Tilburg se Hogeschool vierde 29ste Dies Natalis Morgen wordt het derde „Susje" geboren Schilderspatroons zijn ongerust Arthur Grumiaux Bach en Bartók speelt Twist in de Engelse familie Sovjet-unie is niet enige bond genoot van het AA-blok Het probleem der „paranormale genezers Van St.-Augustinus tot Herzfeld O In het Concertgebouw Partiële vormingsplicht wenselijk na leerplichtige leeftijd Hoogtepunt het eredoctoraat van mr. B. van Spaendonck Bergers belooft weer gouden bergen Nieuwe loterij met twee ton aan prijzen Verrassing voor de Oudejaarsavondwerkers Ontwerp vestigingsbesluit laat bouwvak- patroons kwast hanteren GEBED VOOR DE VERVOLGDEN De bastaardwoorden V.S. laten zich gelden in Midden-Oosten De valse Westerling- documenten Stichting wil breed opgezet wetenschappelijk onderzoek Adres aan ministers dominicanen Nederland telt thans 40 diepvrieskluizen Slechts één politiek ver antwoordelijke bewindsman VRIJDAG 30 NOVEMBER 1936 PAGINA 3 Morgen zal het derde „SUSje" het levenslicht zien; officiële geboorte annonces zullen in de dagbladen aankondigen, dat een derde loot aan de stam der SUS-loterijen aan het brein van de heer Bergers is ontsproten en dat betekent voor het Nederlandse publiek altijd wel iets bijzonders. De twee vooraf gaande „SUSjes" hebben immers bewezen dat de gouden bergen van Bergers steeds op charmante wijze werden beloofd en uitgedeeld. Oudejaarsnacht Mysterieuze krant GOEDE RESULTATEN SPOEDCURSUSSEN r;^.^o°rnd"n »'hu» V NIEUWE LEDEN ZIEKEN FONDSRAAD WETHOUDER DE ROOS GEEN BURGEMEESTER TD Gebrs. B. uit Tilburg veroordeeld PROMOVEERDEN Proef-kluis te Wageningen geopend Voor gehele onderwijssector PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Beethoven was duidelijker Mozart Musica Nova Gisteren had te Tilburg de ere-promotie plaats van mr. B. J. M. van Spaendonck tot doctor in de economische wetenschappen. De secretaris van de senaat, prof. Plattel O.P. bekleedt de nieuwe doctor met de tekenen van zijn waardigheid. Het hoogtepunt van de herdenking van de negenentwintigste diës Natalis van de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg vormde gistermiddag de ere. Promotie van dr. B. J. M. van Spaen. donck, in wie de Senaat een figuur van nationaal formaat in het maatschappe lijke leven eerde. Om drie uur waren in de Metropole- schouwburg zeer vele gasten bijeenge. komen om deze plechtige academische zitting glans en luister te verlenen. In zijn openingswoord memoreerde de rector magnificus prof. dr. J. J. J Dal- mulder de eerder verleende ere.docto- raten aan wijlen mgr. H. A. Poels, aan de destijds minister van Buitenlandse bisschop van Den Bosch. mgr. W. Mut- saerts, en de bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen. De regering was vertegenwoordigd door mej. dr M. Klompé, prof. mr. C. Beel en drs. W. K. N. Sdhmelzer. Een bijzonder welkom richtte de rector tot de ere.doctor prof. dr. F. de Vries. Behalve het curatorium van de Tilburgse Hogeschool waren uit de academische wereld aanwezig de rec toren magnifici van Delft. Rotterdam, Nijmegen en Eindhoven. Voorts prof. dr. de Quay en de burgemeesters van alle grote Brabantse steden. Eveneens prof. dr. J. van den Brink en dr. H. Hirscth- feld. Talloos vele autoriteiten uit het maatschappelijke en het bedrijfsleven Zaken in Frankrijk, Robert Schuman en j maakten hun opwachting op de receptie prof. dr. F, de Vries. Een kleine, doch welke ten Paleis Raadhuize plaats vond. waarlijk illustre rij van ere-doctoraten. Na de rede van de promotor, prof. dr. F. J. H. M. van der Ven. waarin de gronden die tot het besluit van de aca demische Senaat hadden geleid, op soms gloedvolle wijze waren uiteengezet, vond de plechtige ceremonie plaats. Onder het felle licht van de televisie lampen bekleedde de secretaris van de Senaat prof. dr. M. G. Plattel O.P. de jonge ere.doctor met de tekenen zijner waardigheid. In zijn wederwoord gaf dr. Van Spaen donck op ontroerende wijze uitdrukking aan zijn diepgevoelde dankbaarheid jegens allen die hem langs zijn levens weg een vriend en steun waren geweest. Vele vooraanstaanden woonden de plechtigheid bij. Aanwezig waren de De studenten van het T.S.C. Sint Olof hebben in de avonduren de nieuwe ere doctor begroet. Zij defileerden met fak kels voor dr. Van Spaendonck, die van af het bordes van het raadhuis het schouwspel gadesloeg. Voor deze derde SUS-actie, waarvan ook ditmaal weer de baten ten goede zul len komen aan een negental liefdadige of sociale organisaties, is een totale prijzen- schat van twee ton in het vooruitzicht ge steld, terwtfl en passant óók nog vijfen twintig mille aan „geheim" geld zal wor den uitgedeeld. Kopers van een SUS-lot hebben vijfmaal een kans op een woonhuis of op een van de andere duizend prijzen, die in elke van de vijf etappes over het land zullen wor den uitgezaaid. De K.R.O. zal ook ditmaal weer zijn medewerking verlenen door op de trekkingsavonden (12-19-26 januari en 2 en 9 februari van het volgende jaar) een gevarieerd en uiteraard spannend pro gramma te verzorgen. Naast de grote loterij staan er verschei dene nevenattracties op stapel. Zo zal morgen op de eerste dag dat de loten van deze derde SUS-actie verkrijgbaar zul len zijn. in een aantal dagbladen een teke ning verschijnen van een klein meiske, dat een tros ballonnen in de hand houdt. Zijn dat vijf, zes, zeven, acht of negen ballonnen, dan kunt ge die krant rustig verder lezen en naderhand in de kranten- bak deponeren. Heeft het meisje echter tien ballonnen in de hand, dan verdient het alle aanbeveling de bladzijde aan uw zoontje of dochtertje te geven, want die kan ze bij de heer Bergers inruilen voor een aardige verrassing. Een verrassing wacht óók alle soldaten, die op Oudejaarsavond om 12 uur ergens in Nederland op wacht zullen staan. Zij zullen allemaal gratis een SUS-lot krijgen. Parochiële leiders van de actie zullen er voor zorgen, dat de mannen-op-wacht het lot precies om twaalf uur in handen krij gen. Eenzelfde „lot" wacht ook de manne lijke en vrouwelijke portiers van de ka tholieke ziekenhuizen. Ook zullen op 15 december, 's middags om vijf minuten voor een op elf plaatsen in ons land ballonnen worden opgelaten. De K.R.O. zal voor deze vlucht in het onbekende het startsein geven. Het eerste bericht, waarin melding wordt gemaakt van de landing van een der ballonnen, zal voor een kruisverpleegster uit de plaats vanwaar de ballon is opgestegen een gra tis vakantie van viertien dagen betekenen. Zij mag die vakantie dan gaan doorbren gen op het plekje, waar de voor haar zo fortuinlijke ballon op de aarde terecht kwam. En dan is er natuurlijk weer de SUS- krant. De krant met een geheim, de krant, die goud kan betekenen, zoals de uitgever (de heer Bergers), veelbelovend voorspelt. Deze krant, die in geheel Nederland huis aan huis zal worden verspreid, bevat ook al weer een mysterie. Welk, dat kunnen wij niet zeggen. Wij weten alleen, dat zij op een droge, vorstvrije plaats moet wor den bewaard. Zo wordt morgen dus het derde „SUS je", beladen met prijzen, in zee gestuurd. In alle plaatsen van Nederland en in iedere parochie zijn SUS-comités geves tigd, terwijl bovendien in de steden Am sterdam, Den Haag. Rotterdam en Utrecht enige duizenden winkeliers zijn ingescha keld. Zal ook dit derde SUS-je een succes zijn. „Ik ben ervan overtuigd, dat het geen muurbloempje zal worden", zegt de heer Bergers. „Ik weet bijna zeker, dat we geen lot zullen overhouden". De resultaten van de spoedcursussen voor onderwijzer zijn zeer bevredigend. Van de 1853 cursisten zijn er 1823 geslaagd Van dezen waren eind oktober reeds 1634 d.i. bijna 90 pet., daadwerkelijk bij het onderwijs werkzaam; 70 van hen zijn in militaire dienst opgeroepen. Van 31 stond de benoeming op een later tijdstip reeds vast, terwijl van 32 anderen bekend was.' dat zfj ernst maakten met het solliciteren. Op goede gronden mag dan ook worden aangenomen, dat het uiteindelijke rende ment van deze spoedcursussen ongeveer 95 pet. zal bedragen. De kosten voor de beloning van de do centen, voor exploitatievergoeding en voor uitkeringen aan de cursisten hebben in totaal een bedrag belopen van onge veer 5.680.000. Op de gisteren in Utrecht gehouden jaarvergadering van de Ned. hond van christelijke schilderspatroons kwam grote ongerustheid tot uiting over het ontwerp vestigingsbesluit houwnijverheidshedrij- ven. Volgens de voorzitter, de heer F. F. van der Welj uit Leeuwarden, krijgen bij door voering van dit besluit, de bouwvakpa troons ook schilderbevoegdheid, waardoor het aantal ondernemers in het schilders bedrijf zou worden verdubbeld tot circa 20.000 De bouwpatroons mogen dan niet alleen alles wat ze hebben gebouwd, maar ook Middagklok in ere hersteld Zondag a.s. zal in alle kerken en kloos ters van Nederland de grootscheepse gr bedsactie de „Middagklok" aanvangen. Deze gebedsactie, die door Z. H. E. mgr. Alfrink, 17 november j.l. in een plechtige zitting werd ingeleid, is gericht tot de Al machtige, om voor de Kerk en voor alle mensen van welke gezindheid ook, een spoedige bevrijding van vervolging of on derdrukking te verkrijgen. In de tegen woordige situatie, waar daadwerkelijke hulp alleen voor de gevluchten mogelijk is, moeten wij ons te meer richten op het enige middel, op het gebed, om bijstand en verlichting af te smeken voor alle on derdrukte volkeren waarvan er verschil lende zelf al in de vergetelheid geraakt zijn. Daarom zullen de klokken van 2 decem ber 12 uur af elk middaguur luiden als teken voor gebed en bezinning van enkele schenk hun Uw geest van kracht en over winning. Amen. Zondag a.s. zullen als begin van gebedsactie, de klokken langer dan no - maal geluid worden, nl. 10 15 minuten. Naar de minister van O., K. en W. in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer meedeelt, is het rapport van de commissie over de schrijfwijze van de bastaardwoorden tegen het einde van dit jaar te verwachten. Verder zegt hij, dat de subcommissie van de woordenlijstcom missie, die belast was met het samenstel len van historische namen, met haar werk gereed is gekomen. Bij K. B. is desgevraagd eervol ontslag verleend als lid van de Ziekenfondsraad aan dr. F. A. Dop, arts te Houten, en Ch. J. M. Mol, arts te Etten. In hun plaatsen zijn benoemd H. Frese, apotheekhoudend huisarts te Bergambacht en P. B. A. Me- lief, arts te Amsterdam. Mr. A. de Roos (P.v.d.A.), wethouder van Onderwijs- en Kunstzaken in Am sterdam. heeft, in verband met de lo. pende geruchten medegedeeld, dat hij niet is aangezocht voor het burgemees terschap van Zaandam, zelf ook niet een dergelijk verzoek heeft, gedaan en be- bieert 16 in het geheel niet am- E golf van anti-Amerikaans senti-j d.w.z. als „familietwist" is het con flict inderdaad nogal hoog gelopen. Dit werd vooral j.l. zaterdag duidelijk ge demonstreerd, toen de V.S. in de V.N.- E) ment, die in de afgelopen weken niet alleen in Frankrijk tradi tionele burcht van het anti-America- nisme maar ook in Groot-Brittannië torenhoog opgelaaid is, schijnt eindelijk over zijn hoogtepunt heen te zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, de heer Selwyn Lloyd, die wel zeer bijzondere redenen had om gebelgd te zijn daar hem, naar verzekerd wordt, door een boze president Eisenhower een audiëntie geweigerd werd, gaf er gis teren blijk van, dat ook hij het nu hoog tijd vindt, dat de gemoederen een beetje gekalmeerd worden. „Niets an ders dan een „familietwist", zo noemde hij bij zijn vertrek uit New York het meningsverschil met de V.S. En deze uitspraak is heel wat dichter bij de waarheid dan alle sensationele koppen die in de afgelopen weken in de Britse pers verschenen zijn en die de indruk wekten als zou er een onherstelbare breuk tussen de V.s. en hun westelijke bondgenoten zijn ontstaan. Een groep van circa 150 conservatieve Lagerhuisleden heeft zelfs een motie ingediend waarin de V.S. er o.a. van beschuldigd worden de NATO in ge vaar te hebben gebracht. Dat is natuur lijk maar opgewonden taal, en de con servatieve regering zal, als het debat over het Midden-Oosten a.s. woensdag begint deze motie waarschijnlijk niet eens in behandeling nemen. De V.S. en de overige westelijke mo gendheden, waaronder Groot-Brittannië in de eerste plaats, zijn van natur bondgenoten. In laatste instantie zullen zij altijd één lijn trekken en zolang de dreiging van de communistische wereld blijft voortbestaan, zal de NATO het gemeenschappelijke bolwerk blijven, waarin de westelijke mogendheden el kaar zullen blijven vinden. Gemeen schappelijke waarden èn gemeenschap pelijke belangen vormen het stevige cement, dat de NATO bijeenhoudt. Voor zover nodig heeft het Witte Huis hierop in de afgelopen dagen nog eens uitdruk kelijk gewezen. MET dit al kan de ernst van hef meningsverschil, dat tussen de V.S. enerzijds en Frankrijk en Groot-Brittannië anderzijds is ontstaan niet worden ontkend. In zijn soort Assemblée stemden vóór de Aziatisch Afrikaanse resolutie, waarin een „on middellijk" terugtrekken van de Britse, Franse en Israëlische troepen uit Egyp te geëist werd. Hoewel nagenoeg de ge hele V.N.-Assemblée, met inbegrip van de Sovjt-Unie uiteraard, hetzelfde standpunt als de V.S. innam (slechts Australië en Nieuw-Zeeland waren, als enige landen, solidair met Frankrijk, Groot-Brittannië en Israël), heeft Ame rika natuurlijk toch in Londen en Parijs het goedkope verwijt te horen gekre gen, dat het „samen met de Sovjet- Unie" stemt. Dat is natuurlijk maar een dwaze beschuldiging, want de V.S. heb ben zich bij het bepalen van hun stand punt zoals het hoort, laten leiden door de mérites van de zaak waarover ge stemd moest worden. Daar het Brits- Franse optreden in Egypte in ieder opzicht onwettig was (en een jammer lijk politiek fiasco bovendien), is het verblijf van de Brits-Franse en Israëli sche troepen in Egypte natuurlijk pre cies even ongewettigd, en daarover is het, dat de V.S., terecht, hun misnoe gen kenbaar hebben gemaakt. Door deze consequente houding, hoe weinig Groot-Brittannië en Frankrijk die ook mogen waarderen, hebben de V.S. nu eindelijk iets als het respect en de goodwill van de Aziatische en Afri kaanse landen verworven. Ook dit wordt natuurlijk door kwaadwillenden te Londen en Parijs verkeerd uitgelegd, alsof de Amerikanen bezig zouden zijn hun invloeden ten koste van Frankrijk en Groot-Brittannië uit te breiden. In werkelijkheid echter zullen Frankrijk en Groot-Brittannië, evenals alle ande re landen van het westen, er slechts wèl bij kunnen varen, indien de V.S. er in slagen een brug t.e slaan over de kloof van wantrouwen en vooroor delen die op zo betreurenswaardige wijze'tussen het blanke en het gekleur de deel van de wereld bestaat. Door de houding die Amerika nu in dit zo heel belangrijke Midden-Oosten debat in de V.N. consequent heeft in- genomen, is voorkomen, dat onder de volkeren van het A.A.-bloc de mening postvat als zou alleen maar de Sov.iet- Unie hun enige bondgenoot kunnen zijn. Dit is een zeer positief winstpunt, waarvan uiteindelijk de gehele weste lijke wereld en niet minder ook de gekleurde wereld! de vruchten zal kunnen plukken. VERIGENS schijnt de houding, die de V.S. in deze kwestie hebben ingenomen, een zeer duidelijke uiting te zijn van hun voornemen om voortaan een meer scheidsrechterlijke rol in de wereld fe spelen en zich zo weinig mogelijk als partij te laten ver wikkelen. Een scheidsrechterlijke rol is in wezen natuurlijk helemaal niet het zelfde als een passieve rol. integendeel, op de juiste manier opgevat, is het de meest positieve taak, die men zich den ken kan. In de huidige Midden-Oosten-kwes- ties hebben de V.S. eens te meer de indruk gewekt van een mogendheid voor wie de normen van recht en mo raal niet zomaar holle frazen zijn. Zij hebben een rechtvaardig standpunt verdedigd. Er is dan ook niet zoiets als een „Westelijke alliantie", die van de V.S. zou eisen zich medeplichtig te maken aan de onverantwoordelijke avonturen van Frankrijk en Groot-Brit tannië zulks te minder, daar Wash ington niet eens tevoren op de hoog te gesteld was van de Brits-Franse plannen! Des te dwazer zou het voor de V.S- geweest zijn gemene zaak met hun wes telijke bondgenoten te maken, daar zulks een uitnodiging voor de Sovjet- Unie geweest zou zijn om zich óók for meel partij te stellen. Een atoommo- gendheid als de V.S. heeft zware ver antwoordelijkheden voor de wereldvre de en kan zich geen spelen met vuur veroorloven. Amerika heeft evenwel duidelijk ge maakt, en dat is gelukkig, dat zijn „onpartijdigheid" ia het Midden-Oosten in geen geval uitgelegd dient te worden als een carte blanche voor de Sovjets. President Eisenhower heeft immers doen weten, in die ^agen toen Moskou speelde met het vrijwilligersdreigement, dat de V.S. evenmin zou tolereren, dat na het vertrek van de Britse en Franse troepen andere buitenlandse troepen in het Midden-Oosten zullen penetreren. Dat was verstandige taal, die tevens be wijst, dat de V.S. van plan zijn voor de enen te laten gelden wat ook voor de anderen gold. Dat is, tenslotte, niets anders dan een elementair beginsel van rechtvaardigheid. Op 20 december, de laatste veiling in dit jaar, zullen worden aangeboden 3000/1 en 144/2 kisten Java-, benevens 1254/1 en 156/2 kisten Sumatrathee. alles waaraan is gezaagd, geschaafd of ge timmerd, schilderen. Het schildersbedrijf zou door incorporatie in het bouwvak ge heel worden ontwricht. „Wat wij met ons eigen vestigingsbesluit gedurende vijftien jaar hebben geordend, zou door het nieuwe vestigingsbesluit wor den opzij geschoven. Hebben we het dan zo slecht gedaan?", zo vroeg spr. De bo-nd zal zich dan ook tegen dit besluit verzet ten, doch niet door er een rel van te ma ken. aldus de voorzitter. Wanneer de overheid mistast, is het de taak van de bond te waarschuwen, zo was de mening van de vergadering. Aan de re gering zal worden voorgesteld het schil derwerk als bedoeld in het desbetreffende artikel te omschrijven met; „echter alleen voor wat betreft het op ongeschilderd of ongevernist hout of metaal". Als deze wijziging niet zou worden aan gebracht, dan wordt volgens de bond, het bedrijfschap krachteloos en de vakoplei ding zinloos gemaakt en zal bovendien de verwarring hopeloos worden. „Voor dat alles, waarvoor wij de ver antwoordelijkheid afwijzen, zal de over heid door ons worden gewaarschuwd. Niet met een dreigement, maar als een ernstige poging om strijd en moeilijkhe den te voorkomen", zo was de mening van het hoofdbestuur. Met de „Symfonie in A gr." (K.V. 201) van W. A. Mozart werd het donderdag avond-abonnementsconcert allergelukkigst begonnen. Eduard van Beinum had een van die verrukkelijke jeugdwerken uit gezocht die door hun charme en spirituele inhoud zoveel musiceervreugde uitstralen. Een kamermuziekensemble van strijkers, een paar hobo's en hoorns waren voldoen de voor de gevierde dirigent om te goochelen met de geheimen van de Saiz- burger meester. Met het miniemste hand gebaar doch innerlijk geladen wist hij de geest van de geniale componist op te roepen, wiens vierdelige werk uit 1774 boeide en overtuigde van zijn universele grootheid. Voor de luisteraars was deze uitvoering een volmaakt muzikaal festijn en dat moet het ook voor de uitvoerenden geweest zijn. Om gezondheidsredenen was de aange kondigde solist Jehudi Menuhin vervan gen door Arthur Grumiaux. Deze bekende Belgische violist, die in Nederland een vooraanstaande plaats begint in te nemen en door zijn zeer geslaagde grammofoon- platenopnamen van zich doet spreken, ge lukte het de uitnemende atmosfeer, ont staan door Mozarts Symfonie, voort te zetten met het „Concert in a kl" van Joh. Seb. Bach. Weer werd het een gave muzikale belevenis, ontdaan van de jacht naar uiterlijk effect. Grumiaux, die met zijn heldere en warme toonvorming, ge stalte gaf aan de markante hoekdelen, maakte vooral diepe indruk in het magni fieke centrale deel met zijn rustige bas- passages en zijn innige cantilenen. Na de pauze heeft Grumiaux getoond, met het „Vioolconcert" van Béla Bartok, een violist van bijzondere klasse te zijn. Glansrijk heeft hij de niet geringe tech nische eisen van het Slavische werk over wonnen. Ook aan het orkest heeft Bartok een gecompliceerde doch effectvolle taak toebedeeld, maar mede omdat het con tact van solist en dirigent feilloos raak was. werden de veelkleurige en contrast rijke facetten op fascinerende wijze ver klankt. Zelden hebben we in het Concert gebouw zo'n enthousiasme meegemaakt voor een solistisch werk van de Hon gaarse meester. Het was aan te voelen, dat deze avond ook een topprestatie van Maurice Ravels „La Valse" zou opleveren. Inderdaad ont stond een geraffineerde en temperament volle vertolking door Van Beinum en het orkest, van dit „poême choregraphique". Het auditorium, onder de indruk van de prachtavond, bracht dirigent en orkest leden een langdurige en zeer hartelijke ovatie. O. v. H. De rechtbank te Breda heeft de gebroe ders B. te Tilburg, die zeiden op te tre den als gemachtigden van Westerling, terzake oplichting en valsheid in ge schrifte ieder veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. J.B. had een document gemaakt, waar in de ex-KNIL-kapitein Westerling ver klaarde. van de regering twee ton tegoed te hebben ter ondersteuning van zijn ac ties in Indonesië. Daarin was tevens op genomen een schuldbekentenis aan de gebroeders B. ter grootte van 35.000.-. Zijn broer, M.B.. had getracht dit docu ment voor 35.000.- in handen te spelen van het ministerie van Buitenlandse Za ken. (Van onze Amsterdamse redactie) De uitoefening van de geneeskunst door zgn. „genezers", die niet de wettelijke medische graad bezitten en die boyendien in de regel uitgaan van andere beginselen dan officiële artsen bedoeld wordt de groep, die veelal onder de naam magne tiseurs wordt aangeduid vormt in Ne derland een brandende kwestie, nu de bijna een eeuw oude wet <>P de uitoefe ning van de geneeskunst op grote schaal door deze „genezers" ontdoken wordt. De Verleden jaar opgerichte Stichting inzake het vraagstuk van paranormale genees kunst en haar maatschappelijke betekenis, die tot doel heeft voor dit probleem een oplossing te vinden, heeft zich thans met Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie gericht, waarin zjj deze bewinds lieden vraagt in principe toe te staan, dat de stichting een volstrekt weten schappelijk en grondig onderzoek instelt naar de betekenis zowel op medisch als op maatschappelijk vlak, va„ dit vraag stuk. Daarvoor acht zij nodig, dat bonafide genezers verplicht kunnen worden hun volle medewerking en die van hun patiën ten aan het bedoelde onderzoek te geven en tegelijkertijd tijdelijk gevrijwaard zijn te gen vervolging, wanneer zij voor dit on derzoek „aan het werk" zijn. De voor het onderzoek in aanmerking komende „ge nezer" zou onder toezicht moeten werken, opdat hij geen vrijbrief krijge De stichting is van oordeel, dat aan het betrokken dilemma niet langer kan een uitvoerig adres tot de ministers van worden voorbijgegaan. Het aantal „gene zers" wordt momenteel al geschat op drie tot vierduizend. Bovendien, zo zegt het adres, heeft zich in de laatste decennia een onmisbare „kentering des geestes' in deze materie doen gevoelen. Bij het Openbaar Ministerie en de rech terlijke macht bestaat een merkbare on zekerheid en verschil in wetstoepassing. Onder het oog moet dan ook worden ge zien hoe een betere situatie kan worden bewerkstelligd opdat er een wet tot stand komt, die niet zo veel kan worden ont doken. Mr. J. in 't Veld, de voorzitter der stichting, verklaarde op een perscon ferentie waar het adres wérd toegelicht, van mening te zijn. dat de justitie het in het algemeen gemunt heeft op „genezers" die een naam en faam gekregen hebben en dat de veel grotere massa van louche figuren in duisternis haar werk kan voort zetten Deze laatste „genezers" zijn veel al gevaarlijker dan hun bonafide „colle ga's", zo meende hij. De stichting, die volkomen neutraal wil blijven en daarom ook belanghebbenden geen enkele stem in het kapittel geeft en zelf geen enkel contact hieft met welke belangengroep van „genezers" dan ook, hoopt spoedig met het onderzoek, waarin geen zgn .„gebedsgenezers" en „aard- straalgenezers" worden bertokken, te kunnen beginnen. De stichting, waarin o.m. zitting heeft mr. dr. P. Witteman, wil zich laten bijstaan door een breed samengesteld college van curatoren, die over richting, methode en uitvoering van het onderzoek zal adviseren. In dit colle ge zullen zitting hebben o.m. de professo ren Pompe (jurist), Tuntler (sociale hy giëne), Kistemaker (Physicus), Tenhaeff (parapsycholoog) en Groenman (socio, loog). Met een bekende chirurg en psy chiater is men nog in onderhandeling. In het adres wordt aan de ministers ge- vraagd zich te wiR&h beraden of een mo- dus gevonden kan worden voor de finan ciering van het onderzoek, dat zo nodig in enkele min of meer autonome gedeel ten kan worden gesplitst. Voor het licentiaat in de bijbelweten schappen afgelegd voor de pauselijke Bij belcommissie te Rome slaagde cum men- tione pater J. Vink O.P. Aan de universiteit te Freiburg (Zw.) promoveerde aan de theologische facul teit op proefschrift: „Het particulier mis sierecht der missionerende instituten. Een vergelijkende rechtsstudie", pater W. v. d Marck O.P. (magna cum laude). Aan de theologische faculteit van de universiteit te Münster promoveerde op proefschrift: „Kirchenzugehörigkeit als Heilsnotwe-nd-igkeit", pater B, .Willems Het probleem, dat voor een groot aan tal begaafden nog steeds de hoogste in tellectuele vorming onbereikbaar zou zijn. is. aldus de M. v. A. over de on derwijsbegroting zeker niet aan de aan dacht van de minister ontgaan. Hij ver wijst. hierbij naar de uitbreiding van het aantal beurzen en renteloze voorschotten bij alle takken van onderwijs en voorts op de mogelijkheid voor begaafde leer lingen van de L.T.S. tenslotte de tech nische hogeschool te bereiken. Aan de redactie van een wetsontwerp op het vbortgezet onderwijs, omvattende het gehele onderwijs tussen enerzijds het gewoon lager (basis-onderwijs) en anderzijds het aan de universiteiten en hogescholen geggven onderwijs, is intens gearbeid. De om-vang van het. door dit ontwerp te bestrijken gebied en de vele moeilijkheden welke naarmate het werk vordert, onder het oog moeten worden gezien en overwonnen maken het ver klaarbaar, dat. enige tijd zal moeten verstrijken, voordat het wetsontwerp kan worden aangeboden. Niettemin is een aanzienlijk deel van het, ontwerp thans in een voorlopige redactie gereed. De minister is van mening, dat het wenselijk is binnen niet al te lange tijd te geraken tot de invoering van een par tiële vormingsplicht gedurende een of meer jaren na de leerplichtige leeftijd. Hij acht dit noodzakelijk om de over gang van het beschermende schoolmilieu naar de zelfstandige maatschappelijke werkzaamheid zo gunstig mogelijk te laten verlopen. De minister is van me ning, dat de invoering van een partiële vormingsplicht een geschikte aanloop vormt tot de verlenging van de leer plicht voor volledig dagonderwijs die gezien het tekort aan docenten en ge houwen inderdaad niet op korte termijn is te verwezenlijken. Over de wijze waarop aan de vormingsplicht kan wor den voldaan, zal een commissie op korte termijn voorstellen indienen. Gisteren heeft. jr. A. W. van de Plas- sohe. directeur-generaal van de Land bouw, de proefdiepivrieskluis van de Stichting Landbouwhuishoudkundig On derzoek te Wageningen officieel ge opend. Ir. Van de Plassdhe zeide grote verwachtingen te koesteren van de Proefnemingen op het gebied van het diepvriezen van levensmiddelen. Hier door wordt een uitstekende basis gelegd voor onderwijs en voorlichting ten aan zien van deze werkwijze, die plotseling een bijna explosieve ontwikkeling door maakt.. De heer Van de Plassdhe wenste ook de Wageningse huisvrouwen geluk, omdat 'zij in de gelegenheid worden ge steld ook van deze grote vooruitgang van de techniek te profiteren. Prof. C. W. Willinge PrinsVisser, di rectrice van de Stichting Landlbouwhuis- hou-dkundig Onderzoek, gaf een over zicht van de ontwikkeling van het diep vriezen a.ls werkwijze voor het conser veren van produkten voor de eigen huis houding, Deze werkwijze is thans bezig Nederland t.e veroveren. Sinds een jaar is het aantal gemeenschappelijke diep vrieskluizen in ons land gegroeid van acht kluizen met 750 loketten tot veertig met 3.200 loketten. Deze ontwikkeling gaat nog steeds door. Mevrouw Willinge Prins aaht deze methode vooral van grote betekenis voor de bewaring van slachtprodukten. De nieuwe inrichting is ook van groot belang voor de oplei ding van leraressen voor het landibouw- huish-ou-dkundig onderzoek en voor de huishoudelijke voorlichting. De theore tische lessen kunnen nu worden aange vuld m-et demonstraties in de kluis en in de ruimte ervoor, die voor het voor bereiden en verpakken van de produk ten is ingericht. Met veie leden van <ie Tweede Kamer die met instemming hadden kennisgeno men van het bericht, dat een tweede staatssecretaris aan het departement van O., K. en W. is benoemd, is de minister van mening, dgt dit departement, dat zij in het huidige tijdsgewricht als een. der belangrijkste beschouwden, een der om vangrijkste is, wat de aard van zijn be moeiingen betreft. De omvang van de verscheiden en veelomvattende taken van dit departement zou op zich zelf het blijvend inschakelen van een tweetal staatssecretarissen alleszins wettigen. Na rijp beraad en na overleg met de reeds in functie zijnde staatssecretaris is hij evenwel tot de overtuiging gekomen, dat de speciale aard. der te behandelen vraagstukken eist. dat voor de gehele onderwijssector slechts één politiek ver antwoordelijke bewindsman optreedt, aldus minister Cals in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. De zeereerw. heer Th. Zwartkruis, leraar aan het seminarie Hageveld, heeft het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice uit gereikt aan de heer Th. Kalkhoven hoofd bestuurslid van de Katholieke Kinderuit- zending in de bisdommen Haarlem en Rot terdam. De onderscheiding werd hem ver leend voor zijn verdiensten in het werk der Katholieke Kinderuitzending. Nauwelijks voorstelbaar zijn de muzikale opvattingen van de lijd waarin de heilige Augustinus zijn wijsgerige samenspraken onder de titel: „De Musica" op schrift stelde. Want de toonkunst heeft sinds de winter van hot jaar 386 waarin dit geschrift werd aangevangen tot anno 19o6 zoveel evolu ties beleefd in samenhang met het leven zelf dat we de Pythagorese op vattingen waarop St.-Augustinus steunde nauwelijks meer kunnen volgen. En toch, als we zijn theorieën van maat en getal, van evenredigheid of eurhythmie zó streng en consequent geformuleerd zien, denken wij tegelijk aan de formules waarmede enkele hedendaagse componisten der Weense School hun composities als een hogere wiskunde trachten op te bouwen. Anders gezegd verschilt het systeem der dodecafonisten (Schönberg. v. We. bern e.a.) in principe weinig met de mathenAatische grondslag waarop de kerkvader in navolging van Terrentius Varran zijn theorie bouwde. Alleen trekt hij een weidser conclusie dan de dodecafonisten. door de getallen tot een bovennatuurlijke orde op te heffen, tot een geneugte om in de bewegingskracht der getallen een kern te ontdekken welke boven de tastbare realiteit uit. stijgt. een wiskundige opvatting die de cadans van de sterren evenzeer be paalt Nu niemand onder de muziekgevoe- ligen zich meer bekommert over de harmonie van het oneindige dat iedere nacht boven onze hoofden te schitteren staat, kunnen we ook moeilijk meer een visie op het toonkunstig gebeuren vol gen die in déze samenhang, deze ab solute harmonie haar aanrakingspunten vindt. Het zal ons in dit verband dan ook niet verwonderen dat Augustinus in onophoudeliike sokratische samenspraak met een leerling tot de bekende defi nitie der toonkunst kwam; „scientia bene movendi" de wetenschap van de wel geordende beweging. De vertaler, die overigens voortreffe lijk werk deed, spreekt hier van „kunst" terwijl Augustinus van „wetenschap" spreekt. Beethoven zei het duidelijker door van de toon-kunst te spreken als een hogere openbaring dan wijsheid of wetenschap. In het kader der antieke opvatting lijkt „wetenschap" hier eerder de muziek te regeren dan de intuïtieve kracht van het scheppen. Dit probleem heeft de kerkvader reeds verontrust. Enerzijds baseert hij zich op de wetmatigheid van het getal dat vers voeten, metriek en melodiek tot op ze kere hoogte regeert, anderzijds wil hii aan deze rekenkundigheid een transcen dentale betekenis toekennen: de rede die de zinnen wil veredelen. Een neo- Platonische gedachte die bij de zojuist verworven christelijke inzichten van Augustinus tot in alle onderdelen van zijn wijsgerig geschrift doordringt. Het was de uitgeverij van Desclée. de Brouwer die dit deel der ..Dialogues philosophiques" met Latijnse naast Franse tekst deed verschijnen in een typografisch zeer verzorgde en hand zame (zakformaat.) editie. Ook voor de Mozart-herdenking le verde deze uitgeverij een waardevolle bijdrage door een Franse vertaling van een door Alfred Einstein tijdens de oor log in de V.S geschreven werk Hierin streeft de Duitse muziekencyclopedist niet naar een nieuwe biografie op welk terrein de Wyzewa en Saint-Foix hem met vijf delen waren voorafgegaan maar naar een nieuwe, eigen formule-ring van Mozarts leven en werk in een 600-tal Pa gina's met enkele notenbeelden door schoten werk: Alfred Einstein. Mozart. L'Homme et l'Oeuvre tEd. Desclée). Hij ziet het Salsburger wonderkind achter eenvolgens als reiziger, als wonderkind, in zijn verhouding tot de Vrijmetselarij, tot ziin vaderland, tot zijn tijdgenoten, om daarna het werk aan een grondige analyse te onderwerpen Bij dit alles poneert Einstein Mozart niet als de immer zegevierende held en het smetteloos mensenkind. maar hij dringt met grote waarheidsliefde door tot in de schuilhoeken van Mozarts psyche, daar vele voortreffelijkheden, maar ook donkere plekken van releve rend. waardoor met één woord gezegd, des te duidelijker het mensenkind dat ook dit genie tenslotte is geweest, wordt geopenbaard. Met ..Mozart dans Mozart" gaf (in de zelfde uitgave) de Parijse muziekcriti cus Jean Chantavaine in een beknopter bestek een visie PP enkele opera's waarin hij op boeiende wijze aantoont dat vele ..remeniscen-ties" in Mozarts muziek geen toevallige gelijkenissen zijn. maar styibeginselen of formulen. M.a.w ziet men de componist menigvuldig zichzelf herhalen en Chantavaine vraagt zich af of de verklaring hiervan niet eerder tot het terrein der psychologie behoort dan tot de muziek. De groei van deze grond motieven in de loop van het dramatisch werk van Mozart heen, de ontkieming tot de volledige vormuitbloei wordt nu in <jit boek vaak met opvallende kennis van zaken en vergelijkingen beschreven en met legio voorbeelden ondersteund. Ter uitgeverij" van Rnys-Bussum ver scheen een vrij omvangrijk boek Musfca nova genaamd, dat oorspronkelijk door Friedrich Herzfeld in het Duits geschre ven, nu in het Nederlands werd vertaald door P. Jaarsma en bewerkt door Nor- bert Loeser In zijn algemeenheid is dit werk een der beste gidsen in het nog weinig voor de massa toegankelijke ge bied der eigentijdse muziek omdat het van iedere richting de voornaamste ken merken omschrijft, de belangrijkste com ponisten met hun werken tracht te he naderen en met vele notenvoorbeelden en illustraties een en ander belicht Het nadeel is dat de auteur het contemporain muziekgebeuren wat eenzijdig vanuit de Duitse gezichtshoek onder de loep neemt en om een voorbeeld te noemen aan Hindemith 35 pagina's en aan Britten !4 bladzijde wijdt. Dit is geen toeval. Terwijl hij bij nonsensicale teksten als van Hindemiths opera's lang verwijlt, wordt een magistrale tekst als van Ho. neggers Jeanne d'Arc au bücher slechts terloops genoemd. Herzfeld zoekt de basis van de mo. derne muziek in R. Wagner en voortbor durend op dit ..Leitmotiv" kent hij aan de inmiddels hier bijna geheel in de vergetelheid verzonken figuur van Hans Pfitzner en ook aan Fer. Busoni een grote betekenis toe. daarentegen had hij geheel uit het oog verloren dat er ook nog in de Nederlanden (bezuiden of be noorden de rivieren) muziek gecreëerd wordt en was het N. Loeser die dit vacuum moest aanvullen in deze Neder, landse editie. Maar ook deze versie bleef tot een summiere opsomming beperkt en een figuur als Badings kreeg nauwelijks 20 regels toebedeeld. 28 pagina's werden aan Schönberg gewijd en aan deze uit. eenzetting en die over Hindemith heeft men een stevig houvast om zich in hun oeuvre te verdiepen. Vele „ismen" of stijlmanieren passeren hier in bonte rij de revue als snel wis selend spectrum dat de muziek van onze eeuw kenmerkt. Overigens is het geheel nog al romantisch gekleurd met zijn ka pittel-benamingen als: „Kleur klank en geur": Angst.... angst.... angst; „In moeders schoot": „Terug tot de natuur", een individualistische beschouwings wijze waarvan de tijdgenoot-muziek. schepper zich juist wil bevrijden.... MARIUS MONNIKENDAM

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3