaties tot een goede samenwerking in staat, zoals hier weer duidelijk is gebleken, merkte de heer Koper verheugd op. De meeste van de jonge Hongaren hier (tussen de 16—30 jaar) zijn fabrieksarbei ders, die popelen om weer aan de slag te gaan. Overdag knappen ze allerlei kar weitjes op, die maar voor het grijpen liggen (paden schoonvegen, bomen snoeien e.d.). Verder kunnen ze aan sport doen a.s. zaterdag is er een voetbalwedstrijd tussen een elftal van de burgerij van Putten en een elftal van de Hongaren terwijl ze ook de nodige voorlichting krij gen, natuurlijk ook over ons land. De meesten wisten nl. hoegenaamd niets van Nederland. Ze worden o.a. ingelicht over het Nederlandse geld en zijn waarde, hetgeen ook hierom gewenst is, daar er bij alle hulpvaardigheid van zovelen nog altijd lieden zijn, die van hun onwetend heid profiteren. Zo moest een Hongaar, die in een café een biertje was gaan drinken, 6 voor deze consumptie be talen De Hollandse keuken valt zeer in de smaak. Ze maken natuurlijk met allerlei onbekende gerechten kennis. Zo is de Hollandse hagelslag voor hen een aan gename ontdekking, waaraan ze zich flink tegoed doen. Op een boterham met jam b.v. laden ze nog een lekkere laag hagel slag, terwijl ze op een boterham met kaas nog eens een laag jam smeren Het opvolgen van de huisregels geeft nog wel enige moeilijkheden, maar er groeit overigens een verheugende zelf discipline. Zo vertelde dr. Koper, dat ze pas verlof hadden gevraagd om een ver gadering voor uitsluitend Hongaren te houden. Een van de tolken een Hon gaarse arts mocht er echter bij zijn. Van hem hoorde dr. Koper later, dat de vergadering was belegd om enige Hon garen, die teveel hadden gedronken, publiekelijk een reprimande te geven en 'tegen dergelijke uitspattingen te waar schuwen. In de recreatiezaal hebben we nog een interessant gesprek gehad met enige jonge Hongaren. Ook in dit gesprek bleek weer, dat de ontvangst, welke Nederland de Hongaarse vluchtelingen heeft bereid, een geweldige indruk heeft gemaakt. In Hongarije hoor den ze alleen maar denigrerend over het westen spreken en nu deze ontvangst Iemand, die geheel verhard was en zelfs bjj de verwoestingen in Boedapest geen traan had gelaten, was zo overweldigd door de ontvangst hier, dat hp zijn tranen de vrije loop moest laten. Hadt u op gewapende hulp van het wes ten gerekend, vroegen wij. Neen, luidde het antwoord, want ze hadden begrepen, dat dat wel eens op een derde wereld oorlog had kunnen uitlopen, maar wel hadden ze verwacht, dat het westen op Rusland zo'n morele druk zou hebben uitgeoefend, dat de Russen tot terug trekking van hun troepen besloten zou den hebben. Nog altijd hoopten ze hier op. De overgrote meerderheid wil weer terug naar Hongarije. Ze willen echter pas terug, als de Russen weg zijn. Hun grootste zorg op het ogenblik is, hoe de achtergebleven familieleden het thuis maken. De economische toestand, zo vertelden ze verder, werd de laatste jaren steeds slechter. Ze moesten steeds harder wer ken, terwijl ze in welvaart al maar achter uit gingen. De verklaring hiervan is een voudig. De Russen passen de meerwaarde theorie van Marx in hun Oosteuropese koloniën op niets ontziende wijze toe. De arbeiders krijgen net voldoende voor hun levensonderhoud. De meerwaarde van hun arbeid wordt volledig door Rusland opgestreken. Wat de communisten de kapi talisten met veel ophef hebben verweten, passen ze nu zelf 0p de meest consequen te wijze toe tegenover de arbeiders daar. Ook in andere opzichten. De klasse-ver schillen in een volksdemocratie als Hon garije zijn geweldig groot. De partijbonzen en leden van de geheime politie hadden vergeleken met de arbeiders enorme in komens en baden dan ook in weelde. De partijbonzen gingen in hun verwatenheid zelfs zover, dat ze zich met „Excellenz" lieten aanspreken Toch was het, zo zeiden ons deze jonge Hongaren met grote nadruk, niet in de eerste plaats de materiële nood, die hen naar de opstand had gedreven, maar de onderdrukking van de vrijheid, de ver trapping van hun menselijke waardigheid. Hét beste voor uw haar GEEF HEM VOOR qq ST. NIC0LAAS ZO'N FLACON ct Het merk KREMLON alléén is uw waar borg voor de ECHTE Brillantine Russe T (Van onze correspondent) hot „;i e/"n.st'gste problemen, waarmede te iroXf.T^le,d?°nderwijs de laatste jaren pc™ llceft, behoort ontcgenzeg- 'f,. ruimteprobleem. Er is een ont- stellend gebrek aan scholen, lokaliteiten en zelfs aan noodgebouwen. Verleden jaar was het tekort aan ruimte reeds dusda- nig, dat een bedrag van rond 700 miljoen gulden nodig was om daarin te voorzien. Aldus constateerde de voorzitter van de' Bond voor het r.-k. Nijverheidsonderwijs de heer B.A.A. Engelbertink, op de woens-- dag te Utrecht gehouden algemene ver- I dere^dstructie van zijn betoog voerde de voorzitter nog aan, dat van de 80 nijver heidsscholen. waarvoor op de Onderwijsbe. groting voor 1957 subsidies zijn uitgetrok ken, tiintag procent of 1/5 deel eenvou dig niet functioneert bij Sebreit a an vesting. Wanneer zoals tnans p de onderwijsbegroting jaarlijks bedrag van 40 50 miljoen ten bate van het Nijverheidsonderwijs wordt uitgetrok- deze organisatie. Tot ver- (Van onze Amsterdamse redactie). Prof. dr. M. A. van Bouw dijk Bastiaanse, hoogleraar aan de Amsterdamse univer siteit en chef-de-clinique van de gynaecologische af deling van het Wilhelmina Gasthuis in de hoofdstad, is gisteren 70 jaar geworden. De verjaardag van deze katholieke gynaecoloog, die tot ver buiten de landsgren zen vermaardheid geniet, is alleen intern gevierd. Gister ochtend werd prof. Van Bouwdijk Bastiaanse tijdens de uitslagen voor het arts examen hij was voorzitter van de commissie door zijn naaste medewerkers ge- hpldigd. Des middags hield de jarige professor een in tieme receptie te zijnen huize aan de Lairessestraat. Professor Van Bouwdijk Bastiaanse zal aan het einde van het lopend collegejaar dat is dus medio 1957 zijn functies gaan neerleggen. Reeds nu mag worden ge zegd, dat dit een groot ver lies zal zijn, niet alleen voor Amsterdamse medische eulteit maar in het bijzon der ook voor het katholieke volksdeel van ons land. De hoogleraar heeft onlangs voor de tweede maal na de oorlog een reis naar Amerika gemaakt. Zijn eerste bezoek dat plaats had in december 1954—januari 1955 had o.m. tot doel zijn nieuwste vindingen ter genezing van baarmoedergezwellen aan de Amerikaanse medici te tnnpn" Ook in september j.l. heeft de hoogleraar in de V.S. lezingen gehouden en films laten zien. Enkele maanden geleden heeft prof. Van Bouwdijk Bastiaanse zyn aandeel voltooid in twee leerboeken over verloskunde en gynaecologie, "waaraan hij bi.ina vier jaar al zijn vrije tijd heeft opgeofferd. De andere mede werkers -vi, n de hoogleraren in de gynaecologie van de Groningen, prof. Ten Berge; van Leiden prof. Holmes en yan .Utrecht prof. Plate, ken, zal het 20 a 25 jaren duren voor de nood, die in 1955 bestond, zal zijn gele nigd. Rest dan nog de sindsdien ontstane behoefte aan nieuwe scholen. In dit ver band wees de voorzitter ook nog op de zeer bezwaarlijke financieringsregeling voor de scholenbouw, welke de voorzie ning in de nood nog moeilijker maakt. Met leedwezen constateerde de voorzit ter vervolgens, dat een onvoldoend aan tal leerlingen uit katholieke kringen het Katholieke Nijverheidsonderwijs volgt. Voor wat 't lager onderwijs betreft, volgt 40 pet. van de schooljeugd 't katholiek on derwijs; bij het N.O. is dit percentage beduidend lager. De oorzaak hiervan moet worden gezocht in de omstandigheid, dat een belangrijk aantal van katholieke scho- len afkomstige leerlingen het nijverheids onderwijs aan neutrale inrichtingen volgt en aan het feit, dat vele van onze lagere scholen afkomstige leerlingen zich niet melden voor het nijverheidsonderwijs. Beide verschijnselen achtte de heer Engel- beriink bedenkelijk. Een ander belangrijk probleem achtte de voorzitter de z.i. noodzakelijke samen- reir!^V^sen.de nijverheidsscholen en .u'v"''ler leerprogramma's vooral wat betreft t algemeen vormend onderwijs grote gelijkenis vertonen. Beide catego rieën gaan op het ogenblik elk zijn eigen gang. Spreker acht dit niet juist; hij zou gaarne een nauwe samenwerking, een co ördinatie tussen beide zien. die uiteinde, lijk resulteert in één gecombineerd school- ^Ve'rvolgens vraagt de opleiding van leer krachten voor het nijverheidsonderwijs de volle aandacht. Er is hiervoor sinds kort een stichting in het leven geroepen die streeft naar aan avondopleiding van dus danige leerkrachten in enkele plaatsen van ons land. De animo voor de opleiding is behoorlijk groot: tegenover een 800 900 kandidaten van vorige jaren staan er thans circa 2000, Tenslotte drong spreker nog aan op een herziening van de bestuurssamenstelling van onze nijverheidsinstituten, welke deze colleges op het peil van onze tijd brengt en waarbij z.i. vooral dient te worden gestreefd naar de vertegenwoordiging van alle maatschappelijke richtingen in deze organen. Medegedeeld werd, dat er plannen in voorbereiding zijn tot een grondige reor ganisatie van het bondsbestuur in dier voege, dat dit aanstonds een federatie zal worden van de onderscheiden sectoren uit het nijverheidsonderwijs. De kantonrechte* te Eindhoven heeft overeenkomstig de cis van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie, een tachtig tal personen ieder tot een geldboete van i_ veroordeeld wegens het niet op eerste vordering vertonen van een rijbe wijs Het berof hier in alle tachtig ge vallen bestuurders van bromfietsen, waar. op een zogenaamde „buddy seat" was ge monteerd. De kantonrechter overwoog bij zijn vonnis, dat. ingevolge de wet, het mon teren van een „buddy seat" op een brom fiets, de bromfiets dan beschouwd moet worden te zijn een tweewielig motorrij tuig. En voor het besturen van een twee wielig motorrijtuig moet de bestuurder in het bezit zijn van een rijbewijs. Beide gearresteerden hadden belangen bij de Stichting Ned. Bouw- en Exploi tatie Mij., welke in Haren flats wilde bou wen. Er was o.m- een project in voorbe reiding. dat zou verrijzen op het terrein van hotel Van der 5V°ude- Van H. woonde officieel boven het hotel, maar was weinig thuis. Van H. is echter de avond voor de brand nog in zijn woning geweest. Het voorwerp, dat dinsdag door het dak van een woning in Soesterberg is ge slagen, was niet van een straaljager af komstig maar van een „Barrierkabel" op de vliegbasis Soesterberg. De straal jager. een F 100 C Super Sabre van het daar gestationeerde Amerikaanse squa dron .landde met een te grote snelheid. Het werd in zijn uitloop opgevangen door de kabel, werd hierdoor afgeremd en licht beschadigd. ®en s°hakei echter van de kabel brak, sprong "weg en sloeg door het dak van de woning, vervolgens door de muur die deze woning van de daan- naast gelegene scheidde, om tenslotte via de achtermuur van deze woning naar buiten te komen. De vlieger, eerste lui tenant Scott van de Amerikaanse lucht macht. bleef ongedeerd. Het saldo van de girorekening 999 van het Nationale Comité Hulpverlening Hongaarse Volk te Amsterdam is gis teren met 145.000 gestegen tot in totaal ruim 1.595.000. Gisteronchtend waren bij het r-k. Huisvestingscomité 13.788 giro-over- schrjjvingen binnengekomen, het totaal bedrag voor de hulp aan de Hongaren daarmee brengend tot J 512.lbs.98. Het Huisvestingscomité ontving giste ren een schrijven van de directeur van de Oostenrijkse Caritas, dr. Ungar, die daarin o.m. zijn spijt betuigt, dat hij niel eerder had geschreven, terwijl juist het Huisvestingscomité als eerste had gehol pen da nood. den vluchtelingen, te over bruggen. „Met uw bijdragen, aldus dr. Ungar konden wij onze actie voor het onderbrengen der vluchtelingen begin nen. Momenteel hebben wij ongeveer 2200 vluchtelingen in pensions onderge bracht, voor wier verzorging wij verant woordelijk zijn. Dat betekent een dage lijkse uitgave' van 55.000 schilling". (ƒ8.000). Gistermiddag kreeg liet Huisvestings comité een telegram uit Wenen, waarin de Oostenrijkse Caritas dringend om fi nanciële hulp vroeg voor het onder brengen van de Hongaren. In één etmaal waren er 10.000 naar het westen ge vlucht. Een uur na de ontvangst van het telegram had het Huisvestingscomité i 50,000 overgemaakt. DOOR EXTRA LENGTE EEN NATUURLIJK FILTER MET BEHOUD Y\ VAN SMAAK ■en, nd, De jes, irse ais- rer- je ne imt, :ge- trse zul- bij ge- ïer- wo- en óók va- ler- iets tan ven, ste de i de het vre- f de vin- op die kige een .icht icht laér -van In drie 5 de aakt a de toen 1 in trde, dge- een ?rst.e kin- =ven had jven lisje ten- her- •der- sters Ipen aren. een Mis dat tisch oms- aan- ver- mor- men taar- i het min ing", zich De 1 een dat Ilstl- ge- naar sinig ij de gaf, twee J T 1 glee es d Bos - J C jers d sten H [straat van Dijk riks d —Bax Phi_ 3 d Kijs- Ver- c z Hör- i i - Itruijk net M Cam- i/. met t/ met n van gew v goh. >odijk. C - G A S 90 j G M tokker Wen- j - E 1 Wolt swoud Ver met J v van i E R r 1956. it, 100 .1 ton sngelo, cokes 10 ton x 4€0 uiden, !r Den n blik aal 60 In het Sunlight Paviljoen in Vlaardin gen hebben gisteren leden van de Neder landse Studentenraad en enige topfunctio narissen van Unilever van gedachten ge wisseld over het onderwerp: de ver houding hoger onderwijsbedrijfsleven Dit gegeven zou een tiental jaren geleden niet zo in het middelpunt der academische belangstelling hebben gestaan als in deze tijd, nu het bedrijfsleven met haar vaak zeer uiteenlopende problemen behoefte heeft aan meer geschoold en geordend denken en de academicus in vele opzich ten "meer te maken zal krijgen met het veelkleurig aspect van het bedrijfsleven, waarin hij hoopt een taak te krijgen. De betekenis van het bedrijfsleven, zo zeide mr. A. E. J. Simon Thomas, lid van de raad van bestuur van Unilever, In zijn inleiding, is in de laatste tijd zowel sociaal als economisch enorm vermeer derd. De spreker nam de gelegenheid te baat de onwetendheid omtrent de aan raking hoger onderwijsbedrijfsleven te bestrijden om zodoende betere inzichten aangaande dit punt bij de studenten te verwerven. Nadat hij de verschijningsvorm „be drijfsleven' in onze maatschappij in al haar aspecten, factoren en doelstellingen had belicht, haar figuur uit de totale achtergrond van de samenleving naar voren had gehaald, vroeg hij zich af wat de plaats dan wel zou zijn van de acade micus in deze gemeenschap. Voor studen ten in de wis- en natuurkunde, ingenieurs, economen, juristen, zal de uitkomst anders zijn dan voor theologen, literatoren en medici. Maar voor iedereen zal een grotere bekendheid met het wezen van het bedrijf een belangrijke factor zijn. Bij de eerste groep is echter ook weer een splitsing te maken, nl. zij die als wetenschappelijke vakleider in het be drijfsleven zulien treden, en zij die door hun academische vorming gemakkelijker aan de eigenlijke bedrijfsleiding zullen gaan deelnemen. In een niet zo groot be drijf zullen parate kennis en leiding veelal bij een of slechts enige personen zijn verenigd, maar naarmate het bedrijf groeit, zullen er differentiaties plaats vinden. Twee groepen kunnen wij dan duidelijk onderscheiden: zij die slechts adviserend handelen, voor wie het weten in de eerste plaats komt (staffunctionaris sen) en zij die doen (lijnfunctionarissen). die hun denkvermogen hebben gevormd, hun oordeel verruimd en die gerijpt zijr door academische vorming, meer dan voor een uitvoerende kracht gewoonlijk wordt vereist. In universitaire kringen is door dit beeld een behoefte gaan ontstaan in de studie differentiatie voor verschillende doeleinden na te streven. Voor personen, die een bepaalde wetenschap als beroep zullen beoefenen, zal differentiatie en specialisatie de gedegen kennis-verwer- ving niet in de weg mogen staan. Maar voor hen, die minder als vakman, maar meer als een academisch leider een plaats in het bedrijfsleven zullen vinden, kunnen andere eisen worden gesteld. Zij zullen niet van het hout moeten zijn. waaruit geleerden worden gesneden, en voor hen staat niet het academisch weten op de eerste plaats maar de academische vorming. En dit is in het bedrijfsleven van grote waarde. Er valt de laatste tijd een groeiende bewustwording van deze differentiaties in de betekenis van acade mische vorming te constateren. Vertegen woordigers van het bedrijfsleven en hoog leraren van alle universiteiten beraden zich gezamenlijk over de aanpassing van het hoger onderwijs aan de gewijzigde verhoudingen in het economische bestel. Daarbij wordt grote aandacht besteed aan de mogelijkheid, door verkorting van studieduur met behoud van de academische vorming het aantal van voor het bedrijf nuttige academici te vergroten, de druk op de afleverings capaciteit van onze hogescholen te ver minderen en. als resultaat, de kwaliteit van onze bedrijfsvoering tot het hoogst mogelijke niveau op te .voeren, JVij noemen slechts het baccalaureaat om aan te duiden in welke richting de ge dachten gaan. Als iedere doorbreking van het traditioneel gegroeide, ontmoet ook deze gedachte zekere weerstanden: zowel in het bedrijfsleven als bij de studenten zelf bestaat een neiging zulk een opleiding als tweede klasse te be schouwen. Hiertegen moet men zich schrap zetten; deze opleiding is anders, maar mits goed opgezet niet minder. Een forum, waarin topfunctionarissen van Unilever hadden plaats genomen, heeft na de redevoering van mr. A. E. Simon Thomas verschillende aan haar voorgelegde vragen naar aanleiding van het bovenstaande beantwoord. Hierbij bleek, dat de behoudsgezindheid van ver schillende universiteiten aangaande het baccalaureaat vrij sterk is. Maar er kwam tevens aan het licht, dat het contact tus sen senaat en bedrijfsleven hechter is geworden. Advertentie. Het valt steeds weer op, dat de voor de Televisie sprekende meisjes zulke mooie witte ivoROL-tanden hebben. De toestand van mgr. dr. G. Lem mens gaat, naar het bisdom mededeelt, enigszins vooruit. De behandelende art sen hebben, dank zij het gebruik van moderne medicamenten, bereikt, dat de koorts gedaald is. Wel moet de bis schop volstrekte rust blijven genieten. In verband hiermede kan dan ook geen bezoek worden toegestaan. Alle drukte en inspanning kunnen het genezingspro ces slechts vertragen. Ook de volgende leden hebben hun lid maatschap van het PEN-Centrum opge zegd: prof dr- H. Brugmans, Kans Edinga, mr. P. J. Idenburg, G. Kamphuis, J. W. Schotman,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3