NIEUWS uit STAD en OMTREK f 9.084200 voor 497 woningen I OUDE TIJD „Massafabrikaat" op T.H. te Delft I De vogels in december Geheugen-hulp OP ZONDAG GEREDEN EERSTE RIT ZWITSERSE TRAM „Ksi'HlS De vorst had voor de kieviten dag langer mogen duren Uit die goede geen o Hongaren ^Wy®MiSCHECOURAin Gew. Arbeidsbureau Rotterdam R.-k. Huishoud- en Industrieschool St.-Liduina Marktgeld gaat omhoog Subsidie V. V. V. Ook dit jaar wagen spelen Groot aantal eerstejaars aan T.H. veroor zaakt velerlei problemen lip! J Burgerlijke Stand Vier zondaars voor de Bredase Verkeerskamer DONDERDAG 6 DECEMBER 1956 A 9 C PAGINA 2 40 jaar bij de Lloyd St.-Nicolaas bracht kon. onderscheiding R.-K. MIDDENSTANDS. BOND ADJ. DIRECTRICE GEMEENTE-ZIEKENHUIS KORTE BERICHTEN Nevenbureau Schiedam 500.per jaar Op drie punten in de stad EERSTE BEWONERS NIEUWE TORENFLAT BESTUUR BEDRIJFSCHAP HORECA-BEDRIJF MOTORENFARIEK THOMASSEN Interimdividend van 7 pet mk&m Mtm mmm CHUNG-HING PRIMA RJEUREN VIJFSLUIZENBRUG WAS VERSPERD Koperivieken TEGEN LANTAARNPAAL ONTSPARING IN NOVEMBER bij Spaarbank anno 1820 In het hos Groenlingen zijn schuw AMSTERDAMMERS OP HET DIEVENPAD Per auto op karwei naar Friesland IN ROTTERDAM: EMISSIE DE BIJENKORF GESLAAGD mmm mm Ingevolge voorstel van B. en W. be sloot de raad I. over te gaan tot de bouw van 545 woningen. 15 dagwinkels en 53 garages op aan de gemeente toe behorende grond in Nieuwland. tussen de in aanbouw zijnde woningen in Nieuw land en de Damlaan; :L B. en W. te machtigen de bouw van de onder 1 be doelde woningen, dagwinkels en gara ges op te dragen aan Muijs &.de Winter s Bouw- en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam tegen geen hogere prijs dan welke door de minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting zal worden goedgekeurd; III het college te machtigen met Muijs de Winter's Bouw- en Aan nemingsbedrijf N.V. te Rotterdam een contract betreffende het heien van de nodige palen voor de bouw van de onder I bedoelde woningen, dagwinkels en ga rages te sluiten. De Raad besloot een krediet ad 1,011.308,98 voor het aanmaken en in heien van de nodige palen te verlenen. Bij brief van 24 april berichtte de mi- nistr van Wederopbouw en Volkshuis vesting akkoord te gaan met het plan voor de bouw van 497 woningen tot een bedrag van 8.238.000. excl. aansluitkos ten ad 49.700 en incl. een bedrag ad 34.884 voor stijgleiding elektriciteit naar meterkasten in de woningen. De stichtingskosten van de woningen zullen bedragen 10.115.415,99. Rekening houdende met het reeds ver leende krediet van 20.000, teneinde het ontwrpen van plannen voor de bouw van deze woningen door de architect E. F. Groosman te Rotterdam, een aanvang te kunnen doen nemen en voorts met het krediet ad 1.011.308,98 voor het aanma. De heer J. den Held, thans hoofdbaas algemene dienst b(j de Koninklijke Rot- terdamsche Lloyd, trad op Sinterklaasdag. 1916, op 13-jarige leeftijd bij deze rederij in dienst en monsterde op het toenma lige s.s. „Besoeki". Bij de Lloyd klom hij spoedig op en werd tenslotte bootsman, in welke hoedanigheid hij lange tijd op verschillende schepen voer, pm in 1951 aan de wal te komen in zijn huidge func tie. Gisteren vierde de heer Den Held, die in Schiedam woonachtig is, derhalve zijn 40-jarig jubileum en Sint-Nicolaas had voor hem, in de persoon van de heer A. Mol, van het directoraat-gene raal van scheepvaart te Den Haag, een speciale verrassing, want de heer Mol kwam hem namens de minister van Ver keer en Waterstaat meedelen, dat H. M. de Koningin hem de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, had verleend, uit erkentelijkheid voor zijn uitstekende staat van dienst. Namens de directie van de Lloyd sprak de heer ir. D. T. Ruys waarderende woorden tot de jubilaris, die vergezeld was door zijn vrouw, en wenste hem ge luk met de hem verleende onderschei ding. De heer D. C. Meng, adj.-inspec- teur van de technische dienst, wees hier na nog op de gelukkige omstandigheid, dat de heer Den Held al spoedig blijk gegeven had, naast zeemanskwaliteiten, ook te beschikken over administratieve hoedanigheden, waardoor hij voor zijn huidige functie uitermate geschikt was. In zijn dankwoord memoreerde de onder scheiden jubilaris zijn nog jeugdige leef- tend, waardoor hij hoopte nog twaalf ja ren zijn beste krachten aan de Lloyd te kunnen geven. ken en inheien van de nodige palen voor dit plan stellen B. en W. voor de navol gende kredieten te verlenen; a. voor^de grondkosten van de wonin gen 1.345.477,49, b. voor de stichtings kosten van de woningen 8.769.938.50, totaal 10.115.415,99. Af reeds verleen de kredieten ad 1.0311308.98, totaal kre diet 9.084.107,01, of rond 9.084.200.—. De kosten van enige verbeteringen, welke nog niet in het bestek zijn opge nomen. waaronder het maken van een lavet met de mogelijkheid van het plaat sen van een wasmachine een centraal antenne-systeem voor de ontvangst van radio, F.M. en televisie, alsmede de kos ten van het treffen van B. B.-voorzienin- gen zullen dan tevens worden voorge legd. Op dinsdag 11 dezer wordt een spcie- teitsavond in hotel ,d,e Kroon" gehou den om 8.15 uur, vanwege de r.-k. Mid denstandsbond. Op die avond zal dé heer P. J. Yperdaan, secretaris van de Konink lijke Nederlandse Vereniging voor luchtvaart en directeur Nationale Lucht- vaartsdhool spreken o ver „Nederland Luchtvaartland". Er is een aanbeveling van B. en W. tot benoeming van een adjunct-directri ce van het Gemeente-Ziekenhuis en wel van mej. zr. R. Essink, hoofdverpleeg ster in het Gemeente-Ziekenhuis. Naar wij vernemen, worden de timmer lieden hier ter stede opgeroepen tot een vergadering te houden in het „Volkshuis" Lange Haven op woensdag 28 Februari (1906) des avonds ten acht ure, om met elkander besprekingen te houden over een betere regeling der loonen, en om zoo mogelijk te komen tot een uniform loon. Aan onzen stadgenoot, den heer J. J. Schafthuizen, die als lid der tooneelver- eeniging „Hollandia" te Vlaardingen, bij den gehouden toneelwedstrijd uitgeschre. ven door de toooeelvereeniging „Hooger zij ons doel" te Dordrecht, aldaar optrad als „van Elten" in het toneelspel „De oude Kassier" werd gisteravond door de Jury de eerste prijs (verguld zilveren medaille) voor „Beste Hollandsche taal" toegekend. (Nwe Schiedamsche Courant, van 26 februari 1906). 78ste Jaargang No. 23243 DAM 18 SCHIEDAM TE LEFOON 66 152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bjj con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m.m.-hoogte. Btj con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 b(j vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct Maximum 60 woorden. Afle advertentie-orders worden gestoten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentiewezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 2.37 maand en f 0.55 per week. per Op 30 oktober stonden ingeschreven 81 mannen en 33 vrouwen, van wie er resp. 67 en 9 geheel werkloos waren. Het aantal inschrijvingen gedurende de maand november bedroeg 115 mannen en 45 vrouwen; geplaatst werden 88 man nen en 31 vrouwen; afgevoerd werden 34 mannen en 31 vrouwen, zodat op 29 november nog ingeschreven stonden 74 mannen en 34 vrouwen, van wie er resp 58 en 9 geheel werkloos waren. Gedurende de verslagmaand werden ontvangen 71 nieuwe a anvragen v an werkgevers voor mannen en 50 voor vrouwen, terwijl op 29 november nog 2213 aanvragen voor mannen en 153 voor vrouwen als onvoldaan stonden geboekt. Voor emigratie werden in november 12 nieuwe gevallen genoteerd, terwijl 8 ge vallen werden afgewerkt. Op 29 novem ber waren nog 10 gevallen in behan deling. Het Centrale Vrouwencomité is druk be zig met het oplossen van het probleem van de huisvesting van de jonge Hongaren, die naar onze stad zullen komen, om daar bjj verschillende bedrijven te werk te worden gesteld, o. a. bjj de werf Gusto. Een moeilijkheid is aanvankelijk geweest dat de meeste mensen, die zich beschik baar stelden, in de mening verkeerden, dat het hier om kinderen ging. Hierdoor vielen heel wat adressen weer af. Maar thans beschikt men tooch over een twin tigtal. dat men nog hoopt uit te breiden. Bij sommigen bleek wel de bereidheid om een jonge Hongaar (ze zullen in de leeftijd van 25 tot 35 jaar zijn) op te nemen, maar men beschikte niet over een bed ef de no dige dekens. Hiertoe zal nu in contact wor den getreden met het Rode Kruis. Er is voorts een vijftal hier ter stede wonende Hongaars sprekende personen bereid ge vonden. om als tolk op te treden en als contactman tussen de nieuwaangekomen- nen en 't gezin, waarin zij worden opgeno men. op te treden, dit vijftal zal zich ook met de sociale verzorging belasten en de Hongaren bidwijs maken inzake Neder landse aangelegenheden, zodat ze zich zo snel mogelijk zullen kunnen aanpassen. Aanstaande zondag is er van 3-5 uur 's middags gelegenheid om de nieuwe R. K. Huishoud- en Industrieschool in Nieuwland-Oost te bezichtigen. Hiermede wordt eenieder in de gelegen heid gesteld om in deze moderne school een kijkje te nemen. De door de Raad vastgestelde Veror dening marktgeld is bij koninklijk besluit voor onbepaalde tijd goedgekeurd. In verband met de wet van 23 juni 1952, is het noodzakelijk deze verordening op nieuw vast te stellen ten einde te voorko men, dat zij per één januari 1957 vervalt. Artikel 3 toch van deze wet. welke op ne gen juli 1952 in werking trad. bepaalt, dat verordeningen tot het invoeren of wijzigen van heffingen, als bedoeld in de artikelen 275, le en 3e lid, en 280 der gemeentewet, welke tussen één januari 1952 en de dag van de inwerkingtreding van deze wet zijn goedgekeurd, op één januari 1957 verval len. voor zover zij alsdan nog van kracht zouden zijn. Omdat de koste van de markt zich nog steeds in stijgende ljjn bewegen komt het B. en W. gewenst voor van deze gelegen heid gebruik te maken om het marktgeld enigszins te verhogen en het tarief vast te stellen als volgt: voor een vaste standplaats voor één dag per week gedurende een jaar f 10,per strekkende meter (thans 9.—) e,n voor een standplaats voor één dag 0,25 per strekkende meter (thans 0,20). De bate van die verhoging- ramen zij op ong. 600, Hat bestuur van de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer verzocht B. en W. toekenning van een subsidie. Hoewel deze overtuigd zijn van het ntu van deze ver eniging voor de plaatselijke gemeenschap en van oordeel, dat zij sinds de aanvang van haar werkzaamheden in 1952. door haar arbied heeft bewezen in een behoefte te voorzien, dwingt, anderzijds de financi ële toestand van de gemeente ook ten aan zien van dit verzoek de noodzakelijke zui nigheid in acht te nemen. Derhalve stel len zij de eer de Raad voor met ingang van één januari 1957 aan de V.V.V. een subsidie beschikbaar te stellen van f 500,- per jaar. Naar wij vernemen, zullen ook dit jaar weder op initiatief van het W.K.A. (Werk verband Katholieke Amateurs) op de avond van 24 december a.s. wagenspelen worden gegeven, ditmaal echter op ande re pleinen en wei op het Wilhelminaplein (Gorzen), op de hoek Galileïstraat-Lange Singelstraat en in de Dirk van V/assenaar straat. (Westen). Wederom zal het tot wa genspel bewerkt stuk van Henri Ghéon ge geven worden ..Kermisvolk op Kerstmis", door het R. K. Toneelgezelschap Brede- rode. Het Comité Katholieke Schiedam heeft zich voor de financiering geïnteres seerd. Morgen zullen de eerste bewoners de nieuwe torenflat aan de Burg. van Haa- renlaan betrekken. De S.E.R. zal in zijn vergadering van morgen het advies behandelen inzake de samenstelling van het bestuur van het bedrijfschap voor het hotel-, het restau rant-, het café- en het pension- en kamerverhuurbedrijf en aanverwante be drijven, voor de zittingsperiode van 15 maart 19571 maart 1959. Voorgesteld wordt bij de samenstelling van het bestuur voor de nieuwe periode in zoverre van die in de oude periode af te wijken, dat de organisatie van onder nemers in het pension- en kamerverhuur bedrijf wordt aangewezen voor het be noemen van twee leden in het bestuur, in plaats van één lid. De betrokken orga nisatie is nl., mede door het aangaan van een fusie met een andere vereniging, aan merkelijk krachtiger geworden; zij telt thans 2532, tegenover destijds 1560 leden. In het advies wordt voorts gezegd, dat er de voorkeur aan zou worden gegeven het thans reeds 22 leden tellende bestuur niet uit te breiden. Gebleken is echter, dat het uit een oogpunt van zetelverdeling grote moeilijkheden zou opleveren om het aantal andere bestuursleden te beperken. De uitbreiding van het aantal door onder nemersorganisaties te benoemen leden impliceert evenwel, dat ook het aantal door werknemersorganisaties te benoemen leden met één toeneemt. Voor het be noemen van dit lid komt. aldus het advies, in aanmerking de Nederlandsche bond van hotel-, café- en restaurantpersoneel, waardoor het aantal bestuursleden van 22 wordt uitgebreid tot 24. De directie van de N.V. Motorenfa- briek Thomassen te De Steeg bericht, dat in de algemene vergadering van aandeel houders der vennootschap het voorstel is goedgekeurd tot een uitkering aan aan deelhouders van 30 pet. in aandelen, ten laste van de „reserve voor diverse be langen". ten volle delende in de resulta ten van het boekjaar 1956 en volgende jaren. Bovendien is besloten over te gaan tot een uitkering van een interimdividend van 7 pet. In contanten over het lopende boekjaar, waarin zowel de reeds uitstaan de aandelen als de thans nieuw uit te keren aandelen zullen delen. (Van onze redacteur). Aan de Technische Hogeschool te Delft werden dit jaar 1048 nieuwe studenten ingeschreven, aldus blijkt uit een over zicht, dat in het „Orakel", het orgaan van de Delftse Studenten Raad, is gepubli ceerd. De grootste belangstelling van de eerste-jaars-studenten ging uit naar werk tuigbouwkunde met 242 nieuwe studenten (vorig jaar lieten zich voor deze studie richting 168 eerste-jaars inschrijven), ge volgd door elektro-technick met 184 stu denten (158). scheikunde met 157 (een zelfde aantal als vorig jaar) en 149 stu denten voor de titel van civiel-ingenieur (122). Voor de overige studierichtingen 1 iete zich dit jaar inschrijven: geodesie 24 (v 21), bouwkunde 72 (77), metaalkunde 1 (5), mijnbouwkunde 33 (32), natuurkunde 103 (76), scheepsbouwkunde 52 (47) en ijk 6 (3). In totaal lieten zich dus vorig jaar 880 nieuwe studenten inschrijven, tegen 1048 in dit jaar. „Hoe echter ook de verdeling over de verschillende studierichtingen moge zijn, zo vervolgt het blad. het getal 1048 ver oorzaakt problemen. Niet alleen kampt men bij de T.H. met een gebrek aan ruim te (afdeling bouwkunde), er zijn ook moeilijkheden van algemener aard. De toevloed van nieuwe studenten naar Delft is exceptioneel hoog en dit vindt bijvoorbeeld zijn weerslag heel duidelijk in de huisvesting. Verder neigen enkele afdelingen werk tuigbouwkunde Is wel het meest spreken de voorbeeld naar een soort „massa fabrikaat", feitelijk hiertoe uitsluitend ge- Iwongen door het ontstellend grote aan- al studenten, dat deze studie volgt. Mis- ■hien brengt Eindhoven hier een op- pssing? een tegen iedereen toen de gestroomlijnde Zwit serse haar eerste gang door de stad maakte. De wagen maakte een proef rit oP het baanvak van lijn 14, maar voorop de tram staat met grote cjj- 'fers te lezen, dat de eer ste van de 15 Zwitserse wagens in de toekomst op lijn 22 dienst gaat doen, dus op het tra ject Oudedijk-Vieram- bachtstraat. In de tram. die op deze feestelijke rit enkele wet houders, de directeur van de R.E.T., ir. N. A. Bog- stra en gemeen,teraadsle- den vervoerde, heerste zo'n beetje dezelfde stemming als bij de proefvaart van een schip. Zo van: ,,Wij zullen eens kijken, hoe die het doet". De tram wilde wel. Er werd opgemerkt, dat-ze lekker optrok en geruis loos haar weg zocht. De bochten werden soepel genomen en de voldoe ning bij de reizigers over het nieuwe materiaal nam toe, naarmate de reis vorderde. Dit nieuwe produkt zal totdat het naar de sloper gaat zonder aan hangwagen met 'n maxi male snelheid van 50 km door Rotterdam snel len. Voor 25 passagiers is er een gerieflijk zfit- plaatsje. vervaardigd van geperste kunststof, maar een leek zou kunnen denken, dat het hout is. Niet minder dan 100 rei zigers kunnen staande op hun eigen benen de rit meemaken. Men dient via het ach terbalkon binnen te ko men. Daar staat een be- taalapparaat. Het wissel geld roit uit de betaalta- fel. die door een zitten de conducteur wordt be diend. in een kom. Het overhandigen van geld komt dus te vervallen. Ir. Bogstra was bijzonder in zijn sohik met zijn aanwinst. Dit is de entree van de nieuwe tram. Een conducteur achter een geld- machine op het achterhui con. Passagiers tnoelen de tram verlaten door een deur voor in de tram. (AO v-v', *rt ip De nieuwe tram voor zijn vertrek aan de Coolsingel. CHINEES - INDISCH RESTAURANT Chinees - Indisch Hollands Menu Diners Lunch Soupers - Dagschotels en la carte RUBBNSPLEIN 4 OOK i'HUlbBEZUKüEJS TELEFOON 65827 Door een aanrijding tussen twee vracht auto's midden op de smalle Vijfsluizen- brug aan de grens van Schiedam-Vlaar- dingen, die het verkeer gedurende een kwartier volkomen stremde, groeiden er gistermiddag zienderogen twee lange files auto's aan weerszijden van de geblok keerde brug. Omstreeks half drie vond de aanrijding plaats, toen een vrachtauto uit de rich De najaarstrek behoort thans weer tot het verleden en daarmede is de onrust, die gedurende de afgelopen maanden het vogelleven beheerste, eveneens ten einde. De enkele achtergebleven soorten plus de trekkers uit het noorden, die hier zullen overwinteren, zijn nu de trekdrang is uitge werkt, volledig tot rust gekomen. Alleen zijn vorst en sneeuw in staat weer <n----- l)aniek te brengen onder de vogels en met name de kieviten zijn daar ere da^rdoorTegVTeen tegem1iggfr, eveneens gevoelig voor. Zij zijn dan niet in staat het nodige voedsel te verzamelen ten een vrachtauto, botste. De beide auto's waren op de smalle brug volkomen klem gereden en het duurde een kwartier voordat de brug weer vrij was gemaakt. Beide wagens werden beschadigd. Toen de 16-jarige scholier D. de J. uit Vlaardingen woensdagmiddag omstreeks half twee met grote snelheid op het rÜ" wielpad aan de Burgemeester Knappert* laan fietste, botste hij in volle vaart tegen een lantaarnpaal. De jongen liep kneu zingen op aan de linkerheup en de borst en werd naar het ziekenhuis in Vlaardin gen overgebracht. Ook in de maand november overtrof fen de terugbetalingen bij de Spaarbank Anno 1820 de inlaten met een intussen verhoudingsgewijs gering bedrag. In de maand november werd nl. ingelegd f 515.984,54 en terugbetaald 629,852.79. Van 1 jan. af werd ingelegd 8.070.939,40 en terugbetaald 6.320.385.78. Het aantal inleggers nam in novem ber toe met 66 tot 42.262. Deze spaarders hadden een gezamenlijk tegoed van f 18.055.708,26. Op 30 november 1955 had den 41.051 spaarders een tegoed van 16.710.203,08. Het tegoed van de jeugdspaarders nam in november toe met f 462,72 tot 111.198, 39; het aantal jeugdspaarders met 39 tot 6.403 Door deelnemers afhaaldienst werd 58.450,50. door deelnemers be- drijfssparen f 9.107,25 en door houders spaarbusjes 16.027,46 gespaard. Ultimo november was belegd in: Effecten 10.974.421, 34 (vj. 9.593.809,20) Onderhandse leningen 6.498.370,16 (v.j. 6.251.489,72) Hypotheken 3.579.120.— (v.j. 2.472.202,50). De beschikbare middelen bedroegen 30 november 1.035.034,87. Teneinde de spaarders ook van de verhoogde rente stand te doen profiteren werd besloten ingaande 1 januari 1957 de rente te ver hogen tot 2,70 pet. en het rentegevend maximum per spaarbankboekje tot 15.000. Geboren: Bob T. C. z v K. van den Hil en P. M. Strookman; Johanna H. d v B. E .M. Collé en H. van Vliet; Tho- mas A. W. z v C. J. Olsthoorn en W. M. van Mil; Karei W.. z v A. C. P. van .den Berg en A Ommering; Roelof F. z v L. A. de Veld en R. C. Zuidema; Johan na D. M. d v J. B. M. Meijer en D. de Hey. en worden derhalve genoodzaakt naar andere gebieden te verhuizen, waar deze mogelijkheid wel aanwezig is. Overigens had de vorst in de derde week van de vorige maand geen dag langer moeten duren of alle kieviten waren verdwenen geweest. Gelukkig heb ik, toen de dooi begon verscheidene exemplaren in de polder gezien, ofschoon ik toch van mening ben, dat er heel wat minder zijn dan vóór de vorstinval. Na tuurlijk kunnen we niet verwachten, dat ze de hele winter zullen overblijven, maar eind november zou wel wat aan de vroege kant zijn. Ook tal van eendensoorten en andere watervogels, zoals meerkoeten water hoentjes futen en dodaarsjes zijn dan verplicht naar andere voedselbronnen om te zien. Men denke in dit verband slechts aan de strenge februarimaand van dit jaar. toen talloze watervogels zich aan de ingang van de Voorhaven en het Balkengat hadden samengetrokken. In het bos hebben verscheidene soor ten zangvogels hun intrek genomen, hoe wel het aantal wel wat groter mocht zijn. De vorige maal zeide ik. dat het aantal vinken vrij gering was. Gelukkig is daar nu enige verandering in gekomen. Soms zie je ze zelfs in de buitenwijken zo maar op straat wandelen. Voorts hoop ik. dat er nog enige door het land rond trekkende troepjes zullen arriveren, want er is overvloed van voedsel. De onkruid- planten leveren voldoende zaad voor grote aantallen vinken, kepen, groenlin- gen, kneutjes en ringmussen. Van deze laatste soort ontmoette ik de zer dagen een aardig koppeltje en blij kens hun opgewekte geluiden hadden ze het h.ier heel goed naar de zin. Op het eerste gezicht lijken zij erg veel op onze huismussen maar aan hun doen en laten, zomede aan hun beschaafder geluid, be merkt men gauw genoeg, dat dit niet de straatjongens onder de vogels zijn. Iedere winter opnieuw komen zij naar het bos, dodh in de polder, wat hun eigenlijke domein is. ontmoeten we ze óók nog steeds. Bijna tegelijkertijd zag ik in het bos ook een troepje van een stuk of twaalf groenlingen vliegen, deze hadden het on kruidzaad vermoedelijk eveneens ont dekt. Jammer dat zij zo schuw zijn en derhalve zijn ze niet gemakkelijk te be naderen. Dat de groenling allerwegen be kend is. blijkt wel uit zijn vele volks namen zoals: greuninger, groenvink enz. de winter. Steeds waren ze in de elzen te vinden, waar zij de zaadjes uit de el- zenproppen haalden en daarbij Soms on dersteboven aan een dun twijgje hingen, op de manier van de pimpelmezen. Aan gezien er de laatste jaren weer elzen hout is aangeplant is het lang niet on mogelijk, dat wij deze vogeltjes te eni ger tijd zullen waarnemen; en als ze er zijn. hoor je ze ook. Het zijn bijzonder beweeglijke vogels en ze maken een aar dig hoogklinkend geluidje. De vorige winter vertelde iemand mij, dat hij enkele sijsjes in het Volkspark' had gezien, maar toen ik ter plaatse kwam. waren ze verdwenen. Naar we hopen zullen we deze winter meer succes hebben. Bovengenoemde zaadeters, met uitzon dering van de sijsjes dan, vinden we thans het meest op braakliggende ter reinen, waar uiteraard het onkruid we lig kon tieren. Jammer genoeg worden deze terreinen steeds kleiner, evenals trouwens het bos. Helaas heeft de ge meenteraad dezer dagen besloten om weer resterende gedeelten te verkopen, zodat het recreatiegebied nóg kleiner wordt dan het al is. Ik vraag me af of we dan alle natuurschoon aan de indu strie moeten opofferen. Zoals het bos nu is plus het nieuwe bos in Kethel dat nooit gereed schijnt te komen. is er al veel te weinig recreatieterrein voor een stad met een inwonertal van meer dan 75.000 zielen. Nu is er al meermalen verkondigd, dat het steeds in de bedoe ling heeft gelegen om het Sterrebos voor industrieterrein te bestemmen, doch men vergete niet. dat sinds het bos werd aan gelegd het aantal inwoners mei enkele tienduizenden is toegenomen, zodat de behoefte aan een stuk natuur belangrijk groter is geworden. Oude hennissen Een paar dagen geleden ontmoette ik l tot mijn verrassing een troepje oude ken nissen in het bos. die vroeger elk win terhalfjaar aanwezig waren, doch die ik nu al sedert tal van jaren niet meer had gezien. Het betref hier een zestal zwarte mezen, vogeltjes ter grootte van de pim pelmees doch veel meer gelijkend op de koolmees wat het verenkleed betreft. Een andere naam voor de zwarte mees. nl. dennemees. duidt er op. dat deze vo gel hier eigenlijk niet thuis hoort, aan gezien dennebomen hier tevergeefs ge zocht moeten worden. Een en ander wijst er dus duidelijk op. dat deze zwarte me. 'cn doortrekkers zijn. die overal heen rekken, waar zij voedsel menen te kun- Graag zou ik ook weer eens een kop- nen vinden. Zoals alle mezen bestaat hun peltje sijsjes in het bos willen zien, zo- voornaamste voedsel uit insekten en al- als dat vroeger steeds bet geval was in les wat daarmee in verband staat. Eindelijk heb ik. eveneens in het bos, de eerste koperwieken gezien. Weliswaar waren zij in de duinstreek reeds sedert begin oktober aanwezig, doch eerst eind november arriveerden <se eerste in onze contreien. Ik geloof niet dat er nog grote aantallen zullen volgen om de eenvou dige reden, dat er dit najaar in de dui nen opvallend weinig van deze vogels waren gesignaleerd; belangrijk minder dan in andere jaren. Hetzelfde geldt eveneens voor de kramsvogels, die we omstreeks deze tijd in de weilanden moe zien doch die we tot dusver tever geefs hebben gezocht. De enige reden hiervan schijnt te zijn, dat de meeste koperwieken en kramsvo gels ditmaal verder naar het zuiden zijn j getrokken dan anders. In hun broedgebieden zijn ze zeker niet gebleven, want daar is alles ijs en sneeuw wat de klok slaat. Zij komen n.l. uit Lapland Finland en andere landen in j het hoge noorden alwaar op het ogen blik beslist niets voor hen is te halen. De bonte kraaien zijn er Tenslotte zijn in de polder de bonte kraaien gearriveerd die uit het oosten en noorden van ons werelddeel zijn ge komen om bij ons de winter door te brengen. Zij vormen eigenlijk de enige vogelsoort, waarop we niet zo erg ge steld zijn. omdat zij vooral als bet met de voedselvoorziening nijpt, de andere vogels het voedsel om zo te zeggen vo°r de „eus wegkapen. Aan roofvogels heb ben zij een broertje dood; als zij zon kromsnavel in de gaten krijgen, sC"r??"" wen zij de hele buurt bij elkaar, alle kanten komen de soortgenoten en ook zwarte kraaien aangevlogen en ge zamenlijk gaan zij de roofvogel te lijf. In de meeste gevallen trekt deze zich van het kabaal maar heel weinig aan, maar de vogelmensen komen zodoende van de kraaien te weten dat er een rover in de buurt is en dat is altijd wel goed. A. DE JONG. De rechtbank te Leeuwarden heeft gis teren de 48-jarige textielhandelaar J- M- uit Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, de 54-jarige Amster damse koopman J, F. B, tót een jaar en negen maanden en de 29-jarige G. van B. eveneens uit Amsterdam, tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaardelijk, alles met aftrek van voorarrest. In de nacht van 17 op 18 september jl. was dit drietal met een auto naar Fries land gereisd met het doel in Zwaagwest- einde zijn slag t<? slaan, toen het daar niet kon slagen, reed het naar Twijzel, waar uit het postkantoor een geldkist werd ontvreemd, die echter slechts papieren bevatte, die alleen voor de eigenaar van waarde bleken te zijn. Dank zij de oplet" tendheid van een jongeman uit Twijzel, die het autokenteken noteerde, konden de mannen nog diezelfde nacht °P de aIslult- dijk worden gearresteerd De officier van justitie had tegen M. drie jaar, tegen B twee jaar en tegen Van B. twaalf maanden, waarvan de helft voorwaardelijk gaëist, voor allen met af trek van voorarrest. HEDEN: Passage-theater: Toonkunstconcert om 8 uur. Monopole-theater: Oproer in cel 11 (18 jaar). Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. C.C.C., Lange Kerkstr.: Tent. schilde rijen Bogart (Parijs) tot en met 12 dec. R-K. OPENBARE LEESZAAL Openingsuren; Hoofdgebouw Dam 8: V o 1 w a s s e- n en maandag: 7—8 30: dinsdag: 1012 25 en 78 30: woensdag: 25 en 78 80. donderdag: 10—12 en 2—5: vrildae- 2—5 en 7-8 30; zaterdag' 10—12 en 2—5. Jeued' woensdag: 24: donderdag 45; zaterdag: 1—3. Boven 14 iaar ook: woensdag 67.30. Filiaal Rijnstraat 1." dinsdag 6.308; vriidag 78 Filiaal Emmastraat 3: donderdag 7— 8.30: zaterdag 3.30—5: zondag 11—12.30. Filiaal Kerkweg 46. Kethel: zondag 11.30—12.30 NACHTDIENST APOTHEKEN. De naohtdient van de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Gouka. Hoogstraat 29. VRIJDAG: Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120: De ware David, blijsipel van Willem Douglas Home, dor de Ne derlandse Comedie o.r.v. Joan Rammelts 20 uur. Naar wij vernemen hebben bij de uit gifte van nom. 3.414.200 gewone aande len N.V. Magazijn „De Bijenkorf" te Amsterdam, nagenoeg alle aandeelhouders van hun recht van inschrijving gebr is gemaakt. rit Vi<3i5 b^ctreders van het zondags- uvcrüOfi verschenen voor de Bredase verkeerskamer. PL J. S. uit Bergen op Zoom was op zondag 25 november per auto met zijn familie naar Zundert gereden. De dok ter zei dat hij per auto was gegaan om dat de mogelijkheid niet uitgesloten was dat hij tijdens zijn afwezigheid voor een dringend geval werd opgeroepen. De I iSPÉt» ïüwssa» mm*iz De groenling is een schuwe vogel officier was het daarmede echter niet eens en eiste een boete van 200 gul den. De uitspraak luidde 150 gulden. Boer A. S. uit de Klundert had meer gelu Hij was op die zondag eveneens met familie naar de kerk gereden en werd daarvoor op de bon geslingerd. Maar A. S. beweerde dat hij zijn rij vergunning had aangevraagd. Dit is ach- teraf luist gebleken. Op 26 november kreeg A. S zijn rijvergunning thuis be zorgd en de vergunning was geldig met ingang van 24 november. De officier eis te 200 gulden maar de president was van oordeel dat de boer volgens de let ter van de wet niet strafbaar was. want in feite had hij op 25 november een ver- vng. Hij werd dan ook vrijge sproken. A V uit Steenberben keerde zaterdag morgen om kwart over vijf van een feest- ie terug en ging voor de bijl. Dat kwar tiertje te laat kostte hem nu 60 gulden De vierde klant was mej J. H. uit Rotterdam met huidig domicilie in een sneelclub te Baarle-Nassau. Zij was op die zondag met haar wagen van de club naar het café ^p een Paar honderd meter afstand van het grenskantoor gereden. Zij reed per auto omdat zij haar been had bezeerd en bovendien had zij daar in d niemandsland in het geheel aan geen rijverb-d gedacht. Dat is begrijpe lijk, repl: eerde mr. Thyssen. als men zoveel andere dingen aan het hoofd her De officier was van oordeel dat de dame tot de personen behoorde die menen het betwist gebied bulten de ge meenschap te kunnen stellen. Hij von( het opstreden zeer brutaal. De officier eis te dan ook 300 gulden boette. Mej. J. H vond het verschrikkelijk en toen de uit spraak 200 gulden luidde huilde zij heuse tranen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2