Dulles acht wereldsituatie De Sovj „vol grote gevaren 1 Hongaarse arbeiders gaven algemeen gehoor aan stakingsoproep Hongaarse delegatie liep Algemene uit weg V er gadering iet-leiders kunnen wel eens enig risico nemen Speelzalen in Baarle-Nassau- Hertog „uitgekamd" Hongaarse vluchtelingen naar Nederland Geruchten over premier Kadar Nog geen stemming over twintig- landen-resolutie Tweede vlucht van Hongaren DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minister Hofstra: Op de dubbeltjes passen r Ochtendzitting NAT O-raad Meer consumptie goederen in Rusland De toestand in Hongarije Woensdag 12 december 1956 Politie-overval in grote stijl Ditmaal samenwerking tussen Belgisch- Nederlandse politiemacht Ned. Verbond van Werkgevers BUITENLANDSE KRONIEK Paniek in kamp in de Franse Alpen WEERBERICHT Het is voor de NATO van het grootste belang haar sterkte te hand haven en er geen onzekerheid over te laten bestaan, dat zij zo nodig haar militaire kracht zal gebruiken. Alleen dan kunnen wij er zeker van zijn- dat de tanks van het Rode Leger, die Boedapest binnengere den zjjn, niet ook West-Europa zullen binnenrijden. De wereld leeft, in deze tweede na-oorlogse decade, in een tijd vol grote gevaren. De moeilijkheden waarvoor de Sovjet-machthebbers zich zien geplaatst kunnen tot gevolg hebben, dat zij enig risico in de buitenlandse betrek kingen nemen. Op deze wijze worden de oorlogskansen vergroot. Dit heeft gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles gezegd in een speech van vijftig minuten, welke hij hield tijdens een besloten zitting van de Noordatlantische Raad in het Paleis de Chaillot te Parijs. Les uit „Hongarije" Terug naar de Malenkof-koers Achter SER-bestedingsrapport Gisteravond meende men in Boedapest te weten, dat de oproep tot een algemene proteststaking van 48 uur van de inmiddels ontbonden cen trale arbeidersraad, vrijwel overal wordt opgevolgd. Gisteren lag het werk in nagenoeg het gehele land stil, op twee uitzonderingen na: de j steden Sal^otarjan en Zalaegerszeg, waar een zeer drukke bedrijvig-! politici, die met imre Nagy naar Roeme- hcU van politic wel een belangrijke reden voer de arbeiders ral j "SfS Zijn geweest om aan het werk te blijven. Russen over een verbreding van de basis Ook de gewoonlijk goed-ingelichte correspondent van het Joego- j huid'ge Hongaarse regering te slavische dagblad „Borba" die ondanks de verbreking van de com- i Eén van beide politici zou een lid zijn municaties zijn berichten naar Belgrado normaal wist over te krijgen,; van ^de^kieit^e-boerenpartijj en de ander meldde gisteravond dat de staking zowel in de provincie als in dee( n Men^ebeide mannen wel eens hoofdstad grote afmetingen heeft aangenomen. Kadar dook op De Hongaarse delegatie bij de Verenigde Naties heeft gisteren de Algemene Vergadering verlaten uit protest tegen de „voortdurende inmenging" van de Assemblee in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije. Kort nadat de leider der Hongaarse delegatie, de minister van buiten landse zaken. Imre Horvath, naar aanleiding van de orde had gespro ken en de Algemene Vergadering had medegedeeld, dat hij vanwege „de laster en beledigingen" zijn regering aangedaan tijdens de debat ten, niet langer aan de beraadslagingen van de elfde zitting kon deel nemen, verlieten alle Hongaarse vertegenwoordigers de vergadering. Cabot Lodge, de Amerikaanse gedelegeerde verklaarde naar aanleiding van het Hongaarse besluit: „Dat is één Sovjet-agent minder. Het zou heel wat tijdverknoeien besparen, indien alle satellieten hetzelfde zouden doen" Oostenrijkse resolutie Gevechten bij Pees miiiiimitiii De krachtproef De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk enige regen, later opklaringen, maar ook nog een enkele bui. Overwegend krachtige en langs de kust tijdelijk harde of stormachtige zuidwestelijke wind. Lagere tem peraturen. Donderdag 13 december: Zon op 8.42, onder 16.30 uur. Maan op 13.41, onder 3.26 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT afgelopen weken in invloed en prestige gewonnen wat heeft bewezen dat ztl goed een kracht zullen vormen, wa?r™BB rekening moet worden gehouden. g men nog niet alles van de v Deze besloten zitting was begonnen na afloop van een formele openingsplechtig heid, gistermorgen in de grote zaal van Chaillot, welke werd bijgewoond door de ongeveer 400 gedelegeerden (uit de vijftien NATO-landen) die naar Parijs zijn ge komen voor een NATO-conferentie die als de belangrijkste sedert de conferentie te Lissabon in 1952 wordt beschouwd. De NATO immers ziet zich voor de taak ge plaatst de eenheid, die in de afgelopen weken ernstige kleerscheuren heeft opge lopen, te herstellen en de toekomstige koers van de Atlantische defensie-organi satie te bepalen. De rede, die Dulles hield in de kleinere besloten zitting van de vijftien ministers van buitenlandse zaken met hun adviseur bevatte zoals een woordvoerder het na afloop uitdrukte een „filosofische be schouwing over de achtergrond van de Amerikaanse politiek tijdens de jongste internationale ontwikkelingen. Volgens Dulles hadden de Verenigde Naties in de WaarHchüniyk zal binnenkort een nieu we campagne in de Sovjet-Unie worden bekend gemaakt voor een sterke vergro ting van de produktie van verbruiks- goederen en van de woningbouw, mogeliik ten koste van de zware industrie, zo ver klaarden gewoonlijk welingelichte kringen gisteren te Moskou. Verwacht wordt, dat deze maatregelen genomen zullen worden op een binnenkort (waarschijnlijk deze week) te houden bij eenkomst van het centrale comité der partij. Zij zullen waarschijnlijk een ver anderde toewijzing inhouden van de hulp bronnen binnen het lopende vijfjarenplan, dat op het in februari van dit jaar gehou den congres der communistische partij werd goedgekeurd. Sommige berichten aldus Reuter spreken van een verdubbeling van de grondstoffen voor de ontwikkeling van de industrie van verbruiksgoederen en over een toewijzing voor de woningbouw van 40 procent van de gelden, die voorall.e soorten bouwwerken beschikbaar worden gesteld. Hoewel de juistheid van deze cijfers niet bevestigd kan worden, ziet men er te Moskou een betrouwbare aanwijzing in van de omvz.ng van de nieuwe poging welke gedaan zal worden om de levens standaard te verhogen en althans enige van de meest essentiële wensen van de bevolking te bevredigen. Westelijke waar nemers zijn van mening dat deze verras sende verandering wordt ingegeven door de sterker wordende aandrang van ar beiders en boeren op een beter leven en door de les, welke uit Hongarije en Polen werd getrokken. Deze waarnemers zijn verder van mening, dat het Kremlin in elk geval de kans op soortgelijke inciden ten in de Sovjet-Unie wil voorkomen. Het is de waarnemers echter niet duidelijk waar de gelden gevonden moeten worden, voor een dergelijke opleving van de lichte industrie en de woningbouw. Volgens A.F P. zoekt men naar een mo gelijkheid om de fabrieken van de zware industrie door middel van een soort pa- rallelproduktie ook verbruiksgoederen te laten maken, zonder evenwel de essentiële produkt'ie in het gedrang te laten komen. Zoals b.v. op het ogenblik reeds de Gorki- automobielfabrieken naast wagens, m nieuw opgerichte afdelingen ook huishou delijke apparaten, fietsen en zelfs speel goederen produceren. lenk'^evcer twee Jaar geleden moest Ma de partpftret,en na sterke kritiek binnen goederen ?at de Pr°duktie van verbruiks- begroting vasterk wcrd bevorderd. In de voor verbruV'1 iaar kreeg de industrie Procent van deS a°.^Bren - nog gecn. v\ff investeringen wero"' d'e voor kapitaal- thans overwogen vBn toegewezen. De even groot of zelfs Kr„B.roti"gcn schijnen tijdens de twee ja-ar, aÜÏ ziJn dan die mier was Malenkof pre- organisatie verwachten lijke referentie aan Met een kenne- 'de houding van Frankrijk en Groot-Brittannie. zeide Dul les voorts, dat sommige landen niettegen staande hun eigen inzichten en eigen be langen gehoor hadden gegeven aan de oproepen van de Algemene Vergadering^ Hii stelde daartegenover de Russische houding in de Hongaarse kwestie. Dulles besprak ook de militaire macht van de NATO. die in hoofdzaak berust op het afschrikkende middel van de atomische vergelding. Maar het westen moet niet geloven, dat met een atomische vergel- dingsmogelijkheid alle militaire proble men zijn opgelost. „Eén ding is zeker, en dat is, dat de geschiedenis heeft geleerd, dat het onmogelijk is het karakter van een toekomstige oorlog te voorspellen. Wij mogen niet al onze eieren in één korf doen", aldus Dulles. De Amerikaanse minister zeide tenslotte nog te hebben vernomen, dat er „in som mige kringen" de ..merkwaardige mening" heerste, dat de V.S. in moeilijke omstan digheden wel artikel 1 van het NATO- verdrag internationale kwesties moe ten op vreedzame wijze worden geregeld trachten na te leven, doch minder voelen voor de naleving van de andere artikelen. .,Feit is", zo repliceerde Dulles spits, „dat we inderdaad het eerste artikel willen naleven, zelfs als dat ons in moei lijkheden brengt met onze nauwste histo rische vrienden, maar dat maakt het niet minder waarschijnlijk, integendeel dat maakt het juist waarschijnlijker, dat wij ons ook zullen houden aan de andere bepalingen van het verdrag. Daar mag geen twijfel over bestaan". Minister Selwyn Lloyd ging vervolgens in een betoog van ruim een half uur in op de achtergronden van de situaties in Oost-Europa en het Midden-Oosten. De rede van minister Pineau was grotendeels gewijd aan de toestand in het Midden- Oosten. Hij gaf een toelichting op de redenen, waarom Engeland en Frankrijk zijn overgegaan tot hun actie in Egypte. Minister Pineau sprak de hoop uit, dat in de toekomst de NATO tot een nauw keuriger omschrijving zal komen van de gebieden, waarover de NATO landen ver plicht zijn onderling overleg te plegen. Hij wees er daarbij op. dat het Suez- kanaal niet tot het gebied van de NATO behoort. In politieke kringen in Parijs conclu deert men uit de verslagen, die men heeft gekregen van de redevoeringen tijdens de besloten zitting en van de resultaten van de serie afzonderlijke besprekingen welke de Grote Drie-ministers maandag zijn be gonnen (deze werd gisteren voortgezet' met een tweede gesprek tussen Lloyd en Dul les en een derde gesprek tussen hen, dat echter omdat toen ook de ministers van financiën en defensie van beide landen aanwezig waren waarschijnlijk meer het moeilijk terrein van de defensie betrof), dat er nog geen concrete pogingen zijn gedaan om een gemeenschappelijke poli tiek m.b.t. het Midden-Oosten en Noord- Afrika uit te werken. Wel wees Dulles op de „noodzaak voor zo'n gemeenschappe lijke politiek, maar in zijn gesprek met Pineau b.v. heeft hij geen enkele aan wijzing gegeven dat Amerika van plan is het Franse beleid in Algerije te steunen. In zijn speech de nadruk leggend op het feit, dat het gevaar meer in Oost-Europa dan in het Midden-Oosten ligt, verschilde Dulles van Lloyd, doch stemde hij over een met de mening uitgesproken door Pineau en Von Brentano. (Van onze correspondent). De Nederlandse rijkspolitie onder leiding van luitenant-kolonel Ruigrok uit Den Bosch heeft gisteravond om tien uur een inval gedaan in de drie speelzalen in het cnclavegebied Baarle- Nassau-Hertog. De overval geschiedde in grootse stijl. De drie speelzalen, „Benelux", Woodside" en „De Kleine Kring' wer den geleidelijk omsingeld door rond de honderd rijkspolitiemannen, uitge rustmet overvalwagens, mobilofoons, politiehonden enz. Van Belgische zijde was maar weinig geüniformeerde po litie te bespeuren. De procureur des konings, de heer Lepaige uit Turnhout, hart hoofdzakelijk rechercheurs in bur- ger uit Brussel en Antwerpen meege bracht. Van Nederlandse zijde werd het onderzoek geleid door de officier van justitie uit Breda, mr. Grasso, ge assisteerd door de stthstituut, mr. Binz. De overval ging zeer snel. Praktisch niemand kreeg nog kans de speelzalen te verlaten. In de speelzaal „Benelux werden rond de 200 personen aangetroffen. In de beide andere zalen bevonden zich ongeveer 100 personen. De eigenaar van de .Benelux", zekere B. uit Rotterdam, noch zijn bedrijfsleider G. waren aaa" wezi.e. G. kwam echter rond middernacht ter plaatse en werd na een langdurig ver- (Van onze Haagse redactie). Tijdens een zeer drukbezochte vergade ring van het Ned. Verbond van Werk gevers, die gisteren in Den Haag werd gehouden, hebben de leden zich geschaard achter het voorstel van het bestuur om zich te conformeren aan het in het S.E.R.- bestedingsrapport vervatte beleid ten aan zien van de prijsstabilisatie. Vandaag komt het Prot. Christ. Werk geversverbond bij elkaar en zaterdag het Algemeen Verbond van Katholieke Werk gevers. Daarna zal er door de werk geversbonden gezamenlijk een commu niqué worden uitgegeven. Gisteravond om 19.07 uur is uit Utrecht de vierde extra trein naar Oostenrijk vertrokken om Hongaarse vluchtelingen op te halen. Het rijdende materieel was wederom ter beschikking gesteld door de Nederlandse Spoorwegen, een slaaprijtuig en een restauratierijtuig had de Wagon- Lits hiervoor geleverd. De bemanning bestond weer uit vrij willigers, die allen in opgewekte stem ming vertrokken. De technische staf be staat uit studenten van het Nederlands bureau voor buitenlandse studentenbe- irekkingen te Leiden. De Nederlandse vereniging voor reibureaus, die voor het technisch personeel der eerste drie treinen had gezorgd, kon namelijk Wegens de toenemende drukte met de geen personeel meer vrij- Kerstdagen maken. hadden wfdlrom°vfo?iSatieS in °"S 'a"d tolken gezorgd Zl 1 groep ervaren in rl-p „rd na un werkzaam- bvfngcentra opnieuw klaar heid stonden voor een rei, ^aar Wenen Velen van hen doen dit reeds voor de derde keer. Een earn van Rode-KruUhelpsters kwam in Venlo in de trein, ook zij hebben reeds eerder bij deze transporten geholpen. Het tijdstip van vertrek uit Wenen van de trein is afhankelijk van de van uur tot uur wisselende situatie aldaar. Ver moedelijk zal de trein met ruim 500 vluchtelingen in de loop van vrijdag in ons land terugkeren. hoor voorlopig gearresteerd, evenals en kele croupiers. Tot laat in de nacht duur den de verhoren van spelers, die daarna weer werden vrijgelaten. De meesten der aanwezigen bleken Nederlanders te zijn. Enkele Belgische croupiers, die uit Oosten de afkomstig waren, werden door de Bel gische politie naar Turnhout overgebracht. Het opstellen van de processen-verbaal tegen de aanwezigen geschiedde ditmaal in aanwezigheid van een Belgische en een Nederlandse rechercheur. Dit in afwijking bij een vroegere overval waarbij de politiemachten van België en Nederland ieder afzonderlijk tegen hun landgenoten optraden om processen-verbaal op te stel len. Al het aanwezige materiaal werd door de Nederlandse politie in beslag genomen. Naar wij van enkele personen die bij de overval aanwezig waren, vernamen, werd bij de verhoren soepel en correct opgetreden. Tot laat in de nacht werd nog gezocht naar de eigenaar van de „Bene- lux"-speelzaal, maar tot hedenochtend had men nog geen spoor van hem ontdekt. Sooy v. d. Eynde. in wiens huis de „Benelux"-speelzaal op het betwistte ge- 's ,Eevestigd. bleek zich voor de hele zaak niet te interesseren. Hij is rustig thuis gebleven. Op de kruising Plantage Kerklaan en Plantage Mnidergra dit te Amsterdamvond dinsdagmorgen een botsing plaats tussen een tram van lijn 7 en een trnclc met oplegger. De bestuurder en enige passagiers op het voorbalcon werden gewond. Overzicht van de situatie direct na liet ongeval, waarbij de tram met het voorbalkon in de auto verdween, zodat alleen liet dak er nog boven uit stak. door Kadar werd nogal aandacht ge schonken. Maandag gingen er geruchten in Boedapest, dat de premier van de Hon gaarse marionettenregering zelfmoord ge pleegd zou hebben of door de Russen „ge liquideerd"' zou zijn. Sedert vrijdag was hij niet in het openbaar gezien of voor de radio gehoord. Westelijke verslaggevers, die door Boe dapest reden, konden zelf constateren dat de grote meerderheid der arbeiders in de fabrieken het werk heeft neergelegd. Er waren gisteren en vandaag slechts en kele rokende schoorstenen. Het werk op de Czepel-ijzer- en staalfabrieken, waar toe 38 afzonderlijke fabrieken met 38.000 arbeiders behoren, is geheel stilgelegd. Er reden slechts enkele trams in Boeda pest waarvan dan de bestuurder werd geassisteerd" door twee gewapende nr- litie-mannen. Radio-Boedapest deed in zijn middag uitzending van gisteren opnieuw een be roep op de arbeiders geen gehoor te ge ven aan de stakingsoproep. Volgens de omroep wordt in verscheidene grote fa brieken en mijnen gewerkt. In andere was dat niet het geval, hetgeen volgens Radio-Boedapest was toe te schrijven aan .provocateurs", die arbeiders, die op weg naar hun werk waren, hadden overreed huiswaarts te keren. Radio-Bóadapest haalde voorts een op roep van het Hongaarse regeringsblad ..Nepszagadsag" tot de mijnwerkers aan, om meer steenkool te delven, „daar de temperatuur in de ziekenhuizen thans nooit hoger komt dan acht of negen gra den Celcius terwijl in vele gevallen ope raties moeten worden uitgesteld". Het blad meldde voorts van officiële zijde ver nomen te hebben dat de steenkolenvoor- raad in Boedapest nog slechts voor drie tot vier dagen strekt. Maandag en dinsdag zijn er geen trei nen uit Boedapest vertrokken en slechts één trein uit het buitenland kwam in Boe dapest aan. aldus vertelde een westelijke diplomaat aan een correspondent van Reu ter. Men beschouwt dit stilleggen van het spoorwegverkeer als een onderdeel van de regeringspoütiek om Boedapest te iso leren en te beletten dat de stakingsoproep de provincies bereikt. Maar de geheime verbindingen werken uitstekend, zo deel de de diplomaat mede en de oproep lot staking is dan ook overal tijdig ontvangen. Dinsdagavond is over de radio medege deeld, dat premier Kadêr om 12 uur een arbeidersdelegatie had ontvangen, aan wie hij zou hebben gezegd, dat ,.de te- gen-revoiutie waarschijnlijk tegen het einde van de volgende week onderdrukt zal zijn." Kadar zou tegen de delegatie gezegd hebben, dat zijn regering nog geen tijd heeft gehad om „een positief rege ringsprogramma" uit te werken. Kadar kon ook niet berijpen, waarom veel ar beiders vrije activiteit van alle politieke partijen eisen. Hij begreep niet welk be lang de arbeiders kunnen hebben bij het toelaten van burgerlijke politieke partij en, aldus Radio-Boedapest. Aan het bericht van deze ontvangst Ondertussen beeft de Assemblée giste ren de behandeling van de kwestie-Hor garije voortgezet met de debatten ove de dO'OT twintig landen gesteunde resolutii (Turkije heeft als twintigste natie zich bij de indieners geschaard) waarin de Assem blée gevraagd wordt de Sovjet-Unie te ver. oordelen vanwege haar optreden in Hon garije. De landen, die de resolutie heb ben ingediend, hebben alle, door de India se vertegenwoordiger voorgestelde, amen dementen op één na van de hand gewe zen. Deze enige concessie aan de door India, met steun van Birma. Ceylon en Indonesië, voorgestelde amendementen was het opnemen van de volgende zin in te resolutie: „In aanmerking nemende de verweldigende eis van het Hongaarse volk tot beëindiging van de tussenkomst van buitenlandse strijdkrachten en terug trekking van de buitenlandse troepen." De Indiase amendementen beoogden di recte onderhandelingen tussen de Verenig de Noties en de regering te Moskou, ter wijl voorts elke aanduiding van veroor deling van de Sovjet-Unie zou worden ge schrapt en de meeste van de krasse ter men zouden worden gewijzigd. De Columbiaanse afgevaardigde, Carlos Vesga Duarte verzocht de Assemblée on middellijk een definitie vast te stellen van agressie. „Indien de Assemblée nu be schikte over een definitie zou het er wel licht toe hebben geleid de grote mogend heden te doen afschrikken van agressie, omdat hun daden dan juridische verant woordelijkheden zouden schenden", zo verklaarde Duarte. De Britse gedelegeerde. Sir Pierson Dixon zei, dat de V.N, niet de doctrine kunnen aanvaarden dat Rusland speciale rechten heeft om in Oost-Europa „de beest uit te hangen." Ilanifah. de Indonesische afgevaardigde bij dc V.N. zei, dat zjjn land de gewapen de interventie van de Sovjet-Unie in Hon garije diep betreurt. Iljj deed nogmaals een beroep op de Sovjet-Unie haar strijd krachten terug te trekken. Ilanifah ver klaarde, dat hef verlaten van dc verga dering door de Hongaarse delegatie opge vat zou kunnen worden als een teken van schuld. Oostenrijk heeft gisteren een resolutie ingediend, waarin de secretaris-generaal van de Wereldorganisatie. Hammarskjoeld wordt gemachtigd „met al zijn energie en alle middelen, die te zijner beschikking staan, op zich te nemen een constructieve oplossing te bewerkstelligen van het Hon gaarse probleem, gebaseerd op de begin selen van het Handvest." In deze resolutie wordt vastgesteld, dat tot dusver de pogingen om tot een oplos sing va,n het probleem te komen, „geen pO'Sitieve resultaten" hebben gehad. Ham marskjoeld wordt in de resolutie gemach tigd onderhandelingen met leden-staten te voeren en „indien mogelijk voor het ein de van het eerste deel van de zitting" verslag aam de Algemene Vergadering uit te brengen. De Algemene Vergadering zal haar zitting oo 21 of 22 december opschorten tot 2 of 3 januari). een post als minister zonder portefeuille in een nieuwe regering kan worden aan geboden. Volgens genoemde kringen zouden de Russen mischien Kédar van zijn functie kunnen ontheffen, maar__is er geen aanwijzing dat zij bereid zijn Nagy te laten terugkeren. In dinsdag te Belgrado ontvangen be richten wordt gezegd dat er hevig wordt gevochten in de heuvels in de omgeving van Pecs, in Zuid-IIongarije, nabjj de Joegoslavische grens. Ook wordt opnieuw melding gemaakt van voortdurende schermutselingen in West- en Midden- Hongarije. De heuvels van Pees zijn tot zevenhon derd meter hoog. In dit gebied liggen de Hongaarse uraniummijnen- Gemeld wordt dat hier verscheidene honderden, met ge weren en lichte machinegeweren bewa pende mijnwerkers en arbeiders, tegen eenheden politie en militaire politie van de regering-KSdér strijden. Laatstgenoem den worden door met lichte wapens uit geruste Russische militairen gesteund. De thans gewapenderhand in verzet ge komen arbeiders en mijnwerkers waren volgelingen van de arbeidersraden, die in het afgelopen weekeinde, op last van de regering-Kédér zijn ontbonden. Schermutselingen zouden ook plaats vinden in het ongeveer vijftig kilometer ten westen van Boedapest gelegen gebied van Tata, in het ten zuiden van de Hon gaarse hoofdstad gelegen Dunapentele het vroegere Stalinvaros en in de om geving van het nabij de Oostenrijkse grens gelegen Magyarovar. Radio-Boedapest heeft dinsdag bericht, dat de Hongaarse regering een besluit heeft uitgevaardigd waarbij alle eigen dommen van burgers, die sedert 23 ok tober het land hebben verlaten, worden verbeurd verklaard. Binnen drie dagen moeten alle goederen van vluchtelingen bij de autoriteiten worden aangegeven, die ook over hun huizen zullen beschikken. Burgers die voor 31 maart 1957 terug keren, zullen hun eigendommen terug krijgen, aldus de radio, die evenwel niet repte van hun huizen. Ad vei tentte ONBEPERKTE GARANTIE )P DE VERING. HA2ETFABRIEKEN TE ZEVENBERGEN MET goed recht mag men beweren, dat de Hongaarse tragedie thans eerst goed begonnen is. Sinds de ontbinding van de „arbeidersraden" enkele dagen geleden, is de naakte waarheid voor de gehele wereld dui delijk geworden: er zijn in Hongarije maar twee partijen in de strijd betrok ken. Er is de overweldigende meerder heid van het Hongaarse volk, dat niets anders vraagt dan baas in eigen land te mogen zijn, en er is het rode leger, dat, gesteund door een handjevol Hon gaarse verraders, thans tot opdracht heeft om ten koste van iedere prijs de weerstand van het Hongaarse volk te verpletteren. Het lijdt geen twijfel, of het laatste bedrijf van deze tragedie is thans be gonnen. De krachtproef kan nog slechts eindigen in een capitulatie van een van beide partijen. Ofwel de Honga ren zullen, eindelijk, door het niets ont ziende geweld en de terreur gedwon gen worden hun verzet op te geven, ofwel de Sovjets zullen moeten erken nen, dat deze tegenstander te sterk voor hen is en het bijltje erbij moeten neerleggen. Er zijn politieke redenen te over. die dit laatste niet onmogelijk maken. Want het lijkt toch fantastisch te ge loven, dat de kliek in het Kremlin thans nóg niet zou begrepen hebben, dat de agressie in Hongarije een im mens politiek debacle geworden is, waarvan de gevolgen met de dag meer onoverzienbaar worden. De Aziatische en Afrikaanse landen, aan wier sym pathie Moskou alles gelegen is, zijn thans zo goed als unaniem in hun ver ontwaardiging over de Sovjetbarbarie, die dag in dag uit onbewimpeld in Hongarije ten toon gespreid wordt. De leugenachtigheid van de Sovjetpropa ganda is zonneklaar geworden. Maar er staat voor Moskou méér op het spel dan de sympathie van de Azia tische en Afrikaanse landen. Er is het wereldcommunisme, dat in reuze tem po bezig is zich te transformeren in wat het „Titoïsme" heet, en dat even eens diep geschpkt is door wat op het ogenblik in Hongarije gebeurt. Men behoeft maar te lezen wat er in deze dagen in de door Tito gedicteerde pers in Belgrado verschijnt om te voorzien, dat de dag wellicht niet ver meer is, waarop Joego-Slavië aan de tribune van de Verenigde Naties tegen de Sov jet-Unie zal gaan stemmen. En er zijn nog meer redenen. Het Hongaarse voorbeeld blijft aansteke lijk werken voor alle geknechte volke ren. Van overal aan gene zijde van het IJzeren Gordijn, zelfs uit Moskou, ko men berichten binnen over onlusten en betogingen, meestal, als in Hongarije, op touw gezet door jonge mensen. Al leen maar met behulp van het rode leger, dat in alle Oosteuropese landen massaal versterkt is, zijn tot dusverre nieuwe explosies voorkomen. Doch de drang naar onafhankelijkheid in deze landen kan er uiteraard slechts sterker op worden naarmate de dagen verstrij ken en het Titoïsme veld wint. Geen duizend Sovjet-divisies kunnen dat verhinderen, integendeel, de voortdu rende aanwezigheid van de gehate Sov jets wier verblijf bovendien als een zware last drukt op het budget der be trokken landen, waar het zonder dat toch al armoe troef is kan het ver zet slechts aanwakkeren. De militaire kliek in Moskou, die naar het heet vooral verantwoordelijk is voor de re pressie in Hongarije, zal zich toch ook wel niet kunnen onttrekken aan de conclusie, dat in geval van een Oost- West-oorlog de aanvoerlijnen van het rode leger nergens verzekerd zouden zijn. Dit alles zijn evenzovele krachtige machtspolitieke argumenten, die de Sovjets er aanleiding toe zouden kun nen geven om, minstens, vaarwel te zeggen aan een failliete, weer kunst matig tot leven gebrachte Stalin-koers. Daar de wereld blijkbaar vastbeslo ten is ook het Westen om niet ten oorlog te gaan over Hongarije en slechts pratend hulp te bieden, is het minste wat thans verwacht kan wor den, dat alle landen in de V. N., die het Sovjet-optreden in Hongarije af keuren en dat zijn ze praktisch alle maal behalve de Sovjet-Unie en haar satellieten een supreme poging doen om Moskou dermate onder druk te zetten, dat het rode leger alsnog uit Hongai-^s worde teruggetrokken. Een heid pnder de V.N.-landen, die de Sovjwt-agTessie veroordelen, is een ge biedende eis. Rivale resoluties, alle versplintering van krachten zijn thans uit den boze. Het minste wat de fat soenlijke V.N.-leden thans voor Hon garije kunnen doen is samenwerken. Zij zullen op deze manier kunnen be wijzen, dat zij tenminste een minimum aan noties omtrent recht en moraal gemeen hebben, iets wat onontbeer lijk is voor het functioneren van een wereldorganisatie. Wat thans in Hon garije gebeurt, is óók een krachtproef voor de V. N. Ongeveer 300 Hongaarse vluchtelingen mannen, vrouwen en kinderen hebben maandag hals over kop een vluchtelingenkamp bij Besangon in Oost- Frankrijk verlaten en zijn te voet over de met sneeuw bedekte wegen naar de Zwitserse grens getrokken, een afstand van 48 kilometer. Onder de vluchtelingen was onrust verwekt door geruchten volgens welke zij geïnterneerd zouden worden. Toen maandag een detachement van het Franse leger in de buurt van het kamp begon met oefeningen waarbij geschoten werd, is de onrust vermoedelijk in een paniek omgeslagen. De Zwitserse grenswachten lieten de vluchtelingen, die zeiden dat zij bij de Amerikaanse ambassade in Genéve asiel wilden vragen, niet passeren toen zij dinsdagochtend bij de grens arriveerden. De Franse autoriteiten he-bben nu be sloten 200 van de vluchtelingen naar het kamp bij Besangon terug te zenden, i De rest gaat naar Montbeliard, waar werkgelegenheid voor de Hongaren is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 1