Concert van Mathenesser Kring „LOURDES EN ZIJN WONDEREN" Sterker SW moest door penalty aan de gelijkmaker komen SF AANVOER BLEEF OP PEIL OUDE TIJD T.O.P. EN NAJOKA K.N.V.B. Afdeling Rotterdam Reclame Geheiiffen-hulp r Nieuivs uil STAD EN OMTREK Indrukken van de r.-k. huishoud- en industrieschool „St.~Liduina Uit die goede J J Burgerlijke Stand Amersfoortse verdediging onneembaar Koos de Wilt jubileert Prijspeil alleszins bevredigend Uit het Spirit-kamp "Aorakt voor Uw zaak MAANDAG 10 DECEMBER 1936 ?*»C PAUNA j. GTB 1—VLAARDINGEN 1 2—1 TONEELVER. „SCHIEDAMS KUNSTGENOT" SEC—BLOEMHOF 5—1 ONTEIGENING IN MATENESSE HENGELSPORTVERENIGING SCHIEDAM EN OMSTREKEN K.A.V. STAD ST.-NICOLAAS- AVOND SCHIEÜAMSCHE COURANT ST.-NICOLAASFEEST D. H. S. IN ROTTERDAM: (Van onze muziekmedewerker) Onder het motto: „Da lassen sie sich horen gern" gaf de Mathenesser Kring een uitvoering met koor en orkest in de gehoorzaal van de Rijks H.B.S. ter gele genheid van zijn 5-jarig bestaan. De Mathenesserkring is officieel een ver eniging die volkomen los staat van de Rijks H.B.S. De leiding van de Kring berust evenwel voor het muzikale ge deelte bij de heer B. Pak, die tevens mu ziekleraar is aan de school en de deelne mers aan de Kring worden voor het groot ste deel geworven onder de H.B.S.-leer- lingen. Er bestaat dan ook tussen school en Kring een zodanig nauw contact dat de Mathenesser Kring welhaast een school vereniging genoemd mag worden. De inleidende woorden van de heer Spronk, eveneens een leraar die actief deelneemt aan de kring, dat men geen volmaakte uitvoering zou beleven, kun nen wij grif beamen. Het was ook niet volmaakt. Het was in feite zo weinig vol maakt, dat het weinig zin heeft de uit voering aan een kritisch verslag te onder werpen. Dat we er toch over schrijven, vindt zijn oorzaak in de omstandigheid, dat binnen deze Mathenesser Kring in stilte in gezelligheid en kameraadschap pelijkheid een werk worrit verricht, van zo hoge vormende en culturele waarde, dat het ongetwijfeld op zijn plaats is er de aandacht op te vestigen. IDEALE PAEDAGOGIE De voorbereiding van dt jonge mens, op zijn latere maatschappelijke taak neemt hem vrijwel geheel in beslag. Het programma van de H.B.S. laat de leer lingen weinig ruimte zich te bewegen op die terreinen, waarop een waarlijk be schaafde en ontwikkeld mens zich toch ongetwijfeld enigermate dient thuis te voe. len; het terrein der schone Kunsten, van systematische instrumentale studie kan bijna geen sprake zijn, tenzij voor bijzon- der talentvolle Jongelui. De tijd dat net jonge meisje als onderdeel van een be koorlijke opvoeding piano leerde spelen, is voorbij (en daar zit een goed kantje aan óók!) Onder leiding van de heer Pak die een uitnefend pedagoog en een even voortreffelijk dienaar der Muzen tnoet zijn worden de leden van de Math. Kring binnengeleid in de muziek. Niet met boe ken, jaartallen, feiten en. theorieen, maar op de enig juiste manier: door het zelf tedoen. Op deze wijze worden voor de mo derne jeugd bijna abstracte begrippen een levende werkelijkheid. Door 'n groep mu zikaal zéér oppervlakkig gevormde jonge mensen de Boeren-cantate (Mer han ne neue Oberkelt" te laten uitvoeren (hoe dan ook) Kan men natuurlijk niet bewerk stelligen. dat een figuur als Johann Sebas- tiaan Bach meteen een open boek wordt. Maar wel durven wij te beweren, dat nie mand van deze jongelui in zijn verdere leven grif 'het gangbare sprookje zal aan vaarden dat „Bach" uitsluitend een rede lijke verpozing kan vormen voor lieden met een stijve, zwarte kijk op het leven, of voor beroepsmusici van professorale kwaliteiten. Zij zullen zich hun leven her inneren dat zij ooit eens een heleboel ple zier hebben gehad om die^grappige boe- rencantate. Zij zullen altijd weten, dat Bach een man was. die met zichzelf en zijn muziek durfde spotten (het lied van Mieke, bij Bach gestudeerd!). Dit geldt voor allen. Misschien geldt voo-r sommi gen dat zij de essentie van Bach's muzi kale taal ook in zijn andere muziek zullen verstaan. En er zijn mensen geweest, die piano leerden spelen alleen om het Wohltemperierte klavier zélf te kunnen bespelen! Zo is het ook met de overige uitgevoerde werken. Nooit zullen deze jonge mensen de tere'poëzie kunnen vergeten van „Ich segh adieu" en waarschijnlijk zal deze herinnering bun steeds een basis zijn tot begrip van de kerkmuziek van de 16e eeuw, waarin Clemens non Papa met zijn Souterliedekens zulk een belangrijke fi guur is. De Frarise Chanson-litteratuur met zijn prachtige, levendige en schilderach tige liedjes, wordt levende werkelijkheid met het speelse „Celle qui m'a deman- dé" (3 stemmen en goed gezongen!) Met een muzikaal avontuur als de 6-stemmige Zomercanon (om nooit te vergeten) wor den ze geconfronteerd met de geheimzin nige figuur van John Dunstable, een der grootste mannen uit de Engels Ars Nova. Een belangrijk raaaT buiten beroepskrin gen onbekend componist als Claudio Mon teverdi. presenteert zich met een drietal liederen die naar tekst en muziek volko men acceptabel blijken! Vlak erna klinken er drie Hongaarse volksliedjes nota bene uit Mikrokosmos van Bartok. Een ervan werd met bijzondere geestdrift door de uitvoerenden gebisseerd! Vertel deze men sen nooit meer, dat Baroks Mikrokos mos een zaaik is voor muzikaal grondig geschoolden! De heer - Pak maakt spelenderwijs want men krijgt stellig de indruk dat d« medewerking enthousiast is van grote figuren uit de toonkunst goede bekenden. Zonder zijn werk zouden deze figuren vagP begrippen blijven, (als men zelfs de na men ooit zou leren kennen!) Nu zijn Bach, Bartok, Monteverdi, de oude Ne derlandse, Franse en Engelse componis ten, kunstenaars, die ook de 20-eeuwse H.B.S.-leerling iets te zeggen hebben. Hulde aan dc mensen, die dit hebben weten te bewerken. En hulde aan het on- derwjjs-systeem. dat plaats heeft gevon den voor deze zelf-activiteit. Al kunnen we een uitvoering als criticus niet au serieus nemen we hopen toch gaarne dat de Ma thenesser Kring zal blijven bloeien en we zullen van de resultaten daarvan gaarne kennis blijven nemen. Advertentie. Voor het boeiende filmwerk op dinsdag en woensdag 12 dec. in Musis Sacrum, 8 uur, zijn 's avonds aan de zaal nog kaar ten verkrijgbaar. U moet dit ontroerend, waarachtig document niet laten passeren GEBOREN: Cornells J„ z.v. C. Stahlhöfer en J. G. Kok. OVERLEDEN: J. H. Moere, 73 j„ wed. v. L. v. Rhoon. Ten aanschouwen van talrijke aanwezi gen hebben de Schiedammers in een fors gespeelde wedstrijd revanche genomen voor de nederlaag die zij in Vlaardingen te incasseren kregen. Ditmaal trok GTB aan het langste eind en won met 21. Nadat de scheidsrechter beginnen had gefloten zat GTB direct voor het vijan delijk doel. Dit offensief bleef aanhou den. doch de goedopgezette aanvallen j werden vaak door buitenspel onaerbro- j ken. Doelpunten konden in deze periode van overwicht echter niet uitblijven en na 25 minuten spelen kwam het eerste, toen een hard schot onvoldoende werd weggewerkt, waarvan de rechtsbuiten die goed was meegekomen profiteerde door het leder in het doel te knallen, 10. Kort daarna vergrootte GTB haar voor sprong tot de linksbinnen door de Vlaar- dingse achterhoede heen wandelde doch alleen voor de keeper komende ten val werd gebracht. De arbiter wees naar de witte stiP en dezelfde speler maakte geen fout en gaf de Vlaardingse doelman geen schijn van kans, 2—0. Zienderogen zakte GTB af en was de GTB-keeper niet in zo'n conditie geweest, dan zou stellig de rust niet met 20 voorsprong zijn inge gaan. Na de rust waren de rollen omge draaid en Vlaardingen gooide zich fel in de strijd om te trachten de achterstand weg te werken. Enigzins slaagde de gas ten daarin door er 2 1 van te maken maar verder wisten de hardwerkende GTB-ers hun voorsprong te behouden om z'odoende een zwaar bevochte overwin ning te behalen. De reserve elftallen waren vrij. Doelman Brits en spil Van den Biezen- bos. twee steunpilaren, die met kop en schouders boven het overigens wel heel middelmatige elftal van HVC uit sta ken. hebben het de ijverige S. V. V. aan val wei zeer moeilijk gemaakt, zo moei- (Opgetekend door onze medewerkster) In gebouw „Musis Sacrum" heeft de toneelvereniging Schiedams Kunstge not" haar eerste uitvoering van dit sel- z'oen gegeven. Met het uit het Engels vertaalde blij spel in drie bedrijven, ..De gelukkigste dagen van je leven" door John Dicton. had S.K. ditmaal een goede keus gedaan. Op bekwame wijze heeft regisseur A. Lanser dit vlotte blijspel ten tonele ge voerd. Met een behoorlijke rolbezetting en aardige typeringen werd 'n aanvaard bare vertolking gegeven. Wel misten wij het echte Engelse flegma en ook de dic tie van enkele spelers mag in de toe komst iets beter verzorgd zijn. S.K. mag echter oP een geslaagde uitvoering terug zien. Van het ogenblik af, dat de hoogeerw. deken P. Rejjnen de eerste giicen legde voor dc nieuwe huishoud- en industrie- school op 29 november 1955 in de Burg. van Haarcnlaan heeft directrice zuster Consolatrice met intense belangstelling dc bouw der school gevolgd. De Inzegening hiervan precies een jaar later was na tuurlijk een hoogtepunt in haar leven, maar niet minder gelukkig was zü. gister middag toen zoveel ouders bljjk van hun belangstelling gaven. In de gezellige hal, nog versierd met de vele bloemstukken van vorige week, ontving zuster Consolatrice de stroom van belangstellenden. Riki Bierhof. noodhuis- houdster der school (de officiële komt eerstdaags!) was zo vriendelijk mij rond te leiden. Om ter verantwoording te worden ge roepen bij zuster Consoiatrice lijkt mij helemaal geen straf! Wat een gezellige kamer, wat een harmonie van kleuren in vloerbedekking en overgordijnen, knusse kroon, gezellig zitje, modern bureau en boekenkast. Modern huishoudonderwvjs De keuken met aangrenzende eetkamer is een dorado. Per klas kunnen er 24 meisjes koken, half elektrisch, half op gastoestellen. waaraan echter één voor waarde verbonden is: zij moeten het zelf bereide ook opeten. In de eetkamer leren zij tafeldekken en wat ook heel belangrijk is als taak bij hun opvoeding: het juist leren gebruiken van het tafelbestek. Van. zelfsprekend wordt ook op de goede hou- 1 ding gelet. Beneden zijn 3 naailokalen en boven 2. Allerhandigst de tassenplanken onder aan de tafeltjes, geen rommel dus van tassen naast de bank of op de gang. Onder iedere tafel staat een prullenmandje van rot'tan. want al is elk lokaal voorzien van een kast met, schoonmaak artikelen, (iedere week krijgt een bias een extra goede beurt van de werkmeisjes met 2 hulpen) orde en netheid moeten er zijn! Ook later in de eigen huishouding waar de prullenmand dan een ereplaatsje krijgt. Er zijn grote en kleine meisjes.. Geen nood, de strijkplank is verstelbaar. Op 2 elektrische en 5 trapmachines stikken de meisjes om beurten hun werk in elkaar Is er een aparte pashoek met gordijn, buste-poppen, en een driedelige spiegel, waarin zij bet effect van alle kanten kunnen bekijken en verbetetren. Mag het strijken van een mouw een klein kunstje zijn, iets anders is dat met de kop. Met behulp van ronde perskussentjes komt dit keurig in orde! In het huishoudelokaal is het meisje in haar element. Het alle voorwerpen on derhouden (dénk eens aan zilver en ko per) dekken dienen, poetsen, wrijven enz, Is de was droog dan wordt deze verder behandeld in het theorie- en strijklo- kaal, dat voorzien is van 16 elektrische strijkijzers en de daarbij behorende plan ken, maar ook nog 8 gasijzers. De binnen kant der tafels is met molton bekleed en in een oogwenk tot strijktafel omgetoverd. Aan de strijkplanken hangen handige em mertjes voor persgoed. De aanwinst van het allernieuwste stroomstrijkijzer werd gistermiddag voorzichtig getoond, maar het moderne meisje, moet het ook kun nen hanteren. Kinderverzorging: een snoezige baby-po wachtte gelaten in de keurig opgemaak te en beklede wieg het aankleeddrama af een complete baby-commode, kleine ta feltjes en stoeltjes, die door echte peu ters bezet worden met de spelleiding, handenarbeid, zangles, verkoopcursus en zij maken allen deel uit van de prima opleiding. Rest mij nog te zeggen, dat in de do centen-kamer (ook al zo licht en gezellig) een gecamoufleerde divan staat. In wer kelijkheid is dit een een-persoonsbed, dat de 'meisjes keurig leren opmaken. Het gymlokaal is een juweel met de modern ste toestellen, toiletten en douche-cellen, apart docentenverblijf. lijk, dat het de thuisclub niet mogelijk was op normale wijze te scoren. In de laatste minuten moest Van Kampen uit een straf schop de achterstand wegwerken. Deze achterstand had S. V. V. kort voor het verstrijken van de eerste helft opge- lopen de speelhelft, waarin de Schiedam mers 'met beter voetbal onbetwist de baas waren. Goed en snel werd toen vaak ge combineerd. maar bij de afwerking stier ven de meeste aanvallen in schoonheid. Vooral in het eerste speelkwartier rol de een golf van aanvallen op de H. V. C. verdediging af. Na een kwartier bood de hardwerkende Van Eden zijn midvoor Wout Heinen een doelrijpe kans. De Amersfoortse goalget- ter schoot echter hopeloos naast. Maar na dit intermezzo vielen de Schiedammers weer dapper aan, waarbij de schoten ech ter vaak te slap waren om Brits ernstig te verontrusten. Pech had Maltha in de dertigste minuut toen hij uit een lage voorzet van Huntmk hard tegen de staander knalde. Tot vijf minuten voor de rust gelukte het de ijverige Amersfoorters bij wie Slee king vaak voor opluchting zorgde, de stand, zij het vaak met veel geluk blank te houden. En toen viel een doelpunt juist aan de andere kant, uit een hoekschop knalde Van Maarschalkerweerd ineens in. Na rust bleek bij H. V. C. Snijders door Dielessen en bij S. V. V. Van Pelt vervan gen door Janse. t Allengs was van kwaliteitsverschil geen sprake meer. S, V. V. verviel steeds meer in tempoloos individueel spel, terwijl de verdediging, nu nog al eens in moeilijk heden kwam. Na een half uur kwam er wat kleur in het slechte voetbal. Huntink knalde tegen de lat. Tegen het einde trachtte H. V. C met alle middelen de voorsprong te consolide ren met gevolg dat Könemann bij een doelrijpe kans door Heinen gevloerd werd. waarop Van Kampen het penalty-vonnis voltrok. Vlot ging SFC van start en werd het doel der gasten onder hoge druk ®ezct. Met goede combinaties kregen de Sr C-ers vele kansen, welke geen succes oplever den, door het goede werk van de Hloem- h of-doelman. In de 20ste minuut loste d linksbinnen der thuisclub een hard schot, dat doel trof. Het overwicht van was groot en uit het voortdurende otlen- sief vergrootte dit de voorsprong tot 2—v. door de midvoor, met welke stand de rust kwam. 10 min. was de tweede helft oud, toen de linksbuiten fraai doorbrak en er 3-^0 van maakte. Na een benutte strafschop wegens hardhandig spel. ge loofde SFC het wel en kwamen de gasten meer aan bod. Hetwelk resulteerde in een tegenpunt, waarop SFC weer ant woordde, door de midvoor, die 51 liet aantekenen Een tamelijk eenzijdige wed strijd eindigde met deze stand. SFC 2—DOK 2 7—1: SFC 3—H'kwar tier 2 2—0; SFC 4—VND 3 1—1. Zaterdagmorgen werd door de lieer B Cats, directeur van de TS.V. M. Colitis Wijn- en Spiritualiënhandel, onder gejuich van liet personeel dc vlag gehesen op het in aanbouw zijnde bedrijfspand aan de Nieuwe Haven, ten teken dat het hoogs-te punt van de bouw was bereikt. Dit pand, hetwelk door de firma D. Baron wordt gebouwd, zal moderne installaties voor het Mijnbedrijf bevatten, zoals betonnen wijntanks in de bottelarij, koel installaties en zeer ruime kelders, waarin honderdduizenden liters wijn geborgen kunnen worden. Schiedam. 23 junij 1866.— Door de re- geering is een wetsontwerp ingediend tot onteigening, ten name der gemeente Oud- en Nieuw- Mathenesse, van percee- len binnen die gemeente als: aan den Ach- tercingel, een gedeelte sloot, toebehooren- de aan den heer W. Kramers en_ een ge deelte sloot benevens en strookje open grond, zoogenaamd Achterlandje, toebe- hoorende aan den heer J.A. Jansen; voorts aan den stTaatweg, leidende van Schie dam naar het station van den Holl. Spoor weg en naar de gemeente Overschie. een gedeelte sloot gelegen bij de bleekerij„De Haan", van den heer Theod. van Dijk. ten einde die slooten te dempen en met ha re oppervlakte, benevens die van het Ach terlandje, den openbaren weg te verbree- den. Met de uitvoering van dit werk wordt een tweeledig doel beoogd: bevordering van den algemeenen gezondheidstoestand en van een veilig verkeer langs de wegen in gezegde gemeente. Noot: Over die onteigening van het zogenaamd Achterlandje kwam de heer Joannes An thony Jansen in proces eerst de ge meente Matenesse. en na de annexatie met de gemeente Schiedam. T.g.v. haar vierjarig bestaan, heeft de snelgroeiende vereniging gisteravond in de zaal „Liberty" aan haar leden een feestavond geboden. Voorzitter Frans Lupker heette allen welkom, in het bijzonder de heer A. van Breda, secretaris van de onlangs opge richte „Beheerseenheid van het Brielse Maascomplex". Spr. schetste de oorzaak van de snelle groei der vereniging vooral in het afgelopen jaar. In verband met het toetreden tot de „Beheerseenheid'' is het noodzakelijk dat er enkele wijzigingen in de statuten wor den aangebracht. Een der wijzigingen is de benoeming van een vice-voorzitter. De heer L. J. Lupker heeft zich bereid verklaard in deze functie tot het bestuur toe te treden. Na de heer Lupker was het woord aan de .Sketch Players" onder leiding van H. Noord. Dit, ook op vocaal en muzikaal gebied veelzijdige gezelschap, wist zijn gehoor een amusante avond te bezorgen. Hedenavond worden de dames der KAV in zaal 6 Arcade om half acht verwacht. Zorg ervoor tijdig aanwezig te zijn en vooral de lidmaatschapskaart mede te brengen. HET BESTUUR OMHAD VOOterne DAM IIOMtTttKtti 78ste Jaargang No. 23246 DAM 18 SCHIEDAM TELEFOON 66152 POSTREKENING NR. 5 9 0 9 4 3 ADVERTENTIES f 0.15 per m.m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. INGEZONDEN MEDEDELINGEN f 0.30 per m-m.-hoogte. Bij con tract speciale tarieven. KAMPIOENEN tot 20 woorden f 0.50 bjj vooruit betaling. Elk woord meer 3 ct. Maximum 60 woorden. ANe advertentie-orders worden gesloten en geplaatst overeen komstig de Regelen voor het Advertentie wezen. ABONNEMENTEN f 6.90 per kwartaal, f 2.37 maand en 1 0.55 per week. per De puntenoogst. die Spirit -n het afge lopen week-end wist binnen te halen, kan met d® beste wil van de wereld, niet anders dan schraal, genoemd worden. Uit niet minder dan 9 wedstrijden wis ten de Spirit-teams slechts het luttele aantal van 5 punten te vergaren. Heren I, dat het bii rust t°t een 2-10 voorsprong wist te brengen, verwaarloos de op schromelijke wijze de oude stelre gel: .Never change a winning team'' en zag, 'met een gewijzigd elftal deze veel belovende voorsprong geheel verloren gaan (2—2). Dames I heeft zich klaarblijkelijk uit de impasse van de laatste weken op weten te werken. Tegen sterke Alliance werd oen fris en constructief spelletje hockey weggegeven. De voorhoede bleek de weg naar het vijandelijke doel_ te heb ben teruggevonden, en M, Otjens en mevr C. Peutejanse wisten kort na el kaar oP sublieme wijz'e te doelpunten Voornamelijk door zeer goed werk van de achterhoede, waarin de keepster, mevr. L. v. Es-Beukers schitterde, kon deze voorsprong tot het eindsignaal toe behouden blijven, zij het dan dat de vijandelijke voorhoede er na een telle scrimage in slaagde een tegenpuntje te forceren. - De overige uitslagen ware"iTDarg®s HHIJC III 04; Dames III—RSC II 0-3; Dames IV-Leiden III 0—9. Heren II—Delftse Studs. IV 1—4; Heren III— Rapid II 1—2; Jongens a—Victoria b 2—4; Jongens 6—RBC 6 40. In dc N.S.C. van zaterdag j.l. hebt u een artikel van NAJOKA kunnen lezen. Misschien heeft u zich b'(j lezing afge vraagd: zijn er in Schiedam ook clubs, die zich met NAJOKA bezig houden? En juist omdat in de loop van het jaar 1957 er in de pers en radio nog ver scheidene keren zal worden gesproken over dit Najoka-plan, willen wij er u hier op attent maken, dat er ook in Schie dam door clubs intensief aan dit Najoka- plan meegedaan en meegewerkt wordt. Met name door de jongensclubs van TOP. In oktober van dit jaar werd het start schot voor de Najoka-activiteiten vanuit het hoofdkwartier der K.J.B. gegeven en onmiddellijk daarna zijn de verschillende kwartieren van TOP met de uitwerking van de plannen voor het eerste kwartaal begonnen. Het eerste object: de missie viel bij de jongens in goede aarde. Aan buren, vrien den en kennissen werden adressen van missionarissen gevraagd. Het lag immers in de bedoeling, dat ieder kwartier zou gaan corresponderen met een missionaris ten einde deze verlichting te brengen in zijn eenzaamheid. De verschillende missio narissen zijn -inmiddels aangeschreven en het wachten is nu op antwoord vanuit IJsland, Oeganda, Brazilië, Indonesië enz. Doch stilzitten zit de jongens niet in het bloed en dus zijn ze maar vast begonnen aan het maken van een missie-aankondi gingsbord. Door middel van deze missie activiteit hopen we bij de jongens een echte missieliefde aan te kweken. Immers, wanneer deze correspondentie eenmaal goed loopt, krijgen de jongens van liever lee een juiste indruk van wat missioneren eigenlijk is. Acties voor een bepaald missiegebied gaan dan voor de jongens leven: zij kennen dan toch „hun" missio naris en „hun" heidenen De tweede activiteit, nl. de wandelrally hebben we gehouden op 17 november en hieraan namen deel alle 9 kwartieren Het werd een zoeken, dat het een lust was om te zien. En dat er op deze manier iets te bereiken valt, blijkt wel uit het keurig verloop en de binnengekomen ant woorden. Het werd voor de jongens een leerzame, vormende en genoeglijke mid dag. Hopenlijk komen we nu tot een wandelrally in districtsverband Wat betreft de derde actie, die geheel, verloopt in een buitengewoon hartelijke samenwerking met de Schnedamse politie, krijgt u later een uitgebreid verslag. Nu willen we nog even iets zeggen van de vierde actie, die vrijdag 7 december is gestart, nl. de kalenderactie U begrijpt, dat al die acties, in het bij zonder de acties, die nog gaan komen, met kosten gemoeid gaan. Maar u hebt na lezing van het bovenstaande ook be grepen van hoe grote waarde deze acties zijn voor de vorming van onze jongens. En daarom durven wij voor de vierde actie uw volle medewerking in te roepen. 25 000 jongens uit het hele land werken samen om dit Najoka '57 te doen slagen. Dat alle katholieken van Nederland hun hierbij de helpende hand bieden Komt er d.us een jongen met een Najoka-verjaardagkalender bij u, sluit dan niet uw deur, maar koopt van hem zo'n kalender voor 75 cent. Bij tfesus had dc jeugd voorrang, laat in navolging aan Hem, ook bij u de jeugd voorrang heb ben Br A. Tot een van de meest populaire figuren in de Vlaardingse sportwereld behoort Koos de Wilt. Hij verzorgt niet alleen reeds een reeks van jaren de sportredac tie van de Nieuwe Vlaardingse Courant, hij is ook sedert 1921 consul van de K.N.V.B. en hij heeft zich verdienstelijk gemaakt als scheidsrechter, spelleider en scheidsrechter-adviseur. Morgen, 11 december herdenkt hij, thans als bedrijfsleider, de dag. waarop hij 45 iaa'r geleden bij Dorsman en Odé in dienst trad. Met uitsluitend een lagere-schoolop- 'iding als basis is dit oen prestatie die bewondering mag afdwingen. Koos geniet bet volle vertrouwen on is de alge,meen beminde figuur in het be- irijf gebleven. Nog altijd straalt bij van activiteit en levenslust. Tijdens de week enden kanmen hem nog steeds op de voetbalvelden aantreffen zowel om te keu ren als voor het bijwonen van wedstrij den van de diverse Vlaardingse clubs. Koos is VFC-er in hart en nieren. Dat zijn belangstelling allereerst uitgaat naar het, wel en wee van zijn geelzwarte club. zal niemand hem euvel duiden. We hebben zo het vermoeden, dat zijn 45-jarig dienstverband niet ongemerkt zal voorbij gaan We wensen Koos van harte toe, dat hij ook zijn gouden jubileum zal ■halen. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen in Nederland deelt over het verloop van de groentemarkt in de periode van 29 november tol en met 5 december het volgende mede: in dc at gelopen week was het weersverloop on gunstig. Dc werkzaamheden werden niet bijzonder bemoeilijkt, waardoor de aanvoer op peil kon blijven De vraag werd niet sterker gestimuleerd dan reeds het geval was. Ingrijpende ver anderingen kwamen dan ook niet voor Sommige produktcn, waaronder kool soorten, werden Iets beter gevraagd door de exporthandel. zonder evenwel het algemeen beeld betekenend te doen veranderen. Het prijspeil was over de gehele linie alleszins bevredigend, in clusief ten aanzien van produktcn van tweede en derde kwaliteit. Uiteraard werd vooral daarbij de belangstelling van binnenlandse zijde merkbaar. Het binnenland en West-Duitsland wa ren de voornaamste bestemmingen voor spruiten. De aanhoudend ruime aanvoer werd vlot geplaatst. Dit was mede een gevolg van de goede kwaliteit van de sprui ten. Witlof bleef een produkt waarvan de afzet merendeels op het binnenland ge richt was. De binnenlandse vraag, iets toenemend op vrijdag en een regelmatige aanvoer hielden de markt in evenwicht op het bestaande prijsniveau. De uitbreiding van het areaal late kas- sla deed reeds verwachten, dat de aan voer in november-december belangrijk zou zijn. Inderdaad is de aanvoer ruim. Krach tige vraag naar exportsla en een t0®n®~ mende vraag naar sla van kwaliteit II had den de noteringen reeds op een vri' hoog peil gebracht, zelfs trokken deze week de prijzen nog iets aan. Vorstschade heeft het aanbod van andijvie sterk doen ver minderen. Bij afzet naar het binnenland bleven de prijzen aan de hoge kant. Onder de sluitkoolsoorten was de witte kool de belangrijkste. De aanvoer breid de zich reeds in de voorgaande week uit en werd betekenen. De afneming had een vlotter verloop. Het beeld van de vraag verbeterde. Dit kwam in de prijs tot uiting toen deze zich gunstig ontwikkelde. Het aanbod van rode kool bleef van be perkte omvang. De binnenlandse handel kon de aanvoer grotendeels opnemen. In haar geheel was de vraag sterk genoeg om het prijspeil te handhaven. Uie; kwamen nog in betekenende mate ter veiling, voor al aan sommige Zeeuwse veilingen. De blijvende krachtige vraag van West- Duitsland, Engeland en binnenland deed een prijshoudende markt ontstaan. De aanvoer van kroten gedroeg zich nog terughoudend. Overigens was d» vraag van de binnenlandse markt kracötig genoeg om een levendige afzet te doen ontstaan, waarbij de prijzen onveranderd op een gunstig peil bleven. Breekpeen werd op sommige veilingdageh in rulfne mate aan geboden. De vraag, die kwam van bin nenland en West-Duitsland hield de prij- n in stand op het vrij hoge prijspeil. In de afgelopen week is het aanbod van bloemkool sterk verminderd. De kwali teit van het produkt is ook niet meer ge heel vergelijkbaar met die van enigs tijd terug. Alleen in het Noordhollandse teelt- gebied was de aanvoer nog van beteke nis. In het prijspeil kwam vrijwel geen verandering; dit bleef hoog. De grote zaal van gebouw „Arcadê" was zaterdagavond gevuld met mensen wier harten nog vol verwachting klop ten. De Schiedamse Voetbalclub DHS had namelijk van de goede Sint bericht ont vangen dat ondanks de drukte van de laatste dagen, de goedheiligman persooo- lijk op haar feestavond aanwezig zou zijn. Van het begin af heerste er een echt ge zellige Sinterklaassfeer. In Zijn openings woord vertelde de voorzitter van de feestcommissie, de heer J- Molenaar, een en ander over de komende viering van het 40-jarig bestaan van DHb. JJe oe- doeling van de elkaar snel opvolgende feestavonden is, de gelden bijeen te Dren" gen om het jubileum met een grote avond in het Passage theater te kunnen vieren. Hierna arriveerde St.-Nicolaas, plecn- tig ingehaald door de boerenkapel „De Oelewappers". Na de gebruikelijke toe spraken en het zingen van een welkomst lied. werd begonnen met een alleraar digst cabaretprogramma, onder leiding van Carrel Starre. Medewerkenden wa ren. Harry Kloeg, Henk Derword en de bovengenoemde boerenkapel. Een twee tal leden van DHS ontpopte zich als een paar dwaze excentrieken. Riny de Ley en zijn sordino's verzorg den de muziek tijdens het gezellige bal, waamede deze avond werd besloten. lste klas A: AeolusVND 12; SFC Bloemhof 5—1: WF—Sport vogels 1—0; ProgressNoorderkwartier 3—2; Nestoro Hellevoetsluis 25; B: RVVB—Heke lingen 14; HurricanesSSAVR 70; Germinal—Belvedere 3—1; Eureka—De mos 4_l; C: Het Noorden—Roga 7—0; GLZ—Tediro 0—5; ASB—Oud Beijerland 25; SchiebroekDOK 62. 2de klas A; RET—GVMD 4—2; Putters. hoekVarkenoord 63; Zwart WitDOZ 1—2; AVO/ZVC—Pantserboys 2—1; Flo- rissant/OBR—Soag 3—1; B: Pechvogels- Radio 0—3; OML—Singelkwartier 2—1; SVDP—DPB 11; Groen WittenSt.- Lodewijk 3—2; C: Abbenbroek—Onit 5—3; DJSWCR 4—1; VVCH—Wico 0—3; Spor. tiefiaNRC 19. 3de klas A: GEM—SCR 3—2; Steeds HoogerDon Bosco 32; HBBUSC 06 B: Blijdorp—RJB 2-2; HAVOOR-OHVV 0—5; C: Fios—Smeetsland 1—2; Acticitas TOGZ 0—2; Afrikaander Boys—Olrii 2—4. Res. lste klas A; Excelsior 5—RFC 5 44; Spartaan '20/3Sparta 5 21; SVV 5Feijenoord 5 0—5; B: Dindua 2—Ex- celisor 6 5—0; VOC 3—Neptunus 5 3—3; Sparta STransvalia 2 02; VFC 3SVV 6 11; Leonidas 2Feijenoord 6 35; C: DCV 4—Excelsior 7 3—1; OW 2—FSV Pretoria 2 30; Sparta 7CKC 3 1—6, Feijenoord 7Bolnes 2 20; The Resing Hope 2—ODI 2 3—2; D: Excelsior 8— DCL 3 21: Overmaas 4Dindua 3 23; VOC 4—DHZ 4 1—7; RDM 3—Excelsior '20 4 0—0; Leonidas 3—Holiandiaan 3 5—3 E: PFC 2—DEH 2 6—1; DDC 2—DRL 2 5—0; Poortugaa] 2—Hermandad 2 4—1; SVDPW 2—Steeds Volharden 2 4—1; Zui derster 2—LMO 2 2—1; E: Saturnus 2— Steeds Volharden 3 31, HWD 2WRW 2 3—3; DDC 3—RKWIK 2 0—1; Zuiderster3 —Schiedam 2 2—1; LMO 3—DHS 4 1—3; G: DHZ 5Noorden 2 04; Overmaas 5— Tediro 2 0—3; DZB 2—Nestoro 2 2—4; H: Sportvogels 2Ursus 2 2—4; VND 2 Hurricanes 2 1—4; SFC 2—DOK 2 7—1; I: Onit 2—Het Noorden 3 0—5; DJS 3— TOGB 3 21; SVDP 2Puttershoek 2 5—4; Tediro 3—DESV 2 1—1. Res. 2de klas A: Feijenoord 8Fortuna 4 1—0; Sparta 8—SVV 7 2—0; B: Feije noord 9Fortuna 5 5—2; Neptunus 6 Spartaan '20 4 02; HOV 5Xerxes 6 02; SVV 8Musschen 4 22; C: Nieu- wenhoorn 2SVV 9 20; Musschen 5 Feijenoord 10 02; Sparta 10—COAL 4 1—6; Florissant/pBR 3—TOGZ wagrts 3 7—2. K: Voorwaarts 4—Soag 2 1 Oud Pretoria 3Feijenoord 11 1—2; Dirksland 2—The Rising Hope 3 1—4; Transvalia 3— Siod 2 3—1; E: SMV 3Holiandiaan 4 40; Dindua 4Hillesluis 4 11; EDS 3 Hillegersberg 3 3—3; F: DHZ 6—EDS 4 110; Overmaas 6Schiedam 4 22; Rockanje 3Musschen 6 12—2. G: SSAVR 2Progress 2 37; RVVB 2— Hellevoetsluis 2 25; Eureka 2—Demos 2 32; Schiebroek 2-AVO/ZVC 2 10; H: SFC 3Noorderkwartier 3 20; Ger minal 2Belvedere 2 21; Bloemhof 2— Progress 3 32; Aeolus 3DZB 3 2 4, I: St.-Lodewijk 2—Hurricanes 3 6--V RVVB 3—Eureka 3 sehr, n.o.; SFC 4— VND 3 1—1; Tediro 4—Sportvogels s 8—0; J: Florissant/OBR 2WCR 2 6 Pechvogels 2—Noorden 4 0—2; NKC Sportief a 2 6-2; Wico 2-Varkenoord 2 7—0; K: Activitas 2—St Hooger 2 2, USC 2Smeetsland 2 ch n o. x Res. 3de klas A: Feijenoord 12-Xerxes 7 2-5; RFC 7-SVV 10 2-2 HDVS 7- Sparta 11 2—2; Excelsior 9-CVV„7 1—3 B: Xerxes 8—Feijenoora13 3—1, HDVS 8 Sparta 12 2—5; C: Spartaan 20 6—Feije- noord 14 3-1; D: FSV Pretoria 4-0ver maas 7 1—2; E: RKWIK 3—Excelsior '20 5 0—3; Holiandiaan 5—DHZ 8 2—1; F: Spar taan. '20 8—HWD 3 7—1; Saturnus 3— Siod 3 1—4- G: Hekelingen 2—Zuiderster 4 71; SMV 5St.-Volharden 4 1i- h- DOK 3—ASB 3 13—0; AVS 3—Ursüs 3 00; Nestoro 3—Germinal 3 3—6; I: Ra dio 2Aeolus 4 42; Belvedere 3Noor derkwartier 3 4—1; Zwart Wit 2—Croos- wijk 2 2—1; J: Groen Witten 3—DJS 4 5—0; OML 2—Wico 3 0—2; L: OHVV 2— Activitas 3 2 2; St. Hooger 3Afrikaan der Boys 2 6—2; NRC 4—VOB 2 1—2. Res. 4de klas: CW 8—VFC 5 5—2; Ex celsior 10—SVV 12 15—0; Neptunus 8— Xerxes 9 7—2; Fortuna 6—RFC 10 3—2; B: CVV 9The Rising Hope 5 05; C: Nieuwenhoorn 3Slikkerveer 4 011; Neptunus 10Excelsior 1? 22; HOV 8 Bolnes 3 31; Musschen 7Dilettant 3 7—0; D: OVV 4—Slikkerveer 5 4—1; ODI 4—VDL 5 3—6; VOC 6—RDM 4 5—1; E; PFC 3DCV 6 90; F; Hillegersberg 4 Hion 4 3—4; G: EDS 5—Excelsior '20 8 13—1; VOC 8—Hillegersberg 5 2—7; Spar taan '20 9—SVDPW 5 6—0; Martinit 5— DHS 7 2—8; H: Schiebroek 3—Germinal 4 20; Hekelingen 3Rising Hope 6 62; AVS 4—Hellevoetsluis 3 54; I: Aeolus 5 —SVDP 3 3—3; DHS 8— FSV Pretoria 6 1—3; RET 3—Eureka 4 9—2 St.-Lodewijk XV. V UU1 W ddl lö tUUOfe - - O X Beijerland 3—DZB 5 3—2; DESV 3—Schie broek 4 7—1; GEM 2—Pechvogels 35—1 Singelkwartier 2Wico 4 2—1L. SVO 3 -Florissant/OBR 4 !L-3; Pantseiboys 3- Smeetslands 3 8—1; SCR 2 nV Jlo^,3; Groen Witten 5—RJB 3 4 1, M. DESV 4 Activitas 4 6—0; Wico 5—Het Noorden 6 4—1- DJS 6—Groen Witten 6—53; N: Transvalia 6—Spartaan *20 11 11_2; VND 4RKWIK 5 2 3, Siod 5Overmaas 9 SFC DZB WF Progress. VND Sportvogels Hekelingen RVVB AVS Germinal Hurricanes Noorden Tediro Oud-Beijerl. Ie KLAS A: 17 14 12 9 Bloemhof Noorderkw. Hellevoetsl Aeolus Nestoro le KLAS B: 7 11 Eureka 8 11 SSAVR 8 11 Belvedere 8 10 Demos 8 9 le KLAS C: 9 18 Ursus 10 14 GLZ ASB 10 14 DOK 8 10 Roga 10 10 TOGB Schiebroek p. in mindering. 2e KLAS A: Puttershoek 9 10 16 Varkenoord 8 10 14 Pantserboys 9 10 13 Zwart Wit 9 7 10 GVMD 7 9 10 Florissant/ O BR DOZ Soag RET AVO/ZVC 8 7 5 3» 3 10 6 6 2 ?e KLAS B: 4—4; Nado V 2—DCV 5 1—1; D: FSV 3—Varkenoord 3 12—1; WCR 3—Voor- St.-Lodewijk 8 14 Gr. Witten 8 9 SVDP 10 14 Crooswijk 7 7 DPB 10 14 Pechvogeles 9 5 Radio 10 13 Singelkw. 10 3 OML 10 10 Vierpolders 8 1 2e KLAS C: Voorwaarts 8 14 Wico 8 6 DJS 9 14 Abbenbroek 9 6 NRC 8 11 Sportiefa 9 4 Onit 8 10 VVOH 8 1 WCR 9 10 Je KLAS C: Smeetsland 10 15 Afr. Boys 7 5 TOGZ 7 11 Fios 7 3" Postef 7 7 Oldi 7 1" Activitas 7 6 2 p, in mindering HEDEN: Pa€Sage-theateri Semiramis, courti sane van Babyion (strikt volw.). Behalve woensdag, en donderdagavond. Monopole-theater: De jacht op kapi tein Erlich (14 j.) Stedelijk Museum: elke dag van 1 tot 5 en van 7 tot 10.30 uur. C.C.O., Lange Kerkstr.: Tent. schilde rijen Bogart (Parijs) tot en met 12 dec. DINSDAG EN WOENSDAG: Musis Sacrum: Lourdes en z'n wonde ren, 8 uur. R.-K. OPENBARE I.EESZAAL Openlnesuren: Hoofdgebouw Dam 8: V o 1 w a i e- n en maandag: t8 30; dinsdag: 1012 2—9 en 7—8 30: woensdag: 2—5 en 7—8 30. donderdag: 10'2 en 25: vrijdag: 28 en 7—8 30: zaterdag' 10IJ en 28. Jeoed: woensdag: 24: donderdag 45; zaterdag: 13. Boven 14 iaar ook: woensdag 6—7.30. Filiaal Rijnstraat 1: dinsdag 6.30—8; vrijdag 78 Filiaal Emmastraat 3: donderdag 7— 8.30: zaterdag 3.30—5: zondag 11—12.30. Filiaal Kerkwes 46. Kethel: zondag 11.30—12.30 NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door apotheek Evers, Lange Haven 81. BIOSCOPEN Programma van 7 t.rn. 13 december Arena: Mannen In het wit (str. volw.): Cap: tol: Spel met de dood (14 Centraal: Het trottoir (18 Cineac: Drei MadeJs vom Rhein (a.l.): Colosseum: Stalen jungle (18 J.); Har monie: De glorie van het leven (18 J.); Lu- mière: Folies Bergère (volw.); Lutusca: Aan randing (18 j.): Luxor: Frasquita het pikante avontuur (18 Metro: Charlie's tante (volw.); Passage (Schiedam): Semiramis, courtisane van Babyion (striikt volw.); Prinses: Terreur der atoommonsters (18 j.); Rex: In de schaduw der misdaad (18 j.); Thalia: De man, die te veel wist (14 j.); 't Venster: Les enfants du Paradis (strllct volw.); Victoria: Een hart vol muziek (a.l.). DINSDAG Rotterdamse Schouwburg, Aert van Nesstraat 120. American Ballet Theatre. Programma: Swan Lake A Streetcai' named Desire Nutcrackersuite Rodeo 20 uur. Ahoy' gebouw, Wytemaweg. Holiday o'1 ice Amerikaanse IJsrevue. Optreden van de Wereldkampioene Jacqueline du Bief. 20 uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 2