75.000 woningen per jaar mogelijk Het aanvullingssysteem in het leger Pro Patria^uit Leiden viert feest TEVREDEN MINISTER WITTE Aspecten van de vreemdeling Knister Witte stelde 500.000ste naoorlogse huis in gebruik Verheugende ontwikkeling in de produktiecapaciteit van bouwbedrijf HAMEA-GELEI Mar geeoncurrentie verontrustend verschijnsel Voor de derde maal Hongaarse studenten kozen eigen kampraad Sterke toeloop naar universiteit Het zondagsrijverbod Wegenwacht blijft op zondag patrouilleren Rijverbod voor auto's Melksaneringsconflict te Amstelveen koepelprijs voor Echtpaar Bonman naar liet buitenland Mevr mr. A. d'Ailly Officier Oranje Nassau Inaugurale rede prof. Oldendorff Sleutel tot het geluk van verloofd paar STRIJDBARE STUDENTEN c. VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 Dit jaar 65.000 Onderscheid Overtreding kan inbeslagneming tengevolge hebben Doch beperkte bezetting Regelingscommissie geschorst MIES BOUHUYS BRAND IN NIJMEEGSE MEUBELFABRIEK Schade een ton A'damse protestbijeenkomst afgelast AUDIËNTIES TWINTIGDUIZEND GULDEN BOETE Voorzieningen in de arbeiderswoning bij on- a ad- hun >eelt ren- ling. amse erom wed strijd uit- l de eren. ge- a—J. B. Joge- nstra afge- iter W. n de 'oren stand van inten eden ESS imis- i an- met t: N. M. )rst i—H. V. d. r—P. v. d. 0—1. 1: J. 3: S. Smit ogt— i ge- irnier 1—0. n de rdag- lilde- dec. istel- zer. s s e- 012. -8 30; 2—5 irdag: -7.30. 308; 7— .2.30. ondag a eken door t 58. c orden amin, Dr. 0; Dr. :3, tel. ;eren- :1 81. Wit- tomen waar- amer- ardag- uur. rdamse ondag: 00 uur; Orkest. 30 uur; 20.00 (Hott i-clown ur; De ierdag: 5. 20.15 concert 5 uur fsmesse Kunst- volks- Capitol: mtraai: i: vri.i_ broers semarie ag- De g: Lili g Salo- koning Colos- Ilar- c: Het :hawani n wiel de vijf Rock rnacht- 3 dieven "(14 j.); volw.) )er 1956 rdrecht 100 ton hen; 95 'agienin- in gips LOO ton *m; 150 n Gent: tarwe 570 ton Delft; veevoer Meppel in mals mals T5 tun ven; W Ter gelegenheid van het gereedkomen van de 500.000-ste, na dé Tweede Wereldoorlog in ons gebouwde woning, heeft de minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid, ir. H. B. J. Witte, gisterenmiddag op een bijeenkomst van het Nederlands Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw in „Huize Maas" te Groningen een rede gehouden, waarin hij zei het vertrouwen te hebben, dat het mogelijk is de woning- produktie op te voeren tot een 75.000 woningen per jaar. Dit zou te danken zijn aan een, naar minister Witte zei, verheugende ontwikke ling in de produktiecapaciteit van het bouwbedrijf, onder meer door een bescheiden vermeerdering van het aantal bouwvakarbeiders, een ruimere toepassing van arbeidsbesparende constructies, een toenemen de mechanisatie en industrialisatie en een grotere continuïteit tenge volge van het nieuwe goedkeurings- en subsidiebeleid. Voor de derde maal sinds de bevrij ding. aldus de minister wordt th3"s aan het gereedkomen van een bepaald aan tal woningen in ons land op bijzondere wijze aandacht geschonken. De eerste keer geschiedde bit bij de voltooiing van de 50.000ste woning op 24 februari 1949 te Tiel. de tweede keer bij de 100.000ste woning op 25 april te Venlo. En. zo zei spreker voorts evenals toen wordt ook thans de vraag gehoord, of het bereikte produktiecijfer een prestatie inhoudt waarover kan worden gejuicnt.63.000 ner jaar. Het jaargemiddelde van Ik ben van mening, zei hij. dat op deze j dg cjaaraan voorafgaande drie jaren was Met betrekking tot de twee andere door minister Witte genoemde punten, de mogelijkheden voor de woningbouw en het gebruik van deze mogelijkheden, ci teerde hij uit de jaarverslagen van de Centrale Directie van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting, die sinds 1947 waren verschenen de omstandigheden feiten en cijfers, die aantoonden dat de in die jaren gebouwde woningen het maximaal bereikbare' waren. Het gemid delde aantal gereed gekomen woningen in de laatste drie jaren, bedraagt bijna vraag gesteld in deze vorm J'®;3?*"' woord kan worden met een ondubbelzin nig 'a of een categorisch neen. De vraag zelf vaat namelijk uit Yal? een 0niuiste gedachtengang. Deze gedachtengang luidt ongeveer sis volët 500.000 wo- ningen gebouwd; om de behoefte aan woningen geheel te dekken hadden er ongeveer 750.000 gebouwd moeten wor den. -jus er is veel te weinig gebouwd. Maar. zo zei de minister deze gedach tengang is niet juist. De fout die er in schuilt is, dat de waarde van de gelever de prestatie in casu 500.000 woningen afgemeten wordt aan de thans be staande behoefte. Nu geloof ik. aldus ir. Witte dat we toch goed moeten onderscheiden en dus enkele zaken van elkaar moeten schei den. Daartoe stelde hij naast elkaar: le de taak. die t.a.v. de woningvoorziening verricht moest worden; 2e. de mogelijk heden die voor het vervullen van deze taak ten dienste stonden; 3e. de mate waarin en de wijze waarop ven deze mogelijkheden gebruik is gemaakt. Met betrekking tot de eerste van de drie 'genoemde punten zei de minister o.a.De feitelijke oorzaak van de lang zame vermindering van het woningte kort is, dat de woningbehoefte in de ach ter ons liggende jaren in veel ^erker mate is toegenomen, dan door wie ook kon worden yoorzien enerzi ds d verhoogde levenskansen, anderzijas aoor een veel groter huwelijksfrequentie. Het Lvol" daarvan is geweest, dat een aan zienlijk kleiner aantal woningen be schikbaar kwam voor de vermindering van het woningtekort dan aanvankelijk op grond van een eens verantwoord ge achte raming van de behoefte mocht worden verwacht. rond 53.500. Dit gunstige verschil van neger en een half duizend wonineen per jaar bewijst, aldus spreker, dat de wo- ningbroduktie aanzienlijk werd vergroot zodna de beperkingen, die haar omvang bepaalden verminderden. Aan bet einde van het thans lopende iaar zal het getal 65.000 ruimschoots worden voorbijge streefd al zal dan het cijfer 70.000 waar schijnlijk nog niet worden bereikt. Aanzienlijke prestatie Een uiterst belangrijke omstandigheid, die mede de omvang van de wonmgpro- duktie heeft begrensd, heb ik tot dus verre verwaarloosd, aldus de minister verder o.m. De omstandigheid namelijk dat ""k andere bouwwerken de aan dacht vroegen en wel in zodanige mate, dat de optimale woningproduktie hier door ongunstig werd beïnvloed. Ik ben dan ook van mening, zeide hij. dat. gezien al hetgeen in ons land naast de woningbouw moest worden gebouwd en gezien de vele en zware materiële belemmeringen, die bij het opvoeren van de woningproduktie moest worden opgeruimd, het produk tiecijfer. dat vandaag bereikt is. als een aanzienlijke prestatie van het bouwbedrijf in al zijn geledingen mag worden gezien. Een half miljoen wo ningen tot stand gekomen in jaren, waarin ons volk zich onder de moei lijkste omstandigheden op allerlei ge bied de grootste inspanningen heeft moeten getroosten om zich een nieuw bestaan op te bouwen, is een resultaat, dat met recht in het licht mag worden gesteld. Een van de redenen, aldus Z.Exc. aan het slot van zijn rede waarom ik meen de nogal uitvoerig hij de cijfers van de verstreken jaren stil te moeten staan is ook omdat ik gaarne in het licht wil stellen de prestaties van al diegenen in Nederland, die met grote toewijding. met bekwaamheid en met al hun energie de zaak van de woningbouw in de afgelo pen jaren hebben gediend. De omvang en de betekenis van hun arbeid is niet af te lezen van de getallen. Die Is slechts te schatten, als wij rond ons zien en in de steden en d°rPcn van ons va derland in ogenschouw nemen wat er op het gebied van de woningbouw is ver richt. Dan pas zien WU. wat door de stedebouwkundigen, de architecten de aannemersbedrijven de bouwonderne mers de bouwvakarbeiders in al hun geledingen de woningbouwverenigingen en door de ambtenaren van gemeente lijke- en rijksdiensten gezamenlijk tot stand is gebracht. Advertentie maakt ruwe handen In Ud nacht gaat an xacht Op democratische wijze Ruim 80 Hongaarse studenten die in het conferentiecentrum „Heerewegen" te Zeist zijn ondergebracht hebben gisteren avond hun eigen kampraad gekozen. De leider van het kamp de burgemeester van de gemeente Warffum (Gr.) mr. W. Geert- sema heeft de studenten in de gelegen heid gesteld op democratische wijze deze kampraad te kiezen. Er konden kandida ten worden gesteld mits men op de uitge reikte kandidatenlijsten 'n kandidaat met tenminste acht handtekeningen steunde. Van een felle verkiezingsstrijd is geen sprake geweest zo verzekerde mr. Geert- sema ons. Wel is ook in dit kamp over duidelijk gedemonstreerd dat er nog wel sprake is van een rivaliteit tussen de uni versiteiten van Boedapest en Sopron waar van in het opvangcentrum in Zeist vrij wel aan elkaar gelijke aantallen studen ten verblijven. Men heeft het op „Heerewegen" serieus opgevat. De gemeente Zeist zond een stemhokje en verzegelde stembussen. De stembiljetten waarop de acht kandidaten stonden vermeld werden nauwkeurig ge teld. Drie leden mochten er voor de kamp raad worden gekozen en die zijn gekozen. De namen spelen ditmaat geen rol want daar is men liever nog wat voorzichtig mee. Het stembureau waarin zitting hadden mr. Geertsema jonkvrouwe M.L. de Vos van Steenwijk ds. A.G. van Gilse jhr. mr. Ch. F. J. J. M. v. Nispen tot Sevenaer en de heer T. Bremer te'de direct na af loop de stemmen. Dominee en arts het minst in trek Uit de zojuist door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde voorlopi ge cijfers blijkt dat het aantal eerste jaars studenten aan de universiteiten en hoge scholen in ons land in oktober j.l. 4.850 bedroeg tegen 4.300 een iaar tevoren (toe< neming met 13 pet.) Bij vrijwel alle fa culteiten nam het aanta] eerstejaars toe behalve bij godgeleerdheid en geneeskun. de waar het enigszins terugliep. Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede, dat ten behoeve van Ne derlanders die op zondagen, met een mo torrijtuig komende uit het buitenland, de grens overschrijden en die niet in het be- zit ziin van een ontheffing van het zon- da<*sriiverbod, een voorlopige regeling is getroffen waardoor zij in de.gelegenheid wordengesteld hun bestemmingsplaats te bereiken. Voorts wordt er de aandacht op gcvcs- tigd dat zij, die zich zonder daartoe ge rechtigd te zijn op zondag met e torrijtuig op de weg bevinden, zich oi stellen aan inbeslagneming van torvoertuig, onverminderd evemueie strafvervolging op grond van de wet op de economische delicten. Verder wordt nog medegedeeld, dat het zondagsrijverbod voorlopig niet geldt voor de algemeen erkende christelijke feest dagen. Ook op zondag zullen de wegenwachters van de A.N.W.B. op de belangrijke door gaande verbindingen door ons land pa trouilleren, teneinde het verkeer, dat zich dan op de weg bevindt, in geval van pech te kunnen helpen. De bond heeft echter het aantal der normaal op zondag dienst doende wegenwachters beperkt. De bond heeft de hiervoor noodzake lijke ontheffing van het zondagrijverbod verkregen, op grond van de overweging, dat het verkeer dat zich thans op zon dagen op de weg bevindt overwegend vitaal belang is, en dat dit indien zich moeilijkheden voordoen op gang moet worden gehouden. Juist des zondags zijn Sesl™.eeste garage- en reparatiebedrijven Slecht^nt.z°dat de gestrande weggebruiker verwachtenUitz0ndering hi6r hUlP ka" In een gistermiddag te Amsterdam ge houden vergadering heeft de commissie van de Nederlandse melkhandel terzake van de saneringsaangelegenheden naar aanleiding van het conflict over de sane, ring van de melkhandel te Amstelveen de regelingscommissie inzake de sanering te Amstelveen geschorst aldus een medede ling van de secretaris van de landelijke organisatie van melkhandelaren. De commissie heeft de leiding op zich genomen ten einde in samenwerking met het departement van Economische zaken het gemeentebestuur van Amstelveen de plaatselijke vrouwenorganisaties en ande re consumentengroepen te komen tot een gezonde melkvoorziening te Amstelveen. Overeenkomstig het advies van de jury voor de Koepelprijs der gemeente Am sterdam hebben B. en W. van Amsterdam besloten deze prijs van 500 toe te ken nen aan de schrijfster Mies Bouhuys voor hetgeen zij gedurende de laatste jaren voor het kindertoneel met haar kinderspe- len heeft verricht. De Koepelprijs is be stemd voor auteurs op het gebied van kin dertoneel en werd ingesteld als gevolg van een schenking aan de gemeente door de kunstenaarssociëteit „De Koepel" na haar liquidatie. Gistermorgen werd de brandweer te Nijmegen gealarmeerd voor een uitslaan de brand in de meubelfabriek van de fir ma Heynen aan de Oude Nonnendaalse- weg. De vlammen sloegen breed uit, maar met vijf stralen slaagde men er in de brand te beperken tot de timmerfabriek en de loodsen daarachter. Volgens eerste raming wordt de schade op ten minste 100.000 geschat. Mr. H. Bouman en mevrouw M. Bou- manv- d. Berg zullen dezer dagen naar het buitenland vertrekken om daar het recht van de Nederlandse arrestanten in Indonesië in het bijzonder van de tot levenslang veroordeelde H. Schmidt, te bepleiten- Door deze reis zal mevrouw Bouman niet, zoals in de bedoeling lag. het woord kunnen voeren op de protestbijeenkomst- die 27 november in het Amsterdamse Con certgebouw zou worden gehouden. Het bestuur van het Jungschlagerfonds heeft daarom besloten deze bijeenkomst te laten vervallen. Drs. J. v. d- Kwast directeur-generaal van handel en nijverheid heeft op de twee. de congresdag van het Ned. instituut voor Efficiency te Utrecht gewezen op een verontrustend verschijnsel dat z'cb in de laatste tijd in toenemende omvang in ons land voordoet n.l. de z-g. margeconcur- rentie. Op het terrein van de merkartikelen a!du,s spreker is een voortdurende strijd gaande tussen de fabrikanten die concur reren om de gunst van de detaillist. Hij noemde dit iets vanzelfsprekends. De laat- ste tijd echter zoekt, men het in deze strijd vaak niet in de beste kwaliteiten of in de laagste prijs maar men tracht elkaar te overbieden ten aanzien van de marges voor de detailhandel. Dit komt in het bijzonder tot uitdrukking bij de con- currentie tussen binnenlandse produkten Z- H. Exc- mgr. Jos. Baeten, bisschop van B-reda, zal op 25 november geen audiëntie verlenen. Gisteren heeft de minister van Justitie prof. I- Samkaldem in het tehuis 'voor werkende meisjes aan de Olympiakade in Amsterdam, dat zijn dertigjarige bestaan viert. aan mevrouw mr. d'Ably-Fritz, voorzitster van de vereniging ..Tehuizen voor werkende meisjes" de versierselen uitgereikt, verbonden aan de onderschei - ding van officier in de Orde van Oranje- Nassau. De uitreiking geschiedde in het bijzijn van vele bekenden uit de wereld der kinderbescherming- Mevrouw d'Ailly, die vergezeld was van haar echtgenoot, burgemeester d'Ailly en haar kinderen, heeft, zoals de minister het uitdrukte ..aan de wieg van het te huis gestaan": eerst als secretaresse van de oprichter, de eerste Amsterdamse kin derrechter mr. De Jongh dan sedert 1928 als bestuursled en later als presidente. en importgoederen. Een dergelijke gang van zaken noemde drs. v. d. Kwast niet alleen lijnrecht in strijd met de prijsstabi- lisatiepolitiek der regering maar boven doen met een gezonde en wenselijk te achten ontwikkelingsgang in ons econo mische leven. Ons distributieapparaat is er aldus spre ker om deconsument op zo efficiënt mo gelijke wijze te bedienen. Het heeft een dienende taak en de beloning die d= dis- tribuant toekomt voor de vervulling van deze taak moet daarmee rechtstreeks ver band houden. Daarom acht hij het strijd middel van de margeconcurrentie een wei nig gelukkig wapen om het produ-kr te pouss-e-en. Indien deze ontwikkeling zou doorzet ten zo zei spreker, dan zou zij reacties van overheidswege kunnen oproepen en aldus een moeilijke situatie scheppen. Belasting ontdoken Voor de Alkmaarse rechtbank heeft wegens belastingontduiking terecht ge staan de fabrikant C. S. Buiten zijn ac countant om had hij over de jaren 1951 t/m 1955 ten name van gefingeerde per sonen bedragen bij de Nederlandsche Credietbank gedeponeerd. De bankem ployé F.S. die onlangs wegens belasting ontduiking en oplichting tot 3 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld, verleen de S. bij deze manipulaties zijn mede werking. De zaak tegen de bankbediende bracht deze belastingontduiking aan het licht. Naar de mening van de officier van jus titie zou S. het rijk een bedrag van 26.000,hebben onthouden. Hij eiste een boete van 20.000,subs, zes maanden tegen hem. Uitspraak 4 december. (Van onze militaire medewerker). NU de minister van defensie bij de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft verklaard, dat „het aanvullingssysteem niet voldoet en zal worden herzien", zullen de lezers die zich nog herinneren hetgeen wij omtrent het aanvullingssysteem in ons blad schreven begrijpen, dat wij deze ministeriële mededeling en verklaring met vreugde hebben be groet. Wij schreven o.a., dat het aanvullings- systeem „uit de nood geboren", niet past in ons legervormingssysteem en dat dit „fillersystem" in oorlogstijd wel licht een onvermijdelijke en "noodzake lijke methode om de eenheden op sterkte te houden in vredestijd de grond slagen mist om tot hechte oorlogsver banden te geraken. Nu vestigen wij er vooraf de aandacht op, dat hier wordt bedoeld hèt aanvullingssysteem. d.w.z. het thans vigerende systeem, waarbij de man na zijn basisopleidingvan vier maanden als individu in het oorlogs onderdeel wordt opgenomen. De vrien den, waarmede hij de basisopleiding doorliep en waarmede hij gedurende vier maanden at, dronk, sliep, ging wandelen, naar de bioscoop ging, ging Donderdagmiddag is in de aula van de gemeentelijke universiteit van Amsterdam zenuwarts mevrouw C. G. Querido-Nagtegaal gepromoveerd op het proefschrift „Geivone mensen". Haar promotor was prof. dr. A. Querido. Het was voor het eerst in da geschiedenis van de Nederlandse universiteiten, dat een vrouw bij haar echtgenoot promoveerde. Op de foto ziet men de promotor, die de promo venda in casu zijn vrouio feliciteert. Minister ir. H. B. j. witte heeft giste renmiddag in aanwezigheid van vele genodigden, onder wie de commissaris der Koningin i" Groningen, mr. W. A. Offerhaus, en B. en W. van Groningen, de 500.000e naoorlogse woning officieel in gebruik gegeven. Deze staat in de Rembrandt van Rijnstraat te Gronin gen. De minister onthulde een gedenk steen in de voorgevel van deze woning, die gemaakt is naar een ontwerp van dc Groningse beeldhouwer Kin!,s eyer en is uitgevoerd in gewapend beton. De gedenksteen stelt arbeiders voor. die in een gestadig ritme gebouwen oprich ten. Na de ingebruikstelling overhandigde de minister aan de toekomstige bewoners, de heer D. J. Voorsmid en diens verloof de mej. S. Simmeren de sleutel van het pand Rembrandt van Rijnstraat 49. Als aandenken aan deze gebeurtenis gaf hij het jonge paar 'n bloemstukje vervat in een vaas met inscriptie. De minister zag de sleutel die overigens nog eni ge tijd op zich liet wachten en nog ge zocht moest worden als een symbool van de sleutel tot het geluk, waarop ve le jonge mensen zitten te wachten. De woning is thans nog als modelwoning ingericht De 500.Ó00e woning is gelegen in het uit breidingsplan Kostverloren. Zij maakt deei uit van en is een van de laatst voltooi de woningen van een complex vana woningwetwoningen, dat door de w°imn|- bouwvereniging „Gruno" is gesticht, net complex is gelegen aan weerszijden van vam Rijnstraat, welke de Rembrandt straat een gedeelte zal vormen van ae 7nndna rpprlt i toekomstige ringweg door de buitenwij- Aonaag reeas Strenge controle ken van de stad ter ontlasting van het Minister Ziilstra heeft "erkeer in de binnenstad. i m j Na de ingebruikstelling heeft het gezel- de Tweede Kame verklaard, dat er schap ?en rondrit gemaakt door de wat betreft het zondagsrijverbod voor auto's zeer drastisch zal worden opge treden. Reeds zondag a.s. zal scherp worden gecontroleerd. De minister drong er bij de bevol king op aan alle onnodig verbruik van olieprodukten na te laten. De verkeersinspecties, zo zeide hvj, worden overstroomd met aanvragen om ontheffing van het rijverbod. Men weet in welke gevallen ontheffing kan wor den verleend. Praktisch kan er verder niets gebeuren. Ten aanzien van de dringendheid van ontheffing van het rijverbod op zondag stelt de overheid zich op het standpunt: hoe zou iemand, die geen auto bezit, zich redden. Zo moeten de autobezitters ook doen, aldus de minister. nieuwe stadswijken van Groningen. Het gemeentebestuur heeft ten besluite een ontvangst gehouden in het stadhuis. Ter gelegenheid van de officiële inge bruikneming van de 500.000ste na de weede Wereldoorlog in Nederland ge- H "S' woning, i® gisteren te Groningen i,.,,? Tmene verg«dering van het Neder- Stedebou\v',geh(>uden.VC>'kShUiSVeS^'n^ „r1™, 6 T ver3a doring spraken me vrouw J. Meihuizen-ter Braake, voorzit ster van de Studieraad functionele grond slagen van de woning en Ir H J Dix directeur van de gemeentelijke dienst der stadsuitbreiding en volkhuisvesting te Groningen, over het onderwerp „voorzie ningen in d- arbeiderswoning". Mevrouw Meihuizen ging er van uit, dat de woningbouw in zekere zin confectie- bouw is. Men moet daarom weten, wat de behoeften dienaangaande voor de mens zijn. Gezien het tekort aan hulp in de huishouding zijn technische hulp middelen van uitzonderlijk behang. Uit voerig sprak zij over de voorzieningen in de woning met het oog op de in de huis houding te verrichten handelingen. Ir. Dix schetste wat op het gebied van de voorzieningen in arbeiderswoningen te Groningen is bereikt. Daarbij vroeg hij aandacht voor het vraagstuk van de ge- zinswas. inclusief het drogen een betere verwarming, tochtvrije ramen, kasten en vaste vloerbedekking. Na de lunchpauze sprak minister Witte een rede uit. Voor een verslag hiervan zie elders in dit blad. Gisteren aanvaardde prof. dr. A. A, Oldendorff zijn ambt als buitengewoon hoogleraar in de positieve sociologie en de bedrijfssociologie aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. In zijn inaugurale rede belichtte prof. Oldendorff de belangrijke invloed welke de vreemdeling heeft gehad op bepaalde hisorische ontwikkelingen m.n. in het politieke en economische leven. Het is van belang na te §aan in hoeverre de sociologische gesitueerdheid van de vreemdeling zijn historische betekenis bepaalt Begonnen wordt met een bezinning op de beleving van het vreemde. Tegenover het vreemde het onbegrepene en raad selachtige staan wiJ ambivalent; het heeft zijn dreiging maar ook zijn beko ring. In de wereld der primitieven waar de vreemdeling gezien wordt als expo nent van het huiveringwekkend vreem de en derhalve een sacraal of demonisch fenomeen is, wordt het soms gezien als brenger van kwaads, soms als brenger van goeds. In elk geval wordt hij op een zekere afstand gehouden; zijn invloed is gering. Op hoger niveau Van beschaving. waar de vreemdeling zijn verwantschap met de demonen heeft verloren en eigen lijk niet meer zo vreemd is. gaat hij een belangrijke rol vervullen. Aangezien hij niet affectief met zijn sociale omgeving is verbonden, is hij gepredisponeerd tot de rol van rationele zakenman bij uit stek; Sombart heeft de betekenis van de vreemdeling voor het ontstaan van ka pitalistische geest uitvoerig beschreven. De onpartijdigheid van de vreemdeling, die niet verbonden is met bepaalde fa milies cliques en bewegingen predispo neert hem tot de rol van rechter en be middelaar. De objectiviteit en vrijheid tenslotte, die eigen zijn aan de positie van de vreemdeling predisponeerd tot de rol van sociaalcriticus en revolutionair en van de vernieuwer op het gebied van de wetenschap. Wij hebben de vreemdeling van tijd tot tijd nodig, omdat deze ons door zijn kritische zin en frisse kijk be hoedt voor afstomping in de sleur van de vertrouwde gang van zaken. Op 21 december geeft de Koninklijke Opera van Gent de premiere van „Fide- lio" in een Nederlandse opvoering. Gré Brouwenstijn en dan Verbeeck zullen de hoofdrollen vertolken. Het is de eerste keer. dat dit werk in België in het Ne derlands wordt gegeven. Dat men momenteel vele Pro-Patria- dassen in Leiden ziet en de militaire hoogwaardigheidsbekleders van aiïe wapens het glas ziet heffen rond de haard van sociëteit Minerva zijn teke nen, dat de Leidsche Studenten Vereni ging Tot Vrijwillige Oefening In Den Wapenhandel „Pro Patria" bezig is de viering van haar 18e lustrum op 28 en 29 november voor te bereiden. Pro Patria grijpt nog slechts naar de wapenen tijdens de wekelijkse schietoefe ningen en wanneer er een beroep op hei korps wordt gedaan een erewacht te vor men zoals laatst bij het bezoek van de president van Liberia aan ons land Toch hebben de Leidse Jagers van wei): korps Pro Patria een voortzetting is een historische betekenis: in 1831 gedu rende de tiendaagse veldtocht hebben zt een belangrijk aandeel in de strijd gehad en tot 1890 nam det korps nog actief dee aan de velddienst van de infanterie En nog steeds vertolkt Pro Patria de strijdbare geest van Leiden ook al ls het «een onderdeel meer van het. Nederlandse leer Behalve de reeds genoemde schiet oefeningen en de erewachten, veroorzaakt deelneming aan de Vierdaagse te Nij megen en aan parades een slijtage van het donkerblauwe uniform en de chapeau met witte hameveren In dit verband kunnen we vermelden, dat de Leidse burgerij, door het aanbie den van 30 uniformen, voor een passend geschenk zal zorgen Schietwedstrijden te Katwijk zullen de inleiding vormen van de viering van het lustrum terwijl een taptoe door de Kapel van de Koninklijke Luchtmacht voor mar tiale klanken zorgt Op 29 november zal Prins Bemhard die sedert 1838 bescherm heer van Pro Patria is, de feestelijkheden bijwonen Des middags zal een indrukwekkende stoet, voorafgegaan door de Kon. Mil. Ka pel langs het stadhuis in de Breestraat trekken, waaraan zal worden deelgeno men door een detachement adelborsten en cadetten en verder door compagnieën marinetroepen, landmacht en luchtvaart troepen Uiteraard loopt ook een detache ment van Pro Patria mee Dit detache ment za] het vaandel van de Leidse Ja gers uit 1831 met zich meevoeren, welk vaandel het oudste nog in gebruik zijnde vaandel in Nederland is Na deze parade zullen enige Pro Patrialedem het vreed zame karakter van deze feesten bena drukken door hun parachutesprongen, waarna een groot bal de viering besluit Een tentoonstelling in het legermuseum „Generaal Hoefir" geeft gelegenheid tot het bezichtigen van o.a. vele prenten en tekeningen van de tiendaagse veldtocht Bovendien bevindt zich onder de inzen ding van het Kon. Huisarchief een sabel die de toenmalige kroonprins Willem II va-n zijn echtgenote Prinses Anna Pau- lona ten geschenke kreeg, nadat hij over de barricaden gesprongen was bij de Schaerbeeksche Poort te Brussel Een aardige bijzonderheid is nog dat de praeses van Pro Patria protocoladr de rang heeft van de oudste generaal-majoor volgens een oude legerorder van Koning Willem III waarbij werd vastgesteld dat de praeses van Pro Patria protocoiair vóór de oudste bekleder van de laagste generaalsrang in het Nederlandse leger gaat Vandaar dat Pro Patria altijd in 1 het eerste gelid te vinden is dansen enz., ziet hij nimmer of slecht' bij toeval terug. Natuurlijk moet er een aanvullings systeem zijn, want periodiek gaan man nen met groot verlof en komen er nieuwe. We zouden echter het „aanvul lingssysteem", waaraan wij thans een bepaalde en we aarzelen niet te zeg gen. ongunstige betekenis hechten, willen wijzigen in een „aflossings systeem", dat niet betrekking heeft op individuen maar op eenheden. IN de Militaire Spectator van juli 1954 (blz. 293) lezen we onder het hoofd: „Het wezen van het aan vullingssysteem" a. „Het aanvullingssysteem is er op gericht de man, die voor het ver vullen van zijn dienstplicht onder de wapenen is, door opleiding in fasen geschikt te maken voor die oorlogs functie, waarvoor hij qua aanleg het meest geschikt is". Reeds in deze aanhef zit naar onze mening een psychologische fout. Het wekt de indruk alsof een leger uit mannen bestaat in plaats van uit een heden. Natuurlijk, de waarde van een leger wordt ook bepaald door de waarde van de individuele soldaat, maar in veel grotere mate door de waarde van de eenheid: de commandant, het vertrou wen van de man in zijn commandant, de onderlinge hechte band, het saamhorig heidsgevoel, het elkaar kennen en op elkaar vertrouwen, de hechte samenwer king voor hetzelfde doel, de onderdeels- trots, enz. De opleiding mag dus niet slechts gericht zijn om de man op te leiden voor de oorlogsfunctie, waarvoor hij het meest is geschikt, maar meer op het vormen van hechte eenheden, waar in iedereen zijn plaats kent en waarin hechte banden zijn gesmeed. De indivi duele opleiding dient hieraan en hierin te worden gepast. De beschikbare tijd is van welke duur de eerste oefenings- tijd ook moge zijn kort, altijd tè kort en van deze tijd mogen we voor het hoofddoel, het vormen van eenheden, geen dag verloren laten gaan. Hoewei beide niet gemist kunnen worden zou den we, indien een prioriteitskeus moest worden gemaakt tussen individuele vor ming en onderdeelsvorming, het laatste onherroepelijk voorop "zetten. Door alle eeuwen heen hebben op het gevechts- veld eenheden gefaald, niet door gebrek aan Individuele geoefendheid van de man, maar door het ontbreken van het hechte onderdeelsverband. Dezelfde mannen behaalden dikwijls grote roem nadat achterwaarts het onderdeelsver band was hersteld. b. „De opleiding vangt aan op het moment, dat hij in dienst treedt en ein digt bij het einde van de eerste oefe ning". Wanneer hier instede van „opleiding" had gestaan „vorming van de eenheid", dan zouden wij er genoegen mede ne men. maar waar hier de individuele opleiding wordt bedoeld, kón en mèg dit niet juist zijn Dit zou inhouden, dat de man tót het vertrek met groot verlof niet geschikt zou zijn voor zijn taak. Er zal wel niemand zijn die dit kan volhouden. De eerste oefenlngstijd dient uitdrukkelijk te worden verdeeld in een opleidings- en een ervaringsperiode. De opleiding om man en eenheid voor de taak geschikt te maken, de ervaringstijd om door oefeningen in verband de ge schiktheid te tonen en de commandanten (vooral de lagere) ervaring te geven in het „leiden" van hun onderdeel. Wan neer we het gestelde van de schrijver zouden aanvaarden, dan ziin er in de parate eenheden geen commandanten, doch uitsluitend instructeurs waarvoor het merendeel der gegradueerden boven dien niet is opgeleid. Niettemin geeft het huidige aanvullingssysteem daartoe in derdaad aanleiding. c. „De gehele opleiding is gebaseerd op een systeem waarin een doorlopende selectie wordt aangeoast". De lezer zal begrijpen, dat ook deze grondslag niet in ons betoog past Selectie is uiteraard juist, maar tot een bepaalde grens en een bepaald tijdstip- d.w.z. tot bet tijdstip, dat het onderdee' is gevormd en in de onderdeelstari wordt geoefend. ..Doorlopende selectie "poft onrust, voortdurende functie-ver- zehuiving, gebrek aan zelfvertrouwen "erbreking van gevormde verbanden "•aardoor er van een hecht onderdeels verband als onder a. bedoeld geen sprake kan zijn. Ï70L0ENS het huidige aanvullings- V systeem wordt elke twee maan den een lichtingsploeg opgeroe oen, die in het algemeen gedurende •ier maanden een individuele ople; Hng ontvangt in het depót (we be ialen ons hier tot de soldaten. Aangezien de werkelijke eerste oefe lingstijd voor de soldaat in het algemee' achttien maanden is, zullen deze dienst olichtigen veertien maanden bij d narate' troepen dienst doen. Hierui '.'olgt. dat alle eenheden uit acht licb 'ingsploegen zijn opgebouwd. Wanneer di oudste van deze acht ploegen huiswaartr keert, komt er een nieuwe ploeg mei vier maanden individuele opleiding bij Vanzelfsprekend moet de jongste ploeg over alle eenheden tot en met het laag ste niveau (d.i. een groep van plm. negen soldaten) worden verdeeld om de waarde van alle eenheden op hetzelfde peil te houden. D.w.z. dat in een groep vrijwel elke twee maanden één man gaat en één man komt. Maar dat niet alléén: er vinden daardoor in het onderdeel ook periodiek verschuivingen plaats, want de pas aangekomene begint als „hand langer", klimt op tot de voornaamste functies (selectie om weer af te dalen naar handlanger teneinde op dezelfde wijze plaats te maken voor later aange- komenen. Nu is dit systeem min of meer gegrond op het gedurende de tweede wereld oorlog aan Amerikaanse zijde toegepaste „fillersystem", hetwelk was gebaseerd op de overweging, dat in een onderdeel ongeveer 15 pet. jong (ongeoefend) perso neel kan zijn, hetwelk door de ouderen met oorlogservaring verder werd inge wijd, opgevoed, meegenomen en daar mede opgeleid. Wij zijn ervan overtuigd, dat in vredestijd waarin het niet gaat om lijfsbehoud, van dit inwijden, op voeden en meenemen weinig terecht komt, afgezien nog van de omstandig heid. dat uit vele Amerikaanse geschrif ten kan worden geconcludeerd, dat zelfs op het gevechtsveld dit systeem ondeug delijk is gebleken en vrijwel alle com mandanten pleitten voor het loslaten van het fillersystem". Tijdens en na de strijd in Korea kwamen deze pleiters met nog meer kracht naar voren en als wij goed zijn ingelicht, heeft het Ameri kaanse leger dit individuele aanvullings systeem dan ook reeds enige tijd los gelaten MAAR wat dan? Er moet nu een maal een aflossingssysteem zijn, want de lichtingen komen en gaan. Voor ons is het antwoord een voudig. Terugkeren naar het onder- ■deelsgewijze aflossingssysteem vol gens welk systeem de eerste divisie na de Indië-periode (3e Infanterie divisie) is gevormd. In het toen malige systeem werden de eenheden regimentsgewijze afgelost, elk regi ment samengesteld uit bataljons, die als zodanig in de depóts werden ge vormd. In de lagere eenheden van de divisie geschiedde dit batterij-, com pagnies- of eskadronsgewijze. Het gros van de artillerie werd afdelings- gewijze gevormd. De vorming van deze eenheden in de depóts omvatte acht maanden. De mannen die samen waren opge komen, samen hadden geleefd, geoefend, enz., gingen als éénheid over naar de parate troepen en doorliepen samen alle onderdeelsoefeningen met de hun ver- trouwde officieren en onderofficieren en tijdens de laatste herhalingsoefening in dit jaar waren ze nóg bij elkaar en klop ten elkaar weer op de schouders, schud den handen en voelden zich weer één in hun onderdeel. Nu heeft dit systeem voor het vormen vaP, „parate" eenheden niet ten volle voldaan. De aflossende eenheden (regi ment) waren te groot, waardoor van de drie regimenten telkens een regiment te jong was. Het ware beter geweest per regiment telkens een bataljon af te los sen. Hiertegen bestaat geen enkel be zwaar, zeker niet voor het huidige, aan gezien de moderne legervorming meer afdaalt naar kleinere (bataljons) ge vechtsgroepen. Wij zien geen enkel mo tief waarom wij niet naar dit systeem zouden terugkeren. Hier zou mede wederom het voordeel worden verkre gen, dat ook de mobilisabele (reserve) divisies met „gesloten" eenheden wor den opgebouwd instede van zoals thans met iedere twee maanden vrij komende losse „fillers". Uiteraard zal de opleiding bij de depóts ten dele moeten worden gewijzigd, doch dit is bij elke wijziging van het aanvullings systeem het geval. Twee bezwaren kunnen worden ge opperd: le. de eerste opleidingsperiode van acht maanden ls te lang; 2e. de bataljonseenheid is voor de paraatheid van de divisie nog te groot. Het zou ons te ver voeren op deze bezwaren nader in te gaan, hoewel wij menen ze te kun nen weerleggen. Deze bezwaren houden min of meer verband met elkaar. Het opklimmen naar hoger onderdeelsndveau is een kwestie van tijd. Verkort men de tijd, dan moet men het niveau lager leggen. Wij achten echter het behoud van een hecht compagnies-, (batterij, eskadrons-) verband van zo doorslaggevend belang, dat wij zeker niet lager zouden willen gaan en daarmede een verkorting van de eerste opleidingsperiode tot zes maan den. Wij hopen dan ook van ganser harte, dat nu het aanvullingssysteem op nieuw zal worden bezien het „van de eerste dag af tot stand brengen van het hechte onderdeelsverband" het wezen lijke kenmerk moge zijn van het nieuwe aflossingssysteem. Geen enkel motief kan en mag naar onze mening worden aangevoerd om dit uiterst belangrijke element van de opleiding ter zijde te stellen. Het huidige aanvullingssysteem heeft dit zeker gedaan. Dit element zal wij zijn daar diep van overtuigd zijn stempel drukken op; de waarde van de eenheden, de discipline in de onderdelen, de belang stelling van de commandanten voor hun ondergeschikten, de liefde van officie- -en, onderofficieren en soldaten om in ie eenheid 'te dienen, de trots op het onderdeel, de naamgeving van het onderdeel, enz. enz. Al mogen wij trots zijn op hetgeen -eeds tof stand werd gebracht wij kregen daarvoor meermalen internatio nale waardering wij mogen niet blind zijn voor de elementen van de legervorming waarin wij tijdelijk hebben gefaald.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3