Arrestaties op grote schaal in Boedapest Joegoslavië protesteert tegen ontvoering van Nagy Zondagrust in het verkeer Rusland heeft op V.S. na de sterkste oorlogsvloot -• Nederland accepteerde het rij- Jn stilte" groeiende Hongaarse vluchtelingenstroom Europese zondag zonder autoverkeer Syrië één grote Sovjet-basis? Les van Hongarije moet veel beter worden geleerd DE TOESTAND IN HONGARIJE Waar is Nagv? Reacties in de wereld Maandag 26 november 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Twee doden door gasverstikking Amerika bouwt „atoom"-vloot Noodtoestand in Oostenrijk VliegrfniB b1' Ziiricb 23 doden Politie: weinig overtreders Geneeskundige Dienst: geen dodelijke ongevallen Taxi-ondernemers: razend druk Intensieve controle Irak beticht van anti-Syriscli complot WEERBERÏCHT Het Hongaarse drama 25.000 UIT DE STAATS LOTERIJ 'Q X t&Wty Ti =a De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijke regen en later buien. Tot storm aanwakkerende wind tussen west en noordwest. Lagere temperaturen. Dinsdag 27 november: zon op 8.22, onder 16.37. Maan op 2.39, onder 14.01. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT de nota wordt dit ppn schond?ntr tmn He De toestand in Hongarije wordt met de dag chaotischer. Rad.o-Boedapest berichtte gisteren, dat door de Sovjets gesteunde regering Kadar er in heeft toegestemd met de arbeidersraad van Boedapest te onderhandeleu op basis van de acht eisen die deze raad heeft gesteld. Tot deze eisen behoren de terugkeer van lmre Nagy als premier, vrije verkiezingen en de terugtrekking van de Russische troepen. Later deelde Radio-Boedapest mee, dat Kadar tegenover een delegatie van arbeiders in het parlemenUgebouw heeft verklaard, dat de regering „niet kan toegeven" en niet gewijzigd zal worden, zolang vrede en orde niet zijn hersteld. Eerst dan kan volgens Kadar onderhandeld worden over economische en andere eisen, die door de arbeidsraad naar voren zijn gebracht. Kadar zei verder, dat er dan pas een einde aan de arrestaties zal komen „zodra de contrarevolutionairen hun houding wijzigen en niet langer de werkwilligen terroriseren". Een vertegenwoordiger van de arbeidersraad te Boedapest heeft gisteren ''jdens een vergadering verklaard, aldus deelde Radio-Boedapest mee, dat ef tussen de regering-Kadar en de arbeidersraad geen overeenkomst was gesloten". Indien de regering een garantie vraagt tegen contra-revolutio nairen en fascisten, dan vragen de arbeiders de garantie, dat er geen pogingen worden ondernomen om zei hij. Inmiddels heeft de Joegoslavische re gering zowel bij de Hongaarse als bij de Russische regering krachtig geprostesteerd tegen de arrestatie van lmre Nagy door de Russische veiligheidspolitie. De Joego slavische plaatsvervangend minisier van buitenlandse zaken heeft te Belgrado za terdag protestnota's overhandigd aan de Hongaarse zaakgelastigde en de Russische ambassadeur. In de nota aan Hongarije wordt ge zegd. dat het optreden tegen oud-premier Nagy een grove inbreuk is op de Hon- gaars-Joegnslavische overeenkomst, vol gens welke Nagy c.s. uit de ;'oee"' v sche ambassade te Boedapest, wa een tildelf'k onderkomen hadden gevon den. als vrije mensen naar hun woningen zouden terugkeren. Zij wilden in Hon- Sarije blijven, zo hadden zij verklaart! De Hongaarse regering hield ook giste- ren vol, dat lmre Nagv op eigen verzoek naar Roemenië is vertrokken. Tn de JoctMiaviji-h, nota worden twee voorstellen gedaan: l aan Nairy c.s. wordt toegestaan, dat zit als vrjje lieden naar hun woningen terugkeren: 2 kan dit niet. ^an moet hun het recht van asiel in Joeg0.s|avïë worden verleend. XJit New York wordt gemeld, dat Joego. S'avif de kwestie van de verdwijning van Nagy en zflnen voor de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties wil bren gen en hiervoor bij verschillende leden s'eun zoekt. De verblijfplaats va" Nagy K niet be" kend. In Boedapest koper, gisteren ge ruchten. dat hij nog tn «""^'werTva"," en door de Sovjet-autoriteiten werd vast. gehouden. Het West.berl 1 Waarde sche blad „Nacht Depeche daarentegen uit kringen van de Hob*mz« ambassade in Oost-Berlijn v Roe- hebben, dat Nagy per vliegtuig w(jar menië naar Moskou is Overgenrat-, hij terecht zou moeten staan w s- „hoogverraad" en contra-revolutie", activiteiten tegen de volksdemnrrat.e De arbeidersraad van Boedapest neer gisteren verklaard, dat een vijf leden tel. lende commissie, die een onderzoek heen ingesteld naar de verdwijning van Nagv c.s.. heeft vastgesteld dat. laatstgenoemde ntet uit vrije wil naar Roemenië zijn ge gaan. doch dat zij in Russische handen zijn gevallen. „En dit Is ook de mening van de meeste Hongaren", aldus de raad. Een arbeiders- leider heeft gezegd: „Indien het waar is. dat ex-premier Nagv en z"n S™ep door de Russen zijn meegevoerd, au]1®"Hon gaarse arbeiders het antwoord n, s dtg blijven". Arrestaties het oude regiem te herstellen zo de nota wordt dit een „schending van de Hongaarse soevereiniteit" genoemd. In antwoord hierop heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zaterdagavond erkend, dat de Amerikaanse legatie in Boedapest over een kortegolfzender be schikt, maar dat die op het ogenblik n:et wordt gebruikt. Hij was slechts „enkele dagen" gebruikt omdat door de chaoti sche toestanden in de stad alle normale verbindingsmiddelen waren uitgevallen en er bezorgdheid heerste voor de veilig heid van Amerikanen. Sedert tien dagen geleden de normale verbindingsmogelijk heden wei-den hersteld, is de zender niet meer gebruikt, aldus functionarissen. De Oostenrijkse kanselier, dr. Julius Raab, heeft bij de Russische ambassadeur te Wenen scherp geprotesteerd tegen de grensoverschrijding door twee Russische soldaten vrijdag j.I. Hij legde er de na druk op, dat de grens zeer duidelijk was afgebakend. De kanselier betreurde het, dat een sovjetsoldaat het leven had ver loren. Dit was e°hter het gevolg van de grensschending. De persoonlijke afgezant van premier Nehroe van India, dr. Jagan Nath, is gis teren in Boedapest aangekomen om zich op de hoogte te stellen van de toestand in Hongarije. Verwacht wordt dat hij vandaag leden van de Hongaarse reger'ng zal ontmoeten. Direct na aankomst heeft Jagan Nath per auto een rit door de stad gemaakt. Het orgaan van de communistische partij in Hongarije. „Nepszabadsag", heeft gis teren kardinaal Mindszenty, de primaat van Hongarije, een „typische vertegen woordiger van het Horthy-fasctsme" ge noemd. De kardinaal houdt zich, zoals Meer dan 30.000 mensen hebben gister avond deelgenomen aan een boetetocht door Rome om te bidden voor Hongarije. Van verschillende kanten kwam men samen in de Sint Pieter, waar een Heilig Uur werd gehouden. Zo goed als de ge hele geestelijkheid van Rome was aan wezig. Na afloop verzamelde men zich op het Sint Pietersplein en riep men om de H. Vader. De Paus verscheen achter het raam van zijn studeervertrek en ze gende de menigte. In Washington heeft een groep van 250 Hongaren en Amerikanen van Hongaarse afkomst een stille tocht gehouden langs het Witte Huis en vervolgens langs de Russische ambassade om hun verzoek om hulp voor Hongarije kracht bij te zetten In Kopenhagen hebben Deense boot werkers het Russische passagiersschip Vyatcheslav Moiotof geboycot. Het schip vertrok naar Londen zonder de lading, die het had moeten innemen. De burgemeester en twee communisti sche raadsleden van de Parijse voorstad Saint Denis hebben gisteren een krans vertrapt, die door een delegatie radicaal- socialisten was neergelegd bij het ge meentelijke oorlogsmonument ter her denking van de in Hongarije gevallenen. De delegatie had geen toestemming ge kregen de krans daar te plaatsen. In de Tolstraat te Amsterdam zijn in haar woning de 76-jarige M. J. K. en de bij haar inwonende 77-jarige heer G. K. dood aangetroffen. Gebieken is. dat zij door gasverstikking om het leven zijn ge komen. nadat de gummislang van het. in bekend, sinds 4 november schuil op de de keuken staande gaskomfoor was losge- Amerikaanse legatie in Boedapest. raakt. heden van de verzetsbeweging onder lei ding van de voormalige garnizoenscom mandant van Boedapest generaal Ktraly op Herhaaldelijk komt het tot gevechten met de Russen en de Hongaarse veilig heidspolitie. Ook het passieve verzet houdt aan. Zo heeft, het personeel van de elektrische centrale te Banhld. die de lioofdstad van elektriciteit voorziet, de eis gesteld, dat imre Nagy vóór vanochtend vroeg tn vrij heid moet zijn gesteld, anders zou het werk worden neergelegd. Hierdoor zou geheel Boedapest van stroom worden ver stoken. De stakingen duren voort. De enige drie bladen, die nog verschijnen, worden door de Russen gedrukt. Radio-Boedapest heeft gisterepmorgen meegedeeld, dat de mijnwerkers van Do- rog en Tatabania besloten hebben van daag weer aan bet, werk te gaan. De radio ze!, dat de mijnwerkers, d'e vCrklaarden aan het werk te willen gaam omdat de bevolking dringend steenkoo' behoeft voor verwarming, nog steeds, de csen van de centrale arbeidersraad steu nen. Russen aan JSlavische grens Een hoge functionaris uit het voorma lige kabinet Nagy. die naar Oostenrijk gevlucht is. heeft gisteren verklaard da' twintig Russische divisies, voor bet me rendeel gemotoriseerde infanterie stel lingen hadden ingenomen langs de gehele Hongaars—Joegoslavische grens. Voorts zijn Sovjet-troepen bezig de grens met Oostenrijk hermetisch af te sluiten Radio- Boedapest heeft de bevolking met gevan genisstraf gedreigd, indien pogingen wor den ondernomen het land uit te vluchten Protesten over en veer i Ho,nSaarse ministerie van buiten landse .-aiten heeft volgens Raaio-Boeds pest in een nota aan de Amerikaanse le gatie in Boedapest geprotesteerd tegen ,,het gebru-k van twee radiozenders en -ontvangers in de legatie, zonder vergun ning van de Hongaarse autoriteiten". In Rusland heeft na de oorlog meer kruisers en torpedobootjagers gebouwd dan alle andere landen tezamen en bezit reeds een onderwatervloot van meer dan 400 duikboten. Zo staat vermeld in de editie 1956-1957 van Jane's „Fighting Ships", een te Londen verschijnend standaardwerk over de oorlogsvloten van alle naties ter wereld. Alleen de V. S. zijn, wat de vloot betreft, nog machtiger dan de Sovjet-Unie. In een voorwoord wordt verklaard, dat de Sovjet-Unie in de komende twee jaren, naar men verwacht, opdracht zal geven voor de bouw van tussen de 75 en 85 onderzeeboten. De Russen zouden zich ten doel stellen met deze ontzaglijke vloot te gaan pa trouilleren in hun wateren rond Europa en Azië om te beletten dat de Amerika nen en de NATO de Russische wateren zouden binnenkomen Het grootste ge deelte van de Russische onderwatervloot bestaat uit duikboten voor de lange af stand waarin de meest moderne snufjes zijn aangebracht. Al deze schepen zijn volledig bemand en worden constant ge traind. De V.S. hebben volgens Jane's nog steeds de grootste vloot ter wereld. Het zon zeker zijn dat de V.S. binnen Den jaar vele door atoomenergie voortgedre ven eenbeden bezitten, terwijl bijna alle schepen zullen zijn uitgerust met geleide projectielen. De V.S. zouden reeds een tweede atoom duikboot gebouwd hebben, terwijl er nog dertien op stapel staan of in het papieren stadium verkeren. Binnen de tien jaar zullen de V.S. zeker 75 atoomduikboten hebben. Ook Rusland houdt zich bezig met de bouw van schepen voortgedreven door lis tl sche beHg, Volgens een vooraanstaande Journalist, die Bisteren naar OostenrlJK uitgeweken fijn Russische rn:1ltajrot,< leden van de Hongaarse comrnun geheime dienst sinds woensdag volgens een nauwkeurig plan staande politici in Boedapest te ar en weg te voeren. De Russen hebben het. naar hun zeg gen. gemunt op ..Duitsers, lascis e grootgrondhp7itters". Ook bulten de hoofdstad worden op grote schaal arrestaties verricht. Zo is afgelopen week het gehele college van hoogleraren van de universiteit van Debreetfin onder wie de bekende specialist prof. Kettesi, aangehouden Ook mid-prestdent Zoltan Tlldy is gearres teerd. Het verzet tegen de Russen en de rege ring-Kadar duurt intussen onverminderd voort Twee dasren geleden stelde een 250-tal verzetsstrijders bij Koeda vter Russische en twee Hongaarse pantser wagens bulten gevecht. Tn de omgeving van Boedapest houden zich sterke een- atoomenergie. Zo - een gigantische atoomijsbreker op stapet staan, even grooi als een kruiser of een klein slagschip. Voorts heeft de Sovjet-Unie nog 16 krui sers van het Sverdlovtype gebouwd ter wijl er nog 6 op stapel staan Ook zijn er zeer groie aantallen patrouilleboten mijnenvegers, mtb's en landingsvaartui gen gebouwd. Op nummer 14386 is bij de heden ge houden trekking van de staatsloterij een prijs van ƒ25.000 gevallen. vv":- y$ -V'v:V >- y-r*-" Waar anders 's zondags een file auto's passeerde, was het nu angstwekkend stil. Het verschil was ook wel overduidelijk, blijkens deze foto's. De verlaten weg is de drukke Rijksweg, op zondag 25 november, nabij Rotterdam. Dt- stroom vluchtelingen uit het gekwelde Hongarije blijft aanhouden. Ondanks de steeds grotere waakzaamheid van de Sovjets slagen honderden Hongaren er nog dagelijks in Oostenrijk te bereiken. Verschillende vluchtelingen die de vrijheid hereiken zijn gewond als gevolg van beschieting door de Russen. Op het ogenblik is het aantal uitgewekenen gestegen tot 80.000. Het wordt voor Oostenrijk zelf ook een wanhopige situatie. Er is geen ruimte genoeg om de Hongaren onder dak te brengen. Hoewel verschillende landen vluchtelingen opnemen, is de afvoering naar die landen niet groot genoeg. De Zwitserse regering zal op haar grondgebied enkele kampen oprichten om vluchtelingen tijdelijk onder te brengen. Kort na zijn vertrek naar Fraae *a" het vliegveld bij Zurich is zaterdagavon omstreeks zes uur een Tsjechisch nassa glersvlieefuig in een veid bij Egl'sai ó'cht bij de Duitse grens neergestor Toen bet toestel de grond caakte ontplof te het. waardoor een krater van dertic ""■ter bii drie meter diepte ontstond **r'c en twintig mensen (de achttien Pas- Sa«iers en de vijf bemanningsleden) von- Öen fle dood. Aan t,oora waren o.a. zes leden van U Tsjechische jjshockey-tes<m uit Bra- |jl!t- dip wedstrilden in Zwitserland had- on tesneelcl p„ tien Chinezen die tot het "r,cragp7pUr.]laD van Peking behoorden e' vliegtuig was een Russisch toestel t an het type lijocsjin. De Oostenrijkse minister van binnen landse zaken. Oskar Helmer heeft za terdag in een brief aan de plaatsvervan ger van de hoge commissaris voor vluch telingenzaken der Verenigde Naties Beerm'ann voorgesteld een speciaal in ternationaal orgaan voor hulpverlening aan Hongaarse vluchtelingen, dat zou werken onder toezicht der Internationa organisatie in het leven te roepen. Minister Helmer verklaarde in Uin brief dat tot op zaterdagochtend meer dan 73000 Hongaarse' vluchtelingen - 'enrijk waren binnengekomen en hat geen aanwijzingen waren dat de7e minder zou worden. „Indien Oostenr j een dergelijk reusachtig aantal Hongaarse vluchtelingen zou moeten opnemen, zo dit de economie en de gezondheid van bet Oostenriikse volk ernstig in gevaat o-rengen". aldus minisier Helmer. „Die Presse'' heeft gisteren bericht, da' de echtgenote van generaal Pal Maleter de „held van de Kilian-kazerne te Boe dapest met haar twee kinderen In Oos tenrijk Is aangekomen 7ij heeft volgens „j1* 7€-gen. sinds 4 november het t.udstip waaron d» sovjettroepen de Hon gaarse opstand begonnen neer te slaan niets meer van baar echtgenoot ge hoord Eveneens volgens dit blad heeft de zoon van ïstvan Dobi, de Hongaarse president, tevergeefs een poging gedaan uit zijn land te vluchten. Hij zou te Gyór zijn herkend en naar Boedapest zijn te- t-ugge7onden. Omdat ril niet als soldaten wilden wor den beschouwd ziin een twintigtal Hon. gaarse studenten in een Oostenrijks kamp bü Salzburg in hongerstaking gegaan en hebben zii een ontvluehtlngsnoging ge daan. die aan twee van hen is gelukt. Men had hen in een militair vluchte lingenkamp geïnterneerd omdat zij ge deeltelijk in militaire kleren en tn mili taire voertuigen de grens waren overge komen. Op een vliegveld bij München zijn dit weekeinde vijf wagonladingen met voor raden voor de Hongaarse vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen, afkomstig var bet Amerikaanse leger in Europa. Deze voorraden die o m. 6-800 ledikanten ver scheidene duizenden stuks eetgerei en een aantal veldkeukens omvatten zullen oer vliegtuig naar Wenen worden ge bracht De Amerikanen he.bben reeds eer der 4.200 dekens gezonden. De internationale vereniging voor hei welzijn van het kind heeft, zaterdag in Genève een oproen uitgegeven, waarin oarticulieren wordt verzocht duizend Hongaarse kinderen in Oos'enriik met hu- moeders financieel te adopteren. Zo'7 adoptie van een kind met de moeder za" circa 130 gulden per maanc" kosten Groenies particulieren zouden volgens Ir vereniging gezamenlijk een kind met de moeder kunnen onderhouden. Dagelijks zullen 600 tot 700 vluchtelin gen uit Oostenrlik naar Engeland gaan dat erin toegestemd heeft een „onbeperkt aantal Hongaarse vluchtelingen" op te nemen, z.'dus heeft een functionaris van de intergouvernementele commissie voor Enrooesr migratie (ICEM) in Wenen me degedeeld. De grootscheepse ooeratie" is gisteren begonnen. Engeland heeft ook afgezie.r van alle formaliteiten met betrekking tol deze vluchtelingen. Tn Wenen is officieel bekend gemaakt dat twee Hongaarse vluchtelingen op etgen verzoek aan de Hongaarse legatie in Wenen zijn overgedragen- Voorts zijn 18 kinderen die zonder hun ouders naar Oostenrijk waren gekomen, op eigen ver zoek naar Hongarije teruggezonden. (Van onze verslaggever) Nederland heeft gisteren liet zondagrijverbod „in stilte" geaccepteerd. Het vreemde gebrek aan lawaai, dat vooral in de grote steden bijzonder opvallend was, deed even ongewoon aan als de praktisch verlaten straten, waarop de voetgangers nu vrijwel ongehinderd konden oversteken. De weinige auto's, die zich op de weg bevonden, werden nagestaard als onaardse vehikels. Al met al: een rustige zondag. En ook: een veilige zondag. ten tussen de mazen van het wettelijke web door te glippen. Zo hebben in ver scheidene delen van het land boeren hun tractor voor hun personenauto gespannen, en op deze wijze hun gezin toch beschut ter (dikwijls veraf gelegen) kerke te kun nen voeren. Hoewel het niet bekend is of de politie in deze gevallen heeft in gegrepen, zijn de landbouwers reeds straf baar, wanneer zij tenminste niet in het bezit zijn van een wegenbelastingkaart. die voor personenvervoer op de weg ver eist is. Een Rotterdamse motorrijder waagde zich zoals enkele automobilisten dat ook deden met een tank vol petro leum oP de weg, maar in deze gevallen zijn het de belastingcontroleurs die zich bijzonder interesseren voor de vraag, of dienovereenkomstig ook de hogere we genbelasting wordt betaald. Vond men vroeger in de maandagkrant onder het opschrift: „Droevig Verkeers- weekeinde" de zwarte balans, die niet zelden vijf 0f zes ongevallen met dode lijke afloop vermeldde, ditmaal kan deze trieste opsomming achterwege blijven wijl ons geen enkel dodelijk verkeerson geval werd gemeld. Weliswaar moest in Rotterdam de politie eenmaal uitrukken voor een botsing tussen een bromfiets en een auto. waarbij de bromfietser ernstig werd gewond, dóch daar blééf het dan ook bij. Amsterdam meldde gisteravond om twaalf uur: geen ongelukken, behalve dan een paar niet noemenswaardige bot- sinkjes. De controle op de zondagsrijders is bij zonder intensief geweest Door het ge hele land patrouilleerden gemeentepolitie, rijkspolitie en rijksverkeersinspectie en het was geen uitzondering, wanneer eer auto op een traject van slechts enkele kilometers vier of vijfmaal werd aange houden. Over het a'gemeen blijkt mer zicli goed aan het verbod te hebben ge houden; het aantal overtreders tegen wie proces-verhaal is oP£emaakt, is dan ook zeer gering. In Amsterdam werden de auto's van twee artsen en een vroedvrouw in beslag genomen, omdat zij deze vervoermiddelen niet gebruikten in overeenstemming mei de aard van hun beroep In Den Haag werden twee personenauto's en een be stelwagen „aan de ketting gelegd", zoals dat vaktechnisch schijnt te heten Rotter dam meldde een dozijn overtreders, maar het betrof hier voor een deel z g. „twij felgevallen". In Utrecht werd zondagmor gen om zes uur reeds beslag gelegd op een wagen evenals in Culemborg „Foefjes" Natuurlijk waren er lieden, die tracht- Het ziet er in Europa met betrekking tot de olie- en benzinevoorraad niet zo best uit. Het zal nog wel even duren voor dat er weer olie uit het Midden-Oosten kan worden betrokken. Ondertussen worden de Europese automobilisten geteisterd door rijverboden en door lege benzinetanks. Zondag is er in vele Euro pese landen zo goed als niet „getoerd". Brussel was gisteren een stad zonder „gevaren", voor zover het de vreedzame wandelaar betrof. In Frankrijk blijkt de automobilist zich niet zoveel aan de noodtoestand te storen met als gevolg, dat premier Mollet gisteren heeft gezegd, dat zijn oproep aan de autogebruikers om zuinig te zijn, niet is beantwoord en hij vreesde, dat nieuwe maatregelen noodzakelijk zullen worden. Vandaag zal het kabinet de situatie onder de ldèp nemen. Tn Griekenland heeft men een simpele methode gevonden om het benzinegebruik te halveren: de ene dag mogen de auto's met even nummers rijden, de andere dag de auto's met oneven nummers. In Engeland is men, voor zover het nog mogelijk is, aan het hamsteren. Tal van autobezitters rijden van de ene benzinepomp naar de andere om te pogen een klein „voor raadje" aan te leggen, voordat op 17 december de distributie in werking treedt. De Zwitserse autoriteiten hebben bepaald, dat een auto, die het land is binnengekomen, bij het verlaten er van evenveel benzine bij zich mag hebben als bij het binnen komen van het land het geval was. Deze maatregel is vooral bedoeld om te voorkomen, dat degenen die kort bij de Zwitserse grens wonen geregeld in het land zullen komen tanken. De Amerikaanse kamer van koop handel in Frankrijk, die ongeveer 400 Amerikaanse ondernemingen vertegen woordigt, heeft op de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, een dringend beroep ge daan om onmiddellijke leveranties van Amerikaanse olie aan Europa. Vaals moest een Maastrichtenaar, die voor een plezierreisje naar Duitsland was geweest, zijn auto aan de grens achter laten. Met betrekking tot de controle op het benzineverbruik door buitenlanders werd door de douane streng opgetreden. Als bleek, dat een buitenlandse automobilist Nederland wilde verlaten met méér dan tien liter benzine in zijn tank, werd hij verplicht terug te rijden naar een pomp station om daar het teveel „terug te geven" In een vrijdag aan de minister ge zonden telegram gaf de Amerikaanse kamer van koophandel uiting aan haar grote bezorgdheid over de verontwaar diging van het Franse volk over het beweerde voornemen der Amerikaanse regering de Amerikaanse levering van olieprodukten aan Frankrijk afhanke lijk te stellen van de evacuatie van de Brits-Franse troepen uit Egypte. Iets anders bedacht een aantal automo bilisten in de grote steden, die zondag avond naar een feestje wilden en er niets voorvoelden na de pret naar huis te moe ten lopen. Zij brachten zaterdagavond hun wagen naar het feestgebouw en gin gen met de tram naar huis Zondagavond namen zij opnieuw de tram om later ln de nacht na twaalven per auto te kunnen terugkeren. De taxibedrijven meldden op deze zon dag praktisch overal: razende drukte Het was geen uitzondering, dat avondrittcn reeds 's ochtends werden besteld; het slechte weer deed de druk nog verhogen. Benzine terugbrengen! Het grensverkeer was kalm. Het ver keer uit Duitsland naar Nederland was gedurende de gehele dag minder inten sief dan gewoonlijk. Veel Duitse automo bilisten hebben hun bezoek aan het bul tenland tot een minimum beperkt. Bij Van alle kanten komen berichten binnen, die erop wijzen, dat de Sovjets in grote baast bezig zijn in Syrië een enorme militaire basis op te bouwen. Naar van betrouwbare zijde te Bagdad wordt vernomen, komen er dagelijks grote hoeveelheden Russische wapens, waaronder tanks, straal jagers en bommenwerpers, in Syrië aan. Russische piloten en technici, van wie velen tot het begin van de Brits-Franse actie in Egypte werkzaam waren, zouden de Syrische strijdkrachten intensief oefenen in het gebruik van dit materieel, dat afkomstig is uit de Sovjet-Unie en Tsjecho-Slowakije. Volgens genoemde zegsman wordt Syrië thans „op Russische wijze' door een driemanschap geregeerd. Dit drie manschap bestaat uit kolonel Abdoel Hamid Sarraj, hoofd van de geheime dienst en onderstafchef van het Syri sche leger, Salah Bitar, de minister van buitenlandse zaken, die een vooraan staande plaats inneemt in de zeer na tionalistische partij „Al Baath Alarbi en Chalid Bakdasj, de secretaris-gene raal van de Syrische communistische partij. Deze drie mannen zouden presi dent Sjoekri el Koeatly en de andere leden van de regering in feite opzij hebben geschoven. De Arabische zegsman te Bagdad voegde hieraan toe, dat Syrische poli tici, parlementsleden en intellectuelen, van wie bekend is, dat zij Irak steunen, zijn gearresteerd. Intussen zouden Russische technici bezig zijn met het uitbreiden van de haven van Latakia en de Syrische vliegvelde7 Dit laatste was bedoeld om zware traalbommenwerpers gele genheid t< geven om te landen. Dit werk zou 'olgens genoemde zegsman, nog wel twee maanden in beslag nemen. Ook in welingelichte kringen in Lon. den werd gisteren verklaard, dat de stroom van wapens naar Syrië uit de landen van het communistische blok nog steeds voortduurt. Russische sche pen zouden geregeld in Latakia wapens lossen, waaronder zware artillerie en ook tanks. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat er „geen redenen" be staan om aan te nemen, dat de wapen verschepingen uit communistische lan den naar Syrië niet zouden voortduren. Irak beschuldigd Inmiddels heeft een woordvoerder van het Syrische leger Irak ervan be schuldigd een complot tegen Syrië te hebben voorbereid. De woordvoerder zeide, dat op het ogenblik waarop Sy rië zich erop voorbereidde de zijde te kiezen van Egypte in de „strijd tegen het imperialisme", een grote hoeveel heid wapens in beslag was genomen. Deze wapens waren afkomstig uit Irak en waren bestemd voor „bandieten", die zich gereed maakten om hun „land, volk en leger in één slag dood te ste ken", aldus deze Syrische woord voerder. De Iraakse minister van buitenlandse zaken heeft aan de Syrische gezant te Bagdad een krachtig protest overhan digd Hij protesteerde met name tegen „de officiële Syrische aanvallen'' op de Iraakse regering en op premier Noeri es Said Een Iraakse regeringswoordvoerder heeft ontkend, dat Irak ooit wapens naar Syrië zou hebben gezonden. Hij legde er de nadruk op. dat de Iraakse politiek gericht is op samenwerking met de andere Arabische landen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1