Minister Suurhoff wil nieuw overleg met bedrijfsleven over loonpolitiek m SU Qiaoo CHIEF WHIP Mr. B. van Spaendonck eredoctor Ie Tilburg Lloyd-dames met zelfgemaakte gobelin naar Ouwerkerk DERDE GROEP HONGAREN NAAR DE VAKANTIECENTRA Eerste proef met gedifferentieerde loon vorming mislukt I Snel herstel in zwaar getroffen dorp Voor grote verdiensten op sociaal-economisch terrein Prof. F. van der Ven promotor Gevolgen van eventuele optrekkin der landarbeidersionen Overzicht Tweede Kamer Vrijere loonpolitiek Houd Pakjesavond met Boldoot geschenken Eau de Colore Vijf militairen voor redding geëerd Landdag Nederlands economisch onderwijs Amsterdamse Essay prijzen voor Jan Engel man en Evert Straat OP IEDERS LIP! Ereplaats in nog te bouwen raadhuis bSÉMNB tf§gp| Hartelijk afscheid van Utrecht Denk aan Hongarije DONDERDAG 29 NOVEMBER 1956 PAGINA 3 Motie w De uitroepen van verrassing zijn dan niet van de lucht. Maak ook dit jaar weer blijde gezichten met Boldoot-gcschenken Zo geurig, zo smaakvol en daarom altijd zo welkom Zuinig aan 8 december in Rotterdam mm mm mmm wMkèêê SSPfKKS I *^8^ 5*53"BB f fej f 1 4 s jUi-A Mi 4 Herinnering Om de Kaap 442.000 prikken RIJVERGUNNING VOOR KERKGANG Kostte 140 kilometer autorijden LITURGISCHE COMMISSIE BISDOM HAARLEM O 's-GRAVENHAGE. 28 november 1956. In zijn antwoord op de algemene beschouwingen over de begroting van Sociale Zaken heeft minister Suurhoff nog eens officieel medegedeeld, dat de regering heeft besloten nog 3000 vluchtelingen toe te laten, maar op voorwaarde, dat zij hier slechts een doorgangshuis zouden moeten vinden en nadien door andere landen zouden moeten worden overgenomen. De regering wil het risico, hieraan verbonden, nemen en ook deze 3000 nu toelaten. Dit was het antwoord op de verzoeken van de heren Van Eibergen, an Lier en De Kort, die meenden, dat de regering met het toelaten van 2000 vluchtelingen onder de maat was gebleven. Maar, aldus verdedigde de minister het regeringsbeleid, Nederland zit met veruit de grootste moeilijkheden bij het opnemen van vluchtelingen. Er zijn reeds tienduizenden uit Indonesië gekomen en er zullen nog tienduizenden komen, wij hebben de Ambonezen, wjj hebben het enorme woningtekort en wij zijn dus aan grenzen gebonden. Aan de tewerkstelling der Hongaren wordt hard gewerkt. Er zijn daarbij echter vele moeilijkheden te overwinnen. Men moet weten wat deze mensen in Honga rije voor arbeid hebben verricht en de taalmoeilijkheden bemoeilijken dit onderzoek zeer. De geneigdheid om te emigreren is bij de vluchtelingen niet groot, omdat zij hopen te zijner tijd naar Hongarije te kunnen terugkeren. Willen zij echter emigreren, dan is de I.C.E.M. bereid de overtochtskostcn te financieren. Nu had de Kamer er algemeen op aan- gedrongen de landarbeidersionen, die vol gens velen 9 pet (volgens de minister 5 pet.) waren achtergebleven, op te trekken. Dit zit echter, aldus minister Suurhoff, vast aan de loon- en prijspolitiek en aan de landbouwpolitiek. De regering heeft door de lange duur van de kabinetscrisis nog geen gelegenheid gehad zich dienaan gaande te beraden en in het kabinet is hierover dus nog geen beslissing genomen Hij kon er dus een ja of neen op zeggen of deze 5 pet. aan de landarbeiders nu maar zou moeten worden gegeven. Doet men het wel. dan zou men echter ook meer moeten geven aan de andere Sr0®* pen. die de 6 pet, niet of niet geheel heb ben gekregen, zoals het bouwbedrijf en de grafische bedrijven. Op die manier zou er echter van een loóndifferentiatie geen sprake meer zpn en de minister vroeg zich daarom ar of die grotere differentiatie in de ionen en in de secundaire arbeidsvoorwaarden met langs een andere weg zou moeten worden verkregen, daar het langs deze weg bl\jk baar niet werkt. De heer Suurhoff had daarvoor nog an dere argumenten, namelijk dat het wijzi gen van de richtlijnen, waarop uit de Kamer was aangedrongen, onmiddellijk een gedrang in die richting zou ontkete nen met als gevolg een verhoging van' de landbouwprijzen, een doorwerking dus in de garantieprijzen en daarna in andere prijzen, met als, gevolg daarvan weer een nieuwe toonbeweging. Het derde argument om de hele loon- beweging te herzien ontleende minister Suurhoff aan de eis tot het terugtrekken van de overheid uit het loonbeleid Maar, zo betoogde hij, dan kan de overheid het bedrijfsleven ook niets meer opdringen en voor de winstdelingsregeling of de gelijke beloning voor mannen en vrouwen is he' bedrijfsleven nu niet zo erg te vinden Zo geuw er dan wensen zouden komen, zou men weer een beroep doen op de overheid, maar dat zou dan niet meer kunnen. Wel zag de minister wellicht een mo gelijkheid om via de winstdelingsrege ling iets te bereiken waarop de heer Van der Ploeg had aangedrongen. Daarvoor zou overleg met het bedriifsleven goed zijn. Maar de conclusie uit dit alles is wel Ten aanzien van de loonpolitiek zeide minister Suurhoff belangrijke dingen, welke de achtergrond inhielden van een nieuwe bespreking van de gehele loon politiek met het bedrijfsleven. Volgens hem had.de vrijere loonpolitiek drie criteria: een terugdringen van de overheidsinvloed, een ruimere differen tiatie in de loonhoogte en in fle secun daire arbeidsvoorwaarden en tenslotte spreiding in de tijd van het tot stand ko men van de loonsverhoging. Aan het laatste criterium was, zo meen de hij, voldaan en daardoor was de schok, die zich had kunnen voortplanten in de prijzen voorkomen. Een nadeel hierbij is natuurlijk dat sommige groepen al ter stond van de verhoging profiteerden ter wijl andere achterbleven. Bovendien moe ten bij een differentiatie de wijzigingen in de sociale uitkeringen wachten tot alles zijn beslag heeft gekregen. Van het tweede criterium was volgens minister Suurhoff niet veel terecht geko men er was namelijk niet veel verschil ontstaan. De meeste werknemers hadden 6 pet. gekregen en er waren spanningen ontstaan, die zioh zelfs hadden ontladen in stakingen daar waar de 6 pet niet was gegeven. dat de heer Suurhoff de gedifferentieerde loonvorming mislukt acht en dat hij door overleg naar andere wegen wil zoeken om hetzelfde doel te bereiken. Tot de heer Van Dis (SGP), die deze hele zaak nogai simpel had gesteld, zei minister Suurhoff: „Als ik de heer Van Dis zo onbekommerd door het sociaal- economische leven zie wandelen, moet ik denken aan de titel van een boek, name lijk „De impressies van een simpele ziel'' De heer Roemers (PvdA) had. gelijk men weet, dinsdag reeds met een motie ge zwaaid. De minister zeide daarvan, dat als de Kamer via zulk een motie zou besluiten tot het optrekken der landar beiderslonen, dit door de regering natuur lijk in overweging zal worden genomen, maar hij kon nu nog niet zeggen wat er met de lonen zal gebeuren, omdat dit verband houdt met de sociaal-economische politiek én met de landbouwpolitiek. De Kamer zal er echter, zo zeide hij, reke ning mee hebben te houden, dat dit van invloed zal zijn op de hele loonontwikke- hng. Toch kwam de heer Roemers met zjjn motie, welke inhield, dat de Kamer, ge zien de vergrote achterstand in de land arbeiderslonen van oordeel was, dat voor stellen van het georganiseerde bedrjjfs leven door de regering in welwillende overweging zouden moeten worden geno men. Het liep dus nogal los. Alleen werd het georganiseerde bedrijfsleven hier fei telijk uitgenodigd zulke voorstellen te doen, wat het waarschijnlijk toch wel zou hebben gedaan. De motie werd gesteund door CHU, KVP en AR. lAdvertentiei Boldcpt EAU DE COLOGNE IMPERIALE in flacons van f. 1,05 tot f. 16.40 Echt een geschenk om een heer mee te verrassen BOLDOOT After Shave stick f. 2.25 Opduwbaar model 1" Zakflacon Eau de Cologne IMPERIALE en een stuk geurige CHYPRE zeep in leuk modern étui f. 2.» Hebt U de rijk geïllustreerde Boldoot geschenkenfolder ontvangen %o niet, schrijf dan even naar J. C. Boldoot Amsterdam. In het begin van zijn antwoordrede heeft minister Suurhoff uiteengezet de kwestie der prioriteiten van hetgeen hij als wetgevende arbeid had aangekondigd. Hij meende, dat intern geen prioriteiten programma was op te maken, omdat men in verband met de toestand van de schat kist niet kan zeggen wat voorrang zou moeten hebben. De voorziening voor weduwen en wezen heeft wel een hoge prioriteit, aldus de be windsman, maar men kan toch niet zeg gen. dat daarvoor de rest nu maar zou moeten wachten- Men weet nog niet wat de verschillende wetsontwerpen zullen gaan kosten en wat de schatkist zal kun nen dragen. Ais hji dus over temporisering heeft gesproken, dan bedoelde hii. dat men allereerst voorzichtig moest zijn met het loonbeleid en tevens een minder grootse opzet van de verschillende wets ontwerpen. Realist is de minister nu dus wel. Geen maand voor de ouden *van dagen De uitkering-ineens voor de „Drees- trekkers". de trekkers van de noodwet ouderdomsvoorziening, zou volgens de minister niet meer dan een halve maand kunnen bedragen, dus geen maand, zo als de Kamer had gevraagd. Dat zou 12 miljoen kosten en indien men beste dingsbeperking nastreeft, moet men deze ook uitstrekken tot de sociale uit keringen. Onder de huidige omstandig heden zou men op sociaal gebied zich moeten beperken tot hetgeen noodzake lïik is: extra-uitgaven, zoals de kerst uitkering. welke de heer Van der Ploeg had gewaagd, kon men met het oog op de toestand van de schatkist niet toe staan. De publikatie in de pers van adviezen welke de regering had gevraagd zoals zij dat herhaaldelijk doet aan de SER zat de minister nogal hoog Hii kwam daarop driemaal terug en zeide het r.e be treuren. dat deze zaken werden gepubli ceerd voordat de regering e-r kennis van bad gekregen omdat »r dan verwachtin gen werden gewekt, die niet altijd zou den kunnen worden vervuld. Hij vond dat maar nienwtjesjagerii' waarbij geen en kel belang wa-s gediend. De emigraf.iepoiit.ieic was een politiek van lange termijn en deze moest worden voortgezet. HiMeffde er de nadruk op. dat er door de emigratie grotere kansen zijn voor onee export dan door onze industrie worden gebruikt Aan de emigratieraad wilde hij de vraag voorleggen de grenzen tussen voorlichting en propaganda duide lijk aan te geven. Hij hoopte tenslotte het volgend jaar voor wat Australië betreft tot eenzelfde kredietverlening te komen als nu voor Canada geldt. De staatssecretaris van Sociale Zaken, ar- Van Rhijn, behandelde daarna nog en- iceie minder belangrijke onderwerpen. Uver de motie van de heer Roemers zal later worden gestemd. Morsten komt de aanpassing van de ambtenarenpensioenen aalJ. t?e a'5emene ouderdomsvoorziening in behando'mg welke wetsontwerpen door minister Struvcken zullen moeten wor den verdedigd. F. S Kolonel C. Zaayer, commandant van het Vierde Depot Infanterie te Maastricht, heeft gisteren tijdens demonstraties van de jonge rekruten met bijzondere lof en in het openbaar gewag gemaakt van het moedige gedrag en het menslievend hulp betoon van vijf dienstplichtigen der basis opleiding te Maastricht. Deze jonge mili tairen hebben in de avond van 24 oktober gepoogd twee blinden die te Maastricht te water waren geraakt te redden. Twee van de jonge militairen, die zich in het water hadden begeven, wisten de dren kelingen op het droge te brengen, maar toen waren deze reeds overleden. De moe dige redders waren de soldaten J. A. van Berloo uit Gemert-Handel, E. C. W. van Duimen uit Ammerzoden, T. van den Broek uit Helmond. W. J. van der Brand uit Schijndel en W. H. van Doesburgh uit Leerdam. Zij ontvingen alle vijf van ko lonel Zaayer namens het depot een zil veren sigarettenkoker met inscriptie. De vijf redders waren reeds eerder door het blindeninstituut, waar de slachtoffers woonden, gehuldigd voor hun moedig ge drag. De samenwerkende verenigingen voor economisch onderwijs zullen op zaterdag 8 december in het Groothan. delsgebouw te Rotterdam de 24e land dag voor het Nederlands Economisch Onderwijs houden. Op de bijeenkomst zal dr. P. G. van de Vliet, secretaris van de Nederlandse Associatie voor Praktijk-examens, spre ken over het onderwerp ..De onmacht van de wetgever in onderwijszaken". Des middags spreekt drs. E. Stijkel, die werkzaam is bij de Hoge Autoriteit van de Kolen, en Staalgemeenschap over ..Heden en toekomst van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal". Voorts staat op het programma de ver toning van enige films van de E.G.K.S. Mr. K P. van der Mandele voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koop handel. zal de vergadering, direct, na de openingsrede van de voorzitter van de samenwerkende verenigingen voor eco nomisch onderwijs, mr. A. Bructo, toe. spreken. Advertentie B. en W. van Amsterdam hebben be- sloten twee prijzen, elk groot 1500, toe te kennen voor in 1955 verschenen essay bundels of afzonderlijke, in tijdschrift ge publiceerde, essays, en wel aan Jan Engel man voor zijn „Tweemaal Apollo" en aan mr. Evert Straat voor zijn essays „Levend verleden, Antonio Machado, beschouwing en verantwoording bij de vertaling van Euripides' Herakles, alsmede voor zijn dagbladpublikaties op het gebied van de schaakkunst." De jury bestond uit prof. dr. S. Dres den, prof. dr. E. J. Dijksterhuis en B. Stroman. f 2.50 Geschenkverpaklcing (Van onze verslaggever). Een stormachtige wind joeg regen en hagel gisterenmiddag door het vriende lijke plaatsje Ouwerkerk en op nog geen kilometer van het dorp sloegen stukken zee tegen dc verhoogde dijken, maar bur gemeester Romeyn en zjjn wethouders let- tjf rf-s §s MC ten er nauwelijks op. Gisterenmiddag was het een beetje feest in het dorp, dat in de rampzalige dagen van februari '53 het eer»; door de zee werd weggevaagd. De Lloyd-dames uit Rotterdam waren name lijk naar Schouwen-Duiveiand gekomen om, als sluitstuk van de door haar gevoer de actie, een zelfgemaakt gobelin aan te bieden, dat een plaats zal krijgen, in het nog te bouwen raadhuis. Deze vrouwen van mannen, die onder de Lloyd-vlag varen, besloten enkele i vfsv.v i - I Mevrouw Flach-Michelsen onthult de gobelin in de kleuterschool te Ouwerkerk. Geheel links de uitbeelding van de ramp. In het midden de sluiting van het laat ste gat in de dijk nabij Ouwerkerk en geheel recht het herwonnen land. De Hongaarse vluchtelingen dievan morgen het opvangcentrum in hebben verlaten, om hun tweede ver fj Plaats te vinden in verschillende vakan tiecentra in ons land, hebben gistcravon afscheid genomen van het Rode-Kruis- pcrsoneel. Een van de Hongaren maakte zich tot tolk van zijn lotgenoten en sprak de art sen, zuster en helpers van het Rode Kruis toe. „Door de sluier van onze tranen wil len wij uiting geven aan de diepe ontroe ring die ons beving bij de ontvangst, die gij ons allen bereidde bij het betreden van uw land", aldus déze Hongaar. „Vooral bij ons jongeren", zo zeide hij, „was de liefde en hartelijkheid die ons tegemoet straalde, iets wat wij nimmer gekend heb ben. Verdrukking, willekeur en terreur het ontberen van de elementaire rechten van de mens, waren tot nu toe ons deel. N,a de lijdensweg van onze vrijheidsstrijd, bloedend uit talrijke wonden, lichamelijk en innerlijk gebroken, zijn wij door u als broeders ontvangen. Onze aan uitdruk kingsmogelijkheden zo rijke, beeldende 'f®. schiet hier tekort om u te danken. Wij beloven plechtig dat wij nu en altijd alles zullen doen. om onze diep doorvoel- de dankbaarheid te tonen. Ons Hongaars woord zal daarvoor borg staan" zo be sloot deze Hongaar. De gewestelijk commandant van het Rode Kruis in Utrecht, dr. A. Vrijlandt. dankte in een kort slotwoord voor de ge voelvolle woorden. Hij hoopte, dat de Hongaren de verkregen vrijheid op de juiste wijze zullen gebruiken, een vrijheid aangevuld met zelfdiscipline, waardoor, aldus dr Vrijlandt een spontane eenheid met het Nederlandse volk mogelijk wordt Slechts in deze vorm zult u de geestelijke jaren terug om in haar vrije tijd van die gezellige kleine dingen te vervaardigen, die meehelpen om van een kaal huis weer een werkelijk „thuis" te maken. Meer dan 450 handwerkprodukten .waar aan 600 vrouwen in het gehele land ge werkt hebben, werden op 30 juli '1954 reeds over de 200 gezinnen verdeeld. In de nieuwgebouwde, door „De Tafel ronde" uit meer dan tien landen ge schonken kleuterschool werd gisteren het gobelin door de echtgenote van de gezag voerder van de Waterman m evr, E. Flach-Michielen aan burgemeester Ro meyn overgedragen. Zij memoreerde de gedachte, die aan dit geschenk ten grond slag ligt: De vrouwen die leven van de zee, wilden iets geven aan hen, die alles aan de zee verloren hadden. Op het gobelin zijn t wee data aange bracht. Die van de ramp en 6 november de dag, waarop vlak bij het dorp het laatste gat in de dijk werd gedicht. Zij hoopte, dat deze wanddoek het nageslacht zal helpen herinneren aan het leed door, de strijd tegen en de overwinning op de zee. Burgemeester Romeijn bekende, dat B. en W. naar aanleiding van de wederopbouw van het dorp {jikwijls een uitroep hebben geslaakt, die in deze dagen wel. licht de dames en de directie van de K.R.L. ontvalt nu de schepen om de Kaap moeten varen: „Wat duurt het toch lang". Achteraf gezien is het t empo. waarin het herstel plaats vond. nog mee gevallen. Van de 170 woningen, die het dorp rijk was, werden er meer dan 100 verwoest. Thans zijn er al weer 80 her bouwd. De kerk kan eerstdaags in ge- bruik worden genomen en aan vele mis standen is een einde gekomen. De heer Romeyn was er van overtuigd, dat de hulp en het medeleven uit het gehele land en ver daarbuiten 21 bungalows kwa men uit Noorwegen hier voor een goed deel aan hadden meegeholpen. Door dit geschenk, dat zo geheel uit de particuliere sfeer kwam, waren hij en de inwoners zeer getroffen. De aanbesteding van het raadhuis staat op de begroting van 1957 en hij beloofde, dat er een raad huis om het tapijt zal worden gebouwd. Spreker zag in deze geste voorts een eerste symptoom van de toenadering tus sen Rotterdam en Zeeland, die bij de uit voering van het Delta-plan verwezenlijkt gaat worden. waarde en daadkracht van het Neder landse volk kunnen vergroten ten bate van uzelf en tot heil van geheel de wereld De afscheidsbijeenkomst werd onder meer bijgewoond door de nationaal colon necommandant van het Rode Kruis, gene raal A. Alons. De gezinnen van deze derde groep Hongaarse vluchtelingen, zijn vanmor gen ondergebracht in het woonoord „Griendtsveen" te Griendtsveen, het woonoord „Medemblik" te Medemblik, de „Stoofpolder" te Haamstede, „Bos en ven" te Oisterwijk, het „Woordbrookers- huis" te Beetsterzwaag, „Herperduin" te Ravenstein en „Horst America" te Horst Mannen en jongens zijn voorlopig on dergebracht in „Burgsluis" te Haamstede, te Biggekerke op Walcheren, te Oude Ton- ge „Ingeborg" te Oud-Leusden. in Vinke- veen, „Morel" te Epe en „Bethesda" te Haarlem. Bijna veertig vrouwen zijn onderge bracht in „Kolthove" te Epe. Voorts zijn alleenstaanden ondergebracht in „Am sterdam" te Laag-Soeren, te Medemblik en Beetsterzwaag. „Met breed en helder inzicht in de nationale en internationale struc turen van liet sociaal-economisch leven liebt gij door gesproken woord, door geschrift en daad grotelijks bij gedragen tot de oplossing van prakti sche vraagstukken in de geest van de maatschappelijke leer der Heilige Kerk. Uw uitzonderlijke organisato rische bekwaamheden hebt gij in dienst gesteld van de verheffing en de verrijking van de economische bedrijvigheid en de arbeid in de Nederlandse maatschappij. De vestiging van goede verhoudin gen tussen werkgevers en- werk nemers, alsmede de ontplooiing van het maatschappelijk leven in ruimere zin, van cultuur en onderwijs met name ook het hoger onderwijs in de economische en sociale wetenschap- Pen hebt gij met nw voortreffelijke gaven van geest en hart bevorderd". Aldus gaf Prof. dr- S. H. M. van der Ven een beknopte formulering van de gronden waarop het besluit van de Se naat van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg, steunde om aan mr. B. J. M, van Spaendonck het ere doctoraat in de economische weten schappen te verlenen. De ere_promotie vond hedenmiddag plaats tijdens een plechtige openbare academische zitting van de Senaat wel ke ter herdenking van de 19e diës nata- lis van de- Hogeschool werd gehouden. In zijn re.de belichtte de promotor prof. Van der Ven uitvoerig de talrijke ge bieden waarop mr. Van Spaendonck tijdens zijn zestig levensjaren, werk zaam is geweest en waar hij door zijn kennis en inzicht op buitengewone wijze richting heeft gegeven. Het is geen ge. heim, aldus prof. Van der Ven, dat gij in het proces van opgang naar een ge ordend sociaal-economisch bestel nim mer de belangstellende toeschouwer langs de weg bent geweest, doch juist een der grote krachten die deze opgang hebben gestuwd en geschraagd. Spreker memoreerde uitvoerig de be tekenis van de ere.doctor voor de tot standkoming van het gezamenlijk over. :::v'i; leg tussen werkgevers en werknemers, zijn activiteiten op cultureel gebied en zijn bemoeienissen met het onderwijs, waarvoor de Senaat van de Katholieke Economische Hogeschool gaarne haar erkentelijkheid betuigde. Nadat de secretaris van de Senaat, prof. dr. M. G. Plattel O.P. de nieuwe doctor honoris causa met de ere-tekenen zijner waardigheid had bekleed, gaf mr. Van Spaendonck in een korte rede uit drukking aan zjjn gevoelens van dank. Hij herinnerde aan de ingrijpende ver anderingen in de Sociaal-economische structuur welke zich gedurende de acht endertig jaren dat hij met de leiding van talrijke organisaties was belast, vol trokken hadden. De verbreding van de doelstelling der vakverenigingen had o.m. geleid tot een drastische verkorting van de arbeidsduur Sinds 1918 werd de verbetering van de volksgezondheid krachtig ter hand ge nomen: de volkshuisvesting werd ver beterd, kindersterfte teruggedrongen en de levensduur der ouderen op sprekende wijze verlengd, terwijl tuberculose, reuma en kanker heftig bestreden werden. Parel- lel met de arbeidsduurverkorting nam de belangstelling voor sport, toneel, muziek, film, radio en televisie toe. Daarnaast zijn verder grijpende doel stellingen naar voren gekomen. Een der gelijke ontwikkeling zou uitgesloten zijn geweest indien niet eerst de geesten door het onderwijs daarvoor rijp waren ge maakt. Aldus moet het onderwijs worden gezien ais een onmisbare voorwaarde voor het bereiken van een zowel in materiële als in culturele zin hoger welvaarts niveau. Mr. Van Spaendonck betoogde, dat zijn streven er altijd op gericht is geweest genoemde ingrijpende veranderingen in de sociaal-economische structuur te vol gen en zijn apparaat aan de daaruit voortvloeiende doelstellingen aan te pas sen. Tenslotte sprak de nieuwe ere-doctor zijn dank uit voor het belangrijke werk van de docenten van de Katholieke Economische Hogeschool i.h.b. voor hun brede activiteiten ten bate van het be drijfsleven en zijn organisaties. Eerder tijdens de academische zitting, had de rector-magnificus, prof. dr. J. J. J. Dalmulder, het woord gevoerd over „De economische problematiek van Algerije". De Algerijnse bevolking neemt snel toe. Daarvoor moeten arbeidsplaatsen worden gecreëerd. De landbouw biedt hiertoe geen mogelijkheden. Industrialisatie ligt dus voor de hand. Aan de hand van een economisch model schetst prof. Dalmulder de consequenties van een aantal economisch-politieke maat regelen. Hij komt tot de conclusie, dat een volledige breuk tussen Frankrijk en Algerije voor het laatste land economisch desastreus moet worden geacht. De in- komensmogelijkheid der maatschappelijke groepen zou er door worden bevorderd en de handelsbalans ongunstig beïnvloed. Het blijven van Algerije binnen de Franse Unie gepaard gaande met de uitvoering van een openbare-werkenprogram tot verzekering van het bestaansminimum van de moslimbevolking, is dan ook verre te verkiezen. Vijftien dames uit Rotterdam hebben on geveer 1900 uur aan dit wandkleed ge werkt. Het is uitgevoerd in 45 verschil lende kleuren wol. De naald moest 442.000 door he-t stramien worden geprikt, voor dat het gobelin gereed was. In septem ber en oktober was het kleed in Noor wegen op een tentoonstelling. Het tienjarig dochtertje van de gezag voerder van de Zeeland, had gisteren maar „gespijbeld". Zü heeft een jonget je in Ouwerkerk geadopteerd, dat nu twee jaar oud is. Met een prachtige auto onder haar arm klom ze de bus in. André Ouwerkerk, zoals ze hem noemt, kreeg de auto, maar voor haar lag er in het dorp een mooie Zeeuwse broche ge reed. Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 777 Gironummer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 Een dame uit Hierden klaagt aan „Trouw" in een brief haar nood over het feit dat zij en haar zuster, als gevolg van het zondagsrijverbod niet meer naar de kerk kunnen. Haar zuster is bind en zij zelf is aan een been verlamd, en nu is er een vriendelijke heer in Hierden. die de twee gezusters iedere zondag tweemaal per auto naar de kerk brengt. Gratis. Toen het zondagsrijverbod werd afgekon digd. zo vertelt de dame. heeft de vriend chauffeur direct ten behoeve van de tweo dames aan de Verkeersinspectie een ont heffing gevraagd voor de twee ritten naar de kerk op zondag. Zaterdag echter kwam er van de inspectie, die uiteraard niet over één nacht ijs kan gaan. bericht: „Eerst met bewijzen komen", en een for mulier invullen. Het was te Iaat om nog iets te beginnen, en zo zijn de twee dames zondag niet. naar de kerk geweest. „Een huurauto is er in ons dorp niet te krijgen, en we zouden dat trouwens ook niet kun nen betalen". De vriend-autobezitter is maandag met een aan het werk gegaan; naar een arts voor een bewijsje. en naar de Verkeersin spectie. De dames hopen van ganser harte dat het nu in orde komt. Maar en nu komt de clou zij zijn t°ch wel een beetje verbaasd: .Onze vriend heeft nu al met al 140 kilometer moeten rijden alleen om die ontheffing te krijgen. Met de benzine, die hij hiervoor nodig had, hadden wij ander half jaar iedere zondag tweemaal naar de kerk kunnen rijden". Z.H. Exc. de bisschop van Haarlem heelt benoemd tot voorzitter van de liturgische commissie in het bisdom, de hoogeerwaarde heer mgr. H. F. Frank, I leken van Hilversum als opvolger van wijlen de hoogeerw. heer C. Meysing. Tot lid van de liturgische commissie is henoemd de hoogeeerw. heer W. N. "'ijlstra, deken van Haarlem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3