P Jordanië wil het verdra Engeland opzeggen Sovjet-wapens blijven Syrië met Kadar staat vrede Weer nieuwe stappen van de arbeidersraad te Boedapest in de weg binnenstromen Donderdag rantsoenering Frankrijk Vluchtelingen kwamen als ijs- pegels aanwandelen Noordwesterstorm met hagel en sneeuwbuien Niet meer dan 2000 Hongaren blijvend in ons land m deportaties IN sopron DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Protest in Midden- OostenBoedapest en in Tweede Kamer Nehroe naar Ike Harde ivoorden in Amman Nehroe verzoekt waarnemers toe te laten in Hatta treedt af "Woensdag 28 november 1956 De benzine-positie in Europa W.-Duitsland zit er nog warmpjes bij Oude man bij boerderij - brand omgekomen Ned. selectieteam terug Wenen minimum Terreur golf in Albanië? Kroongetuige Manoch overleden lingering bereid nog 3000 tijdelijk op te nemen Britse oorlogsschepen keren terug Russische olie voor Europa? Pra ja-socialisten willen uit Gemenebest WEERBERICHT ■wr IÉ Cuba heeft er gisterenavond bij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties op aangedrongen de delegatie, die beweert Hongarije te vertegenwoordigen, uit te sluiten, omdat de Hongaarse regering niet gehandeld heeft overeenkomstig de resoluties van de Algemene Vergadering. Inmiddels heeft de premier van India, Nch,°c' in een persoonlijke boodschap aan de Hongaarse premier, Janos Kadar, dringend^erzocht zo spoedig mogelijk waarnemers van de Verenigde Naties in Boeda pest toe te laten. Deze boodschap is door de Indiase ambassadeuv Kiosla die op het ogenblik in Boedapest vertoeft om aan zijn regering verslag uit te brengen over de toestand in de Hongaarse hoofdstad, aan Kadar ter hand gesteld. Onder oorverdovend gejuich van de afgevaardigden heeft dc Joi- laanse premier gisteren in het Huis van afgevaardigden te Amman een regeringsverklaring voorgelezen, waarin de regering aankondigt, c .1 zij ernaar zal streven het Brits-Jordaanse verdrag van 1948 te e eindigen en de Britse troepen uit Jordanië te doen evacueren. Tc dien einde zou de regering „alle stappen en maatregelen nemen, zo in di plomatiek, politiek en economisch opzicht, om dit voornemen uit -e De verklaring begon met een huldebetoon aan de stiiid van Egypte. Vervolgens werd gezegd, dat de Jordaanse regering aar po 1 ie identificeren met de Arabische nationale aspiraties. „Israël ^e^.nv perialisme zijn een en dezelfde vijand zo heet het Tordanië De Jordaanse premier deelde ook aan het Huis nie e, i„ beginsel besloten heeft de aanbiedingen voor hnancuAtMnrtp Egypte, Syrië en Saoedi Arahië te aanvaarden, zulks ervervang g van de jaarlijkse Britse subsidies. Jordame heschouwt allc .mpcna listische verdragen, en met name het Bagdadnact, als eer ei nsUg B de Arabische wereld, zo voegde de premier daaraan vaar voor Een Sovjet-kolonie Pravda beschuldigt V. S. STAATSLOTERIJ De honderdduizend èn de vijftigduizend TEMPLER BENOEMD TOT VELDMAARSCHALK c? fr: m De weefVerwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen-, hagel- of natfe sneeuwbuien. Matige tot krach tige, maar langs de kust tijdelijk harde tot stormachtige noordwestelijke wind. Vrij koud met vannacht in het binnenland plaatselijk temperaturen om het vriespunt. Donderdag 29 november: zon op 8.25 uur, onder 16.36 uur; maan op 5.09 uur, onder 14.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Dinsdagmiddag heeft H.M. de Koningin op paleis Soestdijk een deputatie van de Hongaarse vluchtelingen ontvangen die met het laatste transport naar Nederland kwamen. De Hongaren maakten een busrit welke was aange boden door_ het gemeentebestuur van Utrecht en defileerden voor H.M. de Koningin. Ter gelegenheid van het dé filé had H.M. de Koningin de Hon gaarse vlag, welke zij tijdens haar be zoek aan de Jaarbeurshallen kreeg aangeboden, op het bordes van het paleis laten plaatsen. De Indiase ambassade in Washington heeft verklaard, dat de Indiase premier Nehroe een aanbod van president Eisen* hower om zijn vliegtuig volgende maand naar Londen te sturen, zodat Nehroe een vierdaags bezoek aan president Ej^e"h<T wer kan brengen heeft aanvaard. De oer de staatslieden zullen besprekingen hou den. De bésprekingen waar o.m. van gedach ten gewisseld zal worden over de Hon" gaarse kwestie, de toestand in het Mid den-Oosten en andere vraagstukken zul len gehouden worden op het Witte Huis trem. waarmee zij weggevoerd werden. zijn gegooid. In Boedapest waren gisteren vele ar beiders'naar hun werk teruggekeerd, er kon echter slechts heel weinig geprodu ceerd worden door gebrek aan grond stoffen en energie. Een westelijke waarnemer die gisteren uit Oost-Hongarije kwam, zei dat hij buiten Boedapest geen enkele fabriek in bedrijf had gezien. Uit het binnenland z«n berichten in Boedapest binnengekomen, dat groepen jonge naóonaHsten met hun wapens zich in heuvels en bossen ophouden, gereed om een guerillastrijd te§en de Bussen te beginnen. Vluchtelingen die gisteren in Oosten rijk aankwamen vertelden dat ztJ ln een bos bij de grens de lijken hadden gezien van 20 Hongaren, die door Russische sol daten waren doodgeschoten toen zij trachtten naar Oostenrijk uit te wijken. De arbeidersraad van Boedape t heeft ^ersraa^d* b£*e„nre ifm.'ee" gisteravond geprotesteerd tegen de reac. die Janos Kadar de vorige dag had Uit gesproken. Kadar had in zijn. via de ra«- dio Uitgezonden redevoering, de arbeiders gewaarschuwd geen .onpraktische eisen" te stellen speciaal met betrekking tot de wijziging van het kabinet, als voorwaar den het werk te hervatten. Hii had ook verklaard- dat het voor Imre Nagy on bet ogenblik beter was buiten het land te verblijven. In de buitengewone vergadering van de De woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard, dat de Sovjet-Unie voortgaat met het zenden van militaire voorraden naar Syrië, zulks in weerwil van de V N -resolutie die zich verzet tegen het invoeren van nieuwe wapens in het Midden-Oosten De woordvoerder deelde mede, dat de Syriërs lichte wapens, vrachtwagens en ander materiaal ontvangen, doch hij zeide niet te weten of hierbij ook Mig straaljagers zijn. De woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken ver- Het Weense ochtendblad „Die Pi esse i welin- schreef gistermorgen, dat het 1111 gelichte bron had vernomen, dat Russen op het ogenblik bezig waren °n garen uit Sopron, dat dicht bü de Oos tenrijks-Hongaarse grens is gelegen, te deporteren. Volgens hetzelfde blad zouden 20.000 Hongaren gearresteerd of gedepor teerd zijn De krant had dit zondag ver nomen van „het radiostation van het Hongaarse ministerie van binnenlandse zaken". Een ooggetuige had gezien, dat dertig treinen met Hongaren tussen 14 en 17 november waren vertrokken. Ongeveer 5.000 gedeporteerden waren gewonde ver zetsstrijders, die uit de ziekenhuizen wa ren gehaald. Radio-Boedapest verklaarde giater®"> dat de fabrieken nog steeds een J®1"?" aan stroom hadden. Het enige werk dat gedaan kon worden was onderhoud aan de machines. Volgens het blad Nep tsa- karat zouden de Hongaarse intellectuelen op 21 november een revolutionair comité hebben opgericht onder leiding van de componist Zoltan Kodai. Het Weense blad ,.Ncuer Kurier" heeft gisteren president Eisenhower voorge steld naar het voorbeeld van de lucht brug naar Berlijn een luchtbrug in te stellen naar Wenen om tegemoet te ko men aan de nood in Oostenrijk. AOvpi teiilie om Kadars rede te hespreken, is nu een resolutie aangenomen Waarin wordt ge zegd. dat de arbeidersraad vo mening >s. dat de opmerkingen van Kadar „geen dienst hebben bewezen aan de zaak van het Hongaarse volk en een vreedzame regeling in de weg staan". De raad ver zocht desóndanks de arbeiders weer aan het werk te gaan en de produktip op te voeren omdat voortzetting van de sta king honger en armoede tof gevolg zal hebben en dat dit hun positie meer zou verzwakken dan die der regering- Het Protest van de Raad is gister avond door middel van aanplakbiljet ten in Boedapest bekend gemaakt. Een afvaardiging van de Arbeidersraad heeft gisteravond premier Kadar be- zcTht en de volgende eisen' gesteld: 1 Het opnemen van contact met Nagy eventueel rnet toestemming van de Roemeense autoriteiten 1 °f-Hemming voor de raad om een el enWl te „even. wijziging van het regeringsdecreet inzake de samenstelling van de be- drljfsraden. Volgens de arbeidersraad dienen daarin geen regeringsvertegen woordigers zitting te hebben De premier beloofde, dat hij de pun ten 2 en 3 met Zijn regering bespreken zou. Wat de kwestie-Nagy betref, ver. klaarde hij, dat hij hieraan de eerste twee of drie weken niets kon doen. De besprekingen van de arbeiders raad met de P''emier ZUUen Vandaag RadÉ-Boed^e^6" waakte ^^era vond bekend, dat een zuiveringsciomm ssie^rs ingesteld voor de vroegere bunnen politie. Mensen, die inlichting „roe- seven over onwejtig optreden kunnen gere leden der veiligheidspolitie, kun zich bij de politie melden. Voorts deelde de radio mede dat o regering binnenkort een amnestie zal a kondigen voor alle Hongaren, die sedert 23 oktober het land illegaal verlaten heb ben 'en die voor 31 december aanstaande teruggekeerd zijn. Volgens berichten, die in Boedapest ontvangen zijn, hebben de Russen te Oesjorod, ongeveer 30 km over de Hon gaarse grens op Russisch gebied een kamp ingericht voor gedeporteerde Hon garen Gedeporteerden die nog geen 12 faar zijn. zouden weer naar Hongarije worden teruggezonden. De minister van binnenlandse zaken Munnich. zou bij besprekingen met dele gaties van arbeiders toegegeven hebben, dat een trein van zes wagons met Hon garen over de grens is gebracht In Boe dapest worden nog steeds briefjes ont vangen die door gedeporteerden uit de Parijs, Op een interministeriële bijeen- komst is gisteren besloten, dat donder dagmiddag 12 uur de benzinerantsoene ring in Frankriik zal ingaan. AH- benzi nepompen werden te middernacht geslo ten om de voorraden od te nemen. Slechts de pompen, die voor voorrangs verbruikers gereserveerd zijn. zullen ge opend blijven. Brussel. De Belgische minister van economische zaken Jean Rev heeft gis- teren medegedeeld dat in Belgie waar- schijnlijk tot benzine-rantoenerina zal moeten worden overgegaan. Tegenover de commissie voor economische zaken van de kamer verklaarde Rey, dat een van de maatregelen, welke de regerina ter be sparing van benzine overweegt. is de vermindering van de snelheid van auto mobielen met 20 pet. door vaststelling van lagere maximumsnelheden. Van regeringszijde werd medegedeeld dat de rantsoenering pas over enkele we ken zal worden ingevoerd. Londen. De Engelse minister van fi nanciën. Harold Macmillan, heeft in het Engelse lagerhuis medegedeeld, dat de Engelse schatkist zo lang de benzine rantsoenering. welke op 17 december a.s begint, duurt, ongeveer 6 miljoen pond sterling per maand aan inkomsten za, verliezen. In antwoord op de vraaa' 0 dit van invloed zou zijn op de hoofdstruc tuur van de begrot'ng antwoordde de minister dat. hij verwacht dat de begro ting een belangriik overschot zal opleve ren en dat dit misschien, hierdoor iets kleiner zal worden. Aan de 35 000 arbeiders van de Ford- fabriek te Dagenham in Essex is mede gedeeld. dat de volgende week tot ver korting van de arbeidstijd zal worden overgegaan, in verband met de vermin derde afzet van auto's die hef gevolg is van de benzine-rantsoenering en de cri sis in het Midden-Oosten. Bonn. In gezaghebbende kringen te Bonn is men van mening dat de West- duitse bondsrepubliek geen tekort aan benzine zal hebben, (men dekt voor 30 pet. de behoefte uit eigen I idem). Men hoopt hetgeen men door de toestand in het Midden-Oosten minder krijgt dan anders, door een grotere Amerikaanse import aan te vullen. Nochtans is de mo gelijkheid niet uitgesloten dat dieselolie aan distributie onderhevig Za] worden klaarde gisteren, dat Groot-Brittannie met de andere grote mogendheden con tact heeft opgenomen over de situatie in Syrië, alsmede met de Arabische leden van het Bagdadpact. Een betrouwbaar genoemde Arabi sche diplomatieke koerier, die gisteren uit Damascus te Bagdad is aangeko men, heeft daar meegedeeld, dat net hoofd van de geheime dienst van het Syrische leger, kolonel Abdoel Hamid Sarradj „op het ogenblik Syrië diri geert met volledige steun van de ex treme Arabische nationale politieke partijen en van de communisten". Sarradj krijgt adviezen van „een groot aantal Russische raadgevers en tech nici, die dagelijks arriveren", aldus de koerier. Verder deelde hij mede, dat de Rus sen geleidelijk het bevel- overnemen over eenheden van de Syrische strijd krachten, leiding geven bij de aanleg van vliegvelden en grensposten bezet ten. De koerier zei rijen tanks, pantser auto's, pantserafweer en luchtdoelka nonnen van Russische makelij te heb ben gezien op de hoofdweg van Damas cus naar Beiroet. In de Sovjet-Unie gebouwde jachtvliegtuigen en bom menwerpers komen dagelijks in Syrië aan en worden gedeeltelijk gestatio neerd op de vliegvelden van Damascus en Aleppo, maar voornamelijk op de nieuwe vliegvelden bij het gebied van Djezirah, zo zei hij. Volgens de koerier is er in Syrië veel verzet tegen de Russische invloed in het land, „hoofdzakelijk, omdat de publieke opinie Russische overheersing vreest". De nieuwe Libanesche premier, Sami el Solh, verklaarde gisteren in de kamer van afgevaardigden in Beiroet, dat de Liba non verplicht is aan de zijde van Syrië de delicate toestand in de wereld" on der de ogen te zien. De verplichtingen, die op Syrië rusten zijn van „het uiterste gewicht". Dc kamer keurde met 38 tegen stem men het program van Sami el Solh goed. In een beschuldiging aan het adres van de Verenigde Staten dat zij in het Midden-Oosten dubbel spel spelen, heeft de Pravdaaangehaald door het Sovjet-persbureau Tass dinsdag morgen de Amerikaanse leiders ervan beticht een nieuw avontuur te wil- len uitlokken en wel een Brits-Frans- Israëlische aanval tegen Syrië. De New Yorkse correspondent van de „Pravda" schrijft: „de Amerikaanse diplomatie trekt op het ogenblik voor delen uit de rampzalige val van het Britse en Franse prestige in de Ara bische landen door, onder de vlag van vriendschap met deze landen, te traen ten de Britse en Franse plaats in het Midden-Oosten in te nemen. Zo kan men slechts met ongerustheid kennis nemen van de Amerikaanse provocaties tegen Syrië die kort gezegd op het vol gende neerkomen: eerst Turkije en Irak en vervolgens Groot- Brittannië, Frank rijk en Israël ophitsen tegen en loslaten op Syrië. De beweringen in de Ame rikaanse bourgeoisie-pers, dat Syrië een „communistische staat" is, welke ook aan de vooravond van de Brits- Frans-Israëlische agressie tegen de regering van Nasser zijn geuit kan men slechts kenmerkend voor de me thoden van de Amerikaanse propagan da achten". 4Van onze correspondent) Gistermorgen zagen arbeiders, die bezig waren met'een graafmachine in de polder Oostdijk onder de gemeente Oud- dorp (Z.H.) i-ook en vlammen opstijgen uit de boerderij van de nabij wonende C. Padmos. Zij gingen onmiddellijk de bewoners waarschuwen, die rustig in het woonhuis koffie zaten te drinken. De oude heer Padmos, ruim 72 jaar, snelde direct naar buiten; hij greep nog snel een emmer water, waarmede echter niets uit te richten viel. waarna hij zich in de brandende schuur waagde om vee te redden. Intussen arriveerde de Ouddorpse brandweer zeer snel. maar de schuur was niet meer te redden en tot ontzetting van brandweerlieden familie en andere om standers kwam de heer Padmos niet meer tevoorschijn. Nadat de schuur ge heel was afgebrand heeft men zijn v'er" kooide resten in een hoek aangetroffen Vermoedelijk heeft hij het eerst getracht een paard los te snüden. maar een trap van het dier gekregen. In de brand kwa men ook het Paard en nog zeven koeien om Het woonhuis, waarheen de vlam men a] langs een trapgat waren overge slagen. kon behouden blijven, al liep het ernstige schade oP- Bfj de heden gehouden trekking in de Staatsloterij is op nummer 2654 de hoofd prijs van f 100.000 gevallen, terwijl op nummer 8550 de f 50 000 terecht kwam. Generaal Sir Gerald Templer. sinds no vember van het vorig jaar hoofd van de Briste imperiale generale staf. is tot veldmaarschalk benoemd, aldus is in Londen mee-edeeld De 58-iarise Templer volgde veldmaarschalk Harding op als hoofd van deze staf toen laatstgenoemde tot gouverneur van Cyprus werd be noemd. (Van onze verslaggever). DEN HAAG, dinsdag. Het Nederlands selectieteam. dat bijna twee weken lang in Oostenrijk in de weer is geweest om Hongaarse vluchte lingen die naar Nederland wilden, „op de trein te zetten", is, nu het vastgestelde kwantum van 2000 is bereikt en hel werk dus is afgelopen, weer in Nederland te ruggekeerd. Het waren raej. R. van Hoo- gervest, verbonden aan het ministerie van Maatschappelijk Werk, de heer A. Oosterveld van het ministerie van Justi tie en de heer G. Krol van het departe ment van Sociale Zaken. Op 8 november vertrokken zij hals over ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING. hazYtfabrieken te ZEVENBERGEN lv,É f 'vhlv "V (Van onze weerkundige medewerker). November gaat een zeer gure staart roeren. Gisteren was het al onstuimig weer, met langs onze kust windstoten van 90 tot 100 km per uur. maar ook in de komende 24 uur is opnieuw eèn noord westerstorm te verwachten, vooral langs de kust van Holland en Zeeland. Een kleine storing,' die gisteren nog midden boven de Oceaan lag, is in de afgelopen Er trekt een „nieuwe golf van terreur" over Albanië, zo meldt de speciale corres pondent van het officiële Joegoslavische blad „Borba" uit Tirana. Na de terechtstelling van een Joegosla vische onderdaan en twee voormalige le den van het centrale comité van de Al banese communistische partij is „Albanië het toneel van nieuwe massale arrestaties geworden". „De bevolking leeft in angst „Overal in het land worden geheime i-ar- tijvergaderingen gehouden, waarop de al lesoverheersende vraag is „wat zullen de Joegoslaviërs doen". Voorts worden op dez bijeenkSmsten van te voren opgestel de resoluties besproken, waarin Joego slavië wordt aangevallen en beledigd, al dus de correspondent van „Borba". nacht snel over Zuid-Engeland naar België getrokken en veroorzaakte van morgen vooral in het zuidelijk deel van Nederland regen. Wanneer de storing in de namiddag of avond boven Duitsland aankomt zal de wind naar noordwest draaien en weer tot stormkracht toenemen Met deze noordwestelijke luchtstroming wordt nog koude lucht aangevoerd. Op ruim 5 km hoogte komt daarin een temperatuur van 30 gr. onder het vries punt voor. In de krachtige luchtstroming ontwikke len zich hagel- en natte sneeuwbuien, welke zich in de komende 24 uur ook boven een deel van ons land zullen ken baar maken. Het gure en koude weer zal ook morgen voortduren, al neemt de wind dan geleidelijk weer in kracht af en mogen er ook weer opklaringen wor den verwacht. Vooral in het binnenland wordt de kans op lichte vorst in de nacht groter. Manocli, een van de kroongetuigen in de processen tegen Jungschlager en Schmidt, is dinsdag in Djakarta overle den. Hij is veertien dagen ziek geweest. Zjjn dood werd vandaag bekend ge blaakt. Manoch heeft als getuige a charge voor de rechter verklaard, dat wijlen Jungschlager en Schmidt leiders ziin geweest van ondeernndep orCTan'saties die tot doel hadden de Indonesische regering omver te weroen. Zijn ver klaringen hebben in belangrijke mate bijgedragen tot het vonnis tegen de heer Schmidt en de eis van doodstraf tegen wijlen Jungschlager. Van meer clan een kant zijn de laatste dagen telkens weer stemmen opgegaan, dat dc regering geen streep zou zetten onder het opnemen van Hongaarse vluch telingen. wanneer eenmaal de goedgevon den 2090 in ons land zouden zijn aange komen. De regering heeft echter besloten zeker voorlopig niet op deze suggesties in te gaan. Zij gaat daarbij van het feit uit, dat binnen afzienbare tijd ook nog plaats moet worden gevonden voor een tiendui zend repatriërenden uit Indonesië. Het aan eenieder bekende ernstige tekort aan woonruimte zal zich dan uiteraard in versterkte mate doen gevoelen. Heeft de regering er derhalve wegens de heel bijzondere situatie, waarin Ne derland verkeert bezwaar tegen meer JJougaren blijvend in ons land op te ne men. zij wil zich zeer zeker niet onttrek ken aan het verlenen van hulp aan deze mensen. Daarom zal met de emlgratielan- den, zoals de Ver. Staten, Canada en Aus tralië overleg worden gepleegd over de mogelijkheid in Nederland opvangcentra op te richten van tijdelijke duur. waat Hongaarse vluchtelingen in afwachting van hun vertrek naar die landen zouden kunnen verblijven. Wanneer zou vaststaan, dat de mensen binnen korte tijd door andere landen zou den worden overgenomen, dan wil de re^ gering nog 3000 vluchtelingen in ons land opnemen. De mogelijkheid wordt overwogen om eventueel en zo nodig deze Hongaren met Nederlandse emigrantenschepen naar hun land van bestemming te vervoeren. De Britse admiraliteit heeft gisteravond bekend gemaakt, dat zeven Britse oor logsschepen drie torpedobootjagers en vier fregatten die op het ogenblik in de Middellandse Zee dienst doen, naar hun bases in Engeland zullen terugkeren. De schepen worden maandag verwacht. Het Britse ministerie van oorlog maakte gisteren bekend, dat tot op heden reeds ruim 7000 van de 30.000 reservisten die in verband met de Suez-crisis opgeroepen waren, gedemobiliseerd zijn. Vandaag zul len weer duizend reservisten afzwaaien. Groter en groter wordt de V.N.-politiemacht in Egypte. Voorshands hebben de mannen het gelukkig niet druk met oorlogshandelingen. De bovenste foto toont leden van het Noorse contingent, die verfrist terugkeren van een duik in de Middellandse Zee bi] Port Said, waar zij in hun vrije tijd onder het wakend oog van minder gelukkige collega's mogen zwemmen. De onderste foto toom leden van het Noorse contingent, die luisteren naar een toespraak van generaal majoor Edson Burns, de Canadese opperbevelhebber van de politietroepen. (voorgrond links). In een bericht afkomstig uit Washing ton. meldt dc New York Times vandaag, dat diplomatieke kringen gisteren hadden vernomen, dat de Sovjet-Unie aanzien Ujke hoeveelheden olie had aangeboden aan Frankrijk, SyMë, Egypte en andere landen van West-Europa en het Midden Oosten. De diplomaten waren ervan overtuigd dat het bericht waar is ofschoon het niet officieel bevestigd is. Het ministerie van buitenlandse zaken kon het bericht niet bevestigen. De Sovjet-Unie zou aan Frank rijk een hoeveelheid van 600 000 ton heb ben aangeboden, hetgeen het dubbele is van de Russische olieleveranties in de afgelopen jaren. kop naar Wenen, om daar te ervaren, dat Nederland het eerste land was, dat bij het opvangen der vluchtelingen officieel het gezicht liet zien. In Wenen, zo vertellen zij, heerste in die dagen een chaotische toestand. Iedereen wilde helpen, maar er was nog maar weinig coördinatie. Wat ons bij het contact met de vluchtelingen opviel was, dat eeh groot dee' al zoveel van Nederland af wist. De moeilijkste mo menten in ons werk waren de ogenblik ken waarop de trein naar Nederland vol was, en wij dus „neen" moesten zeggen tegen de honderden achterblijvers, die ook naar Nederland wilden. Mej. Hoogervorst heeft enige tijd aan de Hongaars-Oostenrijkse grens vertoefd. De vluchtelingen kwamen daar als ijspegels aanwandelen, vertelt zij. Van de Hongaren die ons land hadden uitgekozen en voor wie olaats was in het vastgesteld contingent is praktisch afge wezen. Wel heeft de selectiecommissie aan de echte puszta-zigenners duidelijk gemaakt, dat ons land geen grote vlakten kent en dat het voor hen dus niet aan trekkelijk is. Een diepgaande politieke screening schijnt niet te hebben plaats gevonden. Wel werd door een groep Hongaren in een voor Nederland bestemd contingent een man aangewezen, die tot de geheime politie zou hebben behoord. Uiteraard rijst de vraag wat er zou moeten gebeu ren wanneer in Nederland zou blijken, dat zich onder de vluchtelingen verkeer de elementen bevinden. De Oostenrijkse regering heeft aan de asiel verlenende landen gevraagd daarvoor zelf een oplos sing te vinden. Intussen blijkt, dat in Nederland door 540 werkgevers aanbiedingen zijn gedaan voor in totaal 2800 arbeidsplaatsen voor Hongaarse vluchtelingen. De belangstel ling gaat uit naar technici, maar ook naar ongeschoolde arbeiders en dienstmeisjes. Vice-president Hatta zal op 1 december aftreden. In een brief aan de voorzitter van het Indonesische parlement, mr- Sar- tono. heeft Hatta dit voornemen bekend gemaakt- Onmiddellijk na de publikatie van Hat- ta's brief is in politieke kringen in Dja karta de suggestie gedaan, dat de vice- president na 1 december dc leiding zal worden nneedraeen va-n de reirering. Het voorste) werd gisterochtend officieel ge daan door enige leden van het parlement op een vergadering van de agenda-com missie. Hatta, die vice-president is geweest sinds hij in augustus 1945 samen met Soc- karno de Indonesische onafhankelijkheid uitriep, wordt door vele Indonesische po litici beschouwd als de enige leider die ln staat is een oplossing te vinden voor de hudjge binnenlandse situatie, die door Soekamo is beschreven als „onbevredi gend" door diplomatieke waarnemers als .verwarrend" en door een aantal kranten als „betreurenswaardig". Hatta zelf heeft kortgeleden verklaard dat Indonesië niet veel had bereikt sinds de Nederlanders zes jaar geleden de soe vereiniteit hebben overgedragen. Hatta noemde de onderlinge ruzies tus sen de politieke partijen een van de hoofdoorzaken van de huidige toestand. De Indische Praja-socialistische partij heeft op een nationale conferentie te Bangalore erop aangedrongen, dat India uit het Britse Gemenebest treedt. De Brjts-Frans-Israëlische „agressie- strijdkrachten'' moeten onmiddellijk uit Egypte worden teruggetrokken en dit laatste land m°ct schadeloos gesteld wor den voor zijn verliezen. De Indische regering wordt verzocht haar erkenning van het „opgelegde re gime" van Kadar in Hongarije in te trek ken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1