Brits-Franse troepen worden nit Egypte tern Burns moet terugtrekking van Brits-Franse troepen regelen V.N.-Assemblée opent nieuw Hongarij e-debat Cabot Lodge: „Later tijdstip bijzonder onbevredigend" KADARS REGERING GEEFT DEPORTATIES TOE DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hammarskjoeld is met Suez verder dan met Hongarije Lloyd en Pineau verklaren Hammarskjoeld maakt haast vrijmaking Suezkanaal met Op bevel van Hammarskjoeld Ontploffing in Brooklyn BENT U OOK VASTE KLANT?.... Nederland diende 14dandenresolutie in Voortdurend militair verzet in Hongarije Nieuwe golf arrestaties in Boedapest Dinsdag 4 december 1956 Gaza onder V.N.-beheer Politiemacht krijgt half december volle verant woor del ij khei d Tijdslimiet Kadars regering weigert waarnemers toe te laten V.N.-Assemblée over Hongarije Meer dan 75.000 doden in Hongarije WEERBERICHT De Britse en de Franse minister van buitenlandse zaken hebben giste ren in hun respectieve parlementen, bekend gemaakt, dat de terug trekking van de BritsFranse troepen uit het gebied van Port Said zonder verwijl kan worden uitgevoerd. De Britse minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, verklaarde in het Lagerhuis, dat de beide regeringen de commandant van de BritsFranse troepen te Port Said, luitenaqt-generaal sir Charles Keightley, hebben opgedragen met generaal Burns, de commandant van het politieleger der V N., een overeenkomst te sluiten over een tijdschema voor de algehele terugtrekking, rekening houdend met de militaire en praktische problemen, die daarmee samenhangen. Dit schema, zo maakte Lloyd bekend, zou zo vlug mogelijk ter kennis worden' gebracht aan de secretaris-generaal der V.N., Dag Hammars kjoeld. „Wanneer er bij alle partijen goede trouw bestaat, kan dit in een korte tijd worden uitgevoerd'', zo verklaarde Lloyd. De geallieerde commandant was opgedragen om bij de voorbereiding van het tijdschema te verzekeren, dat de juiste aandacht besteed zo" worden aan de handhaving van de openbare veiligheid, welke nu onde' de controle van de geallieerden staat. De commandant van de po 1 ie macht der V.N. is verzocht zich verantwoordelijk te stellen voor de veiligheid van welke Franse of Britse bergingseenheid dan ook, die ter beschikking staat van de bergingsorganisaties van de V.N. Bevan: blij Eden:akkoord Berusting en teleurstelling Zo zag onze fotograaf vanmorgen te Rotterdam een pompstation, waarvan de eigenaar de consequenties van de Suez-kwestie in duidelijke bewoordingen weergaf, Israël tweede „Suezkanaal De Joden in Egypte De Hongaarse regering heeft gisteren de herhaalde verzoeken van de Assemblée der V.N. om waarnemers in Hongarije toe te laten ver worpen. Dit werd door de waarnemende Hongaarse minister van buitenlandse zaken, de heer Istvan Sebes, gisteravond telegrafisch medegedeeld aan het hoofdkwartier der V.N. te New York. In het telegram werd gezegd, dat de Hongaarse regering een bezoek van secretaris-generaal Hammarskjoeld aan Boedapest zal toejuichen, doch zulks eerst „op een later tijdstip". Sebes zegt in zijn telegram voorts dat zijn regering haar standpunt handhaaft, dat de gebeurtenissen in Hongarije een pure „binnenlandse aangelegenheid'' vormen, zodat deze niet vallen onder de bevoegdheid van de V-N. Spuit elf Uitstoten Ophangen De weerverwachting van het KNMI, geldig tot woensdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen: overwegend droog weer. Matige tot vrij krach tige westelijke wind. Woensdag 5 december: zon op 8.33, onder 16.32 uur; maan op 10.42, onder 19.42 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ziin blii te horen, dat de regering niet tenger voorwaarden tracht te stellen aan Sprekend over de kwestie van een re geling op lange termijn van de problemen in het Midden-Oosten herhaalde minister Lloyd het Britse standpunt dat Israël zich terug zou trekken van Egyptisch gebied. ,,Mct betrekking tot het gebied van Ga- za," zo verklaarde Lloyd Is ons standpunt, dat het gebied onder de verantwoorde lijkheid van de V.N. moet komen te staan." Minister Lloyd verklaarde, dat hij na besprekingen met en verzekeringen van de secretaris-generaal van de V.N. cl va" overtuigd was, dat de heer Hammarskjoeld zonder verwijl haast zou maken met de vrijmaking van het kanaal. Hij was er ook van overtuigd dat dit werk zo snel als technisch mogelijk was zou beginnen en dat de voortgang niet van andere over wegingen zal afhangen. Wat de toekomst van het kanaal be. treft, verklaarde Lloyd, dat Hammar skjoeld zo spoedig mogelijk besprekingen zal bevorderen op basis van de zes be ginselen die in een resolutie van de Vei ligheidsraad op 13 oktober j.l. waren vastgelegd, nl.: 1. Er moet een vrije en open doorvaart door het kanaal zijn zonder discrimina tie, ofwel open ofwe] bedekt dit slaat zowel op politieke als technische aspecten 2 De souvereiniteit van Egypte moet gerespecteerd worden 3 Het beheer van het kanaal moet los- staan van de politiek van welkland ook 4 De wilze van vaststellen van de to], gelden moet geregeld worden door een overeenkomst tussen Egypte en de ge- b™ikEen redelijk deel van de d°omart- gelden moet worden besteed aan wikkeling van het kanaal. 6. Tn geval van conflict moeten ge len tussen de SuezkanaalmaatscnappiJ Egvpte worden geregeld bii arbitral?®- Minister Lloyd verklaarde: „Ik geiooi, dat wij een overeenkomst zullen bereiken die voldoende waarborgen biedt, dat de zes beginselen zullen worden uitgevoerd. De Labour oppositie barstte in een ironisch gelach uit. toer. minister Llovd verklaarde, dat naar zijn mening de Rrits-Franse actie er voor een groot deel toe had bijgedragen om de voor waarden te scheppen waaronder nu een regeling op lange termijn van alle pro blemen in het gebied gemaakt kon wor den. De legering van een krachtige strijd macht van de V.N. zou volgens Lloyd bijdragen tot een uiteindelijke regeling Toen minister Lloyd na zijn verklaring ging zitten, werd hij luid toegejuicht door de regeringspartij, terwijl de La bourleden schreeuwden, dat hij af moest treden. De voornaamste woordvoerder van de Labourpartij over buitenlandse aangele genheden, Aneurin Bevan, verklaarde •Wij zijn blij en het land en de gehele wereld zullen blij zijn te horen, dat de Britse en Franse regeringen tenslotte be sloten hebben hun troepen uit Egypte te rug te trekken. Het werd gedaan met grote tegenzin en onder zware druk Wij dejJian Amery, een van de leiders van de z<m .Suezgroep" onder de conserva tie ven,'die een krachtige houding in Egyp- te voorstaan, verklaarde: Wij allen ver oordelen van ganser harte de rol die door de V.S. de oppositiepartij en een handvol leden aan deze zijde van het Huis (Con servatieven) gespeeld is om ons te bren gen tot de vernederende terugtocht, die de minister van buitenlandse zaken zojuist heeft bekend gemaakt." Hugh Gaitskeil, de Britse oppositielei der hield vol, dat de houding van de La bourpartij meer dan iets anders ertoe bijgedragen had om de Anglo-Amerikaan- se vriendschap te bewaren, de eenheid van het Gemenebest te behouden en te verzekeren, dat tenminste enig vertrou wen in de reputatie van Groot-Brittannie in de toekomst in andere delen van de wereld zou blijven bestaan. In antwoord op vragen verklaarde 'mi nister Lloyd, dat Eden. die in Jamaica herstel zoekt van een ernstige overspan ning geheel akkoord ging met de maat regelen die waren aangekondigd. In de Franse Nationale Vergadering is de Brits-Franse beslissing om de troepen uit Egypte terug te trekken met berus ting en teleurselling. maar zonder verras sing ontvangen. In welingelichte kringen is opgemerkt dat minister Pineau niet zoals zjjn Britse ambtgenoot heeft ge sproken over de terugtrekking van de tsraelische troepen uit het gebied van Gaza. Een functionaris van het ministerie van buitenlandse zaken heeft eraan her innerd. dat het de opvatting van de Franse regering is. dat de Isr&eliers niet gevraagd wordt hun troepen uit het gehied van Gaza terug te trekken voordat een vredes verdrag tussen Israel en zijn Arabische buurlanden is getekend. In diplomatieke kringen te Parijs wordt de Brits-Franse beslissing gezien als een overdracht van de volledige verantwoor delijkheid om de vrijheid van doorvaart door het kanaal te handhaven, aan de V N. en als een direct verantwoordelijk stellen van de V.N. voor het weer bevaarbaar maken van het kanaal. De secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld, lieeft de bevel hebber van het politieleger van de V. N. in Egypte, generaal Burns, gisteren bevel gegeven schikkingen te treffen voor een zo spoedig moge lijke voltooiing van de terugtrekking van de Brits-Franse strijdkrachten uit Egypte. Het bevel was door Hammarskjoeld gegeven, zodra bij in kennis was gesteld van bet voornemen van Frankrijk en Groot-Brittannië de terug trekking van de troepen uit Egypte te voltooien. In een verklaring, die werd uitgegeven door bet hoofdkwartier van de V. N. te New York, werd gezegd, dat de secretaris-generaal Burns aan dacht heeft gevestigd op de noodzaak er voor te zorgen, dat de politie macht in staat is tegen het midden van december de verantwoordelijkheid in het gebied van Port Said op zich te nemen. Inmiddels Op steiger 37 van Brooklyn te New- York heeft zich gisteren tijdens een grote brand een ontzaggelijke ontploffing voor gedaan, die een vuurkolom ruim een kilometer omhoog stuwde» tot op twee mijl in de omtrek de gebouwen deed schudden en de raimen verbrijzelde en een regen van roodgloeiend ijzer en bran dend houtwerk deed neerdalen- Ofschoon het aantal doden niet precies bekend is zouden er volgens de politie 14 personen het leven hebben verloren en meer dan 10» gewond zijn geraakt. De ontploffing, die volgens deskundigen waarschijnlijk veroorzaakt is door ace- tyleenflessen en bussen verf, was volgens de brandweercommandant de ergste, die hij ooit had meegemaakt. Door onmiddel lijk ingrijpen met groot materieel het vuur werd bestreden door 42 brandweer eenheden en vier waterkanonnen ge lukte het de brand tot één opslagplaats beperkt te houden. Minstens vijf schepen, die aan de stei ger, welke eigendom is van de gemeente New York, lagen gemeerd, werden door sleepboten in veiligheid gebracht. Wat er gebeurd is met de 4000 ton lading, <jie op de steiger lag opgeslagen, is nog niet be kend De New-Yorkse politie stelt een on derzoek in naar een niet geïndentificeerde man, die twee uur voor de brand uitbrak de New York Times opbelde met de me dedeling, dat er iets op een steiger in Brooklyn zou gaan gebeuren. K is gisteren een Joegosla- viscih bataljon naar de Egyptische wa nen,stilstandslinies langs de bufferzone bij EI Cap, di nu door Indiase militairen bezet wordt gehouden, getrokken. Noorse en Deense troepen hebben de patrouillediensten in een deel van Port Said overgenomen van de Britse troe pen. die OP bun beurt andere delen van de stad bewaken Een zevental Britse oorlogsschepen dat tijdens de landing van de Brits- Franse troepen in Egypte dienst heeft gedaan in het oosteh.lk deel yar.de Mid dellandse Zee is gisteren in de thuis havens in Engeland teruggekeerd. De Israëlische premier Ben Goerion heeft gisteravond verklaard, dat lsrjL toegang zowel tot de Middellandse Aee als tot de Rode Zee benut moet wor den als een alternatief van het Suez kanaal. Volgens Ben Goerion was de opening van de Golf van Akaba een van de voornaamste doelen van de veldtocht tegen de Egyptenaren. Ben Goerion ver klaarde, dat Israels economie in de toe komt afhangt van de handel met Afrika en Azië en daarom is de voornaamste handelsweg van het land door de Golf van Akaba. Het is belangrijk, dat er een tweede weg is voor geval het Suezka naal wordt geblokkeerd door Nasser of iemand anders, aldus Ben Goerion. Gedurende de wintermaanden zal door het K N.M.L een weerbericht uitge- hextemd is voor de bouwvakken Driemani geven worden dat speciaal bestemd is voor de bouwvakken. Driemaal daag zal voor ons land, dat hiertoe in zones verdeeld is, een bericht worden opgesteld. Onze fotograaf toog op de eerste dag, dat deze regeling van kracht is naar Nieuw West in Amsterdam, waar hij een metselaar knipte die voor zijn arbeid te beginnen eerst het bericht opnamom te zien „o/ het de moeite loont De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Gollda Meir. heeft in een brief aan de secretaris-gene raal der V.N. gevraagd .met de meeste spoed" bij de Egyptische regering te in terveniëren om een eind te maken „aan de systematische en meedogenloze ver volging van de Joodse gemeenschap in Egypte" De minister noemt met name gevangenneming van duizend Joden in Cairo, massale deportatie van twintig duizend Joden inbeslagneming van be zittingen der Israëlitische gemeenschap ter waarde van honderden miljoenen dollars en verzoekt Hammarskjoeld een en ander ter kennis van alle leden der wereldorganisatie te brengen. Onmiddellijk bij het begin der verga dering stond de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Imre Horvath, op en vroeg het woord naar aanleiding van een punt .van orde. In zijn redevoering be twistte hij opnieuw het recht der Assem blée om zich in „de binnenlandse aange legenheden van Hongarije" te mengen. Hij verklaarde, dat de regering-xCadar „ten volle achter het volk" staat. Ten aanzien van de Sovjettroepen zeide hij, dat deze uit Hongarije vertrekken zul len. „zodra de Hongaarse 'regering dit wenst''. Vervolgens begon het eigenlijke debat over de door veertien landen gesteunde ontwerp-resoiutie. De Nederlandse afge vaardigde, mr. Schürmann. diende na mens de veertien de resolutie in en licht te haar toe. De heer Schürmann verklaarde onder meer: „vele duizenden mannen, vrouwen en kinderen zijn gedood en een groot aantal anderen weggevoerd, sinds de Russische troepen, nu meer dan een maand geleden hun moorddadige onder drukking van de Hongaarse opstand be gonnen. Kort nadat dit telegram was ontvan gen, kwam rte Algemene Vergadering bij een om opnieuw het Hongaarse vraagstuk te bespreken. Grondslag van het debat vormt een ontwerp-resoiutie van de V.S en een dertiental andere landen waar onder Nederland waarin aan de Hon- gaarse en de Russische regeringen wordt verzocht om uiterlijk op 7 december aan secretaris-generaal Hammarskjoeld me dedeiing te doen van hun toestemming om alsnog V.N -waarnemers toe te laten In de ontwerp-resoiutie wordt voorts geconstateerd, dat de Sovjet-Unie geen gevolg heeft gegeven aan een aantal resoluties, waarin er bij haar op werd aangedrongen de interventie ln Hon- gaarse binnenlandse aangelegenheden te staken. Eveneens wordt in de reso lutie opgemerkt, dat de Sovjet-Unie geen einde heeft gemaakt aan haar de portaties van Hongaarse burgers dat zij de Sovjettroepen niet uit Hongarije heeft teruggetrokken en dat zij geen einde heeft gemaakt aan haar repressie tegen het Hongaarse volk. Het Russische ingrijpen duurt voort, evenals de deportaties en de heldhaftige tegenstand van het Hongaarse volk. Dit volk heeft, door zijn lijden en zijn on tembare geest, recht, niet slechts op ons medeleven en onze hulp, maar ook op daadwerkelijke bijstand". Mr. Schürmann wees erop, dat de Russische en Hongaarse autoriteiten doof z'ijn gebleven voor vroegere resoluties der Algemene Vergadering. „Duidelijk is, dat de Algemene Verga dering niet kan instemmen met deze schaamteloze tarting van haar bevelen, en dat zij haar eer zaï verliezen, wan neer zij niet alles in het werk stelt om het Hongaarse volk in zijn beproeving bü te staan" verklaarde hij, hieraan toe voegend: „De thans ingediende resolutie kan slechts van inleidende aard zijn. Een definitieve stap kan eerst worden over wogen, wanneer de erin gestelde tijd- grens is overschreden. Deze grens werd gesteld om duidelijk te maken, dat de Algemene Vergadering aan het einde van haar gpduld is gekomen. De veertien-landenresolutie geeft de betrokken twee statenleden der V.N. een laatste kans om te bewijzen, dat zij het lidmaatschap der volkerenorganisatie niet onwaardig zijn", aldus de Nederlandse delegatieleider, mr, C. W. A. Schürmann. De Deense afgevaardigde Christiansen verklaarde dat de Sovjet-Unie Hongarije geheel en al van de buitenwereld heeft afgesneden. Als voorbeeld hiervan deel de hij mede dat Deense dokters en ver pleegsters niet mochten werken bij een door het Deense Rode Kruis beschikbaar gesteld veldhospitaal. Christiansen drong er opnieuw bij de Assemblée op aan de thans in West- Europa verblijvende Anna Kethly, voor zitster der Hongaarse socialistische par tij, die dee] uitmaakte van de door Imre Nagy gevormde en door de Russen afgezette regering, voor haar te doen verschijnen. De Amerikaanse afgevaardigde Henry Cabot Lodge, een der opstellers van de veertien-landenresolutie, verklaarde, dat het Hongaarse aanbod, om Hammars kjoeld op een „later tijdstip" in Boeda pest te ontvangen „bijzonder onbevredi gend" is. „Het is gewoon ongelofelijk, dat e®n staat, lid der V.N., weigert in te gaan op een aanbod van de secretaris-generaal" zei hij. Cabot Lodge sprak de hoop uit dat alle betrokken landen met de secre taris-generaal zullen samenwerken om Hammarskjoeld het uitoefenen van zijn fuhetie te vergemakkelijken, „Wij zien ons thans gesteld tegenover een volsla gen verachting voor de bepalingen van het Handvest en voor een harde ongevoe ligheid voor het menselijke fatsoen", al dus Cabot Lodge. Een woordvoerder van de Hongaarse regering lieeft gisteren toegegeven, dat er in de „eerste dagen van de chaos" na de opstand „op zich zelf staande gevallen" waren geweest, waarbij de Sovjets mensen in spoorwagens hadden geladen en hen naar de Sovjet-Unie hadden gedeporteerd. Na „hevig protest" van de Hongaarse regering zijn allen teruggebracht zo beweerde de woordvoerder, die weigerde een officieel cijfer te noemen, doch die geruchten aanhaalde, waarin sprake was van een 2000 personen. Nadien zonden er geen deportaties meer zijn geweest en sedert tien dagen ook geen klachten meer. De woordvoerder verklaarde voorts dat „vele duizenden" wapens in handen zijn van „contra-revolutionairen en misdadigers", maar hij weigerde commentaar te leveren op (gisteren in dit blad gemelde, Red.) berichten van gevechten in het Mecsk-gebergtc bij Pees (Zuid-IIongarije) en in de bossen bij Bakony. Hij zei dat enkele verbindingen met Pees „om militaire redenen'' waren verbroken. Het werk in alle mijnen van het land zou gisteren hervat zijn, maar zij produceren minder dan een derde deel van de kolen waaraan het land behoefte heeft, aldus de woordvoerder. Vanaf 1 december zullen alle mijnwerkers „bijzondere lonen" ont vangen wegens hun „uiterst belangrijke positie in de economie van het land", aldus berichtte later radio Boedapest. Volgens te Wenen ontvangen be richten worden Hongaren van wie men vermoedt dat zf) Kadars regime vijan dig gezind zijn. 's nachts in Boedapest gearresteerd. Laat op de avond van de 30ste november heeft men een overval wagen zien rijden vol mannen en hui lende vrouwen, aldus deze berichten. de, dat morgen een onderzoek zal wor den geopend naar het gedrag van alle voormalige leden der Hongaarse gehei- mP politie de A.V.O. Volgens door Hongaarse vluchtelingen in Parijs ontvangen berichten zijn 1500 studenten van de stad Sarospatak in het noordoosten van Hongarije, tegen de Radio Boedapest deelde gisteren me- Sovjet-troepen in opstand gekomen. Zij en de meester zouden zich van het stadhuis voornaamste gebouwen hebben gemaakt. Sarospatak is een oude universiteits stad en het belangrijkste centrum voor calvinistisch onderricht in Hongarije. Volgens berichten uit Wenen heeft men twee nachten geleden in de heuvels ten noordep en westen van Ota hevig vu ren gehoord. De dag daarop zag men Russische tanks en bewapende troepen- transportwagens uit Boedapest in de richting van Ota vertrekken. Radio-Boedapest heeft inmiddels be kend gemaakt, dat Miklós So-mogyi gisteren Sandor Gaspar heeft vervan gen als voorzitter van de Hongaarse vakverenigingen. Gaspar, die enkele dagen geleden tijdens een vakvereni gingsvergadering voor „Stalinist" was uitgemaakt, werd gekozen tot alge meen secretaris. De radio riep ook een mededeling om, dat de verdeling van Rode Kruisgoede- ren zal worden stopgezet, totdat er be hoorlijke lijsten van behoeftige mensen zijn opgesteld. De president van het Hongaarse en vertegenwoordigers van het internationale Rode Kruis zouden opgemerkt hebben, dat alleenbehoefti- gen goederen ontvangen. Het internationale Rode Kruis heeft gisteravond in Wenen meegedeeld dat het begonnen is per week een rantsoen poedermelk voor 173.000 kinderen in Boedapest te verstrekken. Voorts zullen 50.000 schoolkinderen van 6 tot 14 jaar in de meest verwoeste delen van de Hongaarse hoofdstad dagelijks een war me maaltijd krijgen. De ziekenhuizen kregen kolen geneesmiddelen dekens en kleren. Het totale aantal vluchtelingen is gis teravond met 2900 nieuw aangekomenen tot 109.600 gestegen, van wie tot nu toe 35.294 buiten Oostenrijk onderdak zijn gebracht. De permanente afgevaardigden bij de raad van ministers van de Raad van Europa hebben gisteren besloten 100 mil. joen Franse franken aan de Oostenrijkse regering over te dragen ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. Alle Hongaarse vluchtelingen in Joega- Slavië. die naar Hongarije terug willen, zullen tussen 7 en 9 december a.s. ge repatrieerd worden, aldus een bericht van het Joegoslavische persbureau Tan- joeg. Zij die niet terug willen, zullen „overeenkomstig hun wensen" worden behandeld, aldus het persbureau. Inmiddels heeft het Russische blad „Izvestia" in zijn editie van zondag ge- schrevëh dat .kapitalistische slavenhan delaren" onder de Hongaarse vluchte lingen militairen ronselen voor het vreemdelingenlegioen, danseressen voor nachtclubs, mijnwerkers ter vervanging van na de ramp te Marcinelle weggelo pen Italiaanse mijnwerkers in België, agenten voor de Westduitse spionage diensten en goedkope werkkrachten voor Zuid-Amerika, Canada en Australië, „waar hen een slavenleven wacht". „Het door de burgerlijke propaganda beloofde paradijs is in feite een con centratiekamp, waar honger en epide mieën heersen" aldus het blad. Verder beschuldigde de „Izvestia" de Oostenrijkers ervan, de „steeds talrijker wordende" Hongaren, die naar hun land willen terugkeren, niet toe te staan de grens weer te overschrijden. De Verenigde Staten hebben in ver band met het Sovjetrussische optreden in Hongarije besloten de uitwisseling van verscheidene delegaties met de Sovjet-Unie voorlopig niet te laten doorgaan, zo is gisteren door een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken mee- gedeeld. Dit betekent, dat de Verenigde Staten in tegenstelling tot de plannen niet zul len deelnemen aan de Moskouse handels beurs in de komende zomer. De uitwis seling van ongeveer tien delegaties gaat door de maatregel voorlopig niet door. De Belgische delegatie-leider Fernand van Langenhove stelde de vraag, of er nog afgevaardigden zijn, die er nog steeds illusies op nahouden, dat het zal geluk ken de Sovjet-Unie of Hongarije te be wegen gehoor te geven aan de resolutie der Algemene Vergadering. „In de volkerenorganisatie wint. m.b.t. de groep der communistische staten, meer en meer een gevoel van machte loosheid en gelatenheid veld. Dit kan er toe leiden, dat de V.N, in een vreselijke crisis worden gestort. Doch er is nog één sanctie, die de in ternationale organisatie kan toepassen", aldus Van Langenhove die op dit punt niet nader uitweidde. Waarnemers menen echter, dat de Bel gische delegatieleider hier het °og had op de mogelijkheid, om de Hongaarse delegatie verder het recht te ontzeggen bijeenkomsten der V.N. bU te wonen. De Tsjechoslowaakse minister van bui tenlandse zaken en delegatieleider Vac lav David herhaalde de reeds eerder ten beste gegeven argumenten der commu nistische afgevaardigden, dat de gebeur tenissen in Hongarije een louter binnen landse aangelegenheid waren. De vertegenwoordiger van Cuba ver klaarde, dat de Sovjet-agressie in Hon garije meer dan 75.000 doden heeft ge kost ruim 100.000 vluchtelingen en 40.000 deportatie-gevallen. „We moesten ae ver. tegenwoordigers van de Hongaarse ma rionettenregering, aie niemand vertegen woordigen en naar de Assemblée durven te komen om ons allen met valse papie ren te misleiden, uitstoten,'' zo zei hij. De Russische onderminister van bui tenlandse zaken, Wassili Koeznetsof, be toogde nogmaals dat de Assemblée zich bezig houdt met een vraagstuk dat haar niet aangaat. De Italiaanse gedelegeerde zei, dat de enige samenwerking, die de Hongaarse regering tot nu t°e had aangeboden het verzoek is, de vluchtelingen te laten terugkeren „opdat zij hen kan ophangen". De afgevaardigde van Ceylon betoogde: .Wij erkennen militaire verdragen niet als verontschuldiging voor buitenlandse strijdkrachten om waar dan ook volke ren te onderdrukken". Ceylon aanvaardt niet de stelling dat de Hongaarse kwes tie van zuiver binnenlandse aangelegen heid is. aldus de spreker. Dr. E. Ronald Walker van Australië deelde de Assemblée mee, dat zijn re gering heeft besloten het aantal Hon gaarse vluchtelingen dat in Australië zal worden opgenomen, te verhogen van 3000 tot 5000. De Algemene Vergadering verdaag de daarop haar zitting tot hedenmiddag half vijf Nederlandse tijd. 24 landen staan nog op de lijst van sprekers,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1