Boutshoorn de verrassing op „Facetten II" m Behoefte aan onderwijzers bij het lager onderwijs Binnenkort import van vaccin tenen kinderverlamminn Semiprofs van toneel het Vlaamse lijntekenaars en Nederlandse lyrici De vierde onderwijsnota Verlaging leerlingenscliaal L.O. in 1967 of 1969 geheel gerealiseerd AFTREDEN VAN INDONESISCHE REGERING GE-EIST VAN BOEDAPEST NAAR CANADA Inkomensgrens vrijwil lige verzekering f 6000 Landing van revolutio nairen op Cuba Laatste bisschop van Bulgarije gearresteerd In het Haags Gemeentemuseum Garantiefonds voor atoomtentoonstelling Midd. akten B wis-, natuur- en scheikunde aan universiteiten Georgette Hagedoorn Charles Eyck verlaat Jan van Eyek-academie Eenheid van volk niet bereikt, gefaald in bestrijding van corruptie Via Schiphol en de Noordpool Prix Goncourt en Renaudot Gastdirigenten bij Ned. Opera Wagons voedsel en bedden naar Oostenrij. VAN HART EN DINSDAG 4 DECEMBER 1956 PAGINA S Ziekenfondsen zulleti strenge controle moeten uitoefenen INBREKERS VEROORDEELD Niet tendentieus Expressionisten en realisten VOLLE PROFIJT VAN WELVAARTSUITKERING VOOR BEJAARDEN Blijvend voorlichtingscentrum in Amsterdam de fles de hand Krachtige Kost voor het Kind! Mr. E. VAN KLEFFENS Stimulering opleiding NEDERLANDERS IN ROME „Philomela1" komt weer op het repertoire Voor de Hongaren 7\JA iV a CYPRISCHE MEISJES VEROORDEELD Naar wij vernemen, is er eindelijk overeenstemming bereikt tussen de zie kenfondsen en de medewerkers over de optrekking van de officiële inkomens grens voor de vrijwillige ziekenfonds verzekering tot 6.000. Tot voor kort lag deze grens officieel op 3750, maar in de praktijk nam men het daarmede nieü zo nauw. Reeds lang was er van de kant van de medewerkers der fondsen op aan gedrongen de grenzen voor verplichte en vrijwillige verzekering gelijk te trekken; men stond er dan echter wel op, dat ook een doelmatige controle zou worden uitgeoefend, want het was wel zeker, dat tal van mensen met een ho ger inkomen dan 6.000 bij de vrijwilli ge verzekering konden worden geduld, omdat er geen controle op de opgaven van de verzekerden werd uitgeoefend. Deze eis van controle is steeds afge wezen, omdat de organisaties van zie kenfondsen meenden, dat deze niet uit voerbaar was. Nu echter een speciale wettelijke regeling met inkomensgrens voor ouden van dagen is tot stand ge komen en een effectief controlesysteem hierop wel mogelijk bleek, kon men de controle ten aanzien van de normale vrijwillige verzekering niet meer afwij zen. Er is nu de volgende regeling getrof fen. Verzekerden beneden de 3.000 per jaar moeten om de vyf jaar een aangifteformulier indienen; die met een inkomen tussen 3.000 en 4.500 om de drie jaar en die met een inkomen tussen f 4.500 en 6.000 elk jaar. Een vijfde deel van het aantal verzekerden zal elk jaar nauwkeurig worden ge controleerd. Een verslag van deze con trole-activiteit alsmede een accoun tantsrapport zullen steeds worden voor. gelegd aan de commissies van toezicht, waarin ook de medewerkers van de fondsen zitting hebben. Als gevolg van deze maatregelen zal wel een aantal verzekerden afvloeien. Vliegtuigen van het Cubaanse leger hebben gisteren een klein schip, dat bij Manzanillo aan de zuidkust van Cuba een „revolutionaire expeditie'' aan land heeft gezet, beschoten. Legereenheden zijn op weg naar de landingsplaats, aldus heeft het hoofdkwartier van het Cu baanse leger in Havanna bekendge maakt. De revolutionaire leider Fidel Castro maakte onlangs in Mexico bekend, dat de revolutionairen deze maand in Cuba zouden landen om hef regime van pre sident Fulgeneio Batista omver te wer pen. De vorige week hebben groepen revo lutionairen politiebureaus in Santiago de Cuba. eveneens aan de zuidkust ov r vallen. Generaal FraneiscoTabernUIa, de stafchef van het Cubaanse ^e?€r- maakte toen bekend dat de aanvallen werden uitgevoerd door Cubanen uit Santiago en niet door groepen, die uit het buitenland gekomen waren. Na mgr. Bossilkoff, bisschop van Nico- poli, die de communisten in 1952 ter dood veroordeelden, en mgr. Romano Romanoff, apostolisch vicaris van Sophia, is thans ook de laatste Bulgaarse bisschop, mgr. Cyrillus Kurteff, gevangen genomen- Over zijn verblijfplaats is niets bekend. Mgr. Kurteff. apostolisch exarch voor de geünieerde Bulgaren van de Byzantijnsche Ritus, genoot tot nu toe nog een volledige vrii'heid daar de kerkvervolging in BjI- garije zich jarenlang alleen concentreerde op de gemeenten van de RomeinseRito. Wel werd de bisschop m 1952 uit zijn bis schoppelijk paleis gezet en v,erbleet„ L, een huis naast de kathedraal van s^Ph'a- Met de arrestatie van mgr. Kurteff be staat thans geen mogelijkheid meer om nieuwe priesters in Bulgarije te wijden, aldus meldt' het K.N-P- De rechtbank te Maastricht heeft gis termorgen de 22-jarige grondwerker M.J. M. uit Hoensbroek veroordeeld tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. Veertien dagen geleden was tegen hem twee jaar geëist wegens een rijwieldief stal te Schaesberg en inbraken te Heer len. „België en Nederland vieren deze maand fnov., k.s.) het tienjarig bestaan van het tussen de regeringen van deze beide landen gesloten culturele akkoord. Alle takken van kunst zijn in deze viering betrokken, waardoor een wapenschouw verkregen wordt van datgene wat de lage landen in deze tien jaar op artistiek gebied gepresteerd hebben. Om de beeldende kunsten hierbij recht te doen wedervaren organiseerde ons museum een tentoonstelling van het iverk van twaalf jonge Belgen en twaalf jonge Nederlandse kunstenaarsAldus mr. L. J. F. Wijsenbeek, directeur van het Gemeentemuseum te 's-Gravenhage, in zijn inleiding op de tentoonstelling „Facetten IV', die reeds op 8 nov. geopend werd en zal duren tot. 14 januari. Touwtje-springersvan Co Weslerik Hij zet verder uiteen dat deze expositie, in afwijking van de tentoonstelling „Fa cetten I" die in 1949 gehouden is, bijeen gebracht is op aanwijzing van twee jeug dige assistenten van het Museum (nl. de heren Oxenaar en Beeren. beiden nog geen dertig jaar oud), en dat dit zo ge schiedde met de overweging dat nu een maal elke generatie zijn eigen kijk op het werk van eigen tijd heeft. Dit feit wordt door de andere overweging, dat de oude ren kunnen bogen op grotere ervaring en kennis, niet weggecijferd; en het ver kreeg zelfs overwicht, nu eenmaal beslo ten was dat in Facetten II aan de jong ste kunst de voorkeur zou worden gege ven. Want al mogen de ervaren ouderen het niet altijd eens kunnen zijn met de zienswijze der jongeren, dan moest men er nu toch van uitgaan, daar de wijze van zien verandert met het opkomen van elk nieuw geslacht, dat de keuze die in Facet ten I door de ouderen was gemaakt, voor de jongeren niet geheel vertegenwoordigt wat zij als de hoop voor de toekomst zien In hun verantwoording stellen de beide jonge kunsthistorici dan ook, dat in '49 de oudere generatie aan het hoogste bod is geweest, waardoor globaal genomen, het karakter van Facetten I beheerst werd door expressionisme en realisme. En zij achten het voor de hand liggend ook zo-nder voaropgezette bedoeling dat, nu het woord aan de jongeren is, gezien ook de internationale ontwikkeling, het a fa st r a c t e de toon aangeeft. Zij hebben hieraan toegevoegd, dat de tentoonstelling Facetten II „niet tenden tieus" wil zijn, doch „uiteraard" in haar voltooiing een schets oplevert, die iets leert omtrent de ontwikkeling der kunst in' België en Nederland. Ik geloof wel, dat ztf met die laatste opmerking zich niet geheel vergissen al schijnt er mij meer tendentie in hun keu ze begrepen dan zjj beseffen. En eerlijk gezegd verbaast het mp enigszins dat jon geren zo gemakkelijk het verschijnsel „ex pressionisme" tegenover dat van de „ab stracte" kunst plaatsen, als zou hier in derdaad van een tegenstelling sprake zijn. Met andere woorden, het verbaast mij dat zij nog zo argeloos sorteren met behulp van ouderwetse vakjes. Het kan hun toch f - Dit houten „prefab" huis, uitgerust met een „vliegende kamer", die negen meter voorbij de laatste pijler uitsteekt, won een prijs bij een huizen-ontwerp wedstrijd in Chicago. Het bouwsel moge er niet zo soliede uitzien, het heeft toch maar twee Amerikaanse orkanen zonder een schrammetje doorstaan, en dat wil toch wel wat zeggen. Wij vinden het geen onaardig idee voor onze badplaatsen: zo van de voorkamer het water in! niet ontgaan zijn dat de zg. abstracte knnst een breder terrein bestrijkt dan de beeldende autonomieën die via Mondriaan aan het divisionlsme en aan het cubisme ontsproten zijn. Het eerste abstracte schil derij dat wij hebben zien ontstaan rond 1910, in de landen van Kandinsky was een expressionistisch schilderij en een re gelrechte, authentiek expressionistische, consequentie van het expressionisme. Ook de abstracties van Frans Mare. van Paul Klee, van de na-cubistische Picas so, van Manessier, van Hartung, van Ap pel en meest ook van Corneille zijn alle op hun wijze expressionistisch. En dan zijn er nog een aantal „abstrac- ten", zoals b.v. Bazaine, die wel niet ex pressionistisch kunnen worden genoemd zonder dit begrip in veelzeggende tekens te plaatsen, maar die evenmin een auto noom plasticisme voortbrengen: zij hebben hun concepten duidelijk op de realiteit geworteld. Wie nu zou menen dat onze jeugdigs kunsthistorici dan wellicht onder „ab stracte" kunst uitsluitend de zuiver plas- ticistische autonomie verstaan, zal dra zijn vergissing inzien als hij deze ten toonstelling bezoekt waarvan de jongelie den immers beweren dat „het abstracte er de toon aangeeft". Onder alle twaalf Nederlanders die hier vertegenwoordigd zijn is er namelijk geen enkele die niet- expressionistisch te werk gaat. noch on der abstracten, noch onder de meer rea- listisch-lijkenden. Onder laatstgenoemden rekenen wij Gregor en Westrik. Steke lenburg en Boutshoorn behoren er stel lig niet toe. hoewel ook zij voor ieder her kenbare vormen, aan de zichtbare werke lijkheid cr.tïeend. in hun naar abstractie tenderende schilderijen handhaven. Ook bij de twaalf Belgen is noch het expressionistische, noch het enigszins rea listische element geheel afwezig. Landwijk gaat in het illusoire weergeven van licht en schgduw-tonen over zijn vrij reële vormen zelfs opvallend ver voor een ..jon gere", terwijl Comus de zichtbare werke lijkheid alleen maar enigszins „stileert Bij deze twee kan men van abstractisme niet spreken, al is er abstractie genoeg in hun werk aan te wijzen; hetgeen een te ken te meer is van de waarheid, da, al die termen, die zogenaamd terreinen van kunst of tegenstellingen van soorten kunst willen afbakenen, louter woorden zijn. woorden die allang te veel betexen> hebben om nog iets te kunnen zeggen Alles bijeen genomen stelt de tentoon stelling ons toch voor een heel verras send feit. N.l. dat de Belgen van de jong ste garde, ook de Vlamingen onder hen. heel on-VIaams, veel meer naar het Mon- driaanse pnrisme zwemen dan de Neder landers, en dat de jonge Nederlanders veel meer verwant zijn aan het Perme- kiaanse elementaire oerlyrisme dan de Het Centraal Orgaan der Samenwer kende Organisaties (van bejaarden), waarbij ook aangesloten is de unie van kath. dioc. bonden van bejaarden heeft zich met een schrijven gewend tot de colleges van B. en W. in Nederland om te bereiken dat, wanneer straks de wej" vaartsuitkering aan de bejaarden wordt uitgekeerd, deze tegelijkertijd Seen korting krijgen op de vanwege de oier\st van sociale zaken gegeven aanvullende steun. Belgen. De Nederlanders storten meest hun gemoed uit, en het blijkt vaak een hevig gemoed. De Belgen hanteren naar het schijnt liever passer en iineaal. ze zijn goeddeels bedienaren van de geoutilleerde tekentafel, lijntekenaars, met de habitns die een goed figuur zou siaan op het ar chitectenbureau. Dit geldt overigens niel voor allen natnnrljjk; Marstboom b.v. is een heel fijn poëet. Tot slot nog één opmerking: na wat ik van hem in „Facetten II" te zien kreeg, zon ik wei 'ns een uitgebreide tentoonstelling van het werk van de schilder W. L. Boutshoorn willen zien. Hij maakte grote indruk op m\j met ijn aan Rouaulf her innerende en toch krachtig-persooniijke verbeeldingen. Hij beeft weliswaar sinds '51 reeds herhaaldelijk geëxposeerd, zowel hier als in het buitenland, maar eerst nn, in '56. schijnt zijn ware kracht door de moeilijkheden heengebroken te zijn, en dat is een kracht die zeer verrast. K. S. Het bestuur van de Internationale Ten toonstelling „Het Atoom 1957", die- zoals men weet op Schiphol in een speciaal daarvoor gebouwde loods zal worden ge houden, hoopt een garantiefonds van 200.000 tot 250.000 te vormen door vrij willige bijdragen van 't bedrijfsleven. Het tentoonstellinssbesuiur beeft wei een ge meentelijke subsidie gekregen van 6.5 miljoen maar toen was nog met in de be groting opgenomen het plaatsen, de ex ploitatie en het weer afbreken van cte kernreactor die door de regering in Ame rika wordt aangekoekt en aan de expositie wordt uitgeleend. Het werken met zo'n kernreactor kost massa's geld. Het be drijfsleven heeft dit begrepen en ook het belang ingezien van de aanwezigheid van zo'n duur apparaat in Nederland. Er zijn dan inmiddels al toezeggingen van bedrij ven binnengekomen voor belangrijke be. dragen. Het, bedoelde garantiefonds krijgt ook tot doel een plan te verwezenlijken tot vorming van blijvend voorlichtings centrum op het gebied van de kernreactie in Amsterdam, zodat de expos'tie voor de hoofdstad dus ook nog andere voor delige gevolgen zal hebben. Ook dit stre ven iE bij het hoofdstedelijk bedrijfsleven in goede aarde gevallen. 'TTT' Minister Cals zegt in zijn vierde on derwijsnota, dat hij bij de ramingen van de behoefte aan onderwijzers de kiasscdelers constant wil houden op het huidige peil, d.w.z. bij het G.L.O. en V.G.L.O. op 35,3, bij het B.L.O. op 14,4 en bij het U.L.O. op 27,6, Ais de ze klassedelers worden toegepast op de geraamde aantallen leerlingen dan ontstaan de vereiste aantallen onder wijzers. Deze aantallen zijn voor 1 ja nuari 1957 voor het G.L.O. en V.G.L.O. 42.800, voor het B.L.O. 3.100 en voor het U.L.O. 6.650, in totaal dus 52.550 onderwijzers. Dit aantal stijgt tot 54.450 in 1961. Daarna daalt het en kele jaren en eindigt in 1970 met een totaal van 54.000. Op grond van deze aantallen is het vrij eenvoudig de jaarlijkse uitbrei dingsbehoefte vast te stellen. De bepa ling van de jaarlijkse vervangingsbe hoefte is minder eenvoudig, aldus de nota. In de jaren 1950 tot en met 1955 blijkt het verloop van de vervangingspercen tages vrij wisselvallig te zijn, hoewel een tendens tot stijging niet kan worden ontkend. Deze stijging is in 1955 even wel sterk afgeremd. Opmerkelijk is, al dus de bewindsman, dat bij het U.L.O. ondanks de „zuiging" van het V.H.M.O. het vervangingspercentage in 1955 het zelfde was als in 1956. De behoefte aan nieuwe onderwijzers wordt voor 1957 geschat op 4300. Dit cijfer daalt tot 3.350 in 1962. daarna stijgt het langzaam tot 3.850 in 1970. Het rechtstreekse aanbod van onder wijzers kan voor 1 januari 1957 wor den gesteld op rond 3.000, voor 1958 op 2.700 ep voor 1959 op 2.250. Voor 1 ja nuari 1966 kan een aanbod van 3.350 onderwijzers worden geraamd. Wat bietreft het niet rechtstreeks aan bod van onderwijzers (dit is het aan bod van leerkrachten die aanvankelijk een andere functie bij het onderwijs of buiten het onderwijs hebben bekleed, e.d. of die terugkomen uit militaire dienst), dit wordt voor 1957 geraamd op 1.300, voor 1958 op 1.500 en voor 1959 op 1.750. (Advertentie Bij de confrontatie van de geraamde behoefte aan en het geraamde aanbod van onderwijzers in de nota blijkt, dat de behoefte en het aanbod voor 1957 gelijk zijn. Voor 1958 is een overschot van 300 geschat Voor 1959 zal, naar ra ming, het aanbod 300 lager zijn dan de behoefte. De potentiële overschotten stijgen daarna cumulatief van 800 in I960 tot 9.000 in 1966 en vervolgens tot 14.550 in 1970. Bij K.B. is mr. E. N. van Kleffens, minister van Staat, benoemd tot hoofd van de gecombineerde Nederlandse per manente vertegenwoordiging bij de Noord- atlantische raad en bij de organisatie voor Europese Economische samenwer king te Parijs, zulks met de rang en titel van buitengewoon en gevolmachtigd am- massadeur in speciale zending. In het rapport „De verlaging van de teertingenschaal bij het lager onderwijs" werd gesteld, dat de beoogde verlaging van de leerlïngenschaal volledig gereali seerd kan zijn, hetzij op 1 januari 1967 (bij de voorstellen der ambtelijke leden), hetzij op 1 januari 1969 (bij de voorstellen van de A.N.O.F.-leden). Thans blijkt uit een volledig herziene prognose, dat deze conclusies onverkort kunnen worden ge handhaafd. Aldus minister Cals in zijn vierde onderwijsnota aan de Tweede Ka mer, welke de toekomstige behoefte aan onderwijzers bij het gehele lager onder wijs betreft. De minister zegt voor% in de conclusies van deze nota, dat ook ten aanzien van de prognostische cijfers, welke in het kweekscholenplan worden gehanteerd, kan worden gezegd, dat er geen verschil van praktische betekenis is met die van de nieuwe prognose. In het kweekscholen plan werd voor 1 januari 1966 een korps geraamd van in totaal 65.000 onderwiizers. Indien dezelfde taakstellende klassedelers worden gehanteerd en eenzelfde schatting wordt gemaakt ten aanzien van de ver laging van de leerlïngenschaal en de ver lenging van de leerplicht zou men op grond van de herziene prognose komen op een korps van ruim 66.000 onderwijzers. Dit verschil heeft geen praktisch effect op de conclusies van het kweekscholenplan. Hoewel de toeloop tot de kweekscholen de laatste jaren zeer bevredigend is. zo zegt de bewindsman in zijn conclusies voorts, zal het voorlopig noodzakelijk blij ven de opleiding tot het ambt van onder wijzers met kracht te stimuleren. Alleen Vermoedelijk met ingang van het studie jaar 19571958 zal aan de universiteiten 'de opleiding in dagonderwijs voor de nieuwe middelbare akten B in wis-, na- tuur- en scheikunde kunnen beginnen. De Koninklijke Besluiten, waarin de pro gramma's voor de nieuwe akten worden vastgesteld zullen namelijk waarschijnlijk tijdens het lopende studiejaar het Staats blad bereiken. Het ligt in de bedoeling binnenkort de belemmeringen uit de weg te ruimen, die tot nil toe ingevolge de wet op sera en vaccins de import van vaccin tegen kinderverlamming onmogelijk maakten. Bovendien beeft de regering van des kundig zijde voorstellen ontvangen om in Nederland tot Produktie van een vaccin over te gaan. Dit deelt minister Suurhoff mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over een wetsontwerp tot wij ziging van zijn begroting voor 1956. De minister geeft in deze memore een overzicht van het aantal gevallen van kinderverlamming in 1955 en 19o6 in Nederland en enkele andere Euronese landen. In Nederland kwamen verleden jaar per 100 000 inwoners 4.48 gevallen voor en dit jaar tot en met de 38ste week 14.20. Voor België waren de overeen komstige getallen 11 07 en 6.62. voor Luxemburg 1.62 en 13.96 voor Frankrijk De actrice en chansonnière Georgette Hagedoorn zal ongeveer 10 december naar Engeland vertrekken, waar zij zal ontreden in Londen. Birmingham en an dere steden Mevrouw Hagedoorn zal echter spoe dig weer naar Nederland terugkeren in verband met de opvoering van ..De ster van Bethlehem" op 17 en 18 december. Genoemd lekenspel werd zoals bekend geschreven door haar overleden echtge noot de dichter M. Nijhoff. De Jan van Eyok Academie te Maas tricht. heeft besloten, prof Charles Eyck. op zijn verzoek eervol ontslag te ver lenen uit zijn functie als hoogleraar aan deze academie. Het ontslag gaat in met terugwerken de kracht vanaf 1 november. Voor de Pauselijke Bijbelcommissie in Vaticaanstad is pater Willibald Verreij- ken. Norbertijn der Abdii van Heeswiik. cum mentione geslaagd voor het licen. tiaats examen in de H Schrift. 4.28 en 1.53. voor Zwitserland 18.65 en 1165 voor Duitsland 5.76 en 3.27, voor Schotland 11.78 en 3 62, voor Ierland 2.67 en 6.25. voor Engeland 16.47 en 5.43 en voor Denemarken 1.60 en 0.34. Het „anti-communistische front van In donesië" heeft gisteren naar aanleiding van het aftreden van dr. Hatta- een ver klaring uitgegeven, waarin er bij premier Ali Sastroamidjojo op wordt aangedron gen het mandaat van de coalitieregering aan de president terug te geven. Volgens deze verklaring is de regering er niet in geslaagd de eenheid van het Indonesische volk te bereiken en heeft zij gefaald in de strijd tegen de corruptie. In politieke kringen in Djakarta wordt verklaard, dat Hatta is afgetreden, omdat Ruim 60 Hongaarse vluchtelingen werden vannacht op Schiphol getrak teerd op kippesoep, Hongaarse goulash met rijst, ijs, fruit en koffie. En dat was waarschijnlijk de eerste keer sinds heel lange tijd, dat zij zo goed konden tafe len. De groep kwam kort na middernacht met het eerste door de Canadese rege- rin" speciaal gecharterde toestel van de Canadian Pacific Airlines" uit Oosten rijk op Schiphol aan. Behalve de 61 vol wassenen werd de reis gemaakt door een zevental nog zeer kleine kinderen. Het betrof de eerste van vijf vluch ten, waarbij in totaal meer dan 300 vluchtelingen van Oostenrijk naar Ca- nada zullen worden gebracht. De DC-6 vliegtuigen, waarmee deze chartervluch ten worden uitgevoerd, vliegen van Oostenrijk via Amsterdam over de Noordpool naar Vancouver aan de west kust van Canada. Verreweg de meesten van deze eerste groep, die anderhalf uur op Schiphol verbleef, waren jonge ongehuwde man- nen, in leeftijd variërend van 20 tot 30 jaar. Slechts drie van hën waren ge trouwd en hadden hun vrouwen en kin deren bij zich. Enkele anderen werden vergezeld door een zuster. Bijna allen waren zij circa twee a drie weken gele den uit Hongarije naar Oostenrijk ge vlucht. Van de 61 volwassenen waren er 50 uit Boedapest afkomstig. „Wij mogen in Canada blijven, indien we dat willen", vertelden ze, „maar de meesten van ons zijn van plan naar Hongarije terug te keren, indien ons land tenminste bevrijd zal worden. Als dat niet gebeurt, dan blijven wij in Ca nada". hij teleurgesteld is nooit te zijn geraad pleegd in belangrijke staatszaken. Als voorbeeld werd genoemd de straf vermindering met zes maanden van de voormalige minister van justitie. Djo.iy Gondokusumo- die veroordeeld was we gens het aannemen van steekpenningen De strafvermindering werd verleend d°or Soekarno. Hatta zou voorts een specia.e parlementaire delegatie, die heeft getracht hem te bewegen op zijn besiuit om af te treden terug te komen, hebben medege deeld dat naar zi.in mening de „twee- eenheid Soekarno—Hatta" slechts in woor den bestond. Hef. nationalistische blad ..Suluh Indo nesia" citeerde gisteren echter president Soekarno. die heeft gezegd, dat. er geen conflict bestaat tussen hem en Hatta. Soe karno gaf toe dat er meningsverschillen zijn geweest. Soekarno zeide altijd he' advies van Hatta in belangrijke kwesties te hebben gevraagd. Volgens politieke kringen zou Soekarno nog een week ge- ieden aan Hatta hebben gevraagd zijn be sluit tot aftreden te herzien. Soekarno is inmiddels voor een vakantie van tien dagen naar Bali vertrekken- De voorzitter van het parlement, mr Sartono. zal de functies van het staats hoofd waarnemen. Zoals gemeld is de Prix Goncourt toe gekend aan Romain Gary. Gary is in 1914 geboren als de zoon van een Russi sche vader en een Franse moeder. Hij diende in de laatste oorlog bij de lucht macht van de „vrije Fransen" en werd officier in he» legioen van eer. Van be roep is hii diplomaat. Hij had standplaats o.a te Sofia en te Londen en trad op als woordvoerder van de Franse delegatie bij de Verenigde Naties Thans Is hij consul-generaal te Los Angeles. Zijn "chtgenote is de schrijfster Leslie Blanche. Romain Gary kreeg in 1945 een prijs voor ..Education Europeenne". In zijn thans bekroonde werk voert de hoofdfiguur, de Fransman Morel, een campagne ter verdediging van de olifan ten in Afrika. André Perrin. die in „Le Père" dat de prix Renaudot kreeg, over zijn jeugd vertelt, is afkomstig uit een arbeiders gezin Op vijftienjarige leeftijd werd hii medewerker bij een uiterst-links blad Hii werkte later enkele ia ren,bij han delsondernemingen en in een fabriek en keerde toen in de journalistiek terug, waarvan hij in 1955 afscheid nam. dén zal het mogelijk zijn een voldoende aanbod van onderwijzers voor de toekomst te waarborgen. De minister zegt, dat vooral de maat regelen welke er toe kunnen bijdragen de studie te bevorderen voor de akten, die voor het U.L.O. nodig zijn. zijn bijzon dere aandacht hebben Hij hoopt daardoor er aan te kunnen medewerken, dat binnen het geraamde tijdsbestek de zo noodza kelijke verlaging van de, leerlïngenschaal kan worden verwezenlijkt en dat in het bijzonder de moeilijkhe-den, die de groei van het U.L.O. medebrengt, ondervange kunnen worden. In afwachting van de aanstelling van een vaste dirigent bij de Ned. Opera zijn thans, telkens voor de periode van drie maanden zonder onderbreking gastdiri genten geëngageerd Behalve enkelercper- toire-opera's dirigeren dezen ..Pique Da me" (Alexander Smallens) en „Der Rosen- kavaiier" (George Meyer). B, en W. van Amsterdam, flic dit aan de raad medede len, voegen er aan toe dat ofsrhoon ct voor het lopende seizoen geen vaste verbinte nis met Alexander Krannhais is aange gaan, er niettemin bindende afspraken voor voorstellingen mot hem gemaakt zijn. Voor het seizoen 1956-1957 heeft de vaste dirigent Arrigo Guarnieri de leiding van het. „ijzeren" repertoire in handen: hij zal ook de première van „Don Carlos" diri geren. Voorts leiden de aan de Opera verbonden repetitoren enkele repertoire- werken Het ligt tevens in de bedoeling een jonge Nederlandse opera-dirigent, die thans in hef buitenland vertoeft, in de ge legenheid te stellen, enige voorstellingen te leiden. Er zijn met vijf Nederlandse di rigenten o. w. Ed. Flipse en André Rieu, verbintenissen aangegaan. In het lopende seizoen zal een heropne ming plaats vinden van „Philomela" van Hendrik Andriessen en Jan Engelman. Tevens zi.in voor 1956-1957 zes jonge Neder landse solisten geëngageerd. Met de bouw van een nieuwe Opera zal worden begonnenzodra de vergunning ver kregen is. Binnenkort zal de raad een pro gramma van eisen vaststellen. Met 't Am sterdams Conservatorium zijn besprekin gen geopend over de opleiding en vorming van jonge krachten en over de vraag welke wijze deze kunnen worden betrok ken bij het werk van de Ned. Opera. He plan om jongeren een opleiding te geven voor operakracht is in een vergevorderd stadium; begin januari zal men waar schijnlijk met de definitieve werkzaamhe den kunnen beginnen. Eind december ka, een voordracht voor de benoeming van nieuwe directeur van de Stadsschouwburg in Amsterdam worden verwacht. Aan het eind van de afgelopen week heeft het Nederlandse Rode Kruis zeven wagons levensmiddelen verzonden naar het Internationale Rode Kruis in Wenen. Daaronder waren drie wagons margarin ais resultaat van de actie die in Friesland werd gevoerd, een wagon appelen van de vereniging van groentenexporteurs en twee wagons met riist en vlees, die het Comité Amsterdam helpt Hongarije ter verzending aanbood. Aan het begin van deze week werd een wagon tarwebloem verzonden, benevens gisteren en va.nda.ag telkens drie wagons met 3.000 bedden. Deze bedden zijn hier te lande aangekocht door de intendance van het Nederlandse Rode K-ruis voor rekening van het ministerie van bii>nenlandse zaken in Oostenrijk. Er zullen nog 2.000 stuks volgen- De „Pan American Airways" vervoeren nog 5 ton koffie en 1.5 ton thee naar Oos tenrijk ais resultaat van de activiteit van het Comité Amsterdam helpt Hongarije. Het Jeugd Rode Kruis heeft ruim 1.30" gesehenkpakketten, ter waarde van f 11.000. verzonden voor de jongeren, die in vluchtelingenkampen in Oostenrijk ver blijven. Een gerechtshof in Nicosia ieeft gisteren twee meisjes van 17 jaar veroordeeld tot resp. twee en zeven jaar gevangenisstra" Zij hadden voor de Grieks-Cyprische ver zetsbeweging bommen ve-rvoerd. Dit 's de eerste maal dat Cyprische vrouwen voor dergelijk verzetswerk veroordeeld zijn. AAST het beroepstoneel en de amateur groepen beweegt zich in de vaderlandse toneelwereld nog ccn derde categorie. Laten wij haar met een aan de sportkolommcn ontleende naam de semi-professionele noemen. Zij bestaat uit gezelschappen wier fi nanciële draagkracht ontoereikend is om beroepsacteurs blijvend te binden, doch wier optreden niettemin aspecten vertoont, die om het andermaal in sporttermen te zeggen slecht pas sen bg de amateurslatus. Het is met deze groeperingen een moeilijk geval. Enerzijds springt hun potentiële bete kenis voor de theatercultnur in het oog, in zoverre zij, opererend in kleine of afgelegen plaatsen, de kunst van het toneel kunnen introduceren rcaar de Coördinatie verstek laat gaan. An derzijds ziet de verwezenlijking van die mogelijkheid zich juist gedwars boomd door de smalle financiële basis die het engageren Van belangrijke ac teurs uitsluit en daardoor het spel- niveau ongunstig beïnvloedt. Terecht, wees Gerard Knuvelder in De Tijd van zaterdag jl. op de cultuur- spreidende waarde die de semi-profes sionele ensembles kunnen vertegen woordigen, Is het de overheid ernst, met haar cultuurbrengende activiteit over een breed front, dan ontkomt zij niet aan de erkenning, althans in be ginsel,. van deze waarde,. Behalve de overheid zouden ook de vijt door O. K. en IV. vertroetelde Coördinatie-gezel schappen meer begrip dienen te heb ben voor de semi-professionele pogin gen. In plaats van concurrentie ervan te duchten, mogen zij in genoemde ca tegorie veeleer èen propagandistisch werkzame medestander begroeten. dere en dikwijls nog weinig ontvanke lijke massa niet in eerste instantie om het opvoeren van stukken met literaire kwaliteit, het gaat allereerst om het bijbrengen van wat goed toneel is. Men kan voor bepaalde kringen op voor treffelijke wijze de Gijsbrecht spelen cn ver over de hoofden heen schieten. Men heeft dan cltnrcel misgeschoten Blijkbaar ligt voor de schrijver het zwaartepunt van het probleem bij de repertoirekeuze. Maar ligt dat. in feite niet elders? Het is meer dan eens ge bleken dat, wat de keuze van stukken betreft, een beroepsgezelschap soms bij bepaalde amateur- en semi-prof-groe pen in de leer kan gaan. Wordt de raakheid van het culturele schot niet voornamelijk bepaald door de kwaliteit ZO ongeveer bepaalt vL Gerard Knu velder de plaats der semi-profs. En hij heeft daarin grotendeels gelijk. In de rest van zijn betoog springt hij evenwel wat luchtig om met het punt waar de zaak in feite om gaat. De semiprofs, zoals wij ze gemakshalve blijven noemen, kunnen voor het the ater nog onontgonnen gebied verove ren en er belangstelling wekken voor goed toneel. Dai is juist. Maar wat is goed toneel? Knuvelder schrijft Het gaat bij dit toneel voor de grotebre- van de vertoning en door de vraag in hoeverre zij het te bereiken publiek overtuigt En daar ligt nu precies de moeilijk heid voor de subsidiërende overheid. Immers, een subsidie, welke uiteraard nooit zo ruim uitvalt als die waarop men de grote gezelschappen tracteert, geeft' geen enkele garantie, dat daar mee nu ook het spel aan gehalte wint. Tenzij de overheid door de subsidie- vorm zelf invloed op de spelkwaliteit wil trachten uit te oefenen. Schrikt zij terug voor het fourneren van een geld bedrag zonder meer, wellicht is een voor alle partijen bevredigende oplos sing te bereiken met een steunverle ning „in natura". Met het beschikbaar stellen, voorlopig voor bepaalde verto ningen, van een bekwame regisseur en van een decorkunstenaar. Zonder de subsidiepot geweld aan te doen, zou zulk een steun althans de kans bieden op maximale doelmatigheid. Heeft een subsidiërende overheid ooit groter ideaal dan dat?,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3