Nieuwe deportaties in Hongarije Pineau en Lloyd vandaag in Londen bijeen HULP VOOR HONGAREN 80 Ook Hongarije zal de weg van Polen opgaan" De Jyl Uilenspiegel' van Gérard Philipe FILMS ksvsj £r;*."Ss s SWEET 0pJ»OR4t Hammarskjoeld vraagt dringend hulp voor vluchtelingen deze week Maandag verklaring in Lagerhuis Rede van Gomulka te Warschau: Brits slachtvee wordt naar wens behandeld "AKKERTJES" Accijnsverhoging gedistilleerd zal doel niet bereiken Technische steun voor Bonaire en Bovenwind INDE VRIJDAG 30 NOVEMBER 1936 PAGINA wJS ntbM hwa wfUS™' NEHROE ANTWOORDT BOELGANIN Johannesburg (Z. Afrika) Napels Parijs Aalsmeerder tuinder heeft nu bloeiend bedrijf in Canada HONGAREN GAAN IN DE MIJNEN WERKEN Hartelijke verwelkoming in Heerlen pantojj els Engelse minister stelt parlement gerust Kunstenaars helpen Bliksem-actie FRANS-LIBISCH VERDRAG GOEDGEKEURD Snipverkouden Straks hebt U griep Adres van Produktschap Gedistilleerde Dranken aan Staten-Generaal Minister Van Romondt keert tevreden terug naar huis Middelmatige en slecht geregisseerde film Politie Sus-actie Volgens Hongaarse spoorwegfunctionarissen zijn in totaal 36.000 tot 38.000 Hongaren per trein naar de Sovjet-Unie gevoerd. Alleen al via de lijn MiskolcUthely zouden 24.000 mensen, van wie 90 procent tussen de 20 en 50 jaar oud, zijn gedeporteerd. In de Hongaarse plaats Cegled geeft naar verluidt, de Russische militaire bevelhebber speciale passen uit om „betrouwbare communistentegen arrestatie door de Russen of de geheime politie alsmede tegen deportatie te beschermen. Ook arbeiders, die te Boedapest het werk hebben hervat krijgen dergelijke passeri. Volgens uit Boedapest ontvangen berichten hebben op 24 november te Magymezoe Ulca de Russen 30 jongens en meisjes tussen de 14 en 17 jaar, leerlingen van de plaatselijke muziekschool, als gijzelaars mee genomen. Gevreesd wordt, dat de kinderen zijn gedeporteerd. Radio-Boedapest heeft gisteren bekend gemaakt, dat de regering onder handelingen over de terugtrekking van de Russische troepen zal beginnen, „wanneor de politiemacht sterk genoeg is om elke poging tot een tegen- revolutie te verijdelen". Oproep aan alle landen De Secretaris-Generaal van de Verenig, de Naties, Dag Hammarskjoeld, en de waarnemende hoge commissaris voor de vluchtelingen, James Read, hebben aan de regeringen van de 79 leden van de volkerenorganisatie, alsmede aan West- Duitsland. Japan, Zuid-Korea. Monaco. San Marino, Zwitserland, Vaticaanstad en Zuid-Vietnam dringend om hulp ver zacht voor de Hongaarse vluchtelingen. In het verzoek wordt herinnerd aan de desbetreffende resolutie van de Algeme ne Vergadering. In de oproep van Hammarskjoeld en Volgens het radiostation „heeft de be volking vertrouwen in deze politiemacht en werkt zij met haar samen". Woensdag avond had Radio-Boedapest nog gemeld, dat de mijnwerkers te Borsod het werk hadden neergelegd, omdat zij de politie niet vertrouwden. Leden van de arbeidersraad te Boe dapest hebben gisteravond opnieuw een onderhoud met de Hongaarse pre mier, Kadar, gehad. De arbeiderslei ders zeiden nu een definitief antwoord van Kadar te willen hebben op drie van hun eisen, te weten: 1. oprichting van arbeidersraden in elke onderneming om de leiding in han den te nemen; 2. opheldering over de zaak van oud premier Imre Nagy; 3. toestemming voor het uitgeven van een eigen dagblad. Een lid. van het bestuur van de arbei dersraad van Boedapest zei. dat de ar beidersraad de laatste organisatie is. die door middel van onderhandelingen een vreedzame regeling kan treffen aangaan de de eisen van de arbeiders. „Indien wij niet slagen, verliezen de arbeiders hun vertrouwen in ons. Lit is de beslissende bespreking van onze onderhandelingen". Arbeiders deelden voorts, mee, dat zij de 8 eisen handhaven, die zij gesteld heb ben en die o.m. behelzen het herstel van Imre Nagy als premier, terugtrekking van de Russische troepen en vrije ver kiezingen, Een woordvoerder van de arbeiders raad heeft tegenover correspondenten uit het westen geprotesteerd tegen uitzen dingen van Radio-Vrij Eur(ga, omdat deze hun zaak schade doen. Hij Zei. dat de zender zijn berichten moet baseren op verklaringen van woordvoerders van de arbeidersraad en niet °P wat de vluchte lingen te Wenen zeggen. Volgens welingelichte kringen heeft de Joegoslavische ambassadeur te Boedapest. Dalibor Soljatïc, de Hongaarse hoofdstad gistermiddag verlaten en zich naar We nen begeven. Er werd Reen reden voor deze reis opgegeven. In diplomat, eke da, de Indiase ambassadeur te Moskou, K P S Menon, die tegen het einde van dé week in Boedapest wordt verwacht, eveneens naar Wenen zou zijn gegaan Het wordt voor mogelijk gehouden dat lie Ueide diplomaten een particuliere be" spreking in Wenen zullen hebben. Read wordt gezegd, dat er voor het on derhoud van de vluchtelingen in Oosten rijk in komende zes maanden zeker 16,5 miljoen dollar nodig zal zijn. De waar nemend hoge commissaris voor de vluch telingen verklaarde later tegenover de pers. dat dit bedrag nodig is voor de eer- te levensbehoeften en het onderdak van de 60.000 Hongaarse vluchtelingen, die volgens de huidige ramingen de komende zes maanden in Oostenrijk zullen vertoe ven. Het Amerikaanse Rode Kruis is een actie begonnen om vijf miljoen dollar bijeen te krijgen voor hulp aan Hongarije en de Hongaarse vluchtelingen. Presi dent Eisenhower heeft een beroep op zijn landgenoten gedaan, deze actie zoveel mogelijk te steunen. Een Oostenrijkse politieman heeft gis teren medegedeeld, dat een lid van de Hongaarse grenswacht hem had verteld. da< Russische soldaten bezig waren met het leggen van münen op een mijl af stand van de Oostenrijks-Hongaarse grens in de buurt van Lutzmannsdorf. De heer Nehroe. de premier van India heeft de Sovjet premier. Boelganln ge antwoord. dat India bereid is deel te ne men aan elke conferentie die tot ontwa pening zou kunnen leiden. Volgens de heer Nehroe hangt de ontwapening grotendeels af van de gróte mogendheden, aldus meldt radio Moskou. Het antwoord van de heer Nehroe is vervat in een schrijven van 27 november dat gisteren door de Indiase ambassadeur in Moskou, de heer Menon. aan Boel- ganin is overhandigd. De brief is ge schreven naar aanleiding van een brief, die Boelganin onlangs over de ontwape ningskwestie heeft verzonden. „Kom", zegt Nikaas van der Westhuizen tegen zijn vrouw na het ontbijt, „ik ga eens naar de mijn". Dan stapt onze Ni klaas de gang in, doet de kelderdeur open gaat" het trapje af en.... win de nieuwste diamantmijn van Zuid-Afrika. Vriend Niklaas scharrelde namelijk eens bij een lichtstoring onder de vloer van zijn winkel en ontdekte toen idat.zijn zaak gebouwd was op de beroemde blauwe grond, het verweerd vulcanisch gesteente, waarin diamanten voorko En Niklaas zei (of heeft vermoedeli.i willen zeggen): „wij delven waar wri staan en waar wij staan is niet Kion- dyke, maar mijn winkelvloertje'', en tot nu tóe heeft hij al enkele kleine dia mantsteentjes opgedolven. Hij denkt met meer aan zijn winkel, m.aar graait maar in de blauwe grond, in de hoop nog eens de gróte diamant te vinden, die de droom is van elke delver. Lucky" Luciano, de enige jaren gele den uit Amerika uitgewezen Italiaanse gangster, die sindsdien in Napels verblijf houdt en zich, naar hij zegt, weer he lemaal op het kaarsrechte pad der recht vaardigen heeft begeven, wil weer terug naar do States. Hij en een aantal kornuiten hebben president Eisen hower per brief verzocht hen weer toe te laten in de V.S., waar zij zich ,,als goede burgers" zullen gedragen. San Diego V.S „Ik wilde eens zien, wat er gebeuren zou, als ik een brandende lucifer in het kreupelhout gooide". Dat zei een knaap van zestien jaar aan de politiemannen, die een onderzoek instelden naar een vernielende brand in het nationale park van deze Californische stad, die niet al leen 17.000 h. bos verwoestte, maar bovendien nog elf mensenlevens kostte. Noordwijk snel naar iets vrolijkers over- feiieito „,n ,dc Noordwijkse kwekerij hiPiH nn *vie- Nederlands naam hoog Snciitv" ?n u'? "R°yal Horticultural Society in Londen en daar vptpptH werd met de hoge onderscheiding van de „Williams Memorial Medal® e£ waarvoor al die eer? De kundige lieden van kwekerij Konijnenburg en Van der Mark hadden daar de mooiste gladiolen tentoongesteld. En gladiolenkweken is een kunst; want het is een lange weg vóór die kleine kraaltjes tenslotte tot die prachtige, kleurrijke bloemen worden. We hebben maatregelen genomen, dat onze zoons in de nader aangeduide ..dienstplichtige" leeftijd dit niet lezen. Maar met verbazing hebben we op een ratelende Reuter-telex het bericht uit de Franse hoofdstad gezien, dat de Franse regering niets minder dan een voor schrift heeft uitgevaardigd, dat afschaft: het doen maken van huiswerk door kin deren tussen zes en elf jaar. Het voor schrift zegt nog méér: de onderwijzerers moeten ervoor zorgdragen, dat er dage lijks een uur in de klas overblijft, zodat de kinderen het huiswerk daar kunnen doen. En bovendien dienen de dames on derwijzeressen en de heren onderwijzers wekelijks aan de ouders een rapport te zenden over de vooruitgang (of het ge mis daaraan) van de leerlingen We zou- den er graag véél meer over schrijven, maar we hebben geen tijd; we moeten het huiswerk overhoren van drie sprui ten tussen zes en elf. Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, beeft gisteren in bet Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië „belangrijke kwesties" met Frankrijk moet bespreken alvorens enig besluit kan worden bekend „emaakt Lloyd deelde mee, dat zijn Franse ambtgenoot Pineau vandaag naar Londen zou komen voor besprekingen en zei, dat bij maandag een nadere verklaring in lret Lagerhuis zou afleggen. Lloyd noemde enkele bijzonderheden van de zaken, die met de Fransen zouden moeten worden besproken. Hij zei, dat de opbouw van de politiemacht van de V. N. in belangrijke mate verband zou moeten houden met een geleidelijke terugtrekking van de Britse en Franse strijdkrachten. Andere te bespreken zaken waren de spoedige bevaarbaarmaking van het Suezkanaal en onderhandelingen over een definitieve regeling van de toekomstige functionering van bet Kanaal. Een V. N.-woordvoerder maakte gisteren te New York bekend, dat Nederlandse en Deense bergingsschepen op weg zijn naar het Suezkanaal om onder auspiciën van de V. N. oprui mi ngs werk te verrichten. De woordvoerder zei voorts, dat dit een eerste maatregel is in afwachting van voltooiing van de plannen om met behulp van de V. N. het Kanaal van obstakels te zuiveren. (Ad verten de enige sigaret IlIJlPP^^. waarbij ik geen last lÉP tan mijn keel" Kwekerij n Canadt $m U i 6 jaar geleden trok Izaak de Wilde uit Aalsmeer naar Canada. Hij kwam als tuinman in dienst bij het bekende Chantecler Hotel in de Laurentian Mountains, ongeveer 70 km ten Noorden van Montreal. Nu heeft hij een eigen hoveniersbedrijf met 20 man personeel. In Canada probeerde Izaak de Wilde talrijke sigarettenmerken. Hen goede bekende, Sweet Caporal", werd zijn lijfmerk. „Ik rook teveel", zegt hij „ongeveer twee pakjes yer dag. „Sweet Caporal" is de enige sigaret, waarbij ik geen last heb van mijn keel". Originele verklaring ligt ter inzage. Nederland, schenkt het beste aan Canada, Canada schenkt het beste aan Nederland De stand van giro 999 van het Natio- van de Uitgebreid Technische School te nale Comité Hulpverlening Hongaarse Scheveningen een bliksemactie georgani- Volk te Amsterdam is gisteren gestegen j seerd ten bate van de Hongaarse vluch- tot i 2.303.113.31. telingen. Uit de leerlingen werd daartoe De stand van giro 777 van het Neder- I een klein werkcomité gevormd, dat twee landse Roode Kruis te Den Haag is gis teren opgelopen tot 2.738.054,72. Herwonnen Levenskracht zal 25 tuber culeuze vluchtelingen verpleging en hulp bieden in liet K.A.B. sanatorium Berg en Bosch. Om de uitvoering van dit plan mogelijk te maken heeft Herwonnen Levenskracht een beroep gedaan op de plaatselijke en parochiële comité's om gelden uit hun kas beschikbaar te stellen, j want met de verpleging van 25 tuber- i culosepatiënten zijn 100.000 gemoeid. Voorts heeft Herwonnen Levenskracht i aan de K.A.B. een bedrag geschonken voor de financiële hulp, die de K.A.B. als geheel voor de hulp aan de Hon gaarse vluchtelingen biedt. t/r avonden organiseerde. Nadat eerst een aantal films was gedraaid, werd vervol gens een fancy fair gehouden. Het resul taat van deze actie een bedrag van 870 werd gestort op giro 999. CANADA'S FIRST CIGARETTE SINCE 1887 :Eèh zuivere Virginia vóór 'slechts In het gezellen'nuis „Leyenbroek" van de Staatsmijnen te Sittard zijn gisteren 25 Hongaren gearriveerd, afkomstig uit T/ 7 v^rza^eicMnim ..Westerduin" te ooi leaei een paai Wijk aan Zee. De groep bestaat groten- j deels uit jonge mannen in de leeftijd van 20 tot 25 jaar. Tien van hen zijn reeds in De 26 Hongaarse vluchtelingen. die de Hongaarse Kolenmijnbouw werkzaam gisteren in het Woodbrookershuis te Qnk hevat de groep enkele ge- Kortehemmen bij Drachten zijn aange- huwden, die tijdens de vlucht van hun komen, hebben van de bevolking der ge- gezin gescheiden zijn. meente Smallingerland allen een paar j Zij allen hadden in „Westerduin" de pantoffels gekregen. Zij werden in het "-s te kennen gegeven, in de mijnbouw te worden te werk gesteld. Zij werden op Er bestaat in Franse regeringskringen enige vrees, zo seint Reuter, dat de Britse regering geneigd zal zijn in te stemmen met terugtrekking van de Brits-Franse troepen, voordat er voldoende garanties verkregen zullen zijn, dat het kanaal zonder verwijl weer bevaarbaar wordt gemaakt en voor d« scheepvaart van alle landen zal worden opengesteld. Een van de doelen van Pineau is Groot- Brittannlë er toe te brengen het grootste deel van de bezetting van Port Sa-id niet terug te trekken in ruii voor beloften alleen. De afwezigheid van premier Eden en meningsverschillen in het Britse kabinet en de conservatieve partij verklaren on dermeer de Franse bezorgdheid, zo werd gezegd. In zijn verklaring in het Lagerhuis noemde Lloyd voorts de Afrikaans-Azia tische resolutie in de V.N., waarin wordt aangedrongen op onverwijlde terugtrek king van de Britse en Franse troepen uit Egypte- „onrealistisch". Hij prees de snel le vorming van de politiemacht' der V.N. die tegen 1 december ongeveer 2700 man zou omvatten. Volgens Lloyd heerst er ernstige onge rustheid over de positie van de Britse onderdanen in Egypte- Hoewel de toe stand nog niet duidelijk was scheen het, dat een algemeen uitwijzingsbevel niet uitgevaardigd was. Egypte had evenwel een groot aantal individuële uitwijzints- bevelen tegen Britse en Franse onder danen uitgevaardigd- De nieuwe socialistische woordvoerder voor buitenlandse aangelegenheden Aneu- rin Bevan sloot zich aan bij het protest tegen de behandeling van Britse en Franse onderdanen. Hij vestigde voorts de aandacht op de „sinistere nevenschik king" van de drie punten in Lloyds ver klaring: de geleidelijke terugtrekking van troepen, de bevaarbaarmaking van het kanaal en de toekomst van het kanaal. Onder protesten van de oppositie ant woordde Lloyd: .-Wij hebben nooit' gezegd dat wij een regeling voor de kanaalkwes- te met geweld trachten op te leggen. Het is niet onredelijk, dat wij enige waarbor gen krijgen omtrent de toekomstige loop van de onderhandelingen met betrekking tot de toekomst van het kanaal". „De Britse regering", aldus gin-g mi nister Lloyd verder, -,wenst', dat de Ver- Een hoge ambtenaar van de dierge neeskundige dienst van het Britse mini sterie van landbouw, die onlangs een be zoek aan abattoirs in ons laad heeft be uracht, heeft verklaard, dat de toestanden in en de uitrusting van de Nederlandse slachthuizen zeer goed zijn. aldus heeft de Britse minister van landbouw, Amory, donderdag j„ een schriftelijke verklaring aan het Parlement gezegd. Het onderzoek was door de minister ge last naar aanleiding van een vraag van een parlementslid over berichten over zeer ongewenste toestanden bij het over brengen van slachtvee van Engeland naar het, vasteland van Europa. De hoge amb tenaar was met een transport slachtvee naar Nederland gereisd. Hij heeft kunnen vaststellen., dat de dieren goed worden be handeld. Zij waren redelijk ondergebracht en bij vertrek en aankomst werd er vol doende water en voedsel verstrekt. Ook aan boord kregen de dieren voedsel en water. Minister Amory zei verder: „Ik ben do Nederlandse autoriteiten dankbaar, dat mijn ambtenaar is toegestaan een aantal abattoirs te bezoeken, waar het Britse vee wordt geslacht". enigde Naties zoveel mogelijk haast ma ken met het vrijmaken van het kanaal". Lloyd zei het met de Egyptische minis ter van buitenlandse zaken Fawzi, eens te zijn, dat het niet de taak van het po- litieleger is het kanaal weer voor de scheepvaart geschikt te maken. Vrijma king van het kanaal is een zaak, die geheel los staat van de opdracht aan het politieleger. De waarnemend premier Butler, maakte bekend, dat volgende week woensdag en donderdag een debat over de toestand in het Midden-Oosten gehouden zal worden. Butler achtte het onwaarschijnlijk- dat een van de reeds ingediende moties dan behandeld zou worden. (Een van deze moties is getekend door ongeveer 130 conservatieven die zeer kritisch staan tegenover de houding van de V.S- in de huidige crisis). Volgens Butler zal eerder een motie van de regering of van de op positie in het geding zijn- De Britse ambassadeur in Washington. Sir Harold Caccia, heeft gistermiddag de Amerikaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken. Hoover, op de hoogte gebracht van de verklaring van Lloyd. Een woordvoerder van het „State De partment" verklaarde na het bezoek van Caccia- dat geen commentaar op de ver klaring van Lloyd zal worden gegeven voordat de volledige rede bestudeerd zal zijn. Volgens een verklaring van Wladislaw Gomulka. de eerste-secrctaris van de Poolse communistische partij, tegenover politieke en sociale leiders in Warschau, geloven de Poolse leiders, dat de betrek kingen tussen de Sovjet-unie en Hongarije op dezelfde grondslagen zullen worden gevestigd als de Pools-Russische verhou ding. Hfl zei. dat de resultaten van de Russisch-Poolse besprekingen in Moskou waarbij een verklaring over de Poolse soevereiniteit en gelijkheid met de S.U. was ondertekend een voorbeeld kan zijn voor de betrekkingen tussen socialis tische landen. Gomulka heeft volgens het Poolse pers bureau „PAP" gezegd: „Het- heeft ons ernstig en diep getroffen dat er in Hon garije een zodanige situatie ontstond, dat op verzoek van de Hongaarse regering Sovjet-troepen werden gebruikt. Die tus senkomst was van een ander karakter dan de gebeurtenissen in Egypte, want de agressie in Egypte Was tegen Egyptes soevereiniteit geriebt. en tegelijkertijd een uiting van de failliete kolonialistische po litiek". Zij die het hardst schreeuwden over Hongarije en daar de opstand uit lokten, hebben de interventie van de an dere zijde toegejuicht, zo zei hij. Gomulka verklaarde voorts, dat het Poolse volk uitzonderlijk gevoelig is waar het zijn soevereiniteit betreft. De onte vredenheid in Polen over de Pools-Rus- sftche verhouding was o.a. een gevolg van de vertraagde repatriëring van Polen uit de Sovjet-Unie, het ontbreken van een statuut voor de tijdelijk in Polen gele gerde Sovjet-troepen, het kolenvraagstuk en andere kwesties, aldus Gomulka. De Poolse leider waarschuwde, dat ondanks de hulp uit de Sovjet-Unie 1957 een moeilijk jaar zal worden. Hij legde uit hoe men de basis van het nationale front voor de verkiezingen in januari zal verbreden en verklaarde in dit ver band. dat Polen de hulp van iedereen zal aanvaarden, die werkelijk democra tisering wenst. De ontwikkeling van het socialisme in Polen veronderstelt de samenwerking met niet-marxistische partijen, die het communistische pro gram steunen, zo zei hij. Hongaars begroet door de burgemeester dier gemeente, de heer J. L. Thalen. Ook de commissaris der Koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst Homan, was bij de aankomst aanwezig. Commissaris en burgemeester hesen samen op het terrein voor het gebouw de Hongaarse vlag, waarna de Hongaren hun volkslied zon gen. „Het Zuidelijk Toneel", directie Louis Saalborn en Lo van Hensbergen, heeft het initiatief genomen een aantal toneel voorstellingen te geven, waarvan de ba ten ten goede zullen komen aan giro 999. Na voorstellingen in Helmond, Eindho ven en 's-Hertogenbosch, zal op 30 no vember te Breda in Concordia een voorstelling worden gegeven van „Jeanne en de Rechters" van Thierry Maulnier. Onder het motto „Er is ontzaggelijk veel geld nodig" werd door de leerlingen hun reis van Wijk aan Zee naar Sittard begeleid door een ambtenaar van het ge westelijk arbeidsbureau Heerlen en door enkele functionarissen van de Staatsmij nen. De nieuwe bewoners van het gezellen- huis werden op zeer prettige wijze ont vangen door de Italiaanse arbeiders, die daar wonen. Het contact was al gauw ge- }p"rl doordat verscheidene Hongaren, die reeds ve;e j'aren in het mijnbedrijf in Limburg zijn als tolk optreden. Maandag a. s. zal op de mijnbedrijven een aanvang worden gemaakt met de werkinstructie voor de Hongaarse arbei ders De Hongaren zullen gedeeltelijk bij de Staatsmijnen en gedeeltelijk bij de par ticuliere mijnen te werk worden gesteld. De Franse Senaat heeft gisteren met 196 tegen 92 stemmen het Frans-Libische verdrag goedgekeurd dat ondermeer de terugtrekking van de Franse strijdkrach ten, die in Libye gelegerd zijn, inhoudt. Deze terugtrekking zal tegen het einde van deze maand geschieden. Een week geleden keurde de Franse Nationale Ver gadering het verdrag goed. Advertentie. f-|-ï-t-s-e-n Uw klachten weg! 9 Het voorstel van de regering om de accijns op gedistilleerd te verhogen van 475.— tot 596,50 per hl. ad 50 pet. heeft in de kringen van het bedrijfs leven, die bij de produktie en afzet van gedistilleerde dranken betrokken zijn, diepe bezorgdheid gewekt, aldus een adres, dat het produktschap voor gedis tilleerde dranken heeft gezonden aan de leden van de Staten-Generaal. Terwijl het bedrijfsleven nog lang de gevolgen van de accijnsverhoging van 1951 niet te boven is, wordt wederom voorgesteld de accijns aanzienlijk te verzwaren. Tegen dit voornemen heeft het produktschap als vertegenwoordigende organisatie van alle bij het gedistilleerd betrokken werkgevers en werknemers stelling ge nomen. De hoofdpunten hieruit zijn de vol gende: 1. De regering zal haar doel, n.l. grotere opbrengst van de gedistilleerdaccijns door deze verhoging niet bereiken, omdat de huidige accijns reeds maxi maal is. De afzetvermindering ten gevolge van de verhoging zal de te verwachten meerdere opbrengst voor de schatkist teniet doen. De juistheid van deze stelling wordt aangetoond door in een bij het adres gevoegd rapport van de bekende econoom dr. W. J. v. d. Woestijne. 2. Ten gevolge van de ernstige econo mische repercussies voor het bedrijfs leven zal een accijnsverhoging, nu het verwachte resultaat van de rege ring zal uitblijven, alleen maar nade len met zich brengen. 3. In strijd met de uitdrukkelijke bedoeling om bij verhoging van de gedistilleerdaccijns tot 596,50 per hl. ad 50 pet. het gedistilleerd uit het tussentarief van de omzetbelasting te lichten (in artikel 53 van de Wet op de Omzetbelasting was reeds een dergelijke bepaling opgenomen), stelt de regering thans voor het gedistil leerd in het tussentarief van de om zetbelasting te handhaven. - i ..De Nederlandse regering heeft zich in beginsel bereid verklaard alle nodige technische hulp en daar ging het om en niet om financiële steun te zullen verlenen voor de-ontwikkeling van Bo naire en de Bovenwindse Eilanden". Dit heeft de Antilliaanse minister van Eco nomische Zaken en 4Velvaarts7.org, dr. A. J. ran Romondt, die in Den Haag besprekingen heeft gevoerd, aan het A.N.P. medegedeeld. Minister Van Romondt zeide geen na dere inlichtingen te kunnen verstrek ken over deze hulp. waarvan de bijzon derheden zijn vervat in een rapport van een interdepartementale commissie aan de Nederlandse regering, dat t.z.t. ter goedkeuring zal worden toegezonden aan de Antilliaanse regering. Wel kon hij verklaren zeer tevreden te zijn over de resultaten van zijn besprekingen. Mi nister Van Romondt zal morgen naar de Antillen terugkeren. MARGE (Van onze Brusselse correspondent) Niemand zal ontkennen, dat hy Gérard Philipe, als Jf deze onder een goede re- gisseur werkt, graag op het witte scherm ziet. Maar na „Tyl Uilenspiegel", het eerste produkt onder zijn regie, te hebben gezien, moet men daar dadelijk aan toevoegen, dat hij in d i e functie zo goed als zonder talent is. Men vertelt, dat hij zeven jaar lang heeft rondgelopen met het plan om de kwint essens van Charles de Costers boek te verfilmen. Dat was een bijzonder stoutmoedige gedachte, want op zichzelf genomen is het zo goed als onmo gelijk ctti van de vijf lange hoofdstukken van dat werk met zijn nagenoeg tweehonderd episoden, iets te maken dat ook maar met een schijn van kans op volledigheid aanspraak zou kunnen maken. Doch er is méér: Philipe heeft zelfs de Uilcnspiegel-mytc zoals die in het boek leeft, op geen stukken na kunnen benaderen. Hij stelt hem hoofdzakelijk voor als de éérste illegale strijder voor de vrijheid. vrijheidsstrijder wordt om aan zijn wraak maken had met de verwezenlijking is te kunnen voldoen. Geen ogenbiik even- tamelijk onduidelijk. Zijn rol bestond er wel heeft men de indruk, dat die asse vermoedelijk slechts xn, na te gaan, of de ,1 fioet-l ïiu c ffonmncTO cfrobkinn wérkelijk op zijn borst rust. Volgens de Coster was zijn held niet alleen iemand, die streed voor de vrijheid, maar daar door Oost-Duitsland gewenste strekking in de film werd geëerbiedigd". Daar wordt van diezelfde zijde nog aan toegevoegd: naast ook, op zéér grote schaal, een guit, „dat Philipe anderhalf jaar geleden te een poetsenbakker van de allereerste Cannes de Nederlandse cineast Iv^ps ont- soort, daarin bijgestaan door zijn onaf scheidelijke vriend Lamme Goedzak. Wat van dat guitige in deze film voorkomt, moette, die sedert ettelijke jaren werkt in de communistische landen en dat hun beider levensbeschouwingen ze tot elkaar is lang niet altijd geestig en doet soms brachten; „Tijl" zou worden verfilmd aan de bekende Amerikaanse roomtaart kluchten denken. In een bepaalde scène is Uilenspiegel in een klein rijtuig met een Spaans officier in een hevige worste ling gewikkeld. Hij staat op het punt ge- door Philipe. bijgestaan door Ivens. De Oostduitse Defa-maatschappij zorgde voor een deel van het nodige geld en stond borg voor de verspreiding van het werk in alle communistische landen. „Meteen". worgd Te worden. Ineens toont hij triom- wordt nog in dat artikel gezegd, „ont- ferend een ei dat ondanks die woeste stond de vrees, dat de werkelijke beteke- vechtpartij héél is gebleven en slaat nis van de legendarische figuur van Tijl het stuk op de neus van zijn antagonist, zou worden vervormd en omgezet in een wiens gelaat in een soort eierkoek ver- beraut van de communistische opvattin- andert.Een andere „geestigheid" van gen van vrijheid en vrede. de held bestaat in huppelen en springen, in het genre van de niet zelden vervelen- ,ls on de narren, die van het ene praticabel naar beweringen het andere evolueren, doorgaans tot het Ivens i L ZV?"- °5 ,fen 99 ?r Het is ons niet bekend, in hoeverre de over de combinatie Philipe communistische strekking hebben wij in deze film niet gezien. AI moeten wij een z.eker voorbehoud maken voor het gespro kene, althans in deze zin, dat. zoals in De lamme Goedzak van Jean Carmet veel films van Franse makelij, er dikwijls irriterende toe. Philipe deed in veel op- zchten meer aan zijn Fanfan-la-Tulipe dan aan een Uilenspiegel denken. Gérard Philipe en Nicole Berger als Tyl en Nele in de film Tyl Uilenspiegel", die door eerst genoemde werd geregisseerd, is meelijwekkend van onbenulligheid en de goede actrice Nicole Berger als Nele, kon haar talent niet doen gelden, omdat Tijl-Philipe zo goed als alles voor zichzelf opeist. Over de Alva van Jean Vilar kan evenmin met enige waardering worden ge sproken: zijn acteren bestaat vooral uit grimassen en hevige gebaren. Prins Wil lem van Oranje en Soetkin, de vrouw van Claes missen substantie. Alléén Fer- nand Ledoux. die de rol van Claes ver tolkt, bleef in de toon, wat niet verwonderd als men weet, dat deze artiest uit het Vlaamse Tienen afkomstig is, zoals zijn toneeicollega Victor Francen. Voor Le doux bracht die afkomst mee dat hij de enige is. die de Vlaamse namen in hun luid in wordt getierd en geschreeuwd, waardoor de dialogen wel eens onver staanbaar worden. Er is niettemin een zéér goed aspect In feite was Uilenspiegel veel méér dan dat. De mythe van Tijl en Nele en wat daarmede samengaat, zijn deze Frans man vreemd gebleven. Een weerspiege ling van het Vlaamse epos is zijn film is van dat alles wat in de film gelegd, dan ook niet geworden en van het oor- wat dan de opstandgedachte schijnt te spron-kelijke werk is niet veel overgeble- moeten schragen. De „illegaal" Uilen- ven. spiegel wil zijn vader Claes wreken, die Er zit geen draad in het secenario, dat door de Spaanse bezetter levend werd ver door Philipe zelf en René Wheeler werd brand. Men ziet niet goed. of het als samengesteld en van de dialogen van ketter is, zoals in het boek staat, dan J,„,u 'BCJUC J.1 WIJ ULMV. U(*t ue SU1JU IUBBC1I UC Men heeft de indiuk. dat dit drieman- Spanjaarden en de Geuzen, geen enkel schap lang heeft geaarzeld over het karak- ter, dat zij aan de film zouden geven: avontuur, comedie, drama of historie. Er Vlaamse klanken uitspreekt en ze niet in deze film. Men kan namelijk niets an- verfranst. zoals de anderen, die het voort- ders dan lof hebben voor bepaalde beel- durend over Clahes en Nèlle hadden. Ver- den. die aan oude Vlaamse taferelen, voor melden wij ook. dat de strijd tussen de al aan werken van Breughe] doen denken. ogenblik een episch karakter heeft. Als wij de uitspraken van de Belgische critici over deze film qua spel en inhoud Men ziet daar soms waarlijk „levende" schilderijen van deze meester. Er zijn ver der magnifieke sneeuwlandschappen, die in Zweden werden opgenomne. Andere resumeren, komen die hierop neer: „Een scènes werden gedraaid in de omgeving van het aloude Brugge en van Damme, de „geboorteplaats" van Tijl. Er zijn ver der taferelen, die de Azurenkust als ach tergrond hebben, terwijl de overtocht van de Schelde door de geuzen nabij Leipzig -- De naam van de Nederlander Joris in Oost-Duitsland werd verfilmd. Die plas. René Barjavei kan niet anders worden wel als gijzelaar, zoals de film schijnt Ivens werd eveneens in verband met dit tiek en de kleurenschoonheid van de film gezegd, dan dat zij dikwijls onbenullig en te suggereren, dat Claes om het leven werk vermeld. Een criticus sprak over zijn te danken aan Christian Matras, die middelmatige film, op welk standpunt men zich ook plaatst. Slecht geregisseerd is het spel der acteurs vals. overeenkom stig een slechte theatertraditie". opgeschroefd zijn en zelden de juiste noot kwam. „De asse van Claes klopt op mijn ruzie tussen hem en Philipe. En een ander treffen. borst", zeggen het boek èn Philipe, die schreef: „Wat Joris Ivens eigenlijk te in zijn opnamen veel goede smaak en een grote kanstzin aan de dag heeft gelegd. HOE PLEZIERIG het is te leven in een land, dat zich gelukkig kan prijzen met een perfect functionerend politie apparaat, beseft men eerst goed, wan. neer men privé roet misdaad of onge luk wordt geconfronteerd. De journa list noteerde in zijn loopbaan al vele malen „dat de politie spoedig ter plaatse was", maar op het ogenblik, dat hij uit een verkreukelde auto stapte en op zoek ging naar een telefooncel, ging het. hem voor het eerst strikt persoon lijk aan; een vertrouwd idee in het penibele wereldje van glasscherven en verwrongen ijzer, dat wordt, afgeba kend door plots uit de grond schieten, de omstanders, die mompelend signa, leren: „nou, dat is raak geweest". Als zoiets uzelf overkomt, ervaart ge het véél intensiever dan ooit door de ver slaggever, die het in acht of tien re geltjes onder het kopje autobotsing moet onderbrengen, zal kunnen wor den weergegeven. De politie komt dan binnen enkele minuten en gaat meteen aan de slag. Mannen met ervaring, die weten hoe zè het gekneusde varkentje moeten wassen. Uw naam? Uw adres? Hoe kwam het? Ja, daar moet een takel wagen bij te pas komen. Heeft u voor keur? Ze klimmen in de mobilofoon, bieden u onderdak aan in hun auto en wach ten rusti'g af. tot de kraanwagen het zielige spul zal komen halen. Ze maken een praatje met u. geven u vuur voor uw sigaret, en brengen u, als het puin is weggehaald, bovendien nog in het holst van de regennacht naar het zie kenhuis". omdat er toch iets aan die arm gedaan moet worden". In de stille, bijna heilige rfeer van een nachtelijk hospitaal scharrelen ze een zuster op en als ge van de piin bijna niet meer praten kunt, leggen ze uit wat er aan de hand is. En als er dan voldoende met doeken is gewikkeld blijkt, dat zij nog op u hebben gewacht bovendien. Men leest daar nooit over in de krant. Het is ook onbelangrijk. Maar als het u zelf overkomt, kan het om de dróm- mel wel belangrijk zijn. Hij, die morgen of overmorgen wellicht ook onthutst uit de kreukels zal strompelen en prijs in het huidige verkeer de week niet voor de zondag is aangebroken, al denkt ge de verkeersregels nog zo goed te kennen, zal dit beslist willen on derstrepen. We hopen, dat hij het met ongebroken handen zal kunnen doen. DE HEER A. Bergers uit Rotterdam heeft dus zijn derde SUS.actie rond. een imposant karwei, want ge zoudt er van duizelen, indien ge wist wèt er allemaal komt kijken bij zo'n loterij, waarvoor een speciaal wetboekje schijnt te bestaan. Dit karwei varieert van controle op de drukker tot scree ning van de winnaar, want geluk moet geluk blijven en mag nimmer met een duwtje in de rug worden bespoedigd. Waar geluk mogelijk is. bestaat ook de kans op ongeluk, en we bedoelen nu niet zozeer de man-met-de-pech-in- een.loterij dan wel de mogelijkheid, dat er aan de top iets misloopt. De heer Bergers houdt daar terdege rekening mee. Het kan immers gebeu ren. dat er. op het ogenblik, waarop hij zijn speciale SUS-krant wil ver spreiden. drie meter sneeuw ligt. Hij heeft zich daar dan ook tegen verze kerd Het kan immers ook voorkomen, dat een van de 20.000 mensen, die hem bij de actie assisteren, voor de verlei ding bezwijkt. Ook daartegen is hij verzekerd. En als hij zelf, b.v. door ziekte, zou worden uitgeschakeld? Het zou de assuradeuren een dikke twee ton kunnen kosten. Zo ziet u, „Sussen" is ingewikkelder dan u denkt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 5