Nieuws uit STAD en OMTREK De gemeenteraad was hel er over eens: Over het gemeenteziekenhuis BIOSCOOP-PROGRAMMA'S Cabaret-avond van de r.-k. bond van bejaarden Oud- en Nieuw-Matenesse Het recreatieoord in Kethel moet zo snel mogelijk gereed komen Het algemeen verslag onderzoek begroting öuer de De Singel als verkeersweg Geen ijsbaan en toch E.V.A.G, n.v, OFFICIAL FORD DEALER r WALDO-TAX I PIANO'S HOUTMAN Passage-theater Propaganda contact- avond N. S. Monopole-tliealer Uitbreidingsplannen en recreatie-mogelijkheden R.-k. gymnastiekver. Excelsior Burgerlijke Stand ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 PAGINA 2 V ijfsluizenbrug Kethel-tuindorp Er wordt naar gestreefd, dat het dorp Noordvestbrug MOORDENAAR V. 67570—69915 WtUWE SCHItilAMSCHE COURANT Wachtgelegenheid Poldervaar tbrug DE BEGROTING DOOR WEER EN WIND Polderwalering KLEINE BRAND STICHTERS R.K. BOND v. BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN Rock around the clock De gouden berg AANGEBODEN AAN DE DONATEURS Opening station SCHOORSTEENBRAND AANGEREDEN J.O.-K.V.P- bijeenkomst op 27 november a.s. Hoofdschotel in de vergadering van dev.d. Toorn, een onderneming, die voor gemeenteraad gisteravond was het recrea- j velen zo belangrijk is, tot een snel en goed tieoora in Kethel. op welks totstandko- einde wordt gebracht, ming al zo lang en met zoveel smart ge wacht wordt. De voorzitter, burgemeester Peek, heette bü de aanvang de heer Rui ven (PvdA) welkom, die wegens ziekte enkel maanden achtereen had moeten verzuimen. Vervolgens herdacht hij in gevoelvolle bewoordingen het overleden lid, de heer H.M. van Nïeuwkerk. in wie de V.V.D. een verdienstelijk vertegenwoordiger ont viel. In verband met de mededeling van B. en W. aan de raad. dat het ministerie van Opbouw een contract met de N.V. Muys De Winter heeft goedgekeurd inzake een vijfjarenplan voor de bouw van 2500 woningen, richtte de heer v.d. Toorn (K.V.P.) woorden van dank tot allen, die aan de totstandkoming ervan hebben me degewerkt en in het bijzonder tot de wet houder voor de Bouw- en Woningdienst. mr. M.J.M. van Kinderen. Er is aan de continuïteit in de woningbouw veel gele gen, aldus de voorzitter van de r.-k. Raadsfractie, ze komt o.a. de kwaliteit der woningen ten zeerste ten goede. Mr. v. Kinderen merkte naar aanleiding hiervan op, dat hij gaarne de belangrijk heid van het contract wilde onderstrepen. Het gaat hier om een bedrag van 40 tot 50 miljoen gulden, dat hier ter stede in de woningbouw zal worden gestoken. Het college van B. en W. is buitengewoon te vreden over dit resultaat van een gedach te. die in 1952 werd gelanceerd. Toen reeds heeft de gemeenteraad in een prin cipebesluit de continuïteit in de woning bouw vastgelegd. Het waren indertijd nog slechts kleine contingenten, die ons wer den toegewezen. Thans, aldus mr. v. Kin deren plukken we de vruchten van 'm goed inzicht. We zijn dit jaar al begonnen met de uitvoering van een plan. dat een grote continuïteit waarborgt on van bijzonder belang is voor "f vraagstuk van het wonen in deze stad, aldus mr. v. Kinderen. Sprekend over het voorstel tot het af staan van grond aan Wilton—Fijenoord merkte de heer v. Lith (PvdA) op. dat het altijd moeilijk is een beslissing te nemen in een dergelijke materie. Ener zijds wil men de industrialisatie bevorde ren. anderzijds ligt de recreatie ons na aan het hart. Schiedam komt te dien aan zien nog veel tekort. Toch zullen sPr. en zijn fractie voor dit voorstel stemmen, in tussen onder voorbehoud, dat de opbrengst van de huidige transactie zal worden ge bruikt voor recreatie en niet voor andere doeleinden. De heer v.d. Toorn wenste eveneens enkele opmerkingen te maken. Hij sprak als de wens van de r.-k. raadsfractie uit. dat voortaan over de West Frankelandse- dijk heen verder geen grond voor indus triële doeleinden beschikbaar zou worden gesteld en onderstreepte het denkbeeld van de heer v. Lith om de werkzaam heden voor het recreatie-oord weder met kracht ter hand te nemen. Het wordt hoog tijd. dat in Kethel. aldus de heer Wethouder v.d. Berg vestigde er in dit verband de aandacht op. dat het voor WiltonFijenoord zowel als voor de ge meente een dwingende noodzaak was, om de betreffende overeenkomst aan te gaan. zo b.v. met het oog op het verkeer over de Vlaardingerdijk. Het nieuwe hoofdkan toor zal als het ware een scherm vor men tussen de werf en het bewoonde westen. In verband met hetgeen de heer v.d. Toorn had opgemerkt omtrent het halt. hetwelk aan de industrialisering ter plaatse moet worden toegeroepen, deelde de heer v.d. Berg mede, dat de groen strook van het Julianapark en omgeving behouden zal blijven. Parallet met de nieuwe weg. die o.a. langs de werf van de N.V. A. d€ Jong loopt, komt de nieuwe waterkering te liggen, welke een hoogte krijgt van 5.65 meter. Achter deze dijk zal geen industriegrond meer worden uit gegeven. Wat het recreatieoord in Kethel betreft, hiervoor was 1.100000 aan arbeids lonen uitgetrokken. De helft biervan is besteed en het, zal er nu om gaan. de andere helft los te krijgen van het Se.Kb dat door de overheid in principe beschik baar werd gesteld. Natuurlijk zullen er plannen worden be raamd. om tot voltooiing te geraken. Er is er reeds één, dat voorziet in een voor lopige slotfase, die ongeveer drie of vier jaar zal duren. Het zal tussen de 400 en 500.000 gulden kosten. Dit geld moet nog gevonden worden. Ten aanzien van een besteden van de winst op de transactie met WF was de heer v.d. Berg huiverig zich te binden. Er is inmiddels een soort reserve voor de groenstrook. Intussen zal. ofschoon er aan de onder havige transactie een behoorlijk bedrag verdiend wordt, het grondbedrijf door di verse omstandigheden weer grote bedra gen opeisen, o.a. door de hoog gestegen kosten van aanleg van wegen en riole ringen. In zijn repliek betoogde de heer v.d. Toorn met klem: wij zijn niet meer bereid nog meer terrein ten noorden van de nieuwe waterkering af te staan. Wat het recreatieoord betreft, het gaat hier om een heilig moeten tegenover de burgerij. Als we recreatiegebied prijsgeven, moeten we er direct iets tegenover stellen. Ik sta erop. dat er krachtig aan het recreatie oord te Kethel zal worden gewerkt. GEEN VIERKANTE METER.... Wethouder v.d. Berg verklaarde als het ware met de hand op het hart: geen vier kante meter meer zal ter plaatse worden afgestaan. Met het recreatieoord kan het nog eens de nadruk op de noodzakelijk heid. dat men precies weten moet, hoe de exploitatie zal zijn en welke financiële gevolgen deze voor de gemeente en dus voor de burgerij zal hebben Uit wat spr vernam, leek het hem niet zo gemakkelijk met de ziekenfondsen tot overeenstem ming te komen inzake de verplegings- kosten Bij de verdere beantwoording van het geen naar voren was gebracht, vestigde mr Peek er nog de aandacht op, dat het tekort van drie ton per jaar, waarop de heer Willemse (KVP) gewezen had, historisch gegroeid is Men zal er naar streven, dat dit tekort niet groter wordt De heer v. d. Toorn zegde hij toe, dat de gevraagde voorlichting zo snel moge lijk zal worden verstrekt, waarbij hij al bij voorbaat enkele verklarende inlichtin gen ten beste gaf Als voorzitter van de commissie voor het Gemeenteziekenhuis toonde de burgemeester zich uitstekend georiënteerd en zijn uitvoerige uiteenzet, ting maakte dan ook op de raad een gunstige indruk, al bleef de heer vd Toorn voorbehoud maken. POLITIEK JONGEREN CONTACT Inzake het voorstel tot het verlenen van subsidie aan het Politiek Jongeren Con tact werd door de verschillende fracties met voldoening vastgesteld, dat de jeugd belangstelling heeft voor onze democra tische instellingen, hetgeen voor de heer v.d. Toorn aanleiding was de verwachting uit te spreken, evenals mr. Engelsman goedkeuring aan het principebesluit zou hechten, onder voorwaarde, dat haar een goed inzicht zal worden gegeven in hét financiële aspect, in het bijzonder ten aanzien van de exploitatie. Hij1 stelde de voorwaarde, dat binnen de termijn van 3 maanden een zo volledig mogelijke financiële documentatie ver strekt wordt. Wij weten ons tegenover de burgerij niet verantwoord, aldus spr. om 8 a 9 miljoen toe te staan, zonder gron dig geïnformeerd te zijn over de exploi tatie, waarover we slechts summiere ge gevens hebben. Wij moeten er voor waken, aldus de heer v. <j. Toorn, dat de gemeentebegro ting te zwaar belast wordt met een tekort van het Gemeenteziekenhuis. Van de kant van de P.v.d.A.-fractie werd gevraagd, of het grote karwei niet in snel tempo zou kunnen worden afgewikkeld. De bur gemeester wees erop dat in het betref fende voorstel duidelijk uitkomt, dat men vlug het beoogde doel wil bereiken. UITEENGAANDE WEGEN. - -- --- ,„,nn De wegen van de K.V.P. en de P.v.d.A.deed, dat uit de activiteit der jongere gaan hier uiteen, aldus de heer v.d. Toorn, veei goeds zal voortvloeien. Wij delen het enthousiasme van de P. De andere punten van de agenda werden v.d.A. over dit plan niet. Spr. vestigde hierna snel afgewerkt. Gisteren is het algemeen verslag ge publiceerd van het onderzoek der ge meentebegroting voor 1957. Er worden een aantal kwesties in behandeld, waar over we in de eerstkomende dagen het een en ander hopen te berichten. We ver melden reeds, dat B. en W. de raad me dedelen voorshands geen behoefte te ge voelen tot het instellen van een bouwraad zoals b.v. te Tilburg. Tot instelling van een Sportraad kan h.i. pas worden over gegaan, wanneer een duidelijk beeld is verkregen van wat te dien aanzien in de particuliere sector leeft. We lazen er voorts o.m. het volgende in: Onder leiding van de Provinciale Pla nologische Dienst is een commissie ge vormd om de kwestie van de Beneluxweg en -tunnel te bestuderen in verband met het Plan Bange. De bedoeling is. dat deze commissie, waarin ook de dienst van Ge meentewerken vertegenwoordigd is, zo spoedig mogelijk advies zal geven over de definitieve plaats van de nieuwe brug bij de Vijfsluizen. Zij is echter met haar ad vies nog niet gereed. Een tijdelijke oplos sing stuit thans af op bezwaren van de zij de van Delfland, omdat de muren van de sluis onder de bestaande brug scheuren vertonen. Het overleg hierover is nog gaande. Inderdaad "z^nietlWijven."Hoe"~he"t~ werk Kethel, ook bij verdere uitbreiding zoveel .Jki w- - Schiedam heeft nog steeds geen ijsbaan. Maar gisteravond waren talrijke jongelui naar Spieringshoek getrokken, waar een ijsbaan had moeten zijnZe hebben pret, ge noeg gehad en uitbundig van het prille ijs genoten. (Advertentie) voor Schiedam, Vlaardlngen en het Westlaod. Beslaan 6-12, tel. 4684 (K 18981, .el. 64288 VLAARDINGEN -\VTAT EEN LEUK GEZICHT, zeiden we, toen we ergens in Kethel de elek trische trein als een rups langs de horizon zagen kruipen. Bedoel je die moordenaar bromde iemand naast ons. Wat bedoel je met moordenaar vroe gen we verbaasd. We kennen in Rotter dam-Zuid een stoomtram die deze bij naam draagt, al of niet met ere. maar daarover willen we het net niet heblben Ja, dat speelgoedtreintje daar in de verte, kregen we ten antwoord. Het ziet er zo aardig uit. maar Wat maar informeerden we. Vraag het maar eens de hazen en ko nijnen van Kethel en omstreken, wat ze ervan denken. Of neen, verbeterde hij zich. die kunnen niet meer denken. Hoezo Wel, zei de ander, die tussen twee haak jes een hartstochtelijk jager is. er sneu- velen zo in de loop van het jaar heel wat hazen en konijnen op die spoorlijn, vermorzeld door de zelfs voor de hazen te snelle trein. En er blijft niets bruik baars van over. Tja. toen we dit hoorden, keken we toch met enigszins andere ogen naar dat leuke treintje. Maar terwijl onze man zijn geweer schouderde, dachten we zo bij onszelf: of je nu onder een trein raaht of door een jager neergeschoten wordt. Het is, om het zo eens uit te drukken, lood om oud ijzer, waardoor je aan le eindje wordt gebracht. Althans, van het standpunt van haas o£ konijn gezien. DAMWACHTER' Advertentie. verder gefinancierd zal worden, zal z i. intussen van weinig invloed op het ver loop er van zijn. Over het voorstel inzake de transactie met de N.V. Melchers vroe gen de heren Engelsman (PvdA) en Alijk (KVP) nadere inlichtingen, die door wet houder v.d. Berg naar hun genoegen gegeven werden. Het voorstel inzake de verbetering en verbouwing van het Gemeenteziekenhuis was aanleiding voor de heer v.d. Toorn om te verklaren, dat zijn fractie haar mogelijk het karakter van tuindorp zal behouden. (Advertentie) NIEUW tfJJN BKSF&ELl Singel 114-116 Schiedam i'e» «8871 Nu het schetsplan van architect G. Wes- lerhout uit Den Haag door de raad is .an&enomen, '<"u! men dadelijk onderhan delingen met de regering aanknopen voor het verkrijgen van bouwvolume voor het realiseren van de eerste faze in de ver nieuwing van het gemeenteziekenhuis. Wanneer met de bouw kan worden be gonnen kan uiteraard nu nog niet worden gezegd, maar vast staat, dat de plannen niet eerder klaar konden zijn. dan nu het ssval is Er is een vertraging van ongeveer een! der, opgetrokken, dat daarvoor zal worden iaar ontstaan bij het ontwerpen van dezeopgehoogd elannen doordat de directeur van het zie-! Ook het mortuarium zal m de eerste kerhuis toen in Vietnam was, maar totUaze van de bouw moeten worden afee- voor kort is mên steeds met het verbou-1 broken omdat ^et m_de w_eS^ staat_ He_t wen bezig geweest en er kan alleen wor- vvorden dat het aantal verpleegsters, het welk momenteel 115 bedraagt, zal dienen te worden uitgebreid tot 150 Het nieuwe ziekenhuisgedeelte komt gedeeltelijk op de plaats waar nu de ba rakken staan Deze zullen dus voordat met. de verbouwing een aanvang zal wor den gemaakt, moeten worden verplaatst om de dienst normaal te kunnen iaten functioneren In de toekomst zullen ze geheel verdwijnen Voorlopig zuilen ze op het terrein naast de kinderafdeling wor- OMtaiAD voorn tcmeoAM en omstkskiis 78ste Jaargang No. 23233 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 59 094 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m.-hoogte. Bi) con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bij vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. ABe advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor bet Advertentiewezen. ABONNEMENTEN 1 6.90 per kwartaal, f 2.37 per maand en f 0.55 per week. den gebouwd op voorwaarde dat het be drijf geen stagnatie ondervindt en de pa- tiënten van 't een en ander geen last on dervinden. Daarom ook moet ds bouw van het nieuwe gedeelte in fazen geschieden. Is men straks eenmaal klaar dan is men zeker voor 40 jaar uit de moeilijkheden. Wat de plannen zelf betreft: gestreefd is er naar. de indeling zo te maken dat er zo weinig mogelijk verkeer door de gangen van 't gebouw plaats heeft. Daar om is een centraal knooppunt geconstru eerd waar het verkeer in verticale rich ting zal plaats hebben, door middel van J liften. Dit knooppunt komt aan het eind van een groot gebouw, dat komt links naast de bestaande vleugel, waarin het bedden huis is ondergebracht. Dit gebouw staat loodrecht op het bestaande hoofdgebouw en komt uit op de Nassaulaan. In dit gebouw is voorts, een hal onder gebracht van 8 bij 26 meter, die zal die nen voor wachtgelegenheid voor de be zoekers. Voorts krijgt de administratie hier ruime appartementen terwijl de por tier hier ook zijn plaats krijgt. Ook komt hier de hoofdingang. Gestreefd is er naar. de verschillende soorten mensen, die het gebouw binnen komen te splitsen, een splitsing, die in het bestaande gebouw niet mogelijk is. Bezoekers komen de hal bin nen. patiënten, die worden opgenomen, komen via een zijingang eveneens in het nieuwe gebouw en worden via de op- name-afd. rechtstreeks met de liften naar hun afdeling gebracht. Slachtoffers van ongevallen tenslotte komen het ziekenhuis via een andere ingang binnen, waar zij dadelijk, zo nodig, kunnen worden gehol pen in daarvoor speciaal ingerichte ver trekken Boven de centrale toegang ko men dan op de le verdieping drie ope ratiezalen, met aparte wasgelegenheid, centrale instrumenten opbeigruimte en een centrale afdeling voor 't steriliseren van instrumenten In het nieuwe beddenhuis dat in het verlengde van het oude hoofdgebouw komt te liggen, wordt op de benedenver dieping de poliafdeling ondergebracht, met. voor iedere stafspecialist eigen ver trekken Hier komt ook een nieuw laboratorium, terwijl in het oude in het hoofdgebouw de apotheek wordt ondergebracht Daarach ter sluit aan de röntgenafdeling, die reeds bestaat, maar met een vertrek zal .wor den uitgebreid- De overige verdiepingen van het beddenhuis bevatten zalen eik voor tn hoogste zes patiënten. Zoals de nieuwe vleugel van de dr Noletstichting die reeds heeft, met op iedere afdeling een vertrek voor de betreffende specia list. De bovenste, de zesde verdieping wordt de gynaecologische en verloskun dige afdeling waar o a een speciaal ver trek voor de a s vaders wordt ingericht Op iedere verdieping komt tenslotte nog een. aantal vertrekken voor inwonende as sistenten, terwijl de „mobiele" patiënten oo iedere verdieping twee dagverblijven zullen vinden Op de verplaatsing van de keuken en de uitbreiding van het zusterhuis gingen wij reeds uitvoerig in. Vermeld kan nog De plannen voor de Noordvestbrug zijn gereed. De aanvang van de bouw wordt echter vertraagd doordat het nog niet mo gelijk was enkele panden langs de Noord- vestsingel, welke eigendom waren van de N.V. J. J.' Melchers Wzn. en onlangs aan de gemeente zijn overgegaan, te ontrui men. De aanbesteding van de brug zal thans echter spoedig plaats vinden. Er werden kredieten verstrekt voor 2 bruggen over de Poldervaart. Aanvanke- lijk zou voorlopig alleen Poldervaartbrug 1 gebouwd worden, vlak naast de bestaan de Blauwe Brug. Dit zou een brede brug worden, bestemd voor de verbinding van de stad met Tuin dorp Kethel en met de provinciale weg naar Delft en Den Haag-West. Tijdens het uitwerken der plannen bleek het echter doelmatiger eerst Poldervaartbrug II te bouwen, 400 m zuidelijker. Deze zal dienen voor de verbinding van de stad met Tuindorp Kethel, de provin ciale weg, de Rijksweg no. 20, Vlaardin- gen en de sportvelden bewesten de Pol dervaart. Van deze brug zijn de opritten in uitvoering. De zandplaten ziin gereed en met het aanleggen van de zandlicha- men is begonnen. Voor de brug zelf zijn de plannen nagenoeg gereed. De aanbe steding zal in het vroege voorjaar van 1957 kunnen plaatshebben. Verwacht werd nu. dat de Poldervaartbrug I voorlopig slechts een zeer geringe breedte zou be hoeven te verkrijgen en slechts zou die nen voor licht verkeer. Maar inmiddels wordt het, door het Plan Lange en door de steeds toenemende behoefte aan woon gelegenheid in de streek langs de Nieu we Waterweg, hoe langer hoe waarschijn lijker, dat in het ne-Tden van de gemeen te meer mensen zullen komen te wonen dan in het uitbreidingsplan is voorzien. Dit brengt mede, dat gerekend zal moe ten worden op nog een brede brug over de Poldervaart en wel Op een plaats die thans nog onzeker is. Het lijkt daarom beter nog te wachten met de bouw van de Poldervaartbrug I. Is de Poldervaartbrug II eenmaal gereed, dan behoeft de be staande Blauwe Brug nog slechts open gesteld te blijven voor zeer licht verkeer, zodat zij dan nog wel enige tijd instand gehouden kan worden. Het recreatiegebied in Kethel is ten de- Ie gereed, namelijk het sportveldencom- plex aan de Oudedijk en het gedeelte tus sen de Schiedamseweg en de Poldervaart waar 3 sportvelden wandelwegen en vij vers zijn aangelegd. Voorts zijn de brug gen en wegen, die de Schiedamseweg en de Oudedijk verbinden, provisorisch in orde bracht. Het overige recreatiegebied kan worden gezien als reserve-object voor werkverruiming. Ogenblikkelijke uitvoe ring in vrij werk en me-t behulp van ma- chinekraeht zal enige honderdduizenden guldens gaan kosten. Grondwerkers, die ook bij machinale uitvoering nodig zijn, zijn thans feitelijk niet beschikbaar. Ma chinale uitvoering is wegens de veenachti ge bodem alleen in de zomermaanden mogelijk. ,,Bij de Spoorwegen is werk aan de winkel" Onder dit motief heeft de propa- ganda-afd. van de Nederlandse Spoorwe gen in de „Amstelbron" 'n contactavond gehouden. De leiding van deze avond was in handen van de bedrijfs'kadertrainer, de heer J. Florijn, hierbij geassisteerd door Frits van Dokkum, beiden afkomstig uit Amsterdam. De hier in Schiedam reeds- bekende heer Florijn ontpopte zich naast een vlot causeur tevens als een gulle gastheer. Het doel van deze avond was, naast propaganda voor de N. S., inlichtingen te verstrekken over de plaatsingsmogelijk heden en voorwaarden voor een betrek king bij de N. S. In zijn openingswoord schetste de heer Florijn de toestand van de arbeidsmarkt in onze jaren van hoog conjunctuur. De statistieken hebben uit gemaakt, dat er in ons land nog plaats is voor 5800 mannelijke en 24.000 vrouwe lijke arbeidskrachten. Ook de N. S. kan voor haar verschillende takken van dienst nog mensen gebruiken. De steeds verder doorgevoerde moder nisering en automatisering bij de N. S. bieden momenteel voor vele jongelui nog uitstekende toekomstkansen. Na zijn toespraak vertoonde de heer Florijn een drietal aardige reisfilmpjes. Vervolgens werden drie jongelui uitgeno digd deel te nemen aan een wedstrijd in welsprekendheid. Als opgaaf werd gesteld, een minuut lang spreken over het onder werp: „De N. S. vroeger en nu". Een onder voorzitterschap van de Schiedamse stationchef, de heer W. W- C. Kippers-luis samengestelde jury, kreeg als taak de beste aan te wijzen. De jeugdige J. A. H. Groeneweg werd uiteindelijk winnaar en mocht, evenals de bei-de andere deelne mers, een klein geschenk in ontvangst nemen. In een kernachtig toespraakje gaf de heer Kippersluis nog even zijn visie op het werken in het grote N. S.-verband. Als hoofdschotel werd hierna de laat ste nieuwe, door Herman Wassenaar ge maakte film, „Het rolt" vertoond. Deze film gaf een indrukwekkend beeld van de geweldige vervoerscapaciteiten der N. S. De perfecte organisatie van het seinwezen en nog vele andere takken van dienst werden de toeschouwer getoond. Na afloop van de filmvoorstelling was er voor belangstellenden gelegenheid om aan dit reizende N. S.-forum vragen te stellen. zal op een andere plaats op het terrein west worden opgetrokken De verbinding van de nieuwe vleugel met het oude hoofdgebouw, welk laatste slechts geringe wijzigingen zal onderga&u wordt gevormd door een verbindingsge bouw, dat gedeeltelijk komt op de plaats van de huidige dwarsvlcugcl, die zal wor den afgebroken In dit verbindingsgebouw worden nog enkele klassekamers onder gebracht alsmede enkele afdelingen oa voor de fysische therapie. De gemeenteraad begint op 7 decem ber a.s. met de behandeling van de be groting. De S.V.V.-supp. ver. D.W. en W. hield haar jaarvergadering- De aftredende bestuurders zijn herkozen, zodat het be stuur er weer als volgt uit ziet: J. Vor- stenbos. voorzitter. N. Zagwijn, secr.- stakerTwijnkisten in brand, die achter penningm., Maasdijk 106a, Schiedam; I de deur stonden. De keldermeester doof" Volgens de uitbreidingsplannen zal de Pold-erwaterïng ten behoeve van het in dustrieterrein bewesten de Sehie moeten verdwijnen. Dit zal echter reeds in 'n la ter stadium gebeuren, zodat de Polderwa tering, de eerstkomende jaren in stand ge houden zal worden. Een aantal jongetjes heeft tweemaal brand gesticht bij de N.V. Hollandse Wijn handel, Achter de Teerstoof. Donderdag gingen ze de opslagplaats op en legden brandende stro-hulsen tegen de deur. De vlammen sloegen onder de deur door en Op donderdag 29 november geeft de „Kath Kring" een toneelavond in het Passage-Theater. „Het Zuidelijk Toneel" brengt een blijspel in 3 bedrijven: „Won deren zijn de wereld nog niet uit". Res'e Louis Saalborn. Voor onze leden wordt een aantal kaarten a 90 cent ter beschik king gesteld. Men moet zich ten spoe digste opgeven des middags in onze „Soos" of bij de voorzitter A. van Dongen. Hof- laanstraat 14. De kaarten worden dan door de bode van „K.K." aan huis bezorgd. Uiterlijk tot en met dinsdag 27 november. Het bestuur. Een van de weinige voorbeeldzinnen, welke wjj uit onze Latjjnse grammatica hebben onthouden, luidde: „Fama cres- cit eundo", de faam, het gerucht, laat ons zeggen, de reclame groeit al gaande. En daaraan heeft de Columbia film maatschappij weinig behoeven te doen, want allang voordat deze rolprent in ons land in roulatie werd gebracht, waren wij door zeer serieuze, waarschuwende, dus o zo voorzichtige mensen ingelicht over de tonelen, welke zich afspeelden in New York, Dublin, Londen. Dus onze jongelui waren voorbereid en wisten van tevoren reeds hoe zij zich moesten gedragen en een zeer bepaald deel van onze jonge mensen is knap in geestloze imitatie. Nu zou het in veler ogen de NSC sieren als zij, gehuld in een ka merjas, de pantoffels opzocht, een pijp opstak, zich neerliet in een degelijke ouderwetse leunstoel en een pedago gisch nummertje weggaf over ongun stige variëteiten van „jazz-fans", over swing-nozums en meer van dergelijke onvolwassen uitwas-demonstranten. En eerlijk, dat kunnen wij niet en wel ten eerste omdat wij zeker menen te we ten onder ons lezerspubliek die in de massa ondergaande individuutjes niet aan te treffen, ten tweede omdat ook wij ons dan schuldig zouden maken aan goedkope imitatie in niet-gewilde doch zeer afdoende reclame en ten derde, omdat wij „Hoek around the clock" een aardig geval vinden, voor ouderen zelfs interessant om met een verschijnsel kennis te maken, waarvoor een gedeelte van de jeugd blijkt warm te lopen. Bij het beoordelen van een film, zoals bij vele andere uitingen, moet men trach ten zich een oordeel te vormen over de inhoud en over de wijze waarop het verhaal wordt gepresenteerd. Ons he palend tot de film, welke nu onze aan dacht wil vragen, kunnen we kort zijn. Het niet zo onwaarschijnlijke verhaal, het scenario, is niet knap en gaat niet erg diep. Het dient louter als binding tussen de verschillende manifestaties van Martinez and his band (Mambo's), van The Platters (geïnspireerd op de negro-spiritual) en van andere orkesten die muziek uitvoeren van onderscheiden aard. En die binding is geslaagd om door de tegenstellingen de rock-and roll nummers van Bill Haley and his comets zo voordelig mogelijk te laten uitkomen en daar was het om te doen. Maar nu komt een moeilijk punt. Men kan deze, waarlijk niet altijd oorstre- lende muziekuitingen (of uitingen d.m.v. muziek) waarderen of verafschuwen, doch het is verstandig om een oordeel of een veroordeling te laten steunen op verkregen kennis van zaken, ook al om die uitingen te begrijpen en, waar no dig, dc jeugd te remmen of te leiden, Wij' noemden de film een aardig geval, zonder meer, want de regisseur, Fred Sears, is er niet in geslaagd van dit drukke gedoe een „film" te maken met een heel enkele uitzondering, waar montage, camera-beweging soms tóch wel de vakman laat zien. De nieuwe rock-and roll-dansrage kunnen wij moeilijk waarderen, zeker niet aanbe velen, tenzij de arts anders voorschrijft. Wij geloven niet dat aan deze, naar onze mening sterk gecoupeerde, film de ex cessen te wijten zijn, misschien zou dit wel het geval geweest zijn als het in derdaad „film" zou zijn geweest. K.F.C. 14 jaar. Jesse Hibbs laat ons in „The yellow Mountain" goed zien hoe de verhouding moét zijn tussen 't gegeven en de film bewerking daarvan. Een film kan nooit goed maken wat aan het scenario ont breekt, omdat het verhaal voor het bioscooppubliek het contactpunt is. Men is nieuwsgierig hoe alles zal ver lopen en aflopen. Is het verhaal niet lo gisch van opzet, sluiten de onderdelen niet als een bus. maakt b.v. de scenario schrijver al te grote sprongen en vooral, is het einde, de oplossing, het happy end niet bevredigend of aanvaardbaar, dan zal geen filmmaker, met wat voor technische kneepjes dan ook dit zwakke scenario kunnen redden. Van de andere kant: voldoet de in houd aan alle mogelijk te stellen eisen doch weet de regisseur dit niet filmisch te „brengen", dan zakt het verhaal en daarmee de film in elkaar. Dit alles is niet het geval met „De Gouden Berg". Een spannend en goed geleid gegeven op een spannende, precies op het ver haal afgestemde wijze verfilmd. Boven dien heeft Jesse Hibbs héél wat te dan ken aan de hoofdrolspelers Lex Barker, Mala Powers en Howar Duff,alle drie graag geziene filmacteurs. De regisseur wijkt in deze film nu eens van het ge wone schema af. Nu eens niet de on kwetsbare filmheld, de revolver-artiest, de man die flecn enkel duel verliest, want de sympatieke Lex moet m ïik gevecht het onderspit delven, behalve, en dat kan moeilijk anders, in de al lerlaatste en beslissende botsing. Mala spreekt in deze mannenfilm een aardig woordje mee en doet dit voortreffelijk. Duff kan er ook niets aan doen dat hem een zeer onsympatieke rol werd toebe deeld, maar hij wist er wel raad mee. Wij kunnen dit goudzoekersdrama aanbevelen, zij het dan met de gebrui kelijke restrictie: voor liefhebbers van zwaar geschut. K.F.C.-keuring 14 jaar. W. v. Alphen, 2e secr.; C. v. Putten, 2e penn. en H. Spoor, aigemeen secundus Verder is er een feestcommissie be noemd voor oktober 1957. Dan bestaat D.W. en W. 30 jaar. Tot slot is beslo ten om 25 gulden af te staan voor Hon garije. de het vuur met emmers water. De schade bleef aldus beperkt. De brand weer, die uitrukte, behoefde geen dienst te doen. Vrijdagmiddag stichtten de jon getjes brand op fusten, die buiten ston den. Personeel van de firma Daalmeijer doofde het vuur. De r.-k. Bond van bejaarden en gepen sioneerden kan 1958 met vertrouwen te- gemoetzien, want het beroep, dat de heer Jac. de Winter, als secretaris der Bond gia'eravond op aanmelding van donateurs deed. is niet vergeefs geweest Voorzitter A. van Dongen opende Sjfi"' avond in gebouw Arcade de Jaarlv feestavond, aangeboden aan de en genodigden, er zijn vreugde over een Onder dc wegen van Oud- en Nieuw Matenesse nam al zeer vroeg dc Singel een voorname plaats in* Deze voornaam heid als verkeersweg werd nog verhoogd door de aanleg van een station. Reeds enige jaren te voren had de H.IJ.S.M. onderhandelingen gevoerd t°t bet door- trekken van de spoorlijn Amsterdam Den HaagRotterdam. In 1847 begon men aan de voorgenomen plannen uitvoering te geven door het leg gen van een spoorbrug over de Schie. en het bouwen van een station. De plechtige opening van de spoorweg van Amster dam over 's-Gravenhage en Schiedam naar Rotterdam had plaats op maandag 31 mei 1847, en wij vonden daaromtrent in de „Schiedamsdhe Courant" van 4 Juni 1847 het volgend bericht: Voor deze zo merkwaardige gebeürte- nis in de geschiedenis van de Ned. Spoor- gen waren diverse autoriteiten uitgeno digd, o.a. de zoon van de regerende ko- ning Willem II, prins Hendrik. Begun stigd door mooi weder kwam omstreeks half twaalf uren de locomotief „Am sterdam" als eclaireur (voortrekker) aan en kort daarop de locomotief „Rotter dam" met zes wagens; vervolgens de loco motief ,,'s-Gravenihage" als éclaireur en de locomotief „Haarlem' met zeven wa gens. Het stationsplein had een behoorlijk aanzien, niet enkel door de ontelbare me nigte van toeschouwers, maar bov®"a_ door de keurige versiering van het Sta tionsgebouw, hetwelk zowel van binnen als van buiten met vlaggen gedrapeerd en met groen en bloemen was getooid. Boven genoemd gebouw aan de spoorbaanzijde, bevonden zich drie trofeeën van Neder landse vlaggen, van welke het middelste het wapen van Schiedam, dat ter linkerzij de het wapen van Amsterdam en dat ter rechterzijde het wapen van Rotterdam vertoonde. Hier moeten wij een ogenblik Boven staand bericht onderbreken, en doen dit naar aanleiding van genoemde wapens. En dan bemerken wij dat wel het wapen van Schiedam, maar dat van Mate nesse ontbreekt, hoewel het nieuwgebouw de station op haar grondgebied lag. Hier uit blijkt weer eens een keer te meer, hoe B. en W. van onze stad zich als Ambachtsheren van Matenesse lieten gel den. Na deze opmerking vervolgen wij ons bericht over de plechtige opening van het nieuwe station en vermelden cian, dat zich voos het Stationsgebouw hatl opgesteld 1257-1867 :C11 korps muzikanten van de Schiedamse -chutterij. welk korps bij tussenpozen eni ge muziekstukken uitvoerde. Als genodig de autoriteiten noemen wij de burgemees ters van Oud- en Nieuw-Matenesse en van Schiedam, de president van de Kamer van Koophandel, de Gem. Secretaris van onze stad en de Stadsarchitect. Als prins Hendrik met de trein was gearriveerd, en de genodigden zich hadden voorgesteld, stzpten allen in en onder het spelen van de muziek zette de trein zich voort in de richting Rotterdam. Ook daar was de ont- vangst feestelijk. Ook het onderwijs in de gemeente Ma tenesse vraagt eep ogenblik onze aan dacht en zoals wij reeds meermalen hebben opgemerkt, bezat deze gemeente geen eigen school. De kinderen bezochten dan ook een der scholen van Schiedam, en wanneer er ouders waren, die het schoolgeld voor hun kinderen niet konden betalen dan geschiedde dat door het be stuur van de gemeente Matenesse. Eerst in 1855 werden door genoemd bestuur po gingen aangewend tot het stichten van een eigen school. De zorg voor de armen berustte bij een zogenaamde burgerlijke administra tie, welke werd uitgeoefend door de Bur gemeester en zijn Assessoren. Over het algemeen genomen waren er weinig ar men in Matenesse. L. A. ABMA sprekend, dat zovelen aan deze uitnodiging »ehoor hadden gegeven. Een woord van bijzonder welkom gold de directeur van Sociale Zaken, de heer J. Oostlander en zijn echtgenote. Acrobaat William Corda liet daarna zien. wat of acrobatiek is. Balancerend op e^n hoge stellage, waarop een houten kistje rustte, rond balletje en smal plankje, waarop hij meestelijk zijn evenwicht hield herhaalde hij dit, nu het kistje op 4 lege limonadeflesjes laten steunend e,n zjeh daarna nog door een ring van 28 cm. mid dellijn heen werkend. Als matroos op het slappe koord herhaalde hij het kunstje met diezelfde ring. Het accordeon-duo „The Rijo s viel ook zeer in de smaak. Vooral het intermezzo uit Cavaleria Rusticana van Mascagni had een goede vertolking. Zo was het ook met de andere nummers. De heer Jac. de Winter, secretaris der bond, deed daarna in welgekozen woor den een beroep op het donateursschap dei- bond. Loten voor de tombola (waarbij weer prima handenarbeid van de 83-jarige heer Beekman te bewonderen viel) werden in ijltempo aan de man gebracht. De trekking der 5 hoofdprijzen verrichtte mej van Haaren, sociale werkster van het r.-k. Armbestuur op Amerikaanse wij- Z 6 Conferencier G. Visser praatte de num mers aan elkaar. Al met al een gezellige cabaret-avond. Met de ramoneur verwijderde de brand weer het vuur vrijdagavond bij een schoorsteenbrand bij N. H. aan de Pa rallelweg 104. Twee uur later bleek T nog vuur in de schoorsteen te zijn achter gebleven en om dit te verwijderen moest de brandweer, die opnieuw uitrukte, een gat in de schoorsteen hakken. Toen de 9-jarige Clazina K. gistermid dag omstreeks half twee schuin de Prof. Kamerlingh Onneslaan overstak, werd zij aangereden door een RET"bus. Het meisje kreeg een lichte hersenschudding en werd door de GG en GD naar de ouderlijke wo ning in de Van Leeuwenhoeckstraat ge bracht. Kethel O diNsdAG 27 november a.s. komen J leden van de Jongeren-Organisatie .11 hun maandelijkse Vergadering bijeen, om ,eze maand het onderwerp „De uitbrei dingsplannen en recreatie-mogelijkheden te Schiedam" te bespreken. Als inleider zal optreden ir. W.H. van den Toorn, fractie-voorzitter der K.V.P. in de gemeen teraad. Deze vergadering zal gehouden worden in de opkamer van Gebouw „Arca de". Aanvang 8 uur. Tegen de aanwezigheid van met-leden, zal geen bezwaar gemaakt worden. Ondanks het feit. dat woensdag j.l. zijn intrede deed inSchie- Vit-hlben die middag bijna 150 ju- niSies deelgenomen aan de jaarlijkse onderlinge wedstrijden, welke ZOals ge bruikelijk in het. lokaal Ant. Muysstraat gehouden worden. Het stemt tot voldoening, dat de kwa liteit van de oefeningen zich in een stij gende lijn beweegt en het. de turnsterties deze oefenstof onder de knie had Vooral op moderne toestel de evenwichtbalk. zijn de hinderen met sprongen vooruitgegaan. Dank zU het vlotte verloop van de wedstrijden kon na afloop aan allen €en puntenlijstje meegegeven worden De uitslagen wa ven: meisjes B: 1 Marian Kloos, 2 Elly Dobbelaar, 3 Roselie Titulair; meisjes A: 1 Annette v. Bodegom, 2 Netty de Groot, 3 Anneke Kortland: meisjes 2e graad: 1 Astrid Kleiss. 2 Mieke Zoet mulder, 3 Miep Steenhorst Bij de wedstrijden in Kethel op don derdag j.l. bleek nogmaals dat de ju nioren elke vergelijking met hun spo t- vriendinnetjes uit de stad. glansrijk kun- neHier°° -waren de uitslagen als volgt: meisjes A: 1 Ria van Winden en Trudy Baartmans. 2 Annelies van Winden.,3 Tlhea van Winden: adspiranten:_ 1 Miep Kerklaan, 2 Ria Heydra. 3 Gre Baart mans; dames le graad: 1 N. v. d. Werken 2 L Wijsbroek; dames 2e graad- 1 f"1- v. Winden, 2 R. v. d. Meer. GEBOREN Adriana M d v W Broek huizen en A v d Hamer; Theodorus J J z v T J J v Kasteren en L H Polder dijk; Jacoba A W d v J L Koppe- schaar en A M Huiskens Rita d v J G Petit en M Kenter; Elisabeth A K d v H v Teijlingen en A M v d Voort; Ro bert J z v F v Room en V L M Wette; Elizabeth M d v J J Koevermans en M A v d Water. (Vervolg stadsnieuws elders in dit blad)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2