De Nederlandse afdeling twaalf milioen kosten zal Si SWEEr QpPOKAi Mijnwerkers te jong ongeschikt voor ondergrondse arbeid Beperk benzineverbruik tot een verantwoord minimum Wat eenmaal bromfiets is moet bromfiets blijven Rotterdamse Graanmarkt DE DAME in het grijs 2 Heffingsverordening 1956 van be drijfschap schildersbedrijf niet goedgekeurd Nederlandse piloot nu Captain in Canada Verhoging maximumtarieven vervoer van goederen niet toegestaan ZATERDAG 24 NOVEMBER 1956 PAGINA 9 Wereldtentoonstelling 1958 te Brussel I er f Werkzaamheden aan voorbereiding vorderen gestaag Directeur Centraal Planbureau genoeming venvacht van prof. De Wolff Nederland het water .weet raad met 9ORA1 Vakantie schildersbedrijf Morgen arriveren nog 600 Hongaren Begroting voor de staatsmijnen aanvaard Overzicht Tiveede Kamer GEMEENTERAADSVER KIEZINGEN IN DE ALBLASSERWAARD Voorlopig nog geen bedrijfschap wegvervoer Internationale vervoer A.N.W.B: geeft aanwijzingen Kamerleden vallen onder rijverbod Minister gaat niet in op camouflage als motorrijwiel Buddy-seat Geen nummer- en rijbewijs Levensverzekering BUREAU VOOR PERSONEELVERZEKERING DOODSLAG IN ZEIST VOOR HET HOF Weer vijf jaar geëist DOOR GAS GESTIKT BIJ KACHEL AANMAKEN CHANTAGE IN CELEBES Schadevergoeding, anders. PRINSES IRENE BEZOCHT LEERDAM steëJ- J!- L Het TVItaplan en de Biesbosch - (Von onze correspondent) BRUSSEL, donderdagavond. In het kader van de Wereldtentoon stelling 1958 heeft in de Belgische hoofd stad de tweede algemene vergadering van de commissarissen-generaal der 52 buitenlandse afdelingen plaats gehad. Er werd daarbij door de algemene commis saris der Belgische regering onder meer medegedeeld, dat bij koninklijk besluit prins Albert van België, prins van Luik. was benoemd tot erevoorziter van het ere-comité der tentoonstelling. Van deze bijeenkomst heeft de com missaris-generaal der Nederlandse rege ring, mr. H. F. van Walsum (voorheen lid van het presidium van de raad van beheer der Philipsfabrieken) gebruik gemaakt om een persconferentie te hou den over de Nederlandse deelneming aan de wereldtentoonstelling. Zoals men weet werd het water gekozen als thema voor de Nederlandse afdeling. De Nederlandse regering stelde ten be hoeve van de Nederlandse deelneming 6 miljoen gulden beschikbaar en nam voorts tot een bedrag van maximaal 1 miljoen gulden deel in een garantie fonds. Dat zijn helemaal geen overdre ven bedragen als men weet dat b.v. Duitsland voor een kleinere oppervlakte 22 miljoen mark en Engeland 1/2 mil joen pond sterling uittrekken, terwijl de V S. voor een iets grotere oppervlakte 15 miljoen dollar gaan spenderen. Voor Rusland wordt een nog veel hoger be drag genoemd. De gehele Nederlandse afdeling zal 12 miljoen gulden kosten, het surplus tus sen de regeringsparticipatie en dit be drag wordt door de deelnemende groe pen betaald. Per vierkante meter bere kend zal Nederland verreweg het klein ste bedrag uitgeven, wat evenwel niet wil zeggen dat het minder goed voor de dag zal komen dan andere landen. Het Nederlandse terrein in Brussel is twee en een halve ha groot. In het pa viljoen zal o.m. getoond worden, dat de Nederlanders tot de beste waterbouw kundigen, tot de beste vrachtvaarders en promotors van de internationale han del van de wereld behoren Het is de strijd met het water die het Nederlandse volkskarakter heeft gevormd. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen, zal prof. dr. P de Wolff, directeur van het Bureau der Sta tistiek van de gemeente Amsterdam en hoogleraar in de. statistiek aan de stede lijke Universiteit worden benoemd tot di recteur van het Centraal Planbureau. Over enkele weken kan het desbetreffende Kon Besluit worden verwacht. De benoeming zal Ingaan op 1 maart 1957. Prof. de Wolff, die 45 jaar oud en Am sterdammer van geboorte is, doctoreerde in 1932 in de wis- en natuurkunde Hij is van 19^7 tot 1941 medewerker geweest op de afdeling conjunctuuronderzoek en wiskundige statistiek van hetCentraal Bureau voor de Statistiek en in die tijd gedurende een jaar als Rockefeller-fellow werkzaam geweest aan het Zweedse con" tunctuurinstituut. in 1943 werd de heer De Wolff leider van het markt-analistisch onderzoek bij de N.V. Philips. Vijf jaar later werd hij benoemd tot lector aan de gemeente-universiteit te Amsterdam en in Juli 1953 tot buitengewoon hoog leraar Hij heeft tal van artikelen 0p economisch en statistisch terrein gepubli ceerd. De organisatoren hebben nic' het plan bepaalde artikelen van bepaalde fabri kanten te exposeren, maar wel willen zij het Nederlandse kwaliteitsprodukt laten De architecten van het paviljoen heb ben in hun ontwerp duidelijk tot uit drukking willen brengen, dat Nederland „raad weet met het water". Er zal een groot bassin zijn voor waterbouwkun dige demonstraties. Van het hellende verloop van het terrein hebben de orga nisatoren gebruik gemaakt om twee ni veaus aan te brengen. Een laag gedeelte doet aan het Nederlandse polderland schap denken en laat Nederland als agrarisch land zien. Specimen van het Aansluitende akkerbouw en cultuurtech niek zullen tonen hoe alle gronden, ook woeste, in Nederland vruchtbaar worden gemaakt. Een afdeling zaaizaad zal voor stellen hoe, met kennis en kracht, het maximum uit de grond kan worden ge haald. Wageningen zal er een zeer waar devolle medewerking bij verlenen. Over heel het terrein zal Nederland ook als bloemenland voor de dag komen en men zal desnoods de natuur wat ge weld aandoen om op 17 april 1958 de omgeving van het paviljoen in een weel de van bloemen te zetten. Verder zal de bezoekers een indruk worden gegeven van het geestelijke le ven in Nederland, van zijn cultuur en zijn kunst, van zijn sociale ontwikkeling, van de rijksdelen overzee en Nieuw- Guinea. Met Suriname en de Neder landse Antillen wordt op het ogenblik onderhandeld om mee te doen. Op het terrein zal een dertig meter hoog klok kenspel komen, terwijl men ook de ge dachten heeft laten gaan over een vuur toren. Op Canada na, is Nederland in Brus wereldberoemde Nederlandse fokvee zal sel met de werkzaamheden het verst ge- men er in levenden lijve te zien krijgen. 1 vorderd. (Advertentie) Bijna 20 jaar is Capt. van Rees uit Aerdcnhout bij Haarlem piloot bij de K.L.M. Thans loodst hij zijn DC-6B met 58 passagiers van Montreal naar Mexico en Curagao. Voordat hij zich in 1952 voorgoed in St. Adele, Quebec vestigde, vlo Dg Capt. van Rees reeds 3 jaar de transatlantische route naar Canada. „Jaren geleden," zegt Capt. van Rees, „rookte ik mijn eerste Sweet Caporal, sindsdïen-.heb ik ze altijd ge rookt. Ik hoop, dat jullie in Nederland ze éven lekker vinden als ik". Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland: CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 Een zuivere Virginia voor slechts 80 cent In de gistermiddag gehouden openbare bestuursvergadering van het bedrijfschap schildersbedrijf, is medegedeeld, dat de Sociaal Economische Raad z(jn goed keuring heeft onthouden aan de door het bedrijfschap vastgestelde heffingsver ordening 1956. Het dagelijks bestuur van het bedrijfschap is door het bestuur ge machtigd tegen deze afwijzing in beroep te gaan. Zoals bekend, was de heffingsverorde ning 1956 al eerder door de S.E.R. afge wezen. Een nieuw ontwerp heffingsver ordening 1956 kreeg geen meerderheid in het bestuur van het bedrijfschap, waarna oniangs opnieuw een heffingsverordening 1956 door het bestuur van het bedrijfschap werd vastgesteld, welke thans is afge wezen. Verder werd besloten het dagelijks be- ttuur te doen voorstellen de vakantie schildersbedrijf 1957 voor het noorden te houden van 20—29 juli en voor het zuiden van 1019 augustus. Tevens zal worden voorgesteld de grens te doen wijzigen in die zin. dat Rotterdam en Arnhem bij hei landsdeel ten noorden van de grens wor den gerekend. Het bestuur besprak verder het ontwerp- vestigingsbesluit bouwnijverheidsbedrij- ven 1956. Tegen dit ontwerp werden zeer ernstige bezwaren geuit. Een der be stuursleden. de heer Van der Wijk. noem de het een ontwerp tot het stichten van wanorde in het schildersbedrijf. De over heid dreigt hier mis te tasten, zo merkte hij op. Ongeveer 15 jaar hebben de schilders een vestigingsbesluit voor hun bedrijf. Het thans aanhangige ontwerp maakt hel mogelijk, dat naast de 10.000 schilders er ook nog 10000 andere ondernemers het schilderen ter hand kunnen nemen. Een der andere bestuursleden merkte on dat de schilders voor ongeveer 75. nel De derde trein met Hongaarse vluch. te lingen uil Oostenrijk wordt in de loop van morgen in Utrecht verwacht In deze trein komen ruim 600 vluchtelingen naar ons land. Met dit transport is het con tingent van 2000 vluchtelingen, tot toe lating waarvan de regering toestemming heeft gegeven, volgemaakt. O 's-GRAVENHAGE, 23 november 1956 De Tweede Kamer behandelde van- middag de rest van de begr„ti.,g van Economische Zaken en met name het mijnwezen, waarbij tevens de begroting van de Staatsmijnen Tm Xt het dienstjaar 1957 vverd b^ande'd; waren de heren Kramer H-v.d. Mulders (K.V.P.). die hierbij het woord voerden en beiden drie vraagpunten ter sprake brachten. Het ging hier namelijk over de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten, over de pensionering en over de verkorting van de arbeidstnd Beiden herdachten ook de ramp van Marcinelle, die niet alleen een ramp was voor België maar ook voor ons binnen het kader van de Benelux èn voor de K S. Wat de arbeidsvoorwaarden betreft betoogde de heer Mulders dat de arbei ders te ^°nge leeftijd ongeschikt ra ken voor de ondergrondse arbeid waar bij hij ter zake wees °P bet gevaar van de sillicose. Daarom moet de ondergrond se arbeid worden bekort. Het gebrek aan arbeiders ZOU hier ten dele kunnen wor den ondervangen door het aantrekken van buitenlandse arbeiders maar de heer Mulders wees er op dat dit de veilig heid zeer jn gevaar zou kunnen bren gen. T0en vóór de oorlog hier Duitse jnijnwerkers kwaTC1- verstonden deze cjoor de taalverwantscbap de veilig heidsvoorschriften. maar de Italianen erstaan deze niet zodat hier de grootste oinzjchtigheid geboden is. Marcinelle geeft hiervan het bewijs. de i S Voorts bepleitte dg heer Muiders een verhoging van de pensioenen, die i° fer' geiijkinS het buiténland veel te laag zijn. vooral de verhouding tot andere K S.G.-landeu v H ^a.ng^ t^ uit. Niet.,a nremie0Densioenen' mSar de schicht-P s moeten worden ver" beterd Tenslotte bepielUe hij êen korting J* arbeid ver verband samen met de arbeidspolitiek van mijnen in het buitenland. Voorts werden nog aangenomen de be groting van het Zutderzeefonds van het Staats vissershavenbedrijf te "muiden en van het Scheepvaartfonds alle voor het dienstjaar 1957 terwijl z. h. st en zon der discussie aangenomen w rd 1e n wetsontwerp inzake de ontwik gs- kosten van do Fokker F. 27 ?r van het ioeivbegtuip Avjolanda AT-21. De volgende week komt de begroting van Sociale Zgken aan de orde. geheel zelfstandig werk onderhouds- schilderwerk doen en slechts voor 25 pet onder de aannemers vallen. Ook hij zag het bedrijfschap door het genoemde vestigingsbesluit in gevaar komen. Er zal over deze zaak een nota aan de S.E.R. worden gezonden. Ir verband met de grenswijzigingen, die op 1 januari 1957 van kri ht worden, zijn gisteren in enige gemeenten in de Alblasserwaard raadsverkiezing gehou den. Voor de nieuwe gemeente Hardinx- veldGiessendam was de uitslag zodanig, dat men kwam tot de volgende zetelver deling: PvdA 6. VVD 1. SGP 3. CHU 2. en de combinatie ARGPV 3 zetels. In Giessenburg. een nieuwe agrarische gemeente van 2.500 inwoners, gevormd door de samenvoeging van de dornen Gies- sen-Nieuwkerk, Peursum en een buurt schap van Giessendam. was de uitslag 'in deze raadsverkiezingen: PvdA 1 zetel VVD 2, SGP 1. CHU 1 en AR 2. Ook in Schelluiden, dat een kleine ge biedsuitbreiding ondergaat door toevoeging van een gedeelte van Hardinxveld. wer den raadsverkiezingen gehouden. De zetel verdeling bleef hier onveranderd, namelijk PvdA 2, SGP 1 AR 2 en VVD 2 zetels. verkrjjgen van de belastingen die in het buitenland ook van het Nederlandse in ternationale wegvervoer worden gehe ven. De minister overweegt niet, gelijk- soortige maatregelen hier te lande te bevorderen, daar deze evenmin discri minatoir zouden mogen zijn. Wel heeft hij zich tot de minister van Financiën gewend om de mogelijkheid te onderzoe ken van zekere compenserende maatre gelen. Aan vervoersondernemingen worden in verband met het streven der rege ring naar prijsstabilisatie geen verhogin gen van de maximumtaneven voor bet vervoer van goederen toegestaan, tenzij is aangetoond, dat verhoging noodzake lijk is voor een rendabele exploitatie Een verzoek om verhoging, gestaafd met de nodige gegevens, dient uit te gaan van de onderneming zelf of van de organi saties. De regering neemt hier niet het initiatief. Aan het enkele feit, dat aan bepaalde vervoerstakken een tariefs verhoging is toegestaan kan geen argu ment worden ontleend tot verhoging van de tarie i in andere vervoerstakken Elke aanvraag tot tariefsverhoging wordt op zijn eigen merites beoordeeld Dit 'chrijft minister Alger" in zijn me morie van antwoord aan de Tweed Ka mer over de begroting van Verkeer en Waterstaat voor 1957 In het hoofdstuk over het vervoer deelt de minister voorts mede, dat in de stand van zaken bij de instelling van een bedrijfschap wegvervoer sinds verleden jaar weinig of geen verandering is gekomen. De standpunten van de onderscheiden» or ganisaties van werkgevers liggen vei uit elkaar. De minister meent zich in het huidige stadium te moeten onthouden van stappen in de richtii van de in stelling van een bedrijfschap wegver voer. De commissie vergunningen goederen vervoer neemt aan. zo deelt de minister mee, dat omstreeks de jaar isseling het ongeregeld vervoer in eerste ronde door de commissie zai zijn afgedaan. Begin volgend jaar zal een begin worder ge maakt met de trajertgewijze behande ling van het geregeld vervoer. De minis ter waarschuwt, niet te verwachten dal de vergunningverlening op korte termijn haar beslag zal krijgen. Aangaande het internati nale wegver voer merkt de minister op. dat hij in de onbevredigende situatie van dit vervoer steeds zijn aandacht schenk» aan elke mogelijkheid om een ontwikkeling in de door Nederland gewenste 'achting te be vorderen De regering heeft nog steeds geen resultaten mogen hoeken Ir: haar streven om afschaffing of verlaging te Iedere weggebruiker wordt in de hui dige periode van benzineschaarste voor de vraag gesteld of zijn motorvoertuig wel een zo zuinig mogelijk gebruik van deze brandstof maakt. Door het nemen van eenvoudige, doeltreffende maatregelen kan men het benzineverbruik van de auto of motor tot een economisch verantwoord niveau terugbrengen, wat niet alleen een directe kostenbesparing voor de auto- of motorbezitter zal betekenen, te meer indien de benzineprijzen binnenkort aan zienlijk zouden worden verhoogd doch daarnaast is er naar de mening van de ANWB. een redelijke kans dat de weg gebruikers op deze wijze zelf kunnen voorkomen dat andere maatregelen van overheidswege zullen moeten worden ge nomen, die veel ingrijpender zijn dan het zondagsrijverbod Het verdient, meènt de bond. op de eer ste plaats aanbeveling na te gaan of rei zen. welke normaal per auto worden ge maakt, wellicht tijdelijk per trein kun nen worden uitgevoerd. Voorts zal het raadzaam zijn de Snel heid, waarmee men gewoonlijk rijdt, te beperken, daar een grote snelheid een daarvan evenredige luchtweerstand ten gevolge heeft, wat van de motor een gro ter arbeidsvermogen vraagt, dus- een gro ter brandslofgebruik. De A.N W.B. ziet als gemiddelde snel heid voor personenauto's 70 km. per uur als een modus tot een zo gunstig mogelijk In de zitting van de Tweede Kamcheefi de voorzitter, dr. Kortenhorst, gisteren opgemerkt, dat de vraag is gerezen ol net zondagsrijverbod ook voor de Kamer leden geldt. Met het seniorenconvent i van oordee'. dat de leden onder 't ver bod vallen. Er zal geen algemene onthef- fmg worden gevraagd. De^ministerjan Verkeer en Waterstaatgeantwoord, dat het voor een leder dui delijk zal zijn, dat het In het belang van de veiligheid van het verkeer hoogst ge wenst is, dat het onderstheio tussen rij wielen met hulpmotor en motorrijwielen zoveel mogelijk gehandhaafd blijft en dat het aanbrengen van wijzigingen in de bouw of inrichting van bromfietsen, het zij door het vergroten van de cilinder inhoud tot. boven 50 kub. c.m.. hetzij door het aan het voertuig ontnemen van een of meer rijwieleigenschappen, de hand having van dit onderscheid ernstig in gevaar zou brengen De minister heeft de directie van de rijksdienst voor het wegverkeer verzocht de afgifte van het kentekenbewijs te wei geren ingeval dit wordt aangevraagd voor tweewielige motorrijtuigen, welke kenne lijk oorspronkelijk zjjn bedoeld om als rijwiel met hulpmotor in het verkeer te worden gebruikt, doch waaraan door wijziging in bouw of Inrichting als bo venbedoeld, het karakter van rijwiel met hulpmotor is ontnomen. beeft het hoofdbestuur van de Ned Brom- fietsbond geantwoord op een rekest, waarin dit iaatste enkele vragen stelde over de in de beschikking van 22 augus tus j.l. gegeven omschrijving van de eigenschappen van een rijwiel met hulp- motor en waarin de buddy-seat verboden werd. De minister zegt in zijn antwoord, da! het van meet af aan de bedoeling is ge weest, dat rijwielen met hulpmotor zijn vGorzien van rijwielzadels Naar zijn oor deel mag het tocb wel als lichtvaardig worden gekenschetst, wanneer op grond van uitspraken van enkele kantonrech ters, fabrikanten er t,oe zijn overgegaan oremftetsen te fabriceren, waarbij de buddy-seat tot de standaarduitrusting behoort en grossiers en handelaars zich op ruime schaal hebben voorzien van bud dy-seats, zonder af te wachten of deze rechterlijke uitspraken in hoogste instan tie zouden worden bekrachtigd en zen der zich er op enigerlei wijze van te ver gewissen of de overheid zich bij deze uit spraken zou neerleggen. Men had kunnen beseffen, dat de uitspraken van kanton rechters hetzij door de Hoge Raad krach teloos zouden kunnen worden gemaakt, hetzij voor de toekomst krachteloos zou den kunnen worden gemaakt door wijzi ging van de voorschriften. Op de tweede vraag in het rekest deelt (Ie minister mede. dat hij geen aanleiding kan vinden tot verhoging van de velg breedte over te gaan. De derde vraag luidde: Kan een rijwie, met hulpmotor, dat niet voldoet aan de risen, gesteld in de beschikking van de minister, dan niet beschouwd worden als een motorrijwiel, waarvoor een kente kenbewijs wordt afgegeven en men tn het bezit van een rijbewijs dit voertuig mag besturen. Hierop heeft de minister o.m. (Advertentie) "«Siuvll» benzineverbruik. Daarnaast zal men -r te- vens door deze snelheid daartoe in staat gesteld bruusk remmen en fel accele reren zo veel mogelijk is met het oog op de veiligheid moeten voorkomen, daar deze handelingen een sterk verhoogd ben zineverbruik tengevolge hebben. Een stugge veer onder het gaspedaal kan wellicht helpen deze snelheid aan te hou den, waarbij de mogelijkheid niet wordt uitgesloten méér gas te geven, wanneer dit uit veiligheidsoverwegingen noodza kelijk blijkt. Bovendien verdient het aanbeveling de motor opnieuw te laten afstellen, omdat daardoor een besparing van enkele pro centen van het totaal benzineverbruik kan worden Verkregen Zeer weinig auto's immérs blijken in de praktijk aan de ge stelde normen te voldoen. Voorts dient men de bandenspanning van de wagen iets hoger dan normaal te kiezen, hetgeen geen nadelige gevolgen voor. dit materiaal zal hebben. Het komt ook nog al eens voor, zo is uit onderhoudskeuringen geblekep, dat de remschoenen langs de remtrommels sle pen. hetgeen tot gevolg heeft dat de wie len altijd enigszins geremd worden in hun loop Bij een eenvoudige controle kan blijken dat zij inderdaad vrij lopen Con trole van het feit of de wielen goed spo ren, en juist zijn uitgebalanceerd, kan eveneens tot gunstige resultaten ieiden. Zeer belangrijk acht de A.N W B. dat de weggebruiker zich aanpast aan de si tuatie van dit ogehblik. door wijziging van zijn rijstijl. Vol gas optrekken en zeer snel rijden, kost zeer veel benzine en komt tevens de verkeersveiligheid niet ten goede. De bond adviseert dan ook om een zuinig benzineverbruik te bevorde ren door bij bet rijden in lage versnel lingen niet fel op te trekken, gematigd het gaspedaal te ..bespelen", en zo veel mogelijk in een hoge versnelling te rij den en dat niet harder dan ongeveer 70 km. per uur. Het Amsterdamse gerechtshof heeft zich gistermiddag wederom bezig gehou den met de destijds geruchtmakende zaak uit Zeist, waar op 24 november van ver leden jaar mevrouw B. K.-V. dodelijk werd getroffen door pistoolschoten, die op korte afstand door de 23-jarige timmer man J. de W:, uit Zeist, op haar waren gelost. Nadat de procureur-generaal op 5 juni j.i. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling had geëist, be paalde het hof veertien dagen daarna, dat het een tweede psychiatrisch rapport wil de doen uitbrengen, ditmaal door prof. dr. J. van der Horst en dr. S. P Tammenons Bakker. Tevoren wasreeds een rapport uitgebracht door andere psychiaters. Het nieuwe rapport, waarin prof. Van der Horst en dr. Tammenons Bakker tot de conclusie komen, dat verdachte ,,in het algemeen vrij beduidend verminderd toe rekeningsvatbaar is", wérd gistermiddag behandeld,, waarna dé procureur-generaal mr. W. B. ;J Aberson, persisteerde bij de eis van vijf jaar gevangenisstraf met af trek en terbeschikkingstelling van de re gering. Het -hof zal .op. 4 december- a.s. arrest wijzen. De 31-jarige drukker J. S. van het Cromvlietplein te Den Haag is gisteren door gasverstikking om het leven geko men. Hij stond om half zes op en zou de kachel in de huiskamer aanmaken. Daar toe gebruikte hij een 7 meter lange gas slang, waaraan een gaspook bevestigd was. Deze slang sloot aan op een kraantje in de keuken In de keuken schijnt S. getracht te heb ben, met een sigarenaansteker dè pook te doen branden. Hij is. wellicht door de koude in de keuken waar een raam open stond, onwel geworden en neergevallen, met zijn mond vrijwel op de nog niet brandende gaspook. Toen zijn echtgenote om half acht beneden kwam. trof'zij hem dood op de keukenvloer aan. Oud-strijders in Celebes hebben, blij kens een bericht uit Djakarta een reso lutie aangenomen, waarin er bij de re gering op wordt aangedrongen van Ne derland vergoeding te eisen voor de scha de, die door de voormalige kapitein van met K.N.I.L., Westerling, aan het volk van Zuid-Cel ebes is toegebracht. Zij bewe ren, dat Westerling verantwoordelijk was voor een massamoord op 4000 mensen in Celebes gedurende de operaties in 1946 Aan hun eis verbinden zij de waarschu wing. dat indien de Nederlandse rege ring weigert het verzoek in te willigen de veiligheid van de Nederlandse onder danen in Indonesië -in het algemeen en in Celebes in het bijzonder niet gewaar borgd kan worden. H-KH. prinses Irene heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de n v. Kon. Néd Glasfabriek ..Leerdam" Zij werd daarbii vergezeld door zeven leerlingen van de vijfde klas van het Baarns Lyceum. lïa de glasfabriek bezichtigd, te hebben bracht het gezelschap een bezoek aan het glas museum in Leerdam. (Bericht van' A. Bosman n.v.. Graan- makelaars, Rotterdam). Alle factoren waren in de afgelopen week aanwezig om een zeer vaste stem ming te veroorzaken en de kooplust was dan ook zeer groot. Een hoofdrol speelde wel de vrachfénsituatie. terwijl de haven staking in de Ver. Staten als goede tweede fungeerde Bovendien was de con sumptie van direct leverbaar goed zeer groot, waardoor ongetwijfeld een bres is geslagen in het loco-goed, terwij! vele afladingscontracten vertraging zullen ondervinden. Ook werden door verschil lende shippers contracten teruggedekt. hetgeen tot vaster worden bijdroeg. Nu schijnt Eisenhower een einde aan de sta king te maken. Mais. Platamais stomend en aflading zeer gezocht en de prijzen sprongsgewijze stijgend. Het schijnt, dat men het oogst overschot ir. Argentinië te hoog heeft ge raamd. terwijl natuurlijk de vrachten kwestie eveneens meespeelt. Am. mais in spoedige positie is wel zeer schaars ge worden. terwijl op aflading ook werd teruggekocht. Dat hiervan de loco en stomende Z - Afr mais kon profiteren zal wel duidelijk zijn In Russische mais '.va ren de omzetten van minder betekenis. Gerst is een zeer groot consumptie artikel geworden, nu de vervangende soorten in verhouding veel duurder zijn geworden Zeer grote zaken '-enden plaats in Russische gerst aankomend, «tomend en op aflading. waarbij alleen oude contrac ten werden verhandeld 3 Barley eh Altnmagerst worden vrij schaars aange boden en de "rijzen stegen meer dan van de Russische gerst, zodat de activiteit in deze soorten minder was. Franse gerst (Advertentie) Korting v i-afgaancl '■J0 vroege vroege4 arbeidsongeschik^g^ Va" dE steeds in die vermagerde trekken" terug' Minister maa?^ dit allemaal zeer interessant aar hij zeid» nu geen uitspraak daar bunnen doen. De pensionering en ,®r*orting van de arbeidstijd ,^a eers+ak, van be+ kabi" net, die hU d 'Voo't daar ter sprake moest brengen- et overige moest hij de voorstell.en de M.I.r. afwach ten en deze binS n nog bovendien door GEORGETTE MACMtLLAN Vertaling: HERMAN ANTONSEN 40). Hij bleef voor een verwaarloosde woning staan, ging de drie stoeptreden op en schelde aan. Hij wachtte slechts even en ging door de openstaande voordeur de gang in. Aan een deur achterin die Sang klopte hij. Wie is daar hoorde hij de beschaafde stem van Helen vragen. Ik benFranklin wist een ogenblik niet, hoe hij zich zou aandienen. Hij had de vorige keer zijn naam niet genoemd. Maar voordat hij wist, wat hij zeggen zou. werd de deur omzichtig geopend. Ik meende uw stem, te herkennen, zei de vrouw, die op de drempel stond en toen ze hem glimlachend aanzag, zag Franklin duidelijk de sporen van haar vroegere schoonheid, die Williams nog 73 Ik weet eigenlijk niet goed wat ik tegen u moet zeggen vervolgde ze hem nodigend binnen te komen. U bent zo c0ed voor orjs geweest. als nog nooit ie mand To-m Williams dan uitgezonderd voor óns geweest is. Hij heeft me verteld drf u dat...- dat pakje gestuurd hebt. Toen Franklin aan het halfduistere ver trek gewend was, zag hij dat de vrouw geschreid had en dat haar manieren nog afgetrokkener waren dan de vorige keer. Er hing een trieste stemming in het ver trek, die indruk OP hem maakte Plotse ling drong de betekenis ervan tot hem door. Hij behoefde niet te vragen, hoe het met de man in de aangrenzende kamer was. Hij is., dood! hoorde hij de vrouw met verstikte stem zeggen en hij stond verbaasd over de kracht van haar lief de. die haar deed schreien over de man, die haar zo slecht behandeld had. Wanneer is hijvroeg Franklin. Vlak voordat u hier kwam, voor kwam ze zijn vraag. Hij heef» nog naar u gevraagd en gezegd dat ik u toch voor al bedanken moest. Hijhij wilde wel goed zijn., maar soms., soms kon hij niet., geloof ik. Ja, ik geloof wel. dat ik u begrijp. Er werd aan de deur geklopt. Hij her kende het klopje en deed de deur open Williams stond voor hem. En in de donkere gang. achter Williams, zag hij een andere gedaante staan. Toen deze meer in het licht kwam. ontsnapte een kreet aan Franklin's lippen. Esther! zei hij zachtjes en g-ing met uitgestrekte handen naar haar toe. Hij is ..hij is., begon ze. de stem ming aanvoelend. Franklin knikte zwijgend en kwam niet naderbij. Williams had zonder een woord te zeggen de hand van Helen in de zijne genomen. En toen begonnen haar tra nen voor het eerst vrijelijk te stromen en ontlastte zich haar hart in smartelijk snikken. Esther en Franklin trokken zich, zonder een woord te zeggen uit de kamer terug en gingen de donkere gang in. Toen ze weer op straat stonden, zei Esther: Het leek me een soort heiligschennis, daar uog langer te blijven. Franklin knikte instemmend. Maar hoe ben je eigenlijk hier ge komen? vroeg hij. Ik heb overal naar je gezocht Esther.. Esther, waarom ben je toch voor me weggelopen, toen ik je het meeste nodig had? Ze keek hem door een nevel van tra nen heen aan. Ik., ik wilde zelf ook niet graag, zei ze zachtjes. Ik wilde zelf niet, maar och ik durfde ie niet onder ogen komen toen ik al die afschuwelijke krantenbe richten las. Ik kon die schande niet ver dragen.... ik kon jou er toch niet in betrekken en je goede naam bezoedelen al hield je ook nog zo veel van me Franklin trok haar arm door de zijne, zodat ze op hem steunen kon. Maar begreep je dan niet liefste, dat je, door van me weg te lopen, mij in de diepste ellende stortte? Dacht ie dan heus. dat je door van me weg te lopen, een einde aan alles kon maken? Ik.ik wist het zelf niet. Ik was gek half gek bij de gedachte aan die afschuwelijke misdaad, waarin ik was betrokken. En., ik ben niet echt bij je weggelopen, vervolgde ze nog zachter en het klonk als een soort bekentenis Ik ben iedere dag aan het ziekenhuis we zen vragen, hoe het met je ging en, och Ronald, je zult wel nooit begrijpen hoe ik naar je verlangd heb, hoe graag ik tijdens je ziekte bij je geweest zou zijn. Liefste! fluisterde hij met alle teder heid. die in hem was. Bij een theesalon gekomen, gingen ze er binnen en toen ze er in een veilig hoek je waren gezeten, bracht Franklin een hand van het meisje aan zijn lippen. Ik heb je nog iets anders te vertel- len. liefste, waardoor vermoedelijk de ge- j hele zaak in een ander daglicht voor je komt te staan, zei hij, haar diep in de ogen kijkend. Het meis' keek hem ang stig aan. Ze had in de laatste weken zo veel verschrikkelijks meegemaakt. Toch niet iets., iets slechts? vroeg ze. Ronald omvatte ter geruststelling haar hand nog wat vaster. Niets waarvoor je bang behoeft te zijn. lieve kind, zei hij teder. Heb je er ooit enig vermoeden van gehad, dat het verhaal van de Schumakers. dat jij aan hun zorgen toevertrouwd was, niet hele maal waar was? Nee! Esther keek hem nog angstiger aan. Haar hand beefde in de zijne. Wel, er was geen woord van waar. zei Franklin teder. Maar dan ook geen woord. Je bent niet aan de Schumakers verwant. Ik niet verwant aan de Schuma kers vroeg Esther vol verbazing. Wie ben ik dan Wat ben ik voor iemand Jij bent het meisje, dat ik liefheb schat, en van wie ik meer houd. dan jij zelf wel beseft .zei hij zachtjes. Fis- ke is bezig een spoor te volgen, dat, naar we hopen, tot een goed einde zal voeren. Wil je me intussen niet het recht geven, om je te beschermen. Esther en altijd bij je te zijn Nu? Nu al? vroeg ze met een vaag verschrikte uitdrukking op haar gelaat. Nu al? Nee. dat kan ik onmogelijk, voor dat ik. weet., voordat ik iets meer over mezelf weet. Dat zou., je weet immers niet eens! wie ik dan eigenlijk wel ben? En dat kan mé niet schelen ook zei hij impulsief. Esther, ik verlang niet anders dan jou te hebben, te weten dat je de mijne bent. Ik heb je liéf, ik heb je meer lief dan ik zeggen kan. Wil je met me trouwen, liefste? Vandaag noq? We behoeven toch niet te wachten, tot we wat meer van je familie afweten? Zijn stem beefde van verlangen. Esther keek hem met. door tranen vertroebelde ogen aan En haar stem klonk bedeesd en fluisterend, toen ze antwoordde: Ik zou dat verreweg het heerlijkste vinden Liefste, riep hij uit, elke keer als je van. me weggaat, is het net of mijn hart verscheurd wordt. ,Ik ben dol op je. Ik verlang naar jou meer dan iets anders ter wereld. Zijn hand sloot zich vast om de. hare. -1- Maar liefste, zi'e je dan niet in. dat ik me nog'-veel gelukkiger zou voelen, als me .niets griezeligs'meer boven het hoofd hing? i Ik )sie miets .in, dan- alleen dat ik je liefheb en je mëer nodig heb. dan alles wat er verder, bestaat.- Ik moet jou heb ben, Esther. ïk. .héb je lief. allerliefste Ze keek plotseling naar hem op. Die laatste woorden hadden haar een hevige ontroering bezörgd. Eén ogenblik zagen haar zachte ogèn hem besluiteloos aan maar toen ze hem. antwoordde, klonk haar stem rustig en beslist, ondanks het diepe gevijel-, dat er uit sprak. (Wordt vervolgd). Minister Algera hoont de memorie van antwoord inzake de Deltawet op korte termiin gereed te hebben Hij deelt dit mee in riin memorie vanmtwoord aan de T>vp»d<. Kamer inzake zijn begroting van 1957. Voor de afsluiting van het Haringvliet zijn emkele werken van voorbereidende aard in uitvoering, terwijl het bestek voor de bouwput, van de sluizen is vast gesteld en aan het eind van het jaar zal worden aanbesteed.. De minister meent, dat er geen re denen van technische aard zijn. waarom het Deltaplan en' de Ziudèrzeèwerken nie» tegelijkertijd zouden worden uitge voerd. Het is nog niet mogelijk-met zekerheid mede te delen welke plaatsen langs de Westerschelde in 1957 voor verbetering in aanmerking komen De. verbetering van enkele van de. volgende waterkerin gen is in uitvoering'of zal dat hopénlijk binnenkort kunnen zijn: langs de noor delijke oever te Zöutélande. Vlissingen, Ellewuotsdijik. Hansweert en Waarde en langs die zuidelijke ovej-e te Cadzand. Breskens. Terneuzen en Össenisse. De minister neemt stelling, tegen de neriing. dat door bedijking, het bestem men van een deel van de Biesbosch als recreatiegebied met è'én slag onmogelijk zou worden gemaakt. Dit acht de minis ter éerr misvatting, omdat ook bii een totale indijking' van de Biesbosch bin nendijks een recrea'iegebied van zeer grote betekenis zal blijven. heeft in grote mate een uitweg gevonden in Engeland. Denemarken en ook naar het schijnt in Polen, zodat de prijzen een flinke stijging te zien gaven. Nadat voor bijgaand ook in Platagerst zaken plaats vonden, is deze soort nu weer te duur. Haver is, zoals wij reeds verleden week schreven in beweging gekomen en moest aanmerkelijk duurder worden betaald, waarbij het aanbod van Amerik. haver veel minder was. Ook in Platahaver zowel loco als op aflading vonden transacties plaats Russische haver op afiading enigs zins verhoogd en ook verhandeld. De aandieningen van laatstgenoemde soort blijven momenteel traag binnenkomen Milo: ofschoon door zijn duurte minder in de mengvoeders opgenomen, steeg milo deze week boven de gerstprijzen uit en werd zelfs op aflading door shippers hier teruggekocht Plata millet kon van deze situatie ten volle profiteren en werd gretig gekocht tot februari-maart af lading toe. Rogge: van Noord-Amerika stegen de prijzen vrijwel dagelijks. Stomende Am. rogge is vrijwel niet aan de markt, er vonden op aflading wat zaken plaats. Het meest werd er in Plata-rogge aan komend, stomend en op aflading gekocht tegen aanmerkelijk hogere prijzen. Inlandse granen. Een zekere terughou ding bij de boeren hier te lande is zeer zeker te bespeuren, hetgeen tot. hogere noteringen aanleiding gaf. Het aanbod van Zweedse haver, hetgeen voor onze inland se haver van belang is. was de laatste dagen opgedroogd terwijl de aangeboden Zweedse rogge boven onze pariteit lag. De koekenmarkt was gedurende de laat ste week zeer actief met een doorzettende vaste stemming. Lijnschilfers en -schroot regelmatig omgezet tegen ooinoende prij zen met hoofdzakeiiik tweedehands-ver kopers. Zonnepitschilfers en -schroot goed gevraagd en konden ca. f 1.50 per 190 kos in prijs verbeteren. USA Sovasehroot kon hier in behoorlijke kwantiteiten worden geplaatst tegen tamelijk forsp prijzen. De artikelen uit het Suezkanaal-gebied wor den vrijwel niet eerstehands aangeboden en restanten konden voor gmte prijzen van de hand worden gedaan Regelmatige omzetten in maisgluterifeed. Over het al gemeen blijft een vaste stemming de markt beheersen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 9