V.S. antwoorden krachtig op Kadars weigering Sp V.S. en Sovjets gaven visie op netelige kwesties DE TOESTAND IN HONGARIJE Nieuwe incidenten en spanning in Boedapest anmng 111 Bulgarije Lagerhuis beëindigt Midden- Oosten-debat i TIEN MILJOEN VOOR HÓGERE RIJKSAMBTENAREN Eerste na-oorlogse houtrijke woning in gebruik genomen Cursussen op een slipschool? Verbond Veilig Verkeer wil een oefenkamp voor weggebruikers Vrijdag 7 deceniber 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Vijftien conservatieven weigerden vertrouwen Salarisverhoging per 1 september 1956 voorgesteld Eden donderdag terug naar Londen Is schipper schuldig aan dood van jongen? Aanpassing aan salaris sen in vrije bedrijf Nieuwe Hoge Commis saris voor vluchtelingen Benzine in België niet op de bon Tweeduizend Hongaren naar Canada Amerikaans plan „genegeerd" Projectiel foetsie Verliezen in Algerije SOMBER WEER MET MIST WEERBERICHT Pe V.S. hebben gisteren aangekondigd, dat zij onmiddellijke bespre kingen zijn begonnen om te beslissen over de vraag, op welke wijze de V.N. zo doeltreffend mogelijk zullen kunnen reageren op de klaar blijkelijke Hongaarse weigering, om secretaris-generaal Hammar- skjoeld op 16 december in Boedapest te ontvangen. In een verklaring, die hij gisteravond te New York heeft uitgegeven, zeide de permanente Amerikaans gedelegeerde bij de V.N., de heer Henry Cabot Lodge, dat de Hongaarse minister van buitenlandse zaken, Imre Horvath zihzelf heeft geplaatst „buiten het domein van algemeen aanvaard in ternationaal gedrag en gewoon fatsoen". Deze verklaring was bedoeld, om de aandacht van de Assemblee te vestigen op de ernst van het in New York ontvangen bericht, da' Kadars regering Hammarskjoelds voorgestelde bezoek geweigerd zou hebben. „Indien dit bericht juist is, dan komt bij iedereen de vraag op, de verklaring van de Hongaarse woordvoerder hier wet te goeder trouw is afgelegd. Dit bericht suggereert duidelijk, dat ofwel de Hongaarse woordvoerder, die beschouwd wordt als de minister van buitenlandse zaken van dat land, niet namens de Hongaarse regering spreekt, of indien hij dit wel doet dat hij de secretaris-generaal en de Assemblée bedreigt en misleidt", aldus deze Amerikaanse ver klaring. Nota van Belgrado Stijgende spanning Nieuwe golf van vluchtelingen Wat gebeurt in J.-Slavië? i iÊMMmëM mmm Aan het slot van een debat over het Midden-Oosten, dat twee dagen in beslag heeft genomen, is gisteravond in het Britse Lagerhuis een door de Labourpartij ingediende motie van afkeuring met 327 tegen 260 stemmen, dus met een meerderheid van 67, verworpen. Doch bij de stemming over de door de regering ingediende motie van vertrou wen spraken slechts 312 leden zich voor de regering uit, terwijl er-260 stemmen tegen waren. Bij de stemming over de motie van vertrouwen kreeg de regering dus 15 stemmen minder dan toen het ging om het verwerpen van Labours motie van afkeuring. Men neemt aan, dat dit verschil van 15 stemmen uitwijst, dat er in totaal 15 conservatieven zijn, die zich weliswaar niet aan dezelfde zijde als Labour wensen te scharen, maar die toch hun afkeuring ten aanzien van de regerings- politiek willen doen blijken. - f-f lil» - GEWICHTSGRENS BACON- VARKENS Roeiboot werd overvaren op de Ringvaart Periodieke verhogingen verlengd De versterking van de NATO De weerverwachting van het KNMI, geldig tot zaterdagavond, luidt: Zwaar bewolkt en overwegend droog weer met nevel of mist. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zaterdag 8 december: Zon op 8.37, onder 16.31 uur. Maan op 11.57, onder 22.56 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het was evenwel nog niet meteen dui delijk, wat voor soort actie de V. S. hopen te bewerkstelligen. Verschillende malen reeds is geopperd de Hongaarse delegaties de toegang tot de V. N.-werkzaamheden te ontzeggen. Tegelijkertijd heeft gisteren het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken hij de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen, wa het noemde een ..ongerechtvaardigden mi litair Sovjet-optreden 'n Boedapest waardoor het leven van Hongaarse bur gers, die zich voor de Amerikaanse lega tie bevonden, in gevaar was gebracht. Het protest werd mondeling gemaakt door de plaatsvervangende onderminister van buitenlandse zaken, Robert Murphy tegenover de Sovjet-zaakgelastigde, Strl- ganof. die ten dien einde op het ministe rie was ontboden. Murphy maakte van de gelegenheid gebruik om uiting te geven aan de „diepe bezorgdheid", waarmede de V. S. in het algemeen het militaire optreden in Hongarije bezien. Maar in het bijzonder protesteerde Murphy vervolgens tegen de incidenten, die daags te voren in Boedapest hadden piaats gegrepen en Waarbij Sovjet-tanks tot op de stoep van de Amerikaanse legatie waren opgedron gen om groepen Hongaarse burgers, voor al vrouwen, die vreedzaam demonstreer den, uiteen te drijven. „Volgens de infor maties, die ons ter beschikking staan, wer den de levens en de veiligheid van deze demonstranten in gevaar gebracht door de interventie van tanks van het Sovjet- leger", zo zeide Murphy. De onderminis ter voegde eraan toe, dat het incident „misschien wel een onbeduidende aange legenheid moge zijn in vergelijking tot de andere daden van de Sovjet-Unie in Hon garije". doch hij verzocht Striganof niet temin. om een en ander onmiddellijk ter kennis te brengen van de Sovjetregering Inmiddels heeft de Joegoslavische rege ring gisteren een nota aan de regering van Kadar in Boedapest gericht, waarin ontkend wordt, dat het lot van Imre Nagy een interne aangeieg zon zijn, die alleen maar Hongarije De Joegoslavische regering drong er nota op aan. de overeenkomst betrefre het aan Nagy toegezegde vrijgeleide naa zijn woning na te komen. Zoals bekend beweert de Hongaarse re gering, dat Nagy uit eigen beweging naar Roemenië is vertrokken, nadat hij de Joe goslavische ambassade in Boedapest,, waar hij asiel had gevonden verlaten had. Opnieuw Is het gisteren in Boedapest zeer onrustig geweest. In het centrum van de hoofdstad kwam het tot gevechten tussen Hongaarse demonstranten en con tra-demonstranten, waerbij doden en ge wonden vielen. Een en ander gebeurde toen een honderdtal aanhangers van de communistische regering Kadar een op tocht hielden, waarin zij de communist - sche vlag meevoerden en leuzen schreeuwden als: „Laat ons in vrede wer ken, wij willen brood" Toen deze kenne lijk door de communistische regering op touw gezette demonstratie nauwelijks was begonnen, vormden Hongaarse nationa listen een contra-demonstratie en tracht ten zich meester te maken van de rode vlag van de communisten. Honderden mensen mengden zich in he' gevecht, doch onmiddellijk greep een Sov jettank in om de supporters van Kadar te ondersteunen. De tank opende het vuur waarbij twee doden en een aantal gewon den vielen. Volgens onbevestigde berich ten zouden er zelfs 38 doden zijn. Na dit incident nam de spanning in de gehele stad toe. Groepen mensen verzamelden zich op de hoeken van de straten, doch werden voortdurend verdreven door mi litiamannen, die met vrachtwagens wer den aangevoerd. Sinds woensdagavond een vijftigtal le den van de arbeidersraden in Boedapes' zijn gearresteerd en gisteren opnieuw po gingen zijn gedaan om arbeidersvertegen woordigers te arresteren, was de spanning in Boedapest zeer gestegen. Daarbij kwam de ernstige teleurstelling van de Honga ren, toen het nieuws bekend werd, dat de regering van Kadar de V.N.-secretaris- generaal niet wenste te ontvangen. In een van de Hongaarse voorsteden weerstonden 700 ongewapende arbeiders een poging van Hongaarse en Russische troepen, die door tanks en pantserwagens gesteund werden, om in een fabriek bin nen te dringen, teneinde daar drie arbei ders te arresteren. De arbeiders stroom den naar buiten en versperden als een levende muur alle ingangen naar de fa briek. Zij kregen onmiddellijk hulp van 150 arbeidsters, die in een nabijgelegen fabriek werkten. Onverrichter zake moes ten de Sovjets terugkeren. Radio Boedapest gaf gisteravond toe, dat andermaal een aantal mensen zijn ge arresteerd. In de uitzending werd de Hon gaarse bevolking gewaarschuwd, dat voortaan „harde maatregelen" zullen wor den gebruikt, om een einde te maken aan alle „contra-revolutionaire" activiteiten. In verhand met de toegenomen spanning in Hongarije verwachten Oostenrijkse functionarissen een nieuwe grote golf van vluchtelingen in de komende dagen. Hon garen, die thans over de grens komen ver tellen van de toenemende vrees voor ver geldingsmaatregelen door de Sovjets of de Hongaarse politie. Sommige vluchtelingen verklaarden, dat de Sovjettroepen in Hon garije zeer slecht gevoed worden en zij vertellen van gevallen, waarin Sovjet soldaten hun geweren en revolvers ruilen voor een brood. Gistermorgen waren in totaal 116.696 vluchtelingen in Oostenrijk aangekomen. Uit Melbourne wordt gemeld, dat 36 Hongaarse atleten, die deel uitmaken van de ploeg naar de Olympische spelen, de finitief hebben besloten niet naar hun vaderland terug te keren. Een aantal an dere atleten zal zich waarschijnlijk nog bij hen aansluiten. Inmiddels heeft een woordvoerder van hel Britse ministerie van buitenlandse za ken gisteren verklaard, dat de Britse re gering „met ernstige bezorgdheid" kennis heeft genomen van herichten. volgens wel- Levende muurke er kans op zou Zijn, dat de regering te Belgrado een aantal naar Joego-Slavië nitgeweken Hongaren tegen hun wil naar hun land zou willen terugzenden. Volgens de woordvoerder beschikt de Britse regering over inlichtingen, dat de Joegoslavische regering te kennen heeft gegeven, dat een aantal uitgeweken Hon garen na ontwapening „op hun eigen ver zoek" zullen worden teruggestuurd „De mogelijkheid bestaat, dat de Britse rege ring haar invloed te Belgrado zal aanwen den om de Joegoslavische regering te verzoeken, niets te doen. dat zou kunnen worden uitgelegd als een poging om be paalde Hongaarse vluchtelingen te be ïnvloeden". Een aanzienlijk aantal personen is uit Sofia verbannen en naar gebieden in het noordoosten van Bulgarije gezonden, al dus is gisteren te Wenen vernomen van uit Sofia gekomen reizigers. De militie patrouilleerde door de stra ten van de stad. De gezinnen kregen van twaalf uur tok drie dagen tijd, al naar ge lang de omstandigheden, om hun zaken te regelen en de stad te verlaten. Een groot aantal van de gedeporteer den zijn boeren, die naar Sofia waren ge gaan om niet te hoeven deelnemen aan de collectieve boerderijen. Anderen waren „politiek onbetrouwbaren", die reeds eer. der uit de hoofdstad waren verwijderd, maar die kans hadden gezien terug te ke ren. Ongeveer 200 studenten van de univer. siteit van Sofia en verschillende techni. sche scholen zijn in de afgelopen weken in hechtenis genomen, aldus deze reizi gers. Er zouden betogingen zijn gehouden te Plowdif, nadat de vroegere boerenleider Gitsjef weer in hechtenis was genomen De betogers voor het merendeel studen ten en jonge arbeiders waren door de mi litie verspreid. De reizigers deelden verder mee, dat de archmandriet Stefan, redacteur van het kerkelijke blad „Tserkowen Wesnik". Is gearresteerd. In de bladen worden steeds weer aanvallen gedaan op het Titoïsme, waaruit blijkt, dat de regering bang is voor ontwikkelingen zoals in Polen en Hongarije. ,::v V-V-- - v. - y ;;oc s •v X Donderdag is bij de Scheepswerf Gebr. Pot N.V. de mijnenveger „Eist" overgedragen en in dienst gesteld. Comman dant op deze bodem is de luit. ter zee J. M. van Eek Poppe. Na de plechtigheid in Bolnes overhandigt de burgemeester van Eist een schilderij van de gemeente Eist aan de nieuwe commandant. Bij afwezigheid van Sir Anthony Eden die op het ogenblik ln Jamaica herstel lende is. voerde de heer Butler namens de regering hef woord. Hij bracht een uit viet punten bestaand „tneknmstprogram" naar voren waarvoor hij de steun van zowel conservatieven als van de Labouropposi tievroeg. De vier punten zijn: (11 achter de V.N zou een reële kracht geplaatst moeten worden; (2) Groot Brittantë zou zich moe. ten scharen aan de zijde van presiden' Eisenhower en minister Dulles die uitinp hebben gegeven aan hun bereidheid ertoe mede te werken stabiliteit en een recht vaardige vrede in" het Midden Oosten te bewerkstelligen; (3) het Midden Oosten zou een centrum moeten worden van de samenwerking in de wereld teneinde de vele gevaren, die nog in de toekomst lig gen het hoofd te bieden; (4) een econo misch ..partnership" zou tot stand_ gebracht moeten worden tussen de technische be kwaamheid, de vindingrijkheid en de ka- oitaalkracht van het Westen en de Arabi sche bezitters en eigenaar? van de olie bronnen in het Midden Oosten. Minister Macmillan verklaarde er ze ker van te zijn. dat het Bagdadpact als in alle richtingen" versterkt uit de hui dige crisis zou te voorschijn treden. De minister zeide voorts, dat „niets" zijn re gering er „ooit" van zou overtuigen, dat haar optreden in Egypte nie» zowel ge rechtvaardigd als opportuun was geweest. Hij gaf niettemin wel toe, dat uiteindelijk de geschiedenis het laatste woord zal heb ben. In de loop van het debat verzette de regering zich voorts krachtig tegen de door de Labourpositie naar voren gebrach te beschuldigingen dat de Britse inter ventie in Egypte de Russen hadden aan gemoedigd om de Hongaarse revolutie neer te slaan. i V Het Produktschap voor Vee en Vlees deelt mede. dat de Engelse baconmarkt zich gunstig ontwikkelt. Hét is daarom niet nodig de gewichtsgrenzen voor bacon- varkens te beperken, zoals werd ver wacht. In de week ingaande maandag a.s. mogen dus wederom varkens met een koud geslacht gewicht van 63 tot en met 72 kg voor de baconbereiding worden be stemd. Enige tijd geleden begon men in Wa teringen met het bouwen van de eerste houtrijke woning in Nederland Het werk spoedt, zich nu ten einde. De eerste be woners hebben hun woning betrolcken. (Van onze verslaggever). Als de plannen va„ het Verbond voor Veilig Verkeer verwezenl'.ikt kunnen wor den. zal Nederland binnen afzienbare tijd de beschikking krijgen over een oefen, kamn voor weggebruikers. dit kamp dat naar alle waarsehUnUfkbein zal wor den gevestigd op een groot landgoed on der de rook van Utrecht, zuilen zowel beroepschauffeurs en rijschonlinstruc teurs al» schoolkinderen cursussen knn ben volgen i- het ..weggebruiken". Me» de instelling van di, v^rHcbtingslnsiitnu. boon, het verbond de onvedigheia op de weg roet een ~Seuw 'en veelbelovend) ivapen te kunnen bestrijden. Het liet in de bedoMlng op de terrei nen va„ het ruta honderd hectaren om- vattende landgoed een grote cefenhaan fan te leggen, waarop men alle moge 'like verkeerssituaties zal kunnen aantrei- fen. Deze oefenbaa-n zal dan worden uit gerust met verkeerslichten, geluidsinstal laties en zelfs met voertuigen, waaron der „oefenautootjes". Bovendien wil men hier een z.g. „slipschool" inrichten, ten einde de cursisten met alle verrassingen van het slippen ver' -ouwd te maken. Chauffeurs zouden hier „op herhaling kunnen gaan en rij-inst.ructeurs zouden hier een opleiding kunnen ontvangen Voor schoolkinderen bestaat zelfs het plan. hen een week in klassikaal ver band op het landgoed te doen verblijven Deskundig personeel zal dan voor een goede voorlichting zorgen De kosten van di» project worden geraamd op drie mil- loen gulden Mp„ hoopt d-it geld bijeen te krengen door het volgend jaar als het verbond zijn tieniari-g jubileum viert een grote actie te voeren. Gedacht wordt san een loterij met snec'ale loten voor voetgangers, bromfietsers en automobi 'isten. De heer Berg-rs uit Rotterdam is intussen aangezocht deze actie te lei den. „i Het geheel is een ontwerp van architect Jansen van het departement van Weder opbouw en wordt uitgevoerd door Joh. Peeman Bouw- en Aannemersbedrijf te Rotterdam Het gehele complex bestaat uit zeven houtrijke woningen, met een schuurtje achter het huis. De benedenverdieping bestaat uit één grote kamer hal. ruime keuken, toilet en kelder. Boven heeft men twee slaapkamers één logeerka mer en een badcel, terwijl er over de gehele lengte en breedte van het huis een ruime zolder loopt. Alle voordeuren hebben een verschillende kleur. De Britsp premier, sir Anthony Eden, die op het ogenblik op Jamaica vertoeft voor herstel van zijn geschokte gezond heid. zal volgende week donderdag per vliegtuig terugkeren naar Londen, zo werd gisteravond bekendgemaakt. Op maandag 17 december hoopt de premier weer in het Lagerhuis te verschijnen. Tevoren had sir Anthony's plaatsver vanger Butler, in het Lagerhuis de ge ruchten. dat Eden na ziin terugkeer zou aftreden tegengesproken Butler legde deze verklaring af. nadat de Labour- oppositip gevraagd had om een vice- oremier of plaatsvervangend eerste mi. nister te benoemen voor de tijd, dat sir Anthony afwezig zou zijn. Wegens het veroorzaken van dood door schuld en het niet verlenen van hulpbe toon heeft de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank tegen de 31-jarige schipper D.R- uit Heemstede een gevange nisstraf van zes maanden geëist. Op woensdagmiddag 27 juni had ver dachte met een boot op de Ringvaart na bij Halfweg een roeiboot overvaren, die door drie Amsterdamse jongens was be mand. Een der jongens (12 jaar) is ver dronken. De beide andere jongens als ge tuige gehoord, deelden mee. dat zij om hulp hadden geroepen. Volgens de verklaringen van verdachte heeft hij het roeibootje niet opgemerkt Hij stond, aldus zijn verklaringen- aan het stuur en voelde onverwachts een licht stootje. „Ik dacht dat het een stuk hout was of zo iets". Verdachte kon zich nie' meer herinneren of de longens om hulp hadden geroepen. Hij was geheel van streek. Honderd meter verder is zijn boot op de wal gelopen, vermoedelijk doordat de verdachte onbewust zijn motor heeft afgezet. Een 43-jarige schipper, die met zijn boot in de Ringvaart gemeerd lag en on middellijk na de aanvaring te hulp was gesneld, verklaarde als getuige, dat als oe jongens in de roeiboot waren blijven zitten er z-i. niets gebeurd zou zijn. Volgens deze schipper had de verdachte het roeiboot|r kunnen zien. Er is om hulp geroepen; ge tuige heft daarop gereageerd De offic:e: van justitie was van mening, dat de ver dachte de dood van de jongen op zijn ge weten heeft. Hij nam het hem zeer kwa lijk, dat hij geen hulp heeft geboden. De regering heeft de overtuiging, dat de salarissen van de hogere en hoogste rijks ambtenaren al te ver achterliggen b|i die. welke in het bedrijfsleven worden betaald voor functies van vergelijkbare zwaarte en verantwoordelijkheid. Z|J acht hier een zéér grote discrepantie aanwezig en heeft daarom de Tweede Kamer voorgesteld de salarissen van deze categorieën ambtena ren met ingang van 1 september 1958 te verhogen. Deze verhoging zal de schat kist in 1957 tien miljoen gulden kosten. Zij zal ook worden toegepast cp ministers en staatssecretarissen In zijn toelichting schrijft minister Struycken. dat het beleid van het kabinet er op is gericht, de salariëring van het overheidspersoneel meer in overeenstem ming te brengen met die van vergelijkbaar personeel tn de particuliere sector. In beginsel wordt een algemene verho- Dr. Auguste Lindt permanent waarne mer van Zwitserland bij de V.N.. is gis teren benoemd tot Hoge Commissaris voor vluchtelingen als opvolger van wij len mr. G. J. van Heuven Goedhart. Dr. Lindt is 51 jaar. Van 1947 tot 1953 was hij verbonden aan de Zwitserse lega tie in Londen. Sinds maart 1953 is hij waarnemer bij de V.N. Zijn benoeming door Secretaris-Gene raal Hammarskjoeld moet formeel nog door de Assemble worden goedgekeurd. (Van onze Brusselse correspondent) Bij een interpellatie in de Kamer over de benzineschaarste heeft de minister van economische zaken gezegd, dat met alle waarschijnlijkheid in België niet to-t rant soenering zal worden overgegaan. De maximum snelheid is evenwel uit bezui- nigin-gsoverweginge- op 70 km per uur gesteld. De minister voegde hieraan toe, dat, indien de Belgen uit eigen beweging bezuinigen, het mogelijk is op de Kerst dag en de Nieuwbarsdag het rijverbod tijdelijk te schorsen. ging voorgesteld. Hiervan zijn de leraren bij het V.H.M.O., het M.N.O.. en de kweek scholen alsmede enkele andere functiona rissen uitgesloten, omdat die in 1953 een afzonderlijke salarisverhoging hebben ge kregen. De minister merkt hierover op. dat de herziening van de leraarsalarissen in 1953 ruim 16 procent heeft bedragen terwijl thans voor de referendaris en de administrateur een verhoging van respec tievelijk 10.08 en 8.62 procent zal gelden. Het principe van de salarisherziening bestaat uit een verlening met drie pe riodieke verhogingen van de 9chalen. waaraan een minimum is verbonden ge lijk aan dat van de ingenieur eerste klas en hoger, en uit een verhoging met 4 periodieken van de schaal waarin de hoofdadministrateur is ingedeeld en waarin de hoofdadministrateur A en we tenschappelijk hoofdambtenaar A thans zjin opg,nomen De schalen, waarin de directeur-afdelingschef en de raadadvi seur in algemene dienst zijn ingedeeld zijn met vijf periodieken verhoogd. Dit is gebeurd zowel ter vermijding van te grote nivellering alsook om een verant woorde salarisafstand te verkrijgen tus- en de verchiilende rangen De minima van deze verhoogde schalen zijn echter in mindere mate verhoogd dan de maxi ma. Teneinde deze herziening direct de nodige betekenis te doen hebben zal het individuele salaris van deze functiona rissen. ingedeeld in de verhoogde scha len. worden verhoogd met drie periodie ken. een verhoging dus van rond 87 gul den. en het salaris van de functionaris sen wier schalen ziin verlengd worden verhoogd met twee periodieken, dat is rond 58 gulden. Voorts zal het salaris van de ambtenaren, die reeds langer dan een jaar hun tegenwoordige maximum salaris hebben nog worden verhoogd met een periodiek van 29 gulden. Ter gelegenheid van deze herziening Nederland en Canada zijn in beginsel overeengekomen, dat de 2000 Hong- gaarse vluchtelingen, die tijdelijk in Neder land zullen worden gehuisvest, volgend voorjaar naar Canada zullen worden over gebracht. Zoals is gemeld, heeft de Ne derlandse regering besloten, behalve de drieduizend Hongaren, die zich definitief in ons land zullen vestigen, nog tweedui zend Hongaarse vluchtelingen tjjdelQk op te nemen. Over de emigratie van deze 2000 mensen naar Canada hebben, naar de Canadese ambassade gisteravond mee deelde, minister Suurhoff en de Canadese minister van immigratie in principe over eenstemming bereikt. De komende weken zullen de bijzonderheden van dit akkoord nader worden uitgewerkt. Diplomaten te Washington hebben giste ren medegedeeld, dat een Amerikaans plan om de eenheid van het Atlantisch bondgenootschap door de vorming van een „super-raad" van de Noordatlantische Verdragsorganisatie te versterken, door de drie „wijze mannen" die in opdracht van nauwere samenwerking t ussen de NATO-landen is genegeerd. De V.S. hadden, zo werd gezegd, het plan. dat door de minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, voor het eerst in mei jl„ te Parijs werd voor- gesteld, althans voorlopig opgegeven. De drie „wijze mannen" zijn de minis, ters van buitenlandse zaken van Canada, Italië en Noorwegen: Lester Pearson, prof. Gaetano Martino en Halvard Lange. Zij moesten nagaan in hoeverre de NATO meer zal kunnen zijn dan een militair bondgenootschap. Bij proefnemingen met geleide pro jectielen is gisteren een projectiel buiten controle geraakt en naar een onbekende bestemming gevlo gen, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van defensie verklaard. Het projectiel was afgevuurd van af de militaire basis Patrick in Flo rida. Er is niet bij gezeg.d of het projectiel voorzien was van een springlading. Ook is niets bekend omtrent het type. Er zijn op deze basis minstens twee bestuurbare projectielen beproefd, namelijk de „snark" en de .,navaho", die een actieradius van hoogstens} 8000 km- hebben. Van militaire zijde is ge zegd, dat er geen gevaar van de projectielen te duchten is en dat zij langs elektronische weg kunnen worden vernietigd als zij uit de koers raken. De Franse strijdkrachten in Algerije hebben ln de afgelopen drie maanden 3.000 Algerijnse opstandelingen gedood en verloren zelf 950 man. Deze raming is afkomstig van gewoonlijk betrouwbare kringen te Parijs. Sedert de opstand 25 maanden geleden begon, werden naar schatting tot 1 de- cember j.l. 16.500 opstandelingen gedood. Van de Franse veiligheidstroepen sneu- velden in totaal naar schatting 2.300 man. De raming van de verliezen der opstan delingen Is moeilijk omdat de verzets lieden hun doden me» zich meevoeren, wanneer hun dit mogelijk is. (Van onze weerkundige medewerker). In deze eerste week van december heeft de zon tot nog toe maar 3 tot 5 uren kunnen schijnen. Dit was gisteren het geval, toen wat drogere en koudere lucht ons land binnendrong, waarbij vooral in de noordelijke helft van Ne derland flinke opklaringen voorkwa- icr geiegenneia van aeze neri'c"u>s centrumn02°VrU^7frH6^vaarvan - centrum nog ten zuid-westen van ons zullen alle toelagen, d.e kennelijk ziin iand ligt, blijft het weer ook tijdens het weeueinde bepalen. In de afgelopen nacht is wat vochtiger lucht binnenge stroomd. waardoor het weer opnieuw een somber karakter heeft gekregen. In de komende avond en nacht is de kans op mist groot te noemen. Ook morgen zal het vrijwel een zelfde weertype zijn. De temperatuur, die voor december nog aan de hoge kant ligt zal langzamer hand gaan dalen. Groot was het tem peratuurverschil^ dat gisteren aan de noord- en zuidzijde van de Alpen werd waargenomen. In Oostenrijk en in het noorden van Zwitserland was het vrij koud bij 4 tot 6 gr. C., terwijl in Locar no aan de zuidzijde van de Alpen ge- lege nazomerweer voorkwam met een temperatuur van 20 gr. C, verlengd om vooruit te lopen op deze maatregel worden verminderd of inge trokken. De salarissen van de ministers en staatssecretarissen zullen met ingang van 1 januari met hetzelfde bedrag 135 gulden worden verhoogd als waarmee het salaris van de secretaris generaal is verhoogd, teneinde de op dit niveau bestaande salarisafstanden te be houden. Het ligt in het voornemen, de bezol digingsregelingen voor andere groepen van rijkspersoneel op overeenkomstige wijze te herzien.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1