Orde van Malta heeft nieuwe statuten Eerste steen voor Vaticaanse inzending op de W ereldtentoonstelling-1958 WYiEiT van genot" Douwe Egberts tabak VIJFTIG EEUWEN SCHRIFT A.N.O.F. niet eens met circulaire over vakantiespreiding A streetcar named Desire Boeiend slotprogram van het Ballet Theatre KONINKRIJK TWEE JAAR OP NIEUWE BASIS ZIEKENFONDSVERZEKERING BEJAARDEN PHI LIPS Infraphil' GEDANST TONEEL "'■•W 1 woensdag 12 december 1950 PA GEN A 3 .-. Maquette van de Civitas Dei, het paviljoen van de H. Stoel op de komende Wereldtentoonstelling te Brussel. Maandag heeft de pauselijke nuntius in Brusselmgr. Formi, de eerste steen voor dit paviljoen gelegd Veertig landen zonden gedelegeerden naar Brussel Civitas Dei MOEILIJKHEDEN NA VIJF JAREN OPGELOST H. NIJKAMP UIT DE POLITIEK Bescherm Uw keel en voorkom verkoudheid met De West niet overstemd door Nederland Wilhelmina Gasthuis toch academisch ziekenhuis Amsterdamse raad moet in januari beslissen Conflicten bleven uit Hulp voor Nederland nodig ^xpositie in Amsterdams Tropenmuseum Ministers beter dan Kamerleden FRANSE STUDIEBEURZEN VOOR NEDERLANDERS Opening seizoen Haagse Toonkunst BEDRIJFSECONOMETRIE NIEUWE TAK VAN WETENSCHAP Openbare les in Tilburg Onderwijzersfederatie trekt zich terug uit betrokken instellingen Hans Kox won prijs Drentse culturele prijzen uitgereikt Eerste-Kamerleden over PHILIPS „Infraphil" zo gemakkelijk in uw gezin met dieptewerking Tegenstelling John Kriza in „A streetcar named Desire" In ieder geval: er uit Communist klaagt burgemeester aan Friezen helpen de Hongaren Expositie Fernand Leger "liiiTri.iii s7, A ,v 'sf <v»Www>W>W»xW Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL, DINSDAG De pauselijke nuntius in Brussel, mgr. Kphrem Formi, heeft K>»'eren tenudden van bulldozers, heimachines en hijskra nen OP de Hcijselvlaktc bij de hoofdstad het terrein gezegend waar het paviljoen van de H. Stoel en bet Universele Katho lieke Leven voor de komende Wereldten toonstelling zal worden opgericht. De Pau selijke nuntius wijdde ook een groot wit houten kruis, dat werd geplaatst daar, waar een kerk, het middelpunt van de katholieke inzending, zal worden gebouwd en legde tenslotte de eerste steen voor het Paviljoen. Deze plechtigheid geschiedde in het ka der van een tweedaagse bijeenkomst van vertegenwoordigers van de deelnemende landen aan het paviljoen van de H. Stoel en het Uni-versele Katholieke Leven. Deze bijeenkomst werd, na een korte verwelko. ming op de pauselijke nuntiatuur, gehou den in de bureaus van de commissaris- generaal van de H. Stoel, prof. Ir. P. Heij- mans en dieps staf. Daar spraken ver schillende autoriteiten, o.w. de secretaris generaal van de Wereldtentoonstelling, ae heer Everarts de Velp, over de expositie Prof. Heijmans zette het doel van de katholieke inzending uiteen,, waarvan de H. Vader zelf als thema heeft aangege ven' de katholieke conceptie van de men selijke persoon en van het geluk van de mens. de geschiedenis van de christelijke solidariteit en de middelen van de Kerk om de geest te redden. Het is de bedoe ling van de H, Vader, dat de inzending niet alleen een Vaticaanse aangelegenheid wordt, maar dat daaraan wordt meege werkt door katholieken uit alle landen. Pater Jan Joos van de Congregatie van Scheut gaf vervolgens als permanent se cretaris van het commissariaat-generaal een uiteenzetting over de uitwerking van het thema. Het komt neer op de vraag hoe de katiho- lieke wereldopvatting weer te geven. Wat zijn de elementen, die de katholieken an ders doen reageren op de dingen van de ze wereld dan de niet-katholieken? Afhan kelijk van God, een leven na dit leven, het gebod van de liefde, Christus' op dracht aan Zijn Kerk. Deze grondwaar heden geven voor de katholiek een zin en betekenis aan alles. Deze grondwaar heden zullen moeten worden ver-beeld in de inzending van het Universele Katholie- lke Leven. Als laatste spreker trad op de hoofdar- cihitect van het te bouwen paviljoen Civi tas Dei. Hierover hebben wij reeds vroe ger details verstrekt. In het paviljoen komt o.m. een kerk met een op een hoogte van 55 meter door een kruis bekroonde toren. Het is de bedoeling van dit Pav'l- joen een oase te maken in de tourbillon van de grote en drukke expositie, die de Wereldtentoonstelling ongetwijfeld zal worden. De bijeenkomst werd bijgewoond door vertegenwoordigers van 'n veertigtal lan den. Voor Nederland waren dat mgr. Op Den Coul, directeur van hef r.-k. Cen traal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en rector Sondaal uit Oegstgeest. De grote Raad van de Militaire Orde van Malta is dezer dagen in Rome in ver. gadering bijeengeweest, cm kennis te ne men van de nieuwe statuien, welke op 8 december voor het forum van de raad plechtig afgekondigd zijn. doo- de luite nant-grootmeester Paterno Castella di Caracia. Zjj 7,ijn bij breve van 21 novem ber door de H. Vader goedgekeurd en tre den op 1 januari 1957 in werking. Hiermede is aldus meldt het KNP Radio-Vat-icana welke het bericht over de afkondiging van de nieuwe statuten be kend maakte, sprak van de Militaire Or- de van Malta en niet van de soeverei ne en militaire orde. (Van onze correspondent). De heer H. C. Nijkamp (K.V.P.), het oudste lid van de Enschedese gemeente raad, heeft in verband met zijn gezond heidstoestand. ontslag gevraagd. Dit werd een eind gekomen aan de onenigheid, j door burgemeester M. van Veen in de welke vijf jaren heeft bestaan tussen de i raadsvergadering meegedeeld. De burge- Soevereine Orde en de Congregatie dei- Religieuzen. Het strijdpunt bestond in de vraag of de H. Congregatie der Religi euzen bevoegd was jurisdictie uit te oefe nen over de Orde, welke Paus Pius IV in 1560 soeverein had verklaard. Tot twee maal toe heeft de H. Vader ingegrepen en een commissie van kardi nalen moeten benoemen om Hem een op lossing voor de moeilijkheden voor te leg gen. De eerste oommissie, ingesteld op 10 december 1951, slaagde er niet in een op lossing te vinden, welke bevrediging kon bieden. Daarna stelde de H. Vader op 14 februari 1955 een nieuwe commissie in, bestaande uit dezelfde kardinalen als de eerste, maar zij had in tegenstelling tot de eerste niet het karaker van een jury. In de loop van het jaar kwam zij met een voorlopig advies klaar. De luitenant-groot meester, Markies Paterno Castella di Ca racia vertrok in het begin van 1956 naar de groot-priorijen en nationale'verenigin gen m de verschillende landen, teneinde de voorgenomen wijzigingen der statuten en de daarmee samenhangende kwesties! te bespreken. Het resultaat van deze be- sprekingen is tenslotte samengevat en weergegeven in de nieuwe statuten, wel ke de Markies Paterno Castella aan de grote Raad heeft bekend gemaakt. Hoewel buitenstaanders de Orde heb ben willen betichten van ongehoorzaam heid aan de H. Stoel, heeft de Orde steeds nadrukkelijk verklaard zich neer te zullen leggen bij de uitspraak van de H. Stoel. meester schetste de grote verdiensten van de heer Nijkamp, die 37 jaar zitting heeft gehad in de raad, waarvan 27 jaar als wethouder. Spreker noemde hem een scherpzinnig bestuurder van grote be kwaamheid, die ook op andere terreinen van het sociale en politieke leven zeer veel heeft gepresteerd. Namens de r.-k. fractie sprak de heer A. F. van der Heijden woorden van grote waardering voor het belangrijke werk van het schei dende raadslid. Over enige tijd komt in de Amster damse raad de kwestie van het acade misch ziekenhuis aan de orde. De vroede vaderen hebben zich tijdens een offici euze zitting in november laten voorlich ten over de beide projecten, nl. het ge meentelijk plan om het Wilhelmina Gast huis tot academisch ziekenhuis te ver houwen en in de plaats van het Binnen gasthuis een nieuw algemeen ziekenhuis in Slotervaart neer te zetten, alsmede het voorstel van het raadslid dr. Sajet om het Wilhelmina Gasthuis algemeen zie kenhuis te laten en een nieuw medisch- academisch centrum te stichten aan de periferie van de stad, b v. de Riefcerpol- der Trouw" heeft nu uit vertrouwelijke bron "vernomen, dat B. en W een verwe zenlijking van het voorstel-Sajet ernstig onder het oog hebben gezien zelfs tal van plaatsen voor zo'n medisch-acade- misch centrum beoordeeld hebben '°.a. in het uitbreidingsplan-Wcstlandgracht cn Overtoomseveid, waar een groot park 'ge projecteerd is)doch besloten hebben vast te houden aan hun oorspronkelijke op- Binnen niet al te lange tijd zouden zij met een voorstel van die strekking, dat ook door de betrokken universitaire in stanties ondersteund zou worden, bü de raad komen, die hierover op een in ja nuari speciaal daarvoor bijeengeroepen vergadering zou moeten beslissen. Zoals bekend vergt de verwezenlijking van de uitbouw van het W.G. tot acade misch ziekenhuis een sanering van de Kinkerbuurt, waarvoor 1400 wonnigen zouden moeten worden gesloopt. Eerder dan in 1964 zou daarmee niet begonnen kunnen worden. Dr. Sajet heeft reeds be twijfeld of dit jaar wel gehandhaafd kan worden in verband met de woningnood. De medische faculteit zou nu. aldus het blad, een. verschuiving van die datum naar later bij haar oordeelvorming'heb ben laten gelden en aandringen op een spoedig besluit, opdat alvast een begin kan worden gemaakt met de verbouwing van het W.G. Een commissie uit de raad heeft onlangs in verband met de zieken huiskwestie nog een studiereis naar het buitenland gemaakt. Zaterdag zal van alle regeringsgebou wen in het land de vlag wapperen ter feestelijke herdenking van het in wer king treden van het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden op 29 dec. 1954. Als herdenkingsdatum is gekozen de 15e december, de dag waarop het Sta tuut door H.M. de Koningin werd beves tigd. De viering van deze dag. die jn Su riname en de Antillen reeds verleden jaar anet feestelijk vertoon geschiedde, zal dit jaar ook in Nederland plaats hebben, teneinde in bredere kring meer begrip te wekken voor de nieuwe rechts orde in het Koninkrijk. Het centrale punt der viering zal het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam zijn, waar zatea'dag een ..Statuiutdag" zal worden gehouden. Z.H K. de Prins heeft het erevoorzitter- sdhap aanvaard van het, comité, dat deze dag heeft voorbereid. Voorts zal vrijdag avond een jeuigdibijeenkomst worden ge houden en is een opstelwedstrijd voor de der middelbare sdholen uitgeschreven, waarvan de winnaar een reis naar de West, zal kunnen maken. De minister-presidenten van de drie rijksdelen zullen ap do herdenkingsdag radioredevoeringen houden. In een pers bijeenkomst in Den Haag hebben de ge volmachtigde minister van Suriname en de Nederlandse Antillen en de raadadvi seur bii het departement van Overzeese Rijksdelen gisteren gewaagd van de geest van goede samenwerking, waarin (het statuut, tot dusver werd toegepast. Mr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname, verklaarde, dat ..sedert de inwerkingtreding van het Statuut de wil om samen te werken groter is dan de ressentimenten". De vrees vo-or een mogelijkheid van overstemmen der rijks delen, die bij de opstelling van het Sta tuut tot zoveel waakzaamheid had geleid 'Was tot dusver meer theorie dan prak tijk geibleken, aangezien conflicten in de ze twee jaren niet waren voorgekomen Het was thans zaak, zo zei'de mr Pos het Statuut tot een levende werkelijkl iheid te maken en ervoor te zorgen, dat 'er normen voor de samenwerking der drie rijksdelen uit zouden groeien. Die samenwerking moest zich o.m richten op de ontwikkeling van de achtergeble ven gebieden van Suriname. Ook de heer W.F.M. Lampe. gevol machtigd minister van de Nederlandse Antillen, zeide. dat tot. dusver weder zijds de wil had overheerst elkaar te vinden. In de ministerraad van het Ko ninkrijk had volgens hem steeds een sfeer van goede samenwerking bestaan Toch zou de praktijk moeten uitwijzen, hoe een aantal van de aangelegenheden ■van het Koninkrijk zal moeten worden geregeld. De rijksdelen in de West moes ten zich er, volgens de heer Lampe, steedis van bewust zijn, dat hun welvaart heeft Se^^ident, dr W Drecs, V.—i"dag in zijn hoedanigheid van beschermheer in he,. Tropeninstituur4t,eAten^00,1,SteU,ng expositie geopend ö"Ute en schrijven", welk" "1°A0 )aaS sCh/'.ft maanden geopend za; blijveil1"6!^6 .f™' tentoonstelling wil mc„ h„. èi-Jl k „onderschrijven" van dc strijri belang derontwikkelde gebieden tegen het.„li" fabetisme en tevens het gouden iUb leum herdenken van de ..Vereniging van Leraren in het schoonschrijven m.o. en de stenografie". De geëxposeerde specimina beelden de historische ontwikkeling van het schrift Uit Men ziet staaltjes van prehistorische schrijftechnieken, beeldschriften, die op de verschillende continenten in zwang zijn geweest, hieroglyphen. oeroude Indianen, handschriften uit het preColombiaanse Amerika en voorbeelden van boekdruk kunst in Azië en Europa. Verder is aan- dacht besteed aan de betekenis van schrifttekens voor de geografie, de mu ziek de wiskunde en de "m^se w heeft voorts tot uitdrukking gebracht het grote belang dat het schrift als een van de oudse en veelzijdigste communicatie middelen der mensheid heeft voor de godsdienst, het onderkennen van iemands karakter, het onderwijs, de wetenschap in het algemeen, de industrie en de recla me. De namen van deze afdelngen zijn zo gekozen, dat hun beginletters het alp habet vormen. Er zijn op de exposities tal van interes sante boeken te bewonderen exempla ren nog met de hand geschreven of proe. ven van de vroegste vorm van boekdruk kunst typemachines, neonletters en ook een televisietoestel, omdat de „ver rekijker" evenals de telex een belang rijk'middel is om het geschreven woord te verspreiden. Natuurlijk ontbreken ook de sdhrijfmiddelen als potloden, vulpen houders, gewone pennen en zelfs ganze- veren niet. De werkstukken van leerlin gen van 10.500 scholen in den lande, die deelgenomen hebben aan de Nationale Schrijf., Teken- en Kleurwedstrij-d 1956 brengen de bezoekers onder ogen wat er ult deze schrijfinstrumenten is te halen. ^er°ldoim:roQp heeft ervoor gezorgd ir- efn aantal opstellen aanwezig zijn sprèekr n»n U-4 de lan<*en. die zij „be- Ipvrn.1 e'iJïL 'f1"11 dingen zijn een zeer 52uen1; ln de tentoonstelling, die ui maia-t gel?ornen een statische in druk maakt. Hoe interessant nl de ove rige voorwerpen op de expositie op zcito ook zijn, zij spreken van zich zelf te wei- nlg om „5000 jaar schrift en schrijven" in beeld te brengen. Zij zijn te abstract en kunnen daarom pas hun illustratieve func tie verrichten, als men de geschiedenis van het onderwerp ai kent de uitvoeri ge catalogus is hiervoor een uitstekend hulpmiddel of als men een rondgang maakt onder leiding van een deskundige gids. iets van een schijnwelvaart had. zolang zij alleen op de oliekiu-rk dreven Daar om moest worden naar nieuiwe bronnen van economische ontwikkeling zoals toerisme, waterbouwkundige werken en de vestiging van een chemische indus trie. Daarvoor hadden de Antillen en Suriname de hulp van Nederland nodig, niet alleen financieel, doclh ook door technische bijstand. De raadadviseur bij het ministerie van Overzeese Rijksdelen, mr. W.H, Hels- dingen. verklaarde, dat gebleken was, dat de invloed van d'e gevolmachtigde minister groter is, dan die welke door de overzeese rijksdelen had kunnen wor den uitgeoefend door eigen afgevaardig den in de Tweede Kamer. Oip een »hetm gestelde vraag over het standpunt van de overzeese rijksdelen in de kwestie Nieuw-Guinea antwoord de mr. Pos. dat deze behoorde tot die vraagstukken, waarin Suriname en de Antillen ^een stem wilden laten gelden. De Franse regering stelt voor het aca demisch jaar 1957/58 (1 oktober 1957 31 juli 1958) wederom 10 studiebeurzen ter beschikking. Deze beurzen worden toegekend voor een periode van 2, 3 of '5 maanden, bij uitzondering voor 10 maanden. De beurzen zijn in principe bestemd voor jonge Nederlanders, die in het be zit zijn van een doctoraal, ingenieurs- seimi.arts- of daarmede gelijkgesteld di ploma en die hun studie in Frankrijk wensen voort te zetten of er zich wensen te specialiseren. Ook kunstenaars ko men voor een studieverblijf in aanmer king. De beurzen worden in de maand te- bruari door een gemengde Frans-Neder landse commissie toegekend. Sollicitaties in de Franse taal gesteld, dienen voor 1 februari 1957 te worden gericht tot het Inst-itu.t Francais d'Amsterdam (Maison Descartes), Museumplein 11. Amsterdam, onder vermelding „Service des bourses". De Haagse Toonkunstafdeling geeft in he,t nieuwe seizoen haar eerste concert op dinsdag 18 december a.s. in het Ge bouw voor K. en W. Uitgevoerd worden ,.Le roi David" van Honegger en „Ave Verum" van Mozart. Als solisten treden op Maria Ceuppens, Watty Krap, Lode Devos en Jabues Mansart. Het geheel zfal onder leiding staan van Hein Jordans. de begeleiding is opgedra gen aan het Residentie Orkest. (Van onze correspondent) Gistermiddag aanvaardde dr. H. O Goldschmidt zijn ambt als lector in de wiskunde, s-triisRek en statische analyse aan de Katholieke Economische Hoge school te Tilburg. In zijn openbare les betoogde de nieuwe lector dat de wiskunde en de statistiek nooit' een rol van betekenis hebben ge speeld in de bedrijfseconomie. Dr. Gold schmidt weet dit aan de onmacht van deze hulpwetenschappen bij de oplossing van de praktische bedrijfseconomische problematiek. Doch sedert de tweede wereldoorlog zijn er wiskundige en sta tistische methoden ontwikkeld, die ook voor de praktijk een belangrijke steun betekenen. De verdere uitbreiding van deze methoden zal in de toekomst leiden tot een geheel nieuwe tak in de econo mische wetenschap, de bedrijfsecono- metrie. waarmede de praktische bedrijfs voering in grote mate zal zijn gebaat. De bij de Algemene Nederlandse On derwijzersfederatie aangesloten organisa ties hebben zich teruggetrokken uit het Nederlandse centrum voor vakantie en vakantierecreatie en dus ook uit het Bureau Vakantiespreiding. Zij zijn hlet namelijk niet eens met de wijze, waarop de onlangs door dit bureau aan gemeente en schoolbesturen gezonden, circulaire waarin voorstellen omtrent de aanvangs data 'der zomervakanties 1957 werden gedaan, tot stand is gekomen. Dit wordt meegedeeld in „Het Schoolblad", het orgaan van de bij de federatie aangeslo ten Nederlandse onderwijzersvereniging. De voor die circulaire verantwoorde lijke personen, aldus „Het Schoolblad", hebben het niet nodig geoordeeld, alvo rens naar buiten op te treden, de bureau leden bijeen te roepen. Op een ..goede" dag ontvingen deze een conceptcirculaire met de mededeling, dat die naar verschil lende instanties was doorgezonden (welke instanties is hun nog niet bekend) en de mededeling dat reeds contact was opge nomen met het departement van O.. K. en W. Tegen deze gang van zaken hadden de A.N.O.F.-organisaties ernstig bezwaar. „Het Schoolblad" betreurt het verder in hoge mate, dat de circulaire een enigs zins officiéél timtje heeft gekregen door de „nogal krachtige" aanbeveling van de staatssecretaris van O., K. en W. Niet temin blijft het slechts een verzoek, aldus het blad. Ook tegen de inhoud van de circulaire Aap de jeugdige componist Hans Kox te Apeldoorn is de culturele prijs voör 1956 van de gemeente Arnhem toegekend. De prijs van duizend gulden zal hem op vrijdag 28 december ten stadbuize wor den uitgereikt. Na zijn eindexamen h.b.s. heeft Hans Kox, die 26 jaar is, enige tijd gestudeerd aan het Utrechts Conservato rium. Onder leiding van Henk Badings studeerde hij verder compositie, contra punt en instrumentatie. Van Jaap Spaan derman kreeg hij piana-onderricht. Hoe wel van. een volledige ontplooiing nog niet kan worden gesproken, is de jury toch van mening, dat Hans Kox. vooral blijkens rijn in 1955 geschreven strijk kwartet. onmiskenbaar de beschikking heeft over muzikaal inventieve krach ten. In de toekomst verwacht men veel van hem. worden bezwaren geuit. Er wordt aan herinnerd, dat er in het noorden bezwaar tegen is gemaakt dat daar, waar het klimaat een paar weken bij het zuiden ten achter is. de zomervakantie het vroegst in de zomer zou moeten beginnen. Maar in de nu door het bureau vakantie spreiding verzonden circulaire, zo deelt het blad verder mee, wordt zonder meer opnieuw een beroep gedaan op de scholen in het noorden (en thans ook op die in het oosten en westen) om hun zomer vakantie zeer vroeg in juli te laten be ginnen. Het zuiden laat men weer rustig op zijn oude plaats: eind julibegin augustus, zitten. Wij zullen, aldus het orgaan der Nederlandse onderwijzers vereniging, thans dan ook zeer beslis' geen beroep doen op onze leden in h<" noorden om toch maar weer gevolg t geven aan het verzoek van het Bureau Vakantiespreiding. De commissaris der Koningin in de provincie Drenthe, mr. J- Cramer- heeft gisteravond de culturele prijzen van Drenthe over 1955 uitgereikt, waarvoor n aanmerking kwamen de schrijver Ben van Eysselsteijn. de toneelvereniging „Diever" en het Emmer Lyceum. De commissaris merkte in zijn toespraak op, dat in de huidige Drentse samen leving, met een versnelde ontwikkeling in industrieel en technisch opricht, de culturele ontwikkeling geen gelijke tred houdt met. de industrieel-technische voor uitgang. De instelling van provinciewege van het instituut der culturele prijzen zal een bescheiden maar niettemin wezen lijke bijdrage tot het scheppen van een gunstig cultureel klimaat kunnen leveren. Voorts werd het' woord gevoerd door mr. J. H. Schölvinck als vertegenwoor diger van de minister van O.. K. en W Hij merkte op. dat de toneelvereniging „Diever" voor Nederland een begrip 's geworden, dat het Emmer lycuem een cultureel centrum voor en door de jeugd heeft gesticht, terwijl tenslotte de ge- 'ukwensen werden overgebracht aan de e-burger van Gieten, Ben van Eyssel- eijn. die op -dorre grond" en met „ver veerde stenen" een belangrijk cultuur monument heeft gesticht. Zeer vele leden van de Eerste Kamer konden zich geheel verenigen met de strekking van het wetsontwerp tot rege ling van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden, welke zich beperkt tot het wegnemen van de nadelige, gevolgen, voor de ziekenfondsverzekering van bejaarden voortvloeiende uit het vervallen van de regeling, neergelegd in de Noodwet Ouder domsvoorziening, aldus ontlenen wij aan het Voorlopig Verslag. Vele leden verklaarden, dat zij. gelet op de tijdnood, de algemene strekking der in dit wetsontwerp voorgestelde bijzon dere regeling toch wilden aanvaarden. Zij beschouwden deze regeling echter slechts als van voorlopige aard. Vele andere leden merkten op, dat met de-belangen van de toekomstige genieters van een pensioen op grond van de bepa lingen van de Algemene Ouderdomswet, voor zover die een totaal inkomen van meer dan 3410 zullen hebben, niet de minste rekening is gehouden. Zij hebben de voorkeur gegeven aan een uitbreiding van de subsidie- of reductie- regeling tot een inkomensgrens van 4200, zijnde 70 pet. van de thans geldende z.g. weistandsgrens van 6000. Verscheidene leden betreurden het, dat de minister door het uitspreken van het onaanvaardbaar heeft doen terugnemen het amendement van het Lid der Tweede Kamer de heer Hazenbosch c.s. De Tweede Kamer, welke de motie stellig zou ebben aangekomen, werd op deze wijze in een positie gebracht, welke deze leden in het algemeen ongewenst achtten. Enige leden achtten het weliswaar enerzijds de vraag, of het wel opportuun is geweest te trachten bij amendement een toetreding der groep 65-jarigen en oude ren. welke een inkomen, gelegen tussen 3410 en 4200 hebben, tot de vrijwillige ziekenfondsverzekering tegen een ge reduceerde premie mogelijk te maken, doch meenden anderzijds, dat het uit sociale overwegingen wellicht toch ge wenst is om alsnog in deze gebleken be hoefte te voorzien. Zij verzochten de mi nister zich uit te spreken, of hij ingeval de totstandkoming van een ziekenfonds wet niet binnen een jaar te verwachten is bereid zal zijn alsnog bij novelle deze door hen gewenste voorziening aan hangig te maken (Advertentie) Napijn Philips „Infraphil" weg pijn! PHILIPS Dit infrarood bestra lingsapparaat kan ook met succes worden ge bruikt bij napijn na het trekken van tanden of kiezen, spierreumatiek, spit, verstuikingen, steenpuisten, verkoud heid. Met het toneelstuk „A streetcar named Desire" manifesteerde zich een tiental jaren geleden de nieuwste ontwikkeling van het Amerikaanse drama. Dat men het gegeven heeft benut voor een ballet- lijkt misschien verrassend, gezien de sub tiele kwaliteit juist van Tennessee Wil liams' tekst. Maar de voornaamste span ning Uit het stuk, die tussen de brute kracht van Stamley en de brekelijkc con stitutie van Blanches gekwelde geest, is uitnemend in danstaal uit te drukken Daarop heeft dan ook de nadruk gelegen in he( aan het toneelwerk gelijknamige dansdrama, dat door het American Ballet Theatre gisteravond zijn première in Ne derland beleefde. Niet iedereen zal deze nadruk kunnen bewonderen. Wat voor de Amerikaan een enorme aantrekkingskracht schijnt te be zitten, het vertoon van mannelijkheid mu de biceps, mist voor de Europeaan nu eenmaal een groot deel van zijn waarde- bepalend karakter. Een fikse opstopper, opgebouwd uit' een brede schouder kan zijn nut hebben, maar men is er gauw op uitgekeken. Daarom herinnert de krachtpatserij in het vuistgevecht en het brutale gevrij van de mannelijke partij in ,,A streetcar" soms meer aan de beeld roman dan aan datgene wat ons boeid" in Tennessee Williams- Maar vitaal zijn de aan deze simplifi catie ontsproten dansmotieven ongetwij feld en de wijze waarop John Kriza ze uitvoerde kenmerkt hem eens te meer als de viriele danser wiens sterke spieren de souplesse bezitten van een levenslustig dier. De rol van Stanley lijkt John Kriza op het lijf geschreven en evenzeer geldt dit voor zijn tegenspeelster. Nora Kaye is een der bekwaamste mi mische ballerina's ter wereld. Weinigen zullen haar in de rol van Blanche kun nen evenaren. Zo broos en weifelend, zo treffend van mimiek in de uitbeelding dar naderende waanzin, zo lichtvoetig en te gelijk onder een te zware psychische druk bezwijkend danst' zij de figuur, dat haar creatie alleen de gang naar de Rotter damse Schouwburg waard was. De cho reografie van Valerie Bettis zonk bij dezt prestatie in het niet; het goedkope effecU van de brutale en banale uitbundigheden werd hier verheven tot een diep tragische zij het' morbide lyriek. Scott Douglas danste de Mit'ch-figuur. Stanleys partner in de spectaculaire poker-scène en de strohalm waaraan Blanches wanhoop zich vastklampt. Na de pauze zag men dan eindelijk Erik Bruhn, de befaamde Deen, wegens zijn herstel met applaus begroet. In de pas de deux op de Notenkrakersuite van Tsjaikowsky kwamen zijn fenomenale ca paciteiten volkomen tot uiting. Wat deze danser behalve zijn fantastische techniek groot maakt is zijn gevoel voor het theater een magische macht over het publiek dat al geboeid wordt als hij by het achter doek gereed staat voor zijn solo. Technisch doet een danser als Scott Douglas niet veel voor hem onder» maar dc grote stijl waarin de sprongen en fouettes worden verwezenlijkt bereiken alleen de aller grootsten Daartoe behoort Erik Bruhn- Zijn partner was Lupe Serrano, die met een weldadig brio haar soli volbracht. Stormachtig applaus beloonde dit klas sieke hoogtepunt van de avond, die be sloten werd met een oude bekende van het Amerikaanse repertoire „Rodeo". Een ballet van klaterende vrolijkheid, een dansfeest op de ranch waar comboys hun toeren met paard en lasso verrichten en de timide dorpsschonen voor een folk loristische dansje hun schuchterheid af leggen. Vitaal danste weer John Kriza, met voetenroffels als een Spaanse virtuoos en een robuuste bewegelijkheid, de kam pioen lassowerper waardig. Heel geestig was Annabelle Gold als de cowgirl, en het middendeel een vlechtwerk van volks- dansmotieven begeleid met handgeklap en de uitroepen van de leider, deed het tegen het suggestieve achterdoek uitstekend. Vanavond besluit het gezelschap zijn succesvol optreden in Rotterdam met het zelfde program, het interessantste en in veel opzichten het beste van alle. P De „Streetcar" was voorafgegaan door de etherische romantiek van „The Swan Lake". Groter tegenstelling is vrijwel on denkbaar. Hier beheersen de subtielste bewegingselementen een sfeer zo kwets baar als een orchidee- Zelden werd in ons land het romantische drama van de Zwa- nenkoningin in zulk een ragfijne en ver stilde vertoning ten tonele gebracht als door dit Amerikaanse ensemble. Maar er was dan ook een Rosella Hightower m haar meest virtuoze gedaante in hun mid den. Haar creatie was niet alleen onge looflijk van technische beheersing en de hemel weet wat' de pas de deux in het middendeel van een ballerina vergt het instrument van haar fysiek speelde van de aanvang af met sublieme zuiver heid de sprookjesachtig poëtische muziek die Anton Dolins choreografie slechts toestaat aan de geniaalsten der solisten. Haar begeleider was wederom Scott Dou glas, altijd weer een correcte en stijl volle meester en een speciaal woord van lof verdienen de vier zwaantjes voor hun puntig en zeer gedisciplineerd kwartet. De fractievoorzitter van de communis tische partij in de Velsense gemeente raad. Th. Kruisman, heeft bii de officier van Justitie te Haarlem een klacht in gediend tegen mr. O. M Kwint, burge meester van Velsen, wegens laster of belediging. De heer Kwint zou in de burgemees terskamer. vlak na het uitbreken van de opstand in Hongarije, een gesprek met de heer Kruisman hebben afgesloten- met de woorden; „Er uit, moordenaar". Volgens een verklaring van de burge meester ging het. gesprek over het al of niet aanzitten van de communistische le den aan een raadsdiner. dat in de be grotingstijd gebruikelijk is geworden teneinde de raadszittingen zo weinig mogelijk te onderbreken. De overige le den hadden bezwaar tegen het aan één tafel zitten met de leden van de CPN en toen ontspon rich een twistgesprek, waarin de heer Kruisman, aldus bur gemeester Kwint gezegd zou hebben; „Gij. die zich vereenzelvigt met dege nen die de beste zonen van Hongarije ter dood brengen (gedoeld werd op de staatspolitie) zijt moordenaars". Daarop heeft burgemeester Kwint de heer Kruisman de deur gewezen. Morgen zal het Nederlandse Rode Kruis namens het Friese Comité Hulpverlening Hongaarse Volk nog een wagon rijst ver zenden naar Wenen. Als deze 14 ton rijst zijn verzonden, zal het Friese comité voor een waarde van f 360.000 in goederen hebben bijgedragen tot de hulpverlening aan de Hongaren, hetzij in Hongarije, het zij in de vluchtelingenkampen in Oosten rijk. In totaal zijn verzonden: 14.000 kg rijst, 100.000 kg margarine, 107.616 blik ken vlees. 5.000 kg koffie 1.500 kg thee, 3.250 wollen dekens, 3.000 lakens. 3.000 slopen. Deze goederen zijn verstuurd in zeven vrachtauto-combinaties, vier wa gons ep in twee vliegtuigen. Het Nederlandse Rode Kruis heeft uit de bijdragen van girorekening 777 tien ton zeep aangekocht, die bedoeld zijn voor de vluchtelingenkampen in Oosten rijk. De Franse ambassadeur heeft in het stedelijk museum te Amsterdam gister middag de tentoonstelling geopend van werken van Fernand Leger. Het is voor de eerste keer dat in ons land een expo sitie wordt gehouden, die een overzicht geeft van het gehele oeuvre van deze vorig jaar in augustus overleden Franse schilder. De tentoonstelling, die 83 schilderijen omvat, duurt tot 27 januari a.s. De opening der expositie werd bijgewoond door dr. J. Hulsker van het ministerie van O., K. en W., Amsterdams wethouder voor kunst zaken en de Franse consul-generaal in de hoofdstad.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3