Stakingsoproep bracht intense spanning in Boedapest Grote jacht op verborgen wapens Scherpe veroordeling Sovj et- Unie gevraagd 1956 was geen slecht hollenjaar Huisvestingscomité besluit tot nieuwe activiteiten voor Hongaren Onrust in Port Said Kath. Nederland helpt de Hongaren De jeugd treedt aan NATO - beraadslaagt Dinsdag 11 december 1956 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Malenkof in Hongaarse hoofdstad? Laatste wanhopige poging BROOD OPNIEUW DUURDER? 20.000ste schip in Rotterdamse liaven Resolutie in de V.N. Ook Indiase delegatie tlians ongewoon fel „Flora" wordt onderdeel van de inter nationale expositie te Rotterdam Specifieke jeugdactie: „voor mijn Hongaarse vriend" Eerste nu li oen gepasseerd Twee havenarbeiders in Rotterdam gedood I.V.V.V. VRAAGT SOLIDARITEIT Ulbricht onverwacht in Praag WEERBERICHT Muennichs militie Het verzet Joegoslavische reactie V.N.-HOGE COMMISSARIS VOOR DE VLUCHTELINGEN Niet achter produktschap India contra Sovjet-Unie Waar blijft het geld? „Onbegrijpelijk" Pijpen gleden uit strop STAKING IN HONGARIJE OVERSTROMINGEN OP JAVA Mijnenvelden BENOEMING WAARNEMEND BURGEMEESTER VAN URK De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen enige regen. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde zuidwestelijke wind. Weinig verandering In temperatuur. Woensdag 12 december: zon op 8.41 uur, onder 16.30 uur; maan op 13.16 uur, onder 2.16 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Ofschoon gisteren uit West-Hongarije verschillende berichten over een daar opnieuw oplaaiende strijd binnenkwam, bleef het gisteren in de hoofd stad in Boedapest rustig. In de stad, waarmee gisteravond plotseling weer telefonisch contact van het Westen uit mogelijk bleek, hing echter een intense spanning in verband met het naderen van het tijdstip, waarop de door de (inmiddels ontbonden) centrale arbeidersraad uitgeroepen algemene protest-staking van 48 uur in moest gaan. Dat was vannacht om twaalf uur. Kadars regering heeft gisteren al haar propagandistische kracht inge spannen om de afgekondigde staking te voorkomen. Radio-Boedapest ver zocht de arbeiders de oproep te negeren en meldde, dat „verscheidene fabrieken" besloten zouden hebben aan het werk te blijven. Leden van de ontbonden arbeidersraad, waarvan het kantoor zondag morgen door de politie werd bezet toen men er bezig was met de ver zending van de stakingsoproepen, waren er niet zeker van of de staking algemeen zou zijn. Zij vreesden dat op sommige plaatsen nog geen kennis was genomen van het te Boedapest genomen stakingsbesluit. Zij hadden na de ontbinding van de raad het contact met verschillende plaatselijke en regionale raden verloren. Reizigers echter, die maandag uit Boedapest in Wenen aankwamen, vertelden dat men aanneemt dat de overgrote meer derheid van de arbeiders in ieder geval in staking zou gaan Meer en meer nemen de arbeiders hun toevlucht tot een campagne van „burgerlijke ongehoorzaamheid" i. p. v. gewapend verzet om van hun afkeer jegens de marionettenregering van Kadar te doen blijken. In Wenen beschouw! men de officiële ontbinding van de arbeidersraden en de nieuwe arrestaties van de arbeidersleiders als een laatste wanhopige poging van ae Hongaarse regering om de macht van de raden te vernietigen- Als de Hongaa se regering hier niet in zou sl&»Gn» zoudgn de°Russen wel eens openlijk de macht in handen kunnen nemen om te trachten de orde in het' land te herstellen. In verband hiermee doen opnieuw ge ruchten de ronde over een bezoek van de Sovjet-vice-premier Malenkof. Deze zou vrijdag en zaterdag in de Hongaarse hoofdstad zijn geweest en zou er vandaag alweer terugkomen. Malenkof zou Kadar helpen 't hoofd te bieden aan de 48-uurs- staking. Bij zijn bezoek van eind vorige week zou Malenkof o.m. met Zoltan Tildy voorzitter van de partij der kleine boeren en minister van staat in Nagy's kabinet hebben gesproken. Westelijke correspon denten- die op dit bericht in kringen waarin Tildy verkeert, dm commentaar verzochten, kregen niets te horen. Van Nagy is nog steeds niets vernomen. Op grote schaal werd in Boedapest gis- teren naar verborgen wapens gezocht. Daarbij ging men systematisch te werk, straat voor straat en blok voor blok af zettend- Om de zoveel tijd herbaalde de radio bedreigingen met de dood voor hen die, nu de staat van beleg is afgekondigd, nog niet voldoen aan het bevel van de regering de wapens in te leveren. Behal ve de Hongaarse politic, zouden ook Rus. sische troepen b(j deze razzia's zijn inge schakeld. Over het algemeen echter, aldus een Reuter-bericht uit Boedapest, schijnen de Russen zich thans op de achtergrond te houden en het aan de steeds sterker wor dende militie van Muennich- de Hongaar se minister van defensie, overlaten hei verzet te bestrijden Deze militie is voor het grootste deel samengesteld uit man schappen van de voormalige politie. Enige oud-officieren van het Hongaarse leger zijn er voorts in opgenomen. Politieke kringen in Boedapest zijn van mening, da! de Russen meer vertrouwen hebben in Muennich dan in Kadar. De voornaamste centra van verzet zijn de heuvels van Matra en MeCsek, maar des nachts kan men ook af en toe schoten horen in het heuvelgebied bij Boeda eai Gellert in de omgeving van de hoofdstad. De verzetsstrijders zouden op grote schaa door de boeren van voedsel worden voor zien. Van een radiozender der verzets strijders in centraal-Hongarije heeft men verscheidene keren opgevangen; „Wij zijn voor niemand bang. Als het voor onze vrijheid nodig is, dat wij weer de wapens opnemen, zullen wij dit doen zelfs als onze strijd hopeloos is". Mijnwerkers uit Salgotarjan In Noord- Hongarije bij de Tsjechische grens ver telden, dat 80 personen om het leven zijn gekomen bij een gevecht dat zaterdag tussen een demonstrerende menigte van 10 000 man en de politie was geleverd. De politie bleef schieten- zelfs toen de beto gers op de vlucht waren gedreven. Radio-Belgrado heeft maandagavond het besluit van de regering-Kadar om de arbeidersraden te ontbinden „een ernstige slag voor het Hongaarse socialisme" ge noemd Het radiostation legde de nadruk op de grote populariteit die de arbeiders raden bij het Hongaarse volk genoten. „Zij waren het aldus radio-Belgrado die de arbeiders ertoe kregen weer aan het werk te gaan en zij vormden de enige werkelijke macht in Hongarije". De Hongaarse regering heeft voortdu rend geweigerd hun de betekenis toe te kennen die zij in feite bezaten, aldus ra dio-Belgrado. Het officiële Joegoslavische dagblad ..Borba" heeft maandag de ontbinding van de raden veroordeeld- omdat zij vol gens het blad leidt tot binnenlandse on geregeldheden en waarschijnlijk tot esn gevaarlijke verslechtering van de inter nationale toestand. Volgens „Borba" werden de raden steeds meer een politiek apparaat van de Hongaarse socialistische democratie. De Bakkerijstichting is van oordeel, dat de recente stijgingen van de bloemprijs een nieuwe verhoging van de broodprijs met 1 cent gewenst maken. Zij heeft in verband daarmede minister Zijlstra om een onderhoud gevraagd ten einde deze kwestie te bespreken. In de afgelopen nacht is het twintig- duizendste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnengelopen Het is de 490 ton metende „Goote" van de Rotter damse Rederij P. A. van Es en Co. Het schip heeft ligplaats gekozen in de Mer- wehaven. Maandagavond werd in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag de première gegeven van „Le misanthrope" van Molière door de theatergroep van Jean-Louis Barrault uit Parijs. De voorstelling werd bijgewoond door H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix. In de pauze werden enkele leden van de theatergroep aan de koninklijke gasten voorgesteld. V.l.n.r. de oudste speler van de groep, Pierre Bertin, Jean-Louis Barrault, Madeleine Renaud, H.M de Koningin en H.K.H. Prinses Beatrix. Bij acclamatie heeft de Algemene Ver gadering van de V. N. gisteren het beslu.t van de secretaris-generaal bekrachtigd, waarbij de Zwitser Auguste Lindt werd benoemd tot Hoge Commissaris van de Vluchtelingen De heer Lindt volgt in deze functie wijlen mr. G. J. van Heuven Goed hart op. Zeventien landen, waaronder de V.S. en Nederland, hebben gisteravond bjj de Algemene Vergadering der V.N. een reso lutie ingediend, waarin wordt verklaard, dat door het gebruik van haar gewapende macht tegen het Hongaarse volk de Sovjet-Unie de politieke onafhankelijk heid van Hongarije schendt. In de reso lutie, die in ongekend krachtige bewoor dingen is gesteld, wordt aan de V.N. ge vraagd de Sovjet-unie te veroordelen van wege haar verantwoordelijkheid voor het Hongaarse bloedbad en tevens wordt^ er in nogmaals aangedrongen op de onmiddel lijke terugtrekking van de Sovjet-troepen uit Hongarije onder toezicht van de Ver enigde Naties. Behalve door Nederland werd de reso lutie ingediend door Argentinië. Australië, België, Chili, Denemarken, Ieriand, Italië, Noorwegen. Pakistan, Peru. de Philipoij- nen. El Salvador, Thailand, de Ver. Staten en Zweden, terwijl tijdens het debat de vertegenwoordiger van de Domi nicaanse republiek meedeelde, dat zijn land als zeventiende indienende staat wenste te worden aangemerkt. De Amerikaanse vertegenwoordiger Lodge zei, dat nu al het andere is mis lukt, de Algemene Vergadering de „piecn- tige climax' heeft bereikt en onder ogen moet zien, dat wordt gestemd over een veroordeling van de Sovjet-Unie wegens Gisteren heeft de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in het Concertgebouw te Haarlem vergaderd. In zijn openingsrede zeide de voorzitter, jhr dr P. van Nispen tot Pannerden, m. dat het ,iaar 1956- door een late en lang aanhoudende strenge vorst, met een gro-te zorg begon. Velen beschouwden de oogst reeds als verloren of zwaar beschadigd °P enkele gevallen na. waar onvoldoende 7i,n de oogst echter geen afbreuk, dank nU6\n zeer gunstig verlopende dooiperi- zonioS^wel hieroD een koude, natte en zuiuoze „j- tnch over het tnd- al sr U1"i VU Hikingamianuari "tot'november, in verge- ^955 een grotere afzet van bij- na zes miljoen gulden bereikt en een waardestijgtng yan ongeveer tien mil- J0Sn „gUïen- Kenmerkend is het aldus spreker dat West-Duitsland de 2de plaats in ae nj van afnemers heeft inge- nomen waardoor de Verenigde Staten op de derde plaats zijn gekomen. Hoewel, aldus de voorzitter, niemand in staat is de werking van het nieuwe pri.i- zensysteem in de toekomst te voorspellen vereisen ie"er ^ev "et algemeen be- lancy de toekomst van de export en de mo- gelijkheid tot ver.derer,au''f°tei daarvan, dat- de zogenaamde na-offertes worden beteugeld. wii er vervolgens op, dat Neder land en de gehele Nederlandse tuinbouw zich opmaken om m I860 dei wereid te tonen wat Nederland als belangrijkste tuinbouwexportland van Euiopa is te presteren. In 1960 zal tevens worden gevierd, dat 4uu iaar geleden, het onbestreden hoof prn- dukt zijn i»U#da öead ia Nederland en de grondslag vestigde voor het thans zo bloeiende bloembollenbedrijf. In dc voortgezette vergadering is beslo ten het hoofdbestuur te machtigen mede werking te verlenen aan de grote inter nationale tuinbouwtentoonstelling 1960 te Rotterdam. Dit besluit houdt in dat de tentoonstelling „Flora", die voor het laatst in 1953 te Heemstede is gehouden, een on derdeel zal vormen van de Rotterdamse expositie. De heer G. Timmer werd gekozen als lid van het hoofdbestuur; de heren Jos. Bot en J Timmer traden als zodanig af. In de rondvraag kwamen de minimum exportprijzen uitvoerig ter sprake. Het feit, dat toepassing van een bepaald wets artikel door het Produktschap voor Sier- teeltprodukten er toe heeft geleid, dat het ontwerp voor de exportprijzen niet een maand ter visie heeft gelegen, stemde al gemeen tot ontevredenheid. Het kwam diverse sprekers onjuist voor, dat zowel kwekers als exporteurs hier voor een fait accompli worden gesteld. Ook het hoofd bestuur noemde de gang van zaken be treurenswaardig, maar wees er met klem op, dat, zo de minister de regeling op ver zoek zou afkeuren, dezelfde procedure zich zou moeten herhalen, wat dan zo veel tijd in beslag zou nemen, dat aan de ex port voor het komende seizoen een „dood steek" zou worden toegebracht, omdat dan de basis voor iedere transactie ontbreekt. Besloten werd bij het produktschap krachtig te protesteren en bij bevoegde instanties duidelijk uiteen te zetten, dat het bloembolienvak in deze niet achter het produktschap staat. haar optreden in Hongarije. „In Hongarije hebben wij een reeks gebeurtenissen ge zien, die in wezen niet verschilt van wat Hitier heeft gedaan', aldus Lodge. De Algemene Vergadering is buitengewoon geduldig geweest, zo zei hij. De Fransman Broustra verklaarde, dat de Verenigde Naties thans de zwaarste vuurproef van haar geschiedenis onder gaan. De Sovjet-Unie is besloten druk te blijven uitoefenen totdat er een regering te Boedapest zetelt, die haar gehoorzaamt De permanente Nederlandse vertegen woordiger bij de V.N., mr. Schiirmann heeft eraan herinnerd, dat de Algemene Vergadering sedert het einde van oktober niet minder dan zeven resoluties heeft goedgekeurd, waarin er bi) de Sovjet-Unie op wordt aangedrongen af te zien van gewapend optreden in welke vorm van ingrijpen in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije ook. „Nu is voor deze Algemene Vergadering de tijd gekomen in klare taal te zeggen wat zij denkt over wat dc Sovjet-Unie in Hongarije doet", aldus mr. Schiirmann. India heeft gisteren voorgesteld, dat Hammarsk.ioeld onmiddellijk over de Hon gaarse crisis gaat onderhandelen met de Russische en de Hongaarse vertegenwoor diger bij de Ver. Naties en toestemming tracht te krijgen voor een bezoek aan Moskou en Boedapest. De Indiër Krisjna Menon zcl, dat vol gens zijn regering de tijd is gekomen, indien die niet al lang voorbij 's. waarin de toestand in Hongarije niet alleen maar waarnemers of resoluties eist, maar het gebruik van het „gehele apparaat van de V.N. voor verzoening om tot een oplossing te komen". Volgens de Indiase regering wil dc over grote meerderheid van het Hongaarse Aan de hand van bevindingen en er varingen. die de presidente der kinder uitzending binnen het Huisvestingscomité, mevrouw Van Iersel-De Vink uit Tilburg, verleden week tijdens een vierdaagse reis door Oostenrijk opdeed, heeft het r.-k. Huisvestingscomité te Den Bosch, dat 'gistermiddag met ,f 37,38 zijn eerste miljoen overschreed, besloten naast de reeds bestaande activiteiten voor de Hon gaarse vluchtelingen enige nieuwe pro jecten ten uitvoer te leggen. „Voor mijn Hongaarse vriend" luidt de naam van een pakkettenactie specifiek voor de jeugd Deze eerste nieuwe actie van bet Huisvestingscomité roept de schoolgaande jeugd op een pakket voor een Hongaars leeftijdgenootje te maken, waarin hoofdzakelijk dingen, die de ma ker van het pakket op deze leeftijd ook graag zou ontvangen, of die erg nodig zijn. Het Huisvestingscomité denkt bij voorbeeld aan sokken of kousen, onder goed, vlees of groenten in blik. chocola en cacao. Naast de reeds zo milddadig gegeven financiële steun, middels welke het Huis vestingscomité in zo korte tijd zonder volk, dat de Russische strijdkrachten uit Hongarije worden teruggetrokken. Menon zei. dat de Indiase ambassadeur te Moskou In Hongarije was geweest en dat informaties er India toegebracht heb ben te geloven, dat de enige factor, die de vereniging van de verschillende groepen in Hongarije in de weg staat de aanwezigheid van buitenlandse troepen was. De schade, die in Boedapest is aan gericht is gelijk aan die in oorlogstijd zou zijn veroorzaakt, zo verklaarde Menon. „Het is voor ons nu noodzakelijk te verklaren, dat de verantwoordelijkheid rust bij de Sovjet-Unie. onverschillig welke verklaringen of rechtvaardigin gen ook kunnen worden gegeven voor de interventie in verband met het Warschaupact of het vredesverdrag", zo zei Menon. Het is noodzakelijk dat de Sovjet-Unie daadwerkelijk gaat meewerken in het be lang van Hongarije, de Verenigde Naties en de wereldvrede, zo besloot de Indiase afgevaardigde. De Roemeense vertegenwoordiging bij de V.N. heeft aan Hammarskjoeld giste ren medegedeeld, dat Roemenië geen waarnemers van de V.N. toelaat. propaganda de miljoen bereikte, vraagt een volgende actie het oudere katholieke volksdeel dringend om zendingen kle ding; niet of weinig gebruikt echter, daar deze anders niet kan worden verzonden. De zendingen kleding wellen onder goed, wollen heren- en damestruien, pull overs, harenkostuums en luiers als mede de jeugdpakketten van de actie „voor mijn Hongaarse vriend" wacht het Huisvestingscomité gaarne in op zijn adres Hekellaan 6 te Den Bosch Tenslotte heeft het comité honderddui zend gulden vrijgemaakt voor de aankoop van linnengoed, kleding en niet aan be derf onderhevige levensmiddelen. Voo.- een indruk hoe reeds een gedeelte der gelden der Nederlandse katholieken zijn besteed, vólgen hier enige specifica ties. Afgezien van de honderdduizend gulden der derde nieuwe actie, ontving de internationale Caritas te Wenen reeds enige weken terug 160.000 uit Den Bosch. Vandaag vertrok een tweede wa gon met 500 pakketten voor de jeugd 25,000), 375 dekens Cad 25). 30 balen met goede kleding, veertig complete bed den, 200 paar nieuwe schoenen, en losse levensmiddelen vanuit Den Bosch met be stemming Wenen. Een groot, deel van de gelden wordt verder besteed aan de ver zorging van de Hongaren in ons land. Mevr. Van Iersel stelde zich ter plaatse op de iioogte. „Het is onbegrijpelijk, dat men in Oostenrijk bij zo'n aantal vluchte lingen dit probleem zo goed opvangt", zo vertelde ze. „Op het ogenblik wijden zich nog prima krachten aan het werk, maar allen zijn zij uit hun werkkring uitge broken en moeten hier spoedig weer in terugkeren". De Internationale Caritas verricht bovenmenselijk werk: verzamelt goederen, richt opnamecentra in. voert de zogenaamde Gasthofaktion, die de vluch telingen tijdelijk in kleine hotelletjes on derbrengt om hen bij het nemen van een beslissing naar welk land te emigreren niet te overhaasten. Voorts leidt de Cari tas Internationalis een fonds dat de vluch telingen in staat stelt zich in Oostenrijk te vestigen, brengt in de nacht Oostenrijk binnenkomende vluchtelingen tijdelijk onder in hotels en bij particulieren. Om een zo effectief mogelijke hulp te verle nen fungeert mej. Elsbeth Klompé, een zuster van de minister van Maatschappe lijk Werk, in Wenen sinds kort als tus senpersoon tussen de Caritas Internationa lis en de Nederlandse caritas in de per soon van het Huisvestingscomité. „Want op het appel van de Internationale Cari tas mag de Nederlandse caritas niet ont breken", aldus mevrouw Van Iersel. In de Lekhaven te Rotterdam heeft zich gistermiddag omstreeks drie uur hij het laden van een binnenschip een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan twee havenarbeiders, terwijl een derde licht werd gewond. De slachtoffers waren de 43-jarige W. P. H. Gödde uit de Roemer Visscherstraat en de 25-jarige L. Petrus van de Schiekade. Arbeiders waren bezig een hijs ijzeren pijpen, die een gezamenlijk gewicht had den van 2500-kikr in' fret binnenschip Vios"te laden. Op ongeveer tien meter 'i-ogte boven het schip gleden de pijpen uit de strop, drukten de houten luiken van het schip in en kwamen op de twee havenarbeiders terecht, dié op slag wer den gedood. De derde arbeider, de 49-jarige H. van Zwol van het Afrikaanderplein. werd niet ernstig gewond en kon naar huis worden gebracht. Het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen heeft gisteren een be roep op de arbeiders in de wereld ge daan hun solidariteit met de collega's in Hongarije opnieuw te demonstreren. Aan de arbeiders in de aangrenzende communistische landen zou per radio worden verzocht zich niet als stakings brekers te laten gebruiken. Aan de V. N. verzocht het I.V.V.V. haar resoluties inzake Hongarije kracht bij te zetten. Het I.V.V.V. heeft het niet raadzaam geacht een algemene oproep tot een sta kingsactie te doen. Het wordt aan de afzonderlijke landen overgelaten welke actie zij willen ondernemen om uiting te geven aan hun sympathie met Hongarije. Een delegatie van de Oostduitse com munistische party, niet aan het hoofd de eerste party secretaris Walter Ulbricht heeft in Praag twee dagen lang bespre kingen gevoerd met leiders van de Tje- choslowaakse communistische party. Waarnemers werden door het nieuws van de bijeenkomst verrast omdat deze niet was verwacht. Aangaande dc besprekingen zyn geen bijzonderheden bekend. Men gelooft even wel dat de situatie in Hongarye hoofd schotel van het gesprek is geweest. Hevige regenval en zware stormen heb. ben het afgelopen weekeinde verschillen de plaatsen op oost- en west-Java geteis terd. Volgens een Reuter-bericht uit Dja karta zijn tenminste veertig personen om het leven gekomen tengevolge van het buiten de oevers treden van verschillende rivieren. Twee jonge mannen kijken wat verbouwereerd naar een weg, die vlak by Rome naar de Tiber leidt; waarschijnlijk tengevolge van de zware regen zakte deze weg over een afstand van meer dan tweehonderd meter plotseling in de diepte tot twee en een halve meter beneden het normale peil. Gelukkig vielen er geen slacht offersdoch de reparatie wordt een moeilijke en kostbare zaak. In Port Said heerst een gespannen toestand. Gisteren is er door Egyptenaren geschoten op een Britse gemotoriseerde patrouille, waardoor een van de Britse soldaten met een hoofdwonde naar het hospitaal moest worden overgebracht De Britten beantwoordden het vuur en zet ten vervolgens hun weg voort. Een aan tal hulzen werd later onderzocht met als gevolg dat zeven verdachte personen wer den aangehouden. In riritse kringen wordt het incident een inbreuk op de bestandsovereenkomst genoemd en aan V. N. waarnemers zou worden verzocht om een onderzoek in te stellen. De Egyptische militaire autoriteiten hebben het opperbevel van de V. N- strijdkrachten in Egypte laten weten, dat maatregelen zullen worden getroffen om te verzekeren dat de terugtrekking van de geallieerde troepen niet door inciden ten zal worden "erstoord. Dit is onder meer bekend gemaakt door de Britse be velhebber in Egypte, generaal Stock cli Volgens Stockwell had peneml Burns, de commandant van het V. N.-leger in Egypte hem dit tijdens een bijeenkomst medegedeeld. Na een kort bezoek aan Port Said is ge neraal Burns gisteravond naar Cairo te ruggekeerd. De V. N.-expert, die belast is met het toezicht op de opruimingswerkzaamhe den in het Suezkanaal, generaal Whee ler, heeft gisteren, in gezelschap van an der V. N.-deskundigen en d< onderdirec teur van de Egyptische kanaal autoriteit het zuidelij deel van het Suezkanaal geïnspecteerd. De chef van het Israëlische leger, ge neraal Mashe Dayan, heeft gisteren ver klaard, dat kaartpn waarop de mijnen velden staan aangegeven, die in de Sinai- woestijn zijn gelegd, aan de commandant van de UNEF zijn overhandigd. Voorts verklaarde de Israëlische generaal, dat de demilitarisering van de Sinaiwoestijn het voor Egypte veel moeilijker zal ma ken een aanval op Israel in te zetten en dat het dan veel meer voorbereidingen zou vergen. „Wij zijn bereid om met de V. N.-troepen samen te werken en te voldoen aan de eisen, die aan het vol brengen van hun taak zijn verbonden", zo zei generaal Dayan. VANDAAG komt in het Parijse Palais de Chaillot de Noord Atlantische Raad bijeen, het hoogste orgaan van de NATO. Het wereldpolitieke klimaat is wel zeer gewijzigd, sinds de ministers, in mei van dit jaar, het laatst vergader den. Toen stonden alle gebeurtenissen nog in het teken van de „dooi", die in Mos kou scheen te zijn ingezet en waarvan men een nadelige terugslag vreesde op de hechtheid van het NATO-bondge- nootschap. IJsland, de meest noordelijke verdragspartner, maakte in die dagen aanstalten om de NATO in de steek te laten, terwijl ook Griekenland, gebelgd over de houding van Turkije en Groot- Britta.nnië in de kwestie-Cyprus, door de „dooi" aangetast scheen te worden. Doch het enkele, feit, dat Moskou weer in Hongarije zijn ware gezicht ge. toond heeft, is voldoende geweest om de adspirant-afdwalers weer snel ^t elkaar te brengen. IJsland is teruggekrabbeld en gaat ermede akkoord, dat de Ame rikanen gevestigd blijven op de lucht, basis Keflavik. Wat Griekenland betreft, dit land heeft ervan afgezien om de kwestie-Cyprus op de vandaag begin nende ministersvergadering ter sprake te brengen teneinde geen nodeloze con troverse te veroorzaken. Beide feiten zijn verheugend genoeg. Zij vormen de beste demonstratie van de hechtheid van het NATO-bondgenootschap. Op de agenda voor de ministeriële be sprekingen staat een aantal punten, waarvan formeel het belangrijkste is de „annual review", die ieder jaar in de decembervergadering plaats vindt. Dit is een politiek-militaire discussie, waar aan zowel de ministers van defensie als van buitenlandse zaken deelnemen, en waarbij men de defensie-planning in harmonie tracht te brengen met mili taire behoeften en economische moge lijkheden, en waarbij de politieke richt lijnen voor de toekomstige militaire plannen worden vastgesteld. Opzienba rende beslissingen worden van dit deel van de besprekingen niet verwacht Men mag wel aannemen, dat de ministers nog eens uitdrukkelijk zullen verklaren, om aan de regelmatig terugkerende specu laties ten deze een einde te maken, dat een verder verblijf van Amerikaanse troepen in Europa onontbeerlijk is. Aanknopend aan dit onderwerp en wijzend op de trage opbouw van de Westduitse defensie, zullen de Britse mi nisters ongetwijfeld de kwestie van de Westduitse bijdrage aan dg geallieerde legeringskosten nog eens naar voren brengen In Groot-Brittannië bestaat een groeiend verlangen om het Britse leger in Duitsland in te krimpen. Door de de plorabele financiële situatie, waarin Groot-Brittannië zich thans bevindt, kan de verleiding om langs deze weg te be zuinigen er uiteraard alleen maar groter op geworden zijn. Men kan niet ontken nen, dat de Bondsrepubliek inderdaad in een bevoorrechte positie staat ten op zichte van haar NATO-partners nu zij nagenoeg geen defensie-lasten op haar budget heeft. In zoverre zou men dus kunnen zeggen, dat de Bondsrepubliek een premie geniet wegens het feit, dat zij in militair opzicht in gebreke blijft. Met name de Britse ministers zullen niet na laten hierop te wijzen, en terecht. Een tweede punt op de agenda vormt vervolgens het rapport, dat de drie „wijze mannen" (de Italiaanse, Cana dese en Noorse minister van buiten landse zaken) hebben opgesteld over de mogelijkheid om tot een nauwere sa menwerking tussen de NATO-landen te komen op niet-militair gebied. Op de vergadering van de afgelopen maand mei was besloten de mogelijkheden in deze richting te exploreren, zulks ten dele zeker, omdat het er toen naar uit zag alsof het gemeenschappelijke de- fensiebelaag misschien niet steeds een even sterke bindende factor zou blijven. Nu, al is in de afgelopen weken weer eens zonneklaar gebleken hoe nodig het is dat de NATO een hecht militair bondgenootschap blijft, een uitbouw van het bondgenootschap ook op ander terrein met name op po litiek terrein, is er niet minder wenselijk om geworden. Dat is wel vooral duide lijk geworden door de trieste vertoning, dat Groot-Brittannië en Frankrijk ener zijds en de V.S. anderzijds een lijnrecht tegengestelde politiek voerden t.a.v. Egypte. Tot de noodzaak van meer poli tieke coördinatie tussen de NATO-leden schijnen de drie wijze mannen eenstem mig geconcludeerd te hebben. Opzien barende remedies schijnen zij evenwel niet voor te willen stellen. Naar verluidt bevat hun rapport aanbevelingen voor méér ministersvergaderingen en voor uitbreidingen van de bevoegdheden van de secretaris-generaal.. Voorts zou aan bevolen worden om alle geschillen tus sen NATO-leden voortaan in eerste in stantie in NATO.kader te doen regelen. Revolutionair mogen deze suggesties dan niet zijn, praktisch zijn ze zeer ze ker, vooral het voorste] om de ministers vaker te doen vergaderen. Een perfecte politieke coördinatie zal wel steeds een wensdroom blijven bij een lichaam, waarvan alle leden hun volle soeverei niteit bewaren, maar juist daarom zijn frequente ged'achtenwisselingen dubbel nuttig. Zo zal men van de huidige zit ting in de eerste plaats mogen verwach ten, dat de Franse, Britse en Amerikaan se ministers de laatste misverstanden, die er nog mochten bestaan, uit de weg zullen weten te ruimen. De commissaris der Konjngin in Over ijssel heeft de heer L. A. Verburg. bur gemeester van IJsselmuden, met in gang van 11 december 1956 belast met de waarneming van het burgemeester schap der gemeente Urk Zoals bekend is de burgemeester van Urk de vorige week gearresteerd. Prinses Marie Louise, het oudste lid van de Britsv koninklijke familie, is zaterdag op 84-ja\ige leeftijd in Londen gestorven. Zij was een kleindochter van koningin Victoria.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1