Textiel, suiker, benzine en gedistilleerd Gloeilamp: es Baggermolen Merwede bracht Duitse mijn boven water 8000 onderwijzers protesteerden in Den Haag Kamermeerderheid bereid regerings voorstellen te aanvaarden Bevolking zelf moet groter offers brengen voor volksgezondheid Regeringsvoorstellen inzake salaris verhoging als .aanfluiting' beschouwd Onvoorwaardelijke bereidheid geëist voor alleszinsaanvaardbare salarisregeling „Asmodée" van Francois Mauriac Tragische brand bij olifanten DRAADLOOS CONTACT Angstpsychose Overzicht Tweede Kamer Hoofdofficieren krijgen 8 tot 10 pet. salaris verhoging Longontsteking verliest terrein Gevaarlijke vondst in de Rijnhaven Hr. Ms. Hercules bracht projectiel buitengaats Meer Amerikaanse olie naar r Europ a Nachtmissen voor niet-katholieken Aan ziekenhuisregistratie „voor kortere tijd vergunningsstelsel verbonden Stuntelig aanbod 2 DONDERDAG 13 DECEMBER 1956 PAGINA 3 Motie-Oud wil uitstel van beslissing Amendement-Lucas wil benzinemaatregel slechts twee jaar doen gelden Besparingen Main W aarom mi? Zürich Regering regeerde wel! JONGEMAN VERDWEEN NAAR WENEN Om Hongaren te helpen? De neuzen geteld I NED. HANDEL MIJ. Amendementen en motie Maar bij de replieken des avonds kwam de heer Oud toch met een motie, waarin hij een uitspraak van de Kamer vroeg en wel om een beslissing om trent de belastingverhoging uit te stel- Verpleegsters Ziekenhuisbouw Particuliere beroeps keuzebureaus Onderwijs stiefkind van de regering Regeringsvoorstel een belediging Het drama van het overleg Geen halve regeling Onder regie van Willy van Hemert voor de VARA- televisie 'g-GRAVENHAGE, 12 december 1956. Nadat enkele leden der Tweede Kanier over de belastingverhogingen het woord hadden gevoerd, bleek al spoedig, dal de minister van Financiën, de heer Hofstra, geen angst behoefde Ie hebben, dat zijn voorstellen inzake de omzetbelasting op textiel en suiker de eerste wilde hij voorgoed afschaffen, de tweede weer invoereii alsmede de verhoging \an de accijns op gedistilleerd en van het bijzondere recht op benzine, de eind streep niet zouden balen. Desondanks was hij met de Kamer maar niet zó klaar, want zij bad het nogal op haar fatsoen getrokken, dat de minister gisteren bij wijze van mondelinge verklaring had getracht de stemming van de Kamer te beïnvloeden om zo deze ontwerpen er door te krijgen. de Kieft verdedigde hij tegenover de heer Lucas met te beweren, dat er in 1955 nog een overschot was van 300 miljoen, of schoon er toen 192 miljoen extra was afgelost. Toen waren maatregelen dus nog niet noodzakelijk. Door opvoering van de besparingen, waarvoor de heer Lucas had gepleit, zou men inderdaad een deel van de moeilijk heden kunnen oplossen en hij was bereid aan een snelle oplossing van dat vraag stuk mede te werken.... maar dat was een moeilijk vraagstuk met vele facetten len, totdat de Kamer met de regering over de bestedingsbeperkingen zou hebben gesproken. Hij wilde dus de status quo betreffende textiel en suiker voorlopig handhaven en de rest opschorten. De heer Lucas kwam bij de replieken met een amendement om het verhoog de bijzondere recht op benzine tijdelijk te doen zijn en wel tot 1 januari 1959. Minister Hofstra vond deze motie met reëel, omdat dit een nieuw wetsontwerp noodzakelijk zou maken, dat volgens de ervaring wel negen maanden in beslag zou nemen. De heer Oud repliceerde hierop, dat de minister zelf had beweerd dat het onderhavige wetsontwerp in de twee maanden van zijn ministerschap de Kamer had bereikt, maar minister Hof stra zei, dat dit een exceptioneel geval met andere woorden: de heer Lucas moest was op een regeringsvoorstel inzake de bespa- Morgen, by de aanvang der vergadering ringen maar niet al te spoedig rekenen. Besparingen in de overheidssector waren nog moeilijker, men kon zo maar niet staatsapparaten afbreken of inkrimpen, maar natuurlijk zou de regering het mogelijke doen. De heer Hofstra kon ook niet op het verzoek van de heer Lucas ingaan om nu reeds mede te delen wat zijn voornemens waren betreffende de belastingverhoging. Ten eerste wist hij het nog niet en ten tweede zou dit alleen maar onrust ver wekken. De heer Lucas (K.V.P.) was de eerste, die de minister dienaangaande te lijf ging. Waarom, zo vroeg hij, heeft de mi nister deze gegevens niet eerder aan de Kamer verschaft. Dat was een leemte, in de voorlichting aan de Kamer en hij wilde toch niet veronderstellen, dat deze ge gevens waren achtergehouden om de Kamer op een gegeven moment onder druk te kunnen zetten. Hij bedoelde te zeggen, dat dit waarschijnlijk wél de op zet van de minister was geweest en hij zeide dan ook te hopen in de toekomst van zulk een gang van zaken verschoond te zullen blijven. De heer Oud zag het aan het einde van de algemene beschouwingen niet veel anders. Hij zag hier een angstpsychose van de minister tegenover de houding van de Kamer. De minister was natuurlijk be vreesd geweest, dat hij in de Kamer geen meerderheid zou vinden voor zijn voor stellen. Hij raadde de minister aan niet meer zo angstig te zijn; zonder die ver klaring van gisteren zou er niets zijn Een' juichkreet ging er op, toen de geleerde na lange onderzoekingen als vaststaand feit aankondigde: chocolade melk is een goede bestrijder van het tandbederf. Het was hem namelijk ge lukt uit cacaobonen stoffen af te zon deren, die tandsteen tegengaan. Dus drink meer chocolademelk zouden u en ik zeggen en ons te goed doen aan nóg een uitvoerige kop of beker. Maar u heeft onze geleerde vriend nog niet he lemaal laten uitspreken. Als een echte wetenschapsman was zijn uitspraak toch nog 'ergens betrekkelijk. Want zijn ad- gebeurd. want ook hij (Oud) zou als op positie de consequenties aanvaarden waar voor wij nu staan en de nodige maat regelen aanvaarden, wat de socialisten vroeger niet altijd hadden gedaan. Daarom had hij en betje medelijden met de minis ter, omdat deze moet opkomen voor vele dingen, waarvoor hij geen verantwoorde lijkheid heeft gedragen. Hij is in een boedel gekomen, die er niet zo gunsting uitziet en hij noemde vooral de minister van economische zaken verantwoordelijk voor de situatie, waarin wij thans zijn verzeild. Ook bij onaangename maatrege len zou de regering op de steun van de V.V.D. kunnen rekenen, maar de vraag is. zo zeide hij, wat nu eigenlijk nodig is en wat niet. En zo kwam hij tot de vraag, die ook verscheidene andere afgevaardigden stel den, namelijk of het wel juist was nü reeds deze maatregelen te nemen, terwijl het hele probleem van de bestedingsbeper king nog in onderzoek is. Deze maat regelen kan men pas beoordelen, als men het hele plan van de regering kent. Nu gaat de regering, zo stelde prof. Oud, uit van het S.E.R.-advies, maar is dit wel objectief? Het is een compromis tussen twee grote groepen van onze bevolking, de werknemers en de werkgevers, maa, een compromis moet door de regering worden gesloten, het beleid moet door de regering worden bepaald en niet dooi twee machtsgroepen in de S.E.R. Hij vond het dan ook niet juist deze beslissing nu al te nemen. De nota van de regering zal wel spoedig komen en men kan dus beter de omzetbelasting op textiel en suiker nog voor enkele maanden verlen gen deze expireren namelijk op 1 januari en dan intussen rustig de plan nen van de regering bestuderen. In dezelfde geest had de heer Lucas (K.V.P.) reeds eerder uitvoerig gesproken. Ook hij had betoogd, dat men een defini tief oordeel eerst zou kunnen vormen na kennisneming van de uiteindelijke plan nen der regering. Voordien moest men geen daad stellen. Men moet zich afvragen, aldus de heer of een belastingverhoging wel vies luidt: drink zoveel chocolademelk als u wilt, maar om het heil- Lucas, za-me effect niet verloren te laten gaan, nodig is en tot hoeveel en hoe zij over de ment u het zender suiker te gebruiken, verschillende soorten van belasting moet Kopenhagen worden verdeeld. Zal de verhouding tus sen directe en indirecte belastingen zo We zijn vandaag in een geleerde bui olijven als zij was? Hij had in het begin en dus nu het woord aan de Deense prof reeds uiteengezet, dat na de mondelinge in de fysiologie. Hans 'Ussing. die u het volgende laat weten: De opneming van voedsel de uitscheiding, het „antwoord" verklaring van minister Hofstra van giste ren allerlei vragen rezen, waarop wij geen antwoord weten wegens gebrek aan ge- van spieren op bevelen 'van de hersenen gevens. Het antwoord op die vragen en andere belangrijke lichaamsfuncties, worden geregeld door een elektrisch sy steem, Waarvan men tot nu toe het be staan niet kende. Maar de hooggeleerde weet er nu na jarenlange studie alles van en zijn navorsingen hebben hem tot de overtuiging gebracht, dat zenuw- en spiercellen de functies hebben van accu's die in perioden van rust worden opgela den en bij bedrijvigheid ontladen. Eh nu maar het juiste evenwicht zien te be waren, anders krijgen we kortsluiting. Londen Met het eerste het beste vliegtuig, dat hij krijgen kon, vloog dr. Max Heinz, een bekende Duitse vogelkenner, naar de Engelse hoofdstad. Zijn doel was dier- lievend, want hij gaat trachten het leven te redden van honderden zwanen, die in de rivier de Theems besmeurd waren met ruwe olie. Al die olie kwam in die toch al niet brandschone rivier terecht, toen een olieboot kapseisde. Ruim hon derd zwanen zijn reeds gestorven, maar de 384 stuks, die thans in behandeling zijn, maken een goede kans om nog niet hun zwanazang te hoeven laten horen. Er kwam een brief aan uit Roemenië, waarin de afzender, ook een Roemeen, de grootste verwensingen aan het adres van de Russen in het algemeen en de jongens Boelganin en Kroesjtsjef in het bijzonder in bloemrijk en overduidelijk Roemeens uitte. Tot schrik van de ont vanger van dit schrijven ontdekte deze, dat de brief door de Roemeense censuur was geopend, maar zijn ogen vielen bijna uit zijn hooffd toen hij het onder schrift las. door de Roemeense staats- censuur, compleet met stempel er aan toegevoegd: „Brief gecensureerd. Stem men met de mening van de briefschrij ver in. Censuurdienst van de volksrepu bliek Roemenië". Hengelo Auto tien meter uit de hoek van een straat plaatsen. Iedere automobilist weet het maar velen van hen blijken het timmermansoog te missen en zien drie of vier meter wel eens voor tien meter aan. De Hengelose politie helpt deze slechtzienden nu: in alle Hengelose stra ten wordt op tien meter afstand van de boek een witte tegel gelegd. Uw wagen achter die tegel en u is volmaakt safe. zei hij veelbetekenend, zou enerzijds de ernst van de situatie kunnen verzachten, anderzijds zou het wel eens de schuldigen aan het licht kunnen brengen, namelijk de vorige minister van financiën, die is overgegaan tot een versterkte aflossing van de buitenlandse schuld, welke onze deviezenreserve zeer had aangetast. Men moet, zo zeide de heer Lucas, niet zon der noodzaak lasten leggen op hen, die deze het minst kunnen dragen en daarom wees hij er met nadruk op, dat vrijwillige besparingen een grote steun zouden kun nen zijn. Minister Hofstra heeft te lang in de Kamer meegelopen om hierop geen ant woord te weten. Met deze plannen wach- natuurlyk volgens hem onmoge lijk. Op 1 januari expireert de omzet belasting op textiel en suiker en daarin moet worden voorzien. Terecht had de heer Oud gezegd: de regering moet rege ren en niet de S.E.R., maar, zo zeide hij dat heeft de regering nu met dit ontwerp juist gedaan en niet gewacht op het advies van de S.E.R. Zijn mondelinge verklaring van giste ren had niets te doen met een angst psychose, maar had geen ander doel gehad dan de Kamer zo goed mogelijk te infor- formen vóór het nemen van een beslissing over deze wetsontwerpen. Minister Van zal over deze motie worden gestemd, maar minister Hofstra zei nu reeds, dat van hem geen nota van wijziging te verwach ten zou zijn. indien deze motie zou wor den aangenomen. Daarna pas zal de artikelsgewijze be handeling van het wetsontwerp plaats hebben, zodat ook dan eerst het amen- dement-Lucas in behandeling za] komen Bestedingsbeperking Belangrijk was nog tie mededeling van de voorzitter aan het eind van de replieken, dat de nota van de regering over de bestedingsbeperking wellicht de volgende week kon worden tege moet gezien, dit zou afhangen van het overleg sn de ministerraad, dat nog gaande is. .F. S. Door de commissie voor Georganiseerd Overleg militair personeel is een ontwerp besluit samengesteld, waaruit blijkt dat als percentage van een salarisverhoging voor alle hoofdofficieren van land- en luchtmacht 8 lot 10 pet. is aangehouden. Deze verhoging, die ter goedkeuring aan de regering is voorgelegd, komt overeen met de onlangs verhoogde salarissen voor hogere ambtenaren. In totaal 2800 hoofd officieren zullen van deze verhoging pro fiteren. Sinds enkele dagen was een 23-jarige jongeman, woonachtig in Amsterdam en De wederinvoering van de omzetbelas ting op suiker verdedigde de minister met te zeggen, dat suiker een algemeen ver- bruiksartikel, en deze belasting, voor het gezin praktisch van geen betekenis is. j Men kon deze belastingverhogingen in het kader van de verhogingen, die nog zullen komen, willekeurig noemen, zoals werkzaam bij de Hoogovens, verdwenen, de heer Van de Wetering (C.H.) deed, die i Vrijdagavond was hij nog op bezoek ge- óók eerst een complex van maatregelen i weest bij bijn verloofde in Bakkum, maar van de regering vroeg alvorens hierover i daarvan niet thuisgekomen. De ouders te beslissen en men kon tegen de overige veronderstelden, dat hij bij zijn meisje belastingverhogingen nog zoveel bezwaren was gebleven en eerst zondag hoorden zij hebben, feit was, dat alle sprekers, be- dat hij daar niet was. De jongeman was halve dan voorlopig de V.V.D. over de enigszins overspannen geweest en een ongeluk werd gevreesd. Gisteren echter ontvingen de ouders een telegram van hem uit Wenen, waarin stond, dat hij met de Hongaarse vluchte- lingéfltrein waarschijnlijk vrijdag in Utrecht zou terugkeren. Het ziet er dus naar uit, dat de jongeman naar Wenen is gereisd om iets voor de Hongaarse vluchtelingen te doen en dat Nederlandse instanties in Oostenrijk hem met bedoelde trein naar huis terugsturen. In slechts vijftien jaar is de sterfte aan longontsteking in Nederland afgenomen met 64 pet voor mannen en 60 pet voor vrouwen. Dit blijkt uit een statistisch rap. por van de Wereldgezondheidsorganisa tie. Eenzelfde ontwikkeling heeft zich J zij het in mindere mate dan in Neder land in vele andere landen van de we reld voorgedaan. De Wereldgezondheids organisatie schrijft dit toe aan de uitvin ding van penicilline en andere antibiotica en aan het op ruime schaal beschikbaar komen van deze middelen. Ondanks deze snelle vooruitgang be hoor, de longontsteking toch nog altijd tot fle voornaamste tipn doodsoorzaken in de| wereld en zclfs tot de voornaamste drie dootisoorzaken bij kinderen beneden de leeftijd van één jaar. De afneming van de sterfte aan deze ziekte is volgens het overzicht van de I wereldgezondiheidsorgansiatie het sterkst i bij oudere kinderen en volwassenen, doch j de kans op sterfte aan longontsteking I neemt bij bejaarden weer toe. Niettemin valt ook hier een geleidelijke afneming te constateren. Behalve in Nederland is de longontsteking als doodsoorzaak ook aan zienlijk gedaald in Nieuw-Zeeland, Zwit serland, Italië, de Verenigde Staten en Zweden. De baggermolen Merwede heeft dins dagmiddag in de mond van de Rijn haven een vondst gedaan, die tot een klein maar weioverwegen maritieme actie heeft geleid. Omstreeks 12 uur haalde een der emmers behalve modder een zwaar voorwierp op. De bagger molen werd st'l gezet en molenbaas Van Hoek en zijn mannen beogen zich eens aandachtig over het voorwerp heen. Zij kwamen tot de conclusie, dat het een zuurstoffles was. Voor zichtig transporteerden z" het gevaar te naar het dek en vervolgens waar schuwden zij de gemeente Er kwam een gemeente-opzichter kijken en die kreeg de schrik van zijn leven. Op het dek van de baggermolen lag een Duitse mijn van 1200 kg met niet minder dan drie ontstekingen. In 1944 hadden de Duitsers deze explosie ven gebruikt om de haveninstallaties te vernietigen. Toen wisten de baggermensen niet hoe gauw ze een goed heenkomen moe ten zoeken IJlings werd de baggermo len verlaten en van de wal af in de ga ten gehouden. De rivierpolitie werd ge waarschuwd en die alarmeerde de On derzeedienst aan de Waalhaven Toen kwam de marine in actie. Om 4 uur dinsdagmiddag gaf de comman dant Zeemacht aanu Hr. Ms weTkschip Hercules opdracht op te stomen naar Rotterdam. Om acht uur 's avonds ar riveerde het schip met. experts van de mijnenopruimingsdienst aan boord in de haven van Rotterdam De mijn werd aan boord genotmen en vervolgens stoomde de Hercules met zijn gevaar lijke lading de Waterweg af in de rich ting Hoek van Holland. Buitengaats zou het Duitse erfenisje worden ver nietigd. Om 1.30 uur 's nachts klonk er over de Noordzee een doffe knal. Er spoot een fontein water de hoogte in. De Duitse mijn was niet meer en de bag germolen kon weer rustig verder wer ken. Het Amerikaanse departement van binnenlandse zaken heeft bekend ge maakt, dat het nieuwe vaarplannen voor tankschepen zal opstellen om de verscheping van olie van de Ameri kaanse kust van de Golf van Mexico naar West-Europa uit te breiden. Regeringsfunctionarissen vertrouwen, dat in de nabije toekomst ongeveer 500.000 vaten Amerikaanse olie per dag in Westeuropese havens zullen worden aangevoerd ter aanvulling van de Euro pese olievoorziening. Naar wij vernemen, zal de aftredende president van de Ned. Handel-Mij. N.V. de heer C. J. baron Collot d'Escury, een af- scheidsreceptie houden op 19 december j a.s. van 3 tot 4.30 ten kantore van de maatschappij. communisten spreken wij nu eenmaal niet tenslotte toch verklaarden het ontwerp van de minister te zullen steunen. Nu de benzinp en andere motorbrandstof in Frankrijk zo schaars geworden is, zyn de Franse spoorwegen juist op tijd uitgekomen met een nieuw soort wagon: een lage, lange platte wagen, waarop auto's gemakkelijk te rijden en te verankeren zijn. Op deze wijze kunnen vrachtauto's en tankwagens wet een snelheid van meer dan 100 kmlu vervoerd worden met hun lading zonder dat dit benzine kost. Reeds verscheidene jaren is gebleken dat veie niet-katholieken gaarne de nachtmis op Kerstmis bijwonen. Om hun de gelegenheid te bieden zich tevo ren nader omtrent deze plechtigheid te oriënteren, worden in verscheidene plaatsen enkele avonden georganiseerd als voorbereiding op de nachtmis. De data zijn: Utrecht: ,,De Beiaard". Rijnkade 5, tel. 20792. op donderdag 13 december, om 8.15 uur door drs. J. Lescrauwaet MSC en donderdag 20 dec. om 8.15 uur door ir. P v. Hardenberg V.v.B. Rotterdam: „De Haven", Randweg 45, tel. 74408. op donderdag 13 en 20 dec. om 8 uur, door pater A. Mulder S.J. Amsterdam: in samenwerking met „De Oipen Deur", dinsdag 18 <jee. A'dam C: Marnixstraat 285, door pater Cornelis- sen S.J. en J. RauiPlP V.v.B.; woensdag 19 dec. A'dam O: Linnaeughof 46. door pater Wenstedt MiSF en J. Raupp V.v.B donderdag 20 dec. A'dam W.: „Ons Huis" L. Couperusstraat, door pater Van Kes- sel MSF en J. Raupfp V.v.B.. Nadere in lichtingen: Marnixstraat 285. tel. 30285 en „Open Deur", Hoofdweg 13. tel. 82184 Leiden: „Verbum Dei", Plantage 16, tel. 21988: op zondag 9, 16 en 23 dec. om 4.30 uur en op dinsdag 11, 18 en vrij dag 21 dec om 8 uur door de weleerw. heer Van Ingen. Bilthoven: „Zonnehuis", Sweelincklaan 12. tel. 03402—2321: zondag 23 dec. om 3,30 uur door dr. H. Frehen SMM: „Het kerstgebeuren in de H. Schrift". Gele genheid tot. logeren en bijwonen van de nachtmis in de parochiekerk; huiselijke kerstviering. ervank Wild, alWr3?? bestond een tricotagefabriek het hónVTen- zel de directie, géén feest, nchte^T staat er niet naar. En gister- Maar hPJriVeerde dan de jubileumdag. meisjes bP<rt°0r het grootste deel uit Sht Uande 600 tellende perso- rv pfcen imrn,ders over en wilde feest p Sers ïef werden de afdelin- Sfo pn Lpf" met teestmutsen en vlaggen en toeters trok een hele stoet feestelingen naar het huis ^n de oud^e directeui. En daarna gingen de feest gangers wel terug naar de fabriek maar niet aan het want ze maakten er een rock-ana-rollyertoning van. En aangezien de meisjes bij dit ,,werk' - n p J -3 Voor de verbetering van de volksge zondheid zal de bevolking zich steeds grotere offers moeten getroosten. Men kan, nu 80 procent van ons volk in de ziekenfondsverzekering valt. niet het ge hele volk subsidiëren. Dit kan alleen ge schieden voor de minst draagkrachtigen. Dit verklaarde gisteravond minister Suurhoff in de Tweede Kamer, toen hij antwoordde op de opmerkingen, welke waren gemaakt bij de behandeling van de afdeling volksgezondheid van zijn be groting. De nieuwe Ziekenfondswet zal de con centratie van de ziekenfondsen niet mo gen belemmeren, aldus de minister, die zich af vroeg of de vrije artsenkeuz'e voorwaarde is voor verdere concentratie in het verband van een nieuwe wet. Beperking van het werkterrein der zie kenfondsen noch de samenstelling van de Ziekenfondsraad achtte hij gewenst of mogelijk bij incidentele regeling. Dit dient bij de nieuwe Ziekenfondswet op nieuw geregeld te worden. De laatste hand wordt gelegd aan de voorbereiding van een wetsontwerp ter regeling van de para-medische beroepen. De minister volhardde in zijn afwijzende gaarne jon2eI?a""<;T hadden werdenhouding inzake subsidie voor de schooi- zelfs passerende loopjongens de fabriek tandverzorging, zulks mede in verband binnengesleept. loeu e??fe van mct de staat va„ 's rijks kas. het personeel tenslotte nun grote aan- Overwogen wordt een percentage der hankelijkheid aan net bedrijf waar ze inkomens van de kraamverzorgsters te werkten niet alleen met rock-and-roll, maar zelfs met enige arbeid wilden demonstreren, waren de poppen aan het dansen De draden van de garenspoel- machines werden van pure feestvreugde sfcee<js maar doorgeknipt en. heel de dag Ajpan <1* machines stil. subsidiëren inpiaats van de tegenwoor dige regeling te handhaven. Voor ziekenhuisverpleegsters (niet voor wijkverpleegsters) is nog geen con creet plan voor het algemeen bedrijfs pensioenfonds. Overleg wordt gepleegd met twee fondsen (algemeen en r.-k.) om tof een verplicht pensioenfonds te ko men. Het resultaat van een studie over het subsidiëren van opleidingen van verple gend personeel in ziekenhuizen is nog niet bekend. In Nijmegen is een hogere verpleegstèrssschool opgericht, die voor lopig door 's ministers departement wordt gesubsidieerd. Het ministerie van O., K. en W. subsidieert de hogere opleiding van hoofdverpleegsters te Amsterdam. Om tot een oplossing te komen van het vraagstuk van de financiering van de bou van ziekenhuizen, is vo!gens de mi nister een volledige z'iekerahuisstatistiek nodig. Dit is het uitgangspunt van een ontwerp van een registratiewet voor zie kenhuizen. waaraan voor kortere tijd een vergunningstelsel als sluitstuk zou moe ten worden verbonden. Enerzijds is deze wet nodis om alle noodzakelijke gege* vens betreffende de ziekenhuizen te ver zamelen en anderzijds de vergunning om tot een coördinatie van beschikbare zie kenhuisruimten en diensten te komen. Spr. bezit geen bevoegdheid om ten aanz'ien van de verpleegprijzen van ge meentelijke ziekenhuizen in te grijpen. Hij kan niet raken aan de gemeentelijke autonomie. Het toezicht ap tehuizen, voor gezonde bejaarden kan niet alleen van het depar tement van Sociale Zaken uitgaan. De tehuizen voor zieke bejaarden zouden wel onder toezicht van dit departement kunnen vallen. De hoge kosten van verpleging van polio-patiënten met verlamde ademha lingsorganen zal moeten worden opge vangen i.i het algemene verpleegtarief, aldus de minister. Dit is ook met andere dure verpleegmethoden het geval. De minister besloot zijn rede met enige mededelingen over de drinkwatervoor ziening. Hij de replieken verklaarde de heer De Vreeze (K.V.P.) te hopen, dat een bevre digende financiële regeling voor de op leiding van hoger verplegend personeel snel tot stand zal komen. Het is hem on verschillig onder welk departement deze opleiding zal vallen. De nood is hoog, dus een snelle regeling is noodzakelijk. De heer De Korte (K.V.P,) lichtte nog een amendement toe inzake symbolische verhoging van de subsidies aan particu liere bureaus voor beroepskeuze voor lichting met 1.-. Hij wenst financiële gelijkstelling van overheids. en particu liere bureaus en wenst een principiële uitspraak. De heer Van Ljer (P.v.d.A.) betreurde, dat de commissie-Langeveld inzake de beroepskeuzevoorlichting nog niet gereed is. Het amendement van de heer De Kor te loopt echter op het werk van de com missie vooruit weshalve de fractie van de P.v.d.A. zich er niet achter stelt. Minister Suurhoff verklaarde, dat hij het amendement zou hebben kunnen overnemen, indien de toelichting hem daarvan niet zou weerhouden. Spr. kan zonder normen van deugdelijkheid geen hogere subsidies voor de particuliere bu reaus verstrekken. Het einde van de werkzaamheden van de commissie-Langeveld is in zicht. Daarop wil hij niet vooruitlopen. De heer De Korte wenst verhoging van het rijks subsidie van 4 tot 8 gulden per geval, doch de minister wil eerst de andere bronnen van inkomsten van de particu liere bureaus onderzoeken alvorens tot verdere subsidiëring over te gaan. Om 1 uur werd de vergadering ver daagd. (Van onze Haagse redactie) Twee vergaderingen in liet Gebouw voor K. en W. te Den Haag en een in de zaal van de Haagse Dierentuin boden gisteravond ruim 8000 onder wijzers ruimschoots de gelegenheid hun grieven kenbaar te maken over het sinds april 1954 gevoerde overleg met de regering inzake de salaris- verbeteringen, In een met algemene stemmen en onder frenetiek applaus aangenomen resolutie werd aan de regering de eis gesteld, dat zij zich onvoorwaardelijk bereid zal tonen om een alleszins aanvaardbare salaris- regeling voor de onderwijzers tot stand te brengen „opdat ook in de toe komst het Nederlandse onderwijs kan beschikken over een corps van toegewijde en voor hun zware en verantwoordelijke taak berekende personen". Tevens werd met klem geprotesteerd tegen de wijze, waarop tot nu toe de onderhandelingen met de regering zijn gevoerd. Met spandoeken en borden gewapend waren de duizenden uit alle delen van het land, per trein en bus naar de resi dentie getrokken en de geladenheid van alle aanwezigen toonde wel aan, hoe hoog de onderwijzers het gevecht met de re- geriitï opnemen, temeer daar pas dinsdag middag 'half vier de beslissing tot het heieggen van deze bijeenkomsten was ge vallen. Het laatste voorstel van de rege ring dat zaterdag aan de commissie van overleg werd meegedeeld, werd zonder meer als „stuntelig" betiteld en beschouwd als een noodverband dat de patiënt nog slechts ruimte liet tot enig ademhalen, zoals een van de drie sprekers het uit drukte. Nadat minister Cals verleden jaar door de studenten onder druk was gezet in verband met het beruchte artikel 61, waarvan grootse studentendemonstraties in Delft de begeleiding vormden, moest hij gisteren in het gebouw voor K. en W. felle redevoeringen aanhoren van de voorzitters der drie onderwijzersverbon den, die een vlammend protest lieten klinken tegen de behandeling, hun door de regering aangedaan. Hij moet zich als Daniël in de leeuwen kuil hebben gevoeld temidden van de ge agiteerde duizendkoppige onderwijzers- massa, evenals de secretaris-generaal van zijn departement, dr. J. H. Wesseling, die naast hem gezeten was. Met deze demonstratie willen de onder wijzers de regering en het gehele Neder landse volk duidelijk maken, dat het ver langen naar een herziening van de on derwijzerssalarissen niet alleen redelijk, maar een gebiedende eis is, aldus consta teerde de voorzitter van de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie, de heer Jac. Lootstra. Spr. noemde in het verdere verjoop van zijn redevoering de regering een machteloos instituut, een praatcollege, dat tot geen resultaat kan komen, gezien de wijze waarop het ge organiseerd overleg over de onderwijzers salarissen heeft plaats gevonden. Herzie ning van de salarissen is een gebiedende eis, omdat het onderwijs misschien wel het belangrijkste facet van onze samen leving is Daarom mag het niet achterblij ven bij de maatschappelijke ontwikke ling, die de mens veel vrije tijd verschaft, maar die hij dan ook moet kunnen ge bruiken om in die tijd waarlijk mens te zijn. Daarvoor is een goede ontwikkeling nodig door onderwijs, dat is afgestemd op het individu. Maar, zo merkte spr. op, „onderwijs was steeds het stiefkind en is dat nogi" Door de slechte salariëring kiezen jon gelui met kwaliteiten bij voorkeur niet de loopbaan van onderwijzer. Er wordt niet goed voor het onderwijs gezorgd, in dien er klassen van 40 en meer kinderen zijn. Het spreekt dan vanzelf, dat de la gere school een doorgangshuis wordt naar andere schooltypen omdat de salarisrege ling niet voldoende is afgestemd op het voortgezet onderwijs. Het moet zo zijn dat een onderwijzer op een lagere school in zijn taak een levens- vulling kan vinden, zonder dat hij door deze positie in te nemen zijn gezin te kort doet. Het accepteren van het schamele stukje papier, dat de regering verleden week heeft aangeboden zou een belediging zijn, die nog groter was dan het aanbieden ervan, zo kwalificeerde de voorzitter van het Protestants Christelijk Onderwijzers- verbond, de heer J. W. van Hulst, het laatste regeringsvoorstel, dat inhield dat er een lichte salarisverhoging zou worden gegeven door de maxima van de onder wijzers met hoofadakte cn van de hoof den van grote scholen wat op te trekken. Met een veelheid van cijfers toonde spr! aan, welke chaotische en willekeurige salarisschalen er bestaan voor de verschil lende onderwijzerscatagorieën, die in geen enkele redelijke verhouding tot elkaar staan. De A.N.O.F. wil, dat ongeveer ge lijkwaardige arbeid ook ongeveer gelijk waardig gesalarieerd wordt en dat niet een bepaalde groep relatief veel hoger wordt gesalarieerd dan de andere. De laatste voorstellen van de regering óm de genoemde maxima voor onderwijzers met hoofdakte en de hoofden van grote scho len te verhogen, noemde spr. twee krui meltjes die uit een verder leeg trommeltje worden gepresenteerd. Tenslotte voerde de voorzitter van het Katholiek Onderwijzersverbond, de heer Joh. Derksen, het woord over wat Lij noemde het drama van het overleg. In een scherpe analyse ontleedde hij de verschillende fasen, die dit overleg sinds april 1954 heeft doorgemaakt, nadat de A.N.O.F. zich in de jaren '46'47 had neergelegd bij de toen geldende salaris regeling vanwege de economische nood van die tijd, maar waarbij uitdrukkelijk was verklaard, dat men hierop terug zou komen. Een van de moeilijkheden bij het overleg was geweest, dat men niet in staat bleek de plaats van de onderwijzer in het salarisbestel exact aan te geven. Wel kon men hierbij de tijd van opleiding als vaststaand aannemen. Steeds wanneer de Kamer de salarisvoorstellen in behande ling wilde nemen, zorgde de minister er echter voor, dat hij kon gaan mededelen, dat er overleg taande was. waardoor hij de voornaamste troef uil de handen van de Kamerleden haalde. De A.N.O.F. eist geen halve, maar een sluitende regeling voor het gehele korps van onderwijzers. Haar voorstellen zijn echter niet in reële behandeling genomen en het genoemde laatste regeringsvoor stel werd dan ook dinsdag onaanvaard baar verklaard èn als voorstel èn als uit gangspunt van bespreking. „Wij zijn bereid op te bouwen, mits de regering dit ook wil en wij wijzen ook niet alle verdere overleg af. Wanneer dit echter wordt gevoerd 'zoals tot nu toe het geval is geweest, wijzen wij het radi caal af. „Regering neem onze voorstellen als uit gangspunt of kom met redelijke tegen voorstellen", zo riep de heer Derksen uit. „Regering bewijs, dat het u ernst is als ge zegt, dat het onderwijs u ter harte gaat. Doe het spoedig, er is haast bij!", zo besloot spr. zijn redevoering, die talloze malen onderbroken werd door daveren de bijval van de duizenden, van wie een gedeelte schuilging achter een .groot span doek, waarop geschilderd stond: „Sinds 1920 onderbetaald" De belangstelling voor het congres was zó groot, dat men, zoals gezegd, ook de zaal van de Dierentuin had moeten af huren om de belangstellenden in de ge legenheid te stellen de referaten aan te horen. De sprekers moesten derhalve een pen deldienst onderhouden tussen het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen en de zaal van de Dierentuin. Na afloop van de vergadering hadden zich weer tallozen voor het Gebouw voor K. en W. opgesteld voor een tweede bij eenkomst in deze zaal. Ook buiten was de stemming opgewonden. Demonstranten liepen met spandoeken, slagzinnen wer den op de minister aangeheven. Hoewel Willy van Hemert een regisseur is, die met beide benen op de grond staat pi die zich volkomen bewust is van de beperkte lengte der riemen, waarmee hij moet roeien, heelt hij met Frangois Mau- riae's .-Asmodée". dat gisteravond onder zijn leiding voor de VARA-televisie werd opgevoerd, toch boven de krachten gegre pen van de acteurs, die hij ter beschik king had en niet voldoende rekening ge houden met de eisen, die het mediurn televisie aan een stuk stelt. Mauriac speelt in „Asmodée" een subtiel spel met de innerlijke roerselen van de mensenziel. Een spel, dat in literaire vorm geloof waardig en op het toneel door het directe contact tussen speler en toeschouwer aan nemelijk is te maken, maar dat voor het niets ontziende oog van de televisiecamera (Advertentie) Voor men het kon verhinderen, vatte het dekzeil vlam van de olifantenstal. In een oogwenk was de ruimte gevuld met rook en vonken, het stro onder de dieren begon te smeulen, stukken brandend zeil" doek vielen hen op de rug. Luid trompet tend rukten de dieren aan hun kettingen. Men wierp hen natte dekens over de rug, terwijl men met man en macht trachtte hen los te maken. Frieda, de grootste en sterkste van de vierentwintig wist zich met inspanning van heel haar titanen kracht te bevrijden. Nog een paar anderen konden zich. overdekt met zware brand wonden, in veiligheid stellen en toen was het te laat. Sarassani, hun toegewijde meester, die huilde als een kind en de nagels tot bloedens toe in de palmen van zijn handen drukte, moest het aanzien dat enkele van zijn lievelingsdieren in de vlammen hun einde vonden. Op ditzelfde moment trachtten de geredde dieren, die in het wilde weg hadden rondgehold, zich terug te storten in de vuurzee om hun achtergebleven kameraden te helpen.... slechts met de grootste moeite konden zij worden weerhouden. Zo vertelt het enige Nederlandse circus- boek: „De bonte droom van het Circus". De circuskenners J. v. Doveren en Fred Thomas schreven het voor u: boeiend en afwisselendu belééft die spanning van lief en leed achter de schermen van het circus! Voor slechts f 2.50 kunt u het kopen bij uw roomboterleverancier, of rechtstreeks bestellen bij Kantoor „Room- boteralbum" Postbus 47 Den Haag. Denkt u eraan, duidelijk uw naam en volledig adres te vermelden....? U krijgt het album dan per omgaand toe gezonden. onder rembours. Met leuke pentekeningen en ruimte voor prachtige kleurplaten en fotoreprodukties die u gratis krijgt voor de rijksbotermerken. Op elk pakje roomboter treft u er een aan. Neem 'n pakje extra voor de zondag! uiteenvalt tot in een reeks fragmentari sche. woordenrijke scènes, waarin vreem de figuren op onwaarschijnlijke wijze op elkanders zonderlinge uitlatingen reage ren- Noch Frits Bufcelaar met zijn onbewo gen ietwat sinistere gezicht, dat in een .•thriller" of in een komedie onbetaalbaar is, als de intrigerende gouverneur met zijn hypnotische invloed op vrouwen, noch Vera Bondam als de even rijke als rijpe weduwe Marcelle de Barthas waren tegen hun rollen opgewassen en dit deed ernstig afbreuk aan het spel van Maxim Hamel als de Engelse logé. die niet alleen een diepe indruk maakt op het 18-jarige hartje van de dochter des huizes een lieftallige, zij het weinig diepgaande ver tolking van Winnifred Bosboom maar ook op het eenzame hart van haar mama. Geen wonder, dat Willy van Hemert' niet altijd goed wist. wat hij met zijn acteurs moest beginnen, hetgeen tot en kele hoogst onwaarschijnlijke scènes tus sen Frits Butzelaar en Winnifred Bosboom leidde. Geen wonder ook, dat de teksten van Mauriac in vele gevallen niet anders dan als holle woorden klonken, die de toe schouwer maar matig vermochten te boeien. Hoezeer men de moed van Willy van Hemert ook moge bewonderen om een stuk als dit voor de televisiecamera's t» brengen en daarmee af té wijken van de brede paden naar een gemakkelijk succes, toch was dit geen uitzending, die een blijvende herinnering bij de kijker zal achterlaten, temeer omdat men de :ndruk kreeg, dat de zielsconflicten, zoais Mauriac die hier aan de orde stelt, buiten de geestelijke horizon van regisseur en spelers lagen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1956 | | pagina 3