„Geen ruzie, maar wel verschil van mening" Afkeer van religieus toneel BOEK OVER MENSEN Reclame TIENDE KEI N A PRINSEN- GEERLIGSPRIJS Fred Astaire danste in Parijs Marilyn terug naar Amerika „The Sleeping Prince" wordt in Hollywood „The Prince and the Show Girl" WAV voor Uw zaak a, ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 PAGINA 5 De tafelmanieren van Sophia Loren Er zijn gemakkelijkere manieren om aan de kost te komen" KEURINGSUITSLAGEN VAN DE K.F.C. pastöe Met Pastoe meubelen kunt U alle kanten uit Francis L. Sullivan overleden Scenario voor Alfred Hitchcock alleen ijskoude steenblokken zijn, maar zelfs niet eens bestaan. Ons hele bestaan is afhankelijk van Hem. Ons hele bestaan is niets anders dan een relatie tot Hem. In deze relatie vinden wij ons geluk, ons evenwicht. Komt er een breuk in deze relatie, dan raken wij ons even wicht kwijt. Onze harmonie wordt geschonden. fSluit dit /aa#. «lef ©en mog vent e da ad N.V. VERENIGDE VERZEKERING MAATSCHAPPIJEN (V.V.M.) Maakt m m „DE ONDERGANG VAN MARIE-LOUISE" ROMAN VAN JAAP ROMIJN Jaap Komijn is een meester in de beknopte, geladen formulering. Zijn novellen en romans zijn zeer kort, niet omdat er weinig in gebeurt, maar omdat de auteur in weinig woorden véél zeggen, en nóg meer suggereren kan. Romijns karaktertekening is zeer scherp. Soms komt uit slechts weinige regels een mens naar voren als bij een persoon lijke ontmoeting. In sterke mate is dat het geval in de merkwaardige kleine roman „Rechtvaardiging van Don Juan", een bijzonder gecon centreerd verhaal. Bij het lezen van Romijns jongste roman „De ondergang van Marie- Louise", viel het mij weer op hoe deze auteur situaties, verwikkelin gen en conflicten gebruikt om ons nader te brengen tot het wezen van bepaalde mensen. Het zijn gewone mensen, maar zij dragen als ieder van ons een eigen, geheimzinnige wereld in zich mede. FRED ASTAIRE ....gemakkelijkere manieren om aan da kost te komen JAAP ROMIJN Veel zeggen met weinig woorden Dreigend verleden Hans van Bergen Winnie Pendèl en Peter Blum bekroond Hans Roest Eervolle vermeldingen „ELS" JUBILEERT lliii WERELDNIEUWS Ad verten ti6. (Van onze Filmredacteur) Aangezien aan alles een eind komt, »elfs aan dingen, die volgens iedereen nooit hadden kunnen beginnen, is Sir Laurence Olivier klaar gekomen met de opnamen voor zijn film „The Sleeping Prince", waarin hij de tegenspeler is van Marilyn Monroe. Marilyn zelf, vergezeld van haar echtgenoot de schrijver Arthur Miller, is per vliegtuig naar de Verenig, de Stalen teruggekeerd, maar pas nadat ze op het Londense vliegveld door „de Pers" was onderworpen aan een waar kruisverhoor, dat ruim een kwartier duurde. En de eerste vraag, die op haar werd afgevuurd, luidde: „Is het waar. dat u en Sir Laurence Olivier telkens ruzie heb ben gehad?" Marilyn keek even verschrikt en ant woordde toen aarzelend: „Well, ik zou niet willen zeggen dat we bepaald ru- zie hebben gehad. We hadden misschien nu en dan verschil van mening, maar rist TippI gewoon 9ls 93n Gen film btzig bent Ik vind Sir Laurence een groot acteur en ik heb veel waardering voor hem". Marilyn, die schoentjes met zulke hakken droeg, dat ze over een afstand va.n enkele meters tweemaal struikel de, voelde zich kennelijk veel meer op haar gemak. toen haar werd gevraagd, wat ze had gekocht om mee naar huis te nemen. „Ik heb het klassieke Engelse Ox- ford-woordenbeek gekocht", antwoordde ze met een stralende glimlach, „en een massa sweaters. Het woordenboek is na tuurlijk voor mijn man..". De glimlach verdween echter onmid dellijk weer, toen opnieuw vragen wer- den gesteld over haar zogenaamde ruzies met Sir Laurence. Dit ging zo voort, tot Sir Laurence Olivier, die vergezeld was van zijn vrouw Vivien Leigh, de geruch ten eveneens tegensprak met de woor den: „We hebben onze moeilijkheden ge had' maar dat is niet ongewoon. We heb ben'met genoegen samengewerkt". Wil men proberen, meer te weten te komen °ver de samenwerking tussen Marilyn en Sir Laurence dan doet men het beste zich in verbinding te stellen met de heer Jerry Juroe, die de indruk wekkende titel draagt van vice-president, belast met Europese aangelegenheden voor de Arthur P. Jacobs Company Deze maatschappij verzorgt niet alle'e" he pu- bliciteitsbeiangen va„M.snlymmaa^ oo^k die van sterren Esther Williams, Yul Brynner en tussen haakjes van het Vorstendom Monaco. Buzies?" antwoordde de heer Juroe op" een desbetreffende vraag. „Onzin. Moeilijkheden? Verschillen van mening? G-een sprake van. Ik zou hoogstens wil len spreken van discussies. U moet niet vergeten, dat u in Sir Laurence en in Miss Monroe twee individualistische perfectionisten hebt en dan spreekt het vanzelf dat er hier en daar scènes zijn, "waarover ze verschillend denken Geen wonder, dat sommige scènes tot vijftien maal toe moesten worden overgenomen Dit is de zwaarste en vermoeiendste film geweest die Miss Monroe in haar hele loopbaan heeft gemaakt". Uit alles blijkt intussen, da* Sir Lau rence Olivier ondanks alle moeilijkheden steeds de haas is gebleven. Wat in dit vreemde geval wil zeggen, dat hij beve len gaf aan zijn werkgeefster. Zijn maat. schappij „Laurence Olivier Productions" had namelijk opdracht om de film te maken voor „Marilyn Monroe Produc- stions Ine", die de film op haar beurt hoopt over te dragen aan Warner Bro thers. die voor de distributie zal zorgen. Wat Hollywood betreft, zal ..The blee ping Prince" heel anders beten, mjme- lijk „The Prince and the Show Gin Olivier heeft tegen deze titel ernstig be zwaar gemaakt. „Het lijkt wel op een oude musical met Betty Grable in de hoofdrol", verklaarde hij. Maar Holly wood heeft voet hij stuk gehouden en de oorspronkelijke t el verworpen, ten eer ste omdat daarin de rol van Marilyn niet tot uitdrukking komt en op de tweede plaats, omdat het woord ..sleeping" (sla pend), „negatief" wordt geacht. Het is mogelijk, dat Olivier de oor spronkelijke titel voor Engeland zal kun nen handhaven, maar overal anders wordt het „The Prince and the Show Girl". Ook Sophia Loren heeft haar moeilijkheden Terwijl de halve wereld zich druk maakt over de „ruzies" of „discussies" tussen Sir Laurence Olivier en Marilyn Monroe heeft een andere ster van het witte doek. die veel gemeen heeft met Marilyn, ook haar moeilijkheden. Voor een Romeinse rechtbank zijn van de week de tafelmanieren van Sophia Loren ter sprake gekomen. Maar haar moeder ver goot zulk een overvloed van tranen, dat de zaak voorlopig werd geschorst. Graaf Lelio Galateri, een damesk'leer- maker in Napels had Sophia aangeklaagd wegens „contractbreuk". Hij verklaarde, dat hij haar japonnen had gemaakt op voorwaarde, dat ze bekendheid zou geven aan zijn naam, maar dat ze naar een andere kleermaker was gegaan, zo dra ze beroemd werd. ,.Ik heb haar geleerd, hoe ze zich in het openbaar moet gedragen en ik heb haar iedere zondag les gegeven in goede manieren als ik met haar familie ging lunchen", aldus graaf Lelio. De moeder van Sophia, die namens haar dochter voor de rechter verscheen, snikte: „Nu Sophia beroemd is. probeert iedereen geld uit haar te slaan" Dat proberen de filmbonzen in Holly wood ook. maar daartegen zullen noch Sophia, noch haar moeder bezwaar heb ben. geloven we. Don Hartman is tenmin ste enige tijd geleden In Hollywood terug gekeerd met het complete Irwin Shaw- scenario van Eugene O'Niel's „Desire under the elms", dat in het komende voorjaar door Paramount zal worden ver filmd, Delbert Mann zal de regie voe ren en Sophia Loren en Anthony Per- kins zullen de hoofdrollen spelen. Voor Sophia betekent deze film haar de. buut in Hollywood. Fred Astaire, die samen met Audrey Zei ik, dat het een kans had en verloor Verschenen zijn de uitslagen van de katholieke filmkeuring in het eerste half jaar van 1956. een uitgave van de Katho lieke Film Centrale, Prinsengracht 656 te Amsterdam. Uit dit boekje, het 20ste in de serie blijkt, dat in de verslagperiode 235 hoofd films met een •gemiddelde lengte van 2500 meter (vertoningsduur van circa 1 Vz uur werden nagekeurd. Van deze films werden er 214. of 91.1 procent, dooi de K.F.C. voor dezelfde leeftijdsklasse toegelaten als door de rijkskeuring. Ten aanzien van 35 films, die door de rijks keuring in de C-klasse (boven 18 jaar) waren geplaatst werd door de katholie- nakeuring voorbehoud gemaakt. Vijf tien films (6.4 pctwerden toegelaten voor een hogere leeftijdsklasse en zes films '2.o procent) werden ontoelaatbaar verklaard. Behalve een lijst van de Nederlandse filmtitels met vermelding van de keu ringsuitslagen e" de motivering van het eventueel afwijkende oordeel van de K.F.C.. bevat het boekje een lijst van de oorspronkelijke titels, hetgeen het ver staan aanzienlijk vergemakkelijkt. In zijn inleiding wijst de directeur van de K.F.C.. de heer A H. B. Briels. er ten overvloede nog eens nadrukkelijk op. dat de nakeuringseommissie uitsluitend de toelaatbaarheid van de films beoor deelt met het oog op openbare vertoning In de opdrachtgevende gemeenten, zon der zich in de eiventuele geschikt- of on- geschikteid te verdiepen. Onder een afzonderlijk hoofd worden tenslotte ook nog eens de nakeuringsnor- then van de K.F.C. behandeld. Hepburn de hoofdrollen speelt in de film Funny Face" Astaire als fotograaf en Misg Hepburn als zijn model voelt niets meer voor „afscheidsvoorstellin- gen". Elf jaar geleden trok hij zich „voor goed" uit de filmerij terug. Maar na „Fun ny Face" zullen er nog drie volgen. „En vlug na elkaar", aldus Fred. ,„ik wil aan de gang blijven. Dat is van het groot- ste belang, want het houdt me jong". Fred Astaire heef* gedanst sinds zijn vijfde jaar. .Dat is verscheidene tiental len jaren. Ik wilde echt gaan rentenie ren. Mijn vrouw en ik maakten het plan, dat ik paarden zou gaan fokken en dat we samen verder van ons leven zouden genieten. Maar toen ze twee jaar gele den stierf, besloot ik weer naar de film studio's terug te gaan. Ik moest druk werk hebben om mijn gedachten af te leiden". i Behaive dat ik nu in films optreed schrijf ik ook een boek, fok ik paarden en voer het beheer over de Fred Astaire-dans- scholen. Op het ogenblik zijn er 120, die over heel Amerika zijn verspreid. Ik wil de er geen openen in Los Angeles omdat dat te dicht bij huis was en ik vreesde telkens te worden lostig gevallen maar nu ben ik van gedachte veranderd. Zelf geef ik de leerlingen geen les. maar hun leraren zijn door mij persoonlijk opgeleid. Fred Astaire ontwerpt in iedere film de choreografie voor hem en zijn part ner zelf. Voor televisie voelt hij niets. Jk zie niet in. waarom je voor de tele visie zou moeten optreden, als je het druk met filmen hebt. He; werk dat ik do-e. s ontzettend moeilijk en zolang het niet moet. bemoei ik me liever niet met de te levisie". Tijdens de buitenopnamen voor de film „lunny Face" hebben de Parijzenaars üem aan het werk kunnen zien op een trap in Montmartre bij de Sacré Coeur, op de bloemenmarkt, in Versailles, voor de Opera, het Louvre en op de Champs Elysees. In die tijd heeft zijn 20-jarige zoon Fred jr., die bij de Amerikaanse luchtmacht dient, hem verschillende malen bezocht Die jongen gaat naar het college als' zijn diensttijd om is", vertelde Fred aan ieder, die het maar horen wilde. „Hij voelt niets voor dansen. Hij heeft me vaak genoeg aan het werk gezien en is tot de conclusie gekomen dat er gemak kelijkere manieren zijn om aan de kost te komen. Een verstandige knaap. Natuurlijk was er iemand die hem de on vermijdelijke vraag stelde: „Wie is vol gens u de beste partner, met wie u ooi. in een film hebt gedanst?" „Bing Grosiby" luidde 2ijn aniwoo „Maar" vervolgde hij lachen"1 heid op ee.n stokje, als i'k die vraag in ernist beantwoordde, zouden acht vrouwen zijn. die me wel konden vermoorden". Fred Astaire heeft nog belangstelling voor paarden ma-.- 1 ze niet meer onder zijn eigen naam aan de rennen deelnemen. „Dat leverde n.ets dan moeilijkheden op. De mensen kwamen me vragen of mijn paard zou winnen. Zei ik, dat ik het niet wist. en won het, dan verweten ze me. dat ik ze had bedrogen. het. dan waren ze woedend op me. Hoe kan ik weten, wat zo'n paard in een wed strijd gaa; doen?" Voor het opnemen van het filmihuwelijk tussen Audrey Hepburn en Fred Astaire in het 12e eeuwse kerkje van Chantilly bij Parijs heeft producent Roger Edens een helikopter met straalmotor gehuurd. Dit toestel een Djinn, is betrekkelijk klein, maar het kan buitengewoon snel stijgen en dalen en absoluut stil hangen in de lucht. De cameraman zat op de vloer van het vliegtuig met zijn benen over de rand, terwijl hij een draagbare VistaVisioncame. ra bediende, die aan een stang boven hem was bevestigd. He; toestel steeg van de grond op tot 'n hoogte van ongeveer drie honderd meter, waarbij het van regis seur Stanley Donen via de radio instruc ties kreeg. Elvis Presley, de ongekroonde „rock n roll"-koning van Amerika, be studeert met zijn tegenspeelster Debra Paget het draaiboek voor de film „Love me tender", die omstreeks Kerstmis uitkomt Tot het verschij nen van de nieu we catalogus zen den wij U op aanvraag >nder letter L gratis een brochure in 4 kleuren. U.M.S. Pastoe - Rotsoord 3-Utrecht. Toon- kamers: Utrecht - Cathariinesingel 34; R'dam-Groot handelsgebouw - Conradstr. 32. Levering door de goede woningin richter. z Grote psychologen schrijven het overspannen zijn van een groot ge- Oorzaak en gevolg, deelte der mensheid toe aan het gebrek aan religie in deze tijd. Want De gevolgen van onze animositeit ten religie is een natuurbehoefte van de mens, hetgeen heel logisch is, opzichte va religieus toneel zijn: dat de u c. uitgevers niet meer met religieus toneel omdat de mens als schepsel gericht is op zijn Schepper, van Wie hij vo°r de dag kunnen komen, omdat elke volkomen afhankelijk is, aan Wie hij alles te danken heeft, Die zijn uitgave een financiële strop zou beteke- bestaan uitmaakt en zijn doel is. Negeer dit gericht-zijn en de mens schrijferr'l^religieus Xneel^m^r wordt een speelbal van allerlei secundaire strevingen, slaat stuk en schrijven. Want ook zij moeten toch le- wordt als een wrak. Zoals we zovele wrakken rondom ons heen zien. ^Maa^louden'de^erlnfglngen^r wee die zich wanhopig trachten drijvende te houden aan de materie. Het kelijk naar vragen, dan zouden de stuk- is even waanzinnig als wanneer de planeten hun gericht-zijn op de zon I ken er ook komen. De uitgever probeert ,T I aan de vraag te voldoen Natuurlijk niet zouden willen negeren. Van haar zijn ze afhankelijk wat haar licht j aan de vraag van enkelingen maar zeer en warmtebronnen zijn. Zonder de zon zijn zij zo koud als ijs en zouden zcker aan de vraag van het overgrote wij van haar bestaan niet eens weten. Zonder God zouden wij niet d 81 De grote man van toneel en film, de omvangrijke Francis L. Sullivan, is deze week in New Yo-rk op 53-jarige leeftijd aan een longziekte overleden. Francis L. Sullivan is in Londen gebo ren en begon in 1921 zijn loopbaan als ac teur bij de Old Vic. Zijn succes en zijn omvang namen voortdurend toe. „Ik weeg mezelf nooit" verklaarde hij enkele jaren geleden, tijdens een bezoek aan Londen. „Ik kan dus niet zeggen, hoe zwaar ik ben. Maar ik ben een goede eter". Iedere toespeling, dat zijn succes zou zijn te danken aan zijn omvang, maakte hem kwaad. De critici zijn het daarmee eens. Met zijn talen; zou hij een ster ge worden zijn, ook al was hij mager ge weest. Na zijn successen in Engeland werd hij even populair in Amerika. Twee jaar ge leden kreeg hij het Amerikaanse staats burgerschap. Zijn laatste succes op Broadway in het stuk „Witness for the Prosecution" (Ge tuige a charge) is volgens velen zijn groot ste geweest. De auteur Maxwej Anderson, die het oorspronkelijke verhaal en het scenario 1 stukken. Levend gezond toneel. We be schreef voor Alfred Hitchcock's nieuwste hoeven maar te denken aan schrijvers Wat betekent religie anders dan het in heffen door hun cultuur te geven, maar acht nemen van deze relatie (relegere getuigen, getuigen van de grote le- in acht nemen), he; zidh voortdurend bewust zijn van deze relatie en er ook naar handelen, dienovereenkomstig leven en zich uiten, ook in het openbare leven? Een levende getuigenis durven zijn dus van deze relatie! Maar onze moderne tijd tracht deze relatie steeds meer op de achtergrond te schuiven, te miskennen zelfs en voldoening te vinden in eigen kunnen en in de materie. Vandaar de gro te warboel en de talloos overspannen mensen. En deze miskenning werkt als een infectie-ziekte. We worden er allen min of meer aan blootgesteld en zelfs door aangetast. We durven al bijna in het openbare leven nie; meer van deze relatie te getuigen. We schuiven derge lijke plichten angstvallig .naar het privé- leven. Vandaar ook onze afkeer van het religieus toneel. Wij voelen er geen be hoefte meer aan. We durven er niet meer mee voor de dag te komen. Het trekt geen publiek meer. We houden ons liever aan de oppervlakte. Geen behoefte meer. Eerlijkheidshalve moet ik nu echter eerst iets anders voorop stellen. Dat ons de lust vergaan is om religieus toneel te brengen Is nie; alleen een gevolg van on ze oppervlakkigheid, matar zeer zeker ook van het geboden repertoire. Goed ge zond religieus toneel is bijna niet te vin den Wij hebben indertijd wel hee-1 veel mensen gehad, die de juiste instelling hadden die getuigenis wilden afleggen van hun levende relatie tot God en daar voor naar hun pen grepen en een toneel stuk pleegden, maar zij waren geen to neelschrijvers, geen kunstenaars en zo doende waren hun produkten hopeloze misbaksels. En toch werden ze gespeeld. Helaas moeten wij zeggen. De toneelver enigingen van die tijd waren no.g uit het goede hout gesneden en hadden behoef te om dergelijke stukken te brengen; ze hadden behoefte om te getuigen van haar meest innerlijke gevoelens en daar om speelden zij die stukken. Zij brach ten het religieus toneel er volkomen door In diskrediet. Maar daarnaast bestaan ook goede film .The Wrong Man", heeft met Para mount een contract gesloten om nog een tweede scenario voor Hitchcock te maken. Met de verfilming van dit sce nario, getiteld: „From amongst the dead" is reeds een begin gemaakt. Victor Young, een componist van film muziek is onlangs OP 56-jarig-e leeftijd in Palm Springs overleden aan een hart aanval. Hij componeerde de muziek voor meer dan 300 films, waaronder „For whom the bell tolls" „Shane" „Three coins in the fountain" en „Country Girl" Zijn laatste muziek was voor de monster film ..Round the world in 80 days", die hier te lande nog niet in vertoning is gekomen. als Henri Gheon en Tom Bouws. Maar wij voelen de behoefte niet meer om re ligieus toneel te brengen. Ten eerste als gevolg van bovengenoemd repertoire, waardoor 't religieus toneel in diskrediet is geraakt, maar ten tweedie ook als ge volg van onze oppervlakkigheid. Wij voe len de behoefge niet meer om te getui gen. Welke vereniging zoekt er tegenwoor dig nog serieus naar een religieus spel? Het zijn todh nog maar enkelingen. E n toch is het getuigenis-element het wezens-element van het amateur toneel! Wij roepen wel over cultuur spreiding. Onze verenigingen moeten cultuurdraagsters zijn, de cultuur on der het volk brengen, het volk omhoog Advertentie ♦aar» MALIEBAAN 50 UTRECHT Deze korte roman bevat een detective verhaal, maar het is geen spannend ver slas van de jacht op de dader - het is een boek over alleen maar mensen. De schrij ver benadrukt dit trouwens, door het dra matische gebeuren telkens te beschou wen vanuit het wezen van een der hoofd figuren in het drama In een klein nachtcafé „Marie-Louise" wordt, een moord gepleegd op een jonge entretaineuse. Wie is de dader? Omwille van de gerechtigheid een belangrijke vraag. Maar voor commissaris Goze- wijn, een man die het leven kent, zijn de personen niet slechts getuigen en moge lijke verdachten: zij zijn levende mensen. Daarom doet de inspecteur (en dus de schrijver) zijn best om diep door te drin gen in het wezen van zijn figuren. En tenslotte komt de koele speurder iets be- langrijkers te weten dan alleen wie het deed. De meeste ondervraagden sluiten zich natuurlijk intuïtief af voor de poli tieman. maar toch leert deze iets begrij pen van de leegte die de mens overblijft, als hij zijn droom en zijn liefde ver loren heeft. „Gozewijn huiverde. Hij had zijn werk, en naast hem keuvelde de klei ne vrouw, die hem toegedaan zou zijn tot haar dood. Maar hij had de eenzaam heid van anderen leren kennen, die hem, als een deel van hemzelf, zou bijblijven tot aan het einde." En wie de eenzaam- heid van anderen heeft doorschouwd, is een vollediger mens geworden. Hij zal zijn evennaaste met Iets meer begrip tegemoet treden. Jaap Komijn is niet alleen een bijzon der romancier, hij is ook een uitnemend literair redacteur. Met de Vlaamse schrij ver Frans de Bruyn heeft hij „Vandaag IV" samengesteld, het grote pocketboek met hedendaagse literatuur van de grootste verscheidenheid. Bijzondere aan dacht verdienen Sjoerd Leikers verhaal „De overval". Van Eemlandts interes sante beschouwing ..Verhaal over de mis daad". en de jeugdherinneringen van de fijnzinnige Zuidafrikaanse dichter Uys Krige. In „De ondergang van Marie-Louise" trof mij de zeer sterke tekening van het milieu, waarin zich de gebeurtenissen voltrokken, die een beslissend moment betekenden in het leven van verschillende mensen. Men herkent in deze situatie schildering het statiekwartier van Ant werpen - nie; zozeer omdat men bepaal de aanknopingspunten heeft (bijv. het café Vanderemisse!) doch vooral omdat, men de sfeer aanvoelt, zó sterk, is zij weergegeven. Daarin doet Romijn denken aan de ge niale schrijver Georges Simenon. die in zi.in psychologische romans ook eek. zeer sterke sfeer schept. In ..Brief van een rechter", „De groene luiken" en voor al in het, zojuist, in Nederlandse bewer king verschenen boek „De gebroeders Ri co" krijgt het dramatische conflict bij zondere tekening en betekenis door de sfeer van het milieu. „De gebroeders Rico" is zonder twij fel een der knapste romans van Simenon. De gebroeders. Eddie,Tino en Gino. zijn in Amerika gangsters geweest. Eddie wil echter met het verleden breken, doch het achterhaalt hem op wrede, martelende wijze. Vroegere spitsbroeders hebban iets met hem te verrekenen en zo begint een adembenemende achtervolging. Het is een vlucht voor de wraak van de onderwereld en tegelijk ook een vlucht voor het eigen geweten.. Het verhaal is verteld met een ongemene vaart en het houdt de lezer tot de laatste bladzijde in spanning. Alle hier genoemde titels zijn uitgaven van A.W. Bruna's Uitge versmij te Utrecht, en zijn bestemd voor volwassenen. Is he; eigenlijk geen schande da; katho lieke verenigingen zich omtrent Kerstmis en Pasen niet eens geroepen voelen, om een kerststuk en Passiespel te brengen? En als rij zich daartoe geroepen voelen, vragen zij om 'n spel, waarin het Kerst- of Paasgebeuren er „met de haren bijge sleept" is. Een zo gewoon mogelijjk spel dus. dat zich toevallig op Kerstmis of H Pasen afspeelt, doch waarmee het reli- venswaarden, van de hoogste waar- gieuse gebeuren van Kerstmis of Pasen den van een mens, dat is het funda- j niets te maken heeft. Met Kerststukken ment van het amateurtoneel. En al die is dit nog al eens het geval, maar deze roepers over cultuur, zijn roepers in stukken hebben niets, maar dan ook niets een woestijn, als zij deze grote waar heid uit het oog verliezen. Zij willen het amateurtoneel een taak opdringen, die het niet aan kan. Een taak. die voor het beroepstoneel is weggelegd. En ais zij niet oppassen, zullen zij hier mee het amateurtoneel nog eens dc nek omdraaien. Want momentcel is ons amateurtoneel nog een groot voiksgocd, als heerlijke ontwikkelende vrijetijds besteding in handen van een zeer groot aantal spontane enthousiastelingen. Straks wordt het een benauwde oefe ning san enkelingen, die als dc dood zijn om onder de maat te blijven, on der de maat van de kunst met een grote K. •me; een religieus spel te maken. Als ons hart werkelijk brandende was in ons dan zouden wij koste wat kast als amateurspelers toch zeker met Kerst mis en Pasen hiervan getuigenis willen afleggen. Maar ons hart is niet meer brandende in ons. We zijn geïnfecteerd door de moderne tijd. We spelen liever Ameri kaanse nonsens-stukken, gecompliceerd en zwaarwichtig van gehalte, die het air aannemen van kunst te zijn niet een grote K. (Van onze Amsterdamse redactie) De stijl van Koko Wolf in zijn ro- man „Gewapende vrede" is, zo schrijft Vandaag is in de aula van de Amster- de jury in zijn rapport, eveneens sugge- imrA riamaiinia TTniir<k«cHaié do Roino J -T T damse Gemeente Universiteit de Reina Prinsen Geerligsprijs, die jaarlijks wordi uitgeloofd voor auteurs uit Nederland e: Vlaanderen beneden de 26 jaar, uitge reikt. Het is de tiende keer geweest da, een dergelijke plechtigheid heeft plaats gehad en ter gelegenheid daarvan heeft men ook een gelijknamige prijs ingesteld voor Zuid-Afrika. Deze laatste is door een jury, bestaande uit de professoren dr. G. Dekker, dr. D. J. Opperman, dr. F. Oosterhof, W. E. G. Louw en N. P. van Wijk Louw toegekend aan Peter Blum voor diens dichtbundel „Steenbok tot Poolsee". De Nederlandse prijs is gegaan naar mej. Winnie Pendèl voor haar ma nuscript „Ik ga weg, tot ziens". De auteurs W. O. J. Nieuwenkamp en Koko Wolf hebben een eervolle vermelding gekregen voor hun inzendingen „Calendula" resp. „Gewapende vrede". Het niveau van de inzendingen lag dit jaar, zo vertelde de jury, tamelijk hoog. Het heeft daarom enige moeite gekost om tot overeenstemming te komen over de vraag aan wie de prijs moest worden toegekend. In laatste instantie ging het om drie korte romans, die elkaar weinig ontliepen. De winnares dan, mej. Pendèl, vertelt in „Ik ga weg, tot ziens" he; ver haal van een ouderejaars student, die zich op een voor hem verwarrende en ten dele zelfs ontstellende wijze voelt aangetrok ken tot een jongere collega. De schrijf ster doet deze psychisch ingewikkelde geschiedenis uit de doeken op een wijze, die, aldus de jury, alle lof verdient voor de intelligentie, de humor en de ver beeldingskracht. „De psychische inge wikkeldheid stelt zij ons niet als iets vaags voor ogen, maar zij geeft er ons er juist een helder en genuanceerd beeld van". De heer Nieuwenkamp beschrijft in „Calendula" de liefdesperikelen van een jongeman, die zijn vakanties op het land doorbrengt. Hij laat, zoals de jury het heeft geformuleerd, de voorpostgevech ten van de liefde zien, verkenningen op een geheimzinnig gebied, waar de tactiek moet worden geïmproviseerd. „Deze im provisaties, overigens niet alle op ero tisch terrein, bepalen het karakter van de roman, zijn losse maar bewonderenswaar dige stijl. Calendula bewijst dat Nieu wenkamp een ongewone vaardigheid be zit in de toepassing van een stijl, die veel dingen slechts aanduidt en die het aan de lezer overlaat zijn conclusies te trek ken". -erend en daarenboven is er een speels 1 dichterlijk element aan toegevoegd. Prof. dr. D. J. Opperman verantwoordt 2 keuze van de Afrikaanse prijswinnaar eter Blum als volgt: „Dit staan ver bo ■i die andere werk uit én neem in die Afrikaanse liriek 'n besondere plek in. Ek het hoë waardering vir die sobere woordgebruik, die inspan van die volks woord, die praafcwaliteite van die vers. die wisselende ritmiese spannings, die spel van die verbeelding, die gebruik van die rijmwoord, die nuwe vorms en temas Soms steek die vers nog in die eksperi- mentaie vas, maar ook die algemeen het Blum daarin geslaag om vir ons iets moois in Afrikaans te geë." Winnie Pendèl, de winnares van de Reina Prinscn-Geerligsprijs, is 24 jaar oud. Zij woont in de hoofdstad op kamers haar ouders zijn woon achtig in Den Haag en geeft les in Nederlands aan het Hervormd Lyceum in Amsterdam-west. Mej. Pendèl heeft tot nu toe geen ander werk uitgegeven. Dat haar novelle „Ik ga weg, tot ziensbekroond, werd, was een grote verrassing voor haar. Ze ziet het als een aanmoedi ging om verder te gaan. „Een mooie prijs om mee te beginnen", oordeelt ze en daaruit blijkt tvel dat tve van Winnie Pendèl meer kunnen ver wachten. DAT JOHAN ELSENSOHN om streeks 1 december zijn 40-jarig toneeljubileum viert In Heyermans' „Schakels", zal elke toneelvriend toe juichen. Immers, de creatie van Pan- cras Duif die Elsensohn een jaar of acht geleden in dit stuk speelde, ligt in de herinnering als een gave rol, gespeeld in de hartige, rondborstige trant die ,.Els" het beste ligt. Het merkwaardige is, dat zijn toneel loopbaan eerst later naar dit genre toegroeide. Als onberispelijk geklede man van zaken in de theaterwereld gestapt, kreeg hij aanvankelijk dat was in het Rozenheater slechts herenrollen. Totdat Bouber ziek werd en Els diens rol van „De schele" in de Jantjes over moest nemen. Daarna volgden de volkse recht-door-zee- rollen in series. „Oranje Hein", „Ma- nus Peet in de Jordaan", „Zeemans verhalen". Natuurlijk werd hij uitver koren in Molière's „Burger-edelman". Dat was in het Leidsepleintheaer, na dat hij eerst een vijftal jaren bij Cor v. d. Lugt Melsert in Rotterdam had gewerkt en eerder nog bij Verkade en Royaards. Zijn rollen opsommen heeft geen zin. Het zijn er teveel. Bovendien omvat zijn activiteit als acteur slechts een deel van wat Elsensohn in zijn carrière gedaan heeft. Hij schreef zelf enkele stukken, o.a. „Het huishouden van Jan Steen", hij werkte aan de film („Bleke Bet", „De suikerfreule"); hij schreef de teksten voor de be faamde Bouwmeester-revue uit de ja ren dertig; hij creëerde Gijs Langsde- weg, de populaire radio-conducteur van „Denk om de bocht'; hij speelde bij Wim Kan en nu is Johan Elsen sohn een der meest gewaardeerde ac teurs in het Nieuw Nederlands To neelgezelschap, waar zijn Brody in „Detective Story" onlangs de aandacht trok.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5