Menderes confereerde Selwyn Lloyd Nieuw leven voor Bagdad- en Balkanpact? met Mevr. Anna Kethly verdedigt kardinaal Mindszenty berend nijman Franse olievoorziening in april weer normaal Gewapend verzet tegen Sovjets duurt voort De tweede rijverbod-zondag DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Antipathie tegen Rusland neemt nog met de dag toe Nieuwe Sovjet ivapens naar Syrië Gele Zee en Arend op weg naar Suez a. 5 p' dag 5 ct- P' km Minister Ramadier verklaart: De situatie in Hongarije Maandag 3 december 1956 Hammarsk j oeld: Leugens Grote schade bij brand in exportslachterij Sit-downstaking in Moskouse fabriek? Ned. kustvaarder gezonken Na aanvaring in dichte mist V.N.-waarnemers waclit Potemkin-reis Franse communisten eisen terugtrekking van Sovjettroepen Nieuwe pijpleiding van Perzië naar Middellandse Zee? Arbeidersleider verraderlijk gearresteerd Enkele liardnekkigen-in-de-booslieid en een gladde professor Regenval braelit Drentse boeren bijna 2 miljoen schade WEERBERICHT Vuur had zich genesteld in isolatie van vleescellen Onvergetelijke les haaks parlement verplicht op reces BENOEMINGEN BISDOM ROTTERDAM fw-'V 100 mv. auto's z. chauffeur De gebeurtenissen in Hongarije Belgrado publiceert afspraken niet Kadar Nieuw verraad Menon in Boedapest Geen Russische olie Amerikaanse olie V erzoek tot regering om regeling De weerverwachting van het KNMI, geldig tot dinsdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen of motregen. Matige wind tussen west en noordwest. Aanhoudend zacht. Dinsdag 4 december: zon op 8.32, onder 16.33 uur; maan op 10.06, onder 18.40 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken van 1 urkije, Ethem Menderes, is gisteren per vliegtuig uit Londen naar Amerika vertrokken. In de Britse hoofdstad heeft hij besprekingen gevoerd met de Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, over de crisis in liet Midden-Oosten en vooral over de situatie in Syrië. Menderes verklaarde op Londen Airport tegenover journalisten, dat tussen Lloyd en hem zelf algehele overeenstemming had bestaan over alle onderwerpen, die besproken waren. Volgens diplomatieke kringen was liet hoofddoel van Menderes' bezoek een <*esprek over de angstige spanning in Turkije met betrekking tot de dreigin", die de communistische penetratie in Syrië zou kunnen vormen voor° deTurks-Syrisehe grens. Vervolgens neemt men aan, dat Menderes met Selwyn Lloyd ook ge sproken heeft over verschillende asv-ecten van het Cyprus-probleem. Vol gens de diplomatieke kringen zou een poging om bet Balkanpact (tussen Joego-Slavië, Griekenland en Turkije) nieuw leven in te blazen, de achter grond vormen van de huidige besprekingen te Londen voor een herwaar dering van het Cyprus-vraagstuk. Dag Hammarshjoeld, de secretaris-ge neraal van de V.N. heeft zaterdag we derom de beschuldigingen van Syrië, dat Israël een aanval zou voorbereiden af&f" wezen. Deze afwflzïng, de tweede reeds In dezelfde kwestie, kwam enkele uren, nadat Syrië gisteren de beschuldigingen had herhaald, die het reeds verschillende malen heeft geuit: nl. dat Britse, Franse Israëlische en Turkse strijdkrachten zijn veiligheid bedreigen. In de laatste lie kendmaking van Hammarskjoeld wordt gezegd: dat de officieren-waarnemers van de bestandsorganisatie van de V.N. de Israëlische zijde van de grens nog vrijdag hadden bezocht en dat zij geen ongewone activiteit hadden waargenomen. Een doorgaans betrouwbare bron in Bagdad berichtte zaterdag, dat zendingen van Russische wapens, waar onder straaljagers en bommenwerpers, tanks, pantserwagens en munitie, de laat ste dagen dagelijks in Syrië aankwamen. Volgens deze bron zou kolonel Abdoel Hamld Saraj, het hoofd van de veilig heidsdienst van het Syrische leger, zijn strijdkrachten langs de Syrisch-Turkse grena samentrekken en straaljagersqua- Gisteravond om ongeveer zes uur is brand uitgebroken in het Rebouwencom- plex van de Drentse Exportslagerij en Vleeswarenfabriek te Assen. De brand is ontstaan in een der zes grote cellen ln de worstdrogerij. Deze cellen zijn volledig geïsoleerd met kurk en kokos en toen de vlammen zich hierin hadden genesteld, begon het voor de brandweer, die met groot materiaal uitgerukt was, uiterst moeilijk te w de brand te bestrijden. Boven deze cellen die gezamenlijk een breedte hebben van ongeveer 25 meter, zat isolat'iematenaa ter dikte van bijna een meter. Het was voor de brandweer niet mogelijk het vuur doelmatig te bestrijden omdat het geheel omgeven is door een betonnen muur. Het dak moest eerst weggekapt worden. Pas' nadat verscheidene gaten in het dak wa ren gehakt, kon er water in de vuurzee worden gespoten, maar dat bleek nog niet voldoende te zijn. Daarna besloot men het dak boven de cellen los te kappen en eerst toen konden de blussingswerkzaamheden volledig be ginnen- Na uren was men de brand mees ter. De schade, die door deze brand werd veroorzaakt loopt in de honderdduizen den guldens. In de cel. waar de brand ontstond, lag een voorraad van 10.000 kg worst die volledig is bedorven. Ook in de andere cellen ontstond grote schade- Voorts is de kostbare install-tie volledig verwoest. drons samenstellen in het gebied van Je zirah, op ongeveer 30 minuten vlieden af stand van de Turkse grens. De bron voeg de hieraan toe, dat Russische experts en technici gebruikt waren, omdat Syrië met genoeg militaire piloten heeft om de grote squadrons van straaljagers en bommen werpers te vliegen. De Syrische minister-president Sabri cl Assali. verklaarde zaterdag dat zijn rege ring maatregelen had genomen om alle eventualiteiten het hoofd te bieden en iedere vierkante centimeter Syrische grond te verdedigen. In een verklaring over de Brits-Turkse besprekingen te Londen, zelde de premier dat het Syrische leger, ondersteund door de Arabische bondgenoten, vastbesloten was. dc agres sors een onvergetelijke les te ieren. In regeringskringen te Damascus ver luidde het zaterdag, dat de besprekingen te Londen en de onlangs gepubliceerde aankondiging van Amerika, 't Bagdadpact te steunen, zaterdag op een kabinetsbij eenkomst waren besproken. Daarna had de premier gedurende 90 minuten een on derhoud met de Turkse gezant te Damas cus. De minister van buitenlandse zaken had gedurende 45 minuten een bespre king met de Amerikaanse ambassadeur. Men was in Damascus van mening, dat zij de Amerikaanse verklaring ten aanzien van het Bagdadpact hebben besproken en tevens van gedachten hebben gewisseld over de Amerikaanse plannen om Europa van olie te voorzien. Koning Feisal van Irak heeft zaterdag ln Bagdad een besluit uitgevaardigd, dat het'werk van het Iraakse parlement voor de tijd van één ntaand stillegt. Toen de koning, vóór het decreet werd uitgevaardigd, de nieuwe zittingsperiode van het parlement opende, verklaarde hij, dat Irak Egypte zou blijven steunen. Hü zeide, dat de voornaamste politiek van zijn regering zou voortgaan gebaseerd te zijn op algehele samenwerking met Ara bische en Mohammedaanse landen oin zo- wel de vrede en veiligheid in het Midden- Oosten ais de vrede en veiligheid in de gehele wereld te verzekeren. Harrison Salisbury, een vroegere Mos kouse correspondent van „The New York Times" heeft, zaterdag in een artikel in dat blad bekendgemaakt dat westelijke i- plomaten in Moskou onbevestigde berich ten hebben ontvangen over een sit-down- staking" in de kogellagerfabriek Kagano- witsj te Moskou. Volgens Salisbury is de fabriek „een van de modelbedrijven in de Sowjet-Unie". De eerste berichten over de staking zouden reeds drie weken geleden zijn ontvangen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rot. terdam heeft aan pastoor H. C. A. M. Roelvink van de parochie der H. En gelbewaarders te Lisse eervol ontslag verleend en in zijn plaats benoemd de zeereerw. heer P. E J. Bottelier. Te Maassluis is tot pastoor benoemd van de parochie van de H. Petrus en Paulus de zeereerw. heer J. F. Franse, die kapelaan was te Leiden. H. Petrus. Zaterdagavond is de Nederlandse kust vaarder Cobri. eigendom van de heer C. v. d. Brink uit Hilversum, in de Duitse Bocht tijdens dichte mist in aanvaring geweest met het Panamese s.s. ..Maria Dolores". Hst Nederlandse schip is kort na de aanvaring gezonken doch dc op varenden ziin alle door de Panamecs aan boord genomen. Vannacht zijn de schipbreukelingen in Rotterdam.waar de „Maria Dolores" op reis naar Norfolk (V.S.) binnenliep, aan land gebracht. De kapitein, de 27-jarige C. v. d. Brink, vertelde, dat. er gelukkig nog niemand naar bed was. toen de aan varing om tien minuten voor half tien gebeurde. Hij zelf stond mot een paar man op de brug. terwijl on het voorschip nog extra uitkijk werd gehouden in ver band met de mist. Plotseling, voordat men zich kon realiseren, dat er gevaar dreigde, werd de Cobri niettemin aange varen door de Maria Dolores, een Ita liaans schip, dat onder Panamese vlag vaart. Dc coaster, die niet meer dan 199 brt. groot was. werd door de Panamees 17176 brt.). die uiteraard veel hoger op het. water lag. gedurende een paar mi nuten meegesleept en bleek achter bij luik 2 een groot gat te hebben opgelopen. Ofschoon bet schip terstond begon vol te lopen, ontstond onder de opvarenden geen ogerJblik ook maar een spoor van paniek en men slaagde erin een red dingsloep uit te zetten Nadat men daar mee enige ogenblikken bad rondgevaren, werden allen aan boord genomen van de Panamees. Geen van hen had echter ook maar het geringste van boord kunnen meenomen De Italianen hadden even wel alles gedaan om hen op bun gemak te stellen. Aan boord van de Cobri bevonden zich behalve de kapitein nog een broer van deze. die als stuurman dienst deed, verdere de kok H Meerendonk uit Breda, de machinist J. C. Jensch uit Amsterdam en de twee matrozen M. Groen uit Spijkenisse. wiens eerste reis d'it was en W. v-an Maurik uit Hol- landsche Rading. Behalve de stuurman, die een lichte hoofdwonde had opgelo pen. waren allen ongedeerd. Ad verter-tie De torenklok van Maassluis wees precies twaalf uur, toen kapitein P. J. van der Snoek van de „Gele Zee" zondagmorgen drie stoten op de stoomfluit liet geven ten afscheid aan zijn stad. Een ogenblik later begon de reis naar het Suez Kanaal van de zeesleper met de bok „Arend". Aanvankelijk zou de Gele Zee reeds zaterdagmorgen vertrokken zijn, maar de weerberichten, die uit Engeland kwamen waren niet bijzonder gunstig. Om twee uur zaterdagmiddag werd besloten, dat er die dag niet meer gevaren zou worden. Zondagmorgen om negen uur moest de bemanning echter weer present zijn in Maassluis. Toen waren de weerberichten dermate gunstig, dat besloten werd zo spoedig mogclUk te vertrekken. De „Gfle Zee" vertrok kort daarna naar de Waterweg en liet daar het anker vallen om op de drijvende bok te wachten, die een uurtje later door twee havensleepboten van zijn ligplaats weggetrokken werd. Toen de „Gele Zee" de „Arend" vast had, was er niets meer, dat het vertrek in de weg kon staan. Tweede stuurman K. van der Schoor van de Gele Zee had nog even tijd om te vertellen, dat de reis ongeveer drie weken duren zou. Hij sprak van een „routine- karweitje". Het was niet de eerste maal, dat hij naar het Midden-Oosten ging. De „Gele Zee heeft dertig man aan boord; op de bok bevinden zich drie runners. Tot de Berghaven nam de „Gele Zee" de bok aan stuurboord naast zich; daarna nam kapitein van der Snoek d| „Arend op sleeptouw. Een belangrijke sleepreis was begonnen c (Van onze Brusselse correspondent) »o BRUSSEL, zaterdag na Kethlv'aarse oud-minister mevr. An- ogrenbttk indle- zoals men weet. op liet enkele aanvuifeI(rië verblijft, heeft nog OP liet lntervï2?e verklaringen afgelegd Belgische blad I *l?t donderdag in het In de eerste ««Me" ^verschenen, zet tegen communist^ zich. ver' dat z« verklaringen ov^he bewe«"*cn. reur" in Hongarije zou i?*T, "Wittc.tcr" vonden". U hebb«m „u.tgc- Vervolgens heeft zij de Vra„„. woord of, zoals hier en daar vkra *e schreven, kardinaal Mmaszenty ee,ï ..reactionair" karakter aan de Hongaa.VÓ revolutie had willen geven Pertinent zeide zij: „Neen En zij ver volgde: „Alle details over de revolutie zijn nog niet. bekend. Doch de énige re. den van deze opstand was he» moreel. Politiek en economisch failliet van het communisme. De kardinaal kon geen rol gespeeld hebben in de voorbereiding der revolutie omdat hij zelf gMymraliseerd ivag door een strenge gevangen s^laP Niets veroorlooft de bewering, <iai szenty een politieke houding zou hebben aangenomen, die in strijd js met de d bioeratische beginselen. Zijn verklarin». gedaan op het ogenblik, dat hij asiel zocht in de ambassade dor Verenigde Staten bewijst dat het helemaal niet zÜn bedoeling lag de beweging in eontra.revotlltie om te zetten. Dp een ander onderwerp overgaande zeide mevr Kethly, dat het tekenend is. dat het leger en de politic zich bfj de op standelingen hebban aangesloten, terwijl in een deze officiële formaties een zeer strenge selectie uitvoerden bij het aannemen van rekruten en kaderleden. Alléén de AVO de politieke politie, bleef trouw aan Mos kou. Het Hongaarse volk noemde die AVO de: Gestavo. Mevr. Ketly was helemaal niet te spre ken over Radio Vrij Europa, ..Ik bevond mij in de gevangenis sedert 1950", zeide zij. „In 1952 kondigde Radio Vrij Euro pa aan. dat ik vanuit mijn cel een grote illegale verzetsbeweging leidde. De om roepers noemden honderden namen van Hongaarse democraten, die nog in vrij heid waren en die, zo werd gezegd, het komplot steunden. Deze ongelukkigen werden toen gearresteerd en op afschuw- lijke wijze gemarteld, opdat zij zouden „bekennen''. Ik zelf werd uit mijn ce' gehaald, om langdurig ondervraagd te worden. Die radio heeft daar een zeer gro'e vergissing begaan. Het gesprek besluitend zeide mevr. Kethly nng dat als zij moest twijfelen nw,de VN' ZÜ tegelijkertijd ook zou H„. twijfelen aan de democratieën maUaarse Pr°bleem is niet van hu- rechi n <roardi. ™?ar een Probleem van reent en gerechtigheid De gehele vraag is: of een groot land het recht heeft, een klein land tc heiet ten te leven zoals het zelf wil. Men moet natuurlijk verwachten, dat dc Russen voor eventuele waarnemers van de V.N. een reis a ia Potemkin zullen uitstippe len om hun zand in de ogen te strooien. Zij sprak tenslotte haar vertrouwen uit in <le huidige Hongaarse arbeiders raad. Hij bestaat uit mensen met gezond vorstand, die innig gehecht zijn aan de democratische en socialistische principen. Tijdens een eenvoudige plechtigheid in het apostolisch paleis te Vaticaanstad heeft Pa,us Pius XII een votieflamp ontstoken, die branden zal ter ere van alle arbeiders ter wereld, die stierven voor hun plicht en voor de vrijheid. De lamp zal geplaatst worden op het altaar van een kerk in Florence. In deze stad zal over enkele dagen n.l. een congres gehouden worden van Italiaanse katho lieke werknemers en tijdens dit con gres zal de plechtige plaatsing ge schieden. Essenburgsingel 128 B Putsebocht 193 C Hebronstraat 10 C telefoon 36407 telefoon 174922 telefoon 113563 Sportlaan 40. Vlaard. Tel. K 1898-4513 Het Franse comité van de communisti sche Wereld-Vredesbeweging heeft gis teravond de terugtrekking van de Russi sche troepen uit Hongarije geëist en de eis gesteld dat Hongarije bet recht zou krijgen „zijn autoriteit volledig uit te oefenen". Het comité nam met algemene stem men aan het eind van een tweedaagse bijeenkomst een esolutie aan. waarin dc ontstemming wordt uitgedrukt over het tragisch bloedvergieten door de gebeur tenissen in Hongarije. Het comité eiste ook de onmiddellijke terugtrekking van de Franse, Britse en Israëlische troepen uit Egypte. Het eiste tenslotte de ontbinding van alle militaire pacten, vooral van de NATO. het War schaupact erf.het Bagdadpact. De Franse olievoorziening zal waar-1 tuatie weer normaal geworden zal zjjn schjjnlijk tegen het einde van april weer tegen het einde van april". ijuantitatief normaal zjjn. aldnr heeft de Franse minister van financiën, Ramadier, zaterdagavond bekend gemaakt. In antwoord op een vraag In de Natio nale Vergadering zet htjr „We kunnen verwachten, dat onze aanvoer voor januari 65 of 70 procer' van de normale zijn. misschien zelfs 75 procent en dat de si- In betrouwbare kringen in Boedapest is gisteren vernomen, dat Hon gaarse guerillastrijders nog steeds op verschillende plaatsen in bet gehele land gevechten leveren met Sovjettroepen. Verschillende duizenden vrij heidsstrijders zouden zich in de Mecsek-bergen bij Pees in Zuid-Hongarije bevinden en een overvalcommando van deze groep zou de vorige week de Sovjetcommandant van Pees hebben gedood. Pees bevindt zich niet ver van de Joegoslavische grens. In INoordoost-Hon^arije zouden ongeveer 1500 studenten gebieden rond Satoraljauhely beheersen, docli de Sovjettroepen zouden de grote wegen in hun macht hebben. In Boedapest hebben opgewonden mensenmenigten gisteren commu nistische bladen verbrand. De centrale arbeidersraad in Boedapest bad vrijdag opgeroepen tot een boycot van de communistische pers in afwach ting van de toestemming otn een eigen krant te mogen uitgeven. Op ver schillende plaatsen in de stad verbrandden de mensen gisteren communis tische publikaties in de straten. Drie Sovjetpantserwagens kwamen ver volgens in actie. Een Hongaarse jongen werd gegrepen door de Sovjets en in hun pantserwagen meegevoerd. Toen daarop de opwinding steeg bedreigden de Sovjetpantserwagens de menigten met mitrailleurs. Binnen tien minuten waren toen de straten schoon. nisme ernstig gecompromitteerd, en thans tracht men de misdaden van deze kliek op de hele partij af te wentelen" zegt liet blad, dat hieraan toevoegt: „Veel communisten willen nog niet deel nemen aan het werk van de socialisti sche en communistische partij, waarvan de gelederen overigens maar schaars be zet zijn." Volgens yellngeliciite kringen in Boe dapest zou Imre Nagy. de vorige premier een brief naar vrienden geschreven hebben vanuit de Roemeense stad Stalin, waarin hij zegt. dat hij wellicht naar Hongarije zarterugkeren. In een hoofdartikel heeft het Hon gaarse communistische blad .Neszabad- sad" gisteren geschreven, dat de Hon gaarse communistische partij zich thans in een ernstige en moeilijke situatie be vindt. „De vroegere leiders van de partij hebben jn de ogen van het volk de ideeën en doeleinden van het commu. Op de tweede zoinlag, waarop het rij verbod van kracht is, heeft de Amster damse politie twee automobielen in be slag genomen van eigenaren, die volgens de politie niet gerechtigd waren te rijden. In het ene geval betrof het een verte genwoordiger, die beweerde door de gladheid van de weg te -ijn opgehouden. De andpre automobilist was iemand, die een wagen met buitenlands kenteken had Hij gaf diverse adressen op in Nederland en Zwitserland waar hij woonachtig zou ziin De rechter moet nu maar uitmaken of hij als „ingezetene" beschouwd moet worden. Zowel te Rotterdam als te 's-Graven- hage is door de politie tegen twee over treders van het zondagsrijverbod proces verbaal opgemaakt. In Rijswijk (ZH.) hield de politie een auto aan. voorzien van gasflessen. Zij bleek de auto niet ten onrechte aan te houden, want de gasflessen waren alleen ter misleiding van de politie aange bracht. De auto liep normaal op benzine en werd in beslag genomen. Prof. Hirschfeld van de rijksuniversi teit te Utrecht faculteit der diergenees kunde. die zich zondagnacht na afloop van een promotiediner van Zeeland in de rich ting Utrecht spoedde, werd onderweg door de mist misleid in de buurt van Dord recht. Hij moest daardoor omrijden en kwam in Utrecht, aan op de rotonde om vijf minuten voor vijf. Hij dacht nog nei de hogeschool te bereiken, maar moest toen wachten voor een overweg. 200 me ter daar vandaan. Inmiddels sloeg het vijf uur. Politieagenten dachten een mooie buit te hebben, maar hij stapte uit zijn auto liet zijn vrouw achter het stuur zitten en is toen zijn auto verder gaan duwen Met zijn gezelschap is hij tot het ochtendgloren op de hogeschool gebleven, heelt toen een relatie opgebeld, die een Mercedes-diesel bezat en is daarna naar huls gebracht, na onderweg nog vijf keer te zijn aangehouden. Het officiële Joegoslavische persbu. reau „Tanjoeg" heeft zaterdag de brie ven gepubliceerd, die de Joegoslavische en de Hongaarse regering gewisseld hebben., toen oud-premier Imre Nagy op de Joegoslavische ambassade in Boe dapest vertoefde. De briefwisseling leidde, zoals bekend, tot de Hongaarse belofte dat Nagy en zijn aanhangers on. gemoeid gelaten zouden worden als zii de ambassade verlieten Die overeen, komst is. zoals bekend, door .Kadar ge schonden: Nagy en een veertigtal met gezellen werden bii het verlaten van de ambassade door de Sovjets aangehouden en weggevoerd. De Joegoslavische regering heeft tot oublikatie van de brieven besloten om dat geen antwoord is ontvangen op haar orotesten tegen de schending van de overeenkomst. Uit de documenten blijkt dat ge11 aanhanger van Nagy. Zoltan Szanto. op 2 november voor zichzelf en andere com. munisten had geïnformeerd naar de mo. gelijkheid van asiel in de Joegoslavi sche ambassade „als hun levens in ge vaar z ouden komen door progroms van reactionairen". De Joegoslavische re gering zegde uit humanitaire overwegin. gen en in overeenstemming met het in ternationale recht asiel toe, aldus „Tan- toeg". Toen de Russen op 4 november ingre pen. vluchtten Zoltan Szanto. Imre Nagy en nog 14 communistische leiders naar de ambassade. De regering van Kadar en de Joego slavische regering kwamen overeen, dat de kwestie-Nagy zo spoedig mogelijk op vriendschappelijke basis geregeld moest worden Er waren twee mogelijk heden: vrijgeleide voor Nagy en de zij nen of overbrenging naar Joego.Slavië Joego-Slavië voelde het meeste voor de eerste mogelijkheid en dat was tevens de wens van Nagy en ziin aanhangers Kadar stelde echter voor Nagy en de anderen naar een van de Oosteuropese landen te zenden. Volgens Tanjoeg hadden Nagy en de anderen Kadars voorstel verworpen, omdat zij in Hongarije zelf wilden blij ven en deelnemen aan het openbare le ven, vooropgesteld dat hun veiligheid gegarandeerd werd. Uit de brieven blijkt dat Kadar op 16 november met het Joegoslavische inzicht instemde maar de volgende dag alweer tegenvoor stellen indiende die door Nagy en de zijnen werden verworpen. Tenslotte ver. klaarde de regering-Kadar echter dat zij akkoord ging. met het Joegoslavische voorstel, waarop het gezelschap op 22 november de ambassade verliet. Radio-Belgrado heeft zaterdagavond verklaard dat Nagy en zijn gezelschap in het wintercentrum Sinaia in de Roemeense Karpaten, op 100 km van Boekarest, verblijven. Nagy zou echter uitdrukkelijk geweigerd hebben naar Roemenië te gaan. Hef Westduitse persbureau DPA ver neemt uit diplomatieke bron in Wenen, dat de voorzitter van de Hongaarse re volutionaire arbeidersraad, Jlozsef Du. das, donderdag in het parlementsgebouw in Boedapest door de Russen is gearres teerd. Dudas. die sedert de verdwijning van kolonel Pal Maleter de belangrijkste figuur van het Hongaarse verzet was. had zijn schuilplaats in de heuvels bij Boedapest verlaten om met premier Ka dar besprekingen te voeren, nadat hü een vrijgeleide ontvangen had. De Russen grepen hem op het ogen blik. dat hjj het parlementsgebouw be trad Hij is naar een onbekende bestem ming overgebracht, aldus dit bericht. Duda.s was in 1945 parlementslid voor de Hongaarse kleine boerenpartij. In fe bruari 1947 werd hij. tegelijk met de secretaris-generaal van de boerenpartij Bela Kovacs. gearresteerd en op be schuldiging van anti-Russische activiteit naar de Sovjet-Unie gedeporteerd. In het begin van dit jaar keerde hij naar Hongarije terug. K. P. S. Menon. de Indiase ambassa deur in Moskou, is gisteren uit Wenen in Boedapest aangekomen. Verwacht wordt, dat hij besprekingen zal voeren met premier Kadar en leden van diens regering. Menon. die ook in Boedapest geaccrediteerd is. zal waarschiinliik tien dagen in de Hongaarse hoofdstad blij ven In Boedapest bevindt zich reeds de Indiase gezant te Praag die daar een week geleden arriveerde als persoonlijk vertegenwoordiger van premier Nehroe van India om besprekingen te voeren met leden van de Hongaarse regering Ambtenaren van de vluchtelingendienst te Wenen hebben gisteren meegedeeld dat in de voorafgaande nacht 2.165 Hon garen Oostenrijk zijn binnengekomen Het totaal aantal vluchtelingen ui» Hon. garije, dat in Oostenrijk is aangekomen is daarmee gestegen tot ongeveer 105.000. Dit betrof dan de hoeveelheden, aldus de heer Ramadier. De terugkeer naar de goedkopere oli^ van het Midden-Oosten zou zeker langer duren. „En toch", aldus de minister, verklaren Ingenieurs, dat de vrijmaking van het Suezkanaal en het herstel, van de pijp leidingen niet langer dan vier maanden zal duren. Het officiële Turkse blad „Zaeer" heeft gisteren inmiddels bericht, dat er besprekingen zijn begonnen tussen Turkse en Perzische experts over de mogelijkheid van de constructie van een pijpleiding, die de olie direct van uit het Ghome-gebied, in de nabijheid van Teheran, naar de Turkse hieven Is- kenderum aan de Middellandse Vee zal voeren. Deze pijpleiding zou een lengte krij gen van ongeveer 2000 kilometer. Radio-Moskou heeft zaterdag een ver klaring van het persbureau Tass omge roepen, waarin berichten, als zou de Sovjet-Unie onderhandelen over de ver koop van olie aan Frankrijk en Engeland, worden tegengesproken. „Al deze berich ten zijn een puur verzinsel om de open bare mening in de wereld te misleiden", aldus Tass. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaker verklaar de, zoals gemeld op vrijdag, dat aan biedingen van de Sovjet-Unie voor een verhoogde levering van olieprodukten aan Frankrijk in de komende drie jaar in beginsel waren aanvaard. Te Antwerpen wordt woensdag een Amerikaans tankschip met 19.000 ton ruwe olie verwacht. Te Le Havre (Frankrijk) worden deze maand ongeveer vijftig tankboten met in totaal acht tot negenhonderdduizend ton ruwe olie verwacht. In diplomatieke kringen in Washing ton is zaterdag verklaard, da' de V. S. voor het ogenblik niet van plan zijn aan de Europese landen dollars te verschaffen, waarmee zij de Ameri kaanse olieleveranties kunnen betalen. Europese kopers van Amerikaanse olie zouden althans voorlopig uit hun dol larreserves of uit andere bronnen moe ten putten. Gedeputeerde Staten van Drente hebben de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening verzocht een regeling van rijkswege te willen ontwerpen betreffende schadevergoe ding voor de door de vele regens van de afgelopen zomer gedupeerde Drentse boeren. De gewestelijke raad voor Drente van het Landbouwschap heeft nl. getracht deze schade zo nauwkeu rig mogelijk vast te stellen. De regen val heeft dermate hoge eisen gesteld aan de mogelijkheden tot afvoer van het regenwater in de nog niet verbe terde stroomgebieden, zoals dat van de Oostermoersche Vaart, de Drentsche Aa, het Peizer- en Eelderdiep, en in mindere mate ook in dat van de Oude Vaart, dat daardoor grote moeilijkhe den zijn ontstaan, zo delen Ged. Staten mede. De toegebrachte schade aan de wei landen, aan verloren gegaan hooi en aan gewassen is door de gewestelijke raad voorlopig geraamd op f 1.900.000. Het college is nl. van mening dat, nu een bepaalde groep van de bevolking door omstandigheden geheel buiten haar schuld op noevenredig zware wijze economisch getroffen is, van rijkswege dé helpende hand moet worden gebo den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1