Engeland krijgt rekening Suez- avontuur gepresenteerd VANDAAG VERTREKT HET EERSTE CONTINGENT Hammarskjoeld gaat naar Hongarije NASSER OVER SUEZ-OORLOG Katholieke actie iveer een pleidooi van profZeegers Auto s moeten de straat op Op uitnodiging van regering-Radar VERHOGING VAN 10 PROCENT VRACHTAUTO MET BULLDOZER TE WATER 'Woensdag 5 december 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Goud- en dollarreserves gedaald met 279 miljoen Nieuwe burgemeester te Maassluis De ontruiming van Egypte Evacuatie binnen enkele weken voltooid Twee a drie weken „Zeven executies in Ned. Nieuiv-Guinea Bezoek van twee De Sint bij de weesjes van Marcinelle dagen ter bestudering van de toestanden Grote materiële schade Nederlandse arrestanten in Indonesië Geen nationale voetbal pool WEERBERICHT Het Suez-avontuur is Groot-Brittannië lettei lijk duur komen te staan. De Britse minister van financiën, MacMillan, heeft namelijk gisteren in het Lagerhuis bekend moeten maken, dat als gevolg van de hieruit voortvloeiende politieke verwikkelin gen de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied in november met 279 miljoen zijn teruggelopen tot 1965 miljoen. Om de moeilijkheden op financieel gebied te boven te komen, zal Engeland zich met het Internationale Monetaire Fonds in verbinding stellen om een deel van de Britse bijdrage in dit fonds op te nemen. Voorts is aan de Amerikaanse en Canadese regering uitstel van rentebetaling op na-ooriogse leningen verzocht. Als noodmaat regel is verder het invoerrecht op benzine met 1 shilling per gallon verhoogd. Volgens de minister zo.u de koers van het pond sterling op de huidige pariteit van 2,80 kunnen blijven gehandhaafd. Nóg geen verhoging van inkomsten belasting „Achteruitgang niet van blijvende aard Economische politiek in hoofdlijnen Spoedbijeenkomst l. M. F. V.N.-leger neemt posities over De Joden in Egypte Indonesische berichten cate gorisch tegengesproken SOCIALE UITKERINGEN Geen waarnemers in Joego-Slavië Klinkklare onzin Ernstige toestand Verliezen De luchtmacht Haags protest bij de Ver. Naties Onder dit ministerie De weerverwachting van het KNMI, geldig tot donderdagavond, luidt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen. Later opklaringen. Matige tot krachtige weste lijke wind. Iets minder zacht. Donderdag G december: Zon op 8.34, onder 16.32 uur. Maan op 11.11, onder 20.47 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nasser-klap kwam aan het n De Britse minister van financiën Mac Millan, heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied In november j.l. zjjn gedaald met 279 miljoen tot 1-965 mil joen en dat Engeland in de afgelopen maand een tekort in de Europes Betalings Unie heeft gehad van 24 miljoen tegen een tekort van 13 miljoen in oktober. De daling in de reserves en de tekorten in de Europese Betalings Unie zijn begon nen na. cl at kolonel Nasser het Suezkanaal had genationaliseerd. Deze dalingen waren volgens de minister niet, veroorzaakt door een verzwakking in de Britse handelsposi tie, welke hij „essentieel gezond" noemde Voorts verklaarde de minister, dat de koers van het nond sterling op'de huidige pariteit van S 2.80 zou gehandhaafd blij ven. Engeland zou zich echter, aldus ver klaarde MacMillan onmiddellijk met het Internationale Monetaire Fonds in ver binding stellen teneinde een deel van no. Britse quotum in de midde.en van fonds op te nemen- De Britse bijdrage het 'fonds bedraagt volgens de minister S 1.3 miljard- Verder deelde hij mede, dat de regering om uitstel had gevraagd voor de betaling van rente per 31 december a.s. op de na de oorlog verstrekte lening van 3 7::-0 miljoen. De Amerikaanse schatkist heeft zich bereid verklaard deze aangelegen heid aan het Amerikaanse congres voor te leggen. In januari zou het Engelse ver zoek in behandeling kunnen komen. De minister zeide nog. dat de Britse regering eigenares is van Amerikaanse dollarfondsen ter waarde van a 1 mil jard dollar. Deze fondsen kunnen een aan zienlijke versterking voor de BritsP reser. ves zijn en de minister zeide. dat hij be reid was deze fondsen voor dit doel ie gebruiken. Engeland zal ook aan Canada uitstel van betaling van 22.2 miljoen rente vragen op de na-oorlogse Canadese lening. De overeenkomst met Canada voorziet in een dergelijk uitstel van betaling indien ook door de Ver- Staten uitstel van betaling wordt verleend- Het toestaan van uitstel van betaling zou betekenen dat Engeland op 31 decem ber a.s. op de hoofdsom van de Ameri kaanse lening S 56 miljoen zou afbetalen vergeleken met betalingen van' 138,8 miljoen welke anders zou moetfn w°rden voldaan. Aan Canada zou dan 15.5 mil joen van de hoofdsom worden terugbetavo in plaats van een totaal bedrag van 37 7 miljoen. De Britse minister van financiën kon digde voorts als noodmaatregel aan en verhoging van het invoerrecht op benzine met één shilling per gallon. Met een dins dag door de Engelse oliemaatschappijen aangekondigde verhoging van de ben zineprijs betekent dit. dat llet publiek 1 shlHng en 5 pence per gallon meer zal moeten gaan betalen voor benzine. De nieuwe benzinebelasting, die alleen zal worden geheven tijdens het bestaande olietekort- zal de Engelse schatkist ge - durende de resterende vier maanden van het lopende belastingjaar 30 miljoen opleveren. Macmillan deelde mede niet van plan te zijn onmiddellijke maatregelen te ne men tot verhoging van de inkomstenbe lasting. Hij zeide echter het Lagerhuis te moeten waarschuwen en de wereld er van op de hoogte te moeten stellen, dat de regering- niet zal aarzelen dit wapen te gebruiken, indien het te eniger tijd no dig mocht blijken. Daar de achteruitgang van de reserves voornamelijk het gevolg is van de intei - nationale toestand is het volgens de mi nister waarschijnlijk dat deze achteruit gang niet van blijvende aard zal zijn. Naarmate de situatie beter wordt zal er een ommekeer in de ontwikkeling ko- te vroeg om het karakter te beoordelen van alles, wat wellicht zal moeten wor den gedaan. De jongste gebeurtenissen hebben ech ter de noodzaak onderstreept de uitga ven der regering-, de defensiepolitiek en de toekomstige energiepolitiek aan een herziening te onderwerpen. Dit zal dan ook geschieden, aldus Macmillan. Naar Macmillan voorts verklaarde, is de meest, realistische voorspelling, die hij op het ogenblik kan doen. dat in het jaar van 1 juli 1956 tot 30 juni 1957 En- geland's externe lopende handelsreke ning ongeveer in evenwicht zal zijn. De gebeurtenissen van de afgelopen 4 maanden hebben de druk op het Pond sterling doen stijgen. Deze omstandigheid is bijpa uitsluitend de oorzaak van de recente daling der reserves. Het onmid- dellijkp probleem, waarvoor Engeland zich gesteld ziet, is eerder de druk op korte termijn op het pond sterling dan de moeilijkheden op lange termijn voor Engeland'., handelspolitiek. Onze Onmid dellijke taak aldus Macmillan. is de aan val op het pond sterling af te slaan. In deze omstandigheid zijn de grote lij nen van Engeland's economische politiek duidelijk. In de eerste plaats zullen wij de huidige koers van liet pond sterling handhaven. Tot dit doel zullen wij alle nodige maatregelen nemen ter verster king van de reserves en van de Engelse volkshuishouding. Verder moeten wij alles doen wat in ons vermogen ligt om de industriële produktie op oei] te hou den en tenslotte moeten wij alles in het werk stellen om het voljime van de we reldhandel. waarvan wij wellicht meer dan enig ander land afhankelijk zijn. te handhaven en uit te breiden. Harold Wilson, die in economische za ken de voornaamste woordvoerder van de Labour-oppositie is. kreeg in antwoord op zijn vraag, welke invloed de nieuwe benzinebelasting zal hebben op de transpcrttarieven en de pröduktiekosten van de industrie te horen dat de ver hoogde prijs van benzine de kosten van levensonderhoud met slechts ongeveer lan geloofde niet dat de belastingverho ging een ernstige belasting voor de in dustrie zal betekenen en hij gaf als zijn mening te kennen, dat zij slechts een ge ringe invloed op de prijzen zal hebben. Naar uit Washington wordt vernomen, bereidt het bestuur van het Internatio nale Monetaire Fonds zich reeds voor op een spoedbijeenkomst voor het over wegen van een Engels verzoek, om dol larmiddelen van het fonds ter verster king van de Engelse economie. Het fonds is reeds voorlopig gepolst door En gelse functionarissen over de mogelijk heid van een zeer aanzienlijke dollar- dispositie. zo is medegedeeld door een functionaris van het fonds. men. Wat de toekomst betreft is het nog een derde punt zal doen stijgen Macmil- Met ingang van 16 december is be noemd tot burgemeester van Maassluis de heer W van Dijck, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester der gemeenten Nieuw-Beijer- land. Goudswaard en Piershil. Het Britse hoofdkwartier te Port Said heeft gisteren bekend gemaakt, 'al ongeveer 2000 militairen zich vandaag op het troepentransportschip „Dilwara" zullen inschepen, hetgeen de eerste stap is in de ontruiming van Egypte. Tevoren had een geallieerde woordvoerder te Port Said medegedeeld, dat er schepen onderweg waren om de BritsFranse troepen uit Egypte te evacueren. De datum, waarop de terugtrekking een aanvang zou nemen, zo verklaarde de woordvoerder, zou worden vastgesteld op een bijeenkomst, die vandaag in Port Said plaats zal vinden tussen 'le commandanten van de FransBritse strijdkrachten en de opper bevelhebber van het V.N.-Ieger, generaal-majoor Burns. Volgens een mededeling van luitenant- generaal Sir Hugh Stockwell, de com mandant van de Brits—Franse strijdjtrach- ten, zal de tcniglrekking in de eerstvol gende weken haar beslag krijgen. De Franse troepen in Port Foead aan de oostzijde van het Suezkanaal hebben gis teren orders gekregen om terstond met de terugtrekking te beginnen. De Franse gene raal De Labousse, iid van de staf van de gecombineerde strijdkrachten op Cyprus, verklaarde gisteren, dat de terugtrekking van de Franse troepen 2 a 3 weken in beslag zal nemen. De militaire bevelhebbers van het v.N - leger en het Israëlische leger zullen don derdag bijeenkomen om plannen te be spreken voor de ontruiming van het Sinaï-schiereiland door de Israëlische troepen en hun vervanging door de troe pen van de V.N. Generaal Burns en generaal Mosje Dahan, de Israëlische opperbevelhebber zouden, volgens een woordvoerder van het Israëlische ministerie van buiten landse zaken, elkaar ergens in het noorden van de Sinaïwoestijn ontmoeten. De woordvoerder achtte toezicht van de V.N. op het gebied van Gaza niet on- f SMS De General Motors kan zijn wagens niet meer stallen. Deze firma was ge woon haar anto's onder te brengen in de loodsen aan de Sluisjesdijk, maar thans komt men daar ruimte te kort. Vandaar heeft men in de open lucht een parkeer ruimte ingericht i« Poortugaal. Dit is slechts een tijdelijke voorziening. Aan de Waalhaven heeft de GM- een showroom in aanbouw, die een oppervlakte beslaat van meer dan 25000 m2. Wanneer deze ruimte gereed is dan zal zowel de opslag plaats aan de Sluisjesdijk als die in Poortugaal overbodig zijn. De firma houdt ongeveer een voorraad aan. die gelijk is aan het aantal wagens, dat men in een maand verkoopt. Dat nu eerst de wagens de straat op moeten, wordt wellicht veroorzaakt door de dis- stributie van de benzine. Naar wij van de zijde van de firma vernemen kunnen de dealers reeds merken, dat men wat voorzichtiger is geworden bij het kopen van auto's. mogelijk. Wat niet aanvaardbaar was voor Israël, zo zei hij was de herbezetting van dit gebied door Egypte. Een Columbiaans detachement van 120 man, dat deel uitmaakt van het politie- leger van de VN., is gisteren vertrokken naar Port Foead. waar het de Franse troepen zal vervangen Zeventig Deense en Noorse militairen zijn gisteren naar Port Said vertrokken om daar de Britten af te lossen en het reeds aanwezige detachement van het V.N.-leger te ver sterken Joegoslavische militairen trokken gisteren de Sinaïwoestijn in. waar zij de posities die door de Israëliërs zijn ver laten. zullen innemen. Op de V N -basis te Aboe Suweir zijn gisteren 108 Zweedse en 56 Columbiaanse militairen aange komen ter versterking van het V.N.-Ieger Britse reservisten naar huis Twaalfduizend Britse reservisten, die sedert het begin van de crisis inzake het Sue'kanaal onder de wapenen zjjn ge roepen. zijn in de afgelopen tien dagen afgezwaaid, aldns heeft de Britse minis ter van oorlog, Hare. gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld. De rest zal zeer binnenkort naar huis kunnen terugkeren, aldus de minister. Twee Italiaanse legervliegtuigen zijn gistermiddag uit Israël in Cairo aange komen met een aantal Egyptische sol dat^n, die zwaar gewond werden bij de jongste vijandelijkheden. Het juiste aan tal is niet bekend. Joodse vluchtelingen, die uit Cairo en Alexandrië in Haifa zijn aangekomen hebben gisteren verklaard, dat alle joodse eigendommen, kostbaarheden en zaken door de Egyptische overheid verbeurd zijn verklaard. Voorts zouden vele familie leden en vrienden van hen naar con centratiekampen zijn gestuurd, waarna men niets meer van hen had vernomen. De toestanden in de kampen zouden „ver schrikkelijk" zijn. Volgens Israëlische functionarissen in Haifa zouden in totaal meer dan 1200 joodse vluchtelingen Euro pese havens hebben bereikt. Meer dan 400 van hen zouden de wens te kennen heb ben gegeven naar Israël te emigreren. De beide Indonesische persbureaus (P. I.A. en Antara) publiceerden gisteren ge ruchten, volgens welke „Nederlandse troe pen in Nederlands Nieuw Guinea onlangs zeven personen hebben geëxecuteerd" Volgens P.I.A. was het bericht afkomstig van het parlementslid Paoarc, die in de Indonesische volksvertegenwoordiging is benoemd als vertegenwoordiger van de provinsie West- Irian". In de berichten worden de namen ge noemd van zeven personen, afkomstig o.a. van Ambon. Coram en de Kei-eilanden. Antara weet voorts te melden, dat „de bevolking van West-Irian jaarlijks met tien procent vermindert als gevolg van oorlogen tussen de verschillende stammen, die daartoe door de Nederlanders worden aangezet". Als bron van de berichten noemt Anitara „West-Irianers, die o.a. op Halmaheira wonen en die mededelingen hebben gedaan aan de plaatselijke auto riteiten". Van officiële zijde in Den Haag zijn de ze berichten categorisch tegengesproken. Men weeg er op, dat ook in bet verleden herhaaldelijk van Indonesische zijde be richten zijn gelanceerd van gelijke strek king, die niet op de waarheid bleken te berusten. Wat de „vermindering van de bevolking met 10 procent per jaar" be treft. merkte men van officiële zijde op, dat „oorlogen" een wel heel zwaar woord is voor de onderlinge strijd tussen de stammen, die al eeuwenlang is gevoerd en gestdig afneemt, naarm te te gebie den onder geregeld bestuur worden ge bracht. Ruim 200 Belgische. Italiaanse en en- e, Hongaarse en Poolse kinderen wachtten gisteravond in het kleine Plaatsje Couillet. bii Marcinelle in Bel- sie op <je knms» van Sint-Nicolaas voor de meeste van hen een onbekende kin dervriend Het waren kinderen uit de gezinnen waarvan de vader bij de mijn ramp van Marcinelle op 8 augustus om het leven kwam Initiatiefnemer van deze Sint-Nicn. paasviering was de heer Verlinden, een Limburger die thans in Charleroi woont De Bond zonder Naam maakte de vie ring mogelijk. Pater W. Loop was met twee medewerkers bij de viering aan wezig, alsmede enike leden van de Italiaanse ambassade De Algemene Vergadering van de V.N. heeft de Hongaarse regering wederom verzocht waarnemers in het land toe te laten om de toestand in ogenschouw te kunnen nemen. Hierbij wordt de Hongaarse regering tot vrijdag tijd gelaten om te antwoorden. Ook besloot de Assemblee naar de aangrenzende landen van Hongarije onmiddellijk vertegenwoordigers te zenden om inlichtingen te ver zamelen. Deze besluiten waren vervat in een door 18 landen gesteunde Amerikaanse resolutie, die door de Algemene Vergadering met grote meerderheid is aan vaard. 54 landen stemden voor, 10 tegen en 14 onthielden zich van stemming. De Assemblee wa stot de stemming overgegaan, ondanks de door secretaris generaal Hammarskjoeld bü het begin van de avondzitting afgelegde verklaring, dat hij op 16 december naar Boedapest zal vliegen en voordien, binnen enkele dagen zijn ondersecretaris, Philip de Seyn, vooruit zal zenden. Hammarskjoeld deelde mee, dat de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Horvath, hem dit schema had gesuggereerd. Vandaag zouden Horvath en Hammarskjoeld elkaar weer ontmoeten om de te treffen regelingen te bespreken Tegen het einde van de middagzitting had de Hongaarse minister van buiten landse zaken, aan Hammarskjoeld me degedeeld. dat hij bereid was te spreken over een datum en regelingen met be trekking tot Hammarskjoelds bezoek aan Boedapest OP voorstel v?n de Ame rikaanse gedelegeerde Cabot. Lodge, werd vervolgens de zitting van de As semblee voor 20 minuten verdaagd om Horvath en Hammarskjoeld gelegenheid te geven met elkaar te spreken. Hoewel hierna bekend werd, dat Ham marskjoeld 16 december naar Boedapest zou gaan. waren de indieners van de re solutie toch van mening, dat de ver gadering over het vraagstuk Hongarije moest worden voortgezet. De stemming over de Amerikaanse re solutie liet zien. dat ook ditmaal Joego slavië zich schaarde bij de tegenstem mers, tezamen met de Sovjet-Unie en haar satellieten. De landen die zich van stemming onthielden waren: India, Af- ganistan. Birma. Ceylon. Egypte. Fin land Indonesië. Jordanië, Marokko. Saoedi-Arabië. Soedan. Syrië. Tunesie en Jemen. Zuid-Afrika was afwezig. Vervolgens werden met 54 stemmen te gen geen, bij 23 onthoudingen, de plannen voor het bezoek van de Secretaris-Gene raal aan Boedapest goedgekeurd. Deze stemming geschiedde op aandrang van de Indiase minister zonder portefeuille, Krisjna Menon. die Hammarskjoelds ver klaring als een rapport beschouwde. De secretaris-generaal had verklaard, dat hij niet vóór 16 december naar Hongarije kon gaan met het oog op zijn drukke werkzaamheden in het hoofdkwartier der V. N. te New York. Men neemt aan, dat deze werkzaamheden het vraagstuk van het Midden-Oosten betreffen. Tijdens het debat over de resolutie wa ren verschillende sprekers aan het woord geweest. De woordvoerder van de V.S. maakte duidelijk, dat indien de Hongaarse re gering nie' toestemt waarnemers toe te laten, men een beroep zal doen op de Assemblee om tot „dras tische actie" over te gaan. Volgens waarnemers zou hieronder de uitstoting van de Hongaarse delegatie zijn begre pen en het nemen van sancties tegen de Sovjet-Unie, die tot dusverre geweigerd heeft haar troepen uit Hongarije terug te trekken, zoals de Assemblee heeft be volen. Kassimatis van Griekenland verklaar de, dat hij vóór de resolutie te stem men en zei van mening te zijn dat het Handvest zou moeten voorzien in het zenden van waarnemers naar elk land, waar een gevaarlijke situatie ontstaat. Begum Ikramoellah van Pakistan ver zocht de Sovjet- en Hongaarse regering waarnemers van de V.N. op Hongaars gebied toe te laten. De Noorse afgevaar digde betoogde, dat de Algemene Ver gadering „onder ogen moet zien, welke nieuwe stappen zij kan en moet doen". Hij merkte op, dat de nieuwe resolutie, die Noorwegen mede heeft ingediend, De regering heeft bij de Tweede Ka- mer een aautal wetsontwerpen inge diend tot verhoging van een aantal socia. le uitkeringen met 1° procent. Deze ver hogingen worden voorgesteld wegens de stijging van het loon- en bet prijspeil. De regering volgt hiermee een advies, dat door de Stichting van de arbeid is uitgebracht. Voorgesteld wordt de uitke ringen te verhogen van de kinderbijslag wet, de kinderbijslagwet voor invaliditeit ouderdoms- en wezenrentetrekkers, de noodwet kinderbijslag kleine zelfstandi gen. de invaliditeitswet, de ongevalsudtke- ringen en de noodwet ouderdomsvoor ziening. Wegens het aflopen van deze laatste wet per 1 januari aanstaande stelt de regering voor, de uitkering voor de ouden van dagen, die onder deze wet vallen, te bepalen op 50 procent van de maandelijkse uitkering voor een maal In de wetsontwerpen wordt teven' voorgesteld de inkomensgrenzen van de verschillende wetten bij de nieuwe toe stand aan te passen en ze iets te verho gen. verder gaat dan vorige door te verzoe ken onmiddellijk waarnemers naar Hon garije te zenden of naar „andere lan den" als Oostenrijk, Joego-Slavië of Roemenië, om bewijzen te verzamelen. Ivekovic van Joego-Slavië verklaar de, dat zijn afvaardiging hetzelfde voor behoud ten aanzien van de nieuwe re solutie der veertien landen maakt als ten aanzien van voorgaande resoluties, waarbij zij zich van stemming had ont houden. Joego-Slavië is niet bereid waarnemers op zijn grondgebied toe te laten, daar het van mening is, dat dit slechts de kwestie nog ingewikkelder zal maken en de ongerustheid in buur landen zal vergroten. Later heeft Joego- Slavië toch tegengestemd. Vincent Broustra zei namens Frank rijk: „Ik ben van oordeel, dat de As semblee niet het recht heeft zich van haar taak ontheven te achten voor zij genoegdoening heeft ontvangen". De Britse afgevaardigde, sir Pierson Dixon, beschreef de rede, die de Russi sche vertegenwoordiger maandag jl. had gehouden en waarin hij had gezegd, dat de opstand in Hongarije het uitvloeisel was geweest van „samenzweringen door reactionairen", als „klinkklare onzin". „Een feit is, dat het gehele Hongaarse volk zes weken geleden in opstand is gekomen", aldus Dixon. De Hongaarse minister 'van buiten landse zaken Imre Horvath hield, na medeling te hebben gedaan van de uit nodiging zijner regering aan Hammars kjoeld. om Hongarije te bezoeken, een lang vertoog ter verdediging van de re- gering-Kadar, waarin hij herhaalde, dat „fascistische elementen" hadden ge poogd de Hongaarse „volksregering" omver te werpen. „De contra-revolutie kon slechts door de hulp der Sovjet militairen worden bedwongen". De Hongaarse regering heeft, door een herleving van het fascisme tegen te gaan, gehandeld in de geest van het Handvest der V.N. en van de na de tweede wereldoorlog getekende vredes verdragen", aldus de Hongaarse delega tieleider Horvath. Na hoofdelijke stemming werd de Ame rikaanse resolutie goedgekeurd met 54 tegen 10 stemmen bij 14 onthoudingen. Dinsdag omstreeks 5 uur kwam de veerboot „De Grevelingen", beladen en belast met auto's en vrachtwagens van Middelharnis te Hellevoetsluis aan. Bij het voor de oever zwaaien van deze R.T.M.-veerboot gleed een G.M.C. vracht wagen beladen met een bulldozer, van het schip doordat de remblokken niet in staat waren het gevaarte tegen te houden en met een hevig gekraak door brak het de verschansing van de boot en ging te water hoewel de chauffeur, W. den Ouden uit Pernis, nog al het mo gelijke deed, om de voetrem te berei ken. De tramhaven is daar ter plaatse zeven meter diep. Direct alarmeerde men een bok van de firma de Wit uit Rotterdam, welke Chauffeur v. d. Wouden (links) ver telt zijn wedervaren aan de bedrijfs leider der firma Troost. om drie uur vannacht arriveerde met duiker De Vries. Om ongeveer half acht hedenmorgen was alles weer op het droge, zij het zwaar beschadigd. De firma Troost, uit Pernis, de eigena resse van de vrachtwagen en de bulldo zer, is verzekerd. De heer Troost merkte op. dat hij blij was dat zijn personeel er levend va.n afgekomen was. De R.T.M.- dienst had geen noemenswaardige vertra ging. De bulldozer komt iveer boven water In een interview met een verslaggever van het Amerikaanse weekblad „Time" heeft president Nasser van Egypte zijn visie gegeven over de „tiendaagse veld tocht" in zijn land. President Nasser ver klaarde, dat de Egyptische strijdkrachten, voordat de aanvallen van de Britten en Fransen begonnen, standhielden tegen de Israëliërs in de Sinaiwoestijn en dat hij een massaal tegenoffensief voorbereidde. „De Brits-Franse aanval stuurde echter al mijn berekeningen in de war", aldus Nas ser. „Ik had nooit gedacht", zo verklaarde Nasser, „dat een verantwoordelijke Britse leider zoiets zou kunnen doen. Toen hun ultimatum kwam, had Ik be rekend, dat er niet meer dan 40 procent kans was, dat zij werkelijk een militaire actie zouden beginnen. Ik achtte het niet mogelijk, dat een man als Eden de vitale belangen van zijn land, niet alleen in Egypte, maar ook in het gehele Midden- Oosten op het spel zou zetten Met dat al verkeerden wij in een zeer ernstige toe stand", aldus Nasser, Het grootste" deel van ons leger stond midden in de Sinaiwoestijn tegenover de Israëliërs. Zelfs in Cairo hadden wij slechts één bataljon vastgehouden voor de verdediging van de stad. De bedoeling van de vijand was", aldus Nasser, „om onze troepen naar de Sinaiwoestijn te lok ken, dan het Suezkanaal te bezetten en vervolgens het Egyptische leger te deci meren. Wij besloten om helemaal van de Sinai terug te trekken en al onze acti viteiten te concentreren in de kanaalzone en de Nijldelta". President Nasser gaf toe, dat zijn leger ongeveer 30 Russische tanks en ongeveer 50 pantserwagens had verloren. Bij Aboe Aweigla, een plaats in de Sinaiwoestijn waar zeer hevig gevochten is, verloren de Egyptenaren volgens de president, 24 stuk ken artillerie, 24 automatisch voortge stuwde vuurmonden en 21 Sherman tanks Niettegenstaande, zo verklaarde de pre sident, hadden de Israëliërs, die beweren meer dan 100 tanks en bijna 200 stukken geschut buitgemaakt te hebben in de Sinaiwoestijn, geen werkelijke overwin ning behaald. Ondanks een grote nume rieke meerderheid 3 brigades tegen 2 bataljons hadden de Israëliërs gedu rende drie dagen zonder enig succes Aboe Aweigla aangevallen en tenslotte werd het ingenomen, „toen onze troepen zich had den teruggetrokken", aldus Nasser. Toen de president gevraagd werd, waar om hij er niet tn was geslaagd om ver sterkingen aan te voeren, toen de Britten en Fransen hun landingen bij Port Said uitvoerden, ontweek Nasser het antwoord. Op* een vraag, wat er gebeurd was met de Egyptische luchtmacht, verklaarde de president, dat, behalve een Iljusjin bom menwerper, die neerstortte bij het opstij gen, alle Egyptische bommenwerpers ont komen waren naar andere Arabische lan den. Verschillende van zijn straaljagers waren naar Syrië gevlogen, onder meer enkele nieuwe, tweemotorige, supersoni sche Migs 17. „Niemand wist", zo verklaar de Nasser, „dat wij Migs hadden, totdat tijdens het gevecht drie van deze toe stellen op een vliegveld in de kanaalzone werden verrast. De Migs zouden volgens de president drie Franse Mystère straal jagers hebben neergeschoten. De verslaggever van „Time" vroeg Nas ser naar welke landen buiten Syrië zijn vliegtuigen waren ontkomen, waarop de president repliceerde: „Als de vijandelijke troepen ons grondgebied hebben verlaten zullen we heel wat verhalen te vertellen hebben". De Nederlandse permanente vertegen woordiger bij de Ver. Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft secretaris-generaal Dag Hammarskjoeld dinsdag een nota ter hand gesteld, waarin de Nederlandse regering protesteert tegen de behandeling, die Ne derlandse onderdanen van Indonesische rechterlijke autoriteiten hebben ondervon den. Omdat stappen b de Indonesische auto riteiten niet tot resultaat hebben geleid staat, aldus de nota, de Nederlandse re gering geen andere weg open dan de aan dacht der volkerenorganisatie t? vestigen op de ernstige schending van de mense lijke rechten, waarvan een aantal harer onderdanen in Indonesië het slachtoffer is geworden. „In dit verband", zo zegt zij, „moet mel ding worden gemaakt van laakbare han delingen als mishandeling van gevange nen, arrestatie zonder opgaaf van rede nen, het afdwingen van valse getuigenis sen door kwelling, weigering van voldoen de rechtsbijstand en het druk uitoefenen op en bedreigen van getuigen". De Indonesische regering was verzocht de competentie van het internationale ge rechtshof in deze te erkennen en de Ne derlandse regering hoopte, dat daardoor een onpartijdige uitspraak kon worden verkregen. In de nota worden ter adstructie van het betoog o.a. de zaken Jungschlager en Schmidt aangehaald. Naar wij vernemen, ls het niet te verwachten, dat er onder het huidige ministerie een nationale voetbalpool, ten bate van de sport of voor welk ander doel ook, tot stand zal komen. Tijdens de kabinetsformatie is ge bleken, dat dit op zodanig principieel verzet zou stuiten, dat daardoor de totstandkoming van een kabinet in hoge mate zou bemoeilijkt zijn ge worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1