Nieuwe gevechten laaien op in Hongarije ingen tegen rode tanks Betogi Evacuatie vanuit Port Said in volle gang Mol! et staat tussen twee vuren Linkervleugel èn rechterzijde komen in beroering mEttmrFmaatregelen IN ZWITSERLAND Moskous con flict met Tito DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Hongaars bestuur heeft niet gaarne kijkers in huis Kritieke fase breekt aan voor Frans kabinet Nieuw onderzoek tegen Abdoelgani? De oliecrisis in Europa Besprekingen tussen OEEC-commissie en oliemaatschappijen Donderdag 6 december 1950 Tweede autoloze zondag gunstiger voor Horeca Meeste Britse soldaten rechtstreeks naar Engeland Golf van intimidatie De arrestaties in Zuid-Afrika Luchtvaartbespre- kingen worden hervat Chinese vijf-jarenplan leiders ontslagen Kijk niet naar boven Rustig weer met minder regenkansen Zon dagsrijverbod overtreden Vervoer in Engeland wordt duurder WEERBERICHT Radio-Boedapest heeft gisteren verklaard, dat de Hongaarse regering het er niet mee eens is, dat de secretaris-generaal der V.N., de heer Hammarskjoeld, op 16 dezer naar de Hongaarse hoofdstad komt om zich daar persoonlijk van de situatie op de hoogte te stellen De Hongaarse regering houdt vast aan haar standpunt, aldus deze verklaring, dat het bezoek op een later tijdstip dient plaats te vinderv De datum van 16 december komt de Hongaarse regering „in het geheel niet gelegen", aldus deze verklaring. Tegelijkertijd komen van alle kanten de berichten binnen, die gewag maken van een nieuw uitbreken van het gewapend verzet zowel in Boedapest als elders in Hongarije- Zo verklaarde de communistische radio-omroep van Praag in een uitzending uit Boedapest, dat er in de Hongaarse hoofdstad nog steeds op verschillende plaatsen wordt gevochten. Politie en legereenheden waren volgens deze radio bezig de benden bandieten en ontsnapte misdadigers te „liquideren correspondent van radio-Praag in Boedapest deelde voorts me de Hongaarse communistische partij de noodzaak bespree en politie te zuiveren van „onbetrouwbare elementen Indiërs bij demonstratie Voedsel voor Boedapest Twee salvo's Wapens voor burgers PARIJS, hedenmorgen. (Van onze correspondent) In de Franse parlementaire kringen begint enige deining te ontstaan en het vooruitzicht bestaat, dat de heer Guy Mollet binnenkort voor de vuurproef zal komen te staan, waarmede het leven van zijn kabinet best gemoeid zal kunnen zijn. Van twee kanten tegelijk begint de oppositie tegen Mollets tien maan den oude regering zich af te tekenen. Onder de politici van rechterzijde en centrum begint men hier en daar uiting te geven aan de vrees, dat Mollet in Algerije te grote concessies zal gaan doen. Maar van de tegenovergestelde zijde, van de kant van zijn uiterst-linkse partij genoten en van de Mendesisten wordt Mollet juist gecritiseerd, omdat bij in Algerije te hardvochtig zou optreden! Tussen de V. S. en Nederland Op wegen bij Luchthaven R'dam Verschroeide aarde Animo voor Suez ,.Zijn scooter was net een bromfiets" Een nieuwe Kominform? 50 miljoen liter Geen importbeperhing Herstel van pompstations De weerverwachting, medegedeeld door het KNMI, geldig tot vrijdagavond, luidt: Aanvankelijk vooral in het noorden en midden opklaringen. Overwegend droog weer met in de ochtend op enkele plaatsen mist. Tot zwak af nemende wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Vrijdag 7 december: Zon op 8.36, onder 16.31 uur; maan op 11.36, onder 21.55 uur. UWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het bezoek komt niet en Bij de Oostenrijks-Hongaarse srens. zo het plein .tereez^ntlch^sge- berichtten ooggetuigen.te Wenen, hebben Hongaarse vrijheidsstrijders fleren een gevecht geleverd. Het onafhanke i Oostenrijkse blad .Neuer Huner schreef dat mensen aan de grens bu Szent Gotthard een gevecht hadden gezien klaarblijkelijk een uitbreekpoging van een eenheid die een kazerne handen bad. Radio-Boedapest baalde gisterei - bericht v.„ hc, »S van het^Amerikaanse^.^ stond een Russi- ^TSaÏwapaeandeTevoïuüe zijn uitge broken te Pees. waarbij o.a. de Russi- K? 5*mmandant was gedood, werden tegengesproken. Het bericht zei datde geruchten van elke grond ontbloot wa ren. yiuchtelingen in Oostenrijk verWaar- den. dat Russische! nfanter^e. g s door pantserwagens een gesloten ring op te betten om verdere ontvluchtingen te beletten. Het aantal vluchtelingen, dat tot nu toe Oostenrijk heeft bereikt, is gestegen tot 113.645 personen. Asiel voor betogers Reuters speciale correspondent te Boe dapest, Ronald Farquhar. meldt dat een vüfentwintigtal demonstraten asiel heelt gevraagd en gekregen in het gebouw van het Britse gezantschap **0*«*ZfAoOT Britse gezant. L. A. C. Fry. *»ci een menigte van ongeveer twee personen merendeels vrouwen - gejuicht, toen htj kort daarna met zij auto voor het gebouw verscheen. De kleine groep betogers was voor een Russische tank. die zijn vuurmonden op het gezantschapsgebouw had gericht, gaan staan en wachtte daar. tot haar asielaanvrage was Ingewilligd. Dp betogers zongen herhaaldelijk het Russen" ed,.wegieP™et'e^adar"S „vertrek Russen winen Nagy' „waar is Nagy- v^li)fheidspolitie» en "Muennicb moet aftreden". De gevechtswagen door Honga- uit, waarbij hij voortdurend hopte ^e- ren werd omgeven Een m|Nkan0n dat gen de monding van het taK rechtstreeks in zijn richting wees, een andere erop spuwde. Andere Russische tanks reden weer in de straat, waarin zich het Britse n-zantschapsgebouw bevindt Bewapende f'Congaarse politie trok uit haar dichtbij „eWen hoofdkwartier naar de straat, en deed een vruchteloze poging de demon stranten te verspreiden. Zij arresteerde vier personen, doch éen hunner, een vrouw werd door de menigte bevrijd. Radio-Boedapest meldde later dat voor de Britse legatie 39 personen waren ge- arTtnslotté vatte slechts één door terie bemande Russische Pantserwagen voor het gebouw post. doch ook deze vertrok. Nadat de eerste gezantschaps secretaris. Kit Cope, naar buiten was komep en de Russische majoor die net bevel voerde, had meegedeeld hebben geen bescherming nodig Later verzamelde zich bijna duizend personen, mannen, vrouwen en kinderen, op het Vrijheidsplein, voor het gebouw van het Amerikaanse gezantschap te Boedapest, waar zij zongen en leuzen riepen. Een dozijn Russische tanks en evenveel r^et infanterie bemande pantserwagens rondom het plein opgesteld, gertnh? t,Un geschut op de betogers was T nt w Russen grepen echter niet in ■uater kwamen ongeveer tweehonderd man_ Hongaarse politie in twee vracht auto s ter plaatse waarna via een luid bouw" moest zijn On de achtergrond - sclie officier die de bevelen gaf De po ütiemannen mengden zich onder de be togers en drongen deze met hun kolven van hun automatische karabijnen achter uit. Terwji) dit alles geschiedde, reed de Indiasche zaakgelastigde. I. Rahman, in een auto. die de vlag van 'ndia voerde, het nlein rond. Rahman voegde zich la ter bij twee Indiase diplomaten de am bassadeur te Moskou K. P. S Menon. en de persoonlijke vertegenwoordiger van oremier Nehroc. dr. Jagan Nath we uniformen gestoken Hongaarse po litie. die trachtten de menigte uiteen te jagen. De betogers reageerden hierop met hef roepen van uitdagende leuzen. In hetzelfde gebied werden in de na middag twee salvo's van machinegewe ren gehoord, maar er waren geen be richten van doden of gewonden Het internationale comité van het Bode Kruis kondigde gisteren een voedsel voorzieningsprogramma aan °m tot april honderdduiznden vrouwen en kinderen in Boedapest, die in behoeftige omstan digheden verkeren te voeden. Het programma is gebaseerd op een ove -eenkomst m?t. de Hongaarse rege ring en voorziet in een dagelijks melk en levertraan-rantsoen voor 173.000 kin deren een warme maaltijd voor 50.000 tot 150.000 schoolkinderen in de leeftijd van zes tot zestien iaar en een wekelijks voedselpakket voor ongeveer 100.000 mensen in behoeftige omstandigheden, waaronder gerekend worden daklozen invaliden en bejaarden en gezinnen met meer dan vier kinderen. Het Rode Kruis zal het nodige technische en administra tieve personeel ter beschikking stellen, alsook de nodige diensten organiseren. Het Bedrijfschap Horeca krijgt uit de thans reeds binnengekomen antwoorden op een tweede enquete die het bedrijf schap qaar aanleiding van de gevolgen van het zondagsrijverbod heeft gehouden, dit maal onder 600 bedrijven van allerlei grootte, de indruk dat de tweede zondag waarop dit verbod van kracht was. wat gunstiger is uitgevallen. Hoewel nog niet alle antwoorden binnen zijn. schat men voorlopig dat de omzetten 70 pet lager waren dan normaal. Zelfs de kleinere café's die dus minder zijn aange wezen op het autoverkeer, blijken hun omzetten met 20 pet te hebben zien dalen. Vandaag of morgen zal het in de laat ste buitengewone vergadering van het schap besproken request, aan de minister worden gezonden Hierin wordt voorge steld het rijverbod te beperke op zodani ge wijze, dat men vrij is te rijden binnen de grenzen van de eigen provincie. In Port Said hebben Britse soldaten zich gisteren ingescheept op troepenschepen die Engeland als bestemming hebben. Drie tank-landingsschepen zijn gisteren reeds uit Port Said vertrokken, vier andere werden gelaten. Tweeduizend soldaten scheepten zich in op het Britse troepenschip Dilwara, dat, naar men verwacht, binnen 24 uur zal vertrekken. Het troepenschip Ascania is op weg naar Port Said om nog eens 1000 man op te halen en het passagiersschip Caronia van de Britse Cunard Lines is eveneens ingeschakeld voor de evacuatie van de troepen. De commandant van de gecombineerde strijdkrachten, generaal Keightley, verklaarde, dat de meeste Britse soldaten rechtstreeks naar Engeland worden De commandant van het V.N.-politieleger generaal-majoor Burns heeft gisteren in Port Said besprekingen gevoerd met de commanderende officieren van de BritsFranse strijdkrachten. Burns zou, naar men meende, zijn plannen hebben besproken voor versterking en beschikbaarstelling van V N.-troepen om de gedurende de terugtrekking van de Brits Franse troepen te Duizenden Duitsers, die in en rondom Szczecin (Stettin) wonen, zullen toestem ming krijgen zich naar West-Duitsland te begeven, aldus heeft het Poolse persbu reau, P.A.P., gisteren gemeld. De Poolse regering heeft plaatselijke autoriteiten gemachtigd uitreisvergunnin gen te verstrekken, aldus het persbureau. Kosla. die zich thans in Hongarije bevtn den. om de toestand aldaar te bestuderen en hierover rapport bjj Nehroe uit te brengen. Eerder op de dag hadden duizenden Hongaarse vrouwen hun demonstraties tegen de Russische tanks, die dinsdag be gonnen waren, voortgezet. Grote aantal len Russische tanks pantserwagens en vrachtwagens, die met infanteristen wa ren beladen. reden door de stad om de demonstrerende vrouwen die bloemen kransen. rouwvlaggen en de driekleur van Honearij meevoerden u'teen te ja gen. Meer dan 1000 vrouwen namen deel aan een demonstratie bij het standbeeld van de Hongaarse dichter Petöfi. maar achf Russische tanks en twee pantserwa gens verhinderden de vrouwen het standbeeld te nadereq. Op de dicht bij het standbeeld liggende Vrijheidsbrug over de Donau verdrong zich een menigte van ongeveer 1500 per sonen over het algemeen vrouwen om zes Russische gevechtswagens, drie pantserwagens en eenheden der in blau- veiligheid handhaven. Volgens dc Britse inlichtingendienst zou er in Port Said een nieuwe golf van intimidatie van bedreigingen worden uitgevoerd tegen bewoners, die geen anti-Britse houding hadden getoond. Personen met Griekse en andere natio naliteit, die handel hebben gedreven met leden van de gecombineerde strijd krachten, zijn bang voor vergeldings maatregelen van het gepeupel. De Egyptische ondergrondse beweging zou, naar men meent te weten, een anti- Britse haatcampagne aan het verwek ken zijn in de Arabische wijk van de stad en demonstraties van het gepeupel zouden daar kunnen uitbreken. Een bataljon, samengesteld uit Noor- se en Deense militairen, heeft inmid- dels een „bufferzone" in het centrum van de stad, die de Arabische wijk van de havenwijk scheidt, bezet. In de straat is een prikkeldraad versperring opge richt. Ook twee compagnieën Columbi- anen zijn op het ogenblik in Port Said en gisteren is een Zweedse ondersteu ningscompagnie bewapend met anti- tankkanonnen en mitrailleurs in de staci aangekomen. Tussen de wapenstil- standslijnen van de Britten en de Egyp- tenaren is een Indiase parachutisten compagnie gelegerd. De V.N.-troepen hebben opdracht niet te schieten, tenzij zij worden aangevallen. Woensdagochtend is een groep Deense bergingsdeskundigen op Schiphol geland om vandaar met hun Nederlandse colle ga's onder leiding van de Amerikaanse generaal Raymond A. Wheeler door te reizen naar het Suezkanaal. Op de bo venste foto nir. W. F. P. C. Vieton rechtsdirecteur van een Nederlandse bergingsmaatschappij, in gesprek met capt. iiiaer op Schiphol. Op de onderste foto de experts op de trap van het door de V.N. gecharterde S.A.S.-toestel. 140 Zuid-Afrikanen, die gisterenmorgen op verschillende beschuldigingen zijn ge arresteerd, behoren tot 48 verschillende organisaties. Onder hen bevinden zich een lid van hei parlement, een predikant, ««n hoogleraar, rechtsgeleerden, ^bondslei- ders en jeugdleiders. Op 19 december zal het vooronderzoek beginnen. De beschul digingen varieren van hoogverraad en op°uiing tot overtreding van de wet op de onderdrukking van het communisme. O. - Het is deze laatste groep ontevredenen, die thans in het strijdperk getreden is. Een groep soscialistcn. partijgenoten dus van de premier, hebben aan de plv. secre taris-generaal van de partij een brief ge- - - wacuxici viet cc. i zonden, waarin zij protesteren zowelte- spreker de order werd uitgevaardigd dat I het Algerijns beleid als tegen de Suez- Dc Zwitserse minister voor militaire aangelegenheden, paui Chaudet, heeft gisteren verklaard, dat al voorzorgs maatregel alle Zwitserse grensforten in gereedheid zUn gebracht en voorzien van munitie. Ook zijn maatregelen genomen om de gehele winter dc passen van de St- Gotthard, Oberalp. Furka en Simplon open te houden om de verbindingen te verzekeren. De minister deelde dit in de Nationale Raad mede, toen hij een toelichting gaf op de besteding van aanvullende defen siekredieten tot een bedrag van 110 mil joen gulden, waarom de regering met het oog op dc internationale toestand wil vragen. De Nationale Raad - de Zwitserse tweede kamer heeft eenstemmig maat regelen goedgekeurd, die de regering Qj politiek van de regering. Tot de onder tekenaars van deze brief behoren o.a. zeventien Kamerledpn en de namen van Jules Moch. Frankrijk* permanente ge delegeerde in de ontwapeningscommissie der V N„ en va„ Daniel Mayer, de voor zitter van de commissie voor buiten landse zaken van de Nationale Verga dering. zijn onder hen. Zii noemen de Brits-Franse interventie in Suez een rampzalige operatie" en eisen, dat Frankrijk voortaan het internationale recht en in hei bijzonder het N.V.-Hantl- vest een beetje meer zal respecteren. Ook wordt er in de brief op aange drongen. dat de Franse socialisten zich voortaan een beetje meer solidair zullen tonen met de meerderheid van de socia listische zusterpartijen in het buiten land. In dit verband eisen de brief schrijvers een buitengewoon congres van de socialistische partij om de toekom stige partijpolitiek vast te stellen. In hun kritiek op het Algerijnse beleid worden deze ontevreden links-Socialis- ten volledig gesteund door Mendès- France's volgelingen Zij willen niet meer dulden dat de regering nog langer op de steun van de rechterzijde kan re kenen en om te beginnen wensen zij het aftreden van Lacoste, de residerende minister in Algerije, Het begint er op te lijken, dat deze recalcitrante heren veld beginnen te winnen onder de socialisti sche partijleden, wier steun Mollet tot dusver steeds zeer makkelijk heeft we. ten te verkrijgen Wat betreft de radicalen van Mendès- France, nog steeds blijven dezen aan- nachtigen manschappen van het leger op te roepen voor buitengewone dienst. Dit' was reeds gebeurd met het oog op het vervoer en het onderbrengen van een deel der 10.000 Hongaarse vluchtelingen, die naar Zwitserland mogen komen, doch een dergelijke mobilisatie is nu ook toe gestaan voor de voorbereiding van de verdediging. Minister Chaudet heeft voorts nog me degedeeld. dat 220 nieuwe anti-tankka nonnen met een kaliber van negen cen timeter zijn besteld en dat er nieuwe automatische geweren zo licht als een gewone karabijn doch met een magazijn, dat 30 patronen kan bevatten aan geschaft zullen worden. Ook worden stappen genomen om meer tanks en vliegtuigen te bestellen, doch dit zal wel enige tijd vergen, omdat de aflevering van reeds besteld materiaal traag verloopt. dringen op een aftreden van hun .minis ters. Mendès zelf houdt zich daarbij op de achtergrond. Kennelijk zien deze Mendesisten in een crisis het middel om weer te komen tot een republikeins- front.lregering. zoals in januari Jl.. maar zij vergeten daarbij, dat die radicalen, die zich rond de heer Morice gegroe peerd hebben, zowel de heer Guy Mol let als de heer Lacoste onvoorwaardelijk steunen. In geval van een crisis zouden deze radicalen geneigd zijn met MRP en Onafliankelijken samen te gaan. Gisteren heeft de heer Mollet reeds een poging in het werk gesteld om een gedeelte van de kritiek bij voorbaat te ondervangen. Zwichtend voor de toe nemende druk om in Algerije zich niet uitsluitend te beperken tot militaire Pa cificatiemaatregelen en verder tot een aantal zeer dringend,, sociale maatre gelen. zoals hei verdelen van landerijen maar ook om over te gaan tot politieke initiatieven, heeft de Franse minister raad thans een drieta] decreten goedge keurd. die een stap verder zijn op de door Lacoste geopende weg naar belang rijke hervormingen. Uit Washington wordt, gemeld, dat de luchtvaartbesprekingen tussen de Ver enigde Staten en Nederland weer zullen worden hervat. Aldus luidde een mede deling die afkomstig is van het State Department. De besprekingen zullen aanvangen op 18 maart 1957. Zoals bekend, zijn de besprekingen, die in april van dit jaar werden geopend in de zomer geschorst. „Nieuw-China", het officiële persbureau van communistisch China, meldt, dat de vice-voorzitter en drie leden van de staatscommissie belast met de organisatie van de. op reusachtige schaal ontworpen Chinese vijfjarenplannen, zijn ontslagen. „Nieuw-China" vermelde geen reden voor dit ontslag. Volgens onbevestigde be richten, die deze week in Hongkong cir culeerden, zouden de Chinese communis ten hebben afgezien van de uitvoering van hun tweede vijfjarenplan, dat begin 1957 moet beginnen, in een poging om de lage levensstandaard in China te verhogen Deze'beslissing zou genomen zijn zo werd gezegd, tengevolge van de moeilijkheden in Hongarije, Polen. Noord-Vietnam en andere communistische staten. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben besloten verkeersmaatregelen te treffen voor het wegvak Rijksweg-Boveq- dijk van de provinciale weg Rijksweg Riis- wijk-Rotterdam-Berkel-Bergschenhoek met zijtak naar de veiling Rodenrijs, om te voorkomen dat autobestuurders op deze wegen stoppen om naar de vliegtuigen in de lucht en de verrichtingen op de lucht haven Rotterdam te kijken. Op verscheidene gedeelten van deze we gen is een stopverbod uitgevaardigd en an dere gedeelten zijn in bepaalde richtingen gesloten verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee De Britse regering heeft gisteren be kend gemaakt, dat er gedurende de Brits-Franse acties in Port Said moge lijk meer personen zijn gesneuveld, dan men meende. Officieel is vroeger door de Britten bekend gemaakt, dat 100 per sonen het leven hadden verloren. Sir alter Monckton, de paymaster-general van het Britse kabinet, die onlangs de Egyptische stad heeft bezocht, verklaar de in het Lagerhuis, dat naar zijn me ning een schatting van 540 gewonden redelijk dicht bij het juiste aantal kwam". Hij was het niet eens met een Labourafgevaardigde, die suggereerde, dat het getal van 3000 doden en ge wonden, dat door premier Nehroe van India bekend was gemaakt, dichter bi.i de waarheid was. „Wanneer het aantal 300 blijkt te zijn, dan zal ik mij er niet over verbazen", aldus sir Walter, „maar ik zal zeer verrast zijn .wanneer het 1000 blijkt te zijn. De minister zeide, dat de Egyptische autoriteiten zonder enig onderscheid te maken wapens hadden gegeven aan de burgerbevolking ook aan vrouwen en jongens van twaalf jaar en ouder. Hut ten op het strand, flats, huizen, politie bureaus en zelfs een ziekenhuis waren gebruikt voor het opslaan van munitie. Dit was zonder twijfel de oorzaak van het feit, dat er meer schade was aange richt, dan anders noodzakelijkerwijs het geval zou zijn geweest, aldus sir Walter. Een woordvoerder van de Israëlische regering heeft gisteren formeel ontkend, dat de terugtrekkende Israëlische troe pen een „verschroeide aarde"-tactiek zouden toepassen. De woordvoerder maakte deze opmerking naar aanleiding van geruchten, die toegeschreven wor den aan teruggekomen soldaten, dat bulldozers dienst doen als de achterhoe de van terugtrekkende eenheden. De woordvoerder verklaarde, dat hij niets wist omtrent berichten, die spreken van een ontmanteling van de Egyptische mi litaire bases en installaties in het Sinai- schiereiland. Meer dan 300 Deense arbeiders ston den gisteren in de rij voor de kantoren van de Svitzer bergingsmaatschappij, die een advertentie had geplaatst waarin arbeiders gevraagd werden om te wer ken aan de vrijmaking van het Suez kanaal. De maatschappij, die, zoals be kend, door de V.N. is aangezocht om sa men met L. Smit Co de wrakken uit het Suezkanaal te lichten, adverteerde deze morgen in alle Deense ochtendbla den voor medhaniciens, duikers en an dere geschoolde arbeiders. Er zal een vijftigtal sollicitanten worden geselec teerd. Tegen het eind van de week zul len de gekozenen naar Suez worden ge vlogen, aldus verklaarde een woord voerder van de maatschappij. Dc Indonesische minister van justitie, Moeljatno, heeft gisteren verklaard, dat wederom een onderzoek moet worden in gesteld, indien nieuw bewijsmateriaal wo. aangevoerd voor de beschuldiging tegen minister Roeslan Abdoelgani, dat hij betrokken zou zjjn geweest bij een cor. ruptiezaak. Een speciale commissie uit de minis terraad heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken enige tjjd geleden niet schuldig bevonden aan corruptie. Be schuldigingen leidden destijds bjjna tot zijn arrestatie door legerofficieren. Enige dagen geleden echter heeft de In donesische journalist Mochtar Loebis, hoohd-redacteur van het onafhankelijke blad „Indonesia Raya", foto kopieën ge toond van politieraporten en andere do cumenten, die naar hij verklaarde de be schuldigingen in zijn krant steunden, dat hooggeplaatste regeringsambtenaren, o.w. Roeslan Abdoelgani, betrokken zijn ge weest in corruptiezaken, Loebis staat te recht op beschuldiging van smaad. Zater dag j.l. overhandigde hij de foto-kopieën aan rechter Maengkom. In Djakarta wordt vernomen dat het Indonesi e kabinet de kwestie gister avond op een speciale zitting heeft bespro ken. Enkele dagbladen meldden gisteren dat de Masjoemi wellicht vice-premier Roem uit het kabinet zal terugtrekken. Roem is voorzitter geweest van de spe ciale commissie, die Roeslan Abdoelgani heeft gezuiverd. Deze berichten zijn ech ter tegengesproken door de voorzitter van de Masjoemi. Natsir. Inmiddels is Roeslan Abdoelgani dins dag in Genève aangekomen voor het lei den van een conferentie van alle hoofden der Indonesische diplomatieke vertegen woordigingen in Europa. De afgelopen dagen, aldius het K.N.M.I., •lang ons land in een zuidwestelijke lucht stroming, die voor de tijd van het jaar bijzonder zachte lucht aanvoerde. De ge middelde temperatuur was in De Bilt meer dan 6 graden boven de normale waarde. Vooral de nachten waren warm. Een Oceaandepressie, die over Schotland naar Denemarken is getrokken, heeft een einde gemaakt aan deze warme lucht, aanvoer. Aan de achterzijde van deze sto ring voeren noordwestelijke wnden minder zachte lucht aan. Deze lucht bereikte van morgen het noorden van ons land. Ze heeft een lager vochtgehalte, zodat er flinke opklaringen in voorkomen. Intussen trekt d depressie verder naar het oostzuli'd oosten weig. De luchtdruk in onze omgeving en ook in Scandinavië stijgt vrij snel, waardoor de wind verder zal gaan afnemen. Daardoor zal. de tempera tuur minder bepaald worden door aanvo- processen dan wel door bewolking en mo gelijke uitstraling gedurende de nacht. De regenkansen nemen af. De economische politierechter te 's-Gra- venhage heeft gistermorgen de scooter rijder J.V. uit Den Haag. conform de eis van de officier van justitie, veroordeeld tot 'n boete van f 100 subsidair 40 dagen hechtenis, omdat hij op 25 november j.l., de eerste zondag van het rijverbod 's avonds zonder vergunning, had gereden. V., die niet was verschenen, had tegen de politie-a.gent, die hem had bekeurd, ge zegd, dat hij het eens had willen probe ren, omdat zijn scooter te vergelijken was met een bromfiets". Zijn vervoermiddel, aldus V., gebruikt niet meer benzine dan een bromfiets. De officier van justitie zei- de in zijn requisitoir dat dit verweer geen steek houdt. De wet stelt het verbod en daaraan moeten de mensen zich houden. Milder was de boete, welke de 45-ja- rige rijwielhandelaar F. G. S. kreeg, nl. 100 subs, veertig dagen hechtenis, waar van 75 subs, dertig dagen voorwaarde lijk. De rijwielhandelaar verklaarde, dat hij niet met opzet zonder vergunning had ge reden. Hij had vergeten, dat 't niet mocht. (Advertentie) GEGARANDEERD VOOR UW LEVEN Uit Russische bron te Belgrado is gis teren vernomen, dat de Russische com munistische partij de Joegosiav'sche com munistische partij zal voorstellen een ge mengde commissie in te stellen om hun ideologisch conflict op te lossen. Beide partijen zouden gelijke rechten krijgen in de commissie en zouden elkaar ont moeten in de geest van de Russisch- Toegoslavische overeenkomst, die in 1uni van dit jaar door president Tito en Kroesjtsjef in Moskou getekend. Naar verluidt zouden de Russen erop staan, dat de rol van hun partij als „lei dende partij" en als voorbeeld voor an dere partijen erkend moet worden. Uit Oosteuropese bron te Belgrado is gisteren vernomen, dat de Russen ma teriaal aan het verzamelen zouden zijn om Joego-Slavië tijdens de komende voltallige zitting van het centrale comité van de Russische communistische partij aan te vallen. Zij schenen echter nog niet vast beslo ten te zijn wat voor klachten tegen Joego- Slavië zouden worden ingebracht. Dit zou naar de mening van de zegsman, de reden zijn waarom de voltallige vergadering de laatste weken herhaaldelijk is uitgesteld. I perkingen opleggen aan de Amerikaanse In Parijs zullen hedenmiddag besprekin gen beginnen tussen vertegenwoordigers van 6 Amerikaanse en 3 Europese olie maatschappijen met de oliecommissie van de organisatie voor Europese economische samenwerking over de wijze waarop de oliecrisis in Europa overwonnen kan worden. Men zal een onderzoek instellen naar de behoefte aan olieprodukten. de produktiemogeiijkheden en de vervoers mogelijkheden. Tengevolge van het olie-tekort in Europa zal vandaag in Engeland een verhoging van de tarieven voor het ver voer van goederen per auto ingaan. De verhoging bedraagt 714 pet. Men verwacht dat zeer binnenkort ook de tarieven voor het personenvervoer zullen worden ver hoogd. Gisteravond werd met de Britse regering onderhandeld over een verho ging van de s»utobustarieven. Het Zweedse ministerie van handel heeft een raming gemaakt van de hoe veelheid benzine, die de auto- en motor- bezitters in Zweden hebben gehamsterd sinds het uitbreken van de Suezcrisis Het ministerie kwam tot de slotsom dat dit ongeveer 50 miljoen liter moet zijn hetgeen voldoende is om gedurende een maand de behoeften van de particuliere Zweedse automobiel- en motorbezitters te dekken. Radio-Stockholm heeft bekend gemaakt dat moderne benzine met een hoog octaangehalte zoals die in Zweden wordt verkocht- niet houdbaar is. Men heeft de autobezitters aangeraden de ge hamsterde benzine zo snel mogelijk op te maken, hetgeen de Zweden waarschijn- ijk niet mee zal vallen, want er is een zondagsrijverbod van zaterdagdagavond 6 uur tot maa-daemorgen 5 uur. De Amerikaanse regering, zo werd dinsdag door het bureau voor defensie mobilisatie bekend gemaakt, zal geen be- olieinvoerende maatschappijen wat be treft hun aankopen in het buitenland. Vandaag komt in Washington een com missie van regeringsleden bijeen om te onderhandelen of er aanleiding bestaat bepaalde prioriteiten te verlenen voor de levering van materialen voor de bouw van tankers- De directeur van het Amerikaanse bu reau van defensiemobilisatie Flemming verklaarde, na kennis genomen te hebben van protesten van olieproducerende maat schappijen tegen de omvang van de in voer van buitenlandse olieproducten, dat deze omvang van de import de nationale veiligheid in gevaar zou brengen. Hij voegde hier echter aan toe- dat deze kwestie door het sluiten van het Suez kanaal en het onklaar worden van de pijpleidingen van de Irak Petroleum Cy, secondair geworden was. Daarom heeft' hij het verzoek tot beperking van de in voer opgeschort. Wanneer de crisis ech ter tot oplossing gebracht zal zijn. zullen de olie-importerende maatschappijen op nieuw haar aankoopplannen dienen voor te leggen aan het bureau voor defensie- mobilisatie. In Bagdad Is gisteren uit Syrische bron vernomen, dat de Syrische regering bin nenkort onderhandelingen zal openen met de Irak Petroleum Cy over het herstel van drie pompstations van de maatschap pij, die door het Syrische leger na de Brits-Franse interventie in Egypte zijn vernield. De directeur van de IPC heeft in gezelschap van zijn hoofdvertegen woordiger in Irak gisteren een onderhoud gehad met, de Iraakse minister voor eco nomische zaken De bespreking eindigde in volledige overeenstemming zo maakte een woordvoerder van de maatschappij bekend. De twee IPC vertegenwoordigers zullen vandaag een onderhoud hebben met de Iraakse premier Noeri al Said.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1