een unieke radar- gehele Waterweg Rotterdam installatie bouwde langs de Min. Zijlstra: in de komende vier jaren de wind meer tegen Stijging van aanneemsommen te sterk Gloeilampjes TOEKOMSTASPECTEN BIJ DE SPOORWEGEN MARGE HONGAARSE SPRAAKLEER T mm. Dr. ir. Den Hollander sprak Voor Verkeersinstituut INDE CAMERAS VRIJDAG 23 NOVEMBER 1956 PAGINA 5 ANGS de Waterweg van Hoek Z.K.H. Prins Bernhard naar Rot- L van Holland tot even voorbij Rotterdam staan thans zeven Zwinderen Dr toekomst mogelijk maakt om ook bij mist deze drukke riviermond op te varen. Nergens ter wereld vindt men voor de civiele scheepvaart een dergelijk radarproject van sa menwerkende posten over meei dan 30 kilometer. Het belang van de walradar laat zich gemakkelijk begrijpen. De vei ligheid op de rivier wordt bevor derd, maar bovendien wordt het mogelijk schepen binnen te lood sen, die anders wegens mist voor de kust voor anker zouden moe ten gaan. De haven en het gehele bedrijf achter de haven kan hier door aan het werk blijven. In Ham burg heeft men berekend, dat de schade door mist jaarlijks drie miljoen D.-Mark bedraagt. Zonder de schijn van te overdrijven mag men dus zeggen, dat de totstand koming van dit project onze gehe le economie gunstig beïnvloedt. Volgende week vrijdag komt terdam om dit monument in de wereldhaven officieel in werking te stellen. Raplot-systeem Nog beperkingen Geen somber midden standsbeeld Economische integratie PTT en Zuiderzee fonds Oneindigespoorstaven Kleinere treinstellen Draadomroep zorgenkind De aanneemsommen in het bouwbedrijf De stijging der aanneemsommen in het bouwbedrijf kon volgens de minister zo niet langer doorgaan. Hij zeide te ho pen, dat het bedrijfsleven zelf de hand aan de ploeg zou slaan en dat dit zou worden gecorrigeerd zonder formele maatregelen. Zo niet dan zouden be paalde maatregelen onder het oog moe ten worden gezien. PANAMEES SCHIP AAN DE KETTING, Offer Woordenboekje I BEKNOPTE MET WOORDENLIJST Woordenboekje II Proefdraaien Salomens oordeel 1111*1» I PORTOFOON MAASDAM: ..ROZENBURG RADAR HIER MAASDAM, KUNT U MIJ RADARINFORMATIE GEVEN?" RADARBLOKPOST ROZENBURG: „MAASDAM HIER ROZENBURG RADAR. - UW POSITIE IS 10 METER NOORD IICHTENLIJN DOOR- GRAVING, 130 METER BOVEN WIT 3. - U HEEFT DE „LAAGKERK" ALS TEGENLIGGER 500 METER BOVEN ROOD 6. 15 METER NOORD LIJN NIEUWLANDSPOLDER. OVERIGENS GEEN SCHEEPVAART IN HET BLOK". - MAASDAM: „ROZENBURG HIER MAASDAM. BEGREPEN". •V-v Advertentie. De radarloodsdiensl aan het werk. Een loods is met zijn portofoon, oftewel wal-1 kie-talkie. bjj slecht zicht aan boord van de Maasdam gegaan. Hij roept nu de J torens. Het 'is een keten van radar- radarpoet Rozenburg op. die hem zijn i p0ste]1] ^ie het (Je schepen in de eigen positie en die van een naburig schip meldt. Linksboven de loods aan boord van het schip, rechts de man in de radar toren In het midden een schets van de werkelijke ssitsuatie. Gehel onder de Waterweg met de zeven posten: 1. Hoek Van Holland; 2 Rozenburg: 3 Maassluis; Tankhoofd; 5 Pernis; 6 Lekhaven; 7 Charloise Hoofd. He walkie-talkies van de loodsen berus ten op een geheel nieuwe vinding Met het oog op het aanta.1 posten en mede ge let op eventuele toekomstige uitbreidin" gen, had men een apparaat nodig dat beschikte over twaalf frequenties en dat bestond toevallig nog niet. Nu bestaat het wel en de gemeente Rotterdam heeft er gelijk maar honderd van laten vervaar, d'gen. De vorige week zakte een zwaar met stenen beladen vrachtauto pardoes een brug over de Hoogeveensevaart. un het verkeer naar Gees moet nu worden rondgeleid via Oosterhesselen of Drift- brug. allemaal plaatsen, die ons nu niet zo bijzonder bekend voorkomen, maar voor de bewoners van deze streken moet het toch wel erg lastig zijn. Vooral de boeren, die hun landerijen aan de andere kant van de vaart hebben lig gen. lopen nogal te mopperen. En het mooiste van alles is, dat Gees nu eigen lijk volkomen is geïsoleerd, want zelfs de D.A.B.O./E.D.S.-bussen kunnen niét over de Hoogeveensevaart heenwippen. Eindhoven Of we een handje wilden meehelpen, vroeg ,.De Zonnezloem". Natuurlijk, want het doel is schoon, vooral in deze Sinterklaastijd. Want er wordt van u lezeressen en lezers, niets meer of min der gevraagd ,,De Sint het dak op te helpen". Hoe kunt. u dat? Wel, De Zonnebloem organiseert jaarlijks met medewerking van de K.R.O. een Sint- Nicolaasactie, voornamelijk bedoeld om de z.g. vergeten thuisliggende zieken eens met een pakketje te bedenken. En de Centrale Post voor Noord-Brabant in Eindhoven (dit is het adres: Centrale Post Zonnebloem. Eindhoven) komt nu nog enkele honderden adressen tekort van mensen, die genegen zijn om der gelijke zieken via De Zonnebloem dit genoegen te doen. Doet u het vanavond nu nog eens: briefkaart of brief aan het opgegeven Eindhovense Zonnebloem- fnJ2,S ®n u krijgt per kerende post een met adres van een zieke en gegevens, u kunt dan het pakje Afrfocrv!X dl„e Brabantse zieke zenden. Afgesproken? Nu maar meteen doen!!!! Terborg (Gld.) Het gebeurde dezer dagen tijdens een zitting van het Terborgse kantongerecht, dat de zitting een tijdlang moest wor den geschorst. Die onderbreking was veroorzaakt door een.... ballpoint. Tij dens het pleidooi toonde de kantonrech ter, mr. C. Avis, zich zeer geïnteres seerd. Ondertussen liet hij een kleine, grijze ballpoint tussen zijn vingers rond draaien. Dit apparaat spoot op een on verwacht ogenblik een dikke mktstraal tussen de edelachtbare vingers. Dat zou allemaal nog niet zo erg zijn geweest wanneer de kantonrechter hierop acht had geslagen. Maar mr. Avis was me zijn hele aandacht bij het pleidooi. Zo m en dan wreef hij zich met zijn hand door het gelaat en het duurde met lang of het gezicht van de edelachtbare ver toonde dra een wonderlijke kleuren- eompositie. De ambtenaar van het O.M. stelde voor de zaak. welke in behandeling was, maar blauw-blauw te laten. De kantonrechter zich nog van niets bewust, haalde niet begrijpend zijn schouders op, maar be sloot in vredesnaam dan maar de zitti" te schorsen. Toen de zaal ontruimd was bracht men de kantonrechter onder het °°g hoe gekleurd hij er op stond. De zitting kon na twintig minuten weer worden hervat. Toen. de gemeente Rotterdam in 1947 nog midden in de opbouw van haar ha ven, aan radar begon te denken, zal zij zich slechts een vage voorstelling heb ben kunnen maiken van de moeilijkhe den. die voor de verwezenlijking van dit project overwonnen moesten worden. Rotterdam ging pionierswerk verrichten. Wej beschikten enige havens, bijvoor beeld Liverpool, over een installatie, maar de situatie op de Waterwag stelde zeer bijzondere, unieke eisen. Het is het Nederlandse Radar Proefstation te Noordwijk, dat uiteindelijk voor ieder detail de oplossing vond. s-GRAVENHAGE, 22 november 1956 Iti zijn antwoord op de algemene beschouwingen op zijn begroting heeft minister Zijlstra er hedenmiddag de aandacht op gevestigd, dat de olie voorziening het moeilijkste probleem is, om onmiddellijk daarna te verklaren, dat bij de genomen maatregelen op de voorraden niet zal behoeven te worden ingeteerd. Amerika heeft verklaard te willen handelen met de O.E.E.C., zodat minister Zijlstra hoopte in het kader van de O.E.E.C. tot een akkoord met Amerika te zullen komen voor grotere leveranties. De minister tleed een beroep op de bevolking om alle onnodig gebruik van olieproduki.cn na te laten. Er stromen reeds verzoeken binnen om ontheffing van het rijverbod op zondag, maar, zo zeide de minister, er zal van ontheffing geen sprake 71J"- uitzonderingen zullen praktisch niet kunnen worden gemaakt. Iemar d, geen auto heeft, moet zich ook redden, dus moet een autobezitter dat ook kunnen. Reeds a.s. zondag zal er, zo zei minister Zijlstra, een scherpe con worden gehouden en er zal zo nodig drastisch worden opgetreden. Men heeft tijdens <je experimenten zelfs nog nieuwe vondsten gedaan. Zo werd het raplot-systeem bedacht. d,at het mo gelijk maakt om de zogenaamde iichte- lijnen op het radarscherm vast te leg gen. Een ïiohtelijn is een door lichten gemarkeerde geleidelijn van de vaar geul en tot op heden was het onmogelijk gebleken deze voor het opgeven van de positie zo belangrijke streep op het scherm te krijgen. Men mag wanneer de installatie in ge bruik is genomen niet verwachten, dat de schepen bij potdichte mist de haven binnen kunnen stomen, maar gelukkig komt een dergelijke dichte mist, hier Iedere post heeft een dubbel scherm. Hierop verschenen de schepen i/ls kleine lichtvlekjes. Normaal werken deze mensen in het duister. De 38 waarnemers beschikken allen reeds over een radarbrevet. Velen hebben hun opleiding bij de Koninklijke Marine genoten. Het zijn mannen uit de praktijk. Hun berichten worden eveneens gecoördineerd op het bureau van de Havendienst, waar men de positie van de schepen nauwkeurig op een kaart bijhoudt. Minister Zijlstra zeicle verder zich be wust te zijn, dat hij in de komende vier jaren de wind meer tegen zal hebben dan in de vier voorgaande jaren. Of er een krachtige prijscontrole nodig zal zijn is in verband met de internationale situatie niet uitgesloten. Zou er een plotselinge stijging komen van de buitenlandse prij zen, dan moet de stijging hier zo laag mogelijk worden gehouden en de last zo eerlijk mogelijk worden verdeeld. De prijsstabilisatie is bedoeld voor het jaar 1956, maar hij achtte toch een aan kondiging van prijsverhoging voor het jaar 1957 daarmee in strijd, mede naar aanleiding van wat zich nu afspeelt in de S.E.E. Indien de consumptiebeperking wrordt voortgezet, dan komt dit neer pp afschaffing van de subsidies en de minis ter achtte het zeer wel denkbaar, dat dit hogere prijzen zal betekenen, maar dan zullen loon- en bestedingsbeperking parel- lel moeten lopen. Indien de produktiviteit niet evenredig stijgt, achtte hij het uiterst moeilijk om de loonstijging nit de winst te halen. In dit verband had de minister van Economische Zaken vooral de heer Van Leeuwen (VVD) te beantwoorden, die het prijsstabilisatiebeleid ongewenst en on mogelijk had genoemd. Deze politiek, zo zette minister Zijlstra uiteen, moest voor afgaan aan een werkelijke bestedingsbe perking en hij geloofde niet, dat de toon beweging de prijsstabilisatie onmogelijk had gemaakt. De heer Van Leeuwen had dit beleid misleidend genoemd, maar zo vroeg de minister, als ik een einde maak aan het prijsstabilisatiebeleid, wat gaat er dan gebeuren met de lonen en prijzen? Zullen dan de prijzen aan de loonstijging moeten worden aangepast en op welke datum zou dat- moeten ingaan? Welke, structurele ge volgen zou di*. hebben? De werkgelegen heid zou vast lopen. Had de heer Van Leeuwen gesproken van twee bokken voor de mi nisteriële wa gen, die, ge schrokken, ieder een an dere kant uit willen, de mi nister verge leek de heer Van Leeuwen met een defec- MINISTER zijlstka Bokken versus defecte grammofoonplaten te grammofoonplaat, die steeds hetzelfde zegt. (Van onze Haagse redactie) Voor een bijzonder groot aantal leden van het Nederlands Verkeersinstituut heeft dr. ir. F. Q. den Hollander gisteren in Den Haag gesproken over de nieuwe technische evolutie in de spoorwegen, waarbij hij zowel de ontwikkeling van de spoorstaaf, dwarsligger, seinstelsel en wielaandrijving als de samenstelling der treinstellen besprak. Uiteraard moest hij in het korte bestek van de hem beschik bare spreektijd de problemen rond deze onderwerpen in vogelvlucht behandelen. De kern van zijn betoog was, dat de achterstand die de spoorwegindustrie lange tüd heeft gehad ten opzichte van het verkeer op de weg, te water en in de lucht, vooral door een internationale samenwerking van spoorwegmaatschap pijen en spoorwegindustrieën langzaam De staatssecretaris voor de midden stand, dr. Veldkamp, vond geen aan leiding een somber beeld te schetsen van de economische situatie voor de middenstand. Had de heer Schmal (CH) betoogd, dat het verzadigingspunt der bemoeienissen was bereikt, de heer Cor- nelissen had het tegendeel beweerd door te zeggen, dat de organisaties moe deloos waren door de weinige bereikte resultaten. Dr. Veldkamp maakte tegen beide be weringen bezwaar. Het beleid was af hankelijk van het type middenstander en van de economische omstandigheden, zodat het verzadigingspunt in de ene om standigheid geheel anders was dan in een andere. Het beleid moest dus flexibel zijn. Beter is verdieping en coördinatie, meen de' hij, maar ook bepaalde nieuwe maat regelen zijn noodzakelijk. Dat de organisaties moedeloos zouden zijn, was de staatssecretaris te enenmale onbegrijpelijk. Hij had dit geluid nog nim mer vernomen en vroeg eens concreet aan te geven uit welke bron deze reacties stammen. Hij vond, dat de heer Comelis- sen (die ook door minister Zijlstra al ste vig van antwoord was gediend) bepaald een slechte dag had gehad. Indien de heer Cornelisscn spreekt over een „botte afwijzing" van aangelegenhe- heden, waarover mij nog geen enkel ver zoek heeft bereikt, aldus de staatssecre taris, dan vraagt men zich af of er nog wel een basis voor gesprek aanwezig is. Het onderbrengen van alle regelingen in één vestdgingsbesluit, achtte dr. Veld kamp aanbevelenswaardig uit een oog punt van wetstechniek en uitvoering. Voor de nieuwe winkelsluitingswet acht te hij een vóór-ontwerp onnodig, hij ken de de mening van het bedrijfsleven en het bedrijfsleven kent de weg naar de Kamer als het wetsontwerp in behandeling komt Dr. Veldkamp achtte een Restfonds voor overneming van kredieten in die branches, waar geen fonds bestaat maar dan met i. - #1a Ia aF aIC Komt er een prijsbeweging naar boven dan moet de prijsstabilisatie zorgen, dat deze niet uit de hand loopt en deze zo klein mogelijk blijft. De moderne con- junctuurpolitiek, aldus de minister, be staat uit verschillende instrumenten, het komt slechts aan op een juiste timing en dosering van alle middelen en diemid- delen zijn: prijsstabilisatie, loonbeleia. kredietbeleid en bestedingsbeleid. De heer Nederhorst (PvdA) had de span ning op de arbeidsmarkt een beter cri terium genoemd dan de betalingsbalans, maar zo zeide minister Zijlstra, bi] bei den moet men de ontwikkeling tijdag on derkennen niet.alleen dus met de beta lingsbalans maar ook met de ontwikke ling op de arbeidsmarkt. De stabilisatie- politiek is in 1955 ingezet en andere lan den zijn gevolgd. In de aanvang van zijn rede legde de minister er reeds de nadruk op, dat de buitenlandse politieke gebeurtenissen een ernstig accent geven aan onze eco nomische situatie. Wat de economische integratie betreft zeide de minister m verband met een opmerking var. de heer Blaisse (KVP), dat het gesprek in de K S G in Straatsburg moest plaats heb ben. maar dat het mogelijk moest zijn met de minister in debat te treden in het eigen parlement en in dat opzicht j uitsluiting van die branches, die het zei meende hij met de begrotingsbehan«- Wurmen doen. een aantrekkelijke geda^ch- ling en besprekingen in commissies een heel eind te komen. Wat de Benelux betreft zette de mi nister uiteen, dat het economisch beleid langzaam mar zeker moet toegroeien. Hij zeide de redelijke verwachting te hebben, dat nog dit parlementaire jaar het economisch Unieverdrag tot stand zou komen. antwoordde hij, dat te. Wat de bevoorrading der brandstof- fenhandelaren betreft zou men met con crete klachten moeten komen, die bij^ dan gaarne zou onderzoeken. De begrotings behandeling kon niet geheel worden afge maakt. daar in de avondvergadering een aantal kleinere begrotingen aan de orde was. Dat was allereerst de begroting van de leerden van de gehele wereld uit studies in te zenden over het onderwerp: bewe ging van het wielenstelsel op spoorsta ven Er kwamen 221 studies binnen, waar. uit er nu 17 geselecteerd zijn. Hieruit hoopt men volgend jaar tot een samen vattende publikatie t.e komen. „Dan hoopt men wetenschappelijk te achterhalen wat in 1830 in ons land al in de praktijk was gebracht." Vooral bij de spoorweg zelf stond spre ker lang stil Het is van ^et grootste be lang dat de trein ook bij snelheden boven 100 km een rustige gang heeft. Vandaar ook dat men momenteel hard studeert op de mogelijkheid van „oneindige" spoorstaven met betonnen dwarsliggers in een zwaar betonnen balastbed. Maar men wordt ingehaald. De .spoorwegwetenschap is nog lang niet uitgestudeerd op de ge- vertoont echter nog aanzienlijke hiaten. volgen van de uitzetting en inkrimping Zo nodigde spieker twee jaar geleden ge. van dergelijke lange spoorstaven, tenge volge van temperatuurswisselingen. Van zeer groot belang is °°k de controle op de beweging, de wij^e waarop de conisch gevormde wielband het hart van de spoor staaf moet volgen. Wanneer men de auto matisering van het seinstelsel (hopelijk is deze binnen 15 a 20 jaar een feit) wil doorvoeren door middel van contacten via rail en wiel, dient de aansluiting van wiel en rail zo zuiver mogelijk te zijn. Hiertoe zijn reeds draaibanken ontworpen die werken als een elektrisch scheerap- paraat waarlangs een geheel treinstel wordt bewogen, zodat de wielen bijge werkt kunnen worden in een zeer korte tijd. De treinstellen zelf zullen kleiner van eenheid worden waarbij energie bespaard wordt doordat elke machine een afgepast vermogen zal hebben, dat past hij een bepaald treingewicht. Ook aan de koppe lingen wordt gedokterd. Via deze koppe lingen moeten nl. alle verbindingen mo gelijk zijn, zowel van licht als van ver warming, energie en remvermogen. Voor al bij de goederentreinen is men nog ver achter bij de nieuwe ontwikkeling op dit gebied. Eergisteren was er voor het eerst in Utrecht een grote bijeenkomst van loco motiefbouwers uit geheel Europa, Dit was een voorbeeld van de samenwerking die sinds 1946 ontstaan is en waardoor de moderne technische ontwikkelingen in de spoorwegen mogelijk worden gemaakt- De heer Blaisse voor een Europese markt een \old°ende waarby verschillende sprekers het r„PrA" v.l k°n cPPn Snrak; over de P.T.T.-tarieven hadden. Over het algemeen waren ze het er wel over eens, dat 'de tarieven zodanig verhoogd moes ten worden, dat de tekorten wedden weg gewerkt. terwijl de heer Lucas (KVP) uit sprak. dat de nadelige P.T.T.-saldi zijn tevredenheid over het bedrijf moeten ver minderen. Vooral begreep hij niet waar op 's ministers optimisme over de draad omroep steunde. De beslissing over de tarieven, aldus zei minister Algera in zjjn antwoord aan de Kamer, moet door de ministerraad wor den genomen. Het gehele taricvenpro- bleem is op het ogenblik in onderzoek, maar de minister had het advies van de P.T.T.-raad juist ontvangen. Hjj hoopte dat dan ook dezer dagen nadere mede delingen dienaangaande te verwachten zouden zijn, want de kwestie wordt met urgentie behandeld. Hij meende, dat de posttarieven te laag zijn, terwijl hij zeide, dat de tarieven voor de nieuwsbladen met bijzondere aandacht worden beschouwd. De draadomroep is een zorgenkind, al dus de minister en hij zei naar een oplos sing te streven, die het midden zal hou den tussen de onverzoenlijke tegenstellin gen die er ten aanzien van de draadom roep in de Kamer, bestaan. Een matige tariefsverhoging achtte de minister bij de draadomroep gewenst en hij was in geen geval bereid de draadomroep te liquide ren. Nadat vervolgens de P.T.T.-begroting z.h.s. was goedgekeurd, werd de begroting van het Zuiderzeefonds aangesneden. Door enkele leden werd o.a. een nieuwe wettelijke regeling in plaats van de Zui- derzeesteunwet aanbevolen. Minister Al gera zal hierop en op andere kwesties morgen antwoorden. F. S. ditio sine qua non is. Er kan geen sprake zijn van een vetorecht of gekwalificeer de meerderheden, er moest tenminste een minimum zijn aan supranationale opzet; waar dat minimum lag kon de minister nu nog niet zeggen. Bij het har moniseren van sociale voorzieningen en arbeidsvoorwaarden zou men volgens de minister de produktiviteit niet mogen vergeten. Hij verheugde zich erover, dat zich in Engeland zij het dan ook laat bezig is een fundamentele om mekeer in de verhouding tot de Euro pese markt te voltrekken. De vertra ging, die daardoor zal ontstaan, zal men moeten nemen, maar groot achtte hij dit nadeel niet. In antwoord op de opmerking van de heer Koersen (KVP), dat de produktie- bevordering te zwaar gericht was op de grote bedrijven, zeide de minister te zullen nagaan of in de verhouding Overheid-C.O.P. (Commissie Opvoering Produktiviteit) een meer gedifferenti eerd produktiviteitsbeleid zou kunnen worden bevorderd. De opmerkingen van de heer Corne- lissen (VVD), die wat de priisbeschik- king betreft met de sabel had gerin keld door te zeggen, dat de midden stand meer met dit bijltje had gehakt m.a.w., dat zij op die prijsbeschikking wel raad zou weten, nam de minister nogal hoog op. Hij vond, dat de heer Cornelissen de Kon. Ned. Midden standsbond hiermee onrecht had aan gedaan, daar diens uitlating zeker niet in het belang was van het land noch van de middenstand zelf. Het 7177 brt. metende Panamese s.s, ...Avra", liggende in de Coenhaven te Am sterdam, is in opdracht van de N.V. Handelmij „De Humber" aan de ketting gelegd. Het schip was op 13 november in de hoofdstede'üke ha\ aangekomen met I een lading steenkool. i Bij pakken tegelijk komen de brieven binnen. De selectie-commissie heeft te oordelen: rijden of niet rijden. Naar schatting 95 procent van de aanvragen wordt afgewezen. worden deze aanvragen door de jury besproken, hun taak is niet, licht en vaak is er een Salomonsoordeel nodig om „recht te doen". „MAAR WE GAAN er van uit," zegt een der directeuren vanachter een dikke stapel brieven, dat ontheffingen uitzon deringen moeten zijn". Het pak met af gewezen verzoeken, dat naast hem ligt. is dan ook bijzonder dik. In bepaalde gevallen wordt er gewerkt met z.g. blan co vergunningen, die maar voor een keer gebruikt kunnen worden. De ge bruiker moet daarop zelf de datum invul len. Hij krijgt daarbij de waarschuwing, dat, indien misbruik zou blijken, hij nooit meer voor een ontheffing in aan merking zal komen. „Al moet er dag en nacht worden doorgewerkt", zo werd ons verzekerd, ..vast staat dat zij. die voor een vergun ning in aanmerking komen, en ons voor woensdagavond bericht stuurden, de ont heffing zaterdagmorgen in de brievenbus zullen vinden." NA EEN BEZOEK aan de selectie commissie kunnen w(j ons niet aan de indruk onttrekken, dat er heel wat auto mobilisten zjjn, die de noodzaak van hun zondagsrijder^ overschatten. De maatregel is bedoeld om het benzine verbruik te beperken en een eventuele distributie te vermijden. Er waren er onder de brievenschrijvers velen, die het offer, dat hiervoor moet worden ge bracht. nog niet in volle omvang had den beseft. WOENSDAG signaleerden wij in deze rubriek hoe een Nederlander, die op zoek was gegaan naar een Hongaars woordenboekje, had ervaren, dat er al leen maar een Hongaars-Duitse woor denlijst bestond en dat deze slechts was te verkrijgen in de communistische boek handel. Thans kunnen wij een veel pret tiger geluid laten horen, want zojuist is een boekje verschenen, dat een beknop te Hongaarse spraakleer met woorden lijst. bevat. en dat zeker een welkom hulpmiddel zal zijn voor allen, die zich voor de Hongaren verstaanbaar willen maken. Het boekje werd reeds in 1922 .zo juist verschenen samengesteld door d e Hongaarse aal moezenier mgr. dr. Knebel Miklós. Het beleefde in 1947 een tweede druk. De derde druk wordt nu in een oplage van 4000 verspreid: de afdeling lectuur van het Rode Kruis stelt zich voor aan elke Hongaar zo'n boekje uit te reiken. Particulieren kunnen het kopen voor een gulden in de boekhandel. Het boek je werd samengesteld in opdracht van de stichting Hulpaciie voor Hongarije te Amsterdam, WIE HET woordenboekje doorbladert komt tot dezelfde conclusie als de Ne derlanders. die in de afgelopen dagen reeds persoonlijk contact hebben gehad met de Hongaren. Er bestaat bitter wei nig overeenkomst tussen onze taal en die van hen. De Hongaarse taal heeft in geheel Europa slechts één verwante taal, de Finse. Beide talen behoren tot de Ural-Altajische talen, alle andere Europese talen resorteren onder de gro- te Indo-Germaanse spraakstam, van welke takken zijn: de Germaanse. La tijnse. Slavische en Sanskritische talen. Nu honderden Hongaren in ons maat schappelijke leven zullen worden opge nomen is het wellicht nuttig te weten, dat men zonder tolk of woordenboekje niet veel verder komt dan handjes-druk ken en glimlachen. En dat wordt, voor. beide partijen, op den duur wel erg eentonig. zelden voor. De havenradar is meer be doeld om bij slecht zicht de schepen te assisteren bij het binnenlopen. Wanneer men bedenkt, dat in het afgelopen jaar gedurende meer dan 350 uur het zicht minder was dan 1500 meter, de afstand waarbij navigeren zonder radar gevaar lijk wordt, laat zich de betekenis van deze installatie begrijpen. Overigens kan geen kapitein gedwongen worden binnen te komen, als hij dit onverant- woordt acht.. Het schip wordt niet „bin- nengepraat" zoals in de vliegwereld ge bruikelijk is. Op geen enkele wijze wordt ingegrepen in de leiding van de kapitein. Niettemin zullen de oudere gezagvoer ders wellicht wat onwennig staan te genover dit nieuwe systeem. Officieus is de installatie, die de ge meente 4.700.000 heeft gekost, reeds in gebruik. De Rotterdamse bedrijven heb ben al profijt van de radar getrokken. Eertijds moesten de veerdiensten, die de arbeiders vervoerden van het wooncen- trum op de Linker.Maasoever naar de bedrijven aan de andere kant. nogal eens gestaakt worden wegens mist, maar de laatste tijd heeft de radar in oefen periode ervoor gezorgd, dat de mannen op tijd waren. In de eerstkomende periode kan het radar-bedrijf nog niet op volle capa citeit draaien. Er zullen nog wel enige maanden verlopen voordat alles en iedereen ingewerkt is. We hebben alle reden om te vertrou wen, dat a's dit tijdvak achter ons ligt de radarloodsdienst die resultaten ople vert, welke Rotterdam ervan verwacht. Dat wil zeggen, dat de haven aan de monding van de Maas een uiterst veilig vaarwater wordt, waar bovendien geen schip wegens minder gunstige weersom standigheden vertraging ondervindt. DE TAAK van de Rijksverkeersin spectie is er met de invoering van het zondagsrijverbod niet gemakkelijker op geworden: op de schouders der (thans elke avond overwerkende) ambtenaren rust nu de taak, de aanvragen tot ont heffing onder de loep te nemen en daar na te beoordelen. „Toegestaan" of „Af gewezen" staat er op de honderden vel letjes vaak ontroerende literatuur, die door een „jury" van hardwerkende en zeer consciëncieuz> deskundigen zijn behandeld. De redens, die door de aspi rant-zondagsrijders worden opgegeven, zijn bijzonder gevarieerd. Een zoon. die zijn invalide moeder 's zondags naar de kerk wil brengen, de eigenaar van een patatkraam, die met zijn luxewagentje thuis de loempia's moet gaan ophalen, een elektriciën. die zondags toch ook moet kunnen uitrukken om storingen te verhelpen, een artiest, die tijdens de weekends moet optreden. Een automo bilist van Joodse bloede wil ontheffing van het zondagsrijverbod krijgen „om dat hij zaterdags nooit rijdt", een vlie genier moet in spoedgevallen vlug op Schiphol kunnen zijn. Stuk voor stuk In de Hoek slaat de eerste post, maar deze telt eigenlijk voor twee. Hier staan namelijk vier schermen opgesteld. Twee voor de schepen buitengaals en ttvee voor de navigatie op de rivier. Ook de loodsboten zelf kunnen bij zware mist met behulp van de radar letterlijk naar het schip „toegestuurd worden. S. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5