Algemene Vergadering veroordeelt deportaties van Hongaren Voor derde maal toelating van waarnemers geëist Gloeilampjes Kolonel Lubis organiseerde een samenzwering Details zijn nog niet geregeld Guerillastrijd ten noorden van Boedapest Vele vragen en wensen bij Econ. Zaken Hoe staat het met de benzine voorraad? behandeling van Blijf meester Menon „waarschuwt" regering-Kadar Drie resoluties Denk aan Hongarije De leger kwestie in Indonesië Arrestaties breken Algerijnse opstand rje ziw#fc het- l/ALS De rapporten ran Hammarskjoeld Russisch vuur op vluchtende Hongaren Raadsverkiezingen in de Alblasserwaard DONDERDAG 22 NOVEMBER 1956 PAGINA 7 Interessante stemverhoudingen Krachtiger taal van Menon o Pamflet zegt: A/j rw\SLfc dÜL p-UUYXPt 'Weigert nooit! Daar zorgt de beroemde, direct drogende BJC?//14AC inkt voor. (Vervolg van pagina 1) Nogal duister (Vervolg van pagina 1) Guerillastrijd In de heuvels ten noorden van Boeda pest v.ordt nog steeds gevochten, aldus werd gisteren te Weiien vernomen. Een niet bekend aantal Hongaren zou daar een guerillastrijd voeren. Mensen, die gister avond in Wenen uit Boedapest aankwa men, vertelden dat gistermorgen een bui tengewoon luide explosie werd gehoord gevolgd door zwaar mitrailleurvuur- Men was van mening, dat de Russen een aan tal gebouwen, waarin de vrijheidsstrij ders zich verschanst hadden, hS'dden op geblazen en daarna getracht, hadden alle Hongaren daar neer te schieten. Geen geld, geen ruimte Ooh O.-Duitsland? Berging na vertrek der Britten Procedure Camouflage Het olietekort „Mijn aanbod om te Boedapest met de Hongaarse autoriteiten van gedachten te wisselen, is nog steeds onverzwakt van kracht", aldus heeft de secretaris-generaal der V. N„ de Zweed Dag Hammarskjoeld, gisteren in de Algemene Vergadering verklaard. „Toen de Hongaarse autoriteiten weigerden door mij aangestelde waar nemers der V. N. in un land toe te laten, heb ik een beroep op hen gedaan hun standpunt, met het oog op de aan de dag getreden bezorgdheid van staten-leden, te wijzigen en ik lieh aangeboden zelf naar Boedapest te reizen. Dit aanbod is nog steeds onverzwakt van kracht". Hammarskjoeld verklaarde dit In het debat over Hongarije, tijdens welke een drietal resoluties door de Algemene Ver gadering werd aanvaard. Op de eerste plaats werd een Cuba a n- se resolutie goedgekeurd (de resolutie, waarvan Sjepilof maandag verklaarde, flat ze „stonk naar provocatie"). Daarin wordt er bij de Sovjet-Unie op aangedrongen een einde te maken aan de deportaties v Hongaren. Tevens wordt de Sovjet Urn verzocht thans onmiddellijk haar strijd krachten terug te trekken. Op de tweede plaats verwierf een In diase resolutie (co-sponsors- Indonesië en Ceylon'de goedkeuring-der.Algemene Vergadering. Daarin wordt aan de Hon gaarse autoriteiten gevraagd thans toch in te stemmen met het verzoek van de secretaris-generaal", dat aan waarnemers der V.N. toestemming zal worden ver leend om in Hongarije de toestand zelf gade te slaan en daarover aan de inter nationale organisatie verslag uit te bren gen. De derde resolutie, die het fiat kreeg, was er een waarvan Argentinië, België, Denemarken en de V.S. de indieners wa ren en waarin de secretaris-generaal en de hoge commissaris voor de vluchtelingen dank werd gebracht voor hun inspanning ten behoeve van de vluchtelingen en bei de functionarissen wordt gevraagd hier mee voort te gaan. Regeringen en particu liere organisaties worden verzocht te blij ven bijdragen aan de zorg voor en her vestiging van de Hongaarse uitgewekenen. Interessant waren de stemverhoudingen bij de verschillende resoluties. De Cu baanse (over de deportaties) kreeg 55 voor en 10 tegen, bij 14 onthoudingen. Tegen stemmers waren de communistische lan den en Joego-Slavië. Onthouders: Finland en dertien A.A.-landen, daarbij opmerke lijk genoeg niet Ceylon, dat co-sponsor van de Indiase resolutie was. Was het voorts minder verwonderlijk, dat landen als Thailand en Pakistan de aandacht verdient dat dit ook het g was met Birma, Irak en Iran. De A.A.-groep trok ook niet eenzelfde lijn bij de stemming over de Indiase re solutie, die 57 tegen 8 stemmen kreeg bij eveneens onthoudingen. Dat onder de „onthouders" Joego-Slavië, Egypte, Jordanië, Syrië. Saoedi Arabië en Vemen bevonden behoeft niet ie verbazen. Landen als chili. China, Cuba, de Domi nicaanse republiek. Panama en ook Ethi opië namen eenzellde houding in; zii von den, dat de Indiase resolutie na die van Cuba onnodig was. Met verrassin» no teerde men, dat ook Polen zich van stem ming onthield en daarmee een onafhan kelijke positie innam van de rest van het Sovjet-blok, dat Sjepilofs „njet" nagalm de. De meest algemene instemming kreeg de vluehtelingenresolutie: 69 voor, 2 te gen, 8 onthoudingen. Hongarije en Roe rt,.nis toonden zich hier roder dan Mos- S en temden tegen, de rest van het Sovjetblok onthield zich van stemming. Behalve de uitslagen hoorde men nog enkele redevoeringen met r"eer npr„t„ wone belangstelling aan. Op de plaats die van Krisjna Menon, die deljjk, maar wat laat, in navolging va zjjn chef in Nieuw Dehli een wat krjysnt-i ger geluid liet horen. „De Hongaarse re gering zou er zelf voordeel bjj hebben, waarnemers der internationale organisa tie toe te laten. India doet een beroep op haar, acht te slaan op de stem van mil joenen Aziaten," aldus Menon. „Het is niet mjjn gewoonte waarschuwingen te geven, doch indien de Hongaarse autori teiten thans niet zo spoedig mogelijk rea geren op het beroep der Algemene Ver gadering, Iaden zjj een zeer zware ver antwoordelijkheid op zich. De Indiase regering zal niet veroorde len zonder de feiten te kennen. De namens Bemelen (L.) Het is een flinke sprong van Maastricht uit, het liefelijke en idyllische dorpje Bemelen men heeft van dit hoooge- legen dorpje een prachtig uitzicht op de Limburgse hoofdstad en het s eigenlijk geen wonder, dat deze plaats sedert onheugelijke tijden een onweer staanbare aantrekkingskracht uitoefent °P jonge paartjes, die graag van hieruit hun huwelijksbootje laten starten. De trouwlustigen komen niet alleen uit ons ken rtZelfs uit België en Duitsland trek- maanloPau rties naar dit zo mooie Ro hef er kje, waar pastoor Peter: is er ze?fsWva£ druk van heeft' DU 3®ar melen er zulleene" reoo.rd s,prak1 ln, Bt; huwelijken ingeze£a" ir?- deze kerk 30 slechts 2 van hM,7aa.™an dorpje telt ongeveer Jon ti i Z9n' staan in het geheel 80 huizen New York Er is weer nieuws van de zuidoooi Thans geen uit zijn kracht gegroeide ijsberg- ëlie men ontmoette, maar cte Amerikaanse luchtkarteringsploeg heef; op 560 kilometer afstand van de zuid pool uitgebreide sneeuwvrije gebieden ontdekt. Dat geeft een kans om hier enkele vliegvelden aan te leggen, meent men- Batonrouge (V.S.) In 1953 trok de nu 26-jarige Apeldcor- ner Jan Aalders, naar de States om aan de Louisiana States University land bouweconomie t'e gaan studeren. Mis schien studeert hij nog steeds- rnaar mj heeft er nu toch in ieder geval wat tijd van afgenomen om een grote actie te ontketenen voor hulp aan de Hongaarse vluchtelingen Zijn actie, plaatselijk begonnen onder de leuze „Een dollar voor Hongarije", heeft inmiddels in de hele staat Louisia na zoveel weerklank gevonden via radio, televisie en pers, dat hij al aar dig op weg is naar de „ten grands", of tewel tienduizend dollar. mijn land ingediende resolutie heeft ten doel deze feiten te leren kennen,'' aldus Menon. De vertegenwoordiger van India was voorts van mening dat de Hongaarse re gering ,,in Boedapest en niet buiten Hon garije" met de secretaris-generaal be hoort te beraadslagen. Menon herhaalde dat India pal blijft staan voor het recht van elk land, om zijn eigen regering te kiezen, zonder dat hierbij door een an dere staat gewapenderhand wordt inge grepen. „Mijn land verlangt, dat het Hon gaarse vraagstuk zo spoedig mogelijk wordt geregeld," zo besloot hij. De Ceylonese vertegenwoordiger S. S. Gunewardene verklaarde dat de V.N. vastbesloten zijn een derde wereldoorlog te vermijden. Agressie blijft agressie, on geacht of deze nu in Egypte of in Hon garije wordt gepleegd. Wij kunnen ons niet in een bepaald gedeelte der wereld met conflicten bezig houden, zonder te denken aan de weerslag in andere gebie den. Wij betreuren de aanwezigheid van Russische strijdkrachten in Hongarije, ook al bevinden zij zich daar onder het voorwendsel, dat dit in overeenstemming is met het verdrag van Warschau. Wij menen, dat de Hongaren in de ge legenheid moeten worden gesteld zich vol gens hun eigen inzichten te ontwikkelen," aldus de Ceylonese afgevaardigde Gune wardene. Vóór de stemming had de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Imre Horvath verklaard, dat de door hem ge leide delegatie en zijn regering bereid waren met secretaris-generaal Ham marskjoeld te beraadslagen over hulp verleningsmaatregelen. „De overweldigende meerderheid der Hongaarse vluchtelingen heeft niet de bedoeling haar vaderland voorgoed de rug toe te keren. Wij doen e,en beroep op hen, zo spoedig mogelijk terug te keren," zo verklaarde hij. Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 77? Gironummer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 Het hoofdkwartier va„ het Indonesi- chef-staf van het leger, generaal-majoor Nasution, Lubis ter verantwoording ge roepen voor zijn activiteiten. Maar Lubis sche leger heeft gisteren aangekondigd dat er „een samenzwering was geweest om de regering omver te werpen". Dit is een bevestiging van de berich ten, die in Djakarta de ronde doen sinds het garnizoen van de Indonesische hoofd stad naar de kazernes was teruggeroe pen om voorbereid te zijn op alle even tualiteiten. Een woordvoerder van het leger onthulde, dat de „voormalige plaatsvervangende chef-staf, kolonel Lu bis, een samenzwering had georgani seerd om de Indonesische regering door gewapend geweld omver te werpen en de staatsideologie door een andere te ver vangen". Waarnemers zijn van mening, dat deze aankondiging van een samenzwering, één dag nadat de militaire commandant van Djakarta het bevel ophief, dat het garnizoen van Djakarta in de kazerne moest blijven, omdat de situatie niet langer kritiek was, een bewijs is, dat de leiding van het leger de toestand onder controle heeft. De verklaring van het leger zegt, dat het hoofdkwartier van het leger in het bezit is van documenten en andere be wijzen betreffende de activiteiten van kolonel Lubis. Ongeveer 14 dagen geleden had de gaf geen gehoor aan dit bevel, verliet zijn residentie en wordt thans beschuldigd van desertie. De verblijfplaats van Lubis is nog steeds niet bekend. De verklaring zegt voorts, dat de moei lijkheden in het leger worden veroor zaakt door twee met elkaar in strijd zijnde feiten, ten eerste, dat het leger wil trachten de binnenlandse toestand te verbeteren en ten tweede, dat het leger als een militaire organisatie dë discipli ne moet handhaven, daar dit een eerste vereiste is voor zijn inkreukbaarheid. Het verlangen om een verbetering te bewerk stelligen van de huidige „onbevredigen de binnenlandse toestand" heeft geleid tot formele zowel als informele besprekin gen tussen officieren van het Iger en ver. volgens tot meningsverschillen over de wijze waarop men tot een verbetering kan komen, aldus de verklaring. Inmiddels heeft het parlementslid Mo hammad Daljono (Masjoemi) verklaard, dat er „in principe geen verschil van mening bestaat tussen Nasution en Lubis ten aanzien van hun idealen voor het va derland. Hij vertrouwde er daarom op, dat op democratische wijze een oplossing gevonden zou worden voor de crisis in het leger, met andere woorden; een com promis, zo zei hij. Dinsdag heeft een ander parlements lid van de Masjoemi er voor gewaar schuwd, dat een kabinetscrisis ten ge- volge van de onenigheid in het leger, niet Ms onmogelijk moest worden be schouwd. Van bevoegde zijde te Algiers Is mee gedeeld, dat dezer dagen te Tlemcen een geschrift is gevonden, dat van de Alge- rijnse verzetsbeweging afkomstig zou zijn, waarin gezegd wordt, dat de arrestatie van de vijf verzetsleiders een zeer zware slag is geweest, die tragische gevolgen voor 6e verzetsstrijders zar'hebben. „Wij geven toestemming de strijd te staken overal waar de omstandigheden te moei- lijk zijn geworden", aldus dit geschrift. Te Parijs is de penningmeester van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront (F. L.N.), aangehouden, aldus is woensdag bekendgemaakt. De politie heeft bij een huiszoeking boekhoudkundige bescheiden van de F.L.N. en meer dan zeven mil joen frank, afkomstig uit inzamelingen onder de Algerijnse arbeiders in Frank rijk gevonden. Het Franse kabinet heeft gisteren tijdens een ministerraad, die werd gepresideerd door president Coty en bij gewoond door de te Algiers residerende minister Lacoste, de Algerijnse kwestie besproken. Een woordvoerder van de re gering maakte na afloop van de zitting bekend, dat minister Lacoste de raad een overzicht gegeven had van de toestand in Algerije. Minister Lacoste meende een buitenge woon grote verbetering te moeten consta- teren Op het militaire vlak. „Praktisch zo zeide de minister, wordt de situatie in het grootste deel va„ het land beter". Volgens de woorvoerder, zou Lacoste verklaard hebben, dat men zich nu diende bezig te houden met de actie op het politieke vlak en voornamelijk met de gemeentelijke en agrarische hervormin gen. Advertentie In het rapport over de UNEF zegt Hammarskjoeld. dat de in Cairo be schikbare tijd slechts toestond met pre. sidenit Nasser de principiële kwesties te 'bespreken. Een uitwerking van detailkwesties zal nog moeten volgen. Hammarskjoeld en Nasser kwamen op de volgende (in de bijgevoegde aide-memoire vermelde) principiële punten overeen; Eng elands eerste grote zwaarwater reactor, Dido' is gebouwd voor het testen van ma ma en en het maken van krachtige radio-actieve isotopen. Sir Cyril Hinsnclwooa, president van de Royal Society, heeft woensdag officieel de reactor op het „Atomic Energy Research Establishment" te Harwell in gebruik gesteld. De foto geeft een overzicht van het interieur van het met zeil overdekte reactor gebouw. De bovenzijde van de eigenlijke reactor is duidelijk zichtbaar met de e csels voor de brandstoffenelementen. Boedapest zelf waar naar nog werd gemeld, het is voorgekomen, dat commu nisten de Rode-Kruisgoederen tegen zwart-handelsprijs op straat staan te ver kopen, is zo zwaar beschadigd, dat vol gens een schatting van een doorgaans be trouwbare bron in Wenen minstens een miljard gulden nodig zouden zijn om de stad weer te herstellen. In Pest, de zaken wijk van de stad op de oostelijke oever van de Donau is een gebied van vijf en een halve vierkante kilometer letterlijk met de grond gelijk gemaakt. Volgens radio-Boedapest zijn de waterleidingen ln de stad bevroren. De hoge commissaris voor vluchte lingen van de V.N- te Genève heeft gis teren berichten ontvangen, waaruit zou zijn op te maken, dat Russische infan teristen het vuur geopend hebben op vluchtende Hongaren. De Oostenrijkse autoriteiten deelden, zonder met dit bericht direct een verband te suggereren nog mee, dat de Russische infanterie bij de Oostenrijks-Hongaarse grens was aangekomen en ds-t er vele gewonden waren onder de 8090 vluchtelingen, die gisteren Eisenstadt bereikten. Toen gistermorgen de balans werd op gemaakt waren er 51.500 Hongaren naar Oostenrijk gevlucht en geregistreerd Voor ongeveer 11.000 vluchtelingen heeft men geen geschikte onderkomens meer kunnen vinden. Scholen en andere grote gebouwen zijn wegens gebrek aan sa nitair ongeschikt voor het onderbrengen vz>n uitgewekenen. Ook in Oostenrijk is de situatie voor de vluchteling treurig- De autoriteiten doen waf ze kunnen, maar hun middelen zijn beperkt. De situatie wordt nog verergerd door de strenge vorst, waarbij het kwik tot 10 graden onder nul is gedaald. Er worden pogingen gedaan om de Hongaren onder te brengen in hotels, maar de hulpor ganisaties hebben praktisch geen geld meer. Ook is er een tekort ontstaan aan transportmiddelen om de vluchtelingen van de grens naar veiliger plaatsen te brengen. Het Berlijnse communistische week blad „Neuer Weg" schrijft', dat er ..ern stige symptomen van ongezonde ideolo gische "toestanden" bestaan in de partij- organisatie van de elektromptoren- fabriek te Wernigerode, één van de grootste in Oost-Duitsland- Het fa- brieksorgaan had „in feite geschreven dat er geen democratie bij ons is en dat de-partijfunctionarissen alleen maar fouten hebben gemaakt". (1) De Egyptische regering verklaart, dat zij bii de uitoefening van het soe vereine recht met betrekking tot zaken, die de UNEF raken, zich in goede trouw zal laten leiden door resolutie nr. 394 van de Alg. Vergadering dd. 5 novem ber 1956 (d.i. de resolutie, waarin tot oprichting van de UNEF werd besloten). (2) De V-N. nemen nota van deze ver klaring van de Egyptische regering en stellen vast dat de activiteiten van de UNEF in goede trouw zullen worden bepaald, overeenkomstig de omschrij ving van bovengenoemde resolutie. De V.N. bevestigen in het bijzonder hun 1 voornemens om de UNEF te handhaven totdat, haar taak is voltooid, met dien verstande dat dit overeenkomt met de wensen van de Egyptische regering. De redactie van dit geheel is nogal duister. Tot waar reikt de taak van de V.N.-politiemacht. en vooral, tot wan neer wordt zij uitgeoefend? Men kan zicih voorstellen, dat uiteindelijk de Egyptische regering deze taak eerder beëindigd ziet dan de V.N.! Hoe zal dan worden gehandeld? In de aide-memoire geeft Hammar skjoeld nog bijzonderheden over de om vang van de UNEF. Voorlopig zullen in Egypte 2.241 man beschikbaar zijn. Ver volgens zal op een nader te bepalen tijd stip nog een aantal van 1.260 man naar Napels of rechtstreeks naar Egypte wor den overgebracht. In het tweede rapport vraagt Ham marskjoeld de Algemene Vergadering machtiging ziin onderhandelingen met bergingsondernemingen tot vrijmaking van het Suezkanaal voort te mogen zet ten, zulks in overeenstemming met het verzoek van Egypte. Over de kosten van dit werk is in Egypte wel gesproken maar er is nog geen overeenstemming. Hammarskjoeld vraagt daarom om voorlopig gelden van de V.N. te mogen aanspreken, teneinde dit belangrijke werk niet te vertragen. ,,Ik stel mij niet voor de vrijmaking te laten beginnen, vóórdat de niet-Egyptische troepen Port Said en de kanaalzone hebben ver laten", aldus Hammarskjoeld. (Hierbij Adv*» rtenne over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot wordt niet gedoeld op de V.N.-politie macht) Het is Hammarskjoelds bedoeling ech ter wel zo spoedig mogelijk de noodza kelijke technische voorbereidingen te laten beginnen. Daarbij hoort een onder zoek ter plaatse van experts, die Ham marskjoeld denkt aan te trekken uit de organisatie van de V.N. v-oo-r de tech nische bijstand. Deze experts zouden moeten worden bijgestaan door verte genwoordigers van de bergingsfirma's die gevestigd zijn „in landen, die niet bij het huidige conflict betrokken zijn". Reuters correspondent Michael Johns meldt uit welingelichte kringen, dat Hammarskjoeld hierbij de Deense en Nederlandse firma's op het oog heeft, die waarschijnlijk voor dit werk zul len worden uitgekozen. In de Algemene Vergadering zullen de rapporten waarschijnlijk in een resolutie worden verwerkt. De sponsor van deze resolutie zal mogelijk een van de leden van Hammarskjo-elds adviescommissie ad hoe zijn: Brazilië, Canada, Ceylon, Colombia, India, Noorwegen en Pakistan. In Franse en Britse kringen in New York weigerde men gisteren commen taar op de beide rapporten. Men meen.t echter te weten dat Frankrijk in het bijzonder door de rapporten onaange naam is getroffen. Minister Selwyn Lloyd heeft gisteren zijn vertrek naar Londen, dat hd&en zou plaatsvinden, plotseling uitgesteld, ofschoon zijn aan wezigheid in de Britse hoofdstad i-v-m. Edens toestand dringend nodig is! Bijna 8500 inwoners uit vijf gemeen ten in de Alblasserwaard gaan morgen naar de stemlokalen om drie nieuwe gemeenteraden te ziezen. Aanleiding tot deze tussentijdse verkiezing is een grenswijziging, die van kracht wordt op 1 januari 1957. De industriegemeente Hardinxveld (ruim 8000 inwoners) wordt verenigd met het grootste deel van de buurgemeente Giessendam. Giessen-Oudekerk, de buurtschap van Giessendam die buiten deze samenvoe ging blijft, gaat met Giessen-Nieuwkerk en Peusum een nieuwe agrasische ge meenschap vormen met een inwonertal van ruim 2500. Tenslotte is er nog raadsverkiezing in Schelluinen, een dorp onder de rook van Gorinchem met 460 inwoners, dat slechts zijdelings bij de grenswijziging betrokken is. Ongeveer vijftig Hardinxvelders gaan door een i kleine grenscorrectie naar deze gemeen te over. Op 2 januari a.s. komen de nieuwe i raden voor het eerst bijeen. Er zijn voor de nieuwe gemeenten nog geen burge meesters benoemd. 's-GRAVENHAGE, 21 november 1956. De grote moot, waarmee de Tweede Kamer deze week haar werkzaamheden aanving, was de behandeling van de begroting van Economische Zaken. De Kamer had echter eerst nog het wetsontwerp Stichting Industrieel Garantie fonds af te handelen, waarvan minister Zijlstra nog opmerkte, dat ook hij de indruk had. dat men er niet om zat te schreeuwen. Het was dan ook bestemd voor specifieke financieringen. Bij de bestedingsbeperking van thans zal dit fonds uiterst voorzichtig worden gehanteerd, het zal vooral worden toegepast voor middenstands- en ontwikkelingsfinanciering. Dit was eigenlijk reeds gedeeltelijk een antwoord op de opmerkingen, die de heer Koersen (K.V.P.) later maakte bij de behandeling van de begroting van Economische Zaken, toen hij het had over de financieringsmogelijkheden voor de kleine bedrijven. Hij was namelijk uitgegaan van het standpunt, dat de maatregelen tot opvoering van de produktiviteit niet te eenzijdig mochten wor den bepaald naar het grootbedrijf. Nu geldt de fmancieringsmogelijkheid voor kleinere en middelgrote bedrijven, waarvoor genoemd wetsontwerp, dat heden middag z.h.st. werd aangenomen, 30 miljoen beschikbaar stelt, alleen voor N.V.'s; de heer Koersen vroeg dus bij de begroting ook andere bedrijfsvormen te helpen en_ wel door een soepeler toepassing van de kredietfaciliteiten. Hij vroeg de minister verder ook nog hoe hij stond tegenover kostprijsverhogende belastingen. li k r .Bla'sse (K.V.P.) meende, dat alle bestedingscategorieën voor correctie m aanmerking komen en dat er een te zwaar accent ligt op de betalingsbalans. Bij het bepalen van maatregelen bij in grijpende beslissingen, die zouden moeten worden genomen, meende de heer Blaisse, dat wij ten aanzien van het conjunctuur beleid geen oordeel kunnen geven maar dat wij zullen moeten wachten 'op de nota van de S.E.R. Aangaande die overbesteding werden meer opmerkingen gemaakt o.a. door de heer Van I,eeuwen (V.V.D die zeide, dat binnenlandse impulsen tot overbeste ding zouden leiden. Hij vroeg hoe de prijsstabilisatie te rijmen valt met de af schaffing van de consumentensubsidie en met hogere tarieven van overheidsbedrij ven en hogere landbouwprijzen. Vooral zag hij een verschil tussen de minister van Economische Zaken in 1955 en in 1956 In 1955 was hij volgens de heer Van Leeuwen een kampioen voor de rust in de lonen en de prijzen, in 1956 een kam pioen alleen maar van de prijzen. De heer Hazenbosch (A.R-) vond het daarna merkwaardig, dat de heer Van Leeuwen dit niet vóór de verkiezingen had gezegd, daar de kritiek die hij op minister Zijl stra had, belastingverhoging tot conse quentie had. Het prijsstabilisatiebeleid noemde de heer Hazenbosch niet alleen het cureren van een symptoom. Zonder het prijs stabilisatiebeleid zou er een stijging zijn van het prijspeil én van het loonpeil met als gevolg het ondermijnen van onze exportpositie en sociale onrust. Hij vroeg de mi nister of alle prijs verlagingen, die de minister in het verleden mogelijk had geacht, waren gerealiseerd. De heer Van Leeuwen vond in tussen, dat de loon politiek in lijn rechte tegenspraak was met de politiek van minister Zijl- C. HAZENBOSCH Niet alleen symp toom cureren stra, die de rust in lonen en prijzen voor stond en hij vroeg direct daarna enigs zins in tegenspraak met zichzelf, hoe de minister de spanningen zou opvangen, in dien er "een prijsstijgingen zouden ko men Zijn conclusie was, dat de monetaire en fiscale politiek de bestaande spannin gen maar voor een deel zouden opvangen. Het was volgens hem niet de minister van Economische Zaken, maar de minis ter van Sociale Zaken, die de waarde vastheid van het geld door zijn loonpoli tiek beheerste. Wat de regering wilde was volgens hem een camouflage van de werkelijke toe stand. Onafwendbare tariefs- en prijsver hogingen worden naar een later tijdstip verschoven: hij noemde dat een mislei ding der bevolking, aan wie het onmoge lijke als mogelijk wordt voorgehouden. De heren Hazenbosch (A.R.) en Schmai (C.H.) meenden, dat een bevredigende be spreking niet mogelijk was, omdat men de repercussies van de internationale toe stand niet kent. De heer Hazenbosch meende dan ook. evenals de heer Blaisse dat men daarvoor zou moeten wachten op het rapport van de S.E.R waarover hij een afzonderlijk debat voorstelde, maar dan liefst mét de ministers van Fi nanciën en Sociale Zaken erbij. De A R. en de C.H. steunden dus de politiek van prijsstabilisatie van de minister. De heer Nederhorst (P.v.d.A liet daar over weer een ander geluid horen. Hij vroeg een onderzoek naar de prijzen, wat de minister had gezegd te zullen doen. Maar wij horen daar van nooit iets, zei hij. Hij vroeg de resultaten van dat on derzoek aan de Kamercommissie bekend te maken opdat de Kamer het beleid van de minister beter zou kunnen beoor delen. Door publikatie vooraf zou een straf ingrijpen kunnen worden voorko men. Voor de industrialisatie vroeg hij nu niet alleen als norm de werkloosheid aan te leggen zoals de P.v.d.A. vroeger had bepleit, maar nu ook andere factoren te laten meespreken zoals het vertrekover- schot, het gemiddelde inkomen in een be paalde streek enz. Hij vroeg ook een on derzoek naar de uitschakeling van ar beidskrachten door automatisering zonder dat dit werkloosheid tengevolge heeft. Hij ging akkoord met het rijverbod op zondag en vroeg hoe het dienaangaande stond met onze benzine-voorraadpositie. De heer Schmai (C.H.) vroei naar ver dere gegevens over dit rijverbod en hij |jp snelheid waarmee dit besluit was genomen. In dit verband vroeg hij mede wat onze schade was tengevolge van de sluiting van het Suezkanaal. De heer Blaisse legde er de nadruk op, dat het olietekort catastrofaal zou wor den. indien ook de laatste pijplijn van de Aramco zou worden doorgesneden Hij be pleitte een gezamenlijke actie, daar al leen een gezamenlijk verdelingsschema uitkomst zou kunnen brengen. De heer Nederhorst had nog de indruk, dat de monetaire autoriteiten te laat en te onvolledig ingrijpen. Men stelt, meende hij, alles afhankelijk van de toestand van de betalingsbalans. Men moet niet dan pas ingrijpen als de moeilijkheden zich voor doen, bij een vroeger ingrijpen kan men met bescheidener middelen volstaan Niet de betalingsbalans was volgens hem de juiste maatstaf, maar de spanning op de arbeidsmarkt. De heren Blaisse en Nederhorst be spraken nog de Benelux en de K.S.G. De heer Blaisse meende, dat nu er geen we zenlijke moeilijkheid meer bestond voor ondertekening van het verdrag, bet er nu gauw van zou moeten komen De heer Nederhorst wilde eerst nog weten waar de knelpunten nu eigenlijk liggen omdat wij er zo weinig van af weten Alle moei lijkheden worden binnenskamers bespro ken, het is een Benelux van ambtenaren; hij vroeg de minister tenminste de Ka mer van de problemen op de hoogte te stellen. De heer Blaisse vond het onjuist, dat het politieke gesprek over de K.S G. al leen in Straatsburg werd gevoerd, terwijl de ministers alleen in hun eigen parle ment ter verantwoording kunnen worden geroepen. Hij drong erop aan, dat op een aantal onderdelen het verdrag zou wor den herzien en uitgebreid. Bij de vraag hoe het stond met Eura tom merkte hij tevens op, dat de olie situatie reden te over was om op te schie ten met de Europese markt. De heer Ne derhorst vond het beleid van de Hoge Autoriteit weinig krachtig, waardoor de nationale regeringen zich niets aantrek ken van de bevoegdheden, die feitelijk tot de Hoge Autoriteit behoren. De Hoge Autoriteit is huiverig maximumprijzen voor kolen vast te stellen, het. gevolg is dat de Belgische regering het zelf doet. De middenstandspolitiek werd bespro ken door de heer Schmai. die meende, dat men hier reeds was gegaan tot de grens van het mogelijke. Het enige wat er volgens hem nog zou kunnen gebeuren is een perfectionering van de vestigings maatregelen, De heer Schmai zal even wel nog tot de ontdekking komen, dat er wat de middenstand betreft nog heel wat op stapel staat. De heer Van den Heuvel (K.V.P.) was van oordeel, dat in bepaalde sectoren van de middenstand de inkomens te laag zijn. Een nadere bestudering van dit facet in het kader van het prijsbeleid verdiende zijns inziens de aandacht. Met de mi nister is hij voor een snelle uitbreiding van het aantal bedrijfschappen. Het vestigingsbeleid besprekend, opper de hij de mogelijkheid van verlichting der vestigingseisen. Niet bevredigend was z.i. het antwoord van de minister inzake de bewerktuiging van de afdeling middenstand van het de partement met deskundigen. Een deug delijke voorziening met specialisten dient te worden nagestreefd zo zei hij. Minister Zijlstra maakte - daarna nog een aanvang met zijn antwoord, welke hij morgen zou voortzetten. F. S. Op de Koningslaan—hoek Emmalaan in Amsterdam is woensdagmiddag een brandweerauto ran de post Honthorststraat, die op weg v'as naar een brand in de Eerste Schinkelstraat, in een bocht geslipt. De wagen raakte een boom, schoof vervolgens langs een lantaarnpaal en kwam met ernstige schade tegen een dikke boom tot stilstand. Drie van de inzittende brandweerlieden werden gewond.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7