Revolte brengt Edens kabinet ernstig in gevaar m Neemt Rakosi weer de leiding? Wat leefden we goedkoop...! Duurder: benzine, jenever e suiker 'DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Inzake de bouwerij minWitte tevreden min. Zijlstra niet Verontrust over afivezigheid van premier Butler en MacMillan poogden storm te bezweren VOLGT SPAAK LORD ISMAY OP? H. Vader licht ongesteld BENZINETEKORT WORDT 4» PCT. Stalinisten regeren in Hongarije Noodkreet van Oostenrijk: „Haal vluchtelingen weg! Tito mogelijk naar Warschau Nagy verlaat zijn schuilplaats Rijverbod en de invalide moeder Vrijdag 23 november 1956 WINTERS WEEK EINDE MET MINDER VORST Beslissing aan Eden Loopjongen blaast „Air- France"-gebouw op ZWIJGENDE STAKING Wetsontwerpen verhoging accijnzen ingediend In Boedapest staking opgeheven Eisenhower past anti- stakingswet toe Drie ton brandschade in Alkmaar 'Tabaksteelt heeft nog kansen P.T.T. op Nieuwjaar WEERBERICHT Er deden gisteren m ucucu Groot-Brittannië hardnekkige geruchten de ronde!* dat spoedig algemene verkiezingen zullen worden gehouden. On de Londense effectenbeurs veroorzaakten deze geruchten, die ove rigens op geen enkele officiële uitlating zijn gebaseerd, reeds een on vaste stemming. Een en ander hangt nauw samen met de berichten over onenigheid in de boezem der conservatieve partij. Minstens vijftig afgevaardigden zouden Eden hebben doen weten, dat zij zullen tegen stemmen, wanneer in het Lagerhuis onmiddellijke terugtrekking der troepen uit Egypte zou worden voorgesteld. Volgens deze groep moet eventuele terugtrekking geleidelijk geschieden en naarmate de rsterkt worden. Daarnaast echter zou een dertigtal een V.N.-troepen ve conservatieve afgevaardigden met Labour de mening delen, dat een onmiddellijke terugtrekking dient te geschieden overeenkomstig de wens van de V.N. Ondanks zijn vakantie op doktersadvies die reeds als een „diploma tieke vakantie" wordt betiteld zal Eden zich niet aan zijn verant woordelijkheid in deze kwestie kunnen onttrekken. De politieke cor respondent van het Londense conservatieve avondblad News" schreef: „Het lot van de regering zou dit weekeinde je op het spel kunnen staan. Een voornaam deel van e c ndheids_ partij is op het ogenblik, hoewel het d wil verlaten toestand van de premier, zeer verontrust dat hu hrtlanfl om enige tijd buiten de P^^e gevo gen geblevcn Zij zouden liever ge:zien hebben, dat^ collcga,s> die nu met een* toestand^oetei»0worstelen waarvan de toekomst van de regering kan afhangen De V. S. Secretaris-generaal der NATO Ia West-Europa Te Jeruzalem Er gaan op het ogenblik in Boedapest geruchten, dat het hoofd van de Russische veiligheidsdienst generaal Iwan Serof, die in de westelijke wereld bekend staat als „Iwan de Verschrikkelijke", vanwege het feit dat hij de deportaties „verzorgde" van de Baltische landen en de russificatie organiseerde van Turkmenie en andere centraal Aziatische landen, reeds vier dagen in Boedapest is. Het Hongaarse vakverenigingsblad Nepakarat schreef gisteren, dat Ma- tyas Rakosi, de in ongenade gevallen stalinist van de Hongaarse ambas sade te Moskou uit geregeld telefoneerde naar de Hongaarse regering in Boedapest om inlichtingen over de huidige toestand in het land „Of," zo vraagt het blad, „geeft hij in plaats daarvan instructies?. Dit is aannemelijk, tenslotte hebben wij na twaalf jaar de nodige ervaring dat „Stalins beste leerling" met tegenzin zijn positie opgeeft en hard nekkig moeite blijft doen om zijn invloed te herwinnen." Hel Hongaarse partijblad Nep Szabadsag maakte gisteren bekend, dat in verschillende steden vooraanstaande communisten van het regime van Rakosi en dat van Geroe nog altijd de macht in handen hebben. Benzine aan de pomp: 0,45 Liter z.o.: 0,85 meer N avorderingen Totale meeropbrengst: 65 miljoen Deportaties gaan door Geld en goederen gevraagd Dank Vuur verwoestte gehele inven taris van rijwielgroothandcl In Amerongen De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot zaterdagavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en droog weer. Matige tot zwakke oostelijke wind. Vannacht lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen. Zaterdag 24 november: zon op 8.17, onder 16.40 maan onder 12.52. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT dat de Fransen reeds een derde deel van hun strijdkrachten in Egypte heb ben laten terugtrekken. Ook de Franse minister benadrukte echter, dat zijn re gering met de definitieve terugtrekking zal wachten, totdat de UNEF voldoende sterk zal zijn. Tenslotte deelde Iisrael mee, dat het de vordering van de op bouw van het politieleger zou afwach ten, alvorens iets te doen, al hadden zich intussen langs het gehele front „de troepen achterwaarts begeven, hier wat minder, daar wat meer". Een hoge Amerikaanse zegsman heeft donderdag op een besloten conferentie met Amerikaanse verslaggevers ver klaard, dat de V S., Engeland en Frank rijk hun standpunt, dat zij hun strijd krachten onmiddellijk uit Egypte moe ten terugtrekken, duidelijk kenbaar gemaakt hebben. De V.S. waren steeds van mening geweest, dat Engeland en Frankrijk de beginselen van het Handvest der V.N. geweld hadden aangedaan doer Port Said te bezetten. Volgens dt zegsman 's de aanwezigheid van Britse en Fran - se troepen de werkelijke hinderpaal voor doeltreffende functionering van de Politiemacht der V.N. Eisenhower zelf zou verstoord zijn over de Brits-Franse interventie Diplo- ma u a^Jlt.en het veelbetekerend. dal noch de Britse, noch de Franse en noch de Australische minister van buiten landse zaken bij bezoeken van de vorige week aan Washington een uitnodigin- voor het Witte Huis hebben ontvan gen. In kringen van de conferentie van van parlementsleden der N.A.T.O. die thans te Parijs wordt gehouden doet het gerucht de ronde dat ae Belgischp minister van buitenlandse za. hen. Paul Henri Spaak, lord Ismay in mei a.s. zal opvolgen als secretaris-ge neraal van de NATO. De Canadese minister van buitenland se zaken. Pearson, die eerst als kandi daat werd genoemd, zou zich hebben te ruggetrokken. De definitieve beslissing met betrekkina tot een opvolger van lord Ismay zal in december a.s. door de raad van ministers der NATO-landen worden genomen De Belgische socialis ten Dehousse en Laroek worden ge noemd als mogelijke opvolgers van mi nister Spaak in België. (Van onze weerkundige medewerker) Van Duitsland begonnen gisteravond wolkenvelden de Provincies Groningen en Drente binnen te drijven. Deze wol kenvelden breidden zich in de afgelo pen nacht tot boven midden Nederland uit. Dit, had tot gevolg, dat in het noor den en oosten van Nederland niet. meer dan 1 tot 3 gr. vorst voorkwam, terwijl in Brabant. Limburg en ook in Rotter dam de temperatuur tot —6 gr. C daalde bij helder weer. Doordat vandaag het gehele land wel onder deze wolkenvel den kwam te liggen, is in de komende nacht niet meer dan lichte vorst te ver wachten Het hogedrukgebied met het centrum boven Zweden geeft nog geen belang rijke veranderingen te zien. zodat ons land ook tijdens het weekeinde in de koude oostelijke luchtstroming blijft lig gen. De temperatuur komt overdag een paar graden boven het vriespunt en 's nachts blijft lichte vorst voorkomen. Ook mogen er dan geleidelijk weer en kele opklaringen worden verwacht, maar de kans op neerslag blijft vooreerst nog klein. Bij Bruynzeel in Suriname is het werk neergelegd ook door het merendeel van het kantoorpersoneel. De stakers houden vast aan hun eis van dertig procent loons verhoging. De directie is bereid een ver hoging tot zestien procent te verlenen als uiterste waartoe zij gaan kan. Zij waarschuwde in een rondschrijven dat samenwerking verder niet mogelijk zal zijn met de stakers. In de buurt bij een Oostenrijks grensplaatsje in Burgenland hebben de Russische troepen een brug opgeblazen, die dn verbinding vormde tussen beide landen. Thans kunnen de vluchtelingen alleen nog maar met de grootste moeite over de ruïnes van de brug het vrije Oostenrijk bereiken, soals de foto laat zien Het schijnt dat Eden, vóór hij van avond naar Jamaica vertrekt, nog zelr een beslissing moet nemen in de kwes tie van de terugtrekking der Britse troepen uit Egypte. Intussen hebben twee der belangrijkste conse^ ministers, van wie word t g t over roep gedaan op de conservatieve co mo.-n» hun regering niet in de steek - laten. Dc twee ministers Butle? die het kabinet zal presideren gedurendp Edens afwezigheid en Harold MacMil lan, de minister van financiën spra ken daarbij in termen, die er geen twij fel aan over lieten, dat het kabinet in deze dagen als één man achter Eden zal staan, wat er ook zal gebeuren en wel- warm supporxei Niettemin zijn politiek heboen betoond^ zij gisteravond dat de parie gaan om te voorkomen, kabinet_ mentaire basis, waarop Eden rust, zal scheuren. conservatieve „Daily ^'^^heid schreef vanmorgen, dat de mog w De Paus Pius XII lijdt aan een lichte aan val van griep. Van zijn artsen heeft hij het advies gekregen, meer rust te ne men en het aantal audiënties te beper ken. Vaticaanse kringen verklaren, dat spe cialisten enige dagen geleden de Paus volledig hebben onderzocht en dat daar bij „niets abnormaals" is ontdekt. In Zweden heeft de secretris_gene- raal van de OEES. René Sergent, ver klaard, dat het verbruik van benzine en olieprodukten in West-Europa moet wor den verminderd met 4" procent, ook als de reeds eerder besproken noodvoor zieningen van de V.S. uit inderdaad zouden worden getroffen. Sergent. die in Stockholm met de Zweedse regering be. sprekingen voert over deze kwestie, voegde hieraan toe dat. zelfs wanneer een eventuele noodvoorziening uit de V.S extra zou kunnen worden vergroot, de vermindering toch nog 25 procent zou moeten bedragen. j zonder bureaucratie. schreet vanmorgen, uai m jer niet is uitgesloten dat de revol vijftig ,Suez-die-hards" is afgewend tenminste uitgesteld. D onafhankelijke „Daily Express" schreef, dat de span ning voor een ogenblik was verminderd maar dat toch de meest stout» waarne mer in Westminster zich gisteravond niet wilde wagen aan een voorspelling hoe lang de regering zyn positie zou kunnen verdedigen Steun aan Lloyd De parlementaire bijeenkomst van gisteren werd mede gehouden om een bevestiging van de eenhei sterk mogelijke steun te geven aan m- nister Selwyn Lloyd, die vanavon de Algemene Vergadering van de v. spitsroeden zal moeten lopen over de kwestie der terugtrekking van de troe pen. (De Algemene Vergadering heet. gisteren het Midden-Oostendebat 24 uur uitgesteld). De Britse minister was de enige, die in antwoord op de vragen, welke Hammarskjoeld hem zoals be kend over deze zaak had toegezonden, ronduit toegaf, dat er nog geen „terug trekking van enige betekenis" heeft Plaatsgevonden. Selwyn Lloyds ant woord werd tezamen met dat van mi nister Pineau (Frankrijk) en van mevr. G°lda Meir (Israep door Hammars- de°A? in een aanvuhend rapport aar; tip™ u mene Vergadering toegezonden toezeggingdaarin lezen- dat LIoyd dt !Snh! eed dat onmiddellijk zou opn bat0rï"en met de terugtrekking van een bataljon uit port Said als be wijs van de goede intenties der Britse regering. Lloyd voegde hieraan echter toe, dat een volledige terugtrekking pas zou kunnen plaatsvinden als de UNEF (V.N.-politiemacht) voldoende effectief zou zijn. Dat was volgens Lloyd thans beslist nog met het geval Blijkens het rapport heeft minister Pineau Hammarskjeold laten weten Vannacht is een bom ontploft in de ge bouwen van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France in het Arabische gedeelte van Jeruzalem. De hele inboe del van de gebouwen is tengevolge van de brand die na de explosie uitbrak ver loren gegaan. De politie arresteerde la ter een achttien jarige boodschappenjon gen die op het Franse bureau werkte Hij bekende de dader van de bomaan slagte zijn. Hij had dit gedaan omdat Frankrijk samen met Groot-Brittann:ë en Israël Egypte had aangevallen en om dat het naar hij zei dagelijks „Algerijn se broeders vermoordde". Boedapest is lamgelegd door de protest staking, die op het ogenblik aan de gang is. Naar verluidt zouden arbcidersleiders gisteren een ontmoeting hebben gehad met premier Kadar om besprekingen te voeren over hun voorwaarden voor her vatting van het werk. Deze voorwaarden zijn nog steeds de zelfde: herstel van Imrc Nagy als premier en terugtrekking van de Russische troepen, vrije verkiezingen en de erkenning van de nationale arbeiders- Naar van doorgaans welingelichte zijde te Warschau wordt vernomen. oen enkele weken" een delera i Joegoslavische communistische I onder leiding van president Tit naar Polen begeven. Volg„,ls jnegoslnvïschp kringen i p"olse hoofdstad is er echter nog ceen officiële uitnodiging verzonden. *n de naaste toekomst wordt een de. legatie van de Chinese communistische nartij onder leiding van partijsecretaris °e Sjao-Sji in Warschau verwacht. Het ontwerp van wet. waarin de voor- stellen tot vrijstelling van omzetbelas ting voor textiel, benzine en verhoging der rechten der accijnzen op gedlstil. leerd zijn vervat, is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De heffing van om zetbelasting op suiker zal met ingang van 1 .januari 1957 zonder nadere wet telijke maatregelen herleven. Naar de minister van financiën met betrekking tot de vrijstelling van om zetbelasting op textielprodukten in d memorie van toelichting mededeelt, is bij de beslissing van doorslaggevende betekenis geweest de overweging. dat het doen vervallen van deze in 1935 ge troffen maatregel ten tijde dat een verdere huurverhoging, waarvoor geen fiscale compensatie meer mogelijk zaJ zijn. aanstaande is. grote bezwaren zou medebrengen Een vermindering van de mirldelenoohrengst over 1957 met rond ƒ12.000 000 die verlenging van de vrijstelling van suiker zou vergen is g«fr de mening van de regering in de idige omstandigheden echter niet. ver antwoord. A's uitvloeisel van het niet conti nueren van de vrijstelling van omzet- elasting voor suiker zal zich een prijs stijging voordoen van plm. 3.5 cent per kilogram Ondanks deze verhoging zal de suikerprijs voor de consument, ge let op de prijzen in andere landen toch relatief laag blijven, aldus de toe. lichting. Onder de definitieve vrijstelling voor textielgoederen zal, in afwijking van de 'ijdelijke regeling, ook vallen het Pa pier. uitsluitend bestemd voor de ver vaardiging van papiergarens. gestelde accijnsverhoging bescheiden kan worden geacht. De prijs namelijk van een liter-kruik oude jenever van een merk. dat in 1939 voor de consument (3.50 kostte, bedraagt thans ƒ8 25 en zal na de accijnsverhoging ongeveer ƒ9.10 moeten bedragen. De regering kan een zodanige prijsverhoging niet zien als een ernstig bezwaar, aldus de minis ter van Financiën. Zoals reeds is medegedeeld, zal de verhogin? van het biizonder invoerrecht op benzine tot ƒ24.25 per hectoliter de orijs bij verkoop aan de pomp doen stij gen tot ca. 45 cent per liter. Ook dan zal de benzine in Nederland goedkoper zijn dan in het buitenland, waar de volgende bri.izen gelden: België ƒ0.48 per liter. Luxemburg ƒ0 49 per liter. Duitsland (0 54 per liter. Frankrijk 0.70 per liter Denemarken ƒ0.50 per liter Bij de beoordeling van het voorge. stelde tarief mag naar de mening van de minister niet buiten beschouwing blijven, dat de motorrijtuigenbelasting in ?n?n ,tre,kken no-2 Steeds naar van vóór 1940 daterende tarieven wordt geheven De voorgestelde verhoging van de henzincbelasting dient tevens te leiden tot een verhoging van het percentage van de motorrijtuigenbelasting, dat ten aanzien van de dieselautomobjelen wordt toegepast, en wel van 150 op 220 percent. Op deze wijze wordt een zekere fiscale pariteit verkregen tussen benzine- en dieselmotoren Deze verhoging is ook van toepassing op andere motorrijtuigen, waarin niet of niet uitsluitend benzine als brandstof wordt gebezigd. De invoering van een verhoosde ge- distilleerdaccijns. die neerkomt op een verhoging van ƒ1.2114 per liter ad 50% zal voor een liter ienever ad 35% over eenkomen met. een prijsverhoging van afgerond ƒ0.86. De prijzenontwikkeling 'n de laatste jaren van de verschillende goederensoorten is van dien aard. dal een verhoging van de prijs van gedistil leerde dranken uit hoofde van de voor- Navorderingen op de op 1 januari aan wezige voorraden benzine, gedistilleerd en suiker zal plaats, hebben. Teneinde de moeilijkheden voor en de stagnatie in het bedrijfsleven tengevolge van de ambtelijke opneming van de voorraden suiker, benzine en gedistil leerd tot een minimum te beperken acht de minister het. echter wenselijk, bedoelde opneming niet op één dag te doen geschieden Daar het verschuiven van de datum van de opneming van de voorraden suiker niet mogelijk is in ver band met de automatisohe herleving van de ornzetbelastin.gheffing op dit produkt op 1 januari a.s.. stelt, de bewindsman in het ontwerp van wet voor de ver hoging van het bijzonder invoerrecht op benzine te doen ingaan op 7 januari 1957 en voor gedistilleerd op 14 januari. De verhoging van de motorrijtuigen belasting voor auto's waarin een andere brandstof dan benzine wordt gebezigd dient echter in te gaan op 1 januari 1957. De verhoging van de opbrengst van de verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine inclusief de verhoging van motorrijtuigenbelasting voor auto's met andere dan benzinemotoren wordt ge raamd op 120 000.000. die van de ver hoging gedistilieerdaccijns op ƒ30 000 000, In verband met. de invloed van de ver hogingen op de afzet van de desbetref, fende produkten en met de verdere se cundaire effecten dient het netto-resul taat te worden gesteld op 115.000.000 Daartegenover staat evenwel een op brengstderving wegens vrijstelling om zetbelasting van textielprodukten se cundaire effecten inbegrepen van f70000 000 Voor 1957 komen niet de volle jaaroubrengst en opbrengstderving in aanmerking. Voor dit jaar wordt de totale opbrengst-vermeerdering op ƒ65.000.000 geschat. raad als enige onderhandelingsbekwame partner. Gisteren circuleerden er pamfletten in de Hongaarse hoofdstad, waarin de be volking werd verzocht vandaag geduren de een uur tussen 2 en 3 uur des mid dags binnen te blijven als teken van een „zwijgende staking", terwijl dc be stuurders van motorvoertuigen vordt ver zocht gedurende diezelfde tijd langs de weg te gaan staan. Het ziet er naar uit, zo menen waarnemers, dat aan deze op roep gehoor zal worden gegeven door bet grootste deel van dc bevolking. De po litie zou echter gealarmeerd zijn. Radio Boedapest heeft gisteren een ver klaring omgeroepen van het personeel van het Hongaarse nieuwsbureau MTI. Er wordt in gezegd, dat men het werk alleen zal hervatten, wanneer men de waarheid mag schrijven. Het grootste deel van het personeel van radio-Boedapest staakt ook nog. Ook de radio-journalisten en de technici hebben dezelfde eis gesteld. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat men nog steeds geen aanwijzingen heeft, dat dc deportaties van Hongaren hebben opgehouden. De Hongaarse autoriteiten blijven echter hardnekkig verklaren, dat er geen deportaties hebben plaatsgevon den. Er werden, zo verklaarde radio-Boe dapest, gisteren alleen maar arrestaties verricht, die gerechtvaardigd waren. Als voorbeeld gaf de radio het feit, dat een 17-jarig meisje was gearresteerd omdat zij pamfletten had verspreid. Er zijn op het ogenblik, zo wordt ge" meld uit Boedapest, twee soorten geheime politie in Hongarije werkzaam. De eer ste is georganiseerd door de Russen, die daarbij geholpen worden door Laszlo Pi- ros, voormalig minister van binnenlandse zaken. Deze groep zou zich Voornamelijk belasten met het organiseren en uitvoe ren van de deportaties. De tweede groep die geheel onafhankelijk van de eerste werkt, is opgericht door voormalige of ficieren van de Hongaarse veiligheidspo litie, de AVO. Zij zouden onder leiding staan van de minister voor de strijdkrach ten Ferenc Muennich. De Oostenrijkse waarnemende minister van buitenlandse zaken Kreisky heeft gis teren „tot alle democratische landen ter wereld" het verzoek gericht om Oostenrijk te helpen bij de oplossing van het vluch telingenprobleem. „Wij kunnen de toestand niet langer aan," zei hij. Er zijn nu zo'n 60.000 Hon gaarse vluchtelingen de grens overgeko men en het ziet er niet naar uit, dat de stroom zal afnemen. Het ontbreekt Oos tenrijk niet alleen aan de materiële, maar ook aan de zuiver technische middelen om zo'n enorme hoeveelheid mensen te verzorgen. „Oostenrijk zou gaarne zien, dat de vrije wereld dadelijk de volgende maatre gelen nam: 1. De Westeuropese landen moeten spe ciale treinen naar de Oostenrijks-Hongaar se grens zenden om, zonder formaliteiten, een aantal vluchtelingen buiten Oostenrijk te brengen: 2. de westelijke buurlanden van Oos tenrijk moeten op eigen gebied grote op vangkampen inrichten, vanwaaruit de vluchtelingen later naar elders kunnen vertrekken; 3. de landen, die aangeboden hebben vluchtelingen op te nemen, moeten dat onverwijld doen I keuring etc.; 4. de landen van de vrije wereld moe ten de Oostenrijkse autoriteiten geld en goederen ter beschikking blijven stellen voor hulp aan die vluchtelingen, die tij delijk in Oostenrijk moeten blijven." Kreisky dankt alle landen en organisa ties voor de tot dusver ontvangen steun. HU zei, dat de doeltreffendste hulp is verleend door de landen, die al vluchtelin gen uit Oostenrijk hebben weggehaald. Zwitserland had er al 2739 genomen, Bel gië 1863; Nederland 1279, West-Duits- land 1154, Engeland 578 en Zweden 495. „Er wordt bericht," aldus Kraisky. „dat deze en andere landen nog vluchtelingen willen opnemen, maar dat moet zo gauw mogelijk gebeuren, want de toestand in Oostenrijk is bijna chaotisch.'' Met het oog op het snel stygende aan tal Hongaarse vluchtelingen heeft het Westduitse kabinet besloten zo veel mo- geljik vluchtelingen op te nemen en niet vast te houden aan het oorspronkelyk vastgestelde aantal 3000. In de Duitse Bondsrepubliek wonen al 350.000 mensen in kampen en nog voort durend komen er vluchtelingen bij uit Oost-Duitsland en de voormalige Duitse gebieden in Polen. Charles H. Jordan, directeur-generaal van het Amerikaanse comité voor de hulp verlening aan Hongarije, heeft gisteren te Wenen verklaard, dat zijn organisatie be zig is met het opstellen van een hulpver leningsprogramma op lange termijn, om te voorzien in de noden van de steeds aanzwellende vluchtelingenstroom. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft Imre Nagy de Joegoslavi sche ambassade te Boedapest, waar hij zijn toevlucht had gezocht toen een nieuwe regering onder Janos Kadar de hulp van de Russen inriep om het ver zet te onderdrukken, gisteravond ver laten Hij is naar zijn woning terugge keerd. Kadar zou Nagy onschendbaarheid hebben gegarandeerd. Tezamen met Nagy hadden ook verscheidene ieden van zün regering toevlucht gezocht op de Joegoslavische ambassade. Dezen zijn eveneens naar liuis teruggegaan. Het is altijd bijzonder hartverwarmend, te ervaren, hoe het gehele Nederlandse volk spontaan en collectief initiatieven kan ontwikkelen, als het gaat om yym goede zaak Een hartelijke hulpverlening aan de Hongaren vormde geen probleem, evenmin als dat het geval was na de watersnoodramp. In zulke uren wordt getuigd van ware gemeenschapszin. Het is echter opmerkelijk, dat diezelfde Nederlanders op andere ogenblikken bijna a-sociale neigingen gaan vertonen, zoals dat het geval was in de korts periode van ongemotiveerde hamster woede. toen men elkaar hardhandig op de tenen trapte om naar grutterswaren en textiel te kunnen grijpen. En zoals thans ook weer het geval iu, nu zeer velen vinden, dat ae invoering van het zondagsrijverbod beroerd it voor da anderen, maar toch zeker niet voor hèn behoeft te gelden. Wanneer, zoals wij elders schrijven, blijkt dat vijfennegentig procent van de aanvragen tot ontheffing niet voldoende gemotiveerd kan worden, moge daaruit toch wel blijken, dat het aan de ware offerzin en anders dan een offer kan de beperkini moeilijk worden genoemd in hoge mate ont breekt. „Vergunning of geen vergunning, ik ga zondag toch rijden", zei e*n automo bilist op wiens aanvrage ongunstig was beschikt. ,,Zeg maar dat je een invalide moeder hebt, dan lukt het wel", luidt de raad, die men elkaar geeft aan de loketten van de Rijksverkeersinspectie. Zo gauw er een verbod wordt afgekon digd, bestaat de neiging er een cultus van te maken, tussen de mazen van het wettelijke web door te glippen: of het landsbelang daardoor wordt ge schaad, doet niets ter zake. Een men taliteit, welke niet prettig aandoet in dagen ais deze, waarin wordt getracht door een beroep op de gemeenschapszin erger te voorkomen. Vanmorgen heeft radio-Boedapest mede gedeeld, dat de raad van arbeiders te Boe dapest besloten heeft de algemene staking af te gelasten omdat er een overeenkomst is bereikt met premier Janos Kadar. Vol gens de radio heeft Kadar beloofd: X. dat de raden van arbeiders zullen er kend worden als adviserende lichamen met betrekking tot alle kwesties, waarby ar beidsvoorwaarden ter sprake komen. 2. dat er een einde moet komen aan de benoeming van directeuren en bedrijfslei ders van bovenaf en dat deze gekozen moeten worden door de arbeiders. Na deze overeenkomst heeft de arbei dersraad van Boedapest de staking afge last. Zij behoudt zich evenwel het recht voor tijdens de onderhandelingen opnieuw de staking uit te roepen als zij dit nodig oordeelt. Uit de mededeling van radio-Boedapest blijkt, dat de overeenkomst alleen betrek king heeft op de arbeidersraad van Boe dapest en niet op de vereniging van ar beidersraden die over het gehele land verspreid zijn. Deze vereniging kondigde het eerst de algemene staking af. De radio maakte niets bekend omtrent de andere eisen, d,ie de arbeidersraad van Boedapest heeft gesteld, zoals het terug trekken van de Russische troepen, vrije verkiezingen, de terugkeer van Imre Nagy in de regering enz. Er wordt veronder steld. dat deze punten onderwerp van ge sprek zullen zijn tijdens de onderhandelin gen die vandaag beginnen. President Eisenhower heeft verklaard de wet van Taft en Hartley te zullen toe passen om tijdejjk een einde te maken aan de staking van havenarbeiders. Op grond van deze wet kan 6e rechter be palen, dat de staking 80 dagen wordt op geschort. De Alkmaarse brandweer is gistermid dag met groot materiaal uitgerukt naar een brand die was uitgebroken in de rij - wiel-engroshandel van de Fa. Godijn en Modder aan de Kanaalkade. De brand vermoedelijk ontstaan doordat licht brand bare materialen te dicht bij de verwar, mingsinstallatie stonden werd met zes tien stralen bestreden. Het vuur vond gretig voedsel in de gro te voorraad rijwielbanden en celluloid tingkasten en er ontwikkelden zich ge weldige rookmassa's. Twee boven het ge bouw gelegen woningen werden uit vei ligheidsoverwegingen ontruimd. Prak tisch de gehele inventaris van de groot- handel ging verloren. De verzekering dekt de schade, die op twee a drie ton wordt geschat. De tabaksteelt in Amerongen kan her leven als gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheden die worden geboden door nieuwe teelten. Tot deze conclusie komt het Economisch Technologisch Instituut te Utrecht in een rapport, dat is uitge bracht over de bestaansbronnen en moge lijke toekomstige ontwikkeling van de gemeente Amerongen. Het E.T.I. merkt in dit rapport op, dat de teelt van tabak, in de 18e en 19e eeuw in de gemeente Amerongen uitermate be- langrijk, voortdurend meer op de achter grond geraakt. Gedeeltelijk is dit een ge volg van externe omstandigheden, doch gedeelteliik is dit ook te wijten aan on volkomenheden in de bedrijfsvoering. Met name dient, aldus het rapport, meer aan dacht te worden besteed aan de levering van een kwaliteitsprodukt. De drang om gewicht te telen ten koste van de kwali teit moet worden onderdrukt, terwijl meer zorg dient te worden besteed aan het oogsten, drogen en sorteren. Op dinsdag 1 januari 1957 zal de dienst uitvoering bij de P.T.T., voor zover he de postdienst betreft, zijn als op zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling worden uitgevoerd, terwijl er in de nacht van dinsdag op woensdag geen nacht- posttreinen rijden. De kantoren en stations van de telegraaf- en de telefoon dienst zullen van 8—9 uur en van 12—13 uur voor het publiek zijn opengesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1