Het Sovjet-systeem is oorzaak van alle onrecht'' en Brits protest bij Y.N. te uitwiizing van onderdanen Situatie der Joden is ernstig de Automobilist door lifter neer geslagen GOLF VAN ARRESTATIES IN TS JECHO-SLOW AKI JE Hammarskjoeld vraagt cate gorisch antwoord aan Kadar Wassende vluchtelingenstroom te groot voor Oostenrijk Ned. Rode Kruis verzond reeds voor f 1.128.602 aan goederen SERVICE VOOR ALLES Materiële positie van Nederlanders sterk onder loepen Belgrado repliceert scherp aan Moskou Pravda's aantijgingen „ongefun- deerd" genoemd V.N .-waarnemers naar Hongarije? Donderdag 29 november 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN DE TOESTAND IN EGYPTE AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR Binnen enkele uren greep Apeldoornse politie de dader Roemeense premier in Moskou SSt "SS: Aardgas te Usselmonde Dr. J. Schouten Willemstad (Curacao) zonder brood WEERBERICHT Worosjilof feliciteert Tito ÉSflË Ben Goerion represailles geen VOOR WARME MAALTIJDEN IN BOEDAPEST Van de Stichting „Hulpactie voor Hongarije" De girorekeningen 777 era 999 Malenkof in Boedapest? Russisch protest Crisis in Oost-Duitsland V.N.-leger voorlopig 6000 man Zondebok Kanaalschoonmaak Benoemd tot lid van Raad van State De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot niorgenavond, luidt: Wisselend bewolkt en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Tot matig of zwak afne mende wind. morgen krimpend naar west, maar langs de kust aanvankelijk nog af en toe harde noordelijke wind. Vannacht tn het binnenland plaatselijk lichte vorst. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. Vrijdag 30 november: zon op 8.26 uur. onder 16.35 uur; maan op 6.21 uur, onder 15.25 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Een leidende Joegoslavische communist, Petar Stambolic, beschrijft vandaag de kritiek, die de Pravda jl. vrijdag op maarschalk Tito heeft geleverd, als „buitengewoon onbegrijpelijke en ongefundeerde be weringen". In een artikel, dat verscheen in een speciale uitgave van het officiële blad „Borba" ter gelegenheid van de Joegoslavische nationale feest dag, schrijft Stambolic, die lid is van het Joegoslavische politbureau, dat de opstand van Boedapest uitgelegd moet worden als een poging van de arbeiders om een rekening te vereffenen niet met „fouten van het verleden", zoals de Sovjets beweren, maar met „geheel een bureau cratisch systeem'', dat geen mogelijkheid tot politiek leven open liet. De internationale arbeidersbeweging moet er zich rekenschap van geven hoeveel explosief materiaal zich kan ophopen onder een bureau cratisch systeem, dat de menselijke betrekkingen vergeet, zo schrijft Stambolic. Het blad Politika gaat in zijn uit gave ter gelegenheid van de nationale feestdag eveneens in op de aantijgingen van de Pravda. Als de Joegoslaven be weerd zouden hebben, dat hun weg naar het socialisme de enig juiste was, dan zouden de andere communistische partijen hen niet au sérieux genomen hebben en geen delegaties gestuurd hebben om hun ervaringen te bestude ren, zo schrijft het blad. „De belang stelling voor Joegoslavië is juist zo ge groeid, omdat Joegoslavië nooit aan iemand iets opdringt en steeds bereid Is om objectieve kritiek te accepteren zo zegt het blad. (Maar de thans gear resteerde Djilas was blijkbaar niet vrij om kritiek te formuleren, Red.). Politika weerlegde vervolgens de in de Pravda geformuleerde bezwaren tegen het feit, dat Joegoslavië economi sche hulp van het kapitalistische Wes ten had ontvangen. Joegoslavië be schouwt de wereldeconomie als een ge heel en is steeds bereid met wie dan ook samen te werken op voet van ge lijkheid. zolang hierbij maar geei. poli tieke of ideologische voorwaarden ge steld worden, zo zegt het blad. Politika wijst ook de beschuldi gingen van Pravda Van de hand als zou Joegoslavië het kleine Albanië onder druk zetten. Integendeel, zo wordt gezegd, de Pravda en andere partijbladen, die op Joegoslavië kri tiek geoefend hebben, zoals bijv. het Tsjechische blad Rude Pravo, dienen te erkennen, dat de houding van de Albaanse leiders „steeds provocerend anti-Joegoslavisch" is geweest. Het Joegoslavische blad beschuldigt de Pravda er ook van „de discussie over concrete feiten te ontwijken. „Kan de persoonlijkheidscultus al datgene verklaren, dat in de toogvan de Sovjet-geschiedenis tegen de legali teit bedreven is? Ligt daar de ring voor alle onrecht en alle mis die begaan zijn aan duizenden men en waarover Kroesjtsjef sprak op de slotzitting van het Sovjet-partijcon gres? Zou het in overeenstemming met het marxisme zijn te beweren, dat al leen maar een aantal waanindeeën van Stalin aansprakelijk is voor de de portatie en de onderdrukking van ge hele volkeren? Stalir. zou zeker niet in staat geweest zijn zoveel kwaad aan de Sovjet-maatschappij te berokkenen als daartoe niet precies de mogelijkheden (Advertentie) MESSEN geheel n^tgal <ona| Fl. 15.45 f' geschapen waren in de vorm van een heel bepaald sociaal en administratief systeem", aldus Politika, dat concln deert, dat in de Sovjet-Unie heel wat meer dan alleen maar de persoonlijk heidscultus veranderd moet worden. De president van de Sovjet-Unie. maarschalk Worosjilof, heeft aan pre sident Tito een telegram gezonden, waarin hij zijn gelukwensen aanbiedt ter gelegenheid van de Joegoslavische nationale bevrijdingsdag. Worosjilof zendt in zijn telegram zijn beste wen sen voor de opbouw van het socialisme in Joegoslavië en voor de versterking van de vriendschap en samenwerking tussen de beide landen. Ook president Zapotocky van Tsja- cho-Slpwakije en president Doby van Hongarije zonden aan president Tito hun gelukwensen. Kroesjtsjef Boelganin, Molotof en de hoofden van alle diplomatieke verte genwoordigingen te Moskou hebben gisteren een receptie bezocht, die was aangeboden door de Albanese ambas sadeur te Moskou, Prifti, ter gelegen heid van de twaalfde verjaardag van de bevrijding van zijn land. Het was voor de eerste maal, dat de Russische leiders en de buitenlandse diplomaten op een receptie to Moskou bijeen zijn geweest sedert de receptie in het Kremlin, die de dipiomaten van de landen van de Nato uit protest tegen I uitlatingen van Kroesjtsjef hebben ver laten. Tegen de gewoonte in heeft geen van de Russische leiders op de re ceptie het woord gevoerd. Men neemt aan, dat dit gebeurde om ook van daag, op de receptie in de Jocgosla vische ambassade, niet behoeven te spreken. (Advertentie). NIEUWE vanaf f 5.— per dag en f 0.05 per km. Beukelsdyk 144 A - Telef. 30209 - n'damj CIO in VOrht n rl n et ier rrof vorL nti m t (Van onze correspondent). De Apeldoornse politie is er gisteravond in geslaagd binnen enkele uren de dader op te sporen van een roofoverval, die werd gepleegd op de automobilist J Duin meier uit Amsterdam die, komende van Enschede, op weg naar huis was. De heer D. gaf in de omgeving van Delden een lift aan een onbekende jonge man. In de buurt van de Echoput bij Apeldoorn verklaarde de onbekende op de plaats van bestemming te zijn en te willen uitstappen. Op het moment, dat de heer D. zijn wagen had stilgezet, gaf de lifter hem enige harde klappen met een voorwerp op het hoofd. De heer D. liep een aantal bloedende wonden op en dreigde bewusteloos te geraken. Hij slaag de er niettemin in zich uit de auto te laten zakken en een juist passerende automobilist te wenken, die onmiddellijk stopte. De lifter maakte zich- toen snel uit de voeten en verdween in het donker Een tweede passerende automobilist waarschuwde de Apeldoornse politie, die direct met enkele radio-surveillance wagens en een speurhond uitrukte. De heer D.. had slechts een vaag signalement van de lifter kunnen geven, zodat de politie voor een moeilijke taak stond. Na enige uren ontdekte zij in de om geving van de Soerenseweg een man, wiens signalement overeenkwam met dat wat door de heer D. was opgegeven. Voordat de man zich realiseerde, dat hij ontdekt was. had de politie hem al in de kraag. Bij een verhoor op het politiebureau bekende hij de dader van de roofoverval te zijn. Hij had de heer D. met een steen op het hoofd geslagen. Vermoedelijk was het zijn bedoeling zich van de auto mees ter te maken. De man, de 24-jarige J. H. A. L. uit Haaxbergen, is door de politie achter slot en grendel gezet. Er worden op het ogenblik talrijke ar restaties in Tsjechoslowakije verricht Al sinds ongeveer twee maanden melden de antoriteitcn elke week, dat er nieuw „spionagenet" dat voor de Amerikanen werkt, is ontdekt of dat buitenlandse agenten en saboteurs zijn gearresteerd. Dinsdag werd een groep „spionnen" on der wie verscheidene vrouwen gearre steerd. Woensdag hield men te Praag het hoofd van een troep „samenzweerders" aan, die zich meester trachtte te maken van een vliegtuig, aldus de officiële be richten. In een opzettelijk vaag gehouden communiqué van het ministerie van bin- "gn,aodse zaken zijn tenminste nog tien ceerd 8eli^ke sP)onasegevallen gepubli- ee^6 perscam^eS' die gepaard gaan met HJPagne over „de opvoering Tass heeft meegedeeld, dat partijsecre taris Kroesjtsjef gisteren de premier van Roemenië, Stoica, die op het ogenblik een bezoek aan Moskou brengt, heeft ont- vangen. Volgens Tass hebben de heide staats lieden de ontwikkeling der betrexkingen tussen de twee landen besproken. Later op de dag bood df Sovje.-pre- mier Boelganin een lunch aan de Roe meense delegatie aan. Van Sovjet-zijae waren hier o.m. aanwezig Kaganovitsj, Mikojan, Molotof, Kroesjtsjef, Zjoekof en mevrouw Foertseva. van de waakzaamheid", scheppen een kli maat dat herinneringen oproept aan de „koude oorlog". In het land doen wilde geruchten over honderden arrestaties allemaal in Praag en omgeving de ronde. Waarnemers zijn het op grond van een aantal duidelijke gevallen er over eens. dat de politie in geen maanden, om niet te spreken jaren, zo actief is geweest als nu. O In een brief aan de secretaris-generaal der Verenigde Naties heeft de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Llo)rd, Egypte er van beschuldigd zonder onderscheid en met brutale spoed Britse onderdanen uit Egypte to» wijzen. Het bevel tot uitwijzing, aldus Lloyd, is een reminiscentie aan de barbaarse metbodes van massadeportaties, zoals die in andere landen in praktijk zijn gebracht. „In vele gevallen heeft men Britse onderdanen verplicht in bet Arabisch gestelde verklaringen te tekenen (zonder' de inhoud ervan te kennen), dat zij uit vrije wil het land verlaten, niet naar Egypte zullen terugkeren en afzien van elke eis tot schadevergoeding", zo verklaarde de Britse minister. Abdul Mawgoud Hassan, een Egyptische woordvoerder bij de N., beeft gisteravond gezegd, dat bij officieel gemachtigd was te verklaren, dat er geen massadeportaties hadden plaats gevonden, ook geen andere deportaties, van Egyptische joden of Britse of andere vreemde onder danen uit Egypte. Ilij zei, dat de Egyptische autoriteiten alle maatregelen treffen om deze mensen te beschermen en hun alle steun en bijstand geven, die zij nodig hebben. Egypte beschouwt de joden als een integrerend deel van de Egyptische bevolking, zo zei Hassan en hij beweerde voorts, dat propaganda gebruikt werd om de publieke opinie in de wereld te misleiden. Joodse vluchtelingen uit Egypte, die in Athene zijn aangekomen, zeiden, dat de situatie van ongeveer 50.000 Joden in Egypte „niet te beschrijven" was. 30.000 van hen zijn statenloos geworden omdat hun de Egyptische nationaliteit is ontnomen. Al hun bezittingen zijn ge- eonfiskeerd en hun is bevolen binnen tien dagen het land te verlaten maar zij hebben geen geld om hun overtocht te betalen. De Europese directeur van de Ameri kaanse Joodse commissie, Zacharias Shuster, zei gisteren, dat alle Joden, van welke nationaliteit ook, in Egypte be dreigd worden met gevangenneming of internering indien ze het land niet ver laten. De 700 man sterke Britse kolonie te Port Said heeft gisterochtend van het Britse consulaat aldaar de waarschu wing gekregen de stad zo vlug mogelijk te verlaten in verband met de houding van de Egyptische regering. Veertig Britten, onder wie 22 Britse joden heb ben de stad reeds verlaten, terwijl 200 andere consulaire hulp hebben ge vraagd. Nog liggen de dertien schepen van het konvooi, dat in zuidelijke richting door het Suez-kanaal voer toen dit kanaal tengevolge van de oorlogs handelingen door gezonken scheepswrakken werd afgesloten op hun bevrijding te wachten, maar naar verluidt zal het nu niet. lang meer duren, voordat het bergingswerk zover zal zijn gevorderd, dat althans acht of negen van de gevangen vaartuigen hun reis zullen kunnen vervolgen. De foto toont van rechts naar links: de Nederland se „Lemsterkerk"de Panamese „Delrado", de Zioeedse Kyeteen de Italiaanse schepen „Amalfi" en „Emma" aan de kanaaloever tussen Ismailia en Kantara, wachtend op het sein tot vertrek. 11 ertTl A f I A„1 A J A A _1. .1 a J) n.i.Afl!ll. Nu het Internationale Comité van het Rode Kruis heeft besloten om per 1 december in Boedapest de verzorging van "me maaitijden op zich te nemen, zal 7aaj[v°?.r bet Nederlandsche Roode Kruis "m nog vaker en nóg meer miflrlelen a'en tc verzenden, als de geld- vc C '""oenkomen op giro 777 a* Jln bl-!ivcn veroorloven, aldus wordt van de zqde van het Ned. Roode Kruis gemeld. Dezèr dagen vertrekken de zeven wagons die voor het Comité voor Hulp verlening Hongarije, gevestigd te Amster dam. vlees, rijst, melkpoeder, zeep. gries- tneel. suiker en margarine (voor elk artikel één wagon) zullen vervoeren. De Ned. R.-K. Bond van molenaars, graanmeel en kunstmesthandelaren „Sint- Victor" te Heeze heeft aan het Neder landsche Roode Kruis ter beschikking ge steld: tien ton tarwebloem en tien ton tarwegriesmeel. De Leidse Wolsoinneru heeft voor een waarde van 10000 aan gebreide kleding doen afleveren. De VeJ" eniging van Groentenexporteurs zegde een wagonlading appelen toe en de Frie zen. die reeds een belangrijke zending onder auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis naar Wenen brachten, zullen binnenkort nog voor een waarde van 100.000 aan thee, koffie en margarine Verzenden. Vrijdag 30 november vertrekt opnieuw een met vrijwilligers van het Rode-Kruis- korps bemand konvooi, dat enige duizen den dekens zal meenemen. Namens het Nederlandsche Roode Kruis 's tot en met 23 november reeds voor een Waarde van 1.128.602,31 aan goederen verzonden. De Stichting „Hulpactie voor Hongarije te Amsterdam heeft met medewerking van het Nederlandsche Roode Kruis gisteren een vierde wagon levensmiddelen, kleding en toiletartikelen verzonden naar de kam pen in Oostenrijk ten behoeve van de Hongaarse vluchtelingen. Bij de uitdeling van de góederen zullen ook de reeds langer in Oostenrijk ver toevende vluchtelingen niet worden ver geten. ?f stand van giro 777 van het Neder- i- „?c, R°ode Kruis te 's-Gravenhage ren geworden f 2.617.137.97, De Comitz VTt ,giro 999 van het Nationale te a Ji^verlening Hongaarse Volk 2.165.899,94,am gisteren geworden schrijv^en^'K* *ir0-<ó'ver" De Nederlandse Aardolie Maatschappij heeft meegedeeld, dat het onderzoek van een tot dusver niet bekende, blijkbaar gasvoerende laag in haar proefboring op IJsselmonde nabij het Fei.jenoord.stadion is voortgezet met gunstig resultaat. De aanwezigheid van aardgas is aaneeloond op een diepte van ruim 500 meter. De boring wordt voortgezet. uitblijven v seeietaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, beeft gisteren aan de door de Sovjets gesteunde Hongaarse regering gevraagd vandaag, donderdag, antwoord te geven op liet verzoek van de Algemene Vergadering om waarnemers toe te laten in het door oorlog geteisterde land. In delegatiekringen, waar dit werd vernomen, werd verder gezegd, dat Hammarskjoeld vandaag aan de Algemene Vergadering mededeling zal doen van liet antwooid van de Hongaarse regering of het daarvan. In Oostenrijk wordt intussen de situatie bijzonder moeilijk. Hoewel geregeld vele vluchtelingen naar andere landen worden overgebracht tot op heden zijn 21.946 Hongaren naar elders vertrokken js het aantal vluchtelingen, dat dagelijks nog in Oostenrijk binnenkomt groter dan het aantal, dat uit Oostenrijk naar andere landen gebracht wordt. Totaal zij er nu ruim 95.000 Hongaren over de Oostenrijkse grens gekomen. d°°r Oostenrijkse grenswachten neerge schoten toen hij bij de achtervolging Van Hongaarse vluchteling op Oosten rijks gebieq kwam. Hij werd ernstig ge wond en overleed korte tijd later In„fen "Ota. die de Sovjet-ambassadeur in Wenen overhandigde, betuigde de Sovjet-regering voorts haar spijt over de „onopzet'elijke «rensschending'* waarte gen de Oostenrijkse regering zaterdag jl'. geprotesteerd had e" ZÜ verklaarde dat de Sovjet-eenheden, die op het ogenblik In Hongarije zijn. opdracht hebben ge kregen de Oostenrijkse grens nauwgezet te eerbiedigen. In westelijke dipIoKlatieke kringen te Boedapest doen onbevestigde berichten de ronde dat Malenkof, de Russische minister voor elektrische energie de vo rige week. vrijdag in Boedapest is aan gekomen. In welingelichte kringen ge looft men dat Malenkof wellicht in Hon garije is vanwege het tekort aan kolen en elektriciteit In andere kringen is men echter van mening, dat hü gekomen is om de Hongaarse Premier Kadar op te dragen een krachtiger politiek te voeren. Over de situatie in Boedapest bericht te de Reutercorrespondent aldaar giste ren, dat er meer winkels open waren dan op voorgaande dagen. Op strategische punten in de stad schenen minder Sovjet-tanks te zijn op gesteld. Ook zag het er naar uit alsof Volgens Radio-Boedapest heeft de Hon gaarse regering aan de Oostenrijkse ge zant medegedeeld, dat zij er Prijs °P stelt, dat Oostenrijk de jeugdige Honga ren beneden de 18 jaar naar hun vader land terug zendt. Radio-Boedapest ver klaarde, dat hef hier gaat om verschei dene duizenden jonge mensen en voegde er aan toe, dat „contra-revolutionairen honderden studenten van de universiteit van Sopron met autobussen naar Oos tenrijk hebben weggevoerd." Het Hongaarse nieuwsbureau meldde gisteren, dat de regering in Boedapest bereid is aan alle vluchtelingen die na 23 oktober het land hebben verlaten, am nestie te verlenen, indien zij voor het einde van het Jaar zijnteruggekeerd. Nog steeds stroomt van allE kanten de hulp voor de Hongaarse vluchtelingen binnen. Het Westduitse Rode Kruis heeft medegedeeld, dat het zeven miljoen gul den in geld en goederen ter waarde van anderhalf miljoen gulden heeft ontvan gen, In WeSt-Duitsland verwacht men tegen het einde van de week de 5000ste vluchteling. In Zweden dat 3000 Hon garen zal opnemen mogen alle vluchte lingen een week vakantie doorbrengen in toeristen hotels. De Russische ambassadeur in Oosten rijk heeft bij de Oostenrijkse regering geprotesteerd tegen het „onnodig neer schieten" van een Russische soldaat. De o w L±aa, soldaat is, zoals gemeld, op 24 november!minder verkenningswagens met Russi sche infanterie door de stad Patrouilleer den. Inmiddels heeft <1° hoofdcommissa ris van Boedapest alle Hongaren, wier „bloedverwanten door de contra-revo lutionairen zijn vermoord of die door terroristen mishandeld of gewond zijn'' verzocht zich met spoed op "zijn bureau te melden om verklaringen af te leg gen, aldus Radio-Boedapest. Hij voeg de hieraan toe. dat er in heel Hongarije onderzoeken zijn geopend „om daden van terreur, moord en plunderingen op te sporen". De regering Kadar heeft gisteren via Radio-Boedapest de soldaten, onderoffi cieren en officieren van het Hongaarse leger, die nog niet naar hun eenheden zijn teruggekeerd, opnieuw bevolen zich binnen 24 uur bij hun kazernes te mel den. In een verslag, dat hij uit naam van het politbureau op de 29ste zitting van het centrale comité der Oostduitse com munistische partij heeft, voorgelezen heeft Kar] Schirdewan gewaagd van een crisis in zijn partij ten gevolge van de gebeurtenissen in Polen en Hongarije. „Deze gebeurtenissen aldus Schir dewan hebben ernstige spanningen onder onze leden veroorzaakt. Daarom hebben wij bijvoorbeeld nog geen duide lijke uitleg kunnen geven van de ontwik keling in de boezem van de Poolse ar beiderspartij. Evenmin hebben we nauw keurige gegevens kunnen verstrekken over de besprekingen in Hongarije hoe- we] we ons bewust zijn van het gevaar dat schuilt in de manier waarop men de fouten heeft hersteld. Ik hoef alleen maar te herinneren aan de grote beto gingen bij de begrafenis van de slacht offers van het proces-Rajk.'' In een begeleidend schrijven, dat het Partijorgaan .Neues Deutschland' groten deels heeff gepubliceerd, erkent Schir dewan de leidende rol van de Sovjet communistische partij onder haar zuster partijen en met kt hij op, dat men de ont wikkelingen in bepaalde volksdemocra tieën en de Duitse democratische repu bliek niet met elkaar mag vergelijken. Schirdewan betoogde voorts: De ont binding van de kominform is voor de ontwikkeling van de communistische en arbeiderspartijen van grote betekenis ge weest. Toch leert de ervaring, dat er vraagstukken zijn waarbij een nader contact tussen de communistische par tijen noodzakelijk is. De huidige inter nationale toestand, de krachtiger aanval len van de reactie en de anti-communis tische propaganda maken nieuwe vor men van ontmoeting en raadpleging wen selijk, die de macht en de voortvarend heid van de Marxistiseh-Leninistische idee en van de partijen die haar volko men zijn toegewijd, versterken. Het Israëlische kabinet is gisteren in spoedzitting bijeengekomen ter bespre king van het lot van de Joden in Egyp te, die zullen worden uitgewezen. In een motie van premier Ben Goe rion wordt gesproken van „ernstige be zorgdheid over de wreedheden, die door het militaire bestuur in Egypte jegens de Joden worden begaan". In deze mo tie, die door het parlement werd aange nomen, worden maatregelen van de Al gemene Vergadering van de V.N. ge vraagd. Israël zal alle Joden uit Egypte „met open armen ontvangen". Premier Ben Goerion heeft gisteren tevens in het parlement de belofte ge daan, dat de anti-Joodse maatregelen van de Egyptische overheid niet op Is- raëls Arabisch bevolkingsdeel zullen worden vergolden. Volgens Ben Goerion bevestigen vluchtelingen uit Egypte de „ontstellen de berichten" over het lot van de Egyp tische Joden, dat hij met dat van de Joden onder Hitier vergeleek. „Haken kruisen op de auto's van Egyptische of ficieren en de vondst van Arabische ver talingen van „Mein Kampf" op Arabi sche soldaten voorspellen de verschrik kelijke toekomst van het Egyptische Jo dendom", aldus Ben Goerion. Ben Goerion deelde voorts mee, dat de Israëlische regering aan Neder land heeft verzocht erop toe te zien, dat de Israëlische militairen, die in Egyptische krijgsgevangenschap verkeren, in overeenstemming met de conventie van Genève worden behan deld. „Volgens inlichtingen van de Neder landse diplomatieke vertegenwoordi gers in Egypte hebben de Egyptenaren negatief gereageerd op informaties naar °e Israëlische krijgsgevangenen onder het voorwendsel, dat Egypte Is rael niet erkent", aldus de Israëlische premier. Van Nederlandse zijde is meegedeeld, dat formeel helemaal geen antwoord is ontvangen op het Neder landse verzoek aan Egypte de Israëli sche gevangenen volgens de conventie van Genève te behandelen. Wel is van sie in verbinding is getreden met de Egyptische organisatie van de Rode Halve Maan en met de Egyptische re gering. De secretaris-generaal van de V.N., Dag Hammarskjoeld, heeft gisteren in New York bekend gemaakt, dat het V.N.-leger in Egypte volgens de voor lopige plannen, twee brigades bij el kaar circa 6.000 man zal tellen. Binnen veertien dagen zal het inter nationale leger in Egypte over 4.100 man en in Napels over 300 man lucht macht-personeel beschikken. 23 landen hebben aangeboden mili taire eenheden naar Egypte te zenden. De aanbiedingen van acht van deze lan den, die met elkaar 4.500 man beschik baar stelden, zijn aangenomen. Wat de uiteindelijke omvang van de V.N.-troepen in Egypte zal zijn, hangt af van de ontwikkeling van de toestand, aldus het verslag van Hammarskjoeld. De Franse admiraal Bar jot, onderbe velhebber van de Brits.Franse strijd krachten in het oostelijk deel van de Middellandse Zee, vertrekt vandaag naar Frankrijk. Zijn aanwezigheid op Cyprus is niet meer vereist sedert de Brits-Franse actie in Egypte is stopge zet. Barjot zal in Frankrijk de functie van maritiem prefect van Toulon (de Franse oorlogshaven aan de Middel landse Zee) op zich nemen, aldus is of ficieel op het Franse hoofdkwartier op Cyprus bekengemaakt. De Egyptische regering heeft in een verklaring, die gisteren door radio-Caï- ro werd uitgezonden alleen de Britse regering verantwoordelijk gesteld voor „de agressie van Groot-Brittannië, Frankrijk en Israël tegen Egypte, de wreedheden die zowel in Port Said als in Sinai zijn gepleegd en de noodlottige gevolgen van het niet terugtrekken van de bezettingstroepen van Egyptisch grondgebied". Indien Groot-Brittannië niet zo krach tig zou hebben bijgedragen tot het uit roepen van de Jsraëlische staat, zou er Keen spanning tussen Israël en de Ara bische landen bestaan en „de oorlog, waarvan Groot-Brittannië de belang rijkste aanstichter is geweest", niet zijn uitgebroken, aldus de Egyptische rege ring. De Britse admiraliteit heeft gisteren bekend gemaakt, dat belangrijke ver sterkingen in de vorm van speciale ber gingsschepen naar Port Said onderweg zijn om deel te nemen aan de vrijma king van het Suezkanaal. De Britten hopen voor het einde van de week tot aan Er Cap een vaargeul van 76 meter breed vrij te hebben ge maakt. zodat schepen met een diepgang van acht meter dat kanaalgedeelte kun nen passeren. Om dat te bereiken moet nog een kraan van vijtien ton, die in de vaargeul tot zinken is gebracht, ge licht worden. BÜ koninklijk besluit is met ingang 1 december 1956 benoemd tot lid van de Raad van State dr. J. Schouten te Rotter dam, oud-lid van de Tweede Kamer. Dr. Schouten is in 1883 te Maassluis geboren. Zijn politieke loopbaan in de Tweede Kamer begon in 1918; in later jaren werd hij voorzitter van de A.R.- fractie. In 1942 werd hij door de Duitse bezetters gearresteerd, doch spoedig weer vrijgelaten. Een jaar later echter werd hij andermaal gegrepen en na in Sche- veningen en Haren te zijn opgesloten ge weest. werd hij naar Sachsenhausen over gebracht. Toen dit kamp werd geëva cueerd werd hii °P transport gesteld naar Mauthausen. Hier hebben de Ame rikanen hem bevrijd. Na de bevrijding van ons land heeft de heer Schouten zijn politieke loopbaan voortgezet. Bij de verkiezingen van 1956 heeft hij zich niet meer voor een Ka merzetel beschikbaar gesteld. In Willemstad is onder het bakkerij- personeel een staking uitgebroken. De werknemers eisen loonsverhoging en ver- betering van de sociale voorzieningen. De internationale Rode Kruis in deze kwestie zou kunnen worden betrok ken. Uit Genève is vernomen, dat de inter nationale commissie van het Rode Kruis haar bemiddeling heeft aangeboden voor de Joden in Egypte. Men meent te weten, dat de commis- zen om te trachten de partijen tot elkaar te brengen. In de stad is geen brood ver krijgbaar. Intussen heeft de regering een „afkoe lingsperiode" van 30 dagen afgekondigd, tijdens welke niet mag worden gestaakt en onderhandelingen zullen worden ge voerd om tot een oplossing van het con flict te komen. Bij de Haarlemse Scheepsbouw Mij werd reoensdag dc mijnenveger „Woerden" te water gelaten. Dc mijnenveger „Meppol" die in de ochtenduren werd overge dragen, ligt aan de ual.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1