Waarschuwing voor aanvaller V.S. staan achter de Bagdadpact-landen Aanvallers betalen vrijmaking van Suezkanaal Pakistan brengt de kwestie- Kasjmir ter sprake met bloed van uiterst zeld- 3ombay"-bloedgroep Uitbreiding zondags- rijverbod overwogen Cf en onenisrheid tussen V.S. en Londen/Parijs Kadar in macht der Russen Grote mogendheid moet klein land eigen leven laten DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaterdag zal ons derde Susjehet levenslicht zien Twee Nederlanders vrijgelaten IMP Incidenten en spanning in Albanië? Westelijke staatslieden verklaren: Joegoslavische receptie in Moskou Vrijdag 30 november 1956 Brits-Turkse besprekingen in Londen EGYPTE VERKLAART: Hongaarse jongen vond vader en moeder terug Denk aan Hongarije Vergadering V.N.-assem blée Birma dient Nederland van advies Ierse landbouwer gaf halve liter Frankrijk en de Sovjet-Unie Slecht trekkende huis schoorstenen zijn luchtbedervers Italiaanse regering krijgt vertrouwen... Griekse waarschuwing WEERBERICHT AJa drie jaar gevangenschap Vijfjarig kindje nog zoek PRINS BERNHARD OPENDE RADAR MMM Ferdinand de Lesseps Vlucht in dieselolie, propaangas, etc. wordt tegengegaan Murphy Toast van K. „op onze vriendschap1 f Selivyn Lloyd Eisenhower O De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Toenemende bewolking met tijdelijk enige regen, plaatselijk voorafgegaan door sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later matige tot krachtige en aan de kust wellicht harde wind tussen zuidwest en noordwest. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen tempera turen enkele graden boven het vriespunt. Zaterdag 1 december: zon op 8.28 uur, onder 16.34 uur; maan op 7.29 uur, onder 16.03 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Elke bedreiging van de onschendbaarheid van liet grondgebied en de politieke onafhankelijkheid van Turkije, Pakistan, Irak en Perzië zal door de Amerikaanse regering als buitengewoon ernstig worden beschouwd, aldus een gisteren gepubliceerde verklaring van bet Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Hoge ambtenaren te Washington zeiden, dat de door president Eisenhower en minister Dulles goedgekeurde verklaring bedoeld is als waarschuwing, dat de Verenigde Staten achter de vier Mohammedaanse landen van het pact van Bagdad staan. ho? Z16-1- verdras direct gekoppeld is aan Ar i? u6n van financiële steun van de abische landen. Hij verzekerde, dat de Arabische staten het ernstig meenden triet hun aanbod tot hulpverlening Hier door zou de jaarlijkse bijdrage uit En- geland worden vervangen, hetgeen d enige weg naar vrijheid" betekende In het debat voerden afgevaardigde! van zeventien partijen het woord De Verscheidene bladen te Istanbul ma kenmelding van berichten van Radio- Moskou en in de „Pravda volgens welke de grote westelijke mogendheden en Israël zouden trachten Turkije en Irak er foe te bewegen Syrië aan te val- len. en noemen deze berichten leugens en laster Een der bladen schrijft dat men. naar Radüo.Moskou luisterend, herinnerd wordt aan 1939. toen .Moskou steeds maar beweerde dat Finland zich gereed maakte om Rusland aan te val len". Omtrent berichten van Radio-Cairo, dat Glubb Pasja, de voormalige (Britse) bevelhebber van het Jordaanse legioen zich te Ankara zou bevinden, wordt In bevoegde kringen van de Turkse hoofd stad gezegd dat dit een propaganda- manoeuvre is om Turkije verdacht te maken. De Turkse waarnemend minister van buitenlandse zaken, Ethem Menderes. en de secretaris-generaal van het Turkse ministerie van buitenlandse zaken Nu- ri Blrgi. zijn gisteren inmiddels te Don- den aangekomen waar zij. volgens se- woonlijk welingelichte kringen, met Britse ministers van gedachten zullen wisselen over de problemen in het ™- den.Oostèn met o.a. de toenemende com munistische invloed in Syrië. De twee Turkse staatslieden, die het afgelopen weekeinde uit Istanbul waren vertrokken, hebben eerst twee dagen te Parijs besprekingen gevoerd. Men verwacht, dat zij te Londen over leg zullen plegen met de minister van buitenlandse zaken. Selwyn Lloyd en met vertegenwoordigers van de minist ries van oorlog en marine. Tnrkiie Volgens Britse kringen had iurKU om deze besprekingen verzoent. Inmiddels heeft de Syrische premier Sabrl Assali, tegenover een verslagge ver van het blad „Al Sjaab" verklaard •lat de berichten, volgens welke Rus sische wapens in Syrië zouden ziin aan gekomen, „elke grond van waarheid missen". Jordanië's breuk met Engeland Het Jordaanse parlement heeft met 39 stemmen tegen een. bij een onthouding, het besluit van de regering van Soelei- man el Naboelsl. om te streven naar af schaffing van het Brits-Jordaanse ver. drag en het vertrek van de Britse striid- krachten uit Jordanië, goedgekeurd. De premler verklaarde na afloop van het debat ..te geloven" dat afschaffing meeste van hen eisten volledige samen werking met _de andere Arabische lan den om Israël van de kaart te vegen. Ook wilden zij bestrijding van het im perialisme. boycot van pachten met vreemde mogenheden, het aanknopen van diplomatieke, economische en cul turele betrekkingen met de Sovjet-Unie en Communistisch China en versteviging van de Arabische eenheid Enkele afge vaardigden leverden ook kritiek op de verenigde Staten. Twee Nederlanders, de heren Van Geuns en Wiersma, die drie jaar geleden zpn gearresteerd op beschuldiging van betrok ken te zijn geweest in ondergrondse activi teiten, zjjn enige dagen geleden uit de ge vangenis ontslagen, aldus is heden uit welingelichte Indonesische bron in Dja karta vernomen. Dit bericht werd door een woordvoer der van de Nederlandse diplomatieke ver tegenwoordiging in Djakarta bevestigd. President Nasser heeft gisteren bespre kingen gevoerd met de directeur van de Egyptische organisatie voor het Suezka naal. Badawi, die een bezoek aan de Verenigde Staten heeft gebracht, zo meldt 'adio-Cairo. Badawi verklaarde na het onderhoud, at „de Verenigde Naties zullen hel- len bij het vrijmaken van het Suezkanaal In het kamp „Vakantievreugd" bij Om men. waar ruim 80 Hongaarse ,v jk lingen zijn ondergebracht, zijn drie van een gezin herenigd. Een 18-jarige jon geman. die tijdens de maaltijd binnen kwam. herkende in twee der aanzitten- den zijn vader en moeder, die nog in on wetendheid verkeerden over zijn komst. -Toen de Russen hun actie in Hongarije begonnen, waren de jongen en zijn ouders 400 km. van elkaar verwijderd. Zij vlucht ten afzonderlijk over de grens De ouders kwamen echter reeds met het eerste transport vluchtelingen naar Nederland en de jongeman met het derde. Hij ver nam pas in Utrecht dat ook zijn ouders in Nederland waren Het gezin mist nu nog een vijfjarig kind. In het P.T.T.-rustoord te Ootmarsum hervond een Hongaar zijn broer en schoonzuster. Gironummer Ned. Rode Kruis Den Haag 777 Gironummer r.-k. Huisves tingscomité, Den Bosch 34348. Gironummer Nationaal Comité Hulp aan Hongaarse Volk Amsterdam: 999 Z. K. H. Prins Bernhard heeft vanmorgen aan boord van het s.s. Erasmus de radar langs de Waterweg voor geopend verklaard. Vervolgens zocht de Prins contact met de post Hoek van Holland, die het schip zijn positie opgaf en het de Waterweg binnenloodste. In het vervolg zullen de loodsen bij slecht zicht een beroep kunnen doen op de mannen in de'zeven torens, die op het radar-oog ieder schip kunnen volgen. Op de foto de laatste toren in hei hart van Rotterdam op het Cliarloise Hoofd tussen de schepen en de kranen. Tijdens het algemene debat in de As semble der Verenigd,. NatiCs heeft de minister van buitenlandse zaken van Pa- Iristan Malik Firnz Kahn Noon, gisteren de V-N. onder ogen gebracht, dat India daadwerkelijke pogingen doet Kasjmir te annexeren via een. naar zijn hand ge stelde assemblee in S'inigar de hoofd stad van Kasjmir. Toen leiders van het Plehlceief- Fr"„t" -'wn die de toe komst van Kasjmir -vil zien bepaald door een plebisciet) zitten on het oge klik in de gevangenis, tezamen^ met een groot aantal Kasimirse nationalisten die zich verzetten tegen de integratie met India. Er zijn bovendien op het ogenblik vijftie bataljons van het Indiase leger in Kasj mir, die dit kleine land bezetten, zo ver klaarde de Pakistaanse minister. Het falen van de Veiligheidsraad om de impasse, waarin de kwestie Kasjmir verkeert op te lossen, Rtaat het houden van een Cei ijk en onpartijdig plebiscie' in de weg en draagt er niet toe bij het orestige van de Verenigde Naties te ver bogen. zo vervolgde de minister. Hij be- doot met te zeggen, dat zii- land voort durend pogingen heeft ondernomen via de V.N. in volledige overeenstemming R^ü.icn van de behoefte aan bloed van de r -,„i)ay-l3'oedgroep verwittigde Ook in was dit bloed niet voorhanden. hinJuCOn'i!ct opgenomen werd met de Limerick, die met haar beslissingen de kwestie Kasj mir te regelen. De afgevaardigde van 'li-ma Upe Kin sprak de hoop uit. dat de Beheerschaps- raad zich in staat zal achten zich bezig te houden met de slechter wordende be trekkingen tussen Frankrijk en Algerije en tussen Nederland en Indonesië. Kin noopte, dat de huidige debatten in de Al gemene Vergadering Frankriik er van heb ben overtuigd dat het beter doet volle- atge democratie in Alaeriic toe te pas sen. Wat Nederland betreft hoopte hij j jZI?u, 'nz'en dat het beter is een gebied, dat het verlaten heeft na het met wapens en handelspraktijken meer dan 3 eeuwen te hebben veroverd volledig te verlaten. en dat de aanvallers die het kanaal blok keerden de koster ervan zullen betalen". Het Britse militaire hoofdkwartier in Port Said maakte gisteren bekend, dat de Egyptenaren in het Suezkanaal ten zui den van de bestandslijn dertien schepen vasthouden. De schepen zouden via Port Said het kanaal kunnen 'verlaten, doordat de Britse en Franse bergingsdeskundi gen het kanaal, voorzover het in Brits- Franse handen is vrijgemaakt hebben aldus het hoofdkwartier De opperbevelhebber van de politie macht van de N.V., generaal Burns, en de Britse bevelhebber in Egypte, gene- raai Stockwell, zj}„ gigteren te Port Said overeengekomen, a-,* eenheden van de 'n- tcrna'ionaie politiemacht in bet gebied van het Suezkanaal een „buffer" zullen vormen tussen de Britse en de Egypti sche troepen. Als de Egyptenaren hiermee akkoord gaan zal een Deense compagnie vandaag nog het ..niemandsland" ongeveer 35 km ten zuiden van Port Said binnentrekken Naar aanleiding van een officiële me dedeling van bet Anglo-Franse opperbe vel in Port Said, dat het een klacht bij de Verenigde Naties heeft ingediend over het .instrueren van hef gebruik van vuur wapens van Egyptenaren door Joegosla vische troepen, die tot d e V.N.-politie macht behoren, heef, gisterenavond een woordvoerder van de Verenigde Naties ontkend dat dit zou hebben plaats gevon den. De Canadese minister van buitenlandse zaken, Pearson, heeft gisteren in bet La gerhuis in Ottawa verklaard dat op bei ogenblik overwogen wordt of de taak van de V.N.-troepen Sn j~^ypte uitgebreid moet worden tol be.waking van de gren zen van Israel met Syrië en Jordanië Dit is echter een moeilijke kwestie, zo verklaarde de minister naar aanleiding van vragen in het Lagerhuis, omdat de V.N.-troepen aanvankelijk bedoeld waren voor toezicht op het bestand in Egypte. De Egyptische regering heeft besloten het standbeeld van Ferdinand de Lesseps de stichter van de maatschappij die het Suezkanaal heeft laten graven te vervan gen door een vrijheidsbeeld, waarmee men de nagedachtenis wil eren van de Egyp tische „martelaren" die het leven hebben gelaten bij de Brits-Franse landingen Het standbeeld van de Lesseps staat bij de ingang van het Suezkanaal te Port Said Volgens berichten, die thans te Bel grado de ronde doen. hebben Heb in de laatste tijd in Albanië tal van incidenten voorgedaan, welke mensenlevens hebben gevergd. Tijdens betogingen te Tirana, de Alba nese hoofdstad zouden ruim 20 mensen door de politie gedoozijn Ook zou de politie, zonder voorafgaande waarschuwing, hebben geschoten op ar beiders, die betoogden voor de verstrek king van hout en steenkool woarbii -ven eens een aantal betogers om het leven zou zijn gekomen Een TsjeeHoslowaakse student, die een vakantiereis door Al banië maakte, zou eveneens bij een inci jent zij,, gedood. Verscheidene honderden Albanese joden zouden hebben verzocht het land te mo gen veriate-n Volgens dezelfde «erucb'en zou in de Albanese hoofdstad Tirana de toestand gespannen z:!n In de afgelopen dagen zouden in het gehele land arres taties zijn verricht. Voorts zou de Albanese communistische partij een nieuwe propa gandacampagne zijn begonnen, waarbij vooral Joegoslavië het moe' ontgelden. Buitenlandse waarnemers te Belgra do wijzen erop, dat -i leider van de Albanese communistische nartij, Enver Hoxha, en de Albanese minister-presi dent. Mehmet Shohu. door d-c Joegosla- ven beschouwd worden als de meest stalinistische van alle leiders die in Oost-Europa aan de macht zijn. Van bevoegde zijde kon geen beves tiging worden verkregen van de berichten over incidenten en arrestaties in Albanië (Van onze Haagse redactie) Om een vlucht naar het ver bruik van andere soorten brand stoffen tegen te gaan dan waar voor thans het zondagsryver- bod geldt, zoals dieselolie en pro paangas (LPG) wordt thans op het departement van Econ. Zaken overwogen de regering te advise ren ook voor personenauto's en autobussen die op dieselolie of pro paangas lopen het zondagsryver- bod van kracht te doen zijn. Vooral het verbruik van LPG is de laatste dagen geweldig toegeno men. Zo is in vier dagen tijds de gehele, in ons land beschikbare ombouwapparatuur uitverkocht, terwijl een tekort aan tanks zal blijven bestaan, omdat de fabrie ken toch al op maximum capaci teit werken, zodat aan een grotere vraag niet te voldoen valt. Wel is er- LPG-gas in voldoende mate aanwezig, maar omdat onder meer in enkele plaatsen de gasvoorzie- ning met propaangas geschiedt en men het uitwijken naar andere produkten op grote schaal zo veel mogelijk wil tegengaan, overweegt men om ook het verbruik van dit gas aan banden te leggen. Naar wij vernemen is noch de Nederlandse LPG-vereniging, noch de grote Amsterdamse leveranciers, die de import uit Duitsland naar ons land voor 95 pet verzorgen, bij het overleg met het departement betrokken geweest. Men stelt nl. van de zijde van de Ned. LPG-ver eniging, dat het verbruik van LPG nooit snel kan toenemen, omdat door het gebrek aan ombouwma- teriaal en het nog geringe aantal tankstations (rfiomenteel in ons land 40, welk aantal nog dit jaar tot 50 zou kunnen worden opge voerd) wel voldoende beperkingen worden opgelegd. De Amerikaanse ?™bassadeur in Parijs Douzlas Dillon, heeft in een artikel in het Amerikaanse tihlsehrift „Information ami Documents" verklaard, dat de westelijke saamhorigheid, wat er ook over gezegd wordt geen lege formule is. De meningsverschillen die tussen de V. S enerzijds en Engeland en Frankriik z.nderziids ten aanzien van het gebruik van geweid in Egynte bestaan verande ren niets aan het feit. dat Frankriik en Engeland de natnorliike bondgenoten van de V. S- zijn en blijven, aldus Dillon. Voorts verklaarde hij. dal de V S niet zouden toestaan dat leiders die niet ge aarzeld hebhen hun troepen m een land een bloedbad te laten aanrichten, tegen over onze bondgenoten een toon aanslaan die als een dreigement klinkt. Dillon noemde elk denkbeeld dat d* V. S. in het Midden-Oosten met de Rus sen zouden kunnen samenwerken op mili tair Bebied. onmogelijk. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken. Murphy verklaarde gisteren op een bijeenkomst in New York dat het Atlantisch Pact de hoeksteen blijft van de Amerikaanse buitenlandse politiek die gericht is op de versterking van de veiligheid der vrije landen. .Geen van de recente gebeurtenissen mag dit bondgenootschap, dat onze oudste en dierbaarste vrienden omvat, vertroebe len. Wat voor moeilijkheden er op het ogenbl'k ook kunnen ziin. zij ziin slechts tijdelijk, terwijl het Atlantisch Pact een krachtig bolwerk tegen de Sovjet-ex pansie zal blijven". Krocsjtsjcfs uitlating op de Albanese re ceptie van woensdagavond tegenov-r de loegoslavischp ambassadeur („Er be staan ongetwijfeld mening 'erschili tus- esn ons, maar wij °ok vrienden"), heeft gisteravond op verschillende wij— 'icv'iging gevondr". „Laaf ons het glas heffen op onze vriend schap". met deze woorden bracht de Sov jetleider op de receptie ter gelegenheid v de Joegoslavische Nationale Bevrij dimrsdae, staande tussen Boelganin. Mo lotof. Mikojan, Kaganowitsj. Tsjoekof en Sckolofsky een toost ®»t op zijn gastheer ambassadeur Velko Micunovic. Tegen be* eind van het feest, toen Kroesjtsjef van tomatensap op champagne was overgegaan, wendde hij zich tot een iroep Franse journalisten en zei lachend' „Ik heb een boosaardig, maar grappig verhaaltje gehoord, dat ik u zal vertel len. Toen Eden ziek geworden was. wer den verscheidene dokters bij hem geroe pen. Hun diagnose luidde; ontsteking van het kanaal" De vriendschappelijke houding van de Sovjet-leiders tegenover de Joegoslavische ambassadeur en diens echtgenote, voor wie vooral Boelganin. Kroesjtsjef en Mo- lotof zich om strijd in attenties uitputten, bleek ook uit een verzoek aan de ambas sadeur om nog diezelfde avond voor de Sovjet-radio cn televisie te spreken, het geen gebeurde De Britse minister van buitenlandse -"aken- Selwyn Lloyd heeft woensdag, kort voor zijn vertrek uit New York naar Londen, in een vraaggesprek met de New York World-Teiegram verklaard dat de recente geschillen in de Engels sprekende wereld geen blijvende schade hebben aangericht. ,Het is tenslotte een familie-aangele genheid", zo zei hij. President Eisenhower heeft enige dagen geleden een boodschap gezonden aan pre mier Mollet van Frankrijk, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de betrekkingen tus sen Frankrijk en de V.S. op „allervriend- scbappelijkste basis en op de grondslag van samenwerking zullen worden voort gezet evenals In het verleden", zo heeft Hagerty. de perschef van het Witte Huis, gisteren bekend gemaakt. Naar aanleiding van vragen van jour nalisten verklaarde Hagerty nog, dat voorzover hij wist, president Eisenhower nog geen plannen heeft voor een bespre king met premier Mollet, of de Britse premier, sir Anthony Eden. Een woordvoerder van het Fra«nse staatssecretariaat voor industrie en han del heeft tegengesproken, dat Frankrijk grotere leveranties van olie uit de Sov jet-Unie zou ontvangen. De woordvoerder zeide, dat het vraag stuk van grotere Sovjet-olieleveranties was besproken tijdens de Frans-Russische handelsbesprekingen welke 17 oktober j„- te Parijs waren begonnen. Deze bespre kingen werden echter drie weken later stopgezet ln verband met de Brits-Franse interventie in Egypte en door de gebeur tenissen in Hongarije. (Van onze Utrechtse redacteur) Slecht trekkende huisschoorstenen in een woonwijk kunnen meer hinder veroor zaken dan een fabrieksschoorsteen met sterke trek en warme afgassen. Koude, dus zware, pakketten afgewerkte lucht zullen immers laag blijven hangen en hoge concentraties van hun bestanddelen op grondnniveau kunnen veroorzaken. De zelfde hoeveelheden gas, op hoge tempe ratuur uit een hoge schoorsteen gespuid, zal aanmerkelijk minder hinderlijk zijn. Een van de voornaamste bronnen van luchtvervuling vormen de verbrandings gassen ontstaan in industrie en woonhui zen, aldus ir. H. JSilers in een voordracht op de gisteren in Utrecht gehouden ver- gadering van de Ned. Vereniging tegen water-, bodem- en luchtverontreiniging. Bij verdunning van deze gassen met lucht kan afhankelijk van de temperatuur, waar op de afgassen gespuid worden en van hun vochtgehalte oververzadiging en mist- vorming optreden. Uit observaties in Enge land blijkt, dat verschillende van de be langrijkste woon- en industriecentra te vens de centra zijn van gebieden met zeer frequente mist. Prof. ir. F. Hellinga uit Wageningen ging de landbouwkundige aspecten van het probleem van de waterverontreiniging na. Het is niet mogelijk de kwaliteitseisen van alle bij het water betrokken belangen op één noemer te brengen. Wel is het mogelijk gebiedsgewijs een zekerbeleid uit te stippelen. Opdat in dit beleid alle betrokken belangen tot hun recht zullen komen en de maatregelen tot doorvoe ring van het beleid werkelijk tot stand zullen komen, is het gewenst, dat ten spoe digste bij wet een regeling voor de be strijding van de waterverontreiniging wordt, getroffen. De snelle urbanisering in Nederland van gebieden, die ver van de zee en daarmede ver van een een voudige lozing verwijderd liggen, noopt tot een psoedige en doeltreffende regeling van de bestrijding van de waterveront reiniging. Belgische Gistermorgen ontdekte men in een kli niek in ons land. dat een 1-jarig kind, dat men een bloed-transfusie wilde toedienen bloed van een zeer zeldzame bloedgroep beeft, welke men tot nu toe slechts twee keer had geconstateerd. De eerste maa geschiedde de ontdekking van "eze bloedgroep, een variant van de bloed groep .O" met in de bloedwei een anti. stof tegen de O"-groep, in 1952 bij een Tamilie in Bombay. De groep wordt daarom :n ne- 5®rland ..Bombav-bloedgroep' genoemd ?e tweede maal ontdekte men hef voor namen van deze groep bij een boerenfam l'e in Ierland, nabil het plaatsje Lime rick. Het bloed van het kind werd snel ter evestig-ing van deze ontdekking naat v?t centraal laboratorium van de .oedtransfusiedienst te Amsterdam ge- üurd van waaruit men met zo mogelijk °g meer spoed het „Lister-instituut" te :.^ralerL de bewuste landbouwer land aan he* riCk Ryan' die op z"n bloed afnam! Was' een halve liter Het bloed is gisterenavond te half tien op Schiphol aangekomen Maar nog zijn alle moeilijkheden niet overwonnen want nu moet. nógmaals in hef centraal laboratorium een minutieus onderzoek worden ingesteld naar de aard van de bloedgroep van de baby. Want in geval van een niet geheel overeenstemmen van de groepen is het gevaar groot dat het bloed na de transfusie gaat klonteren Dit precisie-onderzoek durfde men echter niet aan zolang het bloed uit Ierland nie» was aangekomen; het kind kon zelfs de kleinste hoeveelheid bloed niet missen. In een interview met liet socialistische blad „Le Peuple" heeft de Hongaarse socialiste Anna Kethly gisteren onthuld, dat zij heeft vernomen, dat de huidige Hongaarse premier, Janos Kadar, zich „in Russische handen" bevindt en niet vrij kan handelen. Mevrouw Kethly vertelde, dat haar dit was medegedeeld in een brief van een vriendin, die zij be schreef als „een bekende, militante commu niste". De brief had zij doorgestuurd naar de Verenigde Naties. De briefschrijfster een goede kennis van oud-premier Imre Nagy, was er getuige van geweest, hoe Kadar op 2 november, dus nog voor de Russische overval, tegenover de Russen had geweigerd met hen samen te werken, omdat hij ,,in geen geval een varrader wenste te worden" Op dezelfde dag nog zou Kadar door de Russen zijn ontvoerd. Anna .Kethly hoopte zaterdag in Kopen hagen. waar zij andere gevluchte leiders van de Hongaarse opstand zal ontmoeten, nadere bijzonderheden te krijgen over de toestand in haar land. Gevraagd naar desertie in het rode leger verklaarde mevrouw Kethly hier van nooit getuige geweest te zijn noch hiervan onbetwistbare getuigenissen te bezitten. Zij meende evenwel te weten, dat er zich onder de Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk Russische soldaten bevinden. Over ile rol van „Radio-Vrij Europa", zei mevrouw Kethly: „Het kan niet ont kend worden cn het is zeer spijtig, dat die zender een rol heeft gespeeld, die men niet heilzaam kan noemen. De bedoeling was goed, maar het resultaat slecht. Ik heb het persoonlijk ondervonden. De communisten hebben mij in 1950 opgeslo ten. In 1952 meldde „Radio-Vrij Europa", dat er opstand in Hongarije op komst was en dat hij door mij vanuit de gevangenis werd geleid De radio noemde daarbij honderden namen van Hongaren die tri vrijheid waren. Ik werd langdurig onder vraagd en geconfronteerd met gewezen militanten van de vakbonden en de so ciale beweging. Ettelijken onder hen wer den gefolterd om „bekentenissen" af te leggen Geen enkele bewering van de zen. der strookte met de waarheid. Dat be wijst dat elk woord van de vrije zenders door de communisten wordt beluisterd en benut." „Dezelfde radio", zo vervolgde mevrouw Kethly. „heeft een grote vergissing be gaan tijdens de opstand, nl. met de aan kondiging dat militaire hulp uit het wes ten in aantocht was. Geen enkele leider van de opstand rekende op militaire hulp, maar wel op morele en diplomatieke bij stand. Wij wisten dat een gewapend in grijpen van het westen meteen een sein zou zijn geweest tot een derde wereld oorlog en vermoedelijk op de totale ver nieling van ons land zou zijn uitgelopen" In de V.N. zijn verschillende neigingen aan de dag getreden om de Hongaarse kwestie te verschuiven van het plan van het volkenrecht naar het humanitaire vlak. Dat is een vergissing. De gehele kwestie draait om de vraag of een grote mogendheid een klein land mag beletten te leven zoals het wenst. Het feit dat de Sovjet-regering onze revolutie tracht te besmeuren door haar fascistisch te noe men, bewijst dat zjj geen zuiver geweten heeft." Toen haar gevraagd werd of zij niet vreesde, dat een eventuele missie van de V.N, een „gepacificeerd" Hongarije zal vinden antwoordde mevrouw Kethly be vestigend. „Daarom heb ik de V.N ge vraagd eventuele waarnemers voor hun vertrek naar Hongarije contact te laten opnemen met gevluchte leiders Het lijdt geen twijfel, dat in Hongarije, waar terreur heerst en deportaties schering en inslag zijn. niemand de moed zou hebben frank en vrij met de V.N.-waarnemers te spre ken." In verband met de arbeidersraden zei mevr. Kethly hierin vertrouwen te heb ben „Degenen, die in deze raden zitting hebben, ken ik niet" zo zei ze Maar de toon, die zij aanslaan om te onderhande len, is bemoedigend en bewijst dat de leden van deze raden veel gezond ver stand hebben en gehecht blijven aan de democratische beginselen." Deze foto laat zien hoe Tsjoe én Lai, de premier van communistisch China, van een kleine Indiase jongen een groot boeket bloemen kreeg, toen hij voor een tivaalfdaags staatsiebezoek aan India in de hoofdstad New Delhi arriveerde Rechts naast de Chinese premier staat zijn Indiase ambtsgenoot Neliroe. De dele gatie met Tsjoe en Lai aan het hoofd kwam uit Cambodja, waar men zes dagen verbleef voor een goodwïtl-bezoek. De Italiaanse regering van premier Segni heeft gisteren, na afloop van een debat over de buitenlandse politiek me' 110 tegen 67 stemmen bij 15 onthoudin gen het vertrouwen van de Senaat gekre. gen. De stemming betrof voornameliik de houding van Italië in de Algemene Ver gadering der Verenigde Naties met be trekking tot de kwesties Hongarije en hei Midden-Oosten. Aan het slot van het debat over de bui tenlandse politiek waarschuwde de minis ter van buitenlandse zaken professor Mar- tino dat als de Europese volken geen haast maken om zich nauwer aan een te sluiten niets hen zal redden in de fase die nu begint. Griekenland heeft Amerika en Groot- Brittannië gewaarschuwd dat het de grens van zijn territoriale wateren zal ver leggen van 6 tot 12 mijl uit de kust, in dien Turkije dit ook zal doen Turkije heeft een wetsontwerp van deze strekking opgesteld, dat momenteel bij de Turkse volksvertegenwoordiging in behandeling is. Als beide landen besluiten hun territo riale wateren tot 12 mij] uit de kust uit te breiden, zullen deze elkaar op sommi ge plaatsen overlappen voornamelijk tus- sen de Anatolische kust van Turkije en een aantal Griekse eilanden Koopvaar dijschepen en schepen van de Britse Mid dellandse Zeevioot en van de Amerikaan se vloot zouden dan aan Griekenland en Turkije toestemming moeten vragen om daar te mogen passeren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1