Stralend welkom in HOTEL des INDES Haags matrozenkoor IN LIEFDE EN VERTROUWEN heeft de plechtigheid fraai opgeluisterd Een goud-geel herfstblad dwarrelde omlaag, voortgedreven door een heerszuchtige wind, natgesproeid door een kille, naargeestige regen.... Moeizaam viel het blad tenslotte op straat, waar het zich in het glim mende asfalt ging liggen spiegelen. Maar lang duurde de rust van het herfstblad niet. Het werd opge- zwiept door de ruisende banden van een nat-glanzende auto, die zacht zoemend stilhield langs de rand van het trottoir. Bevelen weerklonken.... Het auto-portier klapte open En toen weerklonk er een juichend welkomtslied voor St.-Nicolaas. I Rede van Sint-Nicolaas i n Hotel des Indes (Van onze speciale verslaggever) 'i6> GELOOF ZOU DE SINT?.... De Goede Sint was gearriveerd ln het hotel, waar hij tijdens zijn bezoek aan Nederland, verblijf zal houden. Het hotel, dat reeds vele vorstelijke gasten binnen zijn muren heeft gezien, het ho tel, dat ook de residentie van St.-Nico laas in de komende weken zal zijn; het imposante gebouw aan het Lange Voor hout in Den Haag; Hotel des Indes. Een beweeglijke ere-haag, gevormd door leden van het Haags Matrozen- koor bracht de Sint zijn welkom in de residentie van het land, dat voor enke le weken weer het Zijne zou worden. Glimlachend schreed de Sint tussen de zingende jongens van het koor door naar de ingang van het hotel. In de hal van het hotel stonden buigende piccolo's en huisknechten als een ver lengde van de ere-wacht buiten. Ook hier hief de Sint in een zegenend ge baar Zijn handen op. IJl en gedempt drong van buiten nog de welkomstzang tot de hall door. De Sint luisterde ver tederd toe. Toen het lied verklonken was, begaf de Hoge Gast zich naar de lounge, waar Annemieke Baak reeds klaar stond. Stijf hield zij in haar hand jes een fraai boeket bloemen geklemd Nauwelijks was St.-Nicolaas in de imposante lounge van het hotel ge arriveerd, of Hem i verden reeds bloemen aangeboden. De zesjarige Annemieke Baak bood de Sint een prachtig bouquet aan, dat bovendien ook nog een verrassing voor de schimmel bevatte, namelijk een prachtige bqs ivortelen met aarzelende stapjes schuifelde het kleine Annemieke naar die grote St.- Nicolaas toe. Het kind waande zich in deze imposante omgeving losgelaten en alleen. Alleen met die St.-Nicolaas Maar de ogen van die grote St.- Nico- laas straalden goedmoedig. Met een paar vriendelijke woorden stelde Hij Annemieke gerust en toen voelde het kind zich veilig. Met een lief gebaartje overhandigde zij het boeket aan de Sint, maar maakte toen toch maar snel, dat zij weer bij haar vader kwam HET MATROZENKOOR HAD inmid dels, met de dirigent de heer Kees Stolkwijk, plaats genomen op de trap in de lounge. Als officiële vertegen woordiger van de gehele Nederlandse jeugd verwelkomde het koor St.-Nico laas in Nederland. Het deed dit op een manier, die van een koor kan worden verwacht, met een concert. Natuurlijk waren het Sinterklaasliedjes, die de jongens zongen. Opgetogen luisterde Sint-Nicolaas naar die frisse jongensstemmen, Het was Hem aan te zien, dat hij dit soort ontvangst hoger op prijs stelde,'dan al le officiële speeches bij elkaar. Maar bij een officiële ontvangst horen nu eenmaal redevoeringen en zelfs een St.-i Nicolaas kon hieraan niet ontkomen. 1 En zo richtte de Sint zich dan even later tot de Nederlandse jeugd, maar ook tot de Nederlandse volwassenen. Het was doodstil in de lounge toen St.- Nicolaas sprak. Uit zijn woorden drong de bezorgdheid door, die de Goed-Hei- ligman koestert voor de mensen en voor de wereld. Men luisterde aandach tig toe en zelfs enkele buitenlandse gas ten, die in de lounge dé thee gebruik ten, bleken geïmponeerd te zijn door de heilige waardigheid van het optre den van St.-Nicolaas. Toen St.-Nicolaas zijn rede had be ëindigd, bleef het even stil. Een ogen blik slechts, want toen kreeg de Sint zo'n daverende toejuiching te verwer ken, dat .Hij er door ontroerd werd. Buigend dankte de Sint voor deze hul de. Het was Hem aan te zien, dat hij dankbaar was voor deze manifestatie. St.-Nicolaas was ook dankbaar en Hij toonde dit, door Zijn Pieten opdracht te geven, „de" zak open te maken. Nieuwsgierig keken de Matroosjes toe. Mijnheer de directeur, Dirigent en leden van het Matrozen- koor, Dames en heren. Als in Spanje tijdens een congres of een vergadering een spreker een re de moet gaan houden, begint hij meest al met te zeggen, dat hij even geaar zeld heeft, voordat hij de uitnodiging om te komen spreken, aanvaardde. Het liefde en het vertrouwen tussen alle mensen op deze aarde. De volwas senen, helaas, geloven hier niet meer in. Zij pogen de scherven van hun ka potgeslagen geluk wel te lijmen met conferenties en met handvesten voor de rechten van de mens, maar de lijm, die zij erbij gebruiken, schijnt van een ondeugdelijke soort te zijn. De scheuren blijven tenminste nog volop zichtbaar. Maar dit is ook verklaar- is mil niet bekend, of dit ook in uw baar, want men kan wel krammen land zo geschiedt, maar ik wilde u dit-'-'—» trammen maal dan toch wel even laten kennis maken met deze merkwaardige Spaan se gewoonte. Want ook ik heb geaar zeld, voordat ik besloot, ook dit jaar weer naar Holland te komen. Geaar zeld, omdat de gespannen politieke ver. houdingen over de gehele wereld een lange reis niet bepaald tot een aan trekkelijk avontuur maken Daar kwam nog bij, dat ik in de Spaanse kranten heb gelezen over de regerings crisis in Holland, die vele maanden duurde. En, ik moet het u eerlijk be kennen, ik was er ditmaal een beetje bang voor, naar een land te reizen, dat zo lange tijd geen regering beeft ge had. Ik vreesde in een enorme chaos terecht te komen, in een land, waarin onordelijkheden aan de orde van de da" zouden zijn, waar alles hopeloos in de knoop zou zitten, omdat er een tijd geen bestuur meer was geweest. Maa^. ik moet eerlijk toegeven da mij d'it bijzonder is meegevaUen Alles is hier nog juist zo als vonTfTrL'lar er wel een regering was. Merkwaar dig, dat er absoluut niets te merken is Tan dit regeringloze tijdperk.. Maar daarom ben ik juist verheugd, dat ik rnijrf aanvankelijke aarzeling heb overwonnen, om toch te komen. Ik stel het bijzonder op prijs, dat ik hier in dit imposante hotel word ont vangen door een dergelijk voornaam gezelschap. Dat vooral de jeugd hier bij in zo groten getale aanwezig is #n ik mag het Matrozenkoor toch wel beschouwen als een afvaardiging van 4e gehele Nederlandse jeugd stemt ■lij tot grote voldoening. Want het is de jeugd, dames en heren tie het geloof in mij met hand en tand verdedigt, hetgeen bepaald niet van al le volwassenen kan worden gezegd. De jeugd gelooft in Sint-Nicolaas, om dat het nog onbevanga® gelooft in da slaan, maar dan zullen deze krammen toch een basis moeten hebben van ver trouwen en geloof, kortom van liefde voor de evenmens. Deze basis hebben de volwassenen van deze wereld ver loren en hierdoor heeft al hun gekram en gelijm geen betekenis meer. De vol wassenen hebben de tere vaas van het geluk van de tafel gestoten en zij heb ben vervolgens op de scherven een dans uitgevoerd, totdat slechts wat pul ver restte.. De volwassenen geloven niet meer in geluk. Maar de jeugd, gelukkig, nog wel. Zij geloven nog in de liefde en daarom geloven zij ook in St.-Nicolaas. Is dit geloof een illusie? Het zal aan de vol wassenen zijn, een antwoord hierop te geven. Maar als dit alles werkelijk een illusie is, laat de jeugd die dan zo lang mogelijk behouden, want is illu sie niet alles? Beste jongens van het Matrozenkoor. Als ik mij zo direct tot jullie richt, spreek ik door jullie, tegen alle Neder landse jongens en meisjes. Bewaart jullie geloof in St.-Nicolaas en bewaart daardoor jullie geloof in al het mooie en schone, dat deze wereld de mensen, ondanks alles, toch nog te bieden heeft. St.-Nicolaas is al oud en hij heeft op de wereld al heel wat meegemaakt. Maar toch heb ik mijn geloof en ver trouwen in de mensen niet verloren. Verliezen ook jullie dit vertrouwen niet. Zolang jullie nog oprecht gelo ven in de bedoelingen van de men sen, tot zolang zal er vrede op deze aarde zijn. Misschien, dames en heren, bent U van oordeel, dat St.-Nicolaas zijn opti misme heeft verloren. Maar wees er van verzekerd, dat dit niet het geval is. Ik zal mijn optimisme getrouw blijven zolang er nog één mens op aarde is, die ia mij éeleolt. Gelukkig zijn er nu op dit ogenblik nog talloos velen, die hun geloof in mij niet hebben verloren. Dit wordt wel bewezen door deze ont vangst, nu het mij in het openbaar nog is toegestaan, te spreken, mij te ver tonen, mij vrij te bewegen. Maar ik wil U dringend en met alle klem vra gen, verstikt U de stem van St.-Nico laas niet. Blijft in St.-Nicolaas geloven. Blijft geloven in dit sprookje, dat meer is dan een illusie. Dames en heren. Ik ben zeer ver heugd, dat ik weer in Uw midden ben en dat ik weer enkele weken in Nederland mag vertoeven. Ik ben er ook de Maasbode-pers zeer erkentelijk voor, dat men mij, zoals nu al enkele jaren achtereen gebeurt, een dergelijke grandioze ontvangst heeft willen berei den. Ik dank ook de directie van het Höt'el des Indes, die het mogelijk heeft gemaakt, deze ontvangst in deze luis terrijke omgeving te laten plaats vin den. Ik moge U nog van harte com plimenteren, met het 75-jarig jubileum dat Uw hotel enkele weken geleden heeft gevierd. Ik zou het erg op prijs hebben gesteld, bij het feestelijke di ner, dat U toen heeft gegeven, te kun nen aanzitten, maar helaas kon ik toen nog niet naar Nederland komen. Ik zou het anders wel verbazend aardig hebben gevonden, weer eens eenzelfde eenvoudige" maaltijd te genieten, zo als ik dat 75 jaar geleden in Uw hotel deed. Voorts moge ik de directeur in diens hoedanigheid van consul-generaal van Monaco zij het dan wat laat gelukwensen met het huwelijk van Uw vorst en Prinses Gracia Patricia. Met dit huwelijk, dames en heren, zijn wij dan weer terecht gekomen in de sfeer van het sprookje. Want het huwelijk van Prins Rainier en Prinses Gracia-Patricia werd door de journalisten beschreven als een sprookje. De journalisten in Nederland beschrijven ook mijn komst hier telken- jare weer als een sprookje. De sfeer van het sprookjede sfeer van de illusie. Laten wij, dames en heren, in sprookjes en in illusies blijven geloven. Want, zijn illusies niet de vlinders van de lente van het leven Ik dank U zeer oprecht voor Uw aandacht, die U heeft willen besteden aan hem, die zelf één grote illusie is Ja, de Sint had inderdaad voor hen een verrassing. Een fors tablet choco lade. De stemming werd geanimeerd, colaas. De stemming werd geanimeerd. De jongens van het koor verdrongen zich rond de fraaie zetel van de Sint. Voor iedere jongen had de Goed-Heilig- man een persoonlijk woord. En dat hij dit niet deed op een barse manier, als van een onderwijzer, die bemerkt dat zijn hele klas een onvoldoende voor re kenen heeft gehaald, bewees wel de wa terval van gelach en vrolijke opmer kingen, die rond St.-Nicolaas en de Zwarte Pieten klaterde. De jongens troonden de Sint zelfs mee de trap op, van waar af zij hun concert hadden gegeven. St.-Nicolaas moest op de trap gaan zitten met het gehele koor om Hem heen. „Dat wordt een pracht-foto voor ons album Een uur lang bleef St. Nicolaas bij het Matrozenkoor, maar toen was dan, kennelijk tot zijn spijt, het ogenblik aan gekomen, waarop hij zich in zijn ap partement moest terugtrekken. De voorbereidingen voor de grote tocht door Nederland vroegen Zijn aandacht. Even later lag de imposante lounge van Hötel des Indes, waar St.-Nicolaas zo'n stralende verwelkoming te beurt was gevallen, weer verlaten. Boven op Zijn kamers besrpak St.-Nicolaas met zijn Zwarte Pieten de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Aktentassen kwamen te voorschijn en daaruit diep te de Sint Zijn bekende grote boek op. Het boek, waarin alles beschreven staat.. Zachtjes, op onze tenen, verlie ten wij de kamer, St.-Nicolaas alleen latend met Zijn omvangrijke arbeid. Een arbeid, waarvan wij allen binnen kort de resultaten zullen bemerken. Binnenkort, als onze schoen onder de schoorsteen gevuld is met cadeaus. Cadeaus, afkomstig van St.-Nicolaas. Een foto-montage van de officiële plechtigheid in Hotel Des Indes, waar St.-Nicolaas een indrukwekkende rede hield. Even later liet het Matrozenkoor horen, dat de faam, welke dit koor geniet, niet overdreven is. Ge- imponeerd door de fantastische muzikale prestaties bedankt St.-Nicoluas de dirigent van het koor, de heer Kees Stolwijk

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 13