K. V. P. hield „dag der werk- groepen Vanandel •n Mr. Van Doorn over: van Hongarije de les Katholieke technici hielden vergadering Doodvonnis voor oudere kippen Akkerbouwers zien geen tot juichen •eden Er worden nog koppen gesneld op Nederlands grondgebied Katholiek Thuisfront vierde tien-jarig bestaan Regering laat de 6 pet door werken in de pensioenen Eerste openhaar optreden na de verkiezingen j&SSSLSt S MAANDAG 26 NOVEMBER 1956 PAGINA 5 V) In het Bossche Casino Strijden tegen ongeloof en dictatuur Geen ouderwetse uitvinding Naastenliefde, géén modegril Onbegrip voor de benzinesituatie Personeelsverloop schadepost voor het bedrijfsleven Eén jaar eieren leggen en dan naar de slachtbank Gevaren voor midden inkomens norm AMERIKAANSE |V1 EN FRANSE mw verlovingsringen Afgelopen slechte zomer geen voor kostprijsbepaling Somber beeld van Nieuw-Guinea Niet bemoedigend Rijke Samaritaan Etraskische stad gelokaliseerd Seizoen voor Openlucht theaters viel mee Slechts 13 procent afgelast Guido Cahtelli Veel belovend dirigent „Schitterende diamant van katholiek leven" het Kath. uitgevers en boekhandelaren Verbetering in berekening weduwen- pensioen voorgesteld Weduwen 5/7 van 70 pet. zit willen bevorderen nagestreefd wordt. De heer Alberts belichtte vervolgens de strijdpunten van de KVP: samenge vat in de strijd voor een christelijke democratie, rustend op godserkenning, vaste zedelijke normen en hoge opvat tingen omtrent mens, samenleving. Kerk en staat. Besloten werd. aan het bestuur der KVP te vragen zich in verbinding te stellen met, het kath. bureau voor maat schappelijk en cultureel overleg, opdat met de grootst mogelijke spoed wordt gewerkt aan de totstandkoming van een katholiek sociaal program. Ruim driehonderd personen, onder wie enkele Brabantse Kamerleden, war® voor deze „dag der werkgroepen saa - gekomen in het Bossche Casino, bijeenkomst werd geleid d00ï". «art t aricXnt uit Geldrop, die na zijn schoten. Wij dienen die taak te stnr drie sprekers, t.w. de leren en te bevorderen, in grote stijl. (Van onze Amsterdamse redactie). Voor het eerst na de verkiezingen is de K.V.P. zaterdag met een grote demon stratie naar buiten getreden, toen zij in een zestal steden van ons land de werk groepen van de partij in bijeenkomsten had ver zam el dIS aar Amsterdam kwa men deze groepen uit de provincies Noord- en Zuid-Holland en Etrecht. Enkele honderden leden van werkgroepen, van stoottroepen en vani het kader uit de kringen Amsterdam, Haarlem, Den Helder, Rotterdam, Den Haag. Leiden, Dor drecht en Utrecht luisterden naar en discussieerden in het Van Nispenhuis over toespraken van de partijvoorzitter mr. H. van Doorn over „De les van Hon- cariie" (het eerder vastgestelde thema „de kabinetsformatie" kwam in verband met het gebeurde in Hongarije te vervallen), van de perschef van de Kath. Middenstandshond, de heer W. Perquin over de bezitsvorming en van de partij penningmeester, de heer P. Alberts over de strijd voor de christelijke demo cratie. In de andere steden werd over dezelfde onderwerpen gesproken. Mr Van Doorn benadrukte, dat het zit willen bevorderen met alle kracht verschrikkelijk gebeuren in Hongarije een nieuwe fase lijkt, maar dat niets is. Het westen is slechts wakker geschud, terwijl het wakker had moeten blijven bij het onrecht, dat de Sovjets al meer dan tien jaar in Oost- en Centraal-Luio- pa bedrijven. Ook vóór 1956 waren er onderdrukte volkeren en heerste er^„een vrede. We moeten niet alleen bidden en hopen dat aan deze toestand een einde komt, 'maar ook met een sterk brandend geestelijk verzet de onvrije wereld bin nendringen aldus de partijvoorzitter, die voorts als middel tot bestrijding van het Russische geweld aangaf het herstel van het streven naar een politiek en economische eendrachtige, vrije wereld. De hulp aan onderontwikkelde gebie den, waar het communisme bijna aan de deur klopt en waar op maatschappe lijk, economisch en cultureel terrein el lendige situaties bestaan, kan een van de preventieve maatregelen in deze tijd zijn, om te voorkomen dat ook daar een „zwarte zondag" een teken aan de wand zal zijn. De westerling" moet zich in de eer ste plaats opwinden over zijn eigen in dolentie en slapheid. Terwijl het onrecht ginds zijn gang kon gaan, praten wij over loonsverhogingen, welvaartsstij ging, kosten van defensie-inspanning en successen van het Nederlands elftal. Maar vergeten werd, dat ongeloof en dictatuur de twee grote kwalen van de huidige maatschappij zijn. Ons landen ons volk en vooral de K.V.P. hebben uit de gebeurtenissen in Hongarije de rijke les kunnen leren, dat in eigen huis en daarbuiten de gedachte uitged g .moet worden dat het Christendom geen ouderwetse uitvinding is maar het enig ïe?dmênddatr voorts a°lleen een democra tische samenleving de echte vrijheid kan waarborgen. De heer Perquin zei, dat een van de grote opgaven van deze tijd is de mens en de menselijke persoonlijkheid te red- den en daarvoor moeten de menselijke arbeid en het particulier bezit een her waardering ondergaan. Het eigen bezit is een van de meest geschikte middelen om het verantwoordelijkheidsbesef aan te kweken. In onze Nederlandse samen- Win" vormen de bezitlozen nog de overgrote meerderheid. Daarom moet er „„=.+rpefd worden de gezonde vor men van bezit in stand te houden. Dat V algemeen economisch, so- verwst af beleid, waarin het zelf- Ciaal en fiscamerschap in landbouw, standig ondern dienstverlening zich handel, ambacht j,r moet ruimte gezond kan ontpiooie waaruit de be_ komen bij het 'it kan ontstaan, sparing en dus het pe wor(jen door Die ruimte kan geschatp?;i,1r,nen winst- verhoogde lonen, presta i eefngen en deling, gepremieerde spaarreg belastingfaciliteiten. j een Uit deze verschillende vormen ar keus dienen te worden gemaakt, de uitverkoren mogelijkheden zu voor allen moeten gelden en at*5"";, beperkt mogen blijven tot de arbeiders in de industrie. Het is nodig, dat de be zitsvorming, zoals de KVP die voorstaat en die wezenlijk verschilt van de vi sie der socialisen die gemeenschapsbe- heren mr. F. Bachg, dr, W. de Kort en Dré de Wolf, inleidde. De les van Hongarije ter harte ne mend, vroeg mr. Bachg zich af waar we thans, anno 1956, staan met Europa in het huidige wereldbestel. Onder bescherming van het Atlan tisch Verdrag zal ons Europa zichzelf moeten herscheppen tot een vastver- bonden eenheid, geestelijk en militair. Een krachtige bewapening is voor Euro pa noodzakelijk, wil het zijn eenheid en daarmee zijn vrijheid kunnen handha ven. De spoedige oprichting van een Europees politiek gezagsorgaan is drin gend vereist. De jongste gebeurtenissen in Hongarije houden een veroordeling in van de tegenover de Sovjet-Unie ge voerde politiek. Een vreedzame samen leving eist van ons allen een positieve, geestelijke Nato. Sprekend over de bre-de-basispoli- tiek, zeide de inleider, dat deze politiek de meest reële verwezenlijking van de doorbraak-politiek isv Indien wij Chris tus willen uitdragen, dienen wij tot so ciale en politieke, eensgezindheid te kunnen komen, daarbij vasthoudend aan onze normen wat ..aan God en wat aan de keizer toekomt". Dr. W. de Kort sprak over de bezits- sprejding, waarvoor met name de KVP ten sterkste ijvert, in het besef daar door een meer menselijke maatschappij tot stand te kunnen brengen. De kvr staat niet vijandig tegenoverhet co - lectieve bezit, doch zij blijft primaii be- zitsspreiding bevorderen, orn^ de mérites van morele en maatschappelijke aard. welke daaraan verbonden zijn. Van morele aard; aankweking van de spaarzin, bevordering van persoonlijke activiteit en van de eigen zelfstandig heid De sociale consequenties liggen in dé 'rechtvaardige verdeling van het maatschappelijk inkomen. Spr. betoog de dat. wanneer in het bedrijfsleven de sociale voorzieningen geen verdere uit breiding meer behoeven, de deelneming der werknemers in de investerende sfeer overwogen dient te worden, daarbij niet uitsluitend de produktieve sfeer be ogend. doch bijvoorbeeld óók de wo ningbouw. Door haar passieve houding is de overheid hier in haar taak tekort ge schoten. Wij dienen die taak te stimu- (Van onze Amsterdamse redactie Mr. Van Doorn, de partijvoorzi ter van de K.V.P. heeft zaterda in Amsterdam op de „dag de werkgroepen" kritiek geleverd o de houding van de Rotterdams wethouder voor volkshuisvestin; die er niet mee akkoord was gc gaan. dat een woningbouwvereni ging in Schiebroek in een van haa voor eigen leden bestemde nieuw huizen een Hongaars vluchtelinger gezin wilde herbergen. Hij vond d; ren merkwaardige reactie van ee -iverheid, omdat zij met haar dir ristische maatregelen zo ver ga? 'at zij haar onderdanen durft op 1 'eggen, dat zij de deugd van naar 'enliefde niet mag betrachten. D oartijvoorzitter hoopte, dat het vol' tegen deze beslissing in het gewee zou komen om de overheid te be wijzen dat het mededogen met dr Hongaren echte naastenliefde is e' geen modegril. De weigering van het N.O.C. orr Nederland aan de Olympisch' Spelen te laten deelnemen noemde mr. Van Doorn voorts een goed en rijk bewijs van een juiste houding Zoals ook de andere rijksverkeersin specties is die te Arnhem overstroomd met aanvragen tot ontheffing van het rij. verbod. De hoofdinspecteur voor Gelder land meent, dat hieruit de conclusie moet worden getrokken, dat de betrokkenen de ernst van de situatie geenszins inzien. De ze indruk, zo zegt hij. wordt nog ver sterkt. wanneer men kennis neemt van de argumenten, welke worden gelanceerd om op zondag te mogen blijven rijden. Men realiseert zich kennelijk niet. dat de uit vaardiging van het rijverbod con poging is om. althans voorlopig aan een dis tributie van motorbrandstof te ontkomen en dat. wanneer deze poging niet slaagt en er dus een bonnenstelsel moet worden ingevoerd wellicht verscheidene catego rieën gebruikers van motorrijtuigen ge heel zullen worden uitgeschakeld en an dere, veel drastischer dan thans, in het gebruik van hun voertuigen zullen wor den beperkt. Overigens kan niet elk lichamelijk on gemak aanleiding geven tot verlenen van ontheffing, terwijl eveneens maar te veel gebezigde motieven als kerkbezoek per auto. vervoer van ouden van dagen e.d. slechts in zeer speciale gevallen kunnen leiden tot een uiterst beperkte tegemoet koming. Ter verkrijging van een waarlijk christelijke democratie, zo sprak tot slot de laatste inleider, de heer Dré de Wolf, strijden wij voort. De uitslag van de jongste verkiezingen was hoopge vend. Taak blijft, (jat allen wakker zijn om met vereende krachten de gestelde idealen te verwezenlijken. Het samenzijn werd opgeluisterd door Bosch' Mannenkoor, dat enkele num mers verdienstelijk ten gehore bracht. De 500 werkgroepleden in Roermond verenigd besloten een telegram testu ren aan het partijbestuur, waarin o.m. tot uitdrukking werd gebracht, dat de bouwvakarbeiders fiscale tegemoetko ming dienen te krijgen, indien ze over werken ten behoeve van het bouwen van huizen voor Hongaarse gezinnen. De vergadering in de Korenbeurs te Bergen op Zoom had een groot aantal Belgische gasten in haar midden. Ook de bijeenkomst in Arnhem, die door de K.R.O. werd uitgezonden, ge noot een zeer grote belangstelling en werd opgeluisterd met muziek. In Leeuwarden tenslotte kwamen de deelnemers uit Groningen, Friesland en Drente bijeen in de Harmonie. Een zanggroep zong hier ter opluistering Hongaarse liederen. Zij echter, die op zondag beslist over een auto. motor of scooter moeten kun nen beschikken -en deze categorie is niet erg groot dienen zich schriftelijk tot de rijksverkeersinspectie te wenden, aldus de rijkshoofdinspecteur. (Van onze Haagse redactie). Zaterdag werd in de Rolzaal te Den Haag de tweejaarlijkse algemene leden vergadering van de Kath. Bond van hogere, middelbare en lagere technici en chemici „St.-Bernulphus" gehouden. De algemeen voorzitter, de heer J. J. Verheul, herdacht in zijn openingsrede de onderdrukte Hongaren met enkele ogen blikken van stilte, terwijl ook aan de nagedachtenis van prof. Veraart, sociaal- economisch adviseur van de bond. enkele gevoelvolle woorden werden gewijd. Voor pastoor Van Rooijen betekende deze ver gadering een grote verrassing, daar hij voor zijn kerkje in Dalat-Sarawak in Brits-Borneo van de bond een bedrag van f 2000 kreeg aangeboden, dat hem dooi de voorzitter werd overhandigd. Op weg naar de 4000 leden, die de bond in 1958 bij het 40-jarig bestaansfeest hoopt te bereiken, kon worden bekend gemaakt, dat zaterdag het aantal van 3092 leden was bereikt, wat sedert de laatste alge mene vergadering een vooruitgang van d92 leden betekende. Om een te groot ver loop van leden tegen te gaan. zal een speciale commissi© worden geïnstalleerd zelf maar begint met vooraf een bereke- Het wordt voor de kippen een dzama. zoals men hun gewoonten en capaciteiten bestudeert. Als legmachine van eieren zijn ze alleen in tel, al gaan ze zelf dan na hun dood ook de pot in. Maar voor hun levensduur is het met minder dan hoogst verontrustend, wat de heer G W au voort van het Landbouw-Economisch In stituut in Den Haag op het nationaal pluimveecongres in Barn?veld heeft ge zegd. Deze deskundige behandelde er het onderwerp „Bij welke bedrijfsvoering het hoogste inkomen?", en stelde daarbij aan de orde de vraag, wat voordeliger is, het houden van enkel eenjaarskippen of het houden van een aantal eenjaars en een aantal tweejaars. Aan de hand van veel cijfermateriaal maakte spr. duidelijk, dat het in het algemeen voordeliger is de kippen slechts één jaar te houden. Het voerverbruik is wel groter, maar daar staat een naar verhouding hogere produk- tie tegenover. Vooral wanneer men hier bij het tijdstip van het aanschaffen dei- kuikens in het oog houdt (begin maart), worden de voordelen de moeite waard. Men bereikt dan, dat men juist veel eieren raapt wanneer ze duur zijn. Ook de verkoop van de kip als slachtpluimvee kan dan in de dure periode geschieden. Spr. wilde overigens niet adviseren in alle omstandigheden slechts éénjaars kippen te houden. Men zal er de om- die aan dit vraagstuk aandacht zal be steden. Ook zullen binnenkort werkcommissies worden samengesteld om concrete proble men als de werkclassificatie voor hoofd arbeiders, de opvoering van de produk- tiviteit op de kantoren, automatisering, het ontwikkelingswerk op sociaal-econo misch terrein en de Europese harmonisatie in de arbeidsvoorwaarden van het be- ambtenpersoneel te bestuderen, terwijl ook o.m. speciale aandacht zal worden besteed aan een verhoging van de sociale zekerheid door uitbreiding van de sociale verzekeringswetten met name in die zin, dat ook de middengroepen aanspraak op uitkering krachtens de Ziektewet en de Werkloosheidswet kunnen doen gelden. De voorzitter stelde, dat de mogelijkheid tot opvoering van de arbeidsproduktiviteit alleen dan aanwezig is, indien aan de begaafde technicus en chemicus bevredi gende posities zullen worden aangeboden en passende vooruitzichten worden ge opend In verband hiermede wees spr. ook op het grote personeelsverloop, dat voor de mannelijke beambten in Nederland circa 15 pet. bedraagt, hetgeen voor het bedrijfsleven per persoon een schade van gemiddeld 1500 betekent. Daarom wees de voorzitter ook op de grote verant woordelijkheid. die de bondsleden in dit opzicht dragen. Uitvoerig ging de algemeen secretaris de heer C. de Wit, vervolgens in op de nationale en internationale problemen, die van invloed zijn op de sociale en economische toestand. Ten opzichte van het bestedingsrapport van de S.E.R., dat waarschijnlijk eind van deze maand zal uitkomen, merkte spr. op, dat mogelijk niet tot een volledige com pensatie van de ouderdomsvoorziening zal worden overgegaan. De heer De Wit toonde zich niet erg gerust op het stuk van de belastingverhogingen, die .altijd neerkomen op de middeninkomens waarna hij de woorden van de voorzitter ten aanzien van de ziektewet en werk loosheidsverzekering nadrukkelijk onder streepte. De onverschilligheid ten opzichte van de uitvoering van de wet op de ondernemingsraden noemde hij teleur- stellend. In verband hiermede drong de de ziekte wel. maar de produktie wordt j heer De Wit aan op bevordering van een vaak aanzienlijk verminderd en blijft ook I diepere kennis van al hetgeen met de n0o minder als de dieren weer gezond j p.B.O.-zaken samenhangt, waardoor het schijnen. Dit veroorzaakt grote schade. werk van de ondernemingsraden soepeler Afdoende geneesmiddelen zijn nog niet zal kunnen verlopen. bekend, maar een zo vlug mogelijk inge- i De voorzitter van de K.A.B.. de heer steld laboratoriumonderzoek is aan te be- Middelhuis, legde de nadruk op de aposto- velen omdat er wel middelen zijn, welke laatstaak van de katholieke bond. waarbij de duur der ziekte kunnen bekorten en ■>«»-1"1 «««ode on de uciai ut-giut i_4 nine op te stellen, waarbij men er op let die kippen aan te schaffen, die de minste kosten meebrengen en de grootste pro duktie hebben, terwijl bovendien de nok- ruimte zo volledig mogelijk benut moe worden. Echter, al mogen de arme dieren dan liefst niet meer dan één jaar leven, hun gezondheid wordt niet verwaarloosd. De heer W. J. Roepkem. directeur van de stichting gezondheidsdienst voor pluim vee besprak namelijk daarna de infec- tieuse bronchitis bij pluimvee. Deze ziek te (benauwdheidsverschijnselen) kan on der kuikens tot belangrijke sterfte (20 tot 50 leiden De oudere dieren doors.aan wpl maar de Droduktie wordt standigheden op moeten aanzien. Als men worden vrijgegeven. complicaties voorkomen. Spreker deelde mede, dat de rijks- seruminrichting te Rotterdam een entstof bereidt, waarvan hij persoonlijk geloofde, dat ze gunstige resultaten zal hebben. Dit middel zal waarschijnlijk het komende voorjaar onder bepaalde voorwaarden hij speciaal de aandacht vestigde op de vereenzaamde mens in de rimboe van de moderne stadswijken. Na een langdurige ziekte is op 92-jari- ge leeftijd overleden dr. R. J. H. Patijn. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister, staatsraad in buitengewone dienst. r, j „mwnteliil-r universiteit van Amsterdam voor de tiende maal de Reina Zaterdagmiddag werd m de aula ^n de gemeentelijke f Prinsen Geerligs het dipioma overhandigen aan Prinsen Gcerligsprijs uitgereikt. Op de foto ziet men mej. G. W Hamerdie de prijs won met haar korte roman Tot lid Adriaan Morrten iens", ik ga weg". In het midden ziet men het jury- Advertentie. 2)e nitoiMste uyxZeUen /TV, fe'V Meir eeje zeeic/wiytZr ■D7 /T,aooi. He) leven HOOGSTRAAT 164 TEL. 115432 DC z crLu.sWüc*" BEIJERLANDSELAAN176- TEL. 70360 ROTTERDAM onze correspondent) oogstderving al boven de 200 miljoen gul- Haarlem gehouden akgroe sprak (Van Op de zaterdag in ,"vajcgroep Akker- -• -vergadering -van d| ak de heer bouwers van de L.i.b., r .,ni:Broen H.A. Giesen, voorzitter van de V in zijn openingsrede zijn pez "landbouw over de situatie, waarin .°,nze t de i verkeert door het «beiderstekort a slechte zomer en het onbevredigende 1 'andbouwbeleid van de regering. De vele regens en hoge waterstónden, I aldus spr., hebben de opbrengst en kwali- i teit van de oogst aanzienlijk verminderd. Dit geldt voor vrijwel alle gewassen. Bij I voorzichtige raming komt de schade door De zak in verscheidene delen van Nieuw Guinea staan er niet soed voor. Dat is de conclusie die de talrijken trok ken, die luisterden naar een betoog van de heer Oijs Bertels, die zijn ogen scherp de kost heeft gegeven, toen h(j onlangs als journalistieke waarnemer van zeer na bij met verschillende stammen van dit Nederlands rijksgebied kennis maakte. Niet alleen heeft de Nederlandse over heid zij het mat de allerbeste bedoe- Kngen in het verleden fouten gOTaakt, bok thans zijn er krachten, klaarblijkelijk nok onder de hoogste instanties^ die ontbindend werken in het waarschijnlijk onbewuste streven, van genoemd gebied een etnolgisch museum te maken. Het was een bijeenkomst van de Med-i- sche Missie Actie uit geheel Nederland, in Rotterdam werd gehouden, waar Je hee.r Bertels van zijn ervaringen ver- ■telde. .Gouvernement, missie en zending heb- j^h-het op Nieuw-Guinea niet gemak- d "ijk omdat het woeste gebied Ve? bevolkt is en er tot dusver 130 schillende talen zijn geteld. Vele stam- «hs hebben een ingewikkelde familiale kan structuur, die men moeilijk r;j achterhalen en menige stam heeft een re„,ee'. dat wreed, bloeddorstig en immo- 3a. Missie en zending trachten reeds vele decennia lang genoemd karakter aan le zijde niet onmiddellijk wordt m8e8re pen, wanneer koppen worden gesneld en zelfs een groot bloedbad wordt richt, lijden de missionarissen en zenae- lingen, die er steeds tegen hebben geageerd, een groot prestige verlies. De heer Bertels gaf tal van voorbeelden, die door de vergadering met als bemoe digend werden beschouwd; niettemin zullen zijn woorden een nansporing voor de Memisa hebben betekend, speciale aan dacht te wijden aan de rijksgebied, waar de missionarissen zich wel zeer verlaten moeten gevoelen. Kapelaan D.van Gils van de H.Hartpa rochie uit Eindhoven, die van de voorzit ter, mgr. J. H. Niekel reeds aan het begin van de bijeenkomst een bijzonder woord van waardering voor zijn activiteit in ontvangst had mogen nemen, vertelde een en ander over de door hem ontketende actie „De Barmhartige Samaritaan", welke tot resultaat had. dat twee wagons bevattende ongeveer dertig kubieke me- ter aan goederen en bovendien een som van 5409 uit Eindhoven aa.n de Memisa konden worden overgemaakt. Dat was wel een heel welkome verrassing, die 1956 had gebracht. Tegen het einde van de ver gadering werden door verschillence af delingen suggesties gedaan voor een ef- fectiever voorlichting door pers, film en "Mdio op missie-gebied. den.- Het feit. dat talloze boerderijen nos Steèds niet over elektricitei, water en of telefoon beschikken vond hij een aanwij zing, dat aan de maatschappelijke status van de agrariërs nog onvoldoende aan dacht wordt besteed. Een zeer grote zorg is ook de arbeids voorziening. De industrie met haar aan trekkelijke arbeidsvoorwaarden onttrekt veel werkkrachten aan de landbouw, wat zowel een tekort aan arbeiders als een stijging van de lonen met zich meebrengt. Het bestuur zo sprak de heer Giesen vraagt zich ernstig af of de uitvoering van het boerenbedrijf ondanks voortschrijd dende mechanisatie en extensivering bij een stijgend tekort mogelijk zal blijven. Hu dat het toch geen overdreven êisls dat voor de produkten van de land bouw' evenals voor die der industrie min stens de kostprijs betaald wordt. Het jaarverslag van de algemeen se cretaris in welke functie drs Wersch mr. Vermeulen is op=eJolgtJ; werd goedgekeurd. De heer.an Wersch deelde verder mede. dat de L.T.B. w a - om over zendtijd van de K.R.O. kan be schikken De' heer M. Steijn—Goense, die bij de nieuwe indeling van de bisdommen met hët L.T.B.-gebied in Zeeland naar de N. C.B. is overgegaan, werd voor ziin werk zaamheden in de vakgroep hartelijk dank gezegd. In de vacature zal na advies van de kringen Haarlem en Amsterdam wor den voorzien. De heer J.C. de Wit werd gekozen als lid van het hoofdbestuur. Uit de vergadering kwamen verscheiden bezwaren tegen en vragen over de kost prijsberekening door het Landbouw-Eco nomisch Instituut (L.E.I.) en over de nota van het Landbouwschap naar voren. De heer Jac. Groen Azn, lid van de Tweede Kamer en hoofdbestuurslid van de L.T.B. memoreerde in dit verband, dat alle eisen van het Landbouwschap in het voorlopig verslag op de landbouw-begroting waren opgenomen. Bij de bepaling van de kost prijzen zou het L.E.I. inderdaad rekening gehouden hebben en houden met de stïj- Italiaanse archeologen hebben meege deeld. dat zij de Etruskische stad Spina, „het Venetië van de Oudheid", definitief hebben gelokaliseerd. Spina beleefde zijn grote bloei in de zesde eeuw voor Chris tus. Professor Nereo Alfieri, de leider bij de opgravingen, zei dat luchtfoto's en op gravingen hebben aanSetoond, dat het netwerk van straten en kanalen in deze 2400 jaar oude stad minstens 350 hectaren inneemt, een geweldige oppervlakte voor een stad uit die tijd. De Italiaanse regering heeft een com missie naar de plaats van de opgravingen gestuurd met aan Let hoofd professor Amedeo Mafuri, de meest gezaghebbende Italiaanse archeoloog. Deze opgravingen van Spina worden de belangrijkste ar cheologische ontdekking genoemd in Italië sinds de oorlog. In de nieuwe schouwburg te De vént; Leeft de vereniging „Het Nederland Openluchttheater" onder voorzitterschap van de heer C. A. t Hart uit Rotterdam Laar jaarvergadering gehouden. Het in deze vergadering goedgekeurde jaarverslag vermeldde onder meer. dat de gevolgen van het slechte zomerweer in 1956 zeer uiteenlopend waren Van de 580 voorstellingen in 1956 is slechts dertien procent afgelast, tegen in 1954 dertig pro cent. Geconstateerd werd, dat de kinder voorstellingen dringend een beter artis tiek peil behoeven. Het aantal aangeslo ten theaters bedraagt thans 35 en stijgt nog steeds. Nieuwe leden waren de thea ters te Amersfoort, twee te Amsterdam, Roekanje en Vollenhove. In de vliegramp van vrijdagnacht bij het Parijse vliegveld Orly is de Italiaanse dirigent Guido Cantelli omgekomen. Guido Cantelli was sinds 1945 hij was toen 25 jaar oud dirigent van het -Scala Orkest van Milaan. Geboren in Noord-Italië in 1920, begon Guido Cantelli zijn muziekstudie in Mi laan bij de Italiaanse componist Giorgio Ghedini aan het Guiseppe Verdi-conse-r- vatorium. In 1948 nodigde Arthuro Toscanini, die diep onder de indruk was van Cantelli's bekwaamheid, hem uit om als gastdirigent het N.B.C. Symphony Orchestra te leiden. Terug in Europa groeide zijn reputatie omdat hij met het Scala-orkest meeging op tournees, naar het Edinburgh Festival en naar Londen (1950) en naar het Festival van Luzem (1953). Sinds 1951 is hij regelmatig gastdirigent van het New York Philharmonie Orchestra geweest op uitnodiging van Dimitri Mitro- poulos. Met dit orkest maakte hij ook een tournee door de U.S.A. Afgelopen herfst keerde hij naar Milaan terug om met het Scala-orkest een tournee te maken door Frankrijk, Duitsland, België en Nederland. Guido Cantelli was nu op weg naar Amerika, waar hij weer het Philharmo- nisch-Orkest van New York ging leiden. In hem verloor de muziekwereld een jonge veelbelovende dirigent. (Van onze Utrechtse redacteur) De viering van het tienjarig bestaan van het Nationaal Katholiek Thuisfront zaterdag te Utrecht bood een goede gele genheid om het grote belang van deze instelling nog eens te accentueren en de noodzakelijkheid om dit werk voort te zetten. Er was reden om met dankbaar heid óp de afgelopen periode terug te zien. Ook al zjjn er fouten gemaakt, hei geen zowel de hoofdaalmoezenier mgr. kolonel H. J. J. M. van Straelen in zijn predikatie onder de pontificale H. Mis in de kathedraal als de voorzitter, de heer R, Staffhorst, tijdens de receptie in de na middag wilden erkennen. Er is prachtlt werk gedaan en het Ka tholiek Thuisfront, aldus mgr. Van Strae len, is een schitterende diamant van het katholieke leven geworden, gezet in een hechte organisatie. De aartsbisschop Z.H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink. die als legerbisschop de H. Mis celebrearde, werd geassisteerd door de hoofdvlootaalmoezenier mgr. kol. J. F. M. de Sain als presbyter-assistens. door de stafaalmoezenier van de Luchtmacht, lt.- kol R. H. M. Verhoeven en de vlootaal- moézenier pater L. A. M. Goossens O.F.M. als troondiakens, terwijl de oud-geestelijk adviseur pater J- B van Croonenburg C.S.Sp, en de huidige geestelijk adviseur, rector J. Doesburg, resp. als diaken en subdiaken bij de H. Mis assistentie ver leenden. In de kerk bevonden zich vele bestuurs leden van afdelingen, de heer P Alberts, bestuurslid van de K.V.P.; het Tweede- Kamerlid mej. mr. dr. J. de Vink en als vertegenwoordiger van de staatssecretaris van Oorlog, de kapitein ter zee Van der Mey. commandant van De Mok in Den Helder. Mgr. Van Straelen wees er in zijn pre dikatie op, dat de zorg voor de militairen op de eerste plaats een bekommernis om hun zielen is. Het verwijt van buiten staanders, dat aan sectarisme gedaan wordt, waarbij naar de maatstaven van de wereld geoordeeld wordt, is dus on juist. Er is hier sprake van een modern apostolaat, aangepast aan de noden van de jeugd. Spr. dankte namens alle aal moezeniers die deze dag de H. Mis voor de medewerkers van Katholiek Thuis front hadden opgedragen, voor de ondc.- vonden steun bij de geestelijke verzor ging. Mgr. Van Straelen heeft dit benadrukt, toen hij tijdens een receptie in de na middag als geschenk van de aalmoeze niers een door de Utrechtse beelhouwer René van Seumeren vervaardigd houten beeld van St.-Jozef, de patroon van Ka tholiek Thuisfront, aanbood De marine is een wereldje apart on daarom had mgr. De Sain er behoefte aan nog een afzonderlijk dankwoord te spre ken, daarbij de mening van het bestuur onderschrijvend, dat ieder katholiek ge zin lid moet zijn van het Katholiek Thuis front. Generaal-majoor Warringa bracht de dank over van de duizenden soldaten, die destijds in Indië de s'eun van Katholiek Thuisfront ondervonden of thans elders in dienst zich geruggesteund weten. Daarbij doelde spr. niet zozeer op de Kerstpakketten, die gezonden worden als wel op de geestelijke steun. Door de afdelingen in het bisdom Haarlem werd Katholiek Thuisfront met een vlag verrijkt. Zeer vele aalmoezeniers kwamen hun gelukwensen aanbieden, alsmede verte genwoordigers van verscheidene organi saties. o.a. van de Kath. Officierenvereni ging en de Kath. Onderofficierenvereni ging; de garnizoenscommandant, kolonel jhr. J. J. G. Ai ting von Geusau; prof. dr. J. Kors O P voorzitter van de K.R.O; de heer Chr. Matser, namens de kath. Tweede-Kamerfractie; een vertegenwoor diger van het Prot. Interkerkelijk Thuis front. en het bestuur van het Collegium Studiosorum „Veritas". Wegens hun bijzondere verdiensten voor Kath Thuisfront werd de ereme daille uitgereikt aan de heren D. Möller, binnenhuisarchitect van het Riiksinkoop- bureau, Tom Bouws van de K.R O. en de heer A. L. Niesten, gewestelijk commis saris van de kring Nijmegen. Ook notaris Kropman, die in het buitenland vertoeft, zal deze onderscheiding ontvangen. De heer Staffhorst sprak een extra woord van dank tot mej. R. de Boer, die gedurende een jaar de directie heeft waar genomen Met ingang van 1 december a.s. treedt als directeur op mr. J. F. M. Ho- mulle. T.-k. Nederlandse boekhandelaren- *ende lonen, de nosre bedrijfskosten voor Gn 0. mp+onnai en de on til 7.iinde narht- lge\ ersverenigmg „Sint Jan is gereorganiseerd in twee het materiaal en de op til zijnde pacht- verhoging. Het bestuur wenste er echter uitdrukkeiijk op te wijzen, dat men de afgelopen zomer niet. als norm mocht ne men. en dat men hij de bepaling van kostprijzen dan zeker een gemiddelde moest aanhouden, zodat deze voor bepaal de gebieden zeker aan de lage kant zou den zijn. Na de pauze hielden ir. P.W. Bakker Arkema en mr. F.J.F. Claessens inlei dingen. waarin de mechanisatie en de financieringsmogelijkheden werden behan deld. Daarna vormde .de voorzitter met de. beide inleiders een forum. afzonderlijke bonden voor uitgevers en boekverko pers. De namen van deze nieuwe bonden luiden: Ned. bond van katholieke uitge vers en Ned. katholieke boekverkopers bond. In de oprichtingsvergaderingen zijn de statuten en huishoudelijke reglemen ten vastgesteld en werd besloten de bis schoppelijke en koninklijke goedkeuring op de nieuwe statuten aan te vragen. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de verschil lende ingediende wetsontwerpen inzake de ambtenarenpensioenen verklaren de minister van Binnenlandse Zaken en van Defensie naar aanleiding van vragen uit dc Kamer, dat het optrekken van de (reeds ingegane) pensioenen onder alle omstandigheden aan de ontwikkeling van het loonpeil een zaak is, welke veel uit voeriger en dieper gaan overweging eist dan bü de voorbereiding van deze spoed- ontwerpen mogelijk was. Overigens heeft de regering besloten de per 1 september j.I. ingegane 6 pet. sala risverhoging te doen doorwerken in de pensioenen. De tabellen, opgenomen in de betrokken wetsontwerpen, zijn dienover eenkomstig bij nota van wijziging her zien. De verhoging van de vakantietoeslag van 2 tot 4 pet., welke 1 januari 1957 in de pensioengrondslag wordt opgenomen, was reeds in de tabellen verwerkt. De regering blijft principieel op het standpunt staan, dat aanpassing van de pensioenen aan het komende algemene ouderdomspensioen noodzakelijk is. Cu mulatiebeperking gaat uit van de onre delijkheid van cumulatie, indien de pen sioenvoorziening op zich zelf redelijk en voldoende is. Aldus dienen de reeds toe gekende pensioenen, alsmede de aan thans in dienst zijnde personen toe te kennen pensioenen op dezelfde wijze beperkt te worden als de aan de nog in dienst tre denden toe te kennen pensioenen. Aldus zou volkomen gelijke behandeling van de verschillende groepen worden bereikt. De beantwoording van de vraag, op welke wjjze en in hoeverre er voor de ambtenaren compensatie zal worden ge geven voor de te betalen premie voor het algemene ouderdomspensioen Is in dit stadium nog niet mogelijk, aldus de M v. A. De minister verklaren zich niet onge voelig voor het bezwaar, dat volgens het wetsontwerp tot herberekening van de pensioenen de gezinsaanspraken voor een bepaalde groep in de toekomst geringer zullen zijn, dan volgens het geldende stel sel. Bij nota van wijziging wordt voorge steld de in het ontwerp opgenomen ver houding van het weduwenpensioen tot het eigen pensioen, t.w. 5 8 voor grondslagen niet hoger dan 5000 te vervangen door de verhouding 5 7, hetgeen voor deze grondslagen eenzelfde uitkomst aan we duwenpensioen oplevert als de verhou ding 5 8 in het voorstel van de Staats commissie voor de pensioenwetgeving zou opleveren (in dit laatste voorstel kwam het weduwenpensioen op 5/s van 80 pet. volgens het huidige regeringsvoor stel op 5/7 van 70 pet.). Volgens de thans voorgestelde regeling zal voor de thans reeds in dienst zijnde ambtenaren en de toekomstige ambtena ren eenzelfde verbetering van pensioen aanspraken ontstaan, in verband waar mee ook de grond voor de beperking van het pensioenbijdrageverhcal voor gezins pensioen voor de reeds in dienst zijnden tot 4 pet. over de eerste 7000 van d p - -ngrondslag komt te vervallen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3