TIJDELIJK nog Negen katholieke organisaties stichten Dr. Veeger Instituut Even vrij? Brei! VOOR WOL NAAR BOSSERS ëodjfc©© Toekomstbeeld: geen „personen meer, moor „deelnemers" BREIWOL DRAADLOOS CONTACT PUZZEL VAN NELLE-KWALITEIT! verpakt in dit schitterende Luxe-Theekistje 1 Directeuren en personeelschefs zagen zichzelf op het toneel Maak witte winters Wollen Winters! Broersveld 124 - Groenelaan 42 - Aleidastr. 64 - Broersvest 117 Voor ALLE SOORTEN BREI- enHANDWERKWOL slaagt U hel best bij VERSPEEK - IN DE ZON - HOOFDSTRAAT 155-157-143 'T WOS NI IIS v. d, LEEDEN - Broersvest 4 r v. Onze dagelijkse Kunstenaars over de kunst van liet delegeren Brug tussen sociaal-medisch research en praktisch werk Geen „Femina"-1957 in Den Haag Voor sterkste schouders de zwaarste lasten Leidse christenen vieren samen Kerstmis „Vrije verkiezingen" voor Hongaarse studenten DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 NSC PAGINA 4 200 Gram Van Nelle's „Golden Cup" Thee (Totale prijs 3.25) Vraag vandaag nog in de winkel naar Van Nelle's "Golden Cup" Thee, verpakt in dit artistieke Luxe-theekistje! Een pronkjuweel op Uw theetafel! Gedecoreerd met Italiaans jachttafereel in goud en zilver reliëfwerk. Inhoud: 2 pakjes Golden Cup Thee... Van Nelle's beroemde Ceylon-melange! Onovertroffen van aroma, smaak en kwaliteit! Provinciaal karakter „BLAUWE ENGEL" STOND NIET STIL PROTEST TEGEN EMTSSIE WILTON-FIJENOORD Telegram van Ver. Effecten- bescherming Minister Suurhoff over het loonbeleid Logisch gevolg Ook wanneer U denkt, dat de Natuur géén warmte geeft geeft zij toch ivarmteWant Wol, zuivere schapenwol, is één van haar ivonderlijkstc weldaden. Iets héérlijks om te dragen. In èlk getij, 's Winters lekker warm: 's zomers licht en luchtig. Voor de gezondheid is Wol volstrekt onmisbaar! Even onmisbaar, Mevrouw, als Uw vlijtige handen, die van deze zuivere Wol zóveel moois kunnen maken! Brei mutsen, truien, handschoenen, sjaals: tot vreugde van Uzelf en Uw gezin... Schenk Wollen Warmte, in zorgzame samenwerking met Moeder Natuur! Op initiatief van K.A. THANKSGIVING DAY In Nederland: Een enorme sortering BREI WOL vindt U bij KORTE DAM 4 °nze sPec'a'iteit MISLUKKELINGEN RIJDEN IN EEN CADILLAC MET OPEN DAK „Heldenbataljon" Films op het TV-scherm Oplossing van gisteren Geldigheidsduur basistarieve» zeeverzekeringen Tijdens de najaarsefficiëntydagen 1956, die in Utrecht werden gehouden heeft zich gisteren zoals elders in dit blad ge meld een discussiegroep onder leiding van drs. A. M. Mees in het kort bezig gehouden met enkele facetten van net onderwerp „De kunst van het delege ren". om daarna van de theorie tot de praktijk over te gaan. De groep dele geerde haar taak aan de vertegenwoor digers van de kunst, in dit geval aan die van het toneel. Had de pre-adviseur, mr, H. Luyk m zijn inleiding zich reeds, in geheel an der verband, met de begrippen kunste naar en kunstenmaker bezig gehouden, thans kwamen werkelijk kunstenaars aan het woord, om in een aantal schetsjes iets over de kunst van het delegeren te vertellen. Leden van de Nederlandse Co- medie. onder wie de beide directeuren Han Bentz van den Berg en Guus Oster alsmede Allard van der Scheer en Eli Blom voorts Lou Steenbergen, Willy v. Vliet en Verti Dixon-Swaneveld de laatste kondigde bet programma aan - voerden onder regie van J. Dixon en- kele schetsjes op, die aan de hand van gegevens van de preadviseur waren ge- schreven.. Het was wel een zeer oorspronkelijk idee op deze wijze de belangstelling voor het onderwerp te verlevendigen, het te verduidelijken en de geesten te scher pen. Want in die schetsjes kwamen fou ten voor, welke met betrekking tot de delegatie waren gemaakt. Aan de deel nemers dezer efficiëncydagen werd nu gevraagd na afloop op een formulier die fouten te vermelden en vragen te for muleren waardoor de discussiegroep in de middagbijeenkomst weer stof voor discussie te over had. Er was tot slot een pantomime, waarin de ambtenarij op de korrel werd geno men en de lange wee werd uitgebeeld, die het bedrijfsleven door de „red tape vaak heeft af te leggen. Eli Blom kreeg er als de vertegenwoordiger van het he- drijf sle ven. zelfs een lange baard van.. De pantomime werd ingeleid door mevr. Matthijssen, de echtgenote van de voor zitter van de Nive. En zo zag men in de directiekamer op het toneel onze toneelspelers als direc teuren. als personeelschef of als een an der lid van de staf. Er werd met deze onverwachte, amu sante .maar ook instructieve wijze waar op het onderwerp werd gesteld een cn- max bereikt, en het kostte in de middag vergadering dan ook moeite om de dis cussie in de groep op het toneel, waar aan ook door velen uit de zaal werd deelgenomen, op eenzelfde helder en le vendig peil te houden. Op vele detailpunten werd in de mid dagbijeenkomst ingegaan, aan het einde waarvan drs. Mees nog eens enkele pun ten samenvatte. Hij had tevoren geschen ken overhandigd aan de medewerkende dames en aan de preadviseur. Voorzitter ir. J. Matthijssen sprak een dankwoord. In een bijeenkomst van de standhouders der „Femina". de consumentenbeurs te Rotterdam, deelde de voorzitter, de heer C. v. d. Linden mede, dat, hoezeer men hét houden van een „Femina"-voorjaars- beurs in Den Haag op prijs stelde, dit voor 1957 niet kon geschieden, omdat ae Houtrus-hallen, de enige gelegenheid die zulk een beurs onderdak kon bieden, m het begin van april verhuurd waren aan „Goed Kamp". De daarop aansluitende weken vielen in de Paastijd en de tijd eraan vooraf gaand was te vroeg voor het houden van shows van zomermode. Een poging om te komen tot het opbouwen van tijdelijke hallen op het Malieveld leidde met tot een aanvaardbaar resultaat. Daarentegen belooft de „Femina" 1957 in Rotterdam iets heel bijzonders te wor den. Het zal de tiende zijn in de Maas stad* en. gezien de successen van vorige jaren, durft men het aan. er de Energie hal bij te betrekken. Het streven, om er een provinciale beurs van te maken zal hierdoor beter tot zijn recht komen. De entreeprijs blijft gehandhaafd, hoe wel men wel overweegt, de toegang tot de modeshow iets hoger te stellen. Ook de vierkante meter expositieruimte zal Iets in prijs worden verhoogd. Behoudens enkele kleine wensen van standhouders kwam in hun kring niets dan grote tevredenheid en waardering voor bestuur en directie tot uiting. Dank zij het harde werken van de mannen van de opruimingssdienst van de spoorwegen, die de hele nacht hadden doorgezwoegd, kon gistermorgen tegen tien uur het treinverkeer in Dalfsen op de normale wijze worden hervat. In tegenstelling met eerdere berichten blijkt, dat de personentrein op het tijdstip van de botsing niet stil stond. De omgekomen machinist L. Belles, was 38 jaar. hij was gehuwd en laat vrouw en een kind achter. Zijn collega G. A. van Munster was 57 jaar. Deze was eveneens gehuwd en vader var, vier kin deren. De ernstig gewonden die in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle werden op genomen zijn: <je heren J. F. van den Hoek uit Zwolle 53 jaar H. G. Kers uit Zutpihen, 53 jaar en G. de Voor uit Am sterdam, 25 jaar. Het bestuur der Vereniging Effecten bescherming heeft het volgende 'elegram verzonden aan het bestuur van Wilton- Fijenoord N.V. te Rotterdam: .Vereni ging Effectenbescherming protesteert ernstig tegen ontrechung aandeelhouders door certificaten en tegen emissie bij huidige beursconstellatie". Zowel het streven naar uitbouw van de sociale zekerheid als de zorg voor de toe komstige werkgelegenheid nopen tot een voorzichtig loonbeleid. Al te gemakkelijk kan Nederland, juist in he huidige perio de van hoogconjunctuur, in een loon- en prijsspiraal terechtkomen, welke de groei van onze sociale voorzieningen en de werk gelegenheid voor de naaste toekomst in gevaar zouden kunnen brengen, aldus mi nister Suurhoff in de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer. Het ziet er naar uit, dat de bestedin gen geen gelijke trek gehouden hebben met de groei van onze nationale midde. len en dat enkele correcties onvermijde. lijk zullen zijn. Ook als door middel van deze correcties 't evenwicht weer zal zijn hersteld, blijft bij een voortduren van de hoogconjunctuur voorzichtigheid geboden, teneinde het ontstaan van nieuwe dispro- portionaliteiten zoveel mogelijk te voor komen. Onder omstandigheden kan deze gedragslijn er toe nopen in het tempo van de uitbouw der sociale zekerheid en in de loonontwikkeling, ja zelfs in de uit gaven voor zulke vitale volksbelangen als de volksgezondheid, enige temporisering of enige beperking te betrachten. Dat bij het toepassen van beperkingen de sociale rechtvaardigheid niet uit het oog mag wor den verloren, met andere woorden, dat dan de sterkste schouders de zwaarste lasten moeten dragen, is een stelling, welke naar minister Suurhoff aanneemt in de Twee de Kamer weinig tegenspraak zal ont moeten. Te Nijmegen is het dr Veeger Instituut opgericht ais para-universitaire instel ling met het doel de medisch- en sociaal wetenschappelijke verworvenheden te in tegreren in het praktische werk der ka tholieke organisatie, die op die terreinen werkzaam zijn. De volgende organisaties hebben aan de totstandkoming van het instituut meegewerkt: de Nationale Fe deratie Het Wit-Gele Kruis, de Vereniging van Katholieke Ziekenhuizen, de Katho lieke Centrale Vereniging voor Geestelij ke Volksgezondheid, de Rooms Katholieke Artsenvereniging, de Katholieke Gestich ten Vereniging, de Medische afdeling van het Thijmgenootschap. de Bond van r.-k- Ziekenfondsen, de Katholieke Werkgevers Vereniging en de Katholieke Arbeiders Beweging. Prof- A. Th. L. Mertens, hoogleraar 'n de sociale geneeskunde aan de Kr Uolieke Universiteit van Nijmegen, is benoemd tot directeur. De Raad van Bestuur is als volgt samengesteld: A. Stapert D.P.H., arts voorzitter; mr. J. de Vreeze, vice- voo-rzitter; drs H. Brunin® penningmees ter; A. de Wolf. bestuur:-d. Zij vormen tevens het dagelijks bestuur. Als leden zijn aangewezen: drs- H. Else W. G. P. Essers, H. M- Franken, dr. A. v. Loon, dr. A. Pompen, J. Rozendaal, tandarts ir. J B. Ridde.r de van der Schueren. dr. A< Sluyters F. Terwindt, J. Veraart arts, dr A. v. d- Werf. Het secretariaat is opgedra gen aan drs. F. Schols. Heerenst'raat 35 te Utrecht. Het instituut is genoemd naar dr. Vee ger, pionier op het terrein der Katholieke gezondheidszorg. Reeds enige decennia geleden heeft deze grote figuur nadruk kelijk gewezen op noodzaak van de op richting van een dergelijk instituut even als hij onvermoeibaar heeft gewerkt voor de totstandkoming van een medische fa- culiteit in Nijmegen. Groepen van de Katholieke Actie te Lei den zijn in overleg getreden met Her vormden en Gereformeerden teneinde tot een samengaan in Advents- en Kerstvie ring te geraken. De katholieke overheid heeft haar volle goedkeuring aan dit po gen gehecht. De plannen, waarvan de concrete uit werking nog niet vaststaat, omvatten vooreerst een spreukenactie „Kerstfeest is Christusfeest", waarin de heiligheid van het Kerstfeest naar buiten zal wor den getoond en die als middel zal moeten dienen ter bestrijding van de misbruiken ten aanzien van dit feest. Wanneer hier nog de tijd en de mogelijkheden voor zou den bestaan, denkt men er o.a. in dit ver band aan de middenstand via de verschil lende bonden te vragen niet-christelijke uitingen van het Kerstfeest niet over te nemen. Een volgende actie „Met Kerst mis mag niemand alleen zijn" wil het persoonlijk initiatief stimuleren om al leenstaanden met Kerstmis in de gezins sfeer op te nemen. Van Hervormde zijde ontving men volgaarne bet idee om de Advent ook meer te benadrukken als de tweede komst des Heren. Voorts denkt men er sterk aan de Grote of O.-Antifo nen, de Adventsaanroepingen met oud testamentische inslag bekend te maken en onder brede kringen te verspreiden. Tenslotte zullen aan de vooravond van Kerstmis alle kerkklokken en -~ wanneer dc burgerlijke overheid hierin toestemt ook de klokken van openbare instellingen het Kerstfeest inluiden. Op donderdag 22 november zullen i.v.m ..Thanksgiving Day" alle Amerikaanse beurzen en markten gesleten blijven. De oprichting van het dr. Veeger Insti tuut is het logische, gevolg van het steeds meer groeiende inzicht, dat het ziektebe loop mede afhankelijk kan zijn van de sociale omstandigheden, waarin de patient tijdens zijn ziek-zijn verkeert. Het wetenschappelijke werk van de so ciaal geneeskundige is dan ock van Je allergrootste betekenis te achten voor de organisaties. die in die maatschappij werkzaam zijn o" het terrein /an de volksgezondheid- Zodra een research afdeling "on een hoogleraar in de sociaie geneeskunde kennis en feiten heeft vast gelegd, die van belang zijn voor de orga nisaties. doet zich de vraag voor, hoe deze nieuw verworven fcmr.'5 te integre ren in het praktische werk van die orga nisaties. Dis is een vraagstuk op zichze dat vaak diepgaande sociologische studie ve- '=t. Deze en dergelijke vraagstukken zuilen de hoofdschotel vormen van de on derzoekingen. de het Dr. Veeger Instituut zal ondernemen. De ruim tachtig studenten die zich onder de Hongaarse vluchtelingen bevinden, hebben een voorlopig onderkomen gevon den in het doopsgezind conferentiecen trum „Heerenwegen" te Zeist- Hier wor den zij verzorgd door het Studentenasiel- fonds en de Nederlandse Studentenraad. De burgemeester van Warffum (Gr.), mr. W. Geertsema, heeft de leiding over deze groep; hij besloot te komen tot de iri stelling van een Hongaarse kampraad. die dan als vertegenwoordigend lichaam van de Hongaarse studenten bij alle voorko mende aangelegenheden zou kunnen op- Gerenommeerde merken treden. Men wil de Hongaren laten zien hoe zo'n kampraad gekozen wordt. Op democratische wijze zullen er donderdag avond verkiezingen worden gehouden, waarin de Hongaarse studenten zelf schik hebben. Het gemeentebestuur van Zeist besloot aan deze verkiezingen enig officieel ca chet te ve-rlenen het zal van avond een stemhokje en een stembus in „Heeren wegen" laten opstellen. Propaganda voor de kandidaten wordt nog niet gemaakt, omdat de studenten van de eerste en twee de groep vluchtelingen eerst nog eens wat nader kennis met elkaar wensen te ma ken. waarvoor donderdag de_ gehele dag de gelegenheid is. Maar voor de avond moet men zijn keuze bepaald hebben en dan kan het rode potlood op het stembil jet worden geplaatst. In april van dit jaar was de 10-jarige Leonard Ross de eregast van de Ban kiersclub in Wall Street. Leonard Ross had voor de Amerikaanse televisie een aantal vragen over beurs- en geldzaken met goed gevolg beantwoord, wat hem honderdduizend dollars voor zijn spaar pot had opgeleverd. De leden van de Bankiersclub, die misschien wel hoopten hem tot cliënt te krijgen, nodigden het jongmens uit, ondervroegen hem uren lang en waren verbaasd over de wis heid van zijn antwoorden. In de grappige mijmeringen, die hij geregeld onder de titel »Er"st heeft voor de AVRO-microfoon houdt, heeft Godfried Bomans zondag 3-1- f31}1? spot gedreven met dit „wonderkind dat hij „een bijzonder naar jongetje noemde. Maar in het lot, dat de televi siekijkers in de toekomst te wachten staat heeft hij zich tot onze spijt in ne geheel niet verdiept. Dat heeft de Ame rikaanse Carroll Moore jr. wèl gedaan. Na te hebben geconstateerd, dat de „quiz show" voor de televisie een be langrijke factor in het Amerikaanse le ven is geworden, hangt hij het volgen de, uiterst verontrustende toekomstbeeld voor zijn lezers op: „Als in 1984 om het jaartal van George Orwell te lenen een kind wordt geboren, maken zijn ouders op de eerste plaats uit, hoe het zal heten en vervolgens, wat zijn onderwerp zal zijn. Als dit laatste dan vaststaat, wordt alles gedaan om het kind in dit onderwerp bijvoorbeeld de Zeilscheepvaart, of Tro pische Vlinders op te leiden. Hij hoeft niets anders te leren, lezen, schrij ven, noch -ekenen. Het „gemiddelde" kind in 1984 hoeft zelfs de dagen van de week niet te kennen, tenzij zijn „on derwerp" toevallig de „Dagen van de Week'' is. Als de deelnemers in 1984 is het woord „persoon" verouderd en vervan gen door het woord „deelnemer" de 18-jarige leeftijd heeft bereikt, treedt hij op in een van de 140 „quiz shows die iedere avond de ether worden inge zonden. Ander televisie-amusement is er des avonds niet meer. In 1983 heeft een stoutmoedige „sponsor" het nog eens met een serie revues geprobeerd, maar het onderzoek, dat naar de popu lariteit van dit soort programma's werd ingesteld, bracht hem al heel spoedig tot rede. De „quiz show", waarin onze deelne mer optreedt, heeft een hoofdprijs van maximaal honderdduizend dollars. Wint hij de hoofdprijs (en zijn speciale op leiding is oorzaak, dat een deelnemer maar hoogst zelden verliest) dan wordt het geld automatisch in een fonds ge stort, waaruit hij voor de rest van zijn leven wordt onderhouden. Het is hem bij de wet verboden om anderen bet brood uit de mond te stoten, door te gaan werken, maar overigens mag hij doen, wat hij wil. Zijn voornaamste le vensdoel moet zijn om te trouwen en nieuwe deelnemers voort te brengen. Wat hij gewoonlijk zonder morren doet, want in 1984 zijn er nog maar heel wei nig individualisten overgebleven. In 1984 kan men, precies als in 1956, een man kennen aan de auto, die hij er op nahoudt. Ziet men een man rij den in een Cadillac met open dak, dan weet men terstond, dat men te doen heeft met een mislukkeling, die genoe gen heeft moeten nemen met een troost prijs". Een man, die succes in het leven heeft gehad, rijdt in een populair ge- nri.isde wagen met laag benzineverbruik. Zo'n man heeft de „quiz-master met succes in de ogen gezien. De hemel zegene hem. En de^hemel helpe de rest van de mensheid! Sociëteit. In dit klankbeeld worden o.a. vier gedichten gedeclameerd van Leo Herberghs. Alex van Wayenburg gaat zondag a.s. niet op ziekenbezoek, maar richt zich in een gezellig Zonnebloem-programma tot de gezonden. Het motto van dit pro gramma verklaart deze uitzondering: Help de Sint het dak op. De bekende Nederlandse altzangeres Annie Woud besluit haar 33-jarige car rière als zodanig met een reeks af scheidsconcerten. Haar laatste optreden voor de microfoon vindt plaats in het KRO-programma van vrijdag 30 no vember a.s., waarin zij, begeleid door George van Renesse, een liederenrecital zal geven. Twee leidende figuren van de ARKA, mr. G. A. A. M. Boot, algemeen voor zitter en dr. W. J. Dijsseibloem, direc- Bij gelegenheid van het honderdjari ge bestaan van de Sociëteit der Afri kaanse Missiën te Cadier en Keer in Limburg heeft Tom Bouws voor het KRO-programma van de volgende week vrijdag een klankbeeld samengesteld, dat een indruk geeft van het werk dezer teur van het bureau van de katholieke ambtenarenorganisatie, zullen volgende week dinsdag voor de KRO-microfoon in een vraaggesprek met Herman Fik- kert de aantrekkelijkheid van de over heidsdienst belichten. Nederlandse componisten komen aan klank in het KRO-programma van zon dag a.s. In een Kamermuziekconcert, dat onder auspiciën staat van de Stichting Gaudeamus te Hilversum, zullen door het Gaudeamus-kwartet werken van Bertus van Lier, Guillaume Landré en Henriëtte Bosmans worden uitgevoerd. De Amerikaanse schrijver Herman Wouk, wiens boeken internationale be kendheid verwierven, heeft een televi siespel „De Verrader" geschreven, dat volgende week woensdag door de KRO- televisie zal worden uitgezonden. Deze .thriller" in twee bedrijven be handelt een actueel gegeven: een jonge kernphysicus ontfutselt aan een profes sor, die een atoomcentrale leidt, belang rijke formules, die hij in handen speelt van zijn communistische opdrachtge vers. De aangekondigde vertoning van de film „Eindstation" in het VARA-pro- gramma is dinsdagavond niet doorge gaan. Degenen, die weten, dat volgens arti kel 4 van het Televisiebesluit 1950 voor de vertoning van films, voor zover die door de Centrale Commissie voor de Filmkeuring zijn gekeurd voor personen boven 14 jaar of ouder, de toestemming van de minister wordt vereist, zulle zich daarover minder hebben 7.er,F3 dan over de ongestoorde vrijheid, mee tot nog toe vaak films OPJU aan_ scherm werden geprojecteerd, zien waarvan door de keur houd was gemaakt, immexö, de bioscoopexploitanten v in bun theaters personen beneden een benaaldr 'eeftijd toe te laten, als daar films worden vertoond, welke voor die leeftijdsklasse ongeschikt zijn verklaard door een daartoe bij de wet aangewezen instantie, dan gaat het zeker niet aan, dat dergelijke films zonder meer in de huiskamers voor de hele familie wor den vertoond. Reeds meermalen hebben wij er op gewezen dat het voor de ouders praktisch ondoenlijk is om de rijpere jeugd van 14 tot 18 jaar des avonds al vroeg naar bed te sturen, of naar een andere kamer, zo die al aan wezig mocht zijn, te verwijzen. Het werd onzes inziens dan ook meer dan tijd, dat de staatssecretaris van O., K. en W., onder wie ook radio en te levisie ressorteren, het al te lang ver waarloosde artikel 4 van het Televisie- besluit is gaan toepassen en geen toe stemming heeft verleend tot de verto ning van de film „Eindstation". De televisie-secretaris van de VARA 3n programmacommissaris van de NTS de heer J. W. Rengelink, die over de beslissing van de staatssecretaris tegen over de kijkers een verklaring aflegde, zeide: „Wij hebben ons over die bepa ling niet ongerust gemaakt en het ver leden heeft daartoe ook geen aanleiding gegeven. Maar nu de staatssecretaris heeft meegedeeld, geen toestemming te verlenen, hetgeen voor de eerste maai geschiedt, meen ik enige toelichting aan de kijkers schuldig te zijn". De heer Rengelink, die de opportuni teit kennelijk stelt boven een in het Te levisiebesluit vastgelegde principiële be paling, betoogde, dat de Nederlandse te levisie een belangrijke verarming zou ondergaan, als films, voorbehouden voor personen boven veertien ol acnttien jaar, niet door de televisie zouden mo gen worden vertoond. Er zijn volgens hem al vele bepalingen, die de keuze Serin? maken. Zo heeft de Nederlandse Bioscoopbond voorgeschreven, dat een film „uitgerouleerd moet zijn en min- stens "veertig maanden oud. Bovendien zijn geen Amerikaanse en Engelse films beschikbaar. „Nu van de toch al kleine hoeveelheid weer tweederde met een brede armzwaai wordt weggevaagd, komt de televisie wel in een zeer moei lijke situatie", aldus de heer Rengelink. Verder zag de heer Rengelink nog een ander gevaar. „Als het de bedoeling van het departement is, soms toestemming te geven tot vertoning van films boven 14 en 18 jaar, wie bepaalt dit dan? Ik geloof niet, dat de minister of de staats secretaris dit persoonlijk zal uitmaken. Een ambtenaar dus? We weten het niet. Wel weten we, dat er dan een groot gevaar bestaat voor volkomen eenzijdige en niet objectieve beoordeling. Wij ma ken ons meer dan een tikje ongerust", aldus besloot de heer Rengelink. Horizontaal: 1 schopt, 5 riviermon ding, 9 vogelprodukt, 10 werkelijk, 12 in orde, 13 selenium (afk.), 14 als eerder (afk.), 16 voi scheuren, 19 voorzetsel, 21 familielid, 22 drank, 23 jongens naam, 24 grond, 26 godsdienst, 29 spil, 30 soms, 31 zangnoot, 32 familielid (volksuitdrukking), 33 modegek, 35 zangdichtstuk, 36 grote kostbaarheid, 38 nihil, 40 deel v. h. jaar. Verticaal: 1 breekbaar, 2 het romein- se rijk (lat. afk.), 3. groente 4. voor zetsel, 5 lidwoord, 6 geestdrift, 7 meis jesnaam, 8. putemmer, 11 landbouw- Van katholieke zijde is intussen even eens alle reden om zich „meer dan een tikje" ongerust te maken. Toen de film „Eindstation" door de staatssecretaris was verboden, verzocht de VARA-tele- visie hem om toestemming tot verto ning van een film met de Franse ko miek Fernandel in de hoofdrol. Maar ook dit werd geweigerd, omdat de be trokken film toelaatbaar was verklaard voor personen boven 14 jaar. Tenslotte werd de Franse film „Ma Pomme" met Maurice Chevalier vertoond, die door de Centrale Commissie voor de Filmkeu ring toelaatbaar was verklaard voor alle 'eeftijden. Maar ten aanzien van deze film is door de katholieke nakeuring voorbehoud gemaakt voor personen ho ven 18 jaar. In de ruim honderd Neder landse gemeenten, die de Katholieke Film Centrale hebben aangewezen als nakeuringsorgaan in de zin van artikel 4 van de Bioscoonwet. werd dus dins dagavond op het TV-scherm in de huis kamers voor het hele gezin een film vertoond, die daar in de bioscoopthea ters uitsluitend toelaatbaar is voor per sonen boven 18 jaar. Uit een en ander blijkt wel, dat deze hele materie door de verantwoordelijke instantie nog eens terdege zal moeten worden bezien. '"K werktuig, 13 grote pjtoats, 15 nobel, 17 heldendicht, 18 plaats, 19 zoogdier, 20 pl. in N.-Holland, 24 vis, 25 deel v. d. week 27 uiterlijke praal, 28 min, 32 uitroep 34 thee (Duits), 37 ongeveer (afk.), 39 duur van eb en vloed. Horizontaal: 1 epos, 4 rage, 8 Adam, 9 trek, 11 me, 12 ar, 14 te, 15 l.o., 16 eer, 17 tij, 19 ovaal, 21 op, 22 el, 23 o.o., 24 po, 25 do, 26 re, 27 klopt, 28 er, 29 tee, 30 ai, 32 a.e., 33 nu, 35 sa., 36 mond, 38 neel, 40 noor, 41 neon. Verticaal: 1 ede, 2 pa, 3 oma, 5 ate, 6 gr., 7 eel, 8 Amsterdam, 10 korporaal, 13 revolte, 14 trappen. 18 ijle, 19 oog, 20 lot, 21 ode, 31 ion, 32 ado, 34 K»% 35 sen, 37 n.o., 39 e.o. Lloyd's verzekeraars hebben besloten, dat voortaan de basistarieven voor zee verzekeringen slechts 3 maanden geldig zullen zijn. Tot nu toe werden deze ta rieven voor de duur van één jaar vast gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 4