Inzicht van Jan leverde prachtige van Riebeeck resultaten Het is niet alles Lutine-goud wat blinkt Moeder van de vijfling vertelde WÊÊÊÊÊmLx% 'fOilXSs «s? a._ Drie hoofdsteden in één land J Observator Nu al moeilijkheden rond nieuwe bergingsmaatschappij Bidstonde voor Hongarije in St.-Pieter De toestand van de H. Vader Grotere diepte van Waterweg Het Moerdijkkanaal ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 «AGINA 3 Kaapstad heeft de grootste open haven ter wereldDeze mededeling kan men in bijna alle boeken en propagandamateriaal over de Unie van Zuid-Afrika vinden. De grootste en tevens de mooiste, met de be roemde Tafelberg als bekroning. Momen teel is die mooie haven van Kaapstad een trekpleister voor tal van schepen, die de oude route rond de Kaap maken. Aangezien er, afgezien nog van de politieke moeilijk heden, minstens drie maanden nodig zullen zijn, om het Suezkanaal weer voor de scheep vaart bruikbaar te maken, zal Kaapstad voorlopig zich nog wel in een bijzonder groot havenverkeer mogen verheugen. Het is evenals Durban, in Natal, flink op weg om recordcijfers inzake aantal schepen en ton nages te maken. Het was reeds een belang rijk knooppunt voor de scheepvaart op het zuidelijk halfrond. Thans neemt zijn be tekenis met de dag toe. Er vaart een aantal bekende lijnen op Kaapstad, uit Amsterdam heeft de Holland Afrikalijn een maande lijkse verbinding. Wat Engeland betreft, de Union Castle Line heeft elke week 'n afvaart naar Kaapstad. Andere Engelse scheepvaart schappijen onderhouden min of meer ge regelde verbindingen. Van India uit vinden veertiendaagse afvaarten plaats door de British India Line, voorts doen schepen van Italiaanse, Australische en andere buiten landse lijnen de haven van Kaapstad min of meer regelmatig aan. Met de Ver. Staten onderhoudt de Farrell Line een veertien daagse verbinding. Ook aan luchtvaartver bindingen is geen gebrek. De K. L. M. ver toont haar vlag driemaal per week in Kaapstad. Het is trots op zijn nieuwe Duncan-dok. Als ze voor het eindexamen slagen, mogen Carlo Albert, Maria Ester, Maria Fernanda, Maria Christina en Franco een reisje naar Italië maken NEDERLANDSE HARING- UITVOER Kaapstad wemelt van de schepen De vaart om de Kaap, waarmee sommige Nederlandse rederijen voorzichtigheidshalve zijn begonnen, toen de eerste oorlogswolken zich boven het Suezkanaal samenpakten, staat wel bijzonder in het centrum der belangstelling, omdat de voor de Westeuropese industrie zo hoog nodige olie uit het Nabije Oosten grotendeels over deze lange route verscheept moet ivorden. Inmiddels is vooi de olietankers de vaart om de Kaap geen afdoende oplossing. Bij de huidige tankervloot kan slechts van veertig tot vijftig procent rond Afrika gebracht worden. Pas over twee of drie jaar zal het mogelijk zijn, heel de oliebehoefte van West-Europa via de Kaap te ver schepen. Immers, er staan ongeveer honderd tankschepen op stapel, waaronder grote van 85.000 tot 100.000 ton. De laatste categorie kan ook in economisch opzicht met de route door het Suezkanaal concurreren en dit zou dan eventueel zonder al te grote nadelen uitgeschakeld kunnen ivorden. Drie jaar is evenwel een hele tijd en de lange duur blijft voor de kleinere tankers tocli altijd een groot bezwaar. Toch zal vooral Kaapstad nog lang van de nieuwe situatie kunnen profi teren. De haven wemelt van de sche pen. Het is prettig te kunnen vertei len, dat in de uitleg van die haven Nederlandse maatschappijen een groot aandeel hebben gehad. Wanneer we dit constateren, gaan onze gedachten onwillekeurig uit naar de koene pio niers, door wie indertijd Kaapstad en de Kaapkolonie werden gesticht. Te Port Said staat aan de ingang van het Suezkanaal een standbeeld van de stichter ervan, de Fransman Ferdinand de Lesseps. Het werd ook tijdens de jongste gevechtshandelingen niet be schadigd. Te Kaapstad staat het stand beeld van de Hollander Jan van Rie beeck de man, die de plaats verken de w'aar onze voorvaderen hun ver- versingspost op de weg van het moe derland naar de Indiën wilden vesti gen. Dat was ongeveer driehonderd jaar geleden. Aan de Cabo de Bona Esperance De historie van Kaapstad begon met een „remonstrantie". Op maan dag 26 juli van het jaar 1649 werd door de onderkoopman der Oost-Indi sche Compagnie Leendert Janz inge volge de hem verstrekte opdracht, aan zijn superieuren aangeboden de „Remonstrantie, waerbij cortelyk werd verthoont ende aangewesen wat dienst, voordeel ende proffijt de Ver- eenighde g'Octroijeerde Oost-Indische Comp' sal comen te trecken door 't maecken van een Fort ende Thuijn aan de Cabo de Bona Esperance Naar gewoonte vergaderden de He ren XVII enkele malen over deze „re monstrantie" bespraken de adviezen, welke ze erover van de Kamers van Koophandel van Amsterdam en van Zeeland ontvingen, die van schippers (scheepskapiteins) en andere bevoegde beoordelaars en ontvingen ten slotte in gehoor Johan van Riebeeck. Deze bood zijn diensten aan als leider ener expe ditie naar dé Kaap. Hij werd aangeno men als Opperkoopman an „opper hoofd van het volk gaande met het schip „de Drommedaris naar Cabo de Bona Esperanza". Men ziet, onze voorouders namen het niet zo nauw met de schrijfwijze van namen. Jan van Riebeeck vertrok op 24 de- tentotten te kunnen weerstaan. Het bleek hem al spoedig, dat de Portuge zen die op hun weg naar de Indiën hier herhaaldelijk geland waren, toch niet ver het binnenland ingegaan waren. Hij vond een maagdelijk gebied. Langs het strand vermaakten zich olifanten en neushoorns in de zee. De bodem bleek uiterst vruchtbaar. Hij liet ook direct een „thuijn" aanleggen, haalde slaven uit Madagascar en Ko rea, die hij op het land te werk stelde en bestelde in Holland zaden en stok ken voor wijnstokken. Nog steeds is de Kaapse wijn een bij velen gewaar deerde wijnsoort. De eerste roos Onze pionier maakte jacht op de wil de dieren, zorgde dat ze de aanplan tingen niet konden beschadigen en in het jaar 1658 konden de eerste druiven in uit het vaderland aangevoerde wijnpersen geperst worden. In novem ber van datzelfde jaar plukte mevrouw van Riebeeck de eerste roos van de rozenstruiken, die eveneens uit Hol land waren aangevoerd. Allengs kreeg de „verversingspost" aan de Kaap een weidse roep, als van een klein pa radijs. Reizigers prezen de kersen boomgaarden de sinaasappel- en citroenbomen en ze vertelden er van, dat men die op zee kon ruiken, kilometers, voordat men de Tafelbaai binnenvoer. Er werd een systeem van snelle postschepen ontwikkeld, dat in de plaats kwam voor de grote, platte stenen, waaronder voorheen reizigers van en naar de Indiën hun brieven neerlegden, in het vertrouwen, dat ze door de opvarenden van een ander schip mee naar huis zouden worden genomen. Aanvankelijk was het niet de bedoe ling aan de Kaap een kolonie te stich ten en er grondgebied te verwerven. Men dacht in de Zeven Provinciën niet aan emigratie en evenmin zon men op een afzetgebied voor vaderlandse pro- Morin de la Queillerie, echtgenote vuil Jan van Riebeeck. Ze plukte de eerste roos aan de Kaap dukten. Men vond, dat de schepen bij het eiland St.-Helena veel te lang moesten blijven liggen, n.l. twee we ken, teneinde nieuwe proviand etc. te kunnen opdoen. Aan de Kaap was hier toe slechts één week nodig. De „thuijn' zou de nodige verse groenten leveren, afdoend middel tegen de scheurbuik. Het vee dat men zou fokken zou vers vlees leveren. In het Fort zouden de aan de Kaap gestationeerde employés van de Oost Indische' Compagnie vei lig kunnen wonen. Van een „Nader Consideratie Maar.... de ondernemende Jan van I Riebeeck dacht verder dan de Heren van de Compagnie. Hij stelde een „Na der Consideratie" op over het project van een Fortresse ende Plantagie", waarin hij nadrukkelijk wees op de mogelijkheid, om de huiden van „Elan den, steenbocken ende andere bees ten via Batavia naar Japan" te verko pen, „te welcker plaetse deselve in- sonderheijt de steenbocke vellekens, die wel de minste ofte kleijnste packa- sie maken, een seer courante Coop is". Hij zond ook niet minder dan twaalf expedities uit, om het fabelach tige goudland Monomotapa te vinden. Er werd echter niet genoeg in noord oostelijke richting gezocht. Pas twee eeuwen later zijn de goudmijnen van Witwatersrand ontdekt Napoleon dronk Kaapse wijn Jan van Riebeeck moedigde de ves tiging van vrije mannen aan. In 1657 had hij er negen bijeen, aan wie hij belastingvrij land beschikbaar stelde, om er de landbouw te beoefe nen. Ze waren verplicht, hun produk- ten aan de Compagnie te leveren en mochten geen handel drijven met de inheemse bevolking. Aldus werd de grondslag voor een kolonie gelegd. Vooral de wijnbouw floreerde, nadat Hugenootse vluchtelingen zich aan de Kaap gevestigd hadden. De Kaapse wijn werd o.a. naar St.-Helena uitge voerd, waar hij door de banneling Na poleon gedronken zou zijn. Het was de beroemde Gijsbert Ka rel van Hogendorp, die voor het eerst kolonisatie van de Kaap volgens toen maals moderne lijnen bepleitte. Hij zag een kolonie niet als een blijvend wingewest voor het moederland, doch als een in de toekomst zelfstandig land dat vrijwillig de banden met dit moe derland zou blijven onderhouden. De eerste poging tot kolonisatie op grote schaal werd door hem geleid. In 1803 kwamen de eerste immigranten uit Nederland aan, maar zijn initiatief leed schipbreuk op de bureaucratie. We kunnen hier moeilijk de historie op de voet volgen van de Kaapkolo nie, zoals deze zich uiteindelijk ont wikkelde, met als resultaat de huidi ge Unie van Zuid Afrika. Ons doel was even het licht van de schijnwerper te werpen op Kaapstad, nu het zozeer in het nieuws staat. Dit Kaapstad is een flink uitgelegde stad van ongeveer zeshonderdduizend inwoners. Het is voor Zuid-Afrika een oude stad. In te genstelling met andere steden in de Unie heeft het nog een oud centrum, dat inmiddels langzaam aan het ver dwijnen is. Kaapstad is de oudste blan ke gemeenschap in Afrika ten zui den van de evenaar, afgezien dan van enkele Portugese nederzettingen langs de kust van Angola. Talrijke namen van straten herinneren aan de Neder landse stichters. De Adderleystraat heette vroeger Herengracht, voorts zijn er de Waalstraat, de Buitenkant straat, de Spinstraat en de Strand- straat. Een land met drie hoofd steden Kaapstad is een der drie hoofdste den van de Unie van Zuid-Afrika en wel de wetgevende. Pretoria in Trans vaal is de administratieve, Bloemfon tein (Oranje Vrijstaat) de rechtgeven- de. De verdeling van de regering tus sen Kaapstad en Pretoria houdt in, dat de leden van de Volksraad de sena toren en de regeringsambtenaren elke zes maanden een reis van bijna vijf tienhonderd kilometer moeten aan vaarden Evenals heel Zuid-Afrika is Kaapstad twee-talig, het Afrikaans en het Engels zijn er de voertalen. Het heeft een Een van Kaapstads voornaamste verkeersaders, Alderley Street, die vroeger Herengracht heette. Links op de achtergrond de beroemde Tafelberg. mooi winkelcentrum met grote, uit stekend ingerichte zaken, moderne schouwburgen en bioscooptheaters. Het is omringd door fraaie sportvelden. De universiteit is de oudste van de Unie en eveneens twee-talig. Een grote bi bliotheek, een museum en een sterren wacht vullen er het culturele leven aan. In de omgeving van Kaapstad is een aantal beroemde Afrikaanders gebo ren o.a. Paul Kruger, veldmaarschalk Jan Smuts en generaal Louis Botha. Ook Malan komt er vandaan. Kaapse Maleiers Een bijzonder merkwaardige wijk van Kaapstad waar vele z.g. naturel len wonen, dus afstammelingen vaiï blanken en negers en mensen van an dere rassen, is die der Maleiers. De Kaapse Maleiers vormen een volks deel op zichzelf. Het zijn afstammelin gen van uit Indonesië ingevoerde sla ven en van in later tijden daarheen ge zonden politieke bannelingen. Ze spre ken geen Maleis meer, doch een met Maleise woorden doorspekt Afrikaans zijn Mohammedanen en Kaapstad telt daardoor een drietal moskeeën. Velen hunner maken de grote pelgrimstocht naar Mekka. Bij vertrek en aan komst der pelgrims biedt een deel van de haven een Oosterse aanblik. Merk waardig genoeg hebben de Kaapse Maleiers, nadat vele Hollandse kolo nisten uit de Kaapkolonie waren weg getrokken, vele oude Hollandse lied jes bewaard. Toen Prins Bemhard in 1954 te Kaapstad vertoefde, gaf een Maleis koor voor hem een uitvoering van de mooiste. Het is dus wel een buitengewoon merkwaardige stad, dit door onze voorouders gestichte Kaapstad dat trots de bijnaam draagt van „Rendez vous der Zeven Zeeën". Geen wonder dat er steeds meer toeristen heen trek ken, zoals trouwens naar gans de Unie van'Zuid Afrika", waar men van drie maal zoveel zonneschijn kan genieten als hier Het standbeeld van Jan van Riebeeck te Kaapstad. (Van onze Amsterdamse redactie). Er is rumoer ontstaan rond de N.V. Ned. Duik- en Bergingsmaatschappij die, zoals we een paar dagen geleden bericht ten, volgend jaar een serieuze poging zou wagen het goud van de in 1799 ver- gan« „Lutine" op te delven. De drie he ren die, naar de directeur van de maat schappij, de heer W. van Wienen uit Bussum. die ook de nieuwe duikinrich- tlng had ontworpen op een perscon ferentie verklaarde, als commissarissen tot de N.V. zouden toetreden, hebben zich teruggetrokken, omdat zij hun naam niet aan deze zaak wilden geven. Een Amsterdams publiciteitsbureau, dat reeds een deel van de publiciteit rond die opzienbarende gouddelverij had verzorgd, heeft eveneens de heer Van Wienen meegedeeld zich van de onder neming te distan eieren totdat de direc- Jan van Riebeeck. Hij zag verder dan de heren van de Oost-Indische Compagnie cember 1651 met drie schepen en op 7 april 1652 zette hij voet aan wal aan de Tafelbaai. Hij vond bijzonder gun stige voorwaarden bij de Kaap, die tevoren als de Stormkaap berucht was geweest, maar later met een ple zieriger naam herdoopt werd, die van Kaap de Goede Hoop. Een fort Hij was een man vol energie. Iemand met een statig voorkomen, als van een personage, dat gewend is, gehoor zaamd te worden. Het eerste wat hij deed, was het bouwen van een fort, teneinde aanvallen van vijandige Hot- Maar, zegt moeder Diligenti. drie jaar achtereen ben ik om zo te zeggen geen minuut van hun sponde geweest. De eer ste drie jaren na de geboorte van de vijf herinner ik me, behalve vanwege de grote emotie otn het wel heel ongewone, als een aaneenschakeling van slapeloze nach ten en van werk overkropte dagen. Maar. zo voegt ze er peinzend aan toe dat is eenvoudig moederplicht. Zeker in het eer- ste jaar ma.g een moeder haar kind nooit alleen laten. Het kan elk ogenblik haar hulp nodig hebben niet alleen, doch moet er zich van bewust zijn. dat moeder er al tijd is. Ook baby's voelen heel goed aan, wie er bij hen is en alleen zijn is dikwijls een grote kwelling. Zulks wil natuurlijk weer helemaal niet i zeggen, dat moeder Diligenti haar vijfling ln die eerste tijd steeds op schoot had. Neen. zo was het beslist niet. Ze heeft ze geen ogenblik verwend, de een niet voor de ander voorgetrokken. Maar steeds hield ze hen in het oog. Kort na de geboorte was dit wel een heel zware taak. De kinderen waren ver onder het normale gewicht en hun consti tutie uiterst teer. Ze konden niet. op nor male wijze gevoed worden. To-ch hebben ze moedermelk gekregen, echter ver mengd met vruchten, groenten en tomaten en vleessappen. „Het was voor mij een geweldig voor deel", aldus vertelde moeder Diligenti aan Argentijnse reporters, voor wie ze te langen leste haar huis openstelde, „dat mijn man in goede doen verkeerde. We woonden toen al in de grote, ruime villa in een buitenwijk van Buenos Aires, met een aangrenzende, grote tuin. We waren in staat de hulp en medewerking van spe- cialisten te betalen en konden onze vijf- y VfcV liag alles geven, wat ze nodig hadden. .T*» 4*r^f.-V'ïV Naar voor de hand ligt. had ik reeds "wTWËUnÓ» van het begin af aan assistentie nodig. La- He grote, open luwen van Kaapstad, t,Rendez-vous der Zeven Zeeënist^eds^'d^kloklmoesf kijken. Want de De vrouw, die steeds wars geweest is van alle publiciteit, Anny Dili genti, .heeft eindelijk de stilte verbroken, die om haar heen heerst. Jarenlang wijdde ze zich aan de verzorging en de opvoeding van haar wereldberoemde vijfling, die dank zij haar wijs besluit, waarmede vader Diligenti het volkomen eens was, konden opgroeien, zonder dat ze door overmatige belangstelling van de kant van publiek en pers en radio, mitsgaders televisie uit hun geestelijk evenwicht werden gebracht. Ze zal de eerste zijn, om te erkennen, dat haar vijfling geen wonderkinderen zijn. Maar wel stelt ze met bijzondere voldoening en gerechtvaardigde trots vast, dat elk van de vijf een goed karakter, een gezond stel hersens en een gelijkmatig humeur heeft en bovendien hijzonder aan haar gehecht is. voedingen moesten stipt op tijd gebeuren, terwijl het ene kind grotere zorg nodig had dan het andere. Maria Fernanda had nog veel meer dan de andere een nauw lettend toezicht nodig. Ik stond vaak met de chronometer in de hand, terwijl de verpleegsters bezig waren. Het was altijd Maria Fernanda, die na twee uur geslapen te hebben, zich wakker meldde en daardoor haar zusjes en broer tjes eveneens wakker maakte. Dan moest er flink aangepakt worden, om ze allemaal weer tot bedaren te brengen". Het is genoegzaam bekend, dat de Dili genti s hun vijfling hebben laten opgroeien zonder dat er te veel aandacht geschon ken werd aan hun bijzondere geboorte. He; heef) moeite gekost, maar het is ge lukt. Toen ze vier jaar waren, werden ze naar een Amerikaanse kleuterschool in Buenos Aires gestuurd. Hier bleven ze nog geruime tijd samen. Ze gingen echter ieder naar een andere lagere school en zochten daar hun vriendjes en vriendin netjes. Thuis speelden ze veel samen. Er was elke namiddag een gymnastiekleraar, die met hen lichamelijke oefeningen deed. dan werd er gegeten en om half negen, nadat er nog wat gespeeld was, ging de vijfling naar bed. om meestal bijna di rect in te slapen. Thans gaan de vijf elk naar een afzon derlijke middelbare scholen. Ze studeren goed en z0 ze niet uitblinken, ze zijn ze ker ook niet de minsten van hun klas. Een belofte doet hen zich flink inspan nen. Wie voor het eindexamen slaagt, mag een reisje naar Italië maken. Dit be tekent een tocht per schip over de Atlan tische Qceaan en door de Middellandse Zee en een bezoek aan Rome, waar hun op één na oudste zuster sinds enkele ja ren woont en.pas een baby gekregen heeft. Vooral de meisjes interesseren zich bijzonder voor hun nichtje. Ze hebben er reeds kleertjes voor gemaakt. Moeder Diligenti kan nu weer eens naar de bioscoop of naar de schouwburg. Ja renlang was ze te moe, om er 's avonds van te genieten. Ze heeft ook in lange tüd geen vakantie genomen. Doch als de vijfling slaagt of een aantal ervan, dan gaat ze eveneens naar de Eeuwige Stad. Haar op één na oudste dochter, Anna Maria, trouwde met een Italiaan, die zich te Rome vestigde. Ze noemde haar doch tertje Patrizia Francesca Romans. Anna Maria ziet uiteraard de komst va.n haar moeder (deze werd in Italië geboren en bezit evenals haar man nog steeds de Italiaanse nationaliteit) met grote span ning tegemoet. Ook de ouders van moeder Diligenti zijn natuurlijk erg benieuwd. K. H. teur van de N.V. Ned. Duik- en Bergings maatschappij een groep integere finan ciers rond zich heeft verzameld en de financiële soliditeit van de bergingspogin- gen boven alle twijfel verheven is. Reden voor deze stappen ligt ln het feit, dat de 58-jarige zakenman H. v. d. B„ die „raadgever" en „officieus zake lijk leider" van ^de N.V. schijnt te zijn, in zakenkringen niet goed bekend staat. O.a. zou de justitie zich reeds met vroe gere manipulaties van deze B. bemoeid hebben. s H. Vader waarschijnlijk aanwezig Op last van de vicaris-generaal van Rome, Clemente kardinaal Micara, zal a.s. zondag in de Vaticaanse basiliek een Heilig Uur worden gehouden om de vrede voor de wereld en de hemelse bescher ming voor het Hongaarse volk af te smeken. Vóór deze plechtigheid, tijdens welke kardinaal Ottaviani, pro-secretaris van d Congregatie van het H. Officie, zal pre ken, trekken de verschillende groepen, de seculiere en reguliere geestelijkheid, de religieuze instituten en Derde Orden, de Katholieke Actie, de Maria-congregaties. de caritatieve en culturele organisaties, de Italiaanse K.A.B., het Apostolaat des Gebeds, alle jongens- en meisjescolleges, alle overige instellingen en organisaties, benevens de gelovigen uit het diocees Rome, vanuit verschillende punten der stad in processie naar de St.-Pieter op. In Romeinse kringen verwacht men, dat de Paus bij de plechtigheid aanwezig zal zijn. In Vaticaanse kringen wordt het be richt tegengesproken, dat de H. Vader aan griep zou lijden. Wel heeft Hij enige dagen een lichte verkoudheid gehad, waarvan Hij nu echter weer geheel ge nezen is. Zelfs deze lichte aandoening heeft Hem niet belet zijn gewone werk zaamheden te verrichten. Gistermorgen heeft de H. Vader reeds om half tien een audiëntie verleend aan de talrijke deelnemers aan het Italiaanse congres van berggemeenten en daarna heeft hij de apostolische delegaat van Frans- Afrika ontvangen. De minister van Verkeer en Water staat heeft zich tegenover de gemeente Rotterdam in beginsel bereid verklaard te bevorderen, dat de weg van Rotter dam naar zee wordt geschikt gemaakt voor schepen met een diepgang van 38 a 39 voet, vorderende in de Rotterdam- sche Waterweg een diepte van 116 dm o.l.w. en daarbij voorts meegedeeld, dat zijnerzijds tegen het beginsel van' een open havencomplex op de westpunt van Rozenburg voor zeer diepe schepenn geen bezwaar bestaat. Voorts bestaat de ge dachte om voor diepere schepen een ha vencomplex te maken dat zover mogelijk naar buiten is gelegen en waarvoor dan op het ogenblik wordt gedacht aan een plaats vlak bij de mond van de Waterweg tegen over Hoek v. Holland. Dit havencomplex zal waarschijnlijk eerst in de Water weg uitmonden, doch mogelijk op den duur ecn aparte uitgang naar zee krij gen. Dit alles is nog onderwerp van een i studie, die nog vee] arbeid en tijd zal vorderen, aldus de minister in de me morie van antwoord n.a.v. de begro ting van Verkeer en Waterstaat aan de Tweede Kamer. Anna Maria, de op één na oudste dochter van de moeder van de Argentijnse vijfling, met haar kindje. Nieuwe kabinet nam contact op met Belgische regering In zake het Moerd(jkkanaal heeft het nieuwe kabinet direct contact opgenomen met de Belgische regering, aldus minis ter Algera in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het overleg zal binnenkort worden voortgezet. De Bel gische regering heeft in verband met het Deltaplan er tot dusverre de voorkeur aan gegeven zich niet uit te spreken over de voorstellen in zake een nieuwe Rijn-Schel- deverbinding, doch van Nederlandse z(jde is er op gewezen, dat de ontwikkeling van westelijk Noord-Brabant technische voor zieningen op korte termijn vereist en dat het met het oog daarop noodzakelijk is, dat de Belgische regering een definitieve (spraak doet. opdat de Nederlandse re gering haar standpunt kan bepalen Indien België zich voor het ogenblik niet zou uitspreken over de voorstellen, zou het later bezwaarlijk zijn, dat op deze voorstellen een beroep wordt gedaan, daar de feitelijke situatie in Noord-Brabant te- gen .die tijd waarschijnlijk zo ingrijpend gewijzigd zou zijn. dat de grondslag van die voorstellen zou zijn verdwenen De Nederlandse uitvoer van pekel- en Jeurharing heeft volgens opgave van do Lenst Nederlandse Haringcontrole in het 1erde kwartaal van dit jaar 11.840.135 kg. netto bedragen ter waarde van 7.554.035, tegen 13.861.367 kg. ter waarde van 7.884.302 in ed overeenkomstige periode van 1955 en 14.960.543 kg. ter waarde van 8.849.643 in. het derde kwartaal van 1954.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3