STANDRECHT IN HONGARIJE Nieuwe Hongarije-resolutie 'in Alg. Vergadering 15 jan. ondertekening Euratom- en gemeenschappelijke markt- tractaat Morgen begint belangrijke NATO-conferen'tie in Parijs Wat wil president Soekarno? Irak trekt troepen uit Jordanië terug DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN In Hongarije viert de triomf der com munisten hoogtij Nieuwe Russische troepenconcentraties Kegering-Kadar ontbindt arbeidersraden Weer grote strijd in Hongarije? Soviets maken „schijn grens Spaak optimistisch: Suriname en Antillen in Europees vri j handels gebied? Naar herstel van de westelijke eenheid Loonsverhoging geadviseerd van 5,6 pet. Maandag 10 december 1956 Triomf der terreur Veroordeling van Sovjet-Unie gevraagd Geruchten en vragen in Indonesië WEERBERICHT 48 uur staken Concentratie van sovjet troepen Het vluchtelingen-drama 6 t >v v s, t-1 fsyw Verplichting voor consultatie? Suriname en Antillen In verhand met ouderdoms voorziening In de Stichting van den Arbeid is zaterdag overleg gepleegd over de loonsverhoging, die het gevolg zal zijn van de compensatie voor de z.g. ouder- domspremie, die vanaf 1 januari van de lonen zal worden geheven in ver band met de algemene ouderdoms voorziening. Naar wij vernemen is er een advies uitgebracht om te komen tot een alge mene loonsverhoging van 5,6 procent boven de rechtens geldende lonen. Zoals men weet zal de ouderdoms- premie worden geheven over een be drag, dat een bepaald deel van het inkomen niet te boven gaat. Men neemt aan, dat deze grens zal liggen bij een bedrag van 6900, zodat de maximale loonsverhoging dus 386,40 per jaar zal kunnen bedragen. De totale premie, die voor de alge mene ouderdomsvoorziening moet wor den opgebracht, zal ongeveer 7 procent bedragen. RELLETJES IN BERLIJN OOST- r De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige zuidwestelijke wind. Weinig veran dering In temperatuur. Dinsdag 11 december: zon op 8.40 uur, onder ÜJ1 uur; maan op 12.55 uur, onder 1.0T uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Radio-Boedapest lieeft gisteren bekend gemaakt, dat in Hongarije de staat van beleg is afgekondigd. President Istvan Dobi beeft order gegeven, speciale rechtbanken op te richten om standrechtelijk over misdrijven als „gewapende actie", moord en plundering te oordelen. De regeringszender deelde voorts mee, dat de centrale arbeidersraad te Boedapest en alle andere arbeidersraden wegens „onwettige activiteit" zijn ontbonden. De ontbinding van de centrale arbeidersraad te Boedapest en van de provincale arbeidersraden kwam twaalf uur, nadat de raad te Boedapest alle Hongaarse arbeiders bad opgeroepen 48 uur te staken als protest tegen de „tegen bet volk gerichte activiteit" van de regering-Kadar. Voorts deed de centrale arbeidersraad een beroep op alle arbeiders in de wereld om sympathiestakingen te organiseren. Het Internationale Verbond van Vrije Vakverenigingen, bet antwoorden. V. V. V., zou vanochtend op deze oproep Volgens het decreet van het presidium van de Hongaarse republiek,^ dat door Istvan Dobi en Istvan Kristo'f getekend is, is het. tengevolge van .,het binnen dringen van contra-revolutionairen in de arbeidersmilitie, noodzakelijk geworden het dragen van wapens in deze militie te regelen". Daarom moeten de leden van de arbei dersmilitie. die wapens bezitten, zich vóór 12 december middernacht bij de politie melden, anders zullen zij zich voor soeciale krijgsraden moeten verantwoor den. Degenen, die zich melden, zullen tot nader order hun wapens mogen behouden De speciale tribunalen zullen morgen 11 december, met hun werk beginnen. Zij zullen zich bezig houden met gevallen van moörd, gewapende aanvallen, inbraak, diefstal, sabotage aan fabrieken en an dere installaties en het achterhouden van wapens. De vonnissen zullen direct uit voerbaar zijn. Deze maatregelen waren noodzakelijk geworden, doordat ,.zich nog grote hoe veelheden wapens in handen van de be volking bevinden". De afgelopen dagen hadden zich talrijke botsingen voorge daan tussen groepen contra-revolutionai ren en eenheden van de politie Hierbij waren doden en gewonden gevallen, zo verklaarde Radio-Boedapest. Als haarden van verzet werden Tata- banya en Salgot'arjan genoemd. In laatst genoemde plaats hadden zaterdag gewa pende benden de politie aangevallen. Gisteren betoogde Radio-Boedapest. dat dn contra-revolutionairen, niettegenstaan de hun nederlaag, nooit de strijd hebben opgegeven. Ztj hadden zich niet gestoord aan de wens van de bevolking, dat hst werk zou worden hervat. Zij hadden steeds getracht nieuwe aanvaJlen te doen- Zo had de politie bij eer. demonstratie .m ongeveer 150 vrouwen bij het Kos- ith-mon-ument te Boedapest op 4 decem- yr ontdekt, dat tegenrevolutionairen voor - ramen van een tegenoverliggende kerk fachinegeweren hadden opgesteld om een bloedbad aan te richten en d- regering hiervoor verantwoordelijk te stellen. Op dezelfde wijze was er op 8 decem ber te Salgot.arjan een betoging gehouden die gedeeltelijk succes had gehad. Djze demonstratie was op touw gezet onder het ..voorwendsel" om een -ekere Laios Gal- die wegens het verspreiden van vlug schriften was aangehouden, en Tibor VI- cian. die wegens misdaden tegen de volksdemocratie tot twaalf iaar gevange nisstraf was veroordeeld, uit de gevan genis te bevrijden. „Met geweld" waren arbeiders uit de fabrieken gehaald om aan de betoging mee te doen Betogers hadden de politie met machinegeweren er handgranaten bestookt, waardoor ver scheidene personen waren gedood of ge- wond' aldus Ractfo-Boeaanest De centrale arbeidersraad in Boedapest waarin afgevaardigden u!f het gehele land zitten, ha.d gisteren de Hongaarse a bei- ders opgeroepen om met ingang van van- rlaag te middernacht gedurende 48 uur te staken als protest tegen de houding van de reEering-Kadar, die in strl'd met de helanven van het volk wordt geacht. De arbeiders van de gehele wereld werden "'"tgenodigd «wmnathiestakingen te hon den. Alleen het personeel van moeilijk misbar» bedrijven en instellingen werd eongerp.den aan h»t werf te hliiven. De centrale arbeidersraad had bij de regering geprotesteerd tegen de aanhou ding van leden van arbeidersraden. De Regering-Kadar werd ongeschikt geacht om het land te besturen. Twaalf uur na deze oproep werden de arbeidersraden door de regering ontbonden. Volgens Radio-Boedapest zijn de arbei dersraden ontbonden, omdat „de centrale arbeidersraad te Boedapest de laatste dagen heeft opgeroepen tot gewapende acties en staking"- Hierdoor was geble ken, dat deze raad „niet opgewassen was tegen de contra-revolutionaire elemen ten". De fabrieksraden zullen echter hun werk mogen voortzetten, doch zij zul'.en zich alleen mogen bezig houden met eco nomische kwesties, zoals die betreffende de Ionen. Gisterochtend is, zonder opgave van reden, het telefoonverkeer in Hongarije stilgelegd. Reizigers die in de laatste tijd uit Noordoost-Hongarije in Wenen zijn aan gekomen, deelden mede, dat de Russische troepen in dat gebied zeer actief zijn. Op een punt, nabij de Oosthongaarse grens, worden grote aantallen Sovjet-troepen samengetrokken. Vanmorgen om 7.25 uur zond radio-Boedapest een oproep uit tot „allen, die de volksregering steunen en die in staat zijn wapens te dra gen", en waarin gevraagd werd „zich onmiddellijk ter beschikking te stel len teneinde de open aanval van de contra-revolutie af te slaan". Na deze zin werd de rest van de uitzending onhoorbaar. In Belgrado zijn gisteravond berichten ontvangen over een grootscheepse Russi sche zuiveringsoperatie in het gebied langs de Oostenrijks-Hongaarse grens. Er zon den 1.700 arrestaties verricht zijn- Bij ge vechten met verzetsgroepen in de buurt van Komaron en Szombateli zouden 18 mensen om het leven zijn gekomen en 50 gewond. Kolonel Pal Maleter. de held van Boe dapest. zou volgens geruchten de verzets groepen leiden. Te Du.iapentele hebben de arbeiders betogingen georganiseerd, aidus deze be richten. die in Belgrado ontvangen zijn. „Fen correspondent van het Sovjet-Dar- Htblad „Pravda" in Boedapest meldde vanmorgen aan zi.in krant, dat de Hon gaarse regering -nu een aantal vastbe sloten maatregelen neemt om de contra- 1 revolutmnaire elementen te bestrijden" „Het Hongaarse volk steunt de vastbe sloten maatregelen van de révolutiona'T-e arbeiders- en boerenregering voor het herstel van de orde", aldus de „Pravda"- correspondent. De kazernes rondom Miscolc zijn over vol met Russische troepen en in alle gro tere steden van de Noordoosthongaarse provincies wordt onophoudelijk door gevechts- en pantserwagens gepatrouii. leerd. Tussen Miscolc en Boedapest zijn grote Russische troepenconcentraties waargeno men. die zich, naar gemeld wordt, in de richting van de Hongaarse hoofdstad be geven. i 11- Russische grenswachten in Hongarije hebben in de nabijheid van de Oosten rijkse grens een schjjngrens aangelegd om Hongaarse vluchtelingen in de val te la ten lopen, aldus is meegedeeld door vluch telingen, aie in de nacht van vrijdag op zaterdag zijn aangekomen in het Oosten rijkse grensft'ad.ie Andau. Deze schijngrens is 's nachts verlicht en er zijn Oostenrijke vlaggen aange bracht. Russische grenswachten roepen vluchtelingen in het Duits toe: „Dit, is Oostenrijk". Degenen die gevat worden, worden 'n vrachtauto's weggevoerd, aldus het relaas van de vluchtelingen. Volgens een door Radio-Boedapest uit- zonden communiqué van de Hongaarse Reheime politie, is het westelijke Hongaar st! grensgebied (grenzend aan Oostenrijk) tnt verboden gebied verklaard. Zaterdag ziin evenwel, ondanks alle hindernissen 2400 vluchtelingen in Oostenrijk aangeko men. teMet Westberlijnse blad B.Z. meldde za. hana»8,' dat het hoofd van de Hongaarse met zm miss'e in Oost-Berlijn, Karsay. weken. Sez'n naar West-Berlijn is uitge- hii^Salzburl2?!!. Hongaarse militairen die ,-cn CPïntern» stenrijk) in een kamp wa Honlaröe teruvd Cin cr 90 vrijwillig naar t „n'ikse mink?3 eerd zo heeft, de Oos- !»«n bekTndgemo Vun defensie. Graf gts- 7n te'en woo - Elke geïnterneerde heeft in «Senwoordigheld van een ver- tegenwoordig^ van het Rode Kruis kun- nen verklaren, or nii naar HoneariiP tprnp wilde gaan of dat hq asiel wilde vraven Het kamp is nu opgeheven, aldus de mi: nister. Uit Engeland komt het bericht, dat op het paleis van Buckingham, twee Hon- paarse vluchtelingen, een bediende en een kapster, te werk zijn gesteld Het bureau van de V.N. Hoge Commis saris voor de vluchtelingen heeft zaterdag 'n een verklaring gezegd, dat. het „zeer bezorgd" was over de persberichten die n^eldden, dat uit Joego-slavie 141 Hon- "aren naar hun land zijn -J" B J; rd F<r was bij Joego-Slavie geïnformeerd naar de omstandigheden waaronder de te "''Skeer ep.srhiertrlp hierop wa? o Jaterd^s van dp re^p ring geen antwoord ontvangen. De V.S. en veertien andere leden van de V.N., waaronder Nederland, hebben gis teren bij de Algemene Vergadering een nntwerp-resolutie ingediend, waarin de Sovjet Unie wordt veroordeeld, omdat zij „Hongarije van zjjn vrijheid en onafhan kclijkheid en het Hongaarse volk van de uitoefening van zijn fundamentele rechten heeft beroofd." Voorts wordt Rusland er van beschuldigd, dat het zijn strijdkrach ten tegen het Hongaarse volk heeft ge bruikt. Op de Sovjet-Unie wordt opnieuw een beroen gedaan om onverwijld haar inmen ging in de Hongaarse binnenlandse aan gelegenheden te staken en onmiddelliik maatregelen te treffen om haar strijd krachten onder toezicht van de V.N. uit Hongarije terug te trekken Cuba. dat we] de vorige resolutie inza Ke Hongarije heeft onderschreven heeft deze ontwerp-resolutie niet medeonderte- kend omdat het een veel krachtiger actie wenst. Naar verluidt willen de Cubanen de Hongaarse delegatie van het werk der Algemene Vergadering uitsluiten. De V.S zouden hier sympathiek tegenover staan, doch de andere betrokken landen waren hiertegen gekant, omdat het Hongaarse volk met zo'n uitsluiting zeker niet ge diend zou zijn. Tn de plaats van Cuba zijn Peru en Chili gekomen, die niet be hoorden tot de indieners van de vorige resolutie. De nieuwe ontwerp-resolutie zal van middag door de Algemene Vergade- ring in behandeling worden eenompn. Dag Hammarskjoeld. Sccretaris-gene- raaj van de V.N. heeft zaterdag de Al gemene Vergadering der Volkerenorgani satie meegedeeld, geen enkele officiële re actie van de Hongaarse regering on zijn voorstel voor een bezoek aa„ Boedapest op 16 december gehad te hebben. De secretaris-generaal zei van mening te zi.in. dat als het bezoek niet op de voor- gestelde tijd gebracht kan worden betwii fe_s mag worden of het noo wel zin hpeft Hammarskjoeld zei verder in een des betreffend rapport aan de oermanente vertegenwoordigers bij de V N van Oos fenrijk. Roemenië Tsiecho-Slowakiie en Toego-EIavië sehrifteliik gevraagd te heb ben of hun regelingen bereid zijn waarne mers van de V.N. toe te laten als hun ■>nw<»zi?hei>4 ir> genoemde landen nodig geacht zou worden heef# het verzoek van Ham marskjceld om waarnemers toe te laten Joego-Slavië cn Tsjerho-Slo wakije hebben het verzoek echter afgewc- ■sen Joe-go-Slavië heeft geweigerd waarne r„7c Van. de V.N. toe te laten omda' net principieel gekant is tegen het zen- van deze waarnemers naa» een lend met het doel de ontwikkelingen in een an- ■"er land gade te slaan, daar dit volgens de Joegoslavische regering een zeer ge vaarlijk precedent zal scheppen. §1 I .f *t. I Angelo la Marca, de Amerikaanse taxi-chauffeur, die op Long Island biij New York de baby Peter Weinberger uit zijn kinderwagen roofde met de bedoeling losgeld te eisen, maar, in het nauw gedreven, het kind langs de weg in een bosje legde, waardoor het stierf, is door het gerechtshof van Nassau County te Mineola op Long Island veroordeeld tot de dood op de elektrische stoel, nadat de jury, geheel bestaande uit vaders van gezinnen uit de omgeving, zijn verzoek om gratie, gegrond op zijn vermeende ontoerekenbaarheid, had af gewezen. De foto links toont het echtpaar Weinberger in de getuigenbank wach tend op de uitspraak van de fury. Foto rechts: La Marca wordt na zijn veroordeling door politiemannen weggeleid. (Van onze correspondent) BRUSSEL, hedenmorgen De kans is groot, dat op 15 januari a.s. de traetaten voor de Euratom en de gemcenschapoeliike markt zullen wor den ondertekend Het heeft er alle schjjn van dat de laatste moelijkheden bij de onderhandelingen spoediw uit de weg zul len worden geruimd, waarna men tot de ondertekening zal kunnen overgaan. De nlaats waar dit zal geschieden, is nog njet vastgesteld. In geval de onderteke ning op of omstreeks 15 januari zou pla?.ts vinden, zou de ratificatie-procedu re in de betrokken landen rond 15 mei van het volgende jaar gereed kunnen zijn Deze mededelingen heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken Spaak, dit weekeinde gedaan op een bijeenkomst te Brussel van een werkgroep van de K.S G en een commissie van de Assem blee van deze instelling. Deze commissie en werkgroep hebben zoals bekend, de bijzondere opdracht de werkzaamheden zoor de zgn. Europese „relance" te vol gen en daarvan aan de politieke groepen in de verschillende nationale parlementen verslay uit te brengen Werksrnpp en commissie waren in verband met die ondracht in het Brusselse Senaatsgebouw 'ezamen gekomen in aanwezigheid van De ministers Luns en Staf zijn zondag avond met een aantal leden van de Ne derlandse delegatie per trein in Parijs aangekomen waar deze week, behalve wat een van de belangrijkste conferenties in de geschiedenis van de Noordatlan- tische Raad belooft te worden, nog twee bijeenkomsten worden gehouden: die van de ministers van buitenlandse zaken van de landen der Westeuropese Unie en die van het ministerscomité van de Raad van Europa. De eerste van deze drie conferenties die van de Westeuropese Unie begon hedenmorgen om elf uur op het Franse ministerie van buitenlandse zaken aan de Quay d'Orsay. Hoewe] op de agenda maar twee pun ten staan dat van de onderlinge politieke consultatie en dat van de militaire bij dragen aan de NATO zal van een diep gaande bespreking tussen de ministers van buitenlandse zaken der zeven landen niet veel kunnen komen. De conferentie, die pas om elf uur begon, werd vanmiddag onderbroken voor een lunch, die minis ter Luns deze keer de voorzitter zijn ambtgenoten aanbood op de Neder landse ambassade. Vanavond zal het overleg vroeg moeten worden afgebroken om de delegaties in de gelegenheid te stellen, afzonderlijk te ver gaderen ter voorbereiding van de eerste bijeenkomst van de NATO-raad, die mor genochtend in het Palais de Chaillot zal beginnen. In is het Nederlandse standpunt, dat een der gelijke blokvorming in de NATO zeer on gewenste gevolgen zou hebben, niet alleen tn Europa waar een aantal West europese NATOlanden zich uitgegoten zouden voelen doch ook bij de Trans atlantische NATO-landen Bovendien zou naar het Nederlandse inzicht het laten uitgroeien van de Westeuropese Unie tot een soort ondergroep van de NATO leider, tot een zekere duplicatie van de arbeid van de NATO. Morgenochtend komen dan de vijftien delegaties van de NATOlanden bijeen voor de conferentie, die gczien de jongste in ternationale ontwikkelingen, als een van de belangrijkste in hef bestaan van de NATO wordt genoemd en die de breuk tussen de westelijke Grote Drie over de interventie van de Fransen en Engelsen in Egypte zal moeten herstellen. Een tweede voornaam agendapunt is de bespreking van een rapport, dat „de drie wijze mannen", de Canadese minis ter van buitenlandse zaken Lester Pear son, de Italiaanse minister Gaetano Ma rino en de Noorse minister Halvard Lan ge. op verzoek van de raad hebben opge steld over de mogelijkheid om nauwere samenwerking tussen de NATOlanden te bereiken op politiek en zo mogelijk ook op economisch gebied. De raad besloot in het voorjaar tot de instelling van het ministeriële driemanschap dat de afge lopen maanden besprekingen heeft ge- vergaderingen van de WEU voerd met alle regeringen van de NAïO- zat overigens wel aan de orde - zijn ge weest de vraag of het wenselijk is dat de westeuropese groep ln de NATO zal optreder als een eenheid. Zoals bij de behandeling van de begro ting van t'.itontandse zaken in de Twee de Kamer de vorige week is gebleken, landen. Aangenomen kan dan ook worden dat hef rapport met de standpunten van alle vijftien landen in deze kwestie reke ning houdt In bet bijzonder was het de taak van de „Drie wijze r annen" om de bereidheid var, de regeringen te onder zoeken en een systeem van onderling over- Oosten onderbroken is, aldus de minister. •eg te aanvaarden, waarbij geen enkele regering zou overgaan tot het doen van belangrijke stappen °P politiek of econo- misch gebied, waaraan Internationale as- Peetén zijn verbonden, zonder daarover eerst met de andere verdrasslanden van gedachten te hebben gewisseld. Hoewel de inhoud van het rapport nog niet officieel is gepubliceerd, zou naar verluidt, de „drie wijze mannen" erin aanbevelen, dat de regeringen van de NATO-landen vrijwel zouden worden verplicht elk internationaal geschil, waarin zij mochten geraken, ter be spreking voor te leggen aan de Noord- atlan"scjje Raa(j. Zoals minister Luns aan de Tweede Kamer heeft meege deeld, acht ons 'and een verdere uit breiding van het politieke overleg in NATO-verband meer dan ooit geboden, nu gebleken is, dat de solidariteit bii bepaalde politieke problemen tussen de NATO-partners bij herhaling onvoldoen de is geweest. Veel zal overigens afbangen van de re- sultater der besprekingen, die de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, deze week afzonderlijk zal hebben met de ministers Selwyn Lloyd en Pineau. Dulles, die gisteren in Parijs is aan gekomen. verklaarde daar, dat de V S vastbesloten zijn een manier te vinden om ..de meningsverschillen van het verleden te begraven in een toekomst van vreed zame en vruchtbare samenwerking". De V.S. zijn gereed om de westelijke eenheid te verzekeren en te versterken tegen ae dreiging van agressie Zij willen ook helpen om de economie van de West europese landen in stand te houden, nu de normale olietoevoer uit het Midden- het Westduitse Bondsdaglid prof. dr. Fur- ler, de nieuwe voorzitter van de Assem blee. De voorzitter van de werkgroep, de Belgische senator Motz. gaf na afloop van de bijeenkomst een verslag van hetgeen daar door minister Spaak en diens mede werkers was gezegd. Volgens Motz had de werkgroep uit de uiteenzettingen de indruk gekregen, dat in tegenstelling met de aanvankeüi- ke verwachtingen, de kwestie der ge meenschappelijke markt wrilich' ge makkelijker kan worden opgelost dan die van de Euratom. In ieder geval was voor een aantal bezwaren tegen de gemeenschappelijke markt sneller dan verwacht een oplossing gevonden, wat weer de weg naar de Euratom sneller zou effenen. Ofschoon geen der zes geïn'eresseerde regeringen aanvan kelijk de beide kwesties met elkaar wil de verbinden, bleek in de werkelijkheid toch dat de besprekingen over beide onderwerpen gehee! parallel gingen lo pen Tot op heden had echter nog geen van de regeringen het aanvaarder der traetaten ondergeschikt gemaakt aan het tot de vrije ruil-zone toetreden van Groot-Brittannië. Motz zei. dat hij over de Euratom- besprekingen niet veel te zeggen had Op één uitzondering na. Het was de werk groep gebleken, dat de militaire aspecten der kernenergie meer in de aandacht wa ren komen te staan door de iongste ge beurtenissen in de wereldpolitiek. Veel van de oppositie die in het begin door sommige landen was geleverd tegen het aanwenden van Euratom-kernenergie voor militaire doeleinden schijnt thans te zijn verdwenen Over het algemeen heeft men zo merkte Motz nog op inzake de Euratom met zo'n onbekende materie te doen en met zulke nog variabele gegevens b.v de Amerikaanse politiek op dit gebied dat het onmogelijk is voor de Europese „atoompool" een even nauwkeurig en strak uitgewerkt zgn kadertractaat uit te werken als voor de gemeenschappelijke markt. Mer, geeft er zich rekenschap van dat men de kans loopt dwaasheden te begaan als men van meet af aan een te weinig soepel tractaat. op zou stellen, voor misschien wel een duur van bv vijf tig jaar. Wat de gemeenschappelijke markt be treft. merkte de heer Motz nog on dat men nog niet alle moeilijkheden heeft op gelost in verband met de voorgemelde opneming van de overzeese gebieden der deelnemende k nden een kwestie, die een beetje onverwacht in het debat is ge bracht. Iedereen wil van die opneming wel de voordelen ontvangen, doch het gaat anders als het op tegenprestaties aan komt. zoals bv de verplichting van be paalde openbare investeringen in die over zeese gebieden. België verkeert op dit punt in een bevoorrechte positie. De Kongo heeft tot. op heden nagenoeg geheel alleen voor deze investeringen kunnen instaan maar dat Is met dc andere landen niet het geval Frankrijk heeft nu een ge meenschappelijk investeringsfonds voor overzeese gebieden voorgesteld waarvan het beheer zou moeten worden toever trouwd aan de gemeenschap, maar waar van praktisch de meeste uitgaven in de Franse overzeese gebieden zouden moe ten worden gedaan De in verband hier mee door Frankrijk naar voren gebrachte cijfers zijn bovenden zo hoog. dat zij geen enkele kans maken door de ministers van financiën te worden aanvaard. Deze gehele kwestie vereist nog een grondiger studie Wat Nederland aangaat, deelde de heer Motz nog mede. dat dit land de mogelijk heid ter snrake heeff gebracht, dat Suri name. de Antillen en Nieuw-Guinea in de gemeenschappelijke markt zullen worden ongenomen. Aan president Soekarno van Indonesië is zaterdag verzocht om opheldering te geven over berichten dat „de president met steun van de gewapende macht de regering zou overnemen indien het ka binet thans mocht worden ontbonden". Dit verzoek werd gedaan door de klei ne oppositiepartij P.R.I. de Indonesische Volkspartij, welke onder leiding staat van de vroegere generaal uit de revolutietijd Soetomo alias Bung Tomo. in een tele gram aan president Soekarno, die thans met, vakantie op Bali verblüft In het te legram wordt gezegd dat de pogingen van de grote coalitiepartijen om verande ring te brengen in de alom gecritiseerde regerin.g-Ali Sastroamidjojo. worden "e- hinderd door geruchten „welke worden verspreid door diegenen die aan de macht willen blijven", dat indien bet hui dige kabinet mocht vallen, president Soekarno tezamen met de gewapende macht de regering zou overnemen. Volgens deze geruchten zou de president voornemens ziip een regering in te stel len. gelijkstaand met een „onofficiële dictatuur ter uitvoering van zijn idee om alle politieke partijen te ontbinden". Spoedig na terugkeer van zijn reis door de communistische landen, deed president Soekarno een beroep op de politieke lei Het Iraakse kabinet heeft besloten, op verzoek van de regering van Jordanië, de te Mafrak in Jordanië gelegerde eenhe den van het Iraakse leger bevel te geven naar haar bases terug te keren. Uit welingelichte bron is vernomen, dat het verzoek van Jordanië voortspruit uit een verbetering van de toestand tn het betrokken gebied. De Iraakse eenheden waren een maand geleden naar Mafrak gezonden, eveneens op verzoek van de Jordaanse regering Het zenden van deze troepen vormde een bijdrage van Irak tol de verdediging van Jordanië tegen een Is raëlische aanval, in evereenstemming met de bepalingen van het Iraaks-Jordaan=e verdrau van bondgenootschap van 1347 In officiële kringen in Amman wild men zondag niet zeggen of ook om terugtrek- kiiis van de Syrische en de Saoedi-Arabi sche troepen, dig gelijk met de Iraakse Jordanië waren binnengekomen, zal wor den gevraagd Men gelooft, dat pas na d_e terugtrekking dpr Israëlische troepen uit de strook van Gaza een besluit hierover genomen zal worden. Van welingelichte ziide wordt in Jeru zalem vernomen, dat Hammarskioeld de •secretaris-generaal van de V.N.. het Is raëlische verzoek om de garantie, dat Egypte de Sinaïwoestijn niet opnieuw zal gebruiken voor aanvallen op Israël heeft verworpen. Volgens func tionarissen heeft Hammarskjoeld de Israëlische afgevaardigde bij de V. N. medegedeeld, dat hij niet van Egypte kan eisen dat het afziet van her- militarisering van het schiereiland van Sinaï. Het is nu niet het iuiste ogenblik voor politieke onderhandelingen, zo zou Hammarskjoeld verklaard hebben. Volgens persberichten zou de terugtrek king der Brits-Franse troepen uit Port Said tegen 15 december voltooid zijn. Voordien zouden V.N.-eenheden de volle dige verantwoordelijkheid voor de Stad overgenomen moeten hebben. Na over dracht van de stad aan de Egyptische autoriteiten zullen de V.N.-troepen in Porl Said, naar men verwacht, naar de Isra- elisch-Egyptische bestandsgrens gezonden worden. Het officiële Russische persbureau .Tass" heeft in een zaterdag te Moskou uitgegeven verklaring gezegd, dat de „vol ledige terugtrekking der Britse, Franse en Israëlische strijdkrachten uit Egynte vanzelfsprekend tevens »en oplossing h tekent van he» vraosrsfuk vap hef ver c'- van Sovjet-viijwilligers naar Egypte", ders om bijeen te komen en gezamenlijk te besluiten tot een „begraven" van alle oolitieke partijen. Hij verklaarde toen. dat het tegenwoordige multipartijen-sy- steem de wederopbouw van het land in de weg staat. Zijn beroep veroorzaakte grote opschudding in het gehele land en ontmoette krachtig verzet bij alle politie- partiien, met uitzondering van de com munisten In het telegram aan Soekarno van de volkspartij wordt betoogd, dat „de enige manier om in de huidige stand van za ken verbetering te brengen, is vervanging van de regering-Ali Sastroamidjojo door politieke figuren, die het vertrouwen en de eerbied van het volk hebben". Soortgelijke stemmen van ontevreden heid over de huidige coalitieregering, waarin de gematigde islamietische „Mas- iumi" de orthodox-islamietische „Nahda- tul Ulama" en de nationalistische partij van premier Ali Sastroamidjojo deelne men. laten ook tal van politici horen. Isa Inshary lid van de Masjumi-fractie in het parlement, zeide zaterdag dat „niet eén punt van het kabinetsprogramma werd uitgevoerd" en dat de regering niet in staat is om de huidige moeilijkheden te overwinnen. Hij somde deze moei. liikheden als volgt op: De buitenlandse politiek, „die reeds ren afwiiking van 180 graden heeft onder gaan". De verloren strijd tegen de cor ruptie Hef gebrek aan coördinatie tus sen de leden van het kabinet. De presi dent „die bij de huidige stand van zaken het nodig acht tien dagen vakantie op Ba li 'e nemen". Voorts noemde hij de beweerde nieuwe bewiizen van corruptie tegen -de minister vat buitenlandse zaken. Roeslan Abdoel- zani van de nationalistische partij, die de tegenstellingen tussen de regeringspartijen •ot hebben verscherpt. In Dolitieke kringen werd zaterdag ge- 'eed dat de regeringsleiders thans ern stig een hervorming van het kabinet over wegen in een poging om de huidige „rpo_ blematische" situatie te bove nte komen "pwel de woordvoerder van de regering ontkende dat de mogelijkheid van zo'n reorganisatie is besproken. De Oostberiijnse politie heeft zaterdag avond een menigte van verscheidene duizenden mensen uiteengedreven die op een kermis op het Marx-Engelsplein tus sen de draaimolens en de stalletjes hand gemeen was geworden. Volgens de Oost beriijnse politie zijn de gevechten uitge lokt door Westberlijnse „herrieschop pers" Het is niet duidelijk gebleken of er achter de relletjes politieke drijfveren verborgen waren De politie verspreidde de menigte met water uit brandslangen, aldus deelden ooggetuigen uit West- Berlijn me».

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1