Het congres van de Italiaanse communistische partij Melkprijsgarantie voor produktiejaar nieuw Honderd jaar Sociëteit voor Afrikaanse Missiën Haring vissers hadden ongewoon slecht jaar [ndiase bisschop studeerde op Nederlandse kosten De Lemmer aak voor Beatrix prmses Gelijke economische rechten voor land- en tuinbouw in Nederland 1 PU RO L De MOORD op Recordmaand voor de woningbouw Stanley Wilson Twee sprekers weken af van partijlijn inzake „Hongarije" Wissel defect gereden Angst leidt tot emigratie Vaststelling wacht op nieuwe kostprij sberekening Provinciaal benoemd tot Officier O. N. Het probleem der verouderde vloot Nieuwe hulp aan bisdom aangeboden H ui dg enez ingl Herbert Hoover treedt af De Stockholm vaart weer Vakgroep Tuinders L.T.B. hield jaar vergadering BRUNOTT MAANDAG 10 DECEMBER 1956 PAGINA 3 MEISJE AANGERAND Vertraging op lijn U trechtRotterdam Den Haa^ STAKING IN HENGELO BEëINDIGD In november aanvragen verdubbeld Overweldigende receptie SCHOOLKINDEREN DIE HET MOOIST SCHRIJVEN Moudt de winter uit handen en voeten. WIJZIGING RECHTERLIJKE vloerbekledingen en de gehele stoffering ORGANISATIE Gouverneur Her ter opvolger als onderminister PHILIPPA PRESTON MIN. HOFSTRA GOVERNOR BIJ WERELDBANK GIRO 777 EN 999 Een aarzelend applaus oogstten twee Italiaanse sprekers op het congres van de Italiaanse communistische partij, dat zaterdagavond in Rome is begonnen in tegenwoordigheid van delegaties van zes tien andere communistische partijen. De twee sprekers, Pietro Ingrao en Valerio Bertini zeiden gisteren niet te geloven, dat de Hongaarse opstand een gevolg was van het optreden van fascistische reac tionairen er. contra-revolutionairen" en weten het gebeurde aan de fouten der Hongaarse communistische leiders. Met deze mening weken zij aanzienlijk af van het officiële partijstandpunt, dat het Rus sische ingrijpen in Hongarije gerechtvaar digd was Mevrouw Foertsewa, die de Rus sische delegatie leidt, zeide gisteren: De Sovjet-Unie heeft geantwoord op het be roep van de Hongaarse regering deze te helpen bij het versperren van de weg voor het fascisme en Horthyisme. De vrienden van de Sovjet-Unie beoordelen onze interventie op de juiste wijze en zien hierin een belangrijke stap om ne uitbreken van een nieuwe oorlog te ver hinderen. De woorden van mevrouw I oert. sewa werden door een twaalftal sprekers van de Italiaanse partij beaamd. Togliatti, de Italiaanse partijleider, die drie en een half uur sprak, pleitte v°°3 pen nieuw internationaal communistisch systeem dat volgens hem gegrondvest moet zijn op wederzijdse betrekkingen tus sen individuele en volkomen autonome communistische partijen. Hij stelde voor dit systeem vergezeld te doen gaan van een vorm van internationale communis tische economie, die de onafhankelijkheid van de afzonderlijke communistische lan den niet aantast. Hij verklaarde echter tevens, dat de Italiaanse communistische partij „tegen terugkeer is Yan,. 0 VOrm van gecentraliseerde organisatie Met betrekking tot de toekomstige po litiek zei Togliatti, dat de huidige po litieke omstandigheden in Italië zijn partij toestaan „in de regels van het democra tische en constitutionele leven geen hin derpaal. maar een hulpmiddel voor een socialistische opbouw te zien". Naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hongarije en Polen merkte de Italiaan se communistische leider op. dat de oor zaak van vele zorgen van de Oosteuro- pese landen gezocht moet worden in de Slaafse navolging van het. Russische voor beeld. „Bepaalde grondslagen, die in een en kel land nl. de Sovjet-Unie voerden tot de succesvolle oplossing van het ern stige historische probleem van de over gang tot het socialisme, konden en kunnen geen algemene betekenis hebben en even min machinaal worden nagebootst", al dus Togliatti die voorts in het bijzonder kritiek uitoefende op de pogingen in Oost- Europa om direct zware industrieën in het leven te roepen en de landbouw te collectiviseren. Op de Groote Bilderweg in Terschuur (gem. Barneveld) is vrijdagmiddag een tienjarig meisje uit Terschuur aangerand door een man met een grijsblauwe auto (volkswagen). Men is de onverlaat nog niet op het spoor, maar de postcomman- dant van de rijkspolitie te Terschuur ver zoekt hun, die inlichtingen kunnen geven, welke kunnen leiden tot het opsporen van de man en/of de auto, zich bij hem te melden. Om vijf uur vanochtend heeft bij Moor drecht een werktrein een wissel defect gereden op het punt, waar de spoorlijn van Gouda zich splitst in de richtingen Den Haag en Rotterdam Tengevolge hier van kon vanochtend tussen Gouda en Rotterdam en Den Haag niet normaal worden gereisd. Reizigers op deze trajecten moesten rekening houden met vrij aanzienlijke vertraging. Tussen Moordrecht en Rotter dam-Noord en Moordrecht en Zoetermeer kon maar over één spoor worden gereden. Reizigers van Utrecht naar Rotterdam en Den Haag en omgekeerd moesten in Gouda overstappen. (Van onze correspondent). De wilde staking, die verleden week in de kettingspoelerij van de Koninklijke Weefgoederen Fabriek C. T. Store: Co te Hengelo uitbrak, is zaterdag beginnen te verlopen. Een aantal meisjes heeft zaterdagmorgen het werk hervat, terwijl de anderen zeiden vandaag weer te zul len beginner,. Zij gaar nu toch werken aan de gewijzigde machines en hebben dus met de staking niets gewonnen. Door de internationale toestand is het aantal Nederlanders, die wensen te emi greren, de laatste weken aanzienlijk ge stegen. In november J.l.» waren er twee- »ww„lrtV1. maal zoveel aanvragen voor emigratie gelegenlheid besproken als het vorig jaar in dc maand november. Dit deelde de heer A. Warnaar, voorzitter van de Christelijke emigratiecentrale, zaterdagmiddag mede tijdens de te Utrecht gehouden jaarvergadering van deze centrale. De heer Warnaar zei, dat er op de voorlichtingsorganen een grote verant woordelijkheid rust, om te voorkomen, dat men alleen maar emigreert uit angst. Voorts werd medegedeeld, dat zich dit jaar tot en met november 48.836 personen hebben aangemeld voor emigratie. In de?/ periode vertrokken 28.485 Nederlanders. Verleden jaar bedroeg het aantal aanmel dingen in de overeenkomstige periode 45.322, terwijl er 27.380 personen ver trokken. De emigratie van personen uit grote steden en administratieve beroepen wordt steeds groter, terwijl die uit de agrarische sector steeds kleiner wordt. Ruim 50 procent van de emigranten in 1949 kwam voort uit agrarische beroepen. In 1956 was dit slechts 6 pet. Deze afne ming wordt toegeschreven aan de rem mende invloed, die jonge vrouwen uit de plattelandsbevolking hebben op de emigratieplannen van hun echtgenoten. Het Landbouwschap heeft het laatste jaar bij verschillende gelegenheden de minister van Landbouw gewezen op het feit. dat de zogenaamde uitgangspunten voor die kostprijsberekening verouderd zijn Daar tengevolge van verschillende om standigheden met name de moeilijk heden bii het formeren van een kabi net een spoedige herziening van de uitgangspunten niet mogelijk scheen heeft de hoofdafdeling veehouderij in haar vergadering van 30 augustus jl. be sloten. stappen te ondernemen opdat het LEI.rapport inzake de kostprijs van de melk voor het jaar 1956/1957 eerst zou verschijnen als het standpunt van de re gering ten aanzien van de uitgangspun ten bekend was. Gezien de basis van het melkprijs- voorstel van het Landbouwschap t.w- de kostprijsgegevens van het LEI. heefl dit tot gevolg. <jat eerst na het ver- Van de* kostprijsrapport voor 1956/19o7 het voorstel inzake de nieuwe melkprijsgarantie gedaan kan 'worden Het dagelijks bestuur heeft zich met deze zienswijze verenigd. Hierop is deze aan. in het bestuur van het LEI. waarin overheid en Land bouwschap beide zitting hebben. Dit achtte het eveneens gewenst, dat het kostprijsrapport betreffende de melk eerst uitgebracht dient te worden als de verouderde uitgangspunten gewijzigd zullen zijn Hoewei het op zich te betreuren is dat. ofschoon het nieuwe melkprijsjaar reeds is begonnen, een beslissing omtrent de Prijsgarantie nog niet bekend is, meent het Landbouwschap toch onder de gege ven omstandigheden niet anders te kun nen handelen. Overigens behoeft het uitblijven van een beslissing inzake de melkprijsgaran tie voor de veehouders geen aanwijsbaar nadeel op te leveren, aangezien ener zijds voorlopige voorzieningen ziin ge troffen met betrekking tot het zuivel- fo.nds en het systeem van heffingen en toeslagen, en anderzijds evenals in vorige jaren aangenomen mag wor den. dat de beslissing van de regering terugwerkende kracht tot het begin van het melkprijsjaar (28 oktober 1956) zal krijgen Met name dient zulks ook d'it jaar weer te geiden voor een verhoging van de verrekenprijs voor de consump- tiemelk. waarbii het prijsverschil in de tussenliggende periode verrekend zal worden door een storting uit het Land- bouwegalisatiefonds in het Zuivelfonds. S.E.R.-rapport aangevochten Intussen heeft het bestuur van het Landbouwschap zijn standpunt bepaald tegenover het rapport van de SER over de prijsvorming van melk. Het consta teert daaromtrent, dat terwijl het ver band tussen melkprijs en -produktie be hoort gebaseerd te zijn op een juist ver. loop van de kostencurves. deze door de SER zelfs niet'bij benadering zijn vast gesteld Alleen al hierom meent het be stuur dan ook. dat het advies van de SER. dat garantie voor een deel van de geproduceerde melk wil geven onjuist is. De synthese tussen de eisen, die voort vloeien uit de doelstelling „een zo groot mogelijke bijdrage tot het nationale pro- diukt" en de eisen d e voortvloeien uit de doelstelling „een redelijke besiaans. mogelijkheid" ontbreekt immers naar het oordeel van het Landbouwschap De SER neemt aan. dat de produktie-om- vang aan de „wereldmarkt" moet wor den aangepast. De bestaansmogelijkheid van het grootste deel van de melkvee houderij. met name het weidebedrijf. is echter aan vrij nauwe grenzen (opper vlakte. kwaliteit van de grond, gebou. Wren, arbe.idsbezeUingl gebonden. Voorts is de natuur (biologische factoren, ziek ten, weersinvloeden enz.) vaak van meer invloed dan het prijsmechanisme. De aanbeveling van de SER om voor een bepaalde hoeveelheid melk een ga rantie te geven, achtte het Landbouw schap. bovendien, althans op de voorge. stelde wijze, praktisch onuitvoerbaar. De Amsterdamse onderwijzeres Doortje Jongsma en de vuilnisman Izaak Geelhoed uit Dreischor op het eiland Schouwen-Duiveland, zijn zaterdagavond voor een reis van twee weken van Schiphol naar Amerika vertrokken. Zij maken de reis op uitnodiging van de jonge Amerikaan Harry Morgan, die na de watersnoodramp in februari 1953 naar ons land lifte om in het rampgebied te helpen en die hier o.a. mej. Jongsma en de heer Geelhoed leerde kennen. Drie steden in de staat Ohio hebben geld voor deze reis beschikbaar gesteld. De foto toont de vuilnisman met zijn ratel en de onderwijzers op de trap van het vliegtuig op Schiphol voor de aanvang van de reis. (Van onze correspondent) Somber stond zaterdag het prachtige, moderne missie-college te Cadier en Keer in de mist. op een dag dat eigenlijk de feestzon had moeten schijnen. Maar al was er dan geen feeststemming in de na tuur, heel anders was het in het college. Een en al opgeruimdheid en gastvrijheid. Een feeststemming ter ere van het 100- jarig bestaan van de Sociëteit voor Afri kaanse Missiën, waarvan de bakermat te Cadier en Keer lag. althans voor de Ne derlandse provincie De pontificale Hoogmis, opgedragen door mgr. Hanssen werd o.m. bijgewoond door mgr. H. Paulissen, missie-bisschop dezer sociëteit, de Commissaris der Ko ningin in Limburg, mr. dr. F. Houden, de burgemeesters van Maastricht, Cadier en Keer, Gronsveld, Heer en Margraten, de hoogeerw. dekens van Maastricht, mgr. Jenneskens, die tevens de feestpredikatie hield, Hoogers van Gronsveld en ir. Be- melmans van Heerlen, terwijl als verte genwoordiger van Hoogeerw. pater gene raal aanwezig was de hoogeerw. pater A. J. J. Schoonen. De studenten van het college o.l.v. pa ter L. Witsenburg, zorgden met hun voor treffelijke zang voor grotere luister bij dit indrukwekkende liturgische hoogtij. Na de Hoogmis volgde in de aula een bijzondere receptie, die de paters duide lijk heeft getoond, hoe hun werk wordt geappreciëerd. Mgr. Hanssen was de eer ste der hoge autoriteiten, die zijn geluk wensen aanbood. Hij wees hierbij op het feit, dat .de paters van Cadier en Keer" als seculiere priesters nauw verbonden zijn met het bisdom en sprak voorts met grote waardering over het missiewerk der Sociëteit in Afrika. Ook de Commissaris der Koningin, dr. F. Houben, gewaagde van het bewonde renswaardige missiewerk der paters van Cadier en Keer. Hun heroïsche arbeid heeft ook de waardering in wijdere kring De landelijke prijswinnaars van de na tionale schrijfwedstrijd 1956. die door het jkmsterdamse Schriftmuseum in samen werking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen werd georganiseerd ter aan kondiging van de internationale tentoon stelling „5000 jaar schrift en schrijven" zijn: Groep 1 (1013 jaar): J. L. Dirx, 11 jaar, leerling van de Don Boscosohol te Roermond; Groep 2 (1416 jaar): Gitteke Espeet, 14 jaar, leerlinge van de openbare school voor ulo te Soest; Groep 3 (17 jaar en ouder): Freddy Aponno, 17 jaar, leerling van de mr. Th. Heemskerkschool te Den Haag. De bekroonde inzendingen zullen met de bekroonde provinciale inzendingen van woensdag 12 december af in het Tropen museum te zien zijn op de bovengenoem de tentoonstelling, die dinsdag a.s. door de minister-president zal worden geo pend. De sterke achteruitgang van de ha ringvangst, die zich in 1955 voordeed, heeft blijkens het jaarverslag van de ReedersJvereniging voor de Nederland- sche haringvisserij grote ongerustheid veroorzaakt in de kringen van reders en vissers. De gemiddelde vangst per vaart- tuig bedroeg in 1955 slechts 445.000 kg. tegen 575.000 kg in 1954. In de afgelopen tien jaar was de vangst alleen lager in 1949, toen zij 337.000 kg per vaartuig bedroeg. De vraag is, of men hier te maken heeft met een exceptioneel lage vangst zoals die in vroeger jaren ook wel eens voorkwam, dan wel of ook rekening moet worden gehouden met overbevis. sing van de haringstand in de Noordzee. Aanhangers van de laatste mogelijkheid wijzen erop. dat <joor Duitse en Deense kotters steeds meer gevist wordt op ha ring en wel speciaal jonge haring ter verwerking in de Duitse en Deense vis- meelindustrie. Het hoofdbestuur, hoewel niet. blind voor de samenloop van verminderde vangsten van volwassen haring enerzijds en toenemende vangst van jonge haring voor vismeeldoeleinden anderzijds, is van oordeel, ,jat voor de bedrijfsgenoten niet. valt uit te maken welke factoren hier een rol gespeeld hebben. Het acht het derhalve noodzakelijk, dat door bio logen in internationaal verband een on derzoek wordt ingesteld naar de moge lijkheid of het vissen op jonge haring voor vismeeldoeleinden inderdaad terug gang van de haringvangsten op de Noordzee ten gevolge kan hebben. Wan neer dit redelijkerwijze zou moeten worden aangenomen, ook al iS het vol ledig. bewijs daarvoor niet geleverd, zal het noodzakelijk zijn. dat ook voor de haringstand beschermende maatrege- le" zullen worden getroffen. J-htvoerig gaat het verslag dan in op serirWakka Punt de Nederlandse vis- vele ia verouderde vissersvloot. Reeds de eiti wordt nieuwbouw 'n dringen de Ned<iïiaöht voor het voortbestaan van bleek visserij, maar ieder aar schenen we dat er slecht enkele d^n ^n^-el en sebouwd. In 1955 wer- uotend is n'i»VOOr zover de vereeniging „Weed ^aminder dan 15 schepen aanbesteed, waarvan er 7 in de vaart konden worden gebracht. Deze plotseling toenemende nieuw, bouw zal veröaande consequenties voor de totale ^°Vï'JanAde Nederlandse vissersvloot hebben. Allereerst omdat dit nieuwe soort schepen er op ingericht is het geilde laar door te varen, hetgeen het bedrijf meer he' kara'kter van een continubedrijf en minder van een sei- zoenibedrijf zal geven. Uit een oog,pUtl,t Van werkgelegenheid en binding van de b^an^nl afn het bedrijf is dit ten ^Daam^t'gaat^ok de zangtechniek zich wijzïfen De oude sdhepen waren in hoofdizaak ingericht, voor de drijxne,- visserij. De nieuwe voornamelijk traw - schepen, waarvan een aantal _m ense.e Perioden ook de drijfnetvisserij kan Ult' oefenen. De nieuwe schepen zullen in het algemen de beste bemanningen aantrekken; het overige gedeelte van het personeel zal op de oude schepen naar verhouding een veel mindere be somming maken en dientengevolge zal er aandrang bestaan de oude schepen te verlaten. Verlies aan vissers in een overgangs tijd. zoals wij thans in de visserij bele ven. betekent, een afscheid nemen door de vissers van hun bedrijfstak in de toe komst. Daarom is het noodzakelijk, dat een vervanging van oude schepen door nieuwe zo regelmatig en georganiseerd mogelijk geschiedt. Het visserijbedrijf heeft in het rapport. Tinbergen gepleit voor een slooppremie. Langs deze weg zou aan het afvoeren der oude schepen een prikkel gegeven zijn, waardoor aan passing zou zijn bevorderd. Nu de mi nister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening in de visserijnota deze op lossing heeft verworpen, zullen andere mogelijkheden onder het oog dienen te worden gezien. In de kring van de ree- dersvereeniging is dan ook het plan ont staan een regeling voor het afvoeren van oude schepen te maken, welke inmid dels met de minister werd besproken. In het. komende jaar zal blijken, of voor dit dringende probleem inderdaad een eenvoudig oplossing kan worden ge vonden. Mgr. Matthieu Pohtainamuchi die op 18 december door Kardinaal Tisserant in de St.-Pieter te Rome tot bisschop wordt ge wijd, heeft een bezoek gebracht aan de directeur van de pauselijke missiewerken, migr. J. J. van Hussen en aan het bisdom Rotterdam. Mgr. Pothanamudhii. die bis schop is van Kothanangalam 'in India, heeft zijn priesterstudies in de jaren 1925 tot 1932 kunnen voltooien op kosten van het Sint-Petrus Liefdewerk in Nederland. Het bisdom, dat hij leidt, is onlangs opgericht. Het telt op 400.000 inwoners, ongeveer 130.000 katholieken. In een onderhoud vertelde hij. dat reeds vele priesters uit zijn bisdom, wier op- leidingskosten door het St.-Petrus Lief. dewerk betaald zijn. actief in de zielzorg arbeiden. Een van hen is kort geleden tot aartsbisschop van Ernakulum benoemd. Sprekend over de toestand in Zuid-India zeide hij. dat de sociale omstandigheden gunstig zijn voor het communisme. Het land gaat maar zeer langzaam vooruit en het heeft dringend behoefte aan techni sche bijstand. Het katholicisme, dat in Zuid-India zeer oud is 'Thomas-christe nen) groeit moeizaam. Vooral het kas tensysteem belet de overgang. Maar van de andere kant is hp zeer hoopvol, wijl t '*CI*YYcra!'e geleidelijk meer invloed Krijgt. Hindoes, die zi<h tot het geloof be keren, brengen heldhaftige offers. Afet-rienMi Huidzuiverheid - HuidgezoiWheid Toen de bisschop mededeelde, dat het aantal priesterroepingen in zijn diocees zeer groot is (80 momenteel) bood mgr. van Hussen aan, namens het St.-Petrus Leifdewerk, de opleiding van verschillen den hunner te bekostigen, zo de bisschop dit wenste. Mgr. Pohtanamuchi heeft dit aanbod gaarne aangenomen. Het Lemmer-aak-jacht, dat door „Va rend Nederland'' aan H.K.H. Prinses Beatrix werd aangeboden bij gelegen heid van haar 18de verjaardag en dat in gevolge de wens der Prinses de naam „de Groene Draeck" zal dragen naar het admiraalschip van Piet Heijn, is in aan bouw. Het ontwerp werd enige tijd ge leden op ware grootte overgetekend, ten einde daarop aan de onderdelen hun mo del te kunnen geven en voorts zijn vele tientallen tekeningen van details van romp en tuigage vervaardigd. Het be werken van het ijzerwerk is begonnen. Kiel en stevens zijn in bewerking. Het buigen der spanten, het knippen en ge reedmaken van de platen, die de tanks en de huid van het schip z*ullen vormen, is in volle gang. Eveneens wordt met voile kracht gewerkt aan de binnenbe- timmering. Honderden onderdelen zullen zodoende binnenkort soort bij soort ge reedliggen en te verwachten is, dat mid den januari de kiel welke op dat mo ment reeds lang is bewerkt en voltooid, zal worden gelegd op de plek, waar het schip zal verrijzen. Van dat ogenblik af worden de spanten overeindgezet en be vestigd aan de kiel, de huidplaten, de verbanddelen van het dek. de mastkoker, enz. aangebracht. Binnen veertien dagen wordt daar een schijnbaar ordeloze ver zameling van onderdelen tot een werke lijk schip, dat zijn vorm en sierlijkheid ten t°on spreidt. Het voltooien van de stalen romp neemt dan niet lang meer. Volgt dan het houten dek, enz. Inmiddels werkt een groot aantal le veranciers aan de motor en de elektri- sche en sanitaire installatie. De wand- en z"ijn al in behandeling, alsmede b.v. de Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van 28 juni 1956, houdende wijziging in de rechterlijke organisatie (Stb. 377) in werking treedt met ingang van 1 jan. a.s. keukeninrichting. Wat die onderdelen aangaat, spreekt de Prinses het laatste woord, want het is naar haar wens en smaak, dat de inrichting zal worden uit gevoerd. Zowel de Amsterdamse scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. als de diverse leveranciers werken met lust aan het ob ject, Vele en uiterst belangrijke en kost bare onderdelen zijn door hen als ge schenk in natura aangeboden. Daarnaast staat in de rij van schenkers ook een aan tal particulieren, corporaties, watersport verenigingen, enz. Het beeldhouwwerk, dat naar oud gebruik aan de boeg en op andere plaatsen wordt aangebracht, de draak op het roer, sloep met aanhangmo- tor, kijker, scheepsklok, log, enz. zijn al aangeboden. Zo is ook voor de zeilen, die het schip zullen voortbewegen, al het doek geschonken. Het snijden en naaien ervan, dat op deugdelijke en ouderwetse manier met de hand zal geschieden, is opgedragen aan een zeilmakersbedrijf in Grouw. Vele andere wensen van het Comité „Varend Nederland" wachten nog op vervulling. Wanneer het schip aan de Prinses zal worden overgedragen, zal een register worden overhandigd, waar in de namen zullen voorkomen van alle schenkers te zamen. met vermelding van het bewuste onderdeel. dan die der katholieken alleen. Het ver heugde de commissaris te kunnen mede delen dat H.M. de Koningin de Sociëteit bij dit eeuwfeest had willen eren door pater H. P. Mondé, provinciaal der Ne derlandse provincie, te benoemen tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Deze benoeming wekte stormachtige toejuichingen welke overgingen in een door alle aanwezigen mede gezongen „Wil helmus" en een driewerf hoera voor H.M. de Koningin. Op verzoek van de commis saris heeft de burgemeester van Cadier en Keer. de heer L. Huyben. pater Mondé de onderscheiding opgespeld. Hierna werd het woord nog gevoerd door burgemeester Huyben, die een kruis weg, ontworpen door de Limburgse kun stenaar Dries Engelen voor de nieuwe kapel van het missiehuis aanbood, door de heer J. Peeters, namens het huldigings comité. met een feestgeschenk onder cou vert voor de verfraaiing van de nieuwe kapel, en door de heer J. Bastiaens, na mens de oud-studenten, met als feest geschenk een crucifix met kandelaars van Cees v. d. Vosse. Pater Mondé dankte met een kort woord allen en speciaal H.M. de Koningin voor de betoonde waardering. Hierna volgde een algemene receptie, waarop naast talrijke vrienden van het Missiehuis vele andere congregaties en orden hun gelukwensen aanboden, o.w. de hoogeerw. abt van Lilbosch-Echt, mgr. Hussen. prof. Zeegers names het Kaski en talrijke geestelijken. In <jc namiddag hebben muziekkorpsen en koren van de omliggende gemeenten, waaronder de „bielemenkes" van Grons veld, aan de feestvierende paters een folkloristische, instrumentale en vocale hulde gebracht. De dag werd besloten met een pontificaal lof. dat door mgr. H. Pau lissen werd gecelebreerd en met een op voering door de toneelgroep van het mis siecollege van een door pater Witsenfourg voor dit eeuwfeest geschreven toneelstuk: „Niet deze handen''. Herbert Hoover, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, heeft president Eisenhower verzocht hem met ingang van omstreeks 1 fe bruari a.s ontslag te verlenen. Hoover jr. wil weer z'ijn vroegere beroep van inge nieur opvatten. Dit is meegedeeld door de perssecretaris van het Witte Huis, James Hagerty. De President heeft Hoovers ontslagaan vrage ..met leedwezen ingewilligd''. Hij heeft Christian Herter, thans gouverneur van de staat Massachusetts, tot zijn op volger benoemd. Hoover heeft drie jaar deel uitgemaakt van de regering-Eisenhouwer. Het Zweedse passagiersschip ..Stock holm" dat ernstig werd beschadigd bij een aanvaring met de Italiaanse „An drea Doria", die als gevolg daarvan zonk, is zaterdag, onder een andere gezagvoer der naar Scandinavische havens vertrok ken. Gunnar Nordenson, die ten tijde van de aanvaring gezagvoerder was, moet i.v.m. het vooronderzoek door een Ame rikaans federaal gerechtshof naar de oorzaak van de botsing die aan een vijftigtal personen het leven kostte en grote schade aanrichtte nog te New York blijven. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek werden in ok tober jl. 7.105 woningen opgeleverd. In de gelijknamige maand van de jaren 1945 t.m. 1955 kwamen resp. gereed: 66, 297, 1058. 3648, 3760, 4955, 5282, 5811, 6183, 6446 en 6485. Het aantal in okto ber 1956 gereed Bekomen woningen vormt voor die maand derhalve een record. In de eerste tien maanden van 1956 werden 53.329 woningen voltooid tegen 46.606 in de overeenkomstige periode van 1955. Gerekend tot en met oktober 1956 werden sedert de bevrijding 493.206 nieuwe woningen opgeleverd. In de eerste tien maanden van 1956 werd een begin gemaakt met de bouw van 70 412 woningen tegen 64.838 in dezelfde peri ode van het vorig jaar. Daar er in oktobei met meer wonin gen werd aangevangen (8736) dan er ge reed kwamen steeg het aantal in uit voering zijnde woningen tot 92.981 op 31 oktober 1956. Op dezelfde datum van het vorige jaar waren 78.750 woningen in aanbouw. De in oktober 1956 gereed gekomen woningen zijn als volgt over de pro vinciën en de drie grote steden ver deeld (tussen haakjes het aantal in de eerste tien maanden van 1956 aldaar voltooide woningen): Groningen 181 (1900); Friesland 263 (1795); Drente 228 (1926); Overijssel 395 (3825); Gelderland 899 (6068); Utrecht 411 (3265); Noord-Holland .(excl. Am sterdam) 733 (5235); Zuid-Holland (excl. Den Haag en Rotterdam) 1152 (8033) Zeeland 178 (1698); Noord-Brabant 867 (7401); Limburg 718 (4464); Amsterdam 527 (2589); 's-Gravenhage 259 (2483); Rotterdam 260 (2038); N.O. Polder 34 (579); Nederland 7105 (53.329). In de vandaag gehouden vergadering van de vakgroep tuinders van de Katho lieke Land- en Tuinbouwbond heeft de voorzitter van de vakgroep, de heer Jac. Groen, enige voor de tuinders actuele onderwerpen besproken. Hierbij merkte de voorzitter o.m. op, dat het met het produkt, waarvan het bestaan van enige duizenden tuinders grotendeels afhangt de vroege aardappelen dit jaar minder goed was gesteld. Zo ook met de pootaardappelen. Op het gebied van de uitvoer liepen de zaken bevredigend, hoewel er ook „vervelende dingen" waren Zo besloot België op sommige, naar de mening van de heer Groen, niet te rechtvaardigen Advertentie. WINKELCENTRUM - BINNENWEG 45 TELEF. 116615 - ROTTERDAM 12). Ja, natuurlijk. Goedemorgen juf frouw Merivale. Audrey liep in het heldere zonlicht met het gevoel dat er een zwaar gewicht op haar hoofd drukte. Ze had wel geweten, dat. het niet zo gemakkelijk zou gaan; maar van de andere kant had ze toch nimmer verwacht, dat de moeilikheden zich zo zouden opstapelen. Zoals ze nu de den Ze ging naar huis om op de adver tenties onder nummer te schrijven en wachtte verder de komst van Shane af. In een plotselinge neerslaohtige bui dacht ze: Maar ik ben toch niet van plan, mijn hele leven alleen op hoop van beter te blijven doorbrengen en te schrikken bij het minste gerinkel, dat. op een telefoon gelijkt. Eergisteren! En het scheen haar ja ren geleden, dat ze de kamers van Leo nard Peters binnengekomen was; jaren, en toch was het pas voorgisteren ge beurd Ze schrok bijna, toen de klok elf uur begon te «laan. Was het nog zo vroeg Dar. moest ze toch gerend hebben. Doch detective Leyton vond het niet vroeg: hij voelde zich ietwat geprik keld. omdat mijnheer Shane Carter elf uur tijdig genoeg vond. om zijn bezoek te brengen. Ik had gehoopt, u iets vroeger te zien, mijnheer Carter. De laatste slag van elf uur was juist verklonken, toen Shane het politiebureau binnentrad en in de ruime kamer van de inspecteur gela ten werd. Naast deze zat detective Leyton. Ik ben zo spoedig mogelijk geko men. Shane zette zich in de aangeboden leren fauteuil en bemerkte terstond hun vijandige gezindheid. Ook al meenden ze die afdoende te verhalen, toch voel de hij een onvriendelijke stemming. Ja, natuurlijk. En., zoals u weet, wordt het onderzoek naar de dood van Stanley Wilson, bij vergissing in plaats van Leonard Peters vermoord, hedenmid dag gehouden. Ik heb het in de krant gelezen. De politiestenograaf in de hoek boog zioh over zijn schrijftafel heen. Hij had reeds zo lang in die hoek werktuigelijk naar bekentenissen zitten luisteren, dat hij vragen en antwoorden niet anders meer hoorde dan als afzonderlijke woor den. die tot kleine haaltjes en streepjes werden onder zijn potlood. Natuurlijk. Welnu, gisteren heb ben wij ontdekt, dat u mijnheer Peters kende, maar dat was al te laat. om u nog als getuige op te roepen. Feitelijk was het. ook onnodig, want de zaak zal wel uitgesteld worden, en dus hebben we tijd genoeg om na te gaan, of we u als getuige nodig hebben. Deteotive Leyton overhandigde enkele stukken aan de inspecteur, terwijl Shane, die gevraagd had, of er btzwaar tegen was, dat hij rookte, naar de beide mannen door een rookwolk heenkeek. Hij had op vele plaatsen te» wereld het Be vaar onder ogen gezien, hij had vaak genoeg in het nauw gezeten maar deze toestand maakte ophem de indruk, dat hij in een va] zat en hulpeloos was. Komt u maar met uw vragen voor de dag. Ik za] ze zo goed mogelijk be antwoorden. zei hii maar dacht tevens: Dat tegen Sonia vertelde verhaaltje zal het hier niet al te best doen. Wel we hebben een schets gevon den voor een portret van mijnheer Peters. Ook een van een jonge dame. Allebei door u getekend Zo kwamen wp erach ter, dat u hem kende. Herkent u e- ze handtekening? De inspecteur hield hem een houtskool- sche>t.sip voor Shane nam het zwijgend aan. Hij herinnerde zich dat portret. Hij had het getekend toen Sonia op het toppunt harer zalige verdwazing was en Peters meegenomen had naar zijn atelier met de vraag, of Shane zijn por tret wilde tekenen. Ongaarne had hij er in toegestemd, zich schamend om die gehate trekken op papier te zetten En omdat hij steeds gewend was. zijn schet sen té ondertekenen, had hij zijn naam daar ook op gezet, zonder er verder bij t,p denken. En dat had hem en Sonia nu erbij betrokken! Vreemd, hoe zo'n onbete kenende kleinigheid tegen iemand kon worden uitgespeeld. Het eerste stukje van de legkaart was door de politie ge vonden: ze zouden net. zolang zoeken, tot ze de gehele legplaat ineengezet hadden. Shane gaf de schets terug. Ja, die is van mij. En die jonge dameT I» mijn znciwt. Ah! Die enkele uitroep wekte in Shane het verlangen, de inktpot naar het hoofd van de detective te smijten. Ley ton wierp een snelle blik op zijn chef. de stenograaf hield even op en vroeg zich af. of hij dat Ah! ook in zijn verslag moest optekenen. Hoe lang hebt u mijnheer Peters gekend? Drie of vier jaar, dat kan, ik zo precies niet zeggen Waar hebt u hem ontmoet? Op een of ander partijtje, geloof ik. Werkelijk, dat kan ik me niet herinne ren. Hij loog brutaal weg. Ze zouden van hem het feit niet te horen krijgen, dat Sonia hem naar Washington Square mee gebracht. had. toen ze in haar eerste stra lende geluk voor alles blind was. Wanneer hebt u hem het laatst ge zien? De vraag schoot door het vertrek heen. Shane fronste de wenkbrauwen, als trachtte hij zijn gedachten goed te ver zamelen. Twee dagen voor zijn poging tot inbraak was hij voor het eerst naar Peters gegaan, om hem de brieven van Sonia te vragen. Dat kan ik niet zeggen. Kunt u het u op geen enkele manier herinneren? Neen. Er volgde een pauze en Shane besefte, een fout gemaakt te hebben. Nu was het ogenblik daar. dat hij met zijn verhaal tje over zijn mislukte bezoek en zijn wan deling door het park moest komen aan dragen; en hij liet dat moment voorbij gaan. De inspecteur keek niet naar hem, Ley ton maakte een aantekening. Plotseling vroeg de inspecteur: Was uw zuster era goed bevriend met hem? Hadden ze geen ruzie of enige onaangenaamheid gehad? Niet bij mijn weten. Waarom zou dat, het geval zijn geweest? De inspecteur haalde de schouders op Als iemand bij vergissing in plaats van een andere man doodgeschoten wordt, zoeken we altijd na. of er ruzie is ge weest. Stond u erg verwonderd, toen u van die misdaad hoorde? Heel erg verwonderd. Shane sprak volkomen de waarheid, want die persoons verwisseling was een grote schok voor hem geweest. Wilt u soms insinueren, da,t ik zoiets verwachtte? Zijn veront waardiging was zo echt gemeend, dat de inspecteur in gedachte een stap achter uit deed. Nee, helemaal niet. mijnheer Carter, Maar we moeten doordringen in de motie ven, zoals een tandarts, in een holle kies naar de zenuw zoekt. Ik heb in het ver keerde gaatje gepeuterd, dat is alles, zei hij glimlachend. Nou. dan ben ik bang. dat ik niet veel meer vertellen kan. Ik kende mijn heer Peters slecihts zeer oppervlakkig. Kende uw zuster, juffrouw Sonia, hem soms beter? De beide mannen zagen de verande ring op Shane's gelaat en waren tevre den. Dat kan ik u niet zeggen. We wonen niet bij elkaar en zodoende is het me onmogelijk, op de hoogte te blijven van haar vrienden. tijdstippen, de grens of wat erger is ging met uitvoerssubsidies werken, waardoor België in plaats van de eco nomische unie-partner de felle concur rent werd. Een brandende kwestie noemde de beer Groen de gelijkberechtigheid van de land- en tuinbouw in Nederland in het economische leven. De beloning van de landarbeiders staat achter bij die van andere bedrijfstakken. Dit is een probleem, dat tot oplossing dient te worden gebracht door aanpassing van de garantieprijzen aan de werkelijke kosten. De tuinbouw is aangewezen op de vrije markt en kent alleen vrije prij zen. De tuinbouw heeft, na de bevrij ding, van de overheid geen steun ten aanzien van de prijzen genoten; slechts de bijslag op de koolprijzen in 1954 maakte hierop een uitzondering. De voorzitter besprak voorts de ar beidsvoorziening. Hij achtte het geluk kig, dat de tuinbouwbedrijven gezins bedrijven zijn. Toch wordt de toestand verontrustend, aldus spreker, hetgeen zal leiden tot extensiviteit in het be drijf, ontvolking van het platteland en steeds grotere opeenhoping in de ste den. Is het daarom niet noodzakelijk, dat de industrialisatie eerder wordt ge temperd dan aangemoedigd? Een andere bedreiging van het tuin bouwbedrijf in het westen is volgens spreker de verdrijving van de tuinbouw ten behoeve van de woningbouw in in dustriegebieden en grote gemeenten. Nadat het jaarverslag was vastge- gesteld, werden de periodiek aftreden de bestuursleden, de heren Jac. Groen uit Alk maar. P. P. Schipper uit Zwaag en J. Th. Volgering uit Langeraar op nieuw gekozen. De heer Groen werd ook herkozen als voorzitter en de heer Schipper als lid van het hoofdbestuur van de Land- en Tuinbouwbond. (Wordt TMTOlgd). In het Staatsblad is opgenomen een Kon. Besluit van 5 november 1.1. waar bij de heer J. van de Kieft op zijn verzoek met ingang van 1 november 1956 wordt ontheven van zijn functie als Governor bij de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in deze functie be wezen. Bij hetzelfde K.B. is met ingang van 1 november 1.1. de heer H. J. Hofstra. mi nister van Financiën, benoemd tot Go- vernor bij genoemde bank. Op girorekening no 777 van het Ne- derlandsehe Roode Kruis was zaterdag bijeen gebracht 3.504.773,55: op giroreke ning no. 999 van het Nationaal Comité I Hulpverlening Hongaarse Volk 3.026.408,06.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3