1 Herkerstening van het Kerstfeest in het openbaar Sanering zal gevaarlijke spanningen oproepen TUSSEN DE WIELEN: Allereerst catechetisch doel de sacratissima nox ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 PAGINA IN EER HERSTELLEN Demagogische wetten veroorzaken chaos Inamovibles Inflatie Onverschilligheid Maatregelen Niet zonder slag of stoot (Van onze Brusselse correspondent) Op de Kipdorpvest bij het Cen traal Station van Antwerpen Woont een kanunnik van het Ka pittel van St.-Kombouts, dr. A. Croegaert, die sedert enkele jaren met taaie vastberadenheid cam pagne voert voor het in eer her stellen van de kerstviering in het openbaar. Wy zijn hem daar gaan opzoeken. Spreek hem niet over de zogenaam de kerstman die uit de vreemde naar onze landen is komen overwaaien cn sterk heeft bijgedragen aan de ont wijding van het Kerstfeest in het open baar. Dat heerschap met bontmuts en rode kozakkenkledij, met bovendien een verhitte tronie die aan Falstaff doet denken, is een zijner mikpunten in een strijd waarin hij door de ka tholieke pers flink wordt gesteund en ook medewerking bekwam van belang rijke groeperingen van katholieke ac tie. Dank zij hun streven, hebben al veel handelaars en winkeliers die pro fane kerstman uit hun etalages en hun reclame geweerd. De in brede lagen diepgelovige Bel gische bevolking beeft van meet af aan die strijd van kanunnik Croegaert te gen de voortdurend veld winnende verheidensing toegejuicht, omdat zij ten volle beseft hoe die buitenlandse import indruist tegen haar godsdien stige overtuiging cn haar in haar chris telijke gevoelens kwetst. Door haar godsvrucht vooral tot Maria, wier god delijke Moederschap zo heerlijk in het Kerstfeest tot uiting komt, voelt zij hoe langer hoe meer welk een aanslag deze ontwijding betekent op Haar ver heven waardigheid. Wij hebben de kanunnik, die een zeer 'bekend liturgist is, over zijn actie voor herkerstening van het Kerstfeest, en ook van Pasen gesproken en geïn formeerd hoe en met welke middelen hij zijn campagne voert. Hij begon met op de voorgrond te stellen, dat de herkerstening van het Kerstfeest in het openbaar in de éérste plaats een catechetisch doel heeft. Zijn campagne wil namelijk door aanschou wingsmiddelen zoals kerstkribben, postkaarten, plakbrieven en reproduc ties, mysteriespelen, films, televisie, radio, kerstliederen e.d. de ontkerste massa inwijden in de kennis en de viering van het mysterie der mens wording van God de Zoon voor ons heil. Alles moet op dat doel gericht worden en daaraan ondergeschikt worden gemaakt. Alle groeperingen voor katholieke actie in alle landen, worden verzocht hun beste krachten en middelen daar voor samen te bun delen. Hoe hij zich dat praktisch voorstelt? vroegen wij de kanunnik. Met de kerstkribben om te begin nen. Het ware hoogst wenselijk, zeide hij, dat in iedere dekenij of gemeente één of meer kerstkribben van grote i afmetingen worden opgericht op met j dat doel geschikte openbare plaatsen. De uitbeelding moet verzorgd en voor naam zijn en godsdienstige gevoelens opwekken bij het publiek. Als de mid delen niet toelaten ineens op grote schaal te werken kan men beginnen met de personages van het Kindje Je sus, Maria en Jozef, bij voorkeur door beelden van artistiek gehalte. In de loop der jaren kan men dan geleide lijk de uitbeelding bij de kribbe ver volledigen, met engelen, herders, de drie koningen, de os en de ezel. scha pen en de dieren waar de Wijzen mee zijn gekomen. Een- dergelijke kribbe mag niet te hoog worden geplaatst. Zij moet gemakkelijk kunnen benaderd worden, vooral ook door de kinderen. Zij mag geen afsluiting hebben. Het contact met de personages moet direct zijn. Zéér is te wensen er suggestieve teksten bij aan te brengen, goals: „Uit liefde is God de Zoon mens geworden om ons te verlossen." Dat alles vraagt véél voorbereidend werk en men moet er tijdig mee beginnen. De scouts kun nen hierbij nuttige hulp verlenen. De kerstkribben binnen de kerk zelf zijn belangrijk, en moeten daar blijven. Maar om de ontkerste massa te be reiken is het, in onze chaotische tijden vooral, volstrekt nodig, dat er in het openbaar staan. Kanunnik Croegaert is ook voor een stijlvolle voorstelling op openbare plaatsen van het Kerstmysterie ge schilderd in fluorescente kleuren, te gen een donkere achtergrond of een hemel vol sterren. Men kan dat doen op* triplex en met onzichtbaar opge stelde projectors verlichten. In dc dagen die op het Kerstfeest volgen wordt in veel Vlaamse stadjes en dorpen door kerstliederen zingende kinderen met de ster langs de hui zen gegaan. Onze zegsman zou dat op ruimere schaal ook in dc grote steden willen overgeplant zien. Vóór. tijdens en na de octaaf van Kerstmis, nage noeg tot dertien januari, zouden paro chiekoren of zanggroepen van gestich ten en andere instellingen om beurten en volgens een tevoren goed bekend gemaakte uurregeling, bij de kribben op de openbare plaatsen kerstliederen moeten komen zingen. In het grandio ze a giorno verlichte kader der Grote Markt van Brussel, heeft vorig jaar zoiets plaats gehad daar is véél wij ding van uitgegaan. Niet ver van die kribbe stond een helverlichte, uit Fin land afkomstige reusachtige kerst boom. Dan zijn er de winkels en de maga zijnen. Volgens het verlangen van de kanunnik zouden de middenstanders, de beroepsverenigingen en de syndi caten bij de winkeliers moeten aan dringen om, naar oud gebruik, een zo mogelijk aan hun bedrijf aangepaste kerstkribbe in hun uitstalraam te plaatsen. De warenhuizen zouden dat ook, maar dan in veel grotere afmetin gen moeten doen. Oude kerstkribben uit musea, waar zij door zo goed als niemand ooit gezien worden, zouden rond de kerstdagen in etalages moeten geplaatst worden. Er is dan verder het kapittel van de niet zelden van wansmaak schreeuwen de postkaarten, die met het Ke'rstfeest als zodanig niets te maken hebben, er alleen maar een verre illusie op zijn. Zelfs de „klassieke" kaarten met het romantische sneeuwlandschap en daar in een kerkje met verlichte ramen, acht kanunnik Croegaert niet vol doende aangepast. Dat moet veranderen, zegt hij. Kerst postkaarten moeten op gevatte wijze rechtstreeks met het Kerstmysterie in verband staan. Dergelijke kaarten zijn een uitstekend catechetisch middel om het mysterie der Menswording aan schouwelijk kenbaar te maken, vooral als een tekst bijgevoegd wordt gelijk: „Uit liefde is God de Zoon mens ge worden om ons zalig te maken.De gelovigen zouden het als een plicht moeten aanzien, voor het Kerstfeest alléén postkaarten te gebruiken die op het Kerstmysterie zijn afgestemd: het varing is gebleken, dat deze affiches alom grote bijval genieten. Kanunnik Croegaert, die aan alles schijnt gedacht te hebben, heeft ook nog een tiental ordewoorden voor de kerstviering gelanceerd, die onder meer hierop neerkomen: alléén post kaarten met échte kerstmotieven ge bruiken; de profane kerstman voor goed verbannen, ook uit de kerstboom of in welke materie of gedaante ook; in elke woning een kerstkribbe, die men bij voorkeur zelf heeft gemaakt; échte kerstetalages inrichten; op Kerst avond of op Kerstmis zelf, niet aan profane feesten deelnemen. Het hoogheilig mysterie, de ó'acra- tissima Nox", mag niet langer gepro faneerd worden, zeide aan het slot van ons onderhoud kanunnik Croe gaert. Wat hij met dat doel in het verleden reeds heeft gedaan en de energie van zijn optreden, zijn waarborgen dat hij vastberaden zijn zuiverend werk blijft voortzetten, waarvan hij nu reeds be moedigende resultaten kan waarne men. Het dorp Azul in Bolivia, Kerststal opgesteld tegenover het Centraal Station van Antwerpen. Goddelijk Kind, Maria, Jozef, de en gelen ,de aanbidding der Wijzen, Beth lehem, de wonderbare ster en derge lijke. Met Pasen moeten de motieven gebaseerd zijn op Christus' Verrijze nis. En moet daar de zogenaamde paas haas geweerd worden. Ook is er nog het aspect aanplak biljetten in etalages, aan de huizen en langs de weg. Voor de winkelramen en de privé-woningen moeten die niet te groot zijn: 25 x 28 cm is voldoende. En de tekst zeer kort: „Viert Kerst mis!" Men kan ook aanplakbiljetten maken van een eenvoudige lijnteke ning, die het essentiële vap het kerst gebeuren voorstellen: het Kindje Jesus in de kribbe, met Zijn Heilige Moeder. De verspreiding van die affiches moet via de parochie geschieden, met de medewerking van allen. Ook de kinderen moeten daar bij betrokken worden, want om de openbare opinie blijvend te herkerstenen is nodig, dat van jongsafaan de jongens en de meis jes in de scholen in de diepe zin van deze kerstcampagne worden ingewijd en er actief aan deelnemen. Uit de er- Als de katholieken naar zijn stem luisteren en zijn richtlijnen volgen zal het niet lang duren of het Kerst feest zal overal weer in zijn ware at mosfeer zijn geplaatst: de geboorte van God de Zoon, mens geworden om ons te verlossen, die het mysterie uitmaakt van Kerstmis, hét voorwerp van liet Kerstfeest-Hoogfeest dat over gans de aarde gevierd wordt, het heil en de grote vreugde, door de engelen ver kondigd. Op het stro van de kribbe, omgeven door Jozef en Maria, wordt het God delijk Kind door de herders aanbeden, die op het woord der engelen naar de grot van Bethlehem zijn gesneld. Geleid door de wonderbare ster, zijn de Wijzen uit het oosten gekomen om het eveneens te aanbidden en voor Zijn voeten de hulde neer te leggen van hun gaven: het goud, de wierook en de myrrhe. Beide die evangelische hoofdtafe relen, zullen dan weer in de harten der mensen in de volledige schoonheid van hun mystieke gloed herleven! Bolivia, liet land van tinmijnen en revoluties, maakt thans een eco nomische en sociale crisis door, zoals het in zijn overigens bewogen geschiedenis er nog geen gekend heeft. Deze crisis, welke een incu batieperiode van reeds verschillen de jaren achter zich heeft, schijnt op het ogenblik haar absolute dieptepunt genaderd Het volk lijdt honger, zo bericht men ons, en indien er tot dusver geen onlusten van grote omvang zijn uitgebroken, is dit slechts te danken aan de omstandigheid dat de leiders der oppositie en hun aanhangers sinds lang naar het buitenland zijn ver bannen of gevlucht. Dit schijnt ook de reden waarom bij de jongste verkiezingen de be windspartij zich zonder bloedige schermutselingen kon handhaven en de presidentszetel, zij het met een nieuwe kandidaat, andermaal kon bezetten. Van de nieuwe president, Don Hernan Siles Suazo, die op 6 augustus zijn ambt aanvaardde en als energiek bekend staat, koesterde men hoge verwachtingen, doch het spreekt wel vanzelf dat het ook bo ven zijn krachten ging om de Augias stal, door jarenlange tuchteloosheid, onverantwoordelijkheid en corruptie ontstaan, in enkele maanden tijds te reinigen. Eerst zouden zich nog de onvermijdelijke consequenties van demagogische wettenmakerij en wan beheer in volle omvang doen gevoe len. Russen bouwen volkswagen IN HET VERLEDEN hebben de Russische automo bielconstructeurs hun krachten gewijd aan het ont werpen van grote (en dure) modellen: de kleine auto, zoals men die vooral op de Europese wegen in zo grote aantallen en verscheidenheid ontmoet, kwam achter het IJzeren Gordijn praktisch niet voor. Thans hebben de Russen echter een soort „volkswagentje" in de produktie genomen, een achthonderd kilo we gend automobieltje, dat plaats biedt aan vier vol wassenen en een kind cn dat wordt voortgedreven door 'n motor van 20 pk. Deze motor (twee cilinder) is achterin geplaatst en heeft een benzineverbruik van 1 op 16. De wielen zijn onafhankelijk geveerd, de benzinetank bevindt zich achterin, naast de motor. Het wagentje staat hoger „op de poten" dan wij van de West-Europese auto's gewend zijn. men heeft dit met opzet zo geconstrueerd, opdat de auto minder last zal ondervinden van sneeuw, modder en slechte wegen. Een grote voorruit en een brede platte neus waarin zich de reserveband bevindt geven de „Eekhoorn", zoals deze nieuwe Russische volkswa gen heet, een speciaal uiterlijk. Kort geleden is men gestart met de massaproduktie van dit burgermodel. Ook voor het leger is de Eekhoorn in produktie ge nomen, zij het dan in ietwat gewijzigde vorm. Al naar gelang er meer motorrijtuigen op de weg verschi.inen, wordt het drukker op de markt voor motor-litteratuur. Ditmaal hebben wij met veel ple zier het ruim 270 pagina's tellende boekwerk van Alexander Spoerl gelezen, dat onder de titel „Uw motor en U" een leerzaam beeld geeft van hetgeen er allemaal met u en uw motor kan gebeuren. De tekst, die werd bewerkt door K. J. Perk, is luchtig cn humoristisch cn vooral voor de leek bijzonder leer zaam bovendien. In korte hoofdstukjes wordt ge schetst wat u allemaal moet doen en wat u beslist moet laten, willen berijder en motor van een lang leven kunnen genieten. Geen zwaarwichtig studie materiaal dus. maar een speels soort Montessori- onderwijs voor berijders van bromfietsen, scooters, motoren of scootmobielen, die méér willen weten over rijkunst en machines. Twee en tachtig tekenin gen verluchten het boekwerk, dat wordt uitgegeven door Hollandia N.V. te Baarn. Agrarische reform Dat begon reeds in dezelfde maand augustus, toen Bolivia, vanouds eer. aardappelland dat dit produkt ook exporteerde, zich gedwongen zag duizenden tonnen aardappelen in te voeren om aan de nood van het volk tegemoet te komen. Tot overmaat van ramp kocht de regering een wel goedkope, maar heel slechte Ar gentijnse kwaliteit, en de protesten waren niet van de lucht. Het tekort aan eigen aardappelproduktie was het gevolg van „agrarische reform maatregelen", waardoor de land bouwers geen enkele prikkel meer hadden om nog veel meer te ver bouwen dan zij voor eigen gebruik behoefden. Op nog noodlottiger wijze keerden de sociale maatregelen, ten behoeve van mijnwerkers en staatsbeambten genomen, zich tegen het land, en dus tegen het algemeen belang. Na de nationalisatie in 1951 van de belang rijkste mijnbedrijven, waarbij ook enkele banken betrokken waren, wer den deze employés bij de wet „inamovibles" verklaard, d.w.z. zij mochten niet worden ontslagen. Een dergelijke bescherming scheen door de gemiddelde Boliviaanse werkne mer te worden begrepen als de prak tische ontheffing van elke verant woordelijkheid en zelfs van de nor male arbeidsplicht, zodra hij zijn tijd aan lucratiever bezigheden kon be steden. Nu, daartoe deed zich de gelegen heid dan ook ruimschoots voor. Want intussen ging de inflatie van de na tionale munt, dc boliviano, haar gang. Als officiële basiskoers geldt nog altijd 1 dollar is 190 boliviano. Door de z.g. „impuesto de recargos" een invoerbelasting van 500 pet, komt de officiële aankoopdollar uitsluitend via in het buitenland grotendeels met voor binnenlandse verrekening op on geveer 1200 boliviano, hoewel Boli- vrijc Amerikaanse dollars betalen moet die heel wat duurder zijn. De zwarte of reële koers van de dollar is dan ook reeds lang een veelvoud van de officiële aankoopkoers en be droeg voor enkele maanden 12.000 boliviano, terwijl hij thans meer dan 13.000 boliviano doet. Wanneer men weet dat de mijnwer kers voor de levensmiddelen, die zij van het mijnbeheer betrekken, slechts een derde van de reeds te laag ge noteerde aankoopprijs betalen (voor vlees nog veel minder), begrijpt men dat de verleiding tot smokkelzaken groot is, vooral wanneer gegadigden er hun normale werk straffeloos voor kunnen verzuimen. Naar schat ting verdwijnt er ongeveer 50 pet der aldus, ver beneden de aankoopprijs met schamele bolivianos betaalde le vensmiddelen, die over de grens te gen Braziliaanse cruzeiros, Argen tijnse of Chileense pesos aan de man worden gebracht. Geen wonder, dat onder deze omstandigheden de erts- produktie, die nog altijd de voor naamste bron van 's lands inkomsten is, met sprongen achteruit liep. An derzijds was Bolivia niet in staat, zonder enorme verliezen, zich bij de inmiddels sterk gedaalde wereld-tin- prijs aan te passen. Deze bedroeg gemiddeld 1.10 per pound, terwijl de kostprijs van het Boliviaanse erts op ongeveer 1.60 komt. Men heeft geschat, dat de Corporación Minera de grootste mijngroepering van hit land met 30.000 ingeschreven arbei ders, gedurende maanden elk uur van een werkdag 2 miljoen bolivia no verloor 1). Deze slechte gang van zaken en de daaruit voortvloeiende schaarste aan- levensmiddelen, die immers meren deels moeten worden ingevoerd, wa ren mede oorzaak van een algeme ne onverschilligheid bij arbeiders en ander dienstpersoneel tegenover hun werkopdracht. Op een kritiek mo ment gingen zelfs de beambten van de Banco Central, de staatsbank van Bolivia, in staking, omdat zij zich bij de mijnwerkers achtergesteld voel den. Reeds lang gekochte voedings waren konden niet worden ingevoerd omdat de betreffende accreditieven soms na maanden nog niet waren ge opend. Anderzijds moesten belang rijke aankopen van conserven, waar van de fabricage van seizoensfacto ren afhangt, worden geannuleerd om dat de accreditieven pas aankwa men als er geen grondstof meer te krijgen was. Zonder de kosteloze zendingen van levensmiddelen door de "Verenigde Staten, zendingen die dit jaar een waarde van 28 miljoen dollar beliepen, zou Bolivia reeds lang aan hongersnood ten prooi zijn. De V.S. hebben ook eindelijk inge grepen en sinds enige tijd zijn in alle departementen van de Banco Central Noordamerikaanse deskundigen doen de om orde op zaken te stellen. Het hoofddoel is kennelijk de natio nale munt te stabiliseren, waardoor een einde wordt gemaakt aan de noodlottige inflatie en de 70 tot 80 miljoen dollar particulier Boliviaans bezit, die thans in het buitenland zijn ondergebracht, weer naar Bolivia te rug zullen keren. Er gaan geruchten dat de vaste wisselkoers van de dol lar tussen 7.000 en 8.000 boliviano zal komen te liggen. Intussen zijn zo goed als alle betalingen naar het bui tenland verschoven tot na de stabi lisatie, die volgens onze inlichtingen nog deze maand een feit zou worden. Documenten worden niet opgenomen en de banken weigeren tot nader or der wissels te disconteren. Ofschoon het scheppen van een vaste dollar koers op reële basis, die kapitaal- vlucht voorkomt, een eerste en nood zakelijke stap is naar de ontwarring van de chaos, zullen de financiële experts van de commissie-Eder, die deze operatie verrichten, ondanks toegezegde kredieten aan de indus trie het land straks achterlaten in een benauwde stemming, vol gevaar lijke spanningen. Want door de sa nering van de munt zal het lucratie ve bedrijf der ontelbare arbeiders smokkelaars plotseling onmogelijk worden en zullen de levensmiddelen zonder overgang met een veelvoud in prijs stijgen. De in feite onsocia le wetten, welke de onverantwoor delijkheid slechts de vrije teugel lie ten, zullen door nieuwe worden ver vangen. Salarissen en lonen zullen worden verhoogd, maar aan de voor rechten der mijnwerkers komt een einde. Het is nauwelijks denkbaar dat al deze hervormingen zonder slag of stoot zullen kunnen worden inge voerd, ook al is, zoals gezegd, de eigenlijke politieke oppositie afwezig. Men bereidt zich voor op heftige discussies binnen de bewindspartij. Anderzijds ziet de Boliviaanse han delswereld de komende toestand met zorg tegemoet, want weinigen zullen bij de te verwachten geldschaarste over voldoende kapitaal beschikken 'om zaken van betekenis af te sluiten. Doch men is het er over eens dat Bo livia geen andere keus heeft dan "te rug te keren van de afgrond, op de rand waarvan het zich thans be vindt. 1). Door aanschaffing van moder ne machines en rationalisering der mijnbedrijven hoopt men in een na bije toekomst de kostprijs van het tin erts tot 1 dollar per pound terug te kunnen brengen. De duivels van Ornro, folkloristische fenomenen die liet primitive volksscndtnent van Bolitie tekenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 7