Oud-premier die vrijgeleide had, gearresteerd Tito hoogst verontwaardigd Oostenrijkse grenswachten schoten Sovjet-soldaat neer m ^ritten lichten eerste schip in geblokkeerd Suezkanaal Vliegramp bij Parijs Lloyd bleef bij standpunt: eerst voldoende V.N.-troepen ers gaan naar Egypte Bagdad-landen ongerust over Sovjet-wapenaanvoer naar Syrië DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Wereld in spanning om Oost-Europa en het Midden-Oosten NIEUW VERRAAD IN BOEDAPEST Incident aan Hongaarse grens Mijn in Vulcaanhaven te Vlaardingen Trein duurder Morgen rijverbod eist 33 doden Eden naar Jamaica vertrokken Midden-Oosten Alg. Vergadering over AA-landen: onverwijld is onverwi jid Westenwind verdrijft de vorst I OFG Zaterdag 24 november 1956 65.000....! Moordaanslag op Iraakse premier? Analist WEERBERICHT De Sovjets hebben gisteren opnieuw verraad ge pleegd in Boedapest. Russische militairen hebben oud-premier Imre Nagy met elf van zijn mede werkers gearresteerd en ontvoerd, ofschoon hetn op grond van een akkoord tussen de regering van - jego-Slavië en Hongarije immuniteit was ge waarborgd. Nagy is met onbekende bestemming weggevoerd. Radio-Boedapest meldde gisteren dat hij „inge volge zijn eigen wens" naar Roemenië was gebracht doch niemand in het land hecht aan dit bericht geloof. De arrestatie van Nagy heeft grote opwinding ge wekt in Boedapest. Niet minder verontwaardigd is Tito, aan wie Kadar woensdag plechtig had beloofd dat de Hongaarse oud-premier, die zijn toevlucht had gezocht op de Joegoslavische ambassade, onge moeid zou worden gelaten. Gistermorgen, toen Tito reeds „nattigheid" voelde, heeft hij bij de Hongaarse autoriteiten naar het lot van Nagy la ten informeren. Hij liet toen zeggen: „De Joego slavische regering gelooft niet, dat Hongarije de afspraak zal schenden. Als dat wel het geval zou zijn, zou Joego-Slavië dit als een grove inbreuk op de vriendschappelijke betrekkingen en op het internationale recht beschouwen". Gisteravond telefoneerde de correspondent van Reuter uit Boe dapest dat Nagy was gearresteerd. Even daarna werd dit bericht in het Joegoslavische partijblad „Borba" bevestigd. Tijdens bespreking met Kadar? Boedapesters ontsteld Uitgestorven stad Canadese luchtbrug Burns op Cyprus DONAUPONT BIJ HEMBRUG TIJDELIJK UIT DE VAART SNIJKOPZUIGER VOOR SURINAME Volgend jaar Streng toezicht Selwyn Lloyd Twee resoluties Migs naar Egypte IN1STER HOFSTRA staat on getwijfeld voor een weinig benijdenswaardige taak. Hij moet een tekort in de begroting voor een deel wegnemen o.m. door de fiscale lasten te verzwaren. Een der gevolgen daarvan is, dat ben zine, jenever en suiker duurder worden. Wij willen geenszins be weren, dat aan deze maatregelen valt te ontkomen; het woord daar over is aan ons Parlement, dat de wetsontwerpen tot verhoging van de accijnzen zonder twijfel onder de loep zal nemen, al dan niet door een gekleurde bril. Ons bezwaar gaat tegen de mo tivering in de Memorie van Toe lichting, waarin de P.v.d.A.-be- windsman schrijft, dat b.v. de sui ker en benzine in vergelijking met de prijzen in andere landen, rela tief goedkoop zullen blijven. Onze bedenking is n.l., dat deze vergelijking al heel mank gaat, ge zien het feit, dat de lonen in Ne derland in verhouding tot de lan den met duurdere suiker en ben zine, ook lager zijn. Als de minister vergelijken wil, dan èn de loon- standaard èn de levensstandaard beide bezien De weerverwachting van het K.N.HO., geldig tot zondagavond, luidt: Veel bewolking met morgen tijdelijk enige regen. Tot matig toenemende zuid-westelijke wind. Vannacht aanvankelijk lichte vorst, later stijging van de temperatuur. Zondag 25 november: Zon op 8.19, onder 16.39 uur; maan op 0.04, onder 13.16 uur. Maandag 26 november: Zon op 8.20, onder 16.38 uur; maan op 1.22, onder 13.39 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Russen ontvoerden Tm re Nagy Van de arrestatie van Nagy en zijn gezelschap, waarbij zich behalve de weduwe van de vermoorde, gerehabili teerde en met staats-eer herbegraven Laszlo Rajk, nog zestien andere vrou wen en zeventien kinderen bevonden, bestaan twee lezingen, die elkaar ove rigens niet uitsluiten. Nagy vluchtte op de fatale zondag van 4 november, toen de Russen hun eerste verraad van Boedapest pleegden, naar de Joegoslavische ambassade. Hij verkreeg er asiel. Woensdag maakte de Joegoslavische regering met Kadar de afspraak, dat Nagy verder ongemoeid zou worden gelaten en naar huis kon terugkeren. Kadar beloofde een bus om het gezelschap naar de diverse bestem mingen te brengen. Deze bus reed inderdaad donderdag avond rond zeven uur voor. Wat er toen verder gebeurde, vermeldt de cor respondent van het Joegoslavische blad „Borba" in zijn blad van gisteren. „Terwijl de bus nog voor het am bassadegebouw stond" sprong er een Hussisch officier in. Voor de bus en er achter stopten auto's van de Sovjet veiligheidsdienst (in Boedapest ..con curreren" op het ogenblik een Sovjet veiligheidsdienst en een Hongaarse veiligheidsdienst, de laatste bestaande uit de samengeraapte resten van de gehate AVO. Red.) en de kleine colonne reed rechtstreeks naar de Sovjet-kom- mandantura aan de Gorki-boulevard. Twee Joegoslavische diplomaten, die zich in de bus bevonden en die intus sen tegen het optreden van de Russi sche troepen protesteerden, werden voor het gebouw van de Kommandan- tura op straat gesmeten", aldus de cor respondent. „Toen zij verklaarden, dat op deze manier de overeenkomst tus sen de Joegoslavische en de Hongaarse regering werd geschonden, antwoordde de Sovfet-officier, dat hij met dat ak koord niets te maken had en dat hij opdracht had gekregen zich rrjet dc zorg over deze mensen te belasten. Twee pantserwagens kwamen in de plaats van de politieauto's en de bus met Imre Nagy en de anderen werd in onbekende richting weggevoerd". Ronald Farquhar, Reuters correspon dent in Boedapest, geeft de volgende lezing van het geval. Hij verkreeg zijn nieuws van een niet nader door hem genoemde Hongaar, die hem gister avond telefoneerde. Deze zegsman ver klaarde, dat Nagy en zijn metgezellen donderdag de nacht hadden doorge bracht op het Russische hoofdkwartier. Vrijdag tegen de middag zou Nagy naar het parlementsgebouw in Boedapest gereden zijn om er besprekingen te voeren met zijn „opvolger" Kadar. Met hem zou hij de mogelijkheden van de vorming van een coalitieregering heb ben nagegaan. Zij zouden overeenstemming hebben bereikt en hebben afgesproken dat Nagv voor radio-Boedapest een redevoering zou houden. Nagy en Kadar waren nog aan het onderhandelen, toen Russische m militairen de conferentiezaal in het |^y parlementsgebouw binnenkwamen en Nagy en zjjn metgezellen arresteerden. |p Farquhar kreeg het telefoontje kori fgi nadat over radio-Boedapest het bericbi was omgeroepen, dat Nagy het land verlaten had met bestemming Roeme nië. Twee weken geleden, aldus dit be richt, had Nagy „de wens te kennen gegeven te gaan wonen in een ander volksdemocratisch land". Tengevolge van een overeenkomst kon Imre Nagy vandaag Boedapest met bestemming Roemenië verlaten. Volgens Borba cn dit wordt be vestigd door Reuters correspondent heeft het bericht van de ontvoering in Boedapest „grote ontsteltenis" gewekt. Het Joegeslavische blad schrijft: „Nagy is ongetwijfeld de populairste politieke figuur in Hongarije, met een groot per soonlijk gezag, zelfs tegenover hen. die kritiek op hem hebben geoefend. Zjjn entvoering zal averechts uitwerken en de wanorde en de tegenstellingen in Hongarije nog doen toenemen". Het blad herinnert eraan, dat de personen die met Nagy zijn ontvoerd, evenals de oud-premier, communist zqn. Onder hen bevindt zich behalve de weduwe Rajk, Geza Losonci, die minister van staat in het kabinct-Nagy was. Gistermorgen had de Joegoslavische ambassadeur reeds een onderzoek laten instellen. Een lid van zijn staf was in zijn opdracht bij het aanbreken van de dag naar Nagy's huis een in de bo men weggedoken rode villa, gelegen op een heuvel in de diplomatenwijk van Boedapest gegaan en de enige die hij daar aantrof was een dienstmeisje dat zei, dat al wat zij gehoord had het radiobericht was, dat Nagy de ambas sade had verlaten. Nadat de Joegoslavische ambassa deur zijn regering van zijn ongerust heid in kennis had gesteld, werd de Hongaarse zaakgelastigde in Belgrado J. Kuti, op het Joegoslavische ministe rie van buitenlandse zaken ontboden. Hij werd herinnerd aan de bestaande afspraak en kreeg te horen, dat Joego- Slavië het niet uitvoeren daarvan als een flagrante schending van de vriend schappelijke befr kkjhgen zou beschou wen. Gistermiddag van 2 tot 3 uur leek Boedapest een uii gestorven stad, aldus meldt AFP. Get n voorbijganger of voertuig, afgeziei; van de Sovjet-pa trouillewagens, was in de straten te zien. Deze zwijgende betoging was het antwoord op het donderdag aangeplak te beroep op de burgerij om zó van haar afkeuring voor het regime blijk te geven. De Hongaarse pers had ver klaard, dat dit uur van stilte zou gel den voor de Hongaarse .martelaren" Maar over de ware zin van de betoging hoefde niemand in het onzekere te ver keren. Uit welingelichte bron heeft men gis teren te Londen vernomen, dat de Russen de deportaties uit Hongarije op nog grotere schaal laten geschie den dan in het begin. Georghiu Dej, de Roemeense partij secretaris en Chivu Stoica, de Roemeen se premier, hebben gisteren een een daags bezoek aan Boedapest gebracht voor besprekingen met Kadar. De Roe meense regering verklaart zich kenne lijk akkoord met het beleid van de re- gering-Kadar en de noodzaak van het Sovjet-ingrijpen in Hongarije. Een dag of wat geleden kwam een afvaardiging van de Tsjechische partij ook al haar instemming betuigen. Oostenrijkse grenswachten hebben sische en Hongaarse troepen bezig in de vrijdag op Oostenrijks grondgebied na bij de Hongaarse grens één Russische soldaat doodgeschoten en twee Sovjet- militairen gearresteerd. Dit is gisteren avond officiëel in Wenen bekend ge maakt. De drje Russische militairen waren bij net achtervolgen van een groep Hongaar se vluchtelingen op Oostenrijks gebied gekomen. Toen zij het bevel van de grens wacht om te blijven staan negeerden, openden de Oostenrijkers het vuur. Eén van de Russen werd op slag gedood; de twee anderen werden aangehouden. In de officiële verklaring werd niet gezegd, waar het incident had plaatsgevonden. Volgens vluchtelingen in het Beneden- oostenrijkse stadje Eisenstadt zijn de Rus omgeving van Neusiedler Meer de grens af te grendelen. De soldaten zouden vluchtelingen, die Oostenrijk trachten te bereiken, neerschieten. Anderen zouden gevangen genomen zijn en naar een ver- zamelkamp in Szombathely zijn gebracht, vanwaar, zij oostw^gBs werden gevoerd. -v-w Oostenrijkers, die dicht bij de Hongaar se grens wonen, zeggen, dat zij donder dagnacht van over de grens hevig mi- trailleurvuur en ook kreten van mensen hebben gehoord. Helpers van het Rode Kruis, die vluchtelingen opwachtten, moesten plat gaan liggen om niet door de rondvliegende kogels getroffen te worden Velen van de nieuw aangekomen vluch telingen donderdagnacht waren het er alleen al 5033 woonden in Boedapest. Zij hadden tot op 28 kilometer van d. grens met een trein kunnen meereizen. Zij vertelden, dat nog verscheidene dui ■enden op allerlei wijzen de grens tracht en te bereiken, „om aan de Russische •rrcur te ontkomen". Het vluchtelingental in Oostenrijk wordt op het ogenblik op 65.000 geschat De waarnemend V.N.-hoge commissaris voor de vluchtelingen, James Read, ver klaarde gisteren in New York voor de sociale commissie van de Algemene Vergadering, dat de toestand „wanho pig en ontstellend blijft". Hij deed een beroep op alle regeringen om elke hulp te verlenen, die maar kon worden ge geven. Maar, zo zei hij, het zou buiten gewoon unfair zijn ais de aandacht van de wereld alleen maar gericht bleef op de nieuwe Hongaarse vluchtelingen en niet op de vele anderen, die nu a] tien jaar in kampen wonen. (In Oostenrijk zijn dat er nog eens 70.000 in West- Duitsland 350.000. Red.) De Britse regering, die aanvankelijk he loten had 2500 Hongaarse vluchtelingen -oe te laten, heeft gisteren deze limiet 'Pgeheven. Er werd geen nieuwe aangege ven. admiraliteit heeft meegedeeld, 1. var. ^eckeinde mogelijk moet zijn enfecle van ae i3 in het guczkanaal op KCSloten schepen via Port Said naar de Middellandse Zce te brengen. De kwes tie is met de vertegenwoordi gers van ac v.n. in Port gaid De Britse ^rine is vrijdag begonnen het eerste gezonken schip in het noorde lijke deel van het kanaal te lichten. Als alles goed gaabal men dit weekeinde ruimte genoeg hebben om sooo tons 11- berty-schepen en mogelijk grote tankbo- ten te laten passeren. Het is moeilijk te schatten, zo wordt van Britse zijde ge zegd, wanneer bet noordelijke stuk van het Suezkanaal gehéél vrij zal zijn. Het zal eerder een kwestie van maanden dan van weken zijn, meent men. Met ingang van maandag gaan twaalf »vliegende verhuiswagens' van de tana dese luchtmacht de luchtbrug tussen Ita lië en Egypte vormen. Het voorlopige contract met de „Swiss Air" voor het overbrengen van militairen en voorraden van de internationale politiemacht in het Midden-Oosten is dan afgelopen. De Canadese vliegtuigen zullen op Kre ta een tussenlanding maken voor het in nemen van benzine, daar de Egyptenaren hebben geweigerd brandstof te verschaf fen voor de retourvluchten. Kolonel Morrison van de Canadese luchtmacht za] het bevel voeren over de achthonderd officieren en manschappen, die ten behoeve van de luchtbrug te Na pels en op Kreta zullen worden gestatio neerd. De opperbevelhebber van het politic- leger der V.N. in het Midden-Oosten, ge neraal Burns, zal zaterdag op weg naar Jeruzalem Cyprus aandoen. In kringen die nauwe betrekkingen on derhouden met het Brits-Franse hoofd kwartier is gezegd, dat generaal Burns zal spreken met generaal Keightley en diens plaatsvervanger, de Franse admiraal Barjot. Volgens communiqué nr. 42 van het Brits-Franse hoofdkwartier op Cyprus ls het bataljon, dat opdracht heeft gekregen uit Port Said terug te trekken het le ba taljon van het Royal West Kent Regiment Het zal binnen enkele dagen de Egypti sche stad verlaten. Honderden schepen hebben argeloos over een magnetische mijn van 1000 kilo gevaren. Dat is donderdag gebleken, toen een baggermolen in de mond van de Vul caanhaven te Vlaardingen dit gevaarlijke manster naar boven haalde en na onder zoek werd vastissteld, dat het het nieuw, ste type uit de laatste wereldoorlog be trof. De mijn moet sedert eind 1944 in de mond van Vulcaanhaven en Nieuwe Maas hebben gelegen. Leden van de Hulpver leningsdienst uit Barneveld waren enkele uren later ter plaatse. Nadat al het per soneel van de baggermolen was verwij derd, hebben leden van deze dienst mét grote omzichtigheid de mijn, die nog vol komen gaaf bleek, gedemonteerd. Een karweitje, waarmee zij gisteren ook nog vier uren bezig zijn geweest. Onze foto graaf heeft het moment vastg<ilegd, waar op de startklokken werden verwijderd. Schepen, die de Vulcaanhaven wilden binnenvaren of verlaten, hebben vele uren oponthoud gehad. De grote Donaupont, die een capaciteit heeft van twee normale stoomponten, voor het vervoer over het Noordzeekanaal nabij de Hembrug, gaat met ingang van woensdag 28 november a.s. voor circa 3 weken uit de vaart wegens revisiewerk zaamheden. Het hoofd van de veerdiensten over het Noordzeekanaal verzoekt de weggebrui kers gedurende die tijd zo veel als moge lijk is van andere oeververbindingen ge bruik te maken. Vrijdag 30 november zal bij J. cn K. Smit te Kinderdijk de tewaterlating ge schieden van de sniikopzuiger „Akans- warie", die door de Surinaamsche Bauxite Maatschappij bij de I.H.C. Hol- Ian<t werd besteld. Ge ..Akanswarie" is een 4500 pk die. ^'-elektrische snijkopzuiger van 44x1 lx 3.30 meter, bestemd voor het afgraven van de niet-ertshoudende lagen bij de winning van bauxiet, in Suriname. Ge doopplechtigheid zal worden ver richt door mevrouw Hillericih Meijer Ihierens. echtgenote van de directeur van de Surinaamsche Bauxite Maat schappij in Suriname. De tewaterlating zal o.m. worden bijgewoond door mi. nister Staf en vertegenwoordigers van bedrijven en officiële instanties die be langen in Suriname hebben. De tarieven van de Nederlandse Spoor wegen zullen volgend jaar worden ver- hoogd. Dit zegt minister Algera in zijn memorie van antwoord aan dc Tweede Kamer over z(jn begroting voor 1957. De minister schrijft, dat om'rcnt dc exploitatieresultaten over het lopende en het komende jaar kan worden meegedeeld dat over het lopende jaar ongeveer het. zelfde resultaat wordt verwacht als over 1955. Ais gevolg echter van de k -ten- stijg'ng zal voor het bereiken van een redelijk rendement over 't komende jaar een tariefsverhoging nodig ziin. Besnre- kingcTi daaromtrent z(jn reeds gaande. De minister meent, dat lie snoorwec bedrijf self-supporting moet zijn en dat een situatie waarbij het spoorwegbedrijf subsidies behoeft, zoals in vele landen het geval is. moet worden voorkomen. De regering is nie bereid het ie.itilatief te nemen tot wederinvoering van goed kope weckendretours. De minister van Justitie heeft opdracht gegeven aan rijks- en ge meentepolitie streng toe te zien op de naleving van het zondagsrijver bod. Tegen ieder, die in strijd met de desbetreffende bepalingen op zon dag tussen 5.00 en 24.00 benzine ge- of verbruikt in een motorrijtuig, zal proces-verbaal worden opge maakt. Enkele minuten nadat een vliegtuig van de Italiaanse luchtvaartmaatschap pij L.A.I. met aan boord 35 personen kort na middernacht van het Parijse vliegveld Orly was opgestegen om naar New York te vliegen, is het neergestort. Het vliegtuig viel neer op twee huizen in een dorpje even buiten Parijs. Een hevige explosie volgde en even later stond het vliegtuig in lichterlaaie. Twee van de 35 inzittenden konden, hoewel zwaar gewond, gered worden. Van de bewoners der huizen werd niemand ge kwetst omdat toevallig niemand in huis was. De passagiers bestonden uit Ame rikanen, Italianen en een Turk. Het vliegtuig, een DC-6 B, was gister middag uit Rome vertrokken met aan boord 23 passagiers en een bemanning van 10 koppen. In Parijs stapten nog twee reizigers in. Enkele minuten na het vertrek dook het vliegtuig naar de grond. Volgens ooggetuigen explodeerde het vliegtuig voordat het de grond had be reikt. Het vliegtuig raakte het dak van een huis in het dorpje Paray-Vielle- Poste en stortte neer op een ander huis. Het vliegtuig werd volkomen vernield De 22.000 liter benzine, die het toestel in zijn tanks had, vlogen in brand. Over een groot gebied lagen de wrakstukken verspreid Een van de twee overleven den, een jongeman, vermoedelijk een Italiaan, werd op ongeveer 150 meter van het wrak verwijderd gevonden. Onder de slachtoffers bevindt zich ook de nieuwe dirigent van het orkest van de Opera van Milaan, Guido Can- telli. Sir Anthony Eden. die zoals gemeld, ernstig overwerkt is, is vrijdagavond met zijn echtgenote voor een vakan'-ie van drie weken naar Jamaica vertroK- ken. De premier, die de reis maakte met een vliegtuig van de BOAC, verklaarde op het vliegveld, dat hij met zijn minis ters de brede lijnen van de Britse poli tiek ten aanzien van de crisis in het Midden-Oosten had besproken. „Ons standpunt is ongewijzigd", zo zei hij. Hij verklaarde het zeer te betreuren, dat hij op dit ogenblik het land moest verlaten. „Ik ga. omdat de artsen zeg gen, dat ik dit doen moet, en het is de snelste manier om weer beter te wor den. Ik heb de verzekering gekregen, dat ik bij mün terugkeer volkomen her steld zal zijn cn volledig in staat mijn werkzaamheden te hervatten. Ik zal u allen, naar ik hoop. zeer spoedig terug zien", aldus de Britse premier. Engeland en Frankrijk ervan de aanwij zingen der Algemene Vergadering open lijk naast zich neer te leggen. ..Dit kan in geen enkel opzicht van Egypte worden gezegd." Aan de terugtrekking van het ene Britse bataljon hechtte hij weinig t'tes Tan de rapporten" van" Hammarskjoeld over de gang van zaken in Egypte j T^ziin de eis gesteld dat de Britse, Franse en Israëlische troepen „onverwijld" zullei g te de berichten uit Lon- De Egyptische minister van buitenlandse zaken, dr. Mahmoed Fawzi, heef vrijdag, bij de behandeling door de Algemene Vergadering der Verenigde Na worden teruggetrokken. Hjj lichtte toe onder „onverwijld" te verstaan „binnei enkele dagen". Zij zijn in enkele dagen gekomen, zjj zullen in hetzelfde tempo moeten vertrekken", aldus Fawzi, die vei der nog zei: „Kwaad doen is erg er in volharden erger. Ik verwacht dat, uit een oogpunt van fatsoen, en tegenover de V.N. en de gehele wereld, de toestand in Egypte wordt hersteld tot de sj tuatie, zoals zij voor de aanval op mijn land was". ien wordt gezegd. De Egyptische minister gaf uiting aan de „grote dankbaarheid" van zijn land voor de steun, die de Algemene Verga dering Egypte had verleend in zijn „wor steling voor het handhaven van zijn soe vereiniteit en het hoog houden der begin selen van het handvest der Verenigde Na ties". Hij vervolgde: „Doch terwijl hier de besprekingen voortduren, wordt nog steeds op de meest grove wijze inbreuk gemaakt op de Egyptische soevereiniteit Reeds door de Algemene Vergadering aanvaarde resoluties worden door Groot- Brittan nië. Frankrijk en Israël volslagen veronachtzaamd. De drie aanvallers van Egypte pogen verband te leggen tussen de aanwezig heid van troepen der V N en de terug trekking hunner eigen strijdkrachten. Dit verband nu is niet slechts denkbeeldig, doch ook volkomen onoprecht", aldus Fawzi Het niet-terugtrekken vertraagde volgens hem de „afdoening van belang rijke zaken, waaronder het weer bevaar baar maken van het Suezkanaal". Hoe is het mogelijk opruimingswerk zaamheden uit te voeren, terwijl er bot singen plaats vinden en de mogelijkheid van hernieuwde strijd bestaat? Het lijkt mij niet meer dan juist, dat de wil van de Algemene Vergadering, waarin uit drukking is gegeven aan de wil en het gevoel voor fatsoen van de wereld, wordt uitgevoerd." Toen later in het debat de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, aan het woord kwam, bleek ech ter dat Groot-Brittannië vast blijft hou den aan zön standpunt. De Britse minister herhaalde zijn toezegging, dat de Britse troepen uit Egypte zullen worden terug getrokken, „zodra de politiemacht der V.N. in staat is haar taak op doelmatige wijze te vervullen". „De V.N. hebben in de afgelopen jaren over de gehele linie gefaald wat betreft het handhaven van de vrede in het Mid den-Oosten. het doen naleven van haar daaromtrent aanvaarde resoluties en het vrij maken van de weg, om tot definitieve regelingen in dit gebied te komen. Dit geldt zowel voor de Veiligheidsraad als voor de Algemene Vergadering. Ik wil met het bovenstaande geen kri tiek uitoefenen, doch slechts een feil con stateren, dat ons allen welbekend is. En dat feit was de grondoorzaak van hetgeen is geschied." Selwyn Lloyd ontkende nadrukkelijk, dat Groot Brittannië Israël ertoe heeft aangezet Egypte aan te vallen of dat er een heimelijke verstandhouding tussen de twee landen bestond „Engeland wenste uitbreiding van het conflict te voorko men en het wilde zo spoedig mogelijk een scheidsmuur tussen de strijdenden op. richten. En hierin zijn wij geslaagd Wat men ook mag zorgen of denken van onze beweegredenen en de daaruit voort gesproten handelingen, één ding staat vast: Zij hebben de stoot gegeven tot het ontstaan ener internationale politiemacht, onder toezicht der V.N.". Lloyd bracht in herinnering dat pre mier Eden op 1 november het eerst het denkbeeld van een internationale politie macht in het Britse Lagerhuis ter sprake had gebracht. Hij had er toen over ge- zegt, „geen land ter wereld zou er meer mee ingenomen zijn dan Groot-Bnt- tannië". Fawzi en Lloyd waren de belangrijkste sprekers op de bijeenkomst van gisteren die werd verdaagd, toen er nog minstens zes andere delegatieleiders op de lijst stonden om het woord te voeren Behal ve de Egyptenaar en de Brit verschenen gisteren nog Hammarskjoeld, de Soeda- nees Said Magoeb, de Columbiaan Urru- tia. dc Tsjech David, de Panamecs Boyi1 de Argentijn Anibal Olivieri, de Rus Sje pilof en dc Canadese geestelijke vader van de politiemacht, Lester Pearson, op het spreekgestoelte. Hammarskjoeld kwam er om commen taar te geven op zijn rapport: „Ik heb mijn best gedaan bij mijn handelingen geen uitbreiding te geven aan de beslis singen der Algemene Vergadering, en ik heb er evenmin iets aan af gedaan. Ik heb mij erdoor laten leiden dat de 'vol kerenorganisatie bij haar eis tot staking der vijandelijkheden en terugtrekking der I jr7 troepen, er van uitgegaan is dat bij de gëllj R-HIP ?üdt tJlüJlk nastreving dezer doelen geen geweld mag worden gebruikt". De Soedanees Magoeb kwam er om de resolutie toe te lichten, die hij namens de gehéle AA-groep had ingediend en waarin „onverwijlde terug trekking" werd geëist. „Onverwijld is on middellijk. Men dient dit woord naar de letter uit te leggen. Elke andere vage uit legging moet worden vermeden De bete kenis van hei woord zou dan onduidelijk en waardeloos zijn." Magoeb beschuldigde (Van onze correspondent) De wind gaat vandaag naar west tot zuid-west draaien als gevólg van een actieve stormdepressie, die sne] over de uceaan naar ons land is getrokken. Deze depressie valt het hogedrukgebièd boven ocandinavie aan. dat nl genoodzaakt wordt naar Rusland terug te trekken. ue zuid-westelijke wind gaat zondag zachtere Oceaanlucht aanvoeren, ter wijl een zwak warmtefront van de stormdepressie de kans op wat motregen morgen doet toenemen. Door deze ontwikkeling komt er tij dens het weekeinde een eind aan het vroege winterweer, aat vijf dagen heeft geduurd. De koude bereikte vanmorgen in Brabant hct dieptepunt. Om 8 uur werd daar op het vliegveld Gilze-RÜcn 8 gr. C gemeten. Ook in Scandinavië gaat de temperatuur nu stijgen. Op de Britse eilanden daalden de barometers vanmorgen snel, zodat wij in de komende dagen meer in een herfstachtig weertype met hogere temperaturen terechtkomen. De Israëlische radio heeft vrijdag, op grond van berichten uit Irak, gemeld, dat een poging om Noeri al Said, de premier van Irak, te vermoorden, is verijdeld. De Iraakse regering had ge poogd de moordaanslag geheim te hou- In het communiqué, dat gisteren werd uitgegeven door de vier mohamme daanse landen, die met Groot-Brittan nië verenigd zijn in het Pact van Bag dad Turkije, Perzië, Irak en Pakis tan wordt voor het eerst gewag ge maakt van dc ongerustheid van deze landen over de „opkomende vloed" van subversieve activiteiten in het Midden- Oosten. De vier landen hebben besloten maatregelen tegen die bedreiging te ne men, welke „in overeenstemming zijn met de bepalingen van het V.N.-Hand vest". Het communiqué, waarin overigens ook werd aangedrongen op ontruiming van Egypte door de Britse, Franse en Isra ëlische troepen, werd uitgegeven aan het eind van een conferentie in Bagdad van de premiers van Turkije, Pakistan en Irak en de minister van buitenlandse za ken van Perzië. In gewoonlijk welingelichte kringen in Londen zei men, dat de zinsnede gewijd aan de subversieve activiteiten in het Midden-Oosten, wel moeten slaan op de voortdurende overbrenging van de Rus sische wapens en vliegtuigen naar Syrië Op de vraag aan een woordvoerder van het „Foreign Office", of hij deze onge rustheid van Irak en Turkije deelde, zeide de woordvoerder: .Het zou van optimisme getuigen dit als een bijdrage tot een vreedzame co-existentie te beschouwen." Zoals men weet hebben de mohamme daanse leden van hetBagdad-pact onlangs besloten geen bijeenkomst van het pact meer bij te wonen, waaraan ook Britse vertegenwoordigers zouden deelnemen Te Londen gevraagd of de bijeenkomst van Turkije, Perzië. Irak en Pakistan in Bagdad als ..een bijeenkomst van het Bagdad-pact zonder Groot-Brittannië'1 of een conferentie van de vier leden van de alliantie „als individuele regeringen" be- sohouwd moet worden, zei bovenge noemde woordvoerder: ,.Ik denk het laat ste". Woensdag zijn twee nieuwe Russische straaljagers van het type „Mig" op het Egyptische vliegveld Aboe Suweir geland Dit wordt gemeld door de correspondent van het Noorse oersbureau die met de V.N.-troepen naar Egypte is gekomen. De toestellen werden gevlogen door twee Russische officieren in uniform. Dadelijk na de landing zetten de Egyptenaren er een gewapende wacht bij. Donderdag ste gen de toestellen op voor oefeningen bo ven de omgeving, waar een Noorse een heid geneeskundige troepen is gelegerd De correspondent hoorde van een kapitein van het Egyptische leger, dat er op korte termijn nog meer nieuwe Mig-jagers wer den verwacht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1